
U vremenu prije pojave masovnih medija i interneta, postojale su knjige koje svojim sadržajem nisu odgovarale tadašnjem političkom vrhu. Umjesto cenzure, ta književna djela bila su zabranjivana, ali naravno, uvijek je postojao način da nabavite vaš primjerak Životinjske farme i upustite se u čitanje, nadajući se da ćete izvući živu glavu i da nećete završiti iza rešetaka.
Pogledajte koje su to knjige u određenim vremenskim razdobljima bile "trn u oku".
1.PLODOVI GNJEVA- John Steinbeck

Radnja knjige prati obitelj iz Oklahome koja se seli u Kaliforniju jer je suša uništila usjeve, a šanse da prežive su minimalne. Roman je izašao 1939. i postao pravi hit, no vlastodršci kalifornijskog Kerna smatrali su da ih pisac u romanu previše blati i knjiga je označena kao "klevetnička" i bila zabranjena u školama i knjižnicama oko godinu i pol.
2. MOJA BORBA- Adolf Hitler

Smatrana " nacističkom biblijom", ova knjiga je u većini zemalja zabranjena nakon strahovitih događanja u Drugom svjetskom ratu. Nakon 70 godina bi se ponovo trebala tiskati u svojoj domovini, nakon što je pokrajina Bavarska dobila prava od britanskih izdavača.
3.LOLITA- Vladimir Nabokov

Lolita je u francuskoj bila zabranjena od 1955., čim je izašla do 1958. Lolita nije bolje prošla ni u Engleskoj, Austriji, Burmi i Belgiji.
4. ALISA U ZEMLJI ČUDESA- Lewis Caroll

Knjiga je u Kini zabranjena pod izgovorom da ljudi ne bi trebali imati životinjske osobine.
5.ŽIVOTINJSKA FARMA- George Orwell

Do kraja drugog svjetskog rata, nije postojao izdavač koji bi objavio ovu knjigu jer se satirična "Životinjska farma" smatrala prijateljski naklonjenom nacistima, a vrijeđala komunizam.
6. ZELENA JAJA I ŠUNKA - Dr. Seuss

Od 1965. do 1991. godine ova dječja knjiga bila je zabranjena u zapadnim zemljama zbog svojih "marksističkih tema".
7. ULYSSES- James Joyce

Zbog besramnih scena knjiga je u SAD-u bila zabranjena 14 godina. 1934. Random House, izdavačka kuća, izborila se za prava na izdavanje knjige.
8.PERSEPOLIS- Marjane Satrapi

Grafički prikaz o odrastanju jedne djevojčice za vrijeme Islamske revolucije u Iranu 1979. još uvijek je zabranjena u ovoj zemlji.