Tržište rada u BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Re: Tržište rada u BiH

Post by edo_79 » 18 Oct 2022, 08:41

insomnia wrote: 23 Aug 2022, 19:41 Neće ‘šnjaci kile.
za džaba jok ....
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Tržište rada u BiH

Post by insomnia » 18 Oct 2022, 08:46

Ma nece ni za pare.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Re: Tržište rada u BiH

Post by edo_79 » 18 Oct 2022, 08:48

insomnia wrote: 18 Oct 2022, 08:46 Ma nece ni za pare.
Drug u konačnici i nije toliko do para već do toga da te neko jbe u zdrav mozak i pravi budalom, a kad ti da platu k'o da ti je dao milion maraka, k'o da iz svog džepa daje ....
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53918
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15235 times
Status: Online

Re: Tržište rada u BiH

Post by HAVANA » 18 Oct 2022, 08:50

insomnia wrote: 18 Oct 2022, 08:46 Ma nece ni za pare.
Ima ih koji hoce al previse nose na ledjima.Znas ono vani kako mrze ove sto rade na crno,socijale itd...E sace to i ovde poceti.I ta mrznja i prijavljivanja.Ovaj bezobrazluk prelazi sve granice.Posebno u zadnje vrijeme.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Tržište rada u BiH

Post by insomnia » 18 Oct 2022, 08:51

Ne daju niđe s pjesmom
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Re: Tržište rada u BiH

Post by edo_79 » 18 Oct 2022, 08:52

HAVANA wrote: 18 Oct 2022, 08:50
insomnia wrote: 18 Oct 2022, 08:46 Ma nece ni za pare.
Ima ih koji hoce al previse nose na ledjima.Znas ono vani kako mrze ove sto rade na crno,socijale itd...E sace to i ovde poceti.I ta mrznja i prijavljivanja.Ovaj bezobrazluk prelazi sve granice.Posebno u zadnje vrijeme.
Drug najviše boli kad radiš k'o konj, propišaš znoja i krvi da nešto napraviš, i onda se pojavi debil koji je došao ''po babine linije'' ima tvoju duplu platu, svira qrcu po cijeli dan, a ti pride dobiješ i njegov posao .... jer kao ''de ti to znaš ba'' .... :bua
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53918
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15235 times
Status: Online

Re: Tržište rada u BiH

Post by HAVANA » 18 Oct 2022, 08:56

insomnia wrote: 18 Oct 2022, 08:51 Ne daju niđe s pjesmom
To gdje ti radis na primjer...Zna se sta trebas uraditi,koja je norma i uslov da zaradis platu.Zna se sta se mora uraditi.Ja sam radio izolaciju u basf-u.Dodjes na poso,zaduzi vunu,spaner,lim i udri.U 9.30 doruckuj i vozdra.Zna se koja je norma i koliko moras uraditi.Jel plus 30 il minus 10 boli koga qrac.Ovde u 9 pije kafu,u 11 doruckuje,u 2 piva,vruce mu,hladno mu...Sazido 2 m2,kae bolje u njemackoj.Svabi bi sazido 9 il ne bi ni radio...Eno ti pruga najbolji primjer,dok su nasi radili ko usporeni film.Dodjose kinezi i turci ide ko po loju,nema stajanja.Sve se zavrsi.I repovi se stigose ,samo mjesec kasnjenja.Sto je nista za takav projekat.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53918
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15235 times
Status: Online

Re: Tržište rada u BiH

Post by HAVANA » 18 Oct 2022, 08:57

edo_79 wrote: 18 Oct 2022, 08:52
HAVANA wrote: 18 Oct 2022, 08:50

Ima ih koji hoce al previse nose na ledjima.Znas ono vani kako mrze ove sto rade na crno,socijale itd...E sace to i ovde poceti.I ta mrznja i prijavljivanja.Ovaj bezobrazluk prelazi sve granice.Posebno u zadnje vrijeme.
Drug najviše boli kad radiš k'o konj, propišaš znoja i krvi da nešto napraviš, i onda se pojavi debil koji je došao ''po babine linije'' ima tvoju duplu platu, svira qrcu po cijeli dan, a ti pride dobiješ i njegov posao .... jer kao ''de ti to znaš ba'' .... :bua
Bolestan sistem koji na ovaj nacin ne moze opstati.Nista ovde ovde ne valja.Sve je naopako poslagano a u biti je to sve vrlo jednostavno.Prava i obaveze.I tacka.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Re: Tržište rada u BiH

Post by edo_79 » 18 Oct 2022, 09:09

HAVANA wrote: 18 Oct 2022, 08:57
edo_79 wrote: 18 Oct 2022, 08:52

Drug najviše boli kad radiš k'o konj, propišaš znoja i krvi da nešto napraviš, i onda se pojavi debil koji je došao ''po babine linije'' ima tvoju duplu platu, svira qrcu po cijeli dan, a ti pride dobiješ i njegov posao .... jer kao ''de ti to znaš ba'' .... :bua
Bolestan sistem koji na ovaj nacin ne moze opstati.Nista ovde ovde ne valja.Sve je naopako poslagano a u biti je to sve vrlo jednostavno.Prava i obaveze.I tacka.
Prava i obaveze za koje nisi adekvatno vrednovan niti plaćen .....
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53918
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15235 times
Status: Online

Re: Tržište rada u BiH

Post by HAVANA » 18 Oct 2022, 09:14

edo_79 wrote: 18 Oct 2022, 09:09
HAVANA wrote: 18 Oct 2022, 08:57

Bolestan sistem koji na ovaj nacin ne moze opstati.Nista ovde ovde ne valja.Sve je naopako poslagano a u biti je to sve vrlo jednostavno.Prava i obaveze.I tacka.
Prava i obaveze za koje nisi adekvatno vrednovan niti plaćen .....
Prava i obaveze sa manje korupcije,potplacivanja a vise strucne radne snage itd donose veci prihod a manji rashod,vece plate i vise se istakne i cijeni rad onog ko stvarno zna i hoce.Al daleko smo mi od toga,da bar hoce krenuti.U privatnom sektoru je pocelo a ov drugo cemo se jos nacekati...I ganjati bezbroj papira za nesta...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Re: Tržište rada u BiH

Post by edo_79 » 18 Oct 2022, 09:20

HAVANA wrote: 18 Oct 2022, 09:14
edo_79 wrote: 18 Oct 2022, 09:09

Prava i obaveze za koje nisi adekvatno vrednovan niti plaćen .....
Prava i obaveze sa manje korupcije,potplacivanja a vise strucne radne snage itd donose veci prihod a manji rashod,vece plate i vise se istakne i cijeni rad onog ko stvarno zna i hoce.Al daleko smo mi od toga,da bar hoce krenuti.U privatnom sektoru je pocelo a ov drugo cemo se jos nacekati...I ganjati bezbroj papira za nesta...
Svi hoće neku efikasnost, veći prihod, manji rashod, a samo trpaju administracijom, operativa nula bodeva ....
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53918
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15235 times
Status: Online

Re: Tržište rada u BiH

Post by HAVANA » 18 Oct 2022, 09:24

edo_79 wrote: 18 Oct 2022, 09:20
HAVANA wrote: 18 Oct 2022, 09:14

Prava i obaveze sa manje korupcije,potplacivanja a vise strucne radne snage itd donose veci prihod a manji rashod,vece plate i vise se istakne i cijeni rad onog ko stvarno zna i hoce.Al daleko smo mi od toga,da bar hoce krenuti.U privatnom sektoru je pocelo a ov drugo cemo se jos nacekati...I ganjati bezbroj papira za nesta...
Svi hoće neku efikasnost, veći prihod, manji rashod, a samo trpaju administracijom, operativa nula bodeva ....
Pa normalno da hoce.Ako sam ja usao u projekat prije 3.5 godine i uzeo kredit,napravio idejni plan po postojecem,bez odstupanja ikakvih...I cekam 3.5 godine stotine papira i svo to vrijeme placam kredit,normalno da hocu.Nema tu vise ni matematike,ubili su vremenom trajanja postupka svu matematiku...Boli koga qrac.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
edo_79
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7173
Joined: 30 Aug 2019, 12:13
Mood:
Has thanked: 374 times
Been thanked: 1019 times
Status: Offline

Re: Tržište rada u BiH

Post by edo_79 » 18 Oct 2022, 09:28

HAVANA wrote: 18 Oct 2022, 09:24
edo_79 wrote: 18 Oct 2022, 09:20

Svi hoće neku efikasnost, veći prihod, manji rashod, a samo trpaju administracijom, operativa nula bodeva ....
Pa normalno da hoce.Ako sam ja usao u projekat prije 3.5 godine i uzeo kredit,napravio idejni plan po postojecem,bez odstupanja ikakvih...I cekam 3.5 godine stotine papira i svo to vrijeme placam kredit,normalno da hocu.Nema tu vise ni matematike,ubili su vremenom trajanja postupka svu matematiku...Boli koga qrac.
Ama ne to moj dobri HAVANA .... sve su to neki menadžeri, šefovi, rukovodioci, a operative niđe veze. I onda se čude što im je loša realizacija, što nisu ispunjeni ciljevi, pa kako će bit bolan kad ti operativa u prosjeku ima 45 godina, jel tako?
"Znaš li šta je najlepše u životu? Želja, prijatelju."

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10085
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8267 times
Been thanked: 8627 times
Status: Offline

Re: Tržište rada u BiH

Post by immuno » 18 Oct 2022, 09:44

Prosle godine u Sarajevu prodala stan, koristila usluge jedne firme, malo je reci da je momak bio profesionalan, ljubazan, odradio sve po zakonu do najmanje sitnice, bio nam na raspolaganju 24h, perfektno 👍 ja sretna sto je to tako sve lijepo bilo kontam hvala bogu I u mojoj domovini su na evropskom nivou poslovanja.
Boraveci duze u Sarajevu jedan Clan familije me pozove na kafu, mozes li posto radis 😲 ma mogu ba nije problem. Pauza u 12h, nasle se, prica kako je tesko raditi gore je nego na zapadu 😔 I onda kaze " pa bolan meni su noge po 8h u cipelama" 😲 :o.... Ja bez teksta ostala, a ja kafa je trajala do 13h..... ☹️

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Tržište rada u BiH

Post by Krokodil Behko » 18 Oct 2022, 09:48

HAVANA wrote: 18 Oct 2022, 08:36 Sjecas se kad sam ja to pricao pa me ziva iznapadaju,nije to tako.Plata je 500km u bosni.
Al sad je taj bezobrazluk presao sve granice.Skoro svi na crno rade a uzimaju ogromne pare.Znam ih sad sigurno 5,6 majstora sto su se vratili iz njemacke.Otisli prije godinu mozda...Ma kaze nije nigdje ko kuci,nek i manje zaradim,bosna lijepa...Satro.Koga ba ti foliras hoce na crno 34km po m2 plocica...Koji ce ti qrac njemacka.Jos ga moras molit da ti radi,ne moze kaze,guzva je.Ako ne mozes cekat ne mogu ti ja radit.Il mogu odma na 38km m2.Jebo ja mater svoju ako necu pocet prijavljivat sve sto na crno rade.34000km pdv-a juce uplatio.Na 1950000 proslogodisnjeg prometa 1250000km roba i usluge servisera itd...600000km u proracun uplatio.150000 km ostalo firmi za nas dvojicu 12 mjeseci i od toga da platim i kirije,struje...Pa bolje ne radit.Da grijem zeni guzove povazdan zaradio bi tu platu na crno.Kaze mi svercer lako je tebi ti imas firmu.U j.... ti sestru i tebi i firmi.A opet gdje cu sad radit na crno poslije tolikih godina. :123 Klosarluk.
A najsmjesnije je sto na kraju dodje firma i dogovorim keramiku na 30km,oficijelno,preko racuna...Onaj smetljar hoce od 34 do 38km na crno i vise on kuka na drzavu od onog sa firmom...Treba im jebat mater,sve pokaznjavat i natjerat ih da registruju firme.Ovom narodu su sve kockice naopako poslagane u glavi.Hoce sistem i drzavu al da ga nista ne kosta.I prolazi im,vako samo sisaju ove sto hoce oficijelno da rade,dok ih ne pozatvaraju nametima...Meni kazna od 3 do 5000 za neistaknuto jebeno radno vrijeme.Njega i da uhvati da radi na crno prekrsajna i 450km kazne.Nidje veze.

Ma nema niko u SA kantonu ispod 1000 sa toplim obrokom.
Laže i ta omladina.
Usred dana, sve krcato, kafići, picerije, kladionice, nargila barovi.
Koji moj 500 maraka?
PŠa sad će se minimalna penzija, približiti tom nivou, kad je povećaju za koji dan. Biće oko 470 prijevremena invalidska. Znači minimalac je na 600, plus topli i regres. Minimalac.

Žalim što sdad nisam mlad, sad bi se pare mogle klepiti i s nekim dobrim zanatom.
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53918
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15235 times
Status: Online

Re: Tržište rada u BiH

Post by HAVANA » 18 Oct 2022, 10:01

Eno brate omladini i studentima ako im se radi u alti 1200km plata konobaru,plus baksis.U elementalu isto...Na donesi.com mi cerka po 1800 izlazila kad je radila.Eno im gloovo itd...Evo meni opere vanjsko auta od 8 do 16h 70km dnevnica i najedem ga i napijem.Eno pomocni na skeli dnevnica 80 km u nedjaricima trazi covjek...Trebam li dalje? Monter centralnog grijanja pocetnik 1200km a iskusan 1800 plus mogucnost da ostane preko radnog vremena...Mehanicar 1500km obicni,osnovne stvari...Majstora svako nema,svaki za sebe radi...Trebam li dalje? Slobodno ako ko trazi sve cu ga uputit...Ko bilo sta zna radit i hoce,nema nako doc na poso,ja doso...Kakvih ba 500km,razveo mi vodu u malom stancicu uzeo 450km ruku.Dan i po posla.Ode...Juce dogovorio da postavi grede i od terase sa 2 bocna zida napravi pokrov.12 greda i podaskat...600km ruku.Daleko najpovoljniji.3 dana posla ,da razvuce...Sve ja ovo mogu sam,kontam bolje mi da ne radim ovo sto radim,ostala bi mi plata dobra... :ha
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Tržište rada u BiH

Post by Krokodil Behko » 25 Apr 2023, 23:24

Ala ovaj Dražen jede govna, ne zna ni računati


JAPANCI TRAŽE RADNIKE U KONJICU I DAJU IM 4,4 KM SATNICU: Dražen Pejaković iz Radničkog pokreta izračunao da je mjesečna plata 704 marke

Image


Japanci traže još pedeset radnika za svoju fabriku u BiH, naveli su i satnicu

Radnicima se nudi Ugovor o radu na određeno vrijeme, sa mogućnosti produženja na neodređeno, početna satnica od 4,4 KM te topli obrok od 12 KM i regres Kompanija TN Bosnia d.o.o. Konjic traži nove radnike.

Naime, ova firma koja se bavi proizvodnjom konusnih valjčića koji su sastavni dio ležajava u automobilskoj i željezničkoj industriji, objavila je oglas za prijem pedeset radnika na radnom mjestu metalobrusač (pomoćniradnici).


Na oglas se mogu prijaviti radnici KV-VKV-SSS bilo kojeg zanimanja a radno iskustvo nije potrebno. Radnicima se nudi Ugovor o radu na određeno vrijeme, sa mogućnosti produženja na neodređeno, početna satnica od 4,4 KM te topli obrok od 12 KM i regres, navedeno je.

Inače TN Bosnia d.o.o. je početkom mjeseca u Konjicu otvorila i svoj novi pogon. Tada je najavljeno da će fabrika koja trenutno zapošljava 330 radnika povećavati broj radnika piše Biznisinfo

TN Bosnia d.o.o. je dio dio svjetske kompanije TSUBAKI – NAKASHIMA koja proizvodi precizne dijelove od metala, keramike i plastike.


Proizvodi ove kompanije su kuglice, cilindrični i konusni valjci i kavezi koji su sastavni dijelovi komponenti ležajeva u automobilskoj, željezničkoj i avionskoj industriji širom svijeta.

Oglas je otvoren do 16. maja a prijave se mogu dostaviti direktno na kapiju društva u Konjicu.

Međutim, upravo je satnica izazvala brojne polemike i komentare na društvenim mrežama. O toga da je “plata i satnica dobra” do toga da je u pitanju “socijalna naknada”, piše Crna-hronika.info.

Predsjednik Udruženja građana “Radnički pokret ” Dražan Pejaković je u komentarima ispod objave u Facebook grupi Crna – Hronika izračunao šta se nudi u ovoj japanskoj firmi.

Pejaković je izračunao da je plata sa ovom ponuđenom satnicom 704 KM mjesečno. Šaljivi komentari su slijedili ispod.


Image

Image


Računaj slobodno i subote to je normalna radna sedmica 6 dana u BiH. Tako da je plata oko 950 KM…”, uslijedili su komentari ispod.

Prema zakonu o radu u Federaciji Bosne i Hercegovine, radna sedmica je ograničena na najviše 40 sati. To znači da zaposleni ne bi trebalo da rade više od 8 sati dnevno, ako su zaposleni puno radno vrijeme. Sve preko toga su prekovremeni sati. Prekovremeni sati su sati koje zaposleni radi preko ugovorenog radnog vremena, u skladu sa zakonskim propisima i pravilima poslodavca. U Federaciji Bosne i Hercegovine, prekovremeni sati se obračunavaju i plaćaju prema zakonu o radu.

Prema zakonu o radu u FBiH, prekovremeni sati se plaćaju sa najmanje 50% više od osnovne satnice za redovni rad. To znači da ako je osnovna satnica zaposlenog 2 KM, prekovremeni sati bi trebalo da budu plaćeni sa najmanje 3 KM po satu. Ako zaposleni radi prekovremeno u nedjelju ili praznikom, plaća se povećava na najmanje 100% više od osnovne satnice.

Za naš portal je predsjednik Udruženja “Radnički pokret” pojasnio šta stoji iza njegovih tvrdnji koje je već prije toga iznio u komentarima ali i koliko je zapravo mala satnica radnicima u metalskoj industriji na području čitave BiH te smatra Pejaković, da je plata od 1000 KM socijalna pomoć.

“Što se tiče samog iznosa satnice može se zaključiti sljedeće da radnici koji bi bili plaćeni u metalo industriji bi imali istu satnicu kao osobe koje rade u tekstilnoj industriji. U obje industrije plate su izuzetno male, a što se tiče ove satnice i ove firme mislim da je ponižavajuća cijena rada. Mora se shvatiti da sve i jedna plata ispod 1000KM se smatra socijalnom pomoći uzimajući u obzir inflaciju i sva poskupljenja u našoj zemlji.”, kazao je Dražan Pejaković za Crna-hronika.info.
online

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Tržište rada u BiH

Post by Mutevelija » 25 Apr 2023, 23:28

Pa svi poslodavci navode plate a ne navode koliko se sati radi dnevno.

Realno satnica bi trebala biti 5 KM

Kod nas u firmi nemaš prekovremeni jer je plata fiksna, nego imaš "kvitanje".
Ako prekrkaš prekobremene , dobiješ slobodan dan a piše ti se kao da radiš.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Tržište rada u BiH

Post by Duh » 25 Apr 2023, 23:32

topli obrok, skoro 3 satnice :lupa

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Tržište rada u BiH

Post by Krokodil Behko » 25 Apr 2023, 23:33

Mutevelija wrote: 25 Apr 2023, 23:28 Pa svi poslodavci navode plate a ne navode koliko se sati radi dnevno.

Realno satnica bi trebala biti 5 KM

Kod nas u firmi nemaš prekovremeni jer je plata fiksna, nego imaš "kvitanje".
Ako prekrkaš prekobremene , dobiješ slobodan dan a piše ti se kao da radiš.

Kažem lik serucka. jer je računao 5 x 40 sati i došao do te cifre od 704 marke.
Istina je da mjesec ima četiri sedmice, ali uvijek te hvata oko 22 radna dana mimo vikenda, pa tako da je plata oko 775, a ne 704. TO 12 maraka x 22 = 264 marke. Znači oko 1040 maraka, a ne računa da primaju i mimo struke i da će morati proći obuku, a plaća im se fino. Plus regres. Nije nešto, ali nije ni loše.
online

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 47 guests