HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43059
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 12809 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Masamune » 03 Jan 2024, 14:15

Ne treba ti nam nacionalizam. Isti je sad već i nepoželjan, ali nije bio u doba formiranja prvih modernih država.

Patriotizam je sasvim dovoljan.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

KatoBosanski
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 391
Joined: 27 Jul 2022, 23:30
Has thanked: 402 times
Been thanked: 94 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KatoBosanski » 03 Jan 2024, 14:21

Chan wrote: 03 Jan 2024, 14:15 Ne treba ti nam nacionalizam. Isti je sad već i nepoželjan, ali nije bio u doba formiranja prvih modernih država.

Patriotizam je sasvim dovoljan.
Netocno. Nije nam potreban nacional-sovinizam, ali nacionalizam nam je itekako potreban. To ne znaci da cu braniti, pa cak ni prihvatati, zaostatke u svojem narodu, naprotiv, treba aktivno raditi na edukaciji i propagandi da se isti uklone i zamjene boljim obrascima ponasanja.

Nacionalizam ne iskljucuje patriotizam, pa cak ni prihvatanje drugih nacija u projektu izgradnje drzave.

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 669
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 154 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by mishic » 03 Jan 2024, 14:44

KatoBosanski wrote: 03 Jan 2024, 14:12

Bosnjaci su neizgradjena nacija izuzetno iskompleksiranih pojedinaca koji se imaju potrebu dodvoravati Istoku i/ili Zapadu. Mene to ne interesira. Ne interesira me ni balans izmedju tih dviju kultura (osim kao geopoliticki pragmatizam). Ne interesira mi ni zatucano drzanje tradicionalnih obicaja, ne interesira me ni pomodarsko prihvatanje tudjih. Ono sto me zanima je racionalni i progresivni pristup svemu sto moze oplemeniti nasu naciju i drzavu.
Zanimljivo!

I meni se jedu kolači pa sam evo stavio pred sebe malo hljeba, kore od banane i mandarine, kašiku jogurta, bibera, soli i šlaga da to sve poveže i baš se spremam da uživam u ukusnom kolaču. Strašno volim slatko!

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26766
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14960 times
Been thanked: 4001 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Veca » 03 Jan 2024, 14:45

:D.
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

KatoBosanski
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 391
Joined: 27 Jul 2022, 23:30
Has thanked: 402 times
Been thanked: 94 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KatoBosanski » 03 Jan 2024, 14:47

mishic wrote: 03 Jan 2024, 14:44
KatoBosanski wrote: 03 Jan 2024, 14:12

Bosnjaci su neizgradjena nacija izuzetno iskompleksiranih pojedinaca koji se imaju potrebu dodvoravati Istoku i/ili Zapadu. Mene to ne interesira. Ne interesira me ni balans izmedju tih dviju kultura (osim kao geopoliticki pragmatizam). Ne interesira mi ni zatucano drzanje tradicionalnih obicaja, ne interesira me ni pomodarsko prihvatanje tudjih. Ono sto me zanima je racionalni i progresivni pristup svemu sto moze oplemeniti nasu naciju i drzavu.
Zanimljivo!

I meni se jedu kolači pa sam evo stavio pred sebe malo hljeba, kore od banane i mandarine, kašiku jogurta, bibera, soli i šlaga da to sve poveže i baš se spremam da uživam u ukusnom kolaču. Strašno volim slatko!
Ti si prije svega klaun.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43059
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 12809 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Masamune » 03 Jan 2024, 15:03

KatoBosanski wrote: 03 Jan 2024, 14:21
Chan wrote: 03 Jan 2024, 14:15 Ne treba ti nam nacionalizam. Isti je sad već i nepoželjan, ali nije bio u doba formiranja prvih modernih država.

Patriotizam je sasvim dovoljan.
Netocno. Nije nam potreban nacional-sovinizam, ali nacionalizam nam je itekako potreban. To ne znaci da cu braniti, pa cak ni prihvatati, zaostatke u svojem narodu, naprotiv, treba aktivno raditi na edukaciji i propagandi da se isti uklone i zamjene boljim obrascima ponasanja.

Nacionalizam ne iskljucuje patriotizam, pa cak ni prihvatanje drugih nacija u projektu izgradnje drzave.
Taj voz je kad ikad prošao za nas. Danas su uglavnom negativni pogledi na nacionalizam u gotovo svim intelektualnim i akademskim krugovima (naročito kad govorimo o balkanskom koji je uzeo toliko života), jer ti je on gateway za nešto puno gore. Nije prihvatljiv ni sa aspekta Islama, a većinu probosanske strane čine muslimani.

Patriotizam ti je jedino što je preostalo. Kreneš li putem nacionalizma nemoj se čuditi ako NATO trupe završe u Bosni.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

KatoBosanski
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 391
Joined: 27 Jul 2022, 23:30
Has thanked: 402 times
Been thanked: 94 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KatoBosanski » 03 Jan 2024, 15:14

Chan wrote: 03 Jan 2024, 15:03
KatoBosanski wrote: 03 Jan 2024, 14:21

Netocno. Nije nam potreban nacional-sovinizam, ali nacionalizam nam je itekako potreban. To ne znaci da cu braniti, pa cak ni prihvatati, zaostatke u svojem narodu, naprotiv, treba aktivno raditi na edukaciji i propagandi da se isti uklone i zamjene boljim obrascima ponasanja.

Nacionalizam ne iskljucuje patriotizam, pa cak ni prihvatanje drugih nacija u projektu izgradnje drzave.
Taj voz je kad ikad prošao za nas. Danas su uglavnom negativni pogledi na nacionalizam u gotovo svim intelektualnim i akademskim krugovima (naročito kad govorimo o balkanskom koji je uzeo toliko života), jer ti je on gateway za nešto puno gore. Nije prihvatljiv ni sa aspekta Islama, a većinu probosanske strane čine muslimani.

Patriotizam ti je jedino što je preostalo. Kreneš li putem nacionalizma nemoj se čuditi ako NATO trupe završe u Bosni.
U susjedstvu i komsiluku nisu negativni, dapace, vrlo se dobro nagradjuju (iako su davnih dana otisli tim gorim putem), upravo na racun onih koji su u toj komponenti zakrzljali. Dobar dio islamskih drustava gaji nacionalizam i zbog toga nisu nista losija od naseg, bas suprotno.

NATO (i EUFOR) je vec ovdje, a ukoliko dodje do jacanja proBiH strane spremni su reagirati, bez obzira bila ta borba za kraj diskriminacije umotana u patriotskom, nacionalnom ili religijskom plastu. Dosad su svi trebali odustati od tih samoplasiranih iluzija.
:cudi

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43059
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 12809 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Masamune » 03 Jan 2024, 15:25

KatoBosanski wrote: 03 Jan 2024, 15:14
Chan wrote: 03 Jan 2024, 15:03
Taj voz je kad ikad prošao za nas. Danas su uglavnom negativni pogledi na nacionalizam u gotovo svim intelektualnim i akademskim krugovima (naročito kad govorimo o balkanskom koji je uzeo toliko života), jer ti je on gateway za nešto puno gore. Nije prihvatljiv ni sa aspekta Islama, a većinu probosanske strane čine muslimani.

Patriotizam ti je jedino što je preostalo. Kreneš li putem nacionalizma nemoj se čuditi ako NATO trupe završe u Bosni.
U susjedstvu i komsiluku nisu negativni, dapace, vrlo se dobro nagradjuju (iako su davnih dana otisli tim gorim putem), upravo na racun onih koji su u toj komponenti zakrzljali. Dobar dio islamskih drustava gaji nacionalizam i zbog toga nisu nista losija od naseg, bas suprotno.

NATO (i EUFOR) je vec ovdje, a ukoliko dodje do jacanja proBiH strane spremni su reagirati, bez obzira bila ta borba za kraj diskriminacije umotana u patriotskom, nacionalnom ili religijskom plastu. Dosad su svi trebali odustati od tih samoplasiranih iluzija.
:cudi
Zbog mnogih poteza u prošlosti su i visili u Hagu. Umjesto da to bude teška sramota, a što jeste po svim mogućim kvalifikacijama, oni se u velikoj većini ponose time i dan danas. Jedino zašto se istima izlazi u susret od današnje međunarodne zajednice je zbog muslimana Bošnjaka koji čine većinu stanovništva BiH i što je trn u oku desničarima naročito u Evropi. Da nema muslimana na Balkanu (pogotovo Bošnjaka) i Hrvati i Srbi bi bili zadnja rupa na svirali zbog svojih plemenskih nagona u očima svijeta.

Nama takvi nacionalizmi ne smiju biti primjer ni pod razno. Pogotovo ne sad, jer smo mi pod posebnom lupom. Bilo kakav korak ka nekom našem nacionalizmu bio bi pregažen na ovim prostorima što politički što vojno.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43059
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 12809 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Masamune » 03 Jan 2024, 15:27

U suštini jedini nacionalizam koji nam je bio donekle dozvoljen je bošnjački i to čisto kao reakcionistički na druga dva, jer sam po sebi bi nestao.
Prisutan je i danas, a i on je kontrolisan od strane Amerike i Evrope već par decenija.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

KatoBosanski
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 391
Joined: 27 Jul 2022, 23:30
Has thanked: 402 times
Been thanked: 94 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KatoBosanski » 03 Jan 2024, 15:32

Chan wrote: 03 Jan 2024, 15:25 Nama takvi nacionalizmi ne smiju biti primjer ni pod razno. Pogotovo ne sad, jer smo mi pod posebnom lupom. Bilo kakav korak ka nekom našem nacionalizmu bio bi pregažen na ovim prostorima što politički što vojno.
Niti je itko rekao da trebaju. Tvoje deterministicke suplje o odskocnoj dasci jednostavno ne drze vodu, posebice kad u bosnjackom tkivu imamo sverastuci rak u obliku radikalnog islamofasizma (pogledati drustvene mreze) pod kisobranom SDA.

I ovo sto smo imali nikad nije bio bosnjacki nacionalizam, jer upravo to je ono sto ja zagovaram. Ali kad ti ne razumijes o cemu pricam, kakva je sansa da Mujo kojem nacionalnu (ne)svijest oblikuje polupismeni hodza petkom na dzumi i anacionalni mediji pod direktorskom palicom stranih sluzbi.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26766
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14960 times
Been thanked: 4001 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Veca » 03 Jan 2024, 15:35

:grana
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43059
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 12809 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Masamune » 03 Jan 2024, 15:38

Drže itekako. Samo da bi to znao trebaš nekad nešto i pročitati. A vidim da si počeo i da brkaš pojmove žestoko.

Nećemo tako dalje pričati.

Pozdrav.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

KatoBosanski
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 391
Joined: 27 Jul 2022, 23:30
Has thanked: 402 times
Been thanked: 94 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KatoBosanski » 03 Jan 2024, 15:42

Chan wrote: 03 Jan 2024, 15:38 Drže itekako. Samo da bi to znao trebaš nekad nešto i pročitati.

Nećemo tako dalje pričati.

Pozdrav.
Prelijevati iz supljeg u prazno uistinu nema smisla, posebice kad papagajski mantras vec pobijene teze.

Alahimanet.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43059
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 12809 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Masamune » 03 Jan 2024, 15:47

Ala si zapjenio

Isto Superhik. Vas je sevap samo izbjegavati majke mi.

Nije svrha foruma da budeš i da ispadneš pametniji od svih drugih, ali tebi haman jeste. Kompleksi bato i to žestoki.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

KatoBosanski
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 391
Joined: 27 Jul 2022, 23:30
Has thanked: 402 times
Been thanked: 94 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KatoBosanski » 03 Jan 2024, 15:48

Chan wrote: 03 Jan 2024, 15:47 Nije svrha foruma da budeš i da ispadneš pametniji od svih drugih, ali tebi haman jeste. Kompleksi bato i to žestoki.
Opet projekcije?

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43059
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 12809 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Masamune » 03 Jan 2024, 15:51

Nikakve projekcije brte. Meni je čast diskutovati sa drugima, a uvijek je prisutna želja ne bi li šta novo naučio. Govorim o ozbiljnim temama, a ne zajebantskim.

Ali kad već pokažeš onakvu stranu nakon par postova onda i ne zaslužuješ ništa drugačije nego takav reality check, a bi dobra diskusija na početku.

Isto se odnosi na sve takve poput tebe. Gnjide od kojih forum nema nikakve koristi realno.

Pozdrav
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

KatoBosanski
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 391
Joined: 27 Jul 2022, 23:30
Has thanked: 402 times
Been thanked: 94 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KatoBosanski » 03 Jan 2024, 15:54

Koji po redu? Ili ces iz guzobolje opet nastaviti laprdati?

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11856
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Online

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by Naseef Mushroom » 03 Jan 2024, 18:00

KatoBosanski wrote: 03 Jan 2024, 14:12
Naseef Mushroom wrote: 03 Jan 2024, 14:03 Ali Turska, Kosovo i Albanija su dokaz da sekularne države koji prvo pomenu naciju pa onda religiju, koje se sastoje od različitih muslimana različitih nivoa prakticiranja vjere pa i ateista, nije dovoljno z Europu (I Kosovo je zaštićeno zbog Amerike, a ne Europe) i da na njih nikada neće gledati kao npr. na Poljsku.

Nama tu nije rješenje ni da se dobrovoljno odlučimo na ateizam već jedino agresivni ateizam kao u vrijeme Envera u Albaniji ili konvertovanje na kršćanstvo.
I opet radis istu gresku koju sam ti spocitao prvi put. Meni (kao ateistu agnostiku) je apsolutno jasno da od Europe i suverene bosnjacke BiH nema nista. Sekularni nacionalizam nam je potreban jer jedino to moze izgraditi ravnopravno i moderno drustvo vrijedno borbe, a ne nekakvo prihvacanje od strane kurvanjskog Zapada.

Bosnjaci su neizgradjena nacija izuzetno iskompleksiranih pojedinaca koji se imaju potrebu dodvoravati Istoku i/ili Zapadu. Mene to ne interesira. Ne interesira me ni balans izmedju tih dviju kultura (osim kao geopoliticki pragmatizam). Ne interesira mi ni zatucano drzanje tradicionalnih obicaja, ne interesira me ni pomodarsko prihvatanje tudjih. Ono sto me zanima je racionalni i progresivni pristup svemu sto moze oplemeniti nasu naciju i drzavu.
Kao što napisah nešto slično tome, skoro svaki Albanac kojeg sretneš će prije pokazati dvoglavog orla nego poselamiti, izgrađena nacija kao i Turci, pa opet politička Europa i oni koji odlučuju o EU će ih gledati isto kao neke Bošnjake kojima je patriotizam ići u džamiju.

Izvini, ali to što pišeš je kao kada bi savjetovao nekog crnca koji se seli na jug Amerike, kako da se oblači, kako da se izražava i koje škole da završi da bi ga prihvatili ali je realnost, šta god da uradi, on će uvijek za one na jugu biti Niger.

Bošnjaci da bi bili prihvaćeni od Europe kao i Česi i Poljaci a da se ne odreknu Bošnjanstva, morali bi se vratiti u vrijeme Bošnjaka za vrijeme Tvrtka, tek bi tada se moglo govoriti o ovome što si napisao u citiranom, šta trebamo.

Da bi opet bili Tvrtkovi Bošnjaci, treba jedan dug proces propagande, pranja mozga i cenzure, cancelovanje svega šta ima veze sa “okupatorom”, od davanja imena do svakodnevnih običaja, međutim to je u današnjoj digitalnoj eri nemoguća misija.
Vidjeli smo na primjeru Palestina, da najjači mainstream mediji i propaganda nemaju šanse da nešto nametnu, u eri interneta i socijalnih mreža.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

KatoBosanski
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 391
Joined: 27 Jul 2022, 23:30
Has thanked: 402 times
Been thanked: 94 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by KatoBosanski » 04 Jan 2024, 00:51

Naseef Mushroom wrote: 03 Jan 2024, 18:00 Kao što napisah nešto slično tome, skoro svaki Albanac kojeg sretneš će prije pokazati dvoglavog orla nego poselamiti, izgrađena nacija kao i Turci, pa opet politička Europa i oni koji odlučuju o EU će ih gledati isto kao neke Bošnjake kojima je patriotizam ići u džamiju.

Izvini, ali to što pišeš je kao kada bi savjetovao nekog crnca koji se seli na jug Amerike, kako da se oblači, kako da se izražava i koje škole da završi da bi ga prihvatili ali je realnost, šta god da uradi, on će uvijek za one na jugu biti Niger.

Bošnjaci da bi bili prihvaćeni od Europe kao i Česi i Poljaci a da se ne odreknu Bošnjanstva, morali bi se vratiti u vrijeme Bošnjaka za vrijeme Tvrtka, tek bi tada se moglo govoriti o ovome što si napisao u citiranom, šta trebamo.

Da bi opet bili Tvrtkovi Bošnjaci, treba jedan dug proces propagande, pranja mozga i cenzure, cancelovanje svega šta ima veze sa “okupatorom”, od davanja imena do svakodnevnih običaja, međutim to je u današnjoj digitalnoj eri nemoguća misija.
Vidjeli smo na primjeru Palestina, da najjači mainstream mediji i propaganda nemaju šanse da nešto nametnu, u eri interneta i socijalnih mreža.
Ja u klin, ti u plocu. Pocni citati sto drugi pisu, umjesto da se boris s vjetrenjacama u vlastitoj masti.

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: HDZ i hrvatsko nacionalno pitanje u BiH

Post by seln » 04 Jan 2024, 07:04

Sioux wrote: 03 Jan 2024, 13:20
Za 3/5 spremni!

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests