Tlak

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by gospođa Brams » 29 Apr 2022, 08:33

Ja muku mucim s niskim tlakom cijele godine, ali pogotovo cim malo zatopli, doslo je do toga da me hvata panika ujutro jer putujem vlakom i ako ne uspijem sjesti u vlaku velike su sanse da ce mi biti slabo. Jos sam se prosle godine prvi put onesvijestila i otada me jos vise strah.
Prije jedno dva tjedna je bilo toliko lose da bi mi se zavrtilo svaki put kad bih ustala, jedva bih dosla od sobe do kuhinje, odmah bi morala sjesti. Tlak mizernih 80/60. Sad je malo bolje, ali kako ide sve toplije vrijeme znam da ce biti samo jos gore.
Pomazem si kako god znam i mogu, trudim se jest slanu hranu, cak ponekad ujutro popijem dec slane vode (odvratno), ali moram da me nesto drzi do posla.
Otezavajuca okolnost je sto sam anemicna i vjeujem da mi to jako rusi tlak, a ne mogu piti zeljezo koje mi je propisano jer mi uzasno tesko pada na zeludac. Trazila sam od doktorice nesto drugo, ali na recept mi ne moze nista drugo dat, nego si moram sama kupovati, preporucila mi je neke tablete a kutija kosta preko 200kn, al nije bas da imam izbora.
Pijem puno domaceg soka od visnje i kupinovog vina, jedem zelenjavu, pilecu jetricu, crveno meso, ne znam vise sta bih probala.
Ova dva problema zajedno su katastrofa jer jedan povlaci drugi :visi
Hormoni stitnjace su mi uredni
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 31968
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19325 times
Been thanked: 16746 times
Contact:
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Morgen » 29 Apr 2022, 13:44

Kafu?

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by gospođa Brams » 29 Apr 2022, 13:48

Morgen wrote: 29 Apr 2022, 13:44Kafu?
Popijem ja kavu, ali kod kave je problem sto ti prvo digne tlak, ali ga onda i naglo spusti, tako da mi bude lose i od previse kave, plus dosta sam osjetljiva na kofein, jako mi podize anksioznost.
Stvarno sam jadna :grana
Ne znam sto vise probati, sutra cu pocet s tim tabletama za zeljezo koje su mi preporucene pa cu vidjeti hoce li mi to mozda poboljsati malo i tlak, jer je to povezano dosta
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Tlak

Post by Krokodil Behko » 18 May 2022, 10:39

I NISU VAŠI GENI NA PRVOM MJESTU: Znate li zašto imate visok pritisak?


Ljudi obično za problem vole kriviti druge, a također za rješavanje istih traže i očekuju pomoć drugih.

Isto vrijedi za povišen krvni tlak.

Kada saznaju da imaju povišen krvni tlak najčešće za to okrivljuju svoje gene, ali tek se oko četvrtine problema može pripisati nasljeđu. Dobar dio skriva se u današnjem načinu života primarno u premalo kretanja, prevelikoj konzumaciji preslane hrane, premalome unosu voća i povrća, debljini, pušenju i ostalim porocima zapadnjačkoga sve više dekadentnoga svijeta. Ti demoni, kao sirene Odiseja, pozivom na svoju slatku ali opasno lažnu ugodu odvlače velik dio čovječanstva prema hridima smrti. Tome bi se svako trebao i morao oduprijeti sam.



Svako mora biti svjestan kako svojim zubima sam sebi kopa grob, kako s manje tjelovježbe brže hrli smrti. Međutim, čovjek radije okreće glavu i misli kako to neće pogoditi baš njega. Ili kako je njegov djed pušio od mladosti i doživio devedesetu. No, povišen krvni tlak ne bira žrtve, na njegovoj smo listi svi, a iznimke samo potvrđuju pravilo. Teško je mijenjati loše navike i još je teže oduprijeti se stalnom bombardiranju raznih lascivinih poziva na površne užitke. Tu zaista većina sugrađana treba pomoć drugih na prvome mjestu u stalnome podsjećanju na opasnosti, ali i poduci kako odoliti.

Dodatnu pomoć mora pružiti industrija hrane, pa i duhana promjenama svojih recepata i sličnim pozitivnim pomacima. Prevencija je ključan zadatak suvremene medicine, a kontrola arterijske hipertenzije najbolji barometer zdravstvene prosvjećenosti naroda. Na žalost, za Hrvatsku ti podaci baš nisu za pohvalu.

Ovo je ponovljen poziv da redovno pratite sve korisne poruke koje stručnjaci šalju preko naših društvenih mreža.

(Ordinacija.vecernji.hr)
online

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42838
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14106 times
Been thanked: 12695 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Masamune » 18 May 2022, 10:55

Hrana moRe ako trošiš to što unosiš. Stres i kad se čovjek ne kreće je ono što nas najviše ubija.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120418
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7909 times
Status: Online

Re: Tlak

Post by Krokodil Behko » 15 Aug 2022, 10:02

Krvni pritisak trebalo bi mjeriti na obje ruke


Mjerenje krvnog pritiska jedna je od brzih i jednostavnih pretraga, a pored toga što ga provode ljekari, vrlo jednostavno ga ljudi mogu provoditi u svojim domovima. Suprotno ustaljenoj praksi, nedavno su britanski naučnici zaključili da bi krvni pritisak trebalo mjeriti na obje ruke.

Studija koja je provedena na više od 50.000 odraslih osoba analizirala je razliku između mjerenja krvnog pritiska na dvije ruke i mjerenja pritiska samo na jednoj ruci.


"Visoki krvni pritisak je globalni problem i loše liječenje može biti fatalno. Propuštanje mjerenja pritiska na obje ruke i korištenja viših očitanja neće rezultirati samo nedostatkom dijagnoze i liječenja visokog krvnog pritiska već i podcjenjivanjem rizika za milione ljudi širom svijeta. Nemoguće je predvidjeti koja ruka je optimalna za mjerenje pritiska jer neki ljudi imaju više očitanje u lijevoj ruci u poređenju s desnom, a vrijedi i suprotno", rekao je voditelj istraživanja Kristofer Klark sa Univerziteta Exeter u Devonu.

Studija je objavljena u medicinskom časopisu Hypertension.

Iako međunarodne smjernice savjetuju provjeru krvnog pritiska na obje ruke, ta praksa trenutno nije široko prihvaćena, kako piše The Daily Mail. Samo oko polovina ljekara očitava krvni pritisak na obje ruke, obično zbog vremenskog ograničenja u klinikama ili bolnicama i prevelikih gužvi, kažu stručnjaci, prenosi Index.
online

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51650
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21032 times
Been thanked: 20847 times
Status: Online

Re: Tlak

Post by Shadow » 15 Aug 2022, 11:57

110
81
72

Nesto se poremetilo..inace bude
110
50/60
Mirno more

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42838
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14106 times
Been thanked: 12695 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Masamune » 15 Aug 2022, 12:07

Jučer 120/85, puls oko 70. Reklo bi se da je dobro.
Nekad mi puls zna biti viši čak i kad sam miran. Kad se to desi popijem terapiju i budem super.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5653 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Vanilla » 02 Oct 2022, 17:04

Vanilla wrote: 30 Sep 2022, 16:47 Neki dan sam darovala krv i od tog dana me bas jako boli glava. Inace, niskotlakas sam, 90/60 i super funkcionisem tako.
Jutros da idem na posao, ma nema sanse, glava rastura te odem u ambulantu.
Pritisak 130/80, sto je za mene previse.
Kazem za ovo darivanje krvi, kad dr. "A ko je vama dozvolio da sa tako niskim tlakom darujete krv?" Rekoh, skoro pa redovno darujem, nikad nije bilo problema.
Kaze, e pa eto, zavrsili ste s tim. :heidi2


:sipak


Injekcija analgina i hajde kuci.
Danas vec 140/90 :rol
Dadose mi u apoteci analgin i neke tablete na biljnoj bazi za smirenje.

Puno je ovo sa 90/60 na 140/90, a?

Trebam li se zabrinuti?
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53915
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15233 times
Status: Online

Re: Tlak

Post by HAVANA » 02 Oct 2022, 19:19

Ne dramiti ali svakako pratiti i ispitati treba li neka terapija ili ne.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53915
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15233 times
Status: Online

Re: Tlak

Post by HAVANA » 02 Oct 2022, 19:21

Mama i tata mi citav zivot imaju povisen. Mama je znala i 220 gornji imati, stari kad nije na moru isto tako, dole normala... A 86 im godina i super se drze. Terapija i cao. E belaj je ako se ne prati, ne pije terapija...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Zana » 02 Oct 2022, 19:30

Vanilla wrote: 02 Oct 2022, 17:04
Vanilla wrote: 30 Sep 2022, 16:47 Neki dan sam darovala krv i od tog dana me bas jako boli glava. Inace, niskotlakas sam, 90/60 i super funkcionisem tako.
Jutros da idem na posao, ma nema sanse, glava rastura te odem u ambulantu.
Pritisak 130/80, sto je za mene previse.
Kazem za ovo darivanje krvi, kad dr. "A ko je vama dozvolio da sa tako niskim tlakom darujete krv?" Rekoh, skoro pa redovno darujem, nikad nije bilo problema.
Kaze, e pa eto, zavrsili ste s tim. :heidi2


:sipak


Injekcija analgina i hajde kuci.
Danas vec 140/90 :rol
Dadose mi u apoteci analgin i neke tablete na biljnoj bazi za smirenje.

Puno je ovo sa 90/60 na 140/90, a?

Trebam li se zabrinuti?

Puno, jaśta. Prati. Niskotlakašima se organizam navikne pa svaka promjena se osjeti.
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119701
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5656 times
Been thanked: 12187 times
Contact:
Status: Online

Re: Tlak

Post by Maja » 14 Nov 2022, 23:35

Nesto mi se zamanta te izmjerila.
Na onom s pumpicom 140/70.
Na ovom ovako.
Koji je tacan ne znam.
Oba su dobra riester i omron.
Znaci nije mi se zamantalo od tlaka. Mozda sto sam dobila a i vrijeme je idealno za ubit se.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by biha » 14 Nov 2022, 23:49

Eto i ja da napisem jedan recept koji sam cuo i primenjivao ?
Stabilizirajte visoki i niski krvni pritisak?
Pola kg crnog caja ,,Cejlon"(ne u kesama).1kg cvekle(konzervirano-tursija sa sokom),4-5 limuna isjecena! Ubacite sve u s.teglu i ostavite preko noci da stoji u sobnu temperaturu! Nakon toga cijelu masu procijediti ,a dobiveni sok ubacite u s.flasu i drzati u frizideru? Piti nataske po jednu malu casu (cajnu)prije dorucka? Terapija se uzima sve dok osjetite da visoki ili niski tlak se stabilizovao ? Covjek tvrdi da nakon prve case ce sve biti u redu!

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by biha » 14 Nov 2022, 23:51

biha wrote: 14 Nov 2022, 23:49 Eto i ja da napisem jedan recept koji sam cuo i primenjivao ?
Stabilizirajte visoki i niski krvni pritisak?
Pola kg crnog caja ,,Cejlon"(ne u kesama).1kg cvekle(konzervirano-tursija sa sokom),4-5 limuna isjecena! Ubacite sve u s.teglu i ostavite preko noci da stoji u sobnu temperaturu! Nakon toga cijelu masu procijediti ,a dobiveni sok ubacite u s.flasu i drzati u frizideru? Piti nataske po jednu malu casu (cajnu)prije dorucka? Terapija se uzima sve dok osjetite da visoki ili niski tlak se stabilizovao ? Covjek tvrdi da nakon prve case ce sve biti u redu!
PS! Ja sam ga napravio ovako kako pise,ali nakraj sam morao sve da blendiram jer je tesko je bili iscjedit? Predlazem da sve prije blendirajte pa onda stavite u staklenu teglu!

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by biha » 14 Nov 2022, 23:56

biha wrote: 14 Nov 2022, 23:51
biha wrote: 14 Nov 2022, 23:49 Eto i ja da napisem jedan recept koji sam cuo i primenjivao ?
Stabilizirajte visoki i niski krvni pritisak?
Pola kg crnog caja ,,Cejlon"(ne u kesama).1kg cvekle(konzervirano-tursija sa sokom),4-5 limuna isjecena! Ubacite sve u s.teglu i ostavite preko noci da stoji u sobnu temperaturu! Nakon toga cijelu masu procijediti ,a dobiveni sok ubacite u s.flasu i drzati u frizideru? Piti nataske po jednu malu casu (cajnu)prije dorucka? Terapija se uzima sve dok osjetite da visoki ili niski tlak se stabilizovao ? Covjek tvrdi da nakon prve case ce sve biti u redu!
PS! Ja sam ga napravio ovako kako pise,ali nakraj sam morao sve da blendiram jer je tesko je bili iscjedit? Predlazem da sve prije blendirajte pa onda stavite u staklenu teglu!

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12201
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5443 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Arthur Dent » 14 Nov 2022, 23:58

ja samo razumih "tendzere" :oo

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by biha » 15 Nov 2022, 00:07

Arthur Dent wrote: 14 Nov 2022, 23:58 ja samo razumih "tendzere" :oo
Imas gore u kratkim crtama recept ?Kome nije jasno neka pita?Tu sam da pomognem?Snimak je samo kao dokaz odakle sam ga uzeo?Ostajte mi zdravi!

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12201
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5443 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Arthur Dent » 15 Nov 2022, 00:11

hvala, hvala! :) svako dobro i tebi! :)

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Tlak

Post by Melek » 15 Nov 2022, 06:17

Maja wrote: 14 Nov 2022, 23:35 Nesto mi se zamanta te izmjerila.
Na onom s pumpicom 140/70.
Na ovom ovako.
Koji je tacan ne znam.
Oba su dobra riester i omron.
Znaci nije mi se zamantalo od tlaka. Mozda sto sam dobila a i vrijeme je idealno za ubit se.
Strpi se još malo. Par godina pa klimaks :oo
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 62 guests