Zašto je važno biti Bosanac?

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
baton
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 946
Joined: 06 Jan 2021, 22:22
Has thanked: 206 times
Been thanked: 535 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by baton » 13 Jan 2023, 13:30

Nema tu vjera neki bitan faktor.Nkad nisu Bošnjaci bili neki vjernici niti ekstremisti.Kako prije tako i danas.Greška je narodnost poistovjećivati sa vjerom.
Tako i kod drugi naroda u BiH.vjerska osjećanja su privatna stvar pojedinca.Kao na primjer kako će neko naditi ime djeci,hoćel konzumirati alkohol ili neka jela,hoćel ići u vjerske objekte,ili biti ateista i sl.

Vidi ako je neko Bošnjak može biti vjernik a i ne mora.
Ako nekog nazovem musliman tad podrazumijevam da isti slijedi put vjere.
Sami ste krivi, slali ste nam vukove umjesto čobana.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84519
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11065 times
Been thanked: 16636 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Fuddo » 13 Jan 2023, 14:49

Chan wrote: 13 Jan 2023, 12:43 Krivicu tražite u bošnjačkoj intelektualnoj eliti od 1993. godine, a ne u onima koji takvoj verziji bošnjaštva (što je zapravo ona od Zulfikarpašića) ne vide ono staro već samo isti naziv koji je prisvojen i agresivno vezan za Islam.

Eto, ne možete dobiti jasnije i kraće obrazloženje cijelog problema.

Sve dok 90%+ ljudi pod Bošnjak podrazumijevaju i Islam za mene to neće biti bošnjaštvo za sve, a sve to je posljedica zasjedanja 93. godine.
Do 1993 je doslo ponajprije zahvaljujuci nekim drugim intelektualnim elitama, ponajmanje bosnjackim.
Nemas kud rocko, sprcan si u pet enklava, kolju.
Ostaje ti da homogeniziras sta imas, i uzdas se u Boga.
Ko osta, osta.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Odraz » 13 Jan 2023, 14:54

Chan wrote: 13 Jan 2023, 13:10 A vrijeme AU si imao Bošnjake pravoslavce, katolike, muslimane, jevreje i ostale. Imaš zvanične izvještaje AU vojske kada su stizali Bošnjaci u pomoć.

I to nije tačno da su vječno ostali davali imena Bošnjacima. I sami Bošnjaci su birali da se zovu Muslimani. Begovska elita još za vrijeme SHS je insistirala na tome i svaki oblik bošnjaštva i naziva Bošnjak su smatrali udarom na subjektivitet i to su odbacivali. Tad je identitet strogo ležao u Islamu i u ummetu, pa otuda i Musliman sa velikim M. Tek kasnije je Zulfikarpašić počeo mijenjati mišljenja begovske elite u vezi toga, pa su vremenom krenuli jačati zahtjevi za bošnjaštvom. Musliman nije produkt ostalih, već prvenstveno same bošnjačke elite tog vremena. Mahom jer se radilo uglavnom o neobrazovanom stanovništvu i koje je, od strane ostalih, gurano na margine društva, pa su se pogubili u svakom smisli riječi sve do pojave Adila, a kasnije i Alije i drugih.

To o čemu ti govoriš je bošnjačka mitomanija. Vazda drugi krivi, pa i za ovo gore.
Nije tako. Bosnjaci su trazili izgubljenu narodnost od zasijedanja ZAVNOBiH-a i priznavanje Bosne u istorijskim granicama. Srbi su izlobirali kod Tita ako vec moraju priznati Bosnu, a ne prisvojiti je, da se bosanci razjedine kao narod po vjeri, i bosanskim muslimanima su natakli po principu uzmi ili ostavi mogucnost ili da se pisu kao Muslimani ili kao "ostali", kako bi se nekad realiziralo Grasaninovo nacertanije. I Bosnu su imenovali Bosna i Hercegovina iz istog razloga, da se poslije lakse rasparca kao da su to bile dvije neke regije a ne jednina.
Ferdinand je imao namjeru bosancima priznati nacionalnost bosnjak ali ga je u tome sprijecio Gavrilov metak. Kapetan Gradascevic se borio za nezavisnost Bosne od turaka a ne za vjeru. To sto ti govoris je perfidna pokvarena i zlonamjerna velikosrpska propaganda. :kafa

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Odraz » 13 Jan 2023, 14:55

Fuddo wrote: 13 Jan 2023, 14:49
Chan wrote: 13 Jan 2023, 12:43 Krivicu tražite u bošnjačkoj intelektualnoj eliti od 1993. godine, a ne u onima koji takvoj verziji bošnjaštva (što je zapravo ona od Zulfikarpašića) ne vide ono staro već samo isti naziv koji je prisvojen i agresivno vezan za Islam.

Eto, ne možete dobiti jasnije i kraće obrazloženje cijelog problema.

Sve dok 90%+ ljudi pod Bošnjak podrazumijevaju i Islam za mene to neće biti bošnjaštvo za sve, a sve to je posljedica zasjedanja 93. godine.
Do 1993 je doslo ponajprije zahvaljujuci nekim drugim intelektualnim elitama, ponajmanje bosnjackim.
Nemas kud rocko, sprcan si u pet enklava, kolju.
Ostaje ti da homogeniziras sta imas, i uzdas se u Boga.
Ko osta, osta.
Fudo gdje si ti bio tad 93-ce kad je bilo to zasijedanje?

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84519
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11065 times
Been thanked: 16636 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Fuddo » 13 Jan 2023, 14:56

Odraz wrote: 13 Jan 2023, 14:55
Fuddo wrote: 13 Jan 2023, 14:49

Do 1993 je doslo ponajprije zahvaljujuci nekim drugim intelektualnim elitama, ponajmanje bosnjackim.
Nemas kud rocko, sprcan si u pet enklava, kolju.
Ostaje ti da homogeniziras sta imas, i uzdas se u Boga.
Ko osta, osta.
Fudo gdje si ti bio tad 93-ce kad je bilo to zasijedanje?
Na Havajima
Sto?
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31663
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2690 times
Been thanked: 5144 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Matan » 13 Jan 2023, 15:02

Jebena je Bosna..
cim se izjasnis kao gradjanin, preloraju te oni drugi..
mozda za dvjesto godina, ovako svako na svojim barikadama..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Odraz » 13 Jan 2023, 15:14

Fuddo wrote: 13 Jan 2023, 14:56
Odraz wrote: 13 Jan 2023, 14:55
Fudo gdje si ti bio tad 93-ce kad je bilo to zasijedanje?
Na Havajima
Sto?
Pa zato sto kad ja koji sam bio ovdje sudionik ispada da ne znam, nisam dobro cuo, nisam vidjeo. :lupa

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84519
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11065 times
Been thanked: 16636 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Fuddo » 13 Jan 2023, 15:16

Odraz wrote: 13 Jan 2023, 15:14
Fuddo wrote: 13 Jan 2023, 14:56

Na Havajima
Sto?
Pa zato sto kad ja koji sam bio ovdje sudionik ispada da ne znam, nisam dobro cuo, nisam vidjeo. :lupa
Pa jest
A babo brigadni general
Imo si informacije iz prve ruke.
Cestitam vam.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Odraz
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5461
Joined: 03 Mar 2020, 14:52
Has thanked: 256 times
Been thanked: 254 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Odraz » 13 Jan 2023, 15:28

Fuddo wrote: 13 Jan 2023, 15:16
Odraz wrote: 13 Jan 2023, 15:14

Pa zato sto kad ja koji sam bio ovdje sudionik ispada da ne znam, nisam dobro cuo, nisam vidjeo. :lupa
Pa jest
A babo brigadni general
Imo si informacije iz prve ruke.
Cestitam vam.
A ja sam bio komandir specijalne jedinice i vojni instruktor. Ne rise i ne diraj mi babu, jos uvijek se bolestan i star pere po sudovima jer je branio drzavu.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84519
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11065 times
Been thanked: 16636 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Fuddo » 13 Jan 2023, 15:30

Odraz wrote: 13 Jan 2023, 15:28
Fuddo wrote: 13 Jan 2023, 15:16

Pa jest
A babo brigadni general
Imo si informacije iz prve ruke.
Cestitam vam.
A ja sam bio komandir specijalne jedinice i vojni instruktor. Ne rise i ne diraj mi babu, jos uvijek se bolestan i star pere po sudovima jer je branio drzavu.
A ne diram, nek ti je ziv i zdrav, i ti njemu.
Amin.
Al mojne mi supljirat sbb kbb, kad smo bili ko indijanci pred nestankom. Mogo si ovo, mogo si ono, trebalo je vako, trebalo je nako. Suti, udari se nogom u guzicu, osto si za dlaku.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12208
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5450 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Arthur Dent » 13 Jan 2023, 15:31

Odraz wrote: 13 Jan 2023, 15:28
Fuddo wrote: 13 Jan 2023, 15:16

Pa jest
A babo brigadni general
Imo si informacije iz prve ruke.
Cestitam vam.
A ja sam bio komandir specijalne jedinice i vojni instruktor. Ne rise i ne diraj mi babu, jos uvijek se bolestan i star pere po sudovima jer je branio drzavu.
nek je babuka ziv i zdrav!
i moj je nesto malo murije dobio. i braca bi mu dobila murije zbog odbrane, al izvukose se amidze rahmetli, svi pogidose. nas djecu, bar ovu maloljetnu nisu dirali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42941
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14166 times
Been thanked: 12742 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Masamune » 13 Jan 2023, 17:20

Odraz wrote: 13 Jan 2023, 14:54
Chan wrote: 13 Jan 2023, 13:10 A vrijeme AU si imao Bošnjake pravoslavce, katolike, muslimane, jevreje i ostale. Imaš zvanične izvještaje AU vojske kada su stizali Bošnjaci u pomoć.

I to nije tačno da su vječno ostali davali imena Bošnjacima. I sami Bošnjaci su birali da se zovu Muslimani. Begovska elita još za vrijeme SHS je insistirala na tome i svaki oblik bošnjaštva i naziva Bošnjak su smatrali udarom na subjektivitet i to su odbacivali. Tad je identitet strogo ležao u Islamu i u ummetu, pa otuda i Musliman sa velikim M. Tek kasnije je Zulfikarpašić počeo mijenjati mišljenja begovske elite u vezi toga, pa su vremenom krenuli jačati zahtjevi za bošnjaštvom. Musliman nije produkt ostalih, već prvenstveno same bošnjačke elite tog vremena. Mahom jer se radilo uglavnom o neobrazovanom stanovništvu i koje je, od strane ostalih, gurano na margine društva, pa su se pogubili u svakom smisli riječi sve do pojave Adila, a kasnije i Alije i drugih.

To o čemu ti govoriš je bošnjačka mitomanija. Vazda drugi krivi, pa i za ovo gore.
Nije tako. Bosnjaci su trazili izgubljenu narodnost od zasijedanja ZAVNOBiH-a i priznavanje Bosne u istorijskim granicama. Srbi su izlobirali kod Tita ako vec moraju priznati Bosnu, a ne prisvojiti je, da se bosanci razjedine kao narod po vjeri, i bosanskim muslimanima su natakli po principu uzmi ili ostavi mogucnost ili da se pisu kao Muslimani ili kao "ostali", kako bi se nekad realiziralo Grasaninovo nacertanije. I Bosnu su imenovali Bosna i Hercegovina iz istog razloga, da se poslije lakse rasparca kao da su to bile dvije neke regije a ne jednina.
Ferdinand je imao namjeru bosancima priznati nacionalnost bosnjak ali ga je u tome sprijecio Gavrilov metak. Kapetan Gradascevic se borio za nezavisnost Bosne od turaka a ne za vjeru. To sto ti govoris je perfidna pokvarena i zlonamjerna velikosrpska propaganda. :kafa
ZAVNOBIH je bio 1943. godine. Prije toga je bila SHS, pa Kraljevina Jugoslavija i tek onda SFRJ 45. Adil je počeo sa aktivizmom prije ZAVNOBIH-a.
Dakle, znam šta govorim i nemoj mi hinjski poturati velikosrpsku propagandu. Adil nije radio samo na tome da drugi prihvate Bošnjake i bošnjaštvo, već i da sami muslimani tog vremena sami sebe počnu doživljavati kao Bošnjaci i otuda i taj komentar o begovskoj eliti. Isto tako sam svjestan da od pada Gradaščevića jačaju apetiti susjeda i njihovi sateliti u BiH. Pad Gradaščevića je najveća šteta koja je mogla biti učinjena Bošnjacima tog vremena, jer su tad na njegovoj strani bili i Bošnjaci pravoslavci i katolici i posljedice toga se osjete i danas.

Dakle, poenta je da nisu isključivo krivi ostali za status Bošnjaka, već i sami Bošnjaci muslimani tog vremena. Za vrijeme SFRJ je već druga priča, jer je tu težnja već uveliko postojala ka takvom identitetu, ali je državni aparat istu suzbijao.
Last edited by Masamune on 13 Jan 2023, 18:16, edited 1 time in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42941
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14166 times
Been thanked: 12742 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Masamune » 13 Jan 2023, 17:59

Fuddo wrote: 13 Jan 2023, 14:49
Chan wrote: 13 Jan 2023, 12:43 Krivicu tražite u bošnjačkoj intelektualnoj eliti od 1993. godine, a ne u onima koji takvoj verziji bošnjaštva (što je zapravo ona od Zulfikarpašića) ne vide ono staro već samo isti naziv koji je prisvojen i agresivno vezan za Islam.

Eto, ne možete dobiti jasnije i kraće obrazloženje cijelog problema.

Sve dok 90%+ ljudi pod Bošnjak podrazumijevaju i Islam za mene to neće biti bošnjaštvo za sve, a sve to je posljedica zasjedanja 93. godine.
Do 1993 je doslo ponajprije zahvaljujuci nekim drugim intelektualnim elitama, ponajmanje bosnjackim.
Nemas kud rocko, sprcan si u pet enklava, kolju.
Ostaje ti da homogeniziras sta imas, i uzdas se u Boga.
Ko osta, osta.
Ljubav prema BiH je tu bez sumnje i kod mene i kod, recimo, Nazifa, tako da s te strane nemam nikakve probleme. Zna se koji su destruktivni faktori i o tome nema potrebe diskutovati.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31663
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2690 times
Been thanked: 5144 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Matan » 13 Jan 2023, 18:04

Volim i ja BIH...
a volio bi da je u EU, i da sve drzave EU budu samo regije, a jedna drzava EU..
kao USA..mozda bude jednom..
ali prvo se Rusi moraju poraziti..
pa onda sljedbenici njihove politike, koji se tome suprostavljaju.
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
baton
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 946
Joined: 06 Jan 2021, 22:22
Has thanked: 206 times
Been thanked: 535 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by baton » 13 Jan 2023, 18:11

Bošnjaci su od dolaska AU a pogotovo posle WWI svedeni na margine društva u svim sferama života.
Ukratko nisu se pitali ništa u tvorevinama do WWII.
Tako da su izmedju ostalog i gubili identitet kao narod
I pravo na upravljanje i učestvovanje u vlasti tvorevina.
To sve imaš u bezbroj literature napisano i obrazloženo
Kao što je komunizam vladao posle WWII...vodio je svoju ideologiju kao sve prethodne tvorevine...i tad su mnogi ispaštali...Znači u različitim vremenima i vlasti u BiH nekome je bilo dobro nekome loše.

A dobra je ova prethodna i Matanova.
Sami ste krivi, slali ste nam vukove umjesto čobana.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31663
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2690 times
Been thanked: 5144 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Matan » 13 Jan 2023, 18:18

Mislim narodi su besmislica prosli i sadasnji vremena..
poceli su sa familijama koje su se sirile, pa plemenima, koji su se zajednicki udruzivali da bi se
branili od upada hordi..i onda ti danas doslo da su jedan narod, i Dalmatinac i Zagorac i ja iz Bosne..
iako zajednicki bas i nemamo puno..
tako je sa Srbinom iz Bosne, koji ima sa onim iz Nisa zajednicko ko i sa Amerikancom..
da sam ja neko, samo bi djelio narode na radnike i neradnike..
ajd da ne zacatavam bezveze..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
baton
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 946
Joined: 06 Jan 2021, 22:22
Has thanked: 206 times
Been thanked: 535 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by baton » 13 Jan 2023, 18:30

Kod nas vlast ne zna vladati i upravljati državom i narodom.Onda siluje u mozak kroz svoje upravljanje.
Sami ste krivi, slali ste nam vukove umjesto čobana.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Taare » 13 Jan 2023, 19:53

Odraz wrote: 13 Jan 2023, 12:31
Taare wrote: 13 Jan 2023, 12:16
Ko ti je to slagao? Doduše, možda u ustavu i zakonima postoji neš što sam previdio, pa ako može da mi to prezentiraš kako bi dokazao tu svoju tvrdnju.
Ali, ako ti je dokaz "reko bakir/asim/branković/reis cerić" onda je to glupost koju ne treba komentarisat.
Isti kažu da glasaš za sda, ali ih nisi i nećeš poslušati.
Msm, žao mi je što ovo moram kazati na ovako grub način. Jednostavno, ne vidim da postoji drugi.
Nadam se da nećeš zahatorit jer znaš da ne postoji forumaš koji te poštuje ko ja :ruke
Kazi mi kako pravoslavac moze da se izjasni kao bosnjak i zasto se ne izjasnjava kao bosnjak?
Pa fino. Izjasni se kao bošnjak pravoslavne vjeroispovijesti. Ne postoji niti će postojati zakon koji može objediniti nacionalnu i vjersku pripadnost.
A ne izjašnjava se zato što je izmanipulisan ko i ti.
neko ga slago da je srbin=pravoslavac i on proguto tu laž.

U srbiji to, recimo, nije problem. Tamo možeš biti srbin islamske vjeroispovijesti.
Kod nas kažu da ne može.
Ne može zato što komšije i susjedi imaju taj nedosanjani san u kojem otimaju djelove bosne i prispajaju ih sa svojim državama.
"on meni, nema bosne"
Kao što rekoh, kad osvane prvi dan u kojem neće biti bošnjaka kao ustavotvornog naroda, biće to posljednji dan države bih.
pogledaš ustav. Pogledaš zakone. Pogledaš dom naroda i zastupnički dom. Vidiš kako to fercera.
Nakon toga ćeš znati koliko je ruku potrebno za neki zakon.
ti ko bosanac jedino možeš proć pod "ostali"
Zonfa je u tome što "ostali" nemaju dovoljno ruku.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Taare » 13 Jan 2023, 20:50

Živi svjedoci nastanka srba u hr i bih.

Image
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Zašto je važno biti Bosanac?

Post by Taare » 13 Jan 2023, 20:53

Image
Svi mi se morete obratit

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 30 guests