

Počinje Euro 2020. Donosimo pregled detalja koje biste trebali znati
NAKON što je lani odgođeno zbog pandemije koronavirusa, Europsko nogometno prvenstvo se vratilo.
Od 11. juna do 11. jula 2021. pratit ćemo 24 najbolje europske nogometne momčadi u lovu na titulu europskog prvaka. Branitelj naslova iz 2016. je Portugal.
Evo po čemu će sve ovo Europsko nogometno prvenstvo biti posebno.
Prvi put Euro se održava u 11 europskih gradova
Ovo prvenstvo će se prvi put održati u čak 11 gradova diljem Europe. Ovime Europski nogometni savez želi proslaviti cijeli događaj u znak sjećanja na 60-godišnju povijest ovog natjecanja.
Nogometne spektakle ugostit će Amsterdam, Baku, Bukurešt, Budimpešta, Kopenhagen, Glasgow, München, London, Rim, Sevilla i Sankt Petersburg. Oba polufinala i završnica turnira odigrat će se na londonskom stadionu Wembleyju, inače najvećem natkrivenom stadionu na svijetu.
Publika na stadionima ipak će biti dozvoljena
Unatoč pandemiji publika će moći na stadione uz pridržavanje posebnih epidemioloških mjera. Euro otvaraju Italija i Turska na Olimpijskom stadionu u Rimu, a prema najavama rimskih vlasti, tu utakmicu će uživo s tribina pratiti oko 16.000 navijača, što je otprilike 25% kapaciteta stadiona.
Hrvatska reprezentacija nastup na Euru otvorit će na čuvenom londonskom Wembleyju. Uz utakmice grupe D, tamo će se igrati osmina finala, polufinala i finale. U grupnoj fazi i osmini finala tribine Wembleyja će ugostiti oko 22.500 fanova, a londonski domaćini planiraju povećanje kapaciteta za polufinalne i finale. Želja im je popuniti 100% kapaciteta stadiona, no konkretne informacije objavit će naknadno.
Još jedna destinacija hrvatske reprezentacije je Glasgow. Na škotskom Hampden Parku igrat će se tri utakmice u skupini D i jedna utakmica osmine finala. Vatreni će se tamo susresti s Česima i Škotima, a to će uživo moći pratiti oko 12.000 fanova (25% popunjenosti stadiona).
Nama najbliži stadion na kojem se igraju utakmice Eura je Puskas Arena u Budimpešti. Prema trenutnim planovima, domaćini žele popuniti kapacitet, no imat će stroge zahtjeve za ulazak na stadion. Ako doista uspiju u naumu da popune 100% kapaciteta stadiona, to znači da će utakmice s tribina pratiti 61.000 fanova. Tamo će se igrati utakmice grupe F, u kojoj se susreću domaćini Mađari s trenutnim svjetskim prvacima Francuzima i braniteljem europskog naslova, Portugalom.
Ostali gradovi domaćini i popunjenost stadiona:
Olimpijski stadion, Baku: tri utakmice grupe A i jedna četvrtfinalna utakmica, 50% kapaciteta stadiona (31.000 navijača po utakmici).
Parken stadion, Kopenhagen: tri utakmice grupe B i jedna utakmica osmine finala, 45% kapaciteta stadiona (15.900 navijača po utakmici).
Gazprom stadion, Sankt Petersburg: šest utakmica grupa B i E i jedna četvrtfinalna utakmica, 50% kapaciteta stadiona (30.500 navijača po utakmici).
Johan Cruijff Arena, Amsterdam: tri utakmice grupe C i jedna utakmica osmine finala, 33% kapaciteta stadiona (16.000 navijača po utakmici).
Arena Nationala, Bukurešt: tri utakmice grupe C i jedna utakmica osmine finala, 25% kapaciteta stadiona (13.000 navijača po utakmici).
La Cartuja, Sevilla: tri utakmice grupe E i jedna utakmica osmine finala, 30% kapaciteta stadiona (18.000 navijača po utakmici).
Football Arena, München: tri utakmice grupe F i četvrtfinalna utakmica, 22% kapaciteta stadiona (14.500 navijača po utakmici).
Prvi put u povijesti Španjolska ide na veliki turnir bez ijednog igrača Real Madrida
U reprezentaciji Španjolske došlo je do presedana. Na popisu španjolskog izbornika Luisa Enriquea nije se našao nijedan igrač Real Madrida, najtrofejnijeg europskog kluba svih vremena. Na popisu se trebao naći Realov branič Sergio Ramos, no on već dulje vrijeme ima problema s ozljedom, pa će ovaj Euro morati propustiti.
Tako će Euro 2020. biti prvi veliki turnir u povijesti na kojem će takozvana Furija nastupiti bez igrača Kraljevskog kluba.
Euro 2020. po mnogočemu će biti prvi u povijesti. No ono što ostaje po starom su dobar nogomet i navijačko ludilo, koje jedva čekamo.
index.hr