PIVO

Kolači, torte, zimnice, pića
User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Taare » 16 Feb 2023, 00:30

Ima muslimana rade u pivari. Vjernik sigurno neće.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Lavlje_srce » 16 Feb 2023, 00:35

Izjaviti da ljudi s muslimanskim imenima ne trebaju raditi u pivari, je poput izjave da Zidovi ne trebaju raditi u Holivudu.

Ovo kao osnovna skola, treba objasnjavati da nisu svi ljudi vjernici bez obzira na konfesiju.
Last edited by Lavlje_srce on 16 Feb 2023, 00:38, edited 1 time in total.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84535
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16636 times
Status: Online

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Fuddo » 16 Feb 2023, 00:35

Zato cu glasat za truNpa, nek pusti putina da im se popisa u carlsberg
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Lavlje_srce » 16 Feb 2023, 00:39

Fuddo wrote: 16 Feb 2023, 00:35 Zato cu glasat za truNpa, nek pusti putina da im se popisa u carlsberg
Lijevo i desno krilo istog orla. Ali nek' se siroke narodne mase zabavljaju. :perke

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84535
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11067 times
Been thanked: 16636 times
Status: Online

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Fuddo » 16 Feb 2023, 00:43

Lavlje_srce wrote: 16 Feb 2023, 00:39
Fuddo wrote: 16 Feb 2023, 00:35 Zato cu glasat za truNpa, nek pusti putina da im se popisa u carlsberg
Lijevo i desno krilo istog orla. Ali nek' se siroke narodne mase zabavljaju. :perke
Pa i nije bas.
Amerika je za Evropu glede tolerancije prema drugacijem, dvije svijetlosne godine ispred.
Ne kazem da nema kretena, al da ti neko kaze da u firmi ima previse muslimana, instantno bi zavrsio karijeru.
Razapeli bi ga ko Isusa.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12208
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5450 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Arthur Dent » 16 Feb 2023, 00:51

Taare wrote: 16 Feb 2023, 00:30 Ima muslimana rade u pivari. Vjernik sigurno neće.
znam da ima. poznam ih nekoliko koji rade za hajneken, carlsberg i tako dalje. nekoliko ljudi iz marketinga za carlsberg, vjernici. slabo namaz da propusti, znalo se u kancelariji klanjati.


ja sam ovo vise rekao zbog naslova. antimuslimasko pivo. musliman znaci onaj koji se bogu pokorava zar ne?

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Taare » 16 Feb 2023, 02:33

Arthur Dent wrote: 16 Feb 2023, 00:51 musliman znaci onaj koji se bogu pokorava zar ne?
Ne mora značiti. Tumači se dvojako.
U suri hudžurat, Allah, dž.š. kaže: "Neki beduini govore: "Mi vjerujemo!" Reci: "Vi ne vjerujete, ali recite: "prihvatili smo islam(eslemna)", jer u srca vaša prava vjera još nije ušla."
Eslemna u vidu parole.
Sufije su posebno precizni kada je riječ o razlici između muslimana i vjernika.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11845
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2932 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Naseef Mushroom » 16 Feb 2023, 05:29

Nevezano za Carlsberg i njihov islamofobični stav ali ova tema tačno pokazuje koliko nas je onaj sistem izbudalasao i koliku je štetu napravio što smo bili poznati kao Muslimani a ne kao Bošnjaci.
Zato danas diskutujemo kako nije svaki musliman vjernik :hm
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53994
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15259 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by HAVANA » 16 Feb 2023, 07:25

Plop :srce

Image
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22632
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13006 times
Been thanked: 12660 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Dori » 16 Feb 2023, 07:45

Ode poslati članak jaranici sto radi za njih :hihi
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53994
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1925 times
Been thanked: 15259 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by HAVANA » 16 Feb 2023, 07:50

Jesu to otjerali amira i eldara?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12208
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5450 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Arthur Dent » 16 Feb 2023, 08:11

HAVANA wrote: 16 Feb 2023, 07:50 Jesu to otjerali amira i eldara?
Carlsberg nudi uzbudljive karijere u svetu pivarstva

naslov kod otvorenih pozicija na carlsbergbosnia.ba

lepo zvuci, ali trebali su se odluciti za jedan vid jezika. ovako je sve izmesano, nekako zbunjujuce.

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12208
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5450 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Arthur Dent » 16 Feb 2023, 08:34

Taare wrote: 16 Feb 2023, 02:33
Arthur Dent wrote: 16 Feb 2023, 00:51 musliman znaci onaj koji se bogu pokorava zar ne?
Ne mora značiti. Tumači se dvojako.
U suri hudžurat, Allah, dž.š. kaže: "Neki beduini govore: "Mi vjerujemo!" Reci: "Vi ne vjerujete, ali recite: "prihvatili smo islam(eslemna)", jer u srca vaša prava vjera još nije ušla."
Eslemna u vidu parole.
Sufije su posebno precizni kada je riječ o razlici između muslimana i vjernika.
da, shvatam. hvala! razmislit cu o tom aspektu.
moje sadasnje misljanje je da ti ajeti ove lijepe mekanske sure djeluju u vremenu kada islam tek zazivljava i u biti je po tefsiru ajet koji odgaja, posto su beduini svojim izjavama podigli sebe na poziciju koja im jos ne pripada. znaci "vjerujete, ali ne shvatate sustinu vjere, iman jos nije usao u vasa srca".
ovi ajeti mi ne daju mogucnost da sebe neko u ovo moderno vrijeme naziva "onim koji se pokorava svevisnjem", a da nije vjernik. ne nakon evo haman 15 stotina godina islama.

za sada je za mene musliman = vjernik, onaj koji se pokorava svevisnjem, tj. nema muslimana nevjernika.
sto bi za mene znacilo ako se pridrzava islamskih pravila, tj, ako je musliman, ne moze raditi sa alkoholom.

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 810
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Bosnia_Nord » 16 Feb 2023, 09:01

Arthur Dent wrote: 16 Feb 2023, 08:34 za sada je za mene musliman = vjernik, onaj koji se pokorava svevisnjem, tj. nema muslimana nevjernika.
Tako je, odnosno, ne možeš dijeliti muslimane na praktičare i nepraktičare jer ne postoje muslimani nepraktičari.
Ali kao što Nazif reče, taj problem se i javio u Jugoslaviji, zato danas imaš ogroman broj Bošnjaka koji u osnovi sa vjerom nemaju dodirne tačke ali se smatraju muslimani i to čak dobrim muslimanima, do te mjere da bi oni kao nešto prigovarali Arapima i njima objašnjavali islam.

Ogroman broj problema radi toga nastaje, jer sada ti imaš veliki procenat stanovnika koji sebe smatraju muslimanima, vjernicima a ustvari nisu to, jer ne ispunjavaju niti jedan uslov dat Kur'anom i Sunnetom, što znači da imaš nemuslimane koji sebe smatraju muslimanima i na tome će i umrijeti. Dok recimo ako je neko ateista, agnostik on zna svoje stanje i zna da nije musliman pa postoji šansa da postane musliman.

Iz toga imaš i onih problema, kada neko kaže da je obilježavanje Nove Godine haram, ti "muslimani" se naljute i filozofiraju, onda tu imaš i one fore "grijeh ulazi iz usta ne u usta" itd. uglavnom skupina ljudi kojih uopšte ne interesuje da li je nešto halal ili haram, ne interesuje ih ni Kur'an a kamoli sunnet i Muhammed a.s. ali su prvi spremni da brane to svoje vjerovanje.

Zato je recimo lakše objasniti Amerikancu, Francuzu itd. da te pusti na džumu nego Bošnji. Odatle imaš i ogroman broj "muslimana" koji će biti ukopani kao muslimani a bunili su se protiv toga da se učenici ili studenti puste 10 minuta ranije radi džume.

Ali kada kažeš da oni ustvari nisu muslimani, napadnu te, "nije ti ovo S. Arabija" itd.

Ima i na ovom forumu jedan koji tako u islam gura sve ljude redom bez obzira na njihov život.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42945
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14167 times
Been thanked: 12746 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Masamune » 16 Feb 2023, 09:05

Šta musliman radi u pivari?
Pa da zaradi još ako je dobra plata od koje prehranjuje porodicu...

Dakle, fokus vam je nebitan u cijeloj ovoj priči, već diskriminacija ako je prisutna i volio bih da se istražno novinarstvo pozabavi ovim.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81332
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10248 times
Been thanked: 7130 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Julia-Klara » 16 Feb 2023, 09:09

Nesto ne mogu vjerovati da se prijavilo sve sto se prijaviti moglo na pravu adresu.
Svaka iole ozbiljna svjetska kompanija ima kanale i nacine gdje se i kako moze nesto prijaviti (diskriminacija, nepotizam, mobing...)

Ako Carlsberg nije uradio nista nakon prijavljivanja oficijelnim putem i kod oficijelnih organa, onda ga se treba tuziti i uzeti veliku odstetu.

Ako se cijela prica prica zasniva na "rekla kazala", individualnom osjecaju nepravde, ali bez ikakvih dokaza, onda "halali Huso materi".

Tekst na engleskom kaze da je Vrhovni Sud BiH 2021 donio odluku da se Hadzic vrati na radno mjesto, da se uplate zaostaci i socijalna davanja, kaze da nije ispunjeno, dok Carlsberg tvrdi suprotno. Ako ovako nastave opet ce na sud, pa ce se vidjeti sta je istina.

Ponavljam, sve sto se prica treba biti istrazeno i potvrdjeno na sudu.

Isto kao i sa McDonaldsom - ko, sta, gdje, kako...

Iz ovakvih primjera mi se cini da menadzment u velikim globalnim kompanijama previse vjeruju da ce se pravila i procesi postovati na Balkanu jednako kao i u EU/USA, gdje su kazne za ovakve prekrsaje drakonske. Ne znaju da mi ovdje trazimo prvo rupe u zakonima i procesima, pa na osnovu rupa odlucujemo da li cemo i kako poslovati s njima.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Arthur Dent
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12208
Joined: 11 Oct 2022, 21:14
Has thanked: 790 times
Been thanked: 5450 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Arthur Dent » 16 Feb 2023, 09:11

Chan wrote: 16 Feb 2023, 09:05 Šta musliman radi u pivari?
Pa da zaradi još ako je dobra plata od koje prehranjuje porodicu...

Dakle, fokus vam je nebitan u cijeloj ovoj priči, već diskriminacija ako je prisutna i volio bih da se istražno novinarstvo pozabavi ovim.
nek radi sta god hoce chan. to je njegova odluka, njegov zivot. nista ja ne osudjujem gdje ko radi, niti imam ikakvo pravo na to.
a da ima diskriminacije na svakojake strane, u to sam 100% siguran. ne sumnjam sekunde. sama cinjenica da su po kojekakvim kancelarijama dozvoljene slike mladica, karadzica i slicnih je dovoljan pokaz.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Taare » 16 Feb 2023, 10:23

Arthur Dent wrote: 16 Feb 2023, 08:34 da, shvatam. hvala! razmislit cu o tom aspektu.
moje sadasnje misljanje je da ti ajeti ove lijepe mekanske sure djeluju u vremenu kada islam tek zazivljava i u biti je po tefsiru ajet koji odgaja, posto su beduini svojim izjavama podigli sebe na poziciju koja im jos ne pripada. znaci "vjerujete, ali ne shvatate sustinu vjere, iman jos nije usao u vasa srca".
ovi ajeti mi ne daju mogucnost da sebe neko u ovo moderno vrijeme naziva "onim koji se pokorava svevisnjem", a da nije vjernik. ne nakon evo haman 15 stotina godina islama.

za sada je za mene musliman = vjernik, onaj koji se pokorava svevisnjem, tj. nema muslimana nevjernika.
sto bi za mene znacilo ako se pridrzava islamskih pravila, tj, ako je musliman, ne moze raditi sa alkoholom.
Što se mene tiče, tvoj jedini problem u vezi ovoga jeste taj što tražiš neku logiku.
Problem je to što kod ademovih sinova tj. ljudi logika ne pije vode.
npr., iako znamo da u bosni imaš solidan broj doktora političkih nauka, funkciju ministra vanjskih poslova obnaša nastavnik tjelesnog odgoja. Gdje je tu logika :ooo

Šalu nastranu. Evo dodatno pojašnjenje.

Musliman je onaj koji glasno i jasno primi islam. Ono, da ljudi čuju. Musliman ne mora biti vjernik. Musliman može biti i nevjernik. U tom slučaju, dotična osoba dobija još jednu "titulu", a to je munafik.

Što se tiče islamske historije, najbolji primjer je abdulah ibn ubej ibn selul.
to je osoba koja je ušla u historiju noseći titulu vođe munafika. Je li abdulah bio musliman? Naravno.
Izjavio je da prihvata islam, čak je i učestvovao u nekim islamskim obredima.
kruna svega je to što mu je nakon smrti klanjana dženaza.

Lično znam čovjeka koji posti samo zbog svog oca. Neće da mu se babo razočara. Dakle, on je po vanjštini musliman, a tako se i tretira.

Upravo dobrih poziv da obavim nešto neodložno. Postam ovaj dio da se ne izgubi. ABd kasnije ću dovršiti.
Dakle, ne moraš odgovarati na ovaj dio.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26410
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 4100 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Beni » 16 Feb 2023, 10:40

A sta je ProMuslimansko pivo :hm
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42945
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14167 times
Been thanked: 12746 times
Status: Offline

Re: Antimuslimansko pivo: Carlsberg BH otpustio skoro sve Bošnjake iz sarajevskog ureda i zamijenio ih Srbima

Post by Masamune » 16 Feb 2023, 10:46

Beni wrote: 16 Feb 2023, 10:40 A sta je ProMuslimansko pivo :hm
Subheineken :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Kulinarstvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests