
Država Portugal
Osobne informacije
Puno ime Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro
Nadimak CR7
Rođen 5. veljače 1985.
Visina 186 cm
Klub
Trenutačni klub Real Madrid
Broj 7
Pozicija Krilni napadač
Ugovor 2018.[1]
Mlađi uzrasti
1993. - 1995. Andorinha
1995. - 1997. Nacional
1997. - 2001. Sporting CP
Igračka karijera*
Godina Klub Nast. (gol.)
2001. - 2003. Sporting CP 25 (3)
2003. - 2009. Manchester United 196 (84)
2009. - Real Madrid 156 (168)

Reprezentativna karijera
2003. - Flag of Portugal.svg Portugal 109 (47)

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, poznat kao Cristiano Ronaldo (Funchal, 5. veljače 1985.), portugalski nogometaš, član madridskoga Reala. Reprezentativac je i kapetan Portugala te dobitnik Zlatne lopte i FIFA-ine nagrade za nogometaša godine za 2008. godinu.
Kao mladić počeo je u malom klubu Andorinha, gdje je igrao dvije godine da bi 1995. otišao u Nacional. Godine 1997. Ronaldo je stigao u redove portugalskog giganta Sportinga, da bi 2003. njegov talent primjetio trener Manchester Uniteda Alex Ferguson, tako da Ronaldo sa samo 18 godina odlazi na Otok u transferu vrijednom 12,24 milijuna funta. U narednoj sezoni osvojio je i svoj prvi trofej, FA kup, a s reprezentacijom Portugala nastupio je u finalu Europskog prvenstva 2004. Na tom turniru je postigao i svoj prvi pogodak za izabranu vrstu.
Godine 2008. Ronaldo je s Manchester Unitedom osvojio Ligu prvaka te je proglašen igračem turnira iako je u finalu promašio jedanaesterac. Također je s 8 pogodaka bio najbolji strijelac ovog natjecanja. Iste godine je osvojio nagradu za FIFA-inog igrača godine. Johan Cruyff je izjavio da su George Best i Denis Law bili odlični igrači Manchester Uniteda, ali da je Ronaldo bolji od obadvojice.[2]
Prijelaz u Real Madrid

Dana 11. lipnja 2009. objavljeno je da je Manchester United prihvatio ponudu madridskog Reala za Ronalda u iznosu od 80 milijuna funta (oko 94 milijuna eura), što je postao najveći nogometni transfer u povijesti.
Sezone 2010./2011. oborio je rekord po broju postignutih pogodaka u jednoj sezoni. Postigao ih je 40. Time je oborio rekord Telma Zarre i Huga Sancheza. Njih dvojica su uspjeli postići 38.

Evo zašto je Ronaldo osvojio Zlatnu loptu: Odvojite minutu i pol za njegove vrhunce iz 2013. i sve će vam biti jasno
[ytube][/ytube]
CRISTIANO RONALDO nakon četiri godine Messijeve "apsolutističke" vladavine, vratio je Zlatnu loptu u svoju vitrinu, gdje je zadnji put bila 2008.
Najprestižniji individualni trofej u svijetu nogometa, koji za najboljeg igrača godine zajednički dodjeljuju France Football i FIFA, otišao je čovjeku iza kojeg je doista veličanstvena sezona, s više golova nego odigranih utakmica.
Golova koje je Ronaldo za Real i Portugal postizao svim dijelovima tijela, s raznih udaljenosti i na različite načine, a nije škrtario ni s asistencijama.
Najbolje od njegove najbolje sezone u karijeri, Ronaldo je sažeo u video u trajanju od minute i pol, kojim se fanovima zahvalio na podršci putem do Zlatne lopte.
U manje od dva dana, ove majstorije vidjelo je preko pola milijuna ljudi.
I za kraj jedna za pripadnice ljepšeg spola
