
U Ruandi se u ponedjeljak, 07. 4. 2014 obilježila 20. godišnjica od genocida u kome su pripadnici etničke zajednice Hutu za oko 100 dana pobili najmanje 800.000 ljudi, uglavnom iz manjinskog plemena Tutsi.
Nasilje je izbilo poslije smrti predsjednika Juvenala Habyarimane, iz redova Hutua, koji je poginuo u avionskoj nesreći 6. aprila 1994., a završeno je u julu iste godine kada je Patriotski front Ruande (RPF), pobunjenička grupa predvođena Tutsima, porazio vladine snage.
Zvaničan period žalosti koji je počeo prije tri mjeseca paljenjem baklje koja je obišla sva mjesta u zemlji, kulminirala kada je predsjednik Paul Kagame, predvodnik RPF-a, upalio vječni plamen u Memorijalnom centru posvećenom genocidu, koji će gorjeti 10 dana.
Obilježavanje se odvijalo u sjenci diplomatskih napetosti između Francuske i Ruande, jer je Kagame više puta ranije, a ponovo u najnovijem intervjuu nedjeljniku “Žen Afrik”, optužio Belgiju i Francusku “za direktnu ulogu u političkoj pripremi genocida”, rekavši da su francuski vojnici bili “i saučesnici i počinioci” u krvoproliću.
Proteklih godina je došlo do otopljavanja u odnosima izmedju Francuske i Ruande – Kagame je 2011. bio u Parizu, a Francuska je formirala komisiju za istragu genocida.
Francuska je priznala da su za vrijeme genocida u Ruandi napravljene velike greške, ali je negirala optužbe tvrdeći da su francuske snage željele da zaštite civile.
Francuski ambasador u Ruandi Michel Flash izjavio je za AFP da mu nije dozvoljeno da prisustvuje svečanoj komemoraciji genocida i da ga je sinoć ministarstvo spoljnih poslova Ruande telefonom obavijestilo da više nije “akreditiran za ceremoniju”.
Belgija, bivša kolonijalna sila, koja se za razliku od Francuske izvinila Ruandi zbog toga što nije uspjela da spriječi genocid, poslala je visoku delegaciju na komemoraciju u Kigali.
Generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon poručio je danas da je komemoracija prilika da se svijet podsjeti da treba da uradi sve što može da osigura da se ovakvi zločini nikad ne ponove.
-Brutalnost u Ruandi još uvijek šokira: u prosjeku 10.000 žrtava dnevno, dan za danom, i tako tri mjeseca – rekao je Ban u saopćenju uoči komemoracije.
Posljedice masakra se, po njegovim riječima, i dalje osjećaju u kolektivnoj svijesti međunarodne zajednice, kao i u dijelu Afrike u kojem se dogodio.
Američki predsjednik Barack Obama odao je počast žrtvama zatraživši od međunarodne zajednice da izabere samilost umjesto mržnje.
On je istakao da genocid “nije bio slučajan, niti neizbježan”, već namjeran i sistematski pokušaj ljudskih bića da unište druga ljudska bića”.
-Genocid kojeg se danas sjećamo – i neuspjeh svijeta da brže reagira – podsjeća nas da uvijek imamo izbor – rekao je Obama u saopćenju, prenio je AP.
Pred licem mržnje moramo da se sjetimo ljudskosti, pred okrutnošću moramo da izaberemo saosjećanje, a pred netolerantnošću i patnjom, nikad ne smijemo da budemo ravnodušni”, poručio je američki predsjednik, prenosi Tanjug.