Ako niste među sretnicima koji imaju tu privilegiju da zahvaljujući prvomajskim praznicima imaju slobodno pet dana te odu na more ili neke udaljenije destinacije, ne očajavajte.
[24 sata info]
Pročitajte prijedloge kako i gdje se možete dobro provesti za Praznik rada. Potrebni su vam samo dobra volja, odlično društvo i slobodan dan.
Gdje za 1. maj: Sarajevski kanton
STOJČEVAC: Prije 3 ili 4 decenije Stojčevac je bio mjesto gdje se dolazilo sa pozivnicama. Išlo se kroz dugački park do restorana, a okolo su bili teniski tereni. Kasnije su se pozivnice ukinule, a i dalje je imao imidž «elitnog mjesta». Ono što svakako krasi Stojčevac je priroda i okolina. Od Stojčevca se može doći pješke do Aleje i onda tradicinalnim kočijama do Vrela Bosne.
Ne samo zelenilo i bogatstvo bilja nego i kristalno čista voda odlikuju taj dio grada. Od Vrela Bosne par kilometara je Rimski most. Samo ime mu govori da je ljepota tih predjela bila prepoznatljiva u historiji, a Austrougarska je svakako prepoznala najviše baš na tim mjestima.
VRELA BOSNE nalaze se u jugozapadnom dijelu Sarajevskog polja, u predgrađu Igman planine. Za njih se slobodno može reći da predstavljaju najljepši dio Sarajeva, ponos Sarajlija koji su oduvijek slobodne trenutke provodili u prekrasnom ambijentu uz žubor rijeke Bosne. Prisustvo vode, bujna vegetacija, svjež povjetarac sa Igmana, doživljaj je koji pruža svakom posjetiocu ugođaj koji se ne zaboravlja. Na ovom prostoru priroda je čovjeku pružila zaista mnogo, tu se osjeća dah netaknute prirode. Ipak, ono što je najljepše jeste samo izvorište rijeke Bosne, koja izvire iz nekoliko jakih kraških izvora na nadmorskoj visini od 492 m u području planine Igman. Pošto se radi o vodi visokog boniteta, uz izvorište je napravljena pumpna stanica Gradskog vodovoda. Flora i fauna uz izvorište je bogata i specifična i doprinosi ljepoti pejzaža, a ambijentu daje posebnu vrijednost.
SKAKAVAC: Vodopad Skakavac se nalazi 12 km sjeverno od Sarajeva, iznad sela Nahorevo. To je jedan od najvećih i najljepših vodopada u BiH i predstavlja pravu turističku atrakciju. Vodopad je visok 98 metara i smješten je u pejsažu izuzetne ljepote. Okolno područje je jedno od najheterogenijih na tom prostoru, gdje dominiraju smrčevo-jelove šume i bukovo-jelove šume, sa smrčom na izraženim nagibima terena. Na plitkim karbonatnim tlima, u neposrednoj blizini vodopada, razvijene su termofilne šume i šikare crnog graba i jesenje šašike, te crnog graba i crnog jasena. Posebno interesantna je vegetacija na stijenama oko vodopada, koja obiluje endemičnim i relikatnim vrstama. Vodopad Skakavac, po mnogo čemu izuzetan, predstavlja jedan od najatraktivnijih turističkih motiva u neposrednoj blizini Sarajeva.
BARICE I ČAVLJAK: Sjeveroistočno od samog grada nalaze se dva najpoznatija izletišta Barice i Čavljak. Od Barica vodi asfaltirana cesta duga 4 km do samog Čavljaka gdje se nalazi jedan od tri planinarska doma. Tu se možete malo osvježiti i porazgovarati sa lokalnim planinarima. Imate mogućnost vožnje bicikla, šetnje po prirodi, a postoje čak i markirane staze do vodopada Skakavca. Ova dva izletišta su postala omiljeno okupljalište Sarajlija tokom vikenda.
BIJAMBARE: Između sela Nišići i Krivajevići, u Ilijaškoj općini, na putu Sarajevo-Olovo, odvaja se šumski put dug oko 2 km, kojim se kroz prelijepi ambijent crnogorične šume dolazi do Bijambara. Neposredno uz planinarsku kuću “Bijambare” (nadmorska visina 950 metara) nalazi se značajna prirodna rijetkost Bijambarska pećina koja je jednim dijelom otvorena za posjetioce. Bijambarsku pećinu čine tri speološka objekta: Gornja Bijambarska pećina, Srednja Bijambarska pećina, koja se sastoji od četiri dvorane koje su bogate pećinskim ukrasima. U četvrtoj dvorani, koja je i najveća, nalaze se brojni stalaktiti i strop je prekriven nakitom. Po ukrasima, koji su raznovrsni po obliku i veličini, ova pećinska dvorana je jedna od najljepših u BiH. U blizini pećine je i potok Bradić sa jezerom i vodenicom, te potok Bjelila, koji presjeca bijambarske šume i proplanke. Područje Bijambara, sa Bijambarskom pećinom, je jedno od rijetkih izletišta koje odgovara svim ljubiteljima prirode: predstavlja pravi ugođaj za ljubitelje pećine, bistrih voda, borove šume i šumske tišine.
TREBEVIĆ: Planina Trebević (1629m n/v) se nalazi iznad Sarajeva, što glavni grad Bosne i Hercegovine čini možda jedinstvenim glavnim gradom na svijetu, jer za svega sat i trideset minuta moguće se popeti iz centra grada do vrha, odakle se pruža veličanstveni pogled na mnoge prelijepe planine i doline.
Olimpijska planina Trebević, jedno je od omiljenih prijeratnih izletišta Sarajlija. Planina visoka 1629 m, zbog bujne flore slovila je za pluća grada. Trebević je prirodno stanište za više stotina vrsta drveća, grmlja, zeljastih biljaka te čitav niz endemičnih vrsta (Knautia sarajevoensis Iris bosniaca, Primula auricula, Hieracium trebevicianum, Iris bosniacum i dr.), uz koje su zasađene stogodišnje kulture Pančićeve omorike, crnog i bijelog bora, munike, molike, ariša, limbe.
KOZIJA ĆUPRIJA: Prvi od mnogo mostova koji su sagrađeni na putu od Sarajeva do Carigrada.Nalazi se nekoliko kilometara od starog dijela Sarajeva.Sagrađen u doba Osmanlijske vladavine,za vrijeme Mehmed Paše Sokolovića(1565-1579). Sada Kozija ćuprija predstavlja kulturno-historijski spomenik i mjesto na kojem se ljudi mogu opustiti i uživati u prirodi!
BJELAŠNICA/IGMAN: Jugozapadno od Sarajeva uzdiže se masiv Bjelašnice sa Igmana. Do Igmana se najlakše stiže preko Hadžića. Prije ulaza u Hadžiće, lijevo se odvaja asfaltni put, koji kroz prekrasne predjele vodi do Velikog polja. Igman i Bjelašnica predstavljaju pravi raj za odmor i rekreaciju. To su omiljene planine među planinarima, na čijim padinama zadovoljstvo mogu naći svi ljubitelji prirode, lova i alpinizma. Sav prostor od Igmana do nižih predjela Bjelašnice obrastao je gustom šumom, tako da postoje uvjeti i za veoma bogatu faunu. Na ovom području žive: srne, zečevi, vjeverice, medvjed, vuk, lisica, tetrijeb, orao i dr.
ŠAVNICI su vrlo zanimljivo izletište, do kojeg se lako može doći iz Sarajeva. Od grada je udaljeno 25 km, a nalazi se iznad sela Ljubovčići na nadmorskoj visini 940 metara. Obiluje crnogoričnom šumom i šumskim stazama za šetnju. U sklopu ove regije nalazi se i izletište Kraljevac koje je poznato po česmi sa hladnom planinskom vodom, koja se od davnina zove česma na Kraljevcu. U neposrednoj blizini sagrađen je planinarski dom „Fejzić Ibrahim Deda“.
Za ljubitelje spelologije, apsolutno netaknute prirode i avanture, preporučujemo obilazak pećine Megare i izletišta Lanište, koji se nalaze u njedrima Bjelašnice, na udaljenosti od 20 km od Kraljevca i Šavnika. Pećina Megara je speleološki biser, bogat stalaktitima i stalagnitima, te veoma karakterističnim i zanimljivim mliječnim saljevima te bigrenim kadama.
Gdje za 1. maj: Zeničko-dobojski kanton
PEPELARI: U podnožju planine Tvrtkovac, koji se nalazi na nadmorskoj visini 1304 m, nalazi se selo Pepelari, pored kojeg protiče Pepelarska rijeka. Selo Pepelari okruženo je planinama Rogatka, Vranica i Hotanj i ima oko 450 stanovnika. Mještani sela su ljubazni prema planinarima i gostima doma. Poznati su uzgajivači pčelinjeg meda, sa ispašom na prelijepim pašnjacima i crnogoričnoj šumi.
Za ovaj predio u pogledu flore i faune može se reći da je priroda bila izdašna. Tu srećemo mješavinu listopadnog drveća i četinara. Predio je bogat divljači, ljekovitim biljem, gljivama.
Ovi predjeli spadaju u najljepše u BiH i ulaze u Park prirode Babina a selo Pepelari ima status eko i etno sela. U selu se nalazi drvo (po nekima sveto), muška i ženska Tisa ili Taxuz bocata čiji je obim 483 cm i smatra se jednom od najstarijih na svijetu.
SMETOVI su poznato izletište zeničana koje je od centra grada udaljeno oko 8 kilometara. Nalazi se na 1025 metara nadmorske visine.
Prirodne ljepote koje nikog neće ostaviti ravnodušnim, u svim godišnjim dobima, mame izletnike da se upute poznatim putevima i provedu nezaboravne trenutke na izletištu.
Za rekreativce su uredene staze za šetnju, mjesta za odmor, roštilj i druge oblike rekreacije. Izgradeni su sportski tereni za košarku, nogomet i odbojku na pijesku, staze za brdski biciklizam i planinarenje.
Zbog neobicno lijepih pejzaža Smetovi su inspiracija za slikare i fotografe.
BISTRIČAK: Svega pola sata vožnje od Zenice, Bistričak pruža izvanredan ugođaj svježine u vrelim ljetnim danima. Uređeni sportski tereni, te dobro osmišljena mjesta za izletnicko spravljanje hrane i odmor, kao i nekoliko ugodnih restorana i objekata za smještaj koji nude svježu pastrmku i druge specijalitete bosanske kuhinje, sve to daje Bistričaku neponovljivi šarm i ugodu boravka u prirodnom okruženju koji nadahnjuje žuborom potoka i pjesmom ptica koja nastanjuju bistričke zimzelene i listopadne šume.
Idealno mjesto za grupne proslave i tradicionalne bosanske teferiće.
SLIVANJSKA VISORAVAN: Na nadmorskoj visini od 800 m nalazi se Slivanjska visoravan koja je idealno mjesto za odmor i rekreaciju, lov, planinarenje, branje ljekovitog bilja.
Na Slivanjskoj visoravni domaći stanovnici su došli na ideju da na tim prostorima, u mirnim oazama, što više obogate turističku ponudu i pristupili su razvoju kućne radinosti, sitnom zanatstvu, izradi suvenira, uzgoju pčela, berbi ljekovitog bilja i proizvodnji zdrave hrane.
KAMENICA: Još jedno veoma poznato izletište, i to ne samo Zavidovičanima je Kamenica, 15 km udaljena od grada, na rijeci Gostović.
Na izletištu se nalaze sportski tereni, mountain bike staze, planinarske staze, pećine. Postoje mogućnosti za rekreativne aktivnosti kao alpinizam, lov, kupanje u rijeci, ribolov, ribogojilište…
Postoji mogucnost iznajmljivanja bungalova i vikendica.
DOLI: U zelenilu planine Zvijezde, okruženo gustom crnogoričnom šumom, nalazi se odmaralište Doli, koje predstavlja reprezentativni turistički potencijal općine Vareš. Posebno je neodoljiv zimski ambijent u srcu planine Zvijezde.
Na izletištu se nalaze planinski stilizirani bungalovi, koji se iznajmljuju gostima uz usluge domaće kuhinje.
ZELENI VIR: Na 2-3 km od centra grada nalazi se omiljeno izletište Zeleni vir, na rijeci Bioštici. I samo ime dovoljno govori o ljepoti ovog predjela, gdje se zelenilo bistre vode spaja sa vjecnim zelenilom cetinara. Izmedu izletišta i grada su sagradene brojne vikendice, koje se skladno uklapaju u bogati prirodni ambijent.
Na podrucju Olova, posebno na planinskim predjelima, može se naci veliki broj razlicitih ljekovitih trava, koje se koriste u narodnoj medicini.
BUK: Slijedeći tok Krivaje uzvodno prema Olovu, putnik će se jednostavno naći u dilemi koje mjesto da izabere za izlet, teferić, ili obični predah od puta.
Možda najljepše od svih je izletište Buk, 20 km udaljeno od Olova, gdje se neposredno kraj rijeke nalaze prostrane zaravni obrasle crnogoricnim drvetom, idealne za odmor i djeciju igru.
IZLETIŠTA KOJA SE NALAZE PORED RIJEKE USORE, imaju izvanredne uslove za odmor i rekreaciju izletnika a pružaju i dobre uslove za ribolov. Ova rijeka je nadaleko poznata po bogatstvu ribe. Iskusni ribolovci znaju da se u ovoj rijeci kriju mrena, deverika, škobalj, klen, bucov, plotica, štuka, bjelica, a u gornjem toku i pastrmka.
Pored ribolova rijeka Usora, na cijeloj svojoj dužini, posebno u donjem toku pruža izvanredne uslove za razvoj izletničkog, kamping i sportsko-rekreacionog turizma. Tako su npr. na prostoru MZ Kraševo do agresije na BiH kampovali turisti iz Češke, Poljske, Mađarske, Njemačke, Rusije i dr.
Gdje za 1.maj: Hercegovačko-neretvanski kanton
RUJIŠTE: Dvadesetak kilometara sjeverno od Mostara, na periferiji planina Prenj i Velež nalazi se poznato izletište “Rujište”.Ovaj planinski prostor na 1050 metara nadmorske visine područje je najbogatije kisikom u ovome dijelu Europe. Privlačno i prirodnim ljepotama bogato izletište za ljubitelje prirode i one koji dođu na izlet, odmor i roštiljanje u prirodi, piše Bhportal.ba
Iznimno je bogato munikom, endemskim crnogoričnim drvetom, a samim tim i kisikom, te se stoga preporučuje sportašima i osobama kojima liječnici kao terapiju preporučuju boravak u prirodi čemu će sigurno doprinijeti 1100 metara planinska staza u sklopu hotela.
BLAGAJ-IZVOR BUNE: Ovaj izvor se nalazi 12 km jugoistočno od Mostara. Izvire ispod litice visoke više stotina metara. Iz izvora izlazi 43 kubika vode u sekundi. Buna je jedna od najčistijih rijeka u ovome dijelu Europe te je bogata ribom. Dolaskom na izvor moguće je upražnjavati piknik, šetnju, razgledanje kulturno-povijesnog naslijeđa i lokalnu gastro ponudu.
BLIDINJE: Tražite li pogodno mjesto za opuštanje i udisanje čistog zraka, Blidinje je definitivno pravi izbor. Na samo dva sata vožnje do mora, ovo se hercegovačko izletište može pohvaliti očuvanim okolišem i neponovljivim planinskim prizorima Vrana i Čvrsnice. Odlučite li se za ovo odredište, napravit ćete izuzetan potez na uklanjanju stresa kao posljedice suvremenog gradskog načina života.
Ugođaj ekološke oaze privlači turiste i izletnike tokom sva četiri godišnja doba, jer skijanje, sankanje ili grudvanje na padinama Čvrsnice jednako je atraktivno kao i proljetno ili ljetno uživanje u čarima Blidinjskog jezera.
ETNO SELO HERCEG nastalo je 2008. godine, no proces sazrijevanja ideje o njegovom postanku odvijao se dugo i postepeno. Herceg svjedoči o jednom vremenu zatočenom u kamenjaru Hercegovine utjelovljujući način i kulturu života na škrtom kamenu. Selo izraslo iz kamena i stvoreno od kamena, udaljeno svega nekoliko kilometara od znamenitog svetišta Međugorja, na tromeđi Čitluka, Međugorja i Ljubuškog, s pravom se može nazvati čudom hercegovačkog kraja. Herceg je bezvremenska kategorija, mjesto na kojem se, izvan sadašnjeg vremena, zaboravlja užurbanost svakodnevnice. To je mjesto na kojem se vraćate korijenima, čudeći se jednostavnosti i jedinstvenosti nekadašnjeg, starinskog načina života. To je čudesno mjesto u kojem se krijepi tijelo i odmara duh.
Ako ti ko spomene neku osobu po lošem, ti reci: “Allah da oprosti i nama, i njemu”…i ne dodaji ništa na to.