Samo da dam par natuknica, pošto čitajući te copy-paste tekstove, neupućen bi pomislio da tamo nikada nikakvi muslimani nisu živili.
Zvanično, po popisu iz 1991. godine, na području grada (isključno sela), muslimani su sačinjavali 75% stanovništva. To gdje su oni sada, morate pitati Karadžića, kojem upravo sude za genocid, između ostalog počinjen i na području općine Bijeljina.
Do 1945. godine, muslimana je bilo i oko 90% u gradu. Te godine, ovi seljoberi, pobacaše kokarde, nabiše petokrake, pa dođoše da nas "oslobode".
Slušajući starije ljude, došao sam do zaključka da se nisu morali truditi oko toga. Nije bilo toliko loše ni pod njemačkom vlašću. Nijemci u Bijeljini, tokom rata, nisu ubijali čak ni cuke, a kamo tek insane. Čak su nas usput riješili bijede, to jeste komunista i židova.
Čim su došli ti oslobodioci (dojučerašnji četnici), odmah su pohvatali i odveli čak 300 Bošnjaka, koji se nikada nisu vratili kućama. Sve su ih pobili, zbog tobožnje suradnje s mrskim agresorom.
Bio je to mali srpski znak zahvalnosti, Bošnjacima tog grada, koji 1941. godine, staviše glavu u torbu, pa potpisaše peticiju protiv dolaska ustaša u srpska sela i teroriziranja istih. Peticiju je potpisalo oko 75 najistaknutijih bijeljinskih Bošnjaka, a 1945. godine, Srbi su ih skoro sve postrijeljali, imovinu oduzeli, protjetrali, nebrojene dulume zemlje oteli.
Bijeljinska rezolucija donesena je 2. decembra 1941, nakon dužeg savjetovanja i dva: zajednička sastanka delegata iz grada Bijeljine i svih sela i kotara Bijeljina, koji su održani u muslimanskoj čitaonici zvanoj kiraethana. Rezolucija nosi potpise 73 građana, od kojih su veći broj seoski muhtari (knezovi) i načelnici općina.
http://www.miz-mostar.com/index.php/his ... 941-godine
Kako su se "oslobodioci" ponašali u SFRJ?
Bila je u narodu popularna uzrečica na fon poređenja. Kad je neko nekome nasred puta, ona mu ovaj kaže "Pomakni se, šta stojiš tu ko da si oslobodio Bijeljinu"
Šta su "oslobodioci" radili u Bijeljini?
Ništa!
Đe ste vi vidli da seljak želi nešto raditi? Oni su došli u grad, da ne bi morali da rade.
Sve do 1992. godine, što se tiče privatnog obrta, a pogotovo zanatskog, skoro sve je bilo u bošnjačkim rukama.
Jel ima neko da je nekad vidio seljaka koji je dobar automehaničar? Eto, o tome vam govorim.
GRADSKA KAFANA (1912-1992)
Grad Bijeljina je do 1992. godine imao svoju Veliku kafanu (ili Gradsku kafanu) koja je na istom mjestu, u prizemlju zgrade Skupštine opštine, radila više od osam decenija. Carstva i države su nastajale i nestajale, a ona je živjela i radila na istom mjestu nedirnuta. Nikome nije smetala. Međutim, prije deset godina je zatvorena bez potrebe, a njen prostor je ustupljen opštinskoj administraciji.
Nije do 1992. godine. To je srpska izmišljotina. Kafana je prestala s radom već 1990 godine, kad je SDS, osvojio većinu na opštini. Toliko su ti seljaci bili iskompleksirani decenijama, gledajući pravu gospodu kako tu sjedi, pije kafu i kulturno se ponaša, da su donijeli odluku, da kafanu proglase, ni manje ni više, nego za klub vijećnika (samo) SDS stranke. Eto, pa da i seljaci napokon, mogu piti kafu na trgu
Možda bi je trebalo vratiti na staro mjesto da nastavi da radi kao nekada. To bi željeli građani.
Koji građani? Bijeljina nema građane. Ima samo seljake.
Bijeljina je prija rata imala Kulturni centar/Dom omladine, poznat u cijeloj YU, poznatu likovnu galeriju u cijeloj YU, naprednu gradsku biblioteku, dobar muzej, modernu kino dvoranu, aktivno gradsko pozorište, plus poetski ansambl (ja predvodio), mnogo kulturnih ljetnih bašti, a ad od svega toga, nema skoro ništa.
Šta seljak zna šta je grad i gradska kultura. Za njih su pojam čak i oni bijeljinski Romi
