zatvoren sistem koji bi spriječio izbjeglice da ulaze u tu zemlju

Prema tekstu koji je objavljen na mađarskom portalu "Index.hu", Viktor Orban planira da ove nedelje u delo sprovede dvije stvari.
- Prva je proglašenje vanrednog stanja u zemlji, bez obzira što će to dodatno pojačati kritiku koju Mađarska trpi zbog svog odnosa prema izbjeglicama, piše Janeskova.
- Drugi dio plana, koji bi prema novinarkinim riječima trebalo da se ostvari 15. septembra je modifikacija Krivičnog zakona i Zakona o krivičnom postupku, po kojima bi mađarska policija dobila zakonsko pravo da:
- Deportuje svakoga ko nema šengensku vizu na granici i pošalje nazad u zemlju iz koje je pokušao da uđe u Mađarsku (u ovom slučaju - Srbiju);
- Ukoliko izbjeglice na granici sa Mađarskom zatraže azil, ponovo bi bile deportovane, pod izgovorom da su azil morale da zatraže u zemlji iz koje pokušavaju da pređu u Mađarsku (dakle ponovo - u Srbiji).
- Ukoliko migranti uspiju da ilegalno pređu granicu i uđu u Mađarsku, po zakonu te zemlje automatski čine krivično djelo. Istu odgovornost snosiće ukoliko se penju na ogradu, ruše je, sijeku ili na bilo koji drugi način oštećuju. Kazna za to, po novom zakonu, bila bi "kućni pritvor". Međutim, s obzirom da su u pitanju izbjeglice koje nemaju adresu u Mađarskoj, automatski se šalju u ograđeni kamp, gdje će u roku od osam dana dobiti suđenje.
Prema novom mađarskom zakonu, koji se u osnovi kosi sa zakonima EU, izbjeglice, koje bi bile tretirane kao optuženici, na suđenje bi išle bez prevodioca. Njihova dokumenta se neće prevoditi, ne dobijaju prevedenu kopiju optužbi za koje se terete, ali ni presude koju im sud odredi. Maloljetne izbjeglice neće imati poseban tretman, već će im se suditi kao odraslima. Žalbe će biti odbijene u roku od nekoliko sati, tvrdi Janeskova.
Kontejneri stižu na granicu sa Srbijom
Mađarska policija već dovozi kontejnere na granicu sa Srbijom, koji će služiti kao "privremene sudnice za migrante", prenosi "Index.hu".
Novi mađarski zakon učiniće da svaka izbjeglica dobije krivični dosije, te bi po tome bile deportovane iz Mađarske sa oznakom u Šengenskom informacionom sistemu (SIS) kao osobe koje su počinile krivično djelo, što im automatski na 10 godina zabranjuje ulazak u bilo koju državu u šengenskom sistemu.
Kao članica SIS, Mađarska bez problema u sistem može da unese ove promene, i da tvrdi da "tražioci azila zloupotrebljavaju svoj status i koriste ga za krivično djelo", navodi novinarka "Index-a".
Prema riječima Kate Janseko, mađarske vlasti su i više nego zadovoljne što je Evropska komisija proglasila Srbiju bezbjednom zemljom za migrante, te pretpostavljaju da je Srbija "u obavezi da primi sve izbjeglice koje uđu u zemlju, jer bi u protivnom drastično umanjila svoje šanse da postane članica Evropske unije".
Zatvorena pruga Horgoš - Reske, Mađari vraćaju izbjeglice u Srbiju
Mađarska je zatvorila prugu Horgoš - Reske, ne dozvoljava prelaz granice, a izbjeglice vraća u Srbiju i usmjerava ih na legalan prelaz i da se registruju - javlja Radio-televizija Srbije.
Mađarski policajci su, kako se navodi, veoma odlučni da nikoga ne puste, dok su izbjeglice posjedale na prugu.
Na granicu pristiže sve veći broj vojnika i oklopnih vozila, a nova mađarska pravila za prelazak migranata počinju da važe od ponoći.
Prelaz će kontrolisati oko 4.300 vojnika.
Kapija na pruzi Beograd - Budimpešta, kod mjesta Kelebije, biće otvarana samo kada treba da prođu vozovi.
Na pruzi Horgoš - Reske postavlja se i ograda od bodljikave žice.
Od ponoći počinju da važe nova pravila za ilegalan prelaz preko mađarske granice, a policija je od popodneva zatvorila pružni prolaz na granici sa Srbijom, koji su izbjeglice najčešće koristile za prelaz na mađarsku teritoriju.
Državna mađarska televizija "M1" javila je da je u Horgoš danas stiglo više od 10 autobusa iz Beograda, Subotica i Kanjiže sa izbjeglicama sa Bliskog istoka, a očekuje se da će do ponoći na srpsko-mađarsku granicu stići njih 20.000.