Poguzije

Kolači, torte, zimnice, pića
Post Reply

Jeste li proždrljivac?

da, usisajem sve što stignem
12
43%
inače nisam, ali za praznike se uvijek prejedam
2
7%
ne, jedem onoliko koliko mi treba
14
50%
 
Total votes: 28

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Poguzije

Post by Maja » 17 Oct 2013, 14:15

Kad kažeš da je neko gurman pomisli se kako uživa u hrani, u okusima, mirisima, bojama :D
Ali možeš li biti gurman, a da nisi ujedno i proždrljivac?
Jedete li i kad niste gladni?
Znate za ono "jedite gladne oči", koliko se možete suzdržati kad sjedite za stolom punim hrane?
Koliko Milka može stajati neraspakovana u ladici :D

Blackhawk
Status: Offline

Re: Gurmani iliti pogrdno proždrljivci

Post by Blackhawk » 17 Oct 2013, 14:28

Pa sad.. nit sam gurman.. nit sam prozdrljivac.. nesto izmedju..
Hrana.. kako mi se koji okus svidja tako i vise jedem.. ono sto mi se po okusu ne svidja, cak i kad sam najvise gladan necu jesti, tako da onda u neku ruku se moze rec da sam gurman, jer volim fin okus. Ali, kad je hrana fina, onda se i pojede vise..

Sto se tice milke.. zavisi.. nekad po par dana nekad vise... Ev trenutno jedna stoji 2 dana... koliko izdrzati.. vidjet :) al ima baklave od bajrama pa vise slatka i ne treba..

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Gurmani iliti pogrdno proždrljivci

Post by Julia-Klara » 17 Oct 2013, 14:33

Gurman nije isto sto i prozdljivac. Gurman je covjek koji voli hranu, njene ukuse i mirise, voli svasta probati, i uziva u onome sto proba. Ili ne uziva.
Ja nisam ni gurman, ni prozdrljivac, ja sam poguzija. Volim da jedem samo ono sto poznajem, sto sama napravim, i volim da je ukusno i po mom tabijatu.
Koliko jedem? Vjerovatno vise i ujedno pogresno jer ne bih bila ovolika da nije tako :hihi
Isto tako, moja prijatlejica koja hoce sve probati, taman joj servirali ne znam ti sta, e ta je gurman, ali nema u njoj 20 kila s krevetom.
Ljudi imaju razlicite odnose prema hrani. Ne jedem ja non stop, ne grickam po cijeli dan nesto,a bilo bi pametnije da to radim (pravilno i ujednaceno, kontrolirano kako mi je dr. dijabetolog rekla, ali eto, ne radim to).

Hranu moram poznavati, moram poznavati ljude koji je pravi (ako se radi o kuhanju,naravno), mora sadrzavati stvare koje volim jesti (bez bijelog luka :ljut ) , te moram biti rapsolozena za hranu.

I napomena, talijansku kuhinju prosto obozavam, cak i sa bijelim likom :srce Any Italian here? :obrve
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Offline

Re: Gurmani iliti pogrdno proždrljivci

Post by Krokodil Behko » 17 Oct 2013, 16:19

Julia-Klara wrote:Gurman nije isto sto i prozdljivac. Gurman je covjek koji voli hranu, njene ukuse i mirise, voli svasta probati, i uziva u onome sto proba. Ili ne uziva.
Ja nisam ni gurman, ni prozdrljivac, ja sam poguzija.
Kad već kompliciraš, postoji li hedonizam u ishrani?
Kojim je izrazom obuhvaćen po tvom mišljenju? :D

Inače, jedem tri puta dnevno i nekih hrana, sit se najedem a ono što manje volim, manje i jedem. Od raznoraznih čorbica, samo grah ide u većoj količini a sve ostalo...jedan tanjirić dosta :oo
online

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Gurmani iliti pogrdno proždrljivci

Post by Calla » 17 Oct 2013, 16:26

ehh,,,ja cu se posvrstati u gurmane,,,
volim da istrazujem ukuse i kombinacije hrane ,,i probam radije sve sto do sada nikada nisam jela ,,ono sto sam probala i dobro mi se svidjelo zasigurno cu opet odabrati ali nastojim kada sam po restoranima ili u gostima da izaberem uvjek nesto sto do
sada moje nepce nikada nije probalo,sto se tice milke u ormaru,moze ostati mjesec dana neotpakovana iako znam da je tu,,,postoje samo kratki momenti gdje potezem za cokoladnim drogama a to je uvjek tada kad mi naleti val hormona pred menarche..
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gurmani iliti pogrdno proždrljivci

Post by Maja » 17 Oct 2013, 16:34

Blackhawk wrote:
Sto se tice milke.. zavisi.. nekad po par dana nekad vise... Ev trenutno jedna stoji 2 dana... koliko izdrzati.. vidjet :) al ima baklave od bajrama pa vise slatka i ne treba..
Milke sam se sjetila jer bih kao dijete odmah smazala čokoladu, za pola dana pojela čitavu kesicu bombona, čak i ako mi se nije toliko jelo. Dok je bilo djece koji otkinu jedan red čokolade, a ostalo zapakuju i ostave za kasnije.

Ja znam da se prejedem kad je roštilj. Najedem se, al ne mogu gledati ćevape i piletinu na stolu, pa onda stalno mezim (bez hljeba). Na kraju baš budem puna. Pizza isto tako. Da se sad nečeg najedem za nju uvijek mora biti mjesta.
I Bajram mi je izazov jer volim slatko, ali više volim kod drugih probati kad vidim neke nove kolače.

Uglavnom više pojedem jer volim sve probati i nije da je to obično natrpavanje hranom, ali definitvno je bolje da je hrana koju volim dalje od mojih očiju.

User avatar
Katja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2680
Joined: 23 Sep 2012, 17:56
Status: Offline

Re: Gurmani iliti pogrdno proždrljivci

Post by Katja » 17 Oct 2013, 16:39

Mislim da je gurman onaj koji ima dobro razvijene okusne pupoljke (jel' se tako kaže?), uživa u finoj, "kvalitetnoj" hrani (to ne znači da mora biti skupa i imati francusko ime :ooo , može to biti i domaće nešto), nikako nije proždrljiv... prije probirljiv.

dacina_curica
Status: Offline

Re: Gurmani iliti pogrdno proždrljivci

Post by dacina_curica » 17 Oct 2013, 16:46

Katja :) to je to otprilike. :) Uzivanje u hrani uz ukljucivanje cula i "taste palate" (stvarno, kako se ovo zove, nema prevoda, pa ni loseg :ooo)

Ja sam peka :ooo sto se tice "normalne" hrane a poguzija i kulinarni hedonista mimosvijet kad je slatko u pitanju.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Gurmani iliti pogrdno proždrljivci

Post by Maja » 17 Oct 2013, 16:48

Onda se kod nas pogrešno koristi ta riječ jer za one koji uživaju u hrani, a pri tome ne jedu ko ptičica, već mašala, kažemo a jesi gurman (i zavrtimo glavom) :oo

Da se ne bi čitav dan raspravljali po novootvorenim temama u vezi toga šta je pisac htio reći promijenit ću naslov u poguzije.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Poguzije

Post by Bla » 17 Oct 2013, 17:05

Ma kako god da se tema zvala, ne osjećam se nikako od toga. Jedem kad moram isključivo zato što moram, a volio bi da ne moram, imao bih to vrijeme za nešto drugo.
Kad sam gladan, ješću u principu bilo šta, a kad nisam, onda možeš mi staviti nešto naj naj a da ostanem totalno indiferentan prema tome.
Jedino imam problem ako se priča o hrani da mogu od toga ogladniti pa onda primijenim ono s početka druge rečenice. :ooo
A vala cijenim kad hrana lijepo izgleda, više zbog divljenja prema sposobnostima onoga ko to zna i ima smisla (valjda zato što ja nemam), isto kao što bi prema bilo kakvoj drugoj umjetnosti koja mi se oku sviđa, a ne zbog toga što će ta ljepota ubrzo završiti u mom stomaku a na tanjuru ostati samo tragovi haosa. :oo (zamisliti sliku poslije derneka) :ooo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Poguzije

Post by Spanac_113 » 17 Oct 2013, 17:55

Moj stari i ekipa su za vrijeme yuge imali obicaj svaki mjesec dva se organizovat, sjest u auto i odyebat negdje pojest nesto. Al posebno, kao odojak u jarecem mljeku u Makedoniji i takve stvari. svaki put kad cujem poguzija, oni mi padnu na pamet. Jest da mu je sad hercika u raspadu, al eto. A ja sam pojeo najbolje cevape u zadnjih 5 godina u Zadru, sram nas bilo!

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Poguzije

Post by Spanac_113 » 17 Oct 2013, 19:01

A mogu pojest tonu. I po.
Svako doba dana noci. I uvijek ima mjesta za slatko.

Bambi
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5425
Joined: 20 Feb 2012, 17:30
Location: Grad celika,a ime mu je Zenica
Status: Offline

Re: Poguzije

Post by Bambi » 17 Oct 2013, 21:17

Jedem onoliko koliko mogu i koliko mi je dovoljno :oo
A iskreno,volim jesti slatko ili grickalice,ali sam izbacila iz prehrane dosta toga... :)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Gurmani iliti pogrdno proždrljivci

Post by Calla » 21 Oct 2013, 09:45

Katja wrote:Mislim da je gurman onaj koji ima dobro razvijene okusne pupoljke (jel' se tako kaže?), uživa u finoj, "kvalitetnoj" hrani (to ne znači da mora biti skupa i imati francusko ime :ooo , može to biti i domaće nešto), nikako nije proždrljiv... prije probirljiv.
Katjusa,,u cemu je razlika izmedu domaceg francuskog croissanta :pusi
domace bosanske pite ili domacih hrvatskih mlinaca???
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Trepavica
Status: Offline

Re: Poguzije

Post by Trepavica » 21 Oct 2013, 10:19

Ne , nisam poguzija, jedem kad gladna.. 2 obroka dnevno...i to sto jedem volim da bude fin komad :oo .. mirisljav ,lijepo prezentiran , a i izazovan... :ooo ( hocu reci kvaletetan )..! Bolje receno da se moze jesti i ocima....Svaki obrok je pracen desertom..bez grickalica izmedu obroka...Cokolada uz kafu je moj " slatki grijeh"...i eto to bi bilo to... :kafa

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Poguzije

Post by Julia-Klara » 21 Oct 2013, 11:05

...jedem kad SAM gladna... :hihi

Trepavice , sta je to sa tobom i pomocnim glagoila biti i htjeti? Posvadjani ste?
Vazda ih gubis
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Ciklama
Status: Offline

Re: Poguzije

Post by Ciklama » 21 Oct 2013, 14:49

Ne znam jesam li gurman ili poguzija, volim kuhati, volim isprobavati nove recepture, okuse, a volim i jesti. :D

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Poguzije

Post by Julia-Klara » 21 Oct 2013, 14:49

ti si 3u1

to je najbolje :hihi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Fatma
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2971
Joined: 13 Mar 2013, 12:49
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Poguzije

Post by Fatma » 21 Oct 2013, 16:35

Bogme jesam....zato sam sad na kupus dijeti...

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Poguzije

Post by Bla » 21 Oct 2013, 16:37

sve osim kupusa? :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests