Page 1 of 11

Čitate li deklaracije na proizvodima?

Posted: 02 Aug 2012, 18:31
by Krokodil Behko
Doznajte kako nas proizvodjači zavaravaju sa raznim zamkama

Image

Više od polovice potrošača (njih 53 posto) smatra se pretilim, pokazalo je istraživanje američke tvrtke Nielsen koja se bavi analizom potrošačkih navika, a u kojem je sudjelovalo 25.000 ljudi iz 56 zemalja.

Gotovo polovica potrošača, točnije njih 48 posto, pokušava smršavjeti, a među njima njih 78 posto višak kilograma skida dijetom.

- Potrošači diljem svijeta sve se više brinu za zdravu prehranu, no alarmantno je da 59 posto njih ne razumije što piše na deklaraciji – tvrdi James Russo, potpredsjednik tvrtke Nielsen, i dodaje da oznakama poput “bez šećera”, “bez glutena”, “light”, “bez masti” ili “samo cjelovite žitarice” ne vjeruju čak dvije trećine ljudi.

Upravo tim oznakama proizvođači često ističu dobre, no skreću pozornost s loših strana hrane. Tako, primjerice, namirnice koje imaju oznaku “bez šećera” često obiluju mastima, a one koje su označene kao nemasne prepune su šećera. Stoga ako kupujete proizvod na kojem piše “bez šećera”, obratite pozornost na udio masti.

- Takve bi namirnice trebale imati najviše 1 g masti na 100 g – objašnjava nutricionistica Sandra Marić Bulat. Isto tako proizvodi na kojima je navedeno da sadrže manji udio masti obično se označavaju kao “light”, mamac su za kupce koji najčešće ne znaju da takve namirnice, pogotovo mlijeko i mliječni proizvodi s manjim udjelom masti, imaju i manju količinu vitamina A, D, E, i K.

Ako na proizvodima biljnog podrijetla kao što su žitne pahuljice ugledate oznaku ‘bez kolesterola’, slobodno se nasmijte. Kolesterol je mast koja se ionako nalazi samo u proizvodima životinjskog podrijetla – mesu, ribi, jajima i mlijeku, no proizvođači često igraju na kartu sveopće zabrinutosti oko razine kolesterola znajući da potrošači uglavnom ne znaju da biljke ne sadrže kolesterol.

Hrana s niskim udjelom masti na 100 g smije imati 40 kcal


Ako na proizvodu piše da ima malu energetsku vrijednost, on se obično označava apelima poput “s niskim udjelom masti” ili “bez šećera”. To bi trebalo značiti da 100 g te namirnice nema više od 40 kcal, odnosno da u 100 ml ima tek 20 kcal. Proizvodi s naznakom “bez energetske vrijednosti” ne smiju imati više od 4 kcal na 100 g, tvrdi Sandra Marić Bulat.

I prirodni šećeri se moraju označiti

Proizvod s oznakom “bez šećera” trebao bi imati manje od 0,5 grama šećera na 100 g ili 100 ml.

- Ako je proizvod bez šećera, ne bi smo imati nikakve dodane monosaharide (glukoza, fruktoza), disaharide (maltoza, laktoza, saharoza) niti bilo kakvu drugu hranu koja se koristi zbog svojih svojstava zaslađivanja – tvrdi nutricionistica Sandra Marić Bulat te dodaje:
- Ako su šećeri prirodno prisutni u tom proizvodu/namirnici, na proizvodu mora biti oznaka ‘sadrži prirodne šećere’.

Također, opasnost vreba i iz jeftinih, nezdravih zaslađivača:


- Umjetni zaslađivači koji se najviše koriste u prehrambenim proizvodima su bez energetske vrijednosti, ali su štetni za zdravlje, osobito E950 – acesulfam; E951 – aspartam; E952 – ciklaminska kiselina; E954 – saharin i E962 – aspartam-acesulfamova sol čiji dopušteni količinski unos, nažalost, nije definiran.

Prikladniji i sigurniji su E953 – izomalt, E955 – sukraloza, E965 – maltitol te E966 – laktitol, no ti se zaslađivači ne rabe u slatkišima i gaziranim pićima jer su skupi ili tehnološki neprikladni za masovnu proizvodnju.

Žitarice

Kad kupujete kruh i pekarske proizvode, potražite oznaku “cjelovite žitarice” ili “100 posto integralne žitarice” (“whole wheat”). Cjelovite žitarice, kukuruz, smeđa riža i zobene pahuljice sadrže više vlakana i ostalih hranjivih tvari od rafiniranih, no neki proizvodi kao glavni sastojak ipak imaju rafinirano pšenično brašno.

Manje masti

Na nekim je grickalicama, čipsu i slatkišima oznaka “90 posto manje masti”, no uz preostalih deset posto ti proizvodi najčešće ne sadrže ništa manje masti od ostalih sličnih proizvoda.

Omega-3
Iza naziva omega-3 su tri vrste masnih kiselina: EPA (eikosapentaenična kiselina), DHA (dokosaheksaenoična kiselina) i ALA (alfa-linolenska kiselina), no američki stručnjaci ističu da ALA, za razliku od EPA I DHA, nema dokazano povoljan utjecaj na zdravlje srca. Ako želite osjetiti blagotvorno djelovanje omega-3, držite se ribe i algi.

Šećeri

Ako vaš dnevni jelovnik treba imati 2000 kalorija, u danu ne biste trebali pojesti više od deset žličica, odnosno 40 g šećera. Obratite pozornost te pročitajte koliko šećera je dodano voćnom jogurtu, konzerviranom voću i voćnim sokovima.

Oznaka ‘100% prirodno’ može kriti umjetne boje i okuse


Namirnice s oznakom ‘100% prirodno’ često to nisu. Iako nemaju umjetne boje i okuse, mogu imati neke konzervanse te mnogo soli, šećera i masnoća. Aditivi se dodaju u hranu kao bojilo, konzervans, stabilizator okusa i sl. Postoje prirodni aditivi poput limunske kiseline i pčelinjeg voska te umjetni. Većina aditiva nije štetna, a oni koji mogu biti opasni za zdravlje moraju se prema propisima koristiti u ograničenim količinama. Ipak, to nije dovoljna zaštita jer potrošač ne zna koju količinu neke namirnice smije pojesti a da pritom ne unese preveliku količinu štetnog aditiva.

Transmasti povećavaju rizik od moždanog udara


Transmasti su loše za zdravlje, posebno za srce, a ima ih u margarinu i svim namirnicama s koje ga sadrže – keksima, kroasanima, lisnatom tijestu i sl.

Proizvodi s naznakom “0 posto transmasti” sadrže do 0,5 grama istih po porciji, u prijevodu, pojedete li dvije porcije iznos transmasti i nije više tako zanemariv. Ovom se oznakom često skreće i pozornost da proizvod sadrži visoke udjele zasićenih masnoća ili šećera. Ako je na deklaraciji naznačeno da namirnica sadrži hidrogenirana ulja, to znači da sadrži i transmasti.

- Još se dovoljno ne govori o transmasnim kiselinama u namirnicama na našem tržištu. Glavni izvor transmasnih kiselina su hidrogenirana ulja.

Izlaganjem tih ulja visokim temperaturama, prženjem te ukrućivanjem dobivamo neželjene transmasne kiseline ili čvrste masti poput margarina.

Zdravije varijante dodanih masnoća od hidrogeniranih ulja su maslinovo i repičino ulje – pojašnjava nutricionistica Sandra Marić Bulat.

Označavanje veličine serviranja

Podaci o sastojcima na deklaraciji najčešće se odnose na jedno serviranje. Ovaj podatak je obično istaknut na vrhu deklaracije, a najčešće je napisan i broj serviranja u pakiranju. Izražava se u gramima i opisno, npr. 1 šalica, 1 žlica itd.

Razlike u ispisivanju deklaracija


Često na etiketi nema podatka o veličini serviranja, nego se podaci prikazuju kao količina hranjivih proizvoda u 100 g proizvoda. Na nekim deklaracijama je jasno istaknuto da je za jedno serviranje dostatna količina obroka za određeni energijski unos i/ili dob.

Neki su aditivi opasniji od cigareta


Za mononatrijev glutaminat (MSG) stručnjaci kažu da je opasniji i od cigareta i od alkohola. Na deklaracijama se krije pod oznakom E621, a učestala uporaba može izazvati glavobolje, mučnine, lupanje srca, žeđ itd.

Energijska vrijednost piše se kao kcal

Podatak o energijskoj vrijednosti najčešće se odnosi na jedno serviranje i istaknut je uz podatak o veličini serviranja. Ako nema podatka o veličini serviranja, podatak o energiji se odnosi na 100 g proizvoda.

Re: ČITATE li deklaracije na proizvodima?

Posted: 02 Aug 2012, 18:42
by mrki62
ČITATE li deklaracije na proizvodima?
Nije stvar jel se čita,.... problem je da raja ne razumije šta piše.
Evo primjer; uzmemo čokoladu , onu koja nam je najdraža i sad čitajte deklaraciju.
Da li razumijete šta piše ?
Mislim da velika većina ne konta da skoro niti jedne čokolade nema u trgovinama - jer su u velikoj većini u stvari šećer sa kakaom i istalim granulatima.
Dakle, čitate sastojci i poslije dvotačke vam je na prvom mjestu šećer a to znači samo jedno - da ga je najviše ( procentualno ) u kvazi čokoladi.
Trebalo bi pisati da je to šećer sa dodatcima :pusi

Re: ČITATE li deklaracije na proizvodima?

Posted: 02 Aug 2012, 22:29
by Konsultant
Nastojim, mada ponekad sebe ufatim kako uzmem mlijecni proizvod a ne pogledam rok tranjanja. Radna gdje uzimam je ok, al opet rok moze isticati za par dana. Inace sto manje Enesto u mojoj kuci, to sam veseliji.

Re: ČITATE li deklaracije na proizvodima?

Posted: 02 Aug 2012, 22:43
by nezaboravna
Svakako da ćitam ,jer se zadesi i friške namirnice da se pokvare brzo.

Re: ČITATE li deklaracije na proizvodima?

Posted: 03 Aug 2012, 00:00
by Dust
mrki62 wrote:
ČITATE li deklaracije na proizvodima?

Da li razumijete šta piše ?
Mislim da velika većina ne konta da skoro niti jedne čokolade nema u trgovinama - jer su u velikoj većini u stvari šećer sa kakaom i istalim granulatima.
:pusi

Haman ti ne razumijes da cokolada ne raste na drvetu, vec se pravi od kakaa, a secer se dodaje po ukusu.


Najzdravija cokolada (da, najzdravija za krvotok) je ona koja u sebi sadrzi 70% kakaa.

Re: ČITATE li deklaracije na proizvodima?

Posted: 03 Aug 2012, 00:12
by blento59
sto procitam je u pravilu rok trajanja
kada bih citao sve umro bih od gladi

Re: ČITATE li deklaracije na proizvodima?

Posted: 04 Aug 2012, 03:14
by Maja
Čita string dok je na tuti.

ŠOKANTNA fotografija krije istinu: Pogledajte čime nas truju

Posted: 19 Aug 2012, 21:38
by Krokodil Behko
U sarajevskom Mercatoru paprike prskane organofosfatnim pesticidima

Image

Samo onaj ko zna da u Mercatoru, sa druge strane pločice sa cijenom, postoji deklaracija, može biti svjestan čime nas truju

Ovo je komentar šokantne fotografije koja se munjevito širi društvenim mrežama. Na deklaraciji jasno piše da su paprike prskane opasnim organofosfatnim pesticidima i da nisu za ljudsku upotrebu. OPP-IMAZALIL

Riječ je o paprici roga crvena, koju uvozi sarajevski Mercator iz Grčke. Pred zakonom su čisti – jer su napisali u spomenutoj deklaraciji (koju niko ne gleda) da KORA NIJE ZA JELO. Ali….

Image

Re: ŠOKANTNA fotografija krije istinu: Pogledajte čime nas t

Posted: 19 Aug 2012, 23:31
by POSAVLJAK
a paradajz, a lubenice koje pumpaju, a banane.....

Re: ŠOKANTNA fotografija krije istinu: Pogledajte čime nas t

Posted: 20 Aug 2012, 06:59
by mrki62
Svo voće i povrće se danas prskaju raznim otrovima al eto , sad ispade da je samo paprika u pitanju :pusi

Re: ŠOKANTNA fotografija krije istinu: Pogledajte čime nas t

Posted: 20 Aug 2012, 11:46
by bubica
Neka vas truju, pa vi opet drvlje i kamenje na seljake. Seljaci ovako seljaci onako, joj jest seljak vamo tamo. Narod ne cita etikete nego je cijena vazna.

Re: ŠOKANTNA fotografija krije istinu: Pogledajte čime nas t

Posted: 20 Aug 2012, 19:39
by String
Ja svoj paradajz ne prskam...MOJ JE ZA JELO 100%. :D.

Re: ŠOKANTNA fotografija krije istinu: Pogledajte čime nas t

Posted: 20 Aug 2012, 20:24
by Zagorka
Ja kad velim da treba usijati baštu-neće niko,slabo se isplati :djed .....e ovo se isplati :ok ...počneš hodati unazad odjednom :ooo

Re: ŠOKANTNA fotografija krije istinu: Pogledajte čime nas t

Posted: 20 Aug 2012, 20:29
by String
Neka, svi trce u taj Mercator k'o bez glave...
"Najpouzdaniji su"...
"Provjerena roba"..
Eto im Mercator j... ih Mercator..

Re: ŠOKANTNA fotografija krije istinu: Pogledajte čime nas t

Posted: 21 Aug 2012, 16:51
by Konsultant
Mercator i ostali trgovarcki lanci su samo preprodavaci. Ono sto oni urade je klasicno prepakivanje, odkupe od nekog noname proizvodjaca paprike, kisele krastavce ulje,... i prodaju pod svojim imenom uz solidnu zaradu. Ako hocete kupiti provjerenu robu tipa Podravke, Vitaminke itd. svejedno je gdje je kupili. Inace u trznim centrima je najgore povrce i vode jer nema nikakve kontrole, kupe, preprodaju i sve tako. Ovo im nije prvi put, vec je nadjen mis u zapakovanoj tegli krastavac.
Narod ko narod nema soli u glavi, ovo se ubilo za otimanje trzista od stranih trznih centara jer ni oni ne stede nasu robu u njihovim drzavama.

Re: ŠOKANTNA fotografija krije istinu: Pogledajte čime nas t

Posted: 21 Aug 2012, 17:25
by silence
Ja vrlo rijetko bilo šta od voća i povrća kupujem u tržnim centrima. Ne znam zašto, lijepo dijeluju, ali ja to tamo ne želim kupiti.
A sad, maloprije, jesam se najela pradajza :sok. Domaći paradajz iz bašte, ničim prihranjivan i neprskan. Bilo ga je milina jesti. Ogromna je razlika u ukusu od onog sa pijace. Jedem ga i razmišljam: "Pa šta mi to jedemo? Za kakve sve to otrove dajemo svoje novce?" :(

Napokon naućite: Znate li čitati deklaracije na namirnicama

Posted: 07 Dec 2012, 11:56
by Krokodil Behko
Image

Svaka namirnica sadržava deklaraciju ili bi barem tako trebalo biti. No, problem je što mnogi ljudi ne razumiju stvari koje pišu na deklaracijama, a razumijevanje je nužno kako biste znali što točno unosite u organizam i je li to za vas možda štetno. Donosimo vam nekoliko pojašnjenja koja će vam pomoći da se ubuduće bolje snalazite s čitanjem deklaracija.

Kalorije

Kalorije, odnosno energetska vrijednost namirnice izražena je u kcal i kJ. Obično se odnosi na 100 grama namirnice, a ne na cijelo pakiranje. Te informacije pomažu vam da sami odredite koliki će vam biti unos kalorija. Prosječna žena, dakle ona koja je aktivna, dnevno treba unijeti 2200 kalorija, a prosječan muškarac 2900 kalorija.

Masti

Jedna namirnica sadržava nekoliko vrsta masti - zasićene, mononezasićene i polinezasićene. Zasićene masti spadaju u skupinu tzv. loših masti jer povećavaju holesterol u krvi, a samim time i rizik od srčanih bolesti. Mononezasićene i polinezasićene su 'dobre masti', a nalaze se u namirnicama biljnog porijekla te u nekim plodovima mora. Najpoznatija 'dobra mast' je zasigurno omega 3.

Aditivi

Iako sama riječ 'aditivi' u mnogim ljudima budi strah, nisu svi aditivi loši. Primjerice, vlakna, enzimi i vitamini su također aditivi, ali prirodnog porijekla. Problem su sintetski aditivi na koje treba obratiti pozornost. Njih u namirnicama ima, ali nisu opasni ako su u manjim količinama. Za svaki aditiv definiran je dnevni unos i toga se treba pridržavati. Utješna je informacija da u dostupnim namirnicama ima 100 puta manja količina aditiva od one koja bi mogla prouzročiti zdravstvene probleme.

Natrij

Njega najviše ima u soli, a na deklaracijama se obično izražava u količini i postotku. Preveliki unos soli može dovesti do povećanja krvnog tlaka. Kako biste to izbjegli, ne biste trebali konzumirati više od 3000 mg natrija dnevno.

Proteini

Kako pokazuju istraživanja, mnogi ljudi konzumiraju više proteina nego što je njihovu organizmu doista potrebno, a to može dovesti do debljanja. Naime, samo jedan gram proteina sadržava četiri kalorije. Zdraviji su proteini biljnoga porijekla jer sadržavaju manje masnoća. Dakle, umjesto mesa, radije se odlučite za, primjerice, sir ili jogurt.

Ugljikohidrati

Posljednjih godina od ugljikohidrata su napravljene baba-roge u svijetu prehrane. No, ugljikohidrati organizmu daju energiju i izbjegavati ih u potpunosti nije dobra ideja. Jedan gram ugljikohidrata ima četiri kalorije, a najčešće se ugljikohidrati nalaze u hljebu i tjestenini. Zdravije sastojke pronaći ćete u integralnim namirnicama toga tipa.

Re: Napokon naućite: Znate li čitati deklaracije na namirnic

Posted: 07 Dec 2012, 12:49
by Trepavica
Hvala ti ! :respekt

Re: Napokon naućite: Znate li čitati deklaracije na namirnic

Posted: 07 Dec 2012, 13:43
by Katja
Ne čitam to... nekako i sama osjetim jel mi nešto premasno, preslano, puno ili malo kalorično...

Re: Napokon naućite: Znate li čitati deklaracije na namirnic

Posted: 07 Dec 2012, 15:15
by Krokodil Behko
Do sada sam nešto načuo o ovim hepecima koji se spominju u članku.
Otprilike, znam šta je šta i koja je hrana "za zaobići" Ipak mislim da je članak
vrijedan pažnje u smislu da nas usmjerava da bacimo pogled na deklaraciju
proizvoda.