Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by bagra » 08 Apr 2022, 09:48

ironman wrote: 07 Apr 2022, 18:39 Jos jedna potvrda da smo na pravoj strani.
Image
pa i nije nesto ubjedljivo bas
pola pola nemal
vidi tajlandjana. koji je njima klit :hm
i braca silna. zele postat swica pa ko
vele da pocnemo s neutralnoscu ovom aj :lupa

Taare wrote: 07 Apr 2022, 21:18 Natjerao sam se i pogledao cijelu presicu
i ti fufe svasta gledas
bolje si navij zikinu dinastiju
jubilarni sedamdeset treci put :lup

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Taare » 08 Apr 2022, 10:01

bagra wrote: 08 Apr 2022, 09:48 i ti fufe svasta gledas
bolje si navij zikinu dinastiju
jubilarni sedamdeset treci put :lup
Frendove moraš imat blizu sebe. Ev, recimo ko ja tebe :ljub al antifrendove još bliže.
Dakle, moraš znat kako fercera da bi to iskoristio protiv njega :zao
Svi mi se morete obratit

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84430
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16594 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Fuddo » 08 Apr 2022, 17:08

Kaze, nisu uplatili clanarinu

Dozvolite da se obratimo

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by The 51st State » 08 Apr 2022, 17:14

Zanimljivo.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by insomnia » 08 Apr 2022, 17:23

Hahah. Cuj nisu uplatili clanarinu
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Krokodil Behko » 08 Apr 2022, 17:50

Odlična vijest. Prekinuti diplomatske odnose s Rusima i proglasiti ih nižom rasom.
online

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84430
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16594 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Fuddo » 08 Apr 2022, 17:51

Ja ne mogu vjerovati da oni nasi debili ne koriste istorijsku sansu da se rijese belaja za sva vremena.
Kupi termin na cnn
Svaki dan sat vremena,
Ne prestaj da zoves opoziciju, poziciju, salji sve informacije koje imas, dokaze, dokumente, zgazi ono govece laktasko sad kad ti je ispalo.
Al jok,
O cemu to drljavi na tim seansama ispijanja himbera, bokte pito.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by insomnia » 08 Apr 2022, 17:52

Fuddo wrote: 08 Apr 2022, 17:51 Ja ne mogu vjerovati da oni nasi debili ne koriste istorijsku sansu da se rijese belaja za sva vremena.
Kupi termin na cnn
Svaki dan sat vremena,
Ne prestaj da zoves opoziciju, poziciju, salji sve informacije koje imas, dokaze, dokumente, zgazi ono govece laktasko sad kad ti je ispalo.
Al jok,
O cemu to drljavi na tim seansama ispijanja himbera, bokte pito.
Pa kako da uzmu opstinu Centar
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84430
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11051 times
Been thanked: 16594 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Fuddo » 08 Apr 2022, 17:53

insomnia wrote: 08 Apr 2022, 17:52
Fuddo wrote: 08 Apr 2022, 17:51 Ja ne mogu vjerovati da oni nasi debili ne koriste istorijsku sansu da se rijese belaja za sva vremena.
Kupi termin na cnn
Svaki dan sat vremena,
Ne prestaj da zoves opoziciju, poziciju, salji sve informacije koje imas, dokaze, dokumente, zgazi ono govece laktasko sad kad ti je ispalo.
Al jok,
O cemu to drljavi na tim seansama ispijanja himbera, bokte pito.
Pa kako da uzmu opstinu Centar
Ma jebomu centar pranenu njegovu, i tender, nenatenderiso se vise
Dozvolite da se obratimo

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by insomnia » 08 Apr 2022, 17:56

Ne zna to jednostavno. A i boli ga kurac. Pa vidio si sta onaj bundoglav jucer prica. Optuzi frajer hladno Svabe za nacizam i jos naprica stotinu gluposti niko ni da se pocese. Sto ti kazes da zakupe jebeni termin na CNN-u. Eno Amanpour nas jucer spominje na tviteru pa ima jos ljudi kojima je eto na neki nacin stalo. Pa posalji Biseru u Kijev, otimaj grabi. Uporedjuj, salji snimke iz naseg rata. Savjetuj, naturaj se. Jok, kurac. Sutra da zapuca opet bi te savjetovo da luga bacas cetnicima u oci
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Taare » 09 Apr 2022, 13:44

Fuddo wrote: 08 Apr 2022, 17:08 Kaze, nisu uplatili clanarinu

Wtf :haha
Kae, nisi uplatio vazifu, nemereš se kopat.
Svi mi se morete obratit

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by The 51st State » 09 Apr 2022, 13:51

insomnia wrote: 08 Apr 2022, 17:56 Ne zna to jednostavno. A i boli ga kurac. Pa vidio si sta onaj bundoglav jucer prica. Optuzi frajer hladno Svabe za nacizam i jos naprica stotinu gluposti niko ni da se pocese. Sto ti kazes da zakupe jebeni termin na CNN-u. Eno Amanpour nas jucer spominje na tviteru pa ima jos ljudi kojima je eto na neki nacin stalo. Pa posalji Biseru u Kijev, otimaj grabi. Uporedjuj, salji snimke iz naseg rata. Savjetuj, naturaj se. Jok, kurac. Sutra da zapuca opet bi te savjetovo da luga bacas cetnicima u oci
Kle pen, makronu ili dementnom bidenu da se obracamo, pa sve sto nam je danas ovako je sa aminom zapadnih sila vase kmecanje da nasi jadovi mogu sta promijeniti u tom smislu je samo psiholoski mehanizam nosenja sa tom cinjenicom. Stavio ti je uzde na glavu do mjere da rs je sad prakticno nezavisna drzava i da mozes samo mahati usima bez ijednog institucionalnog instrumenta da ponistis ili anuliras njihov separatizam.

User avatar
Taktika
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 139
Joined: 29 Jul 2020, 04:59
Mood:
Has thanked: 3 times
Been thanked: 29 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Taktika » 10 Apr 2022, 02:45

insomnia wrote: 08 Apr 2022, 17:56 Ne zna to jednostavno. A i boli ga kurac. Pa vidio si sta onaj bundoglav jucer prica. Optuzi frajer hladno Svabe za nacizam i jos naprica stotinu gluposti niko ni da se pocese. Sto ti kazes da zakupe jebeni termin na CNN-u. Eno Amanpour nas jucer spominje na tviteru pa ima jos ljudi kojima je eto na neki nacin stalo. Pa posalji Biseru u Kijev, otimaj grabi. Uporedjuj, salji snimke iz naseg rata. Savjetuj, naturaj se. Jok, kurac. Sutra da zapuca opet bi te savjetovo da luga bacas cetnicima u oci
Dosao je vakat slobodnog govora, sto znaci da mozes reci sta zelis i niko ti ne moze nista. Dodik govori svasta, vrijeda, ali medjunarodna zajednica nece promijeniti svoju vanjsku politiku prema necemu samo zbog toga sto je neko nesta ruzno rekao. Naravno to se pamti, ali oni nece nista uciniti.

Dobar primjer je kako dodik prijeti vecini u BIH i samoj BIH 15 godina, i niko nista, jer to su samo rijeci. Sad otkako je poceo da nesto konkrento radi, dobio je sankcije od SAD, Njemacka je vec uvela jednu vrstu sankcija (ukinuli su 100 mil eura projektima u eresu). To je pocetak samo zato sto je imao sjednicu na kojoj je nesto uradio. Tek cemo vidjeti sta su posljedice za 2 sedmice (nakon 20. Aprila), ako mu prodje ovaj probni balin sa agencijim za lijekove onda ocekujem pravu reakciju, jer je presao na djelo.

Trump je svasta pricao i sta? Danas slobodan covjek, ebiga demokratija je mahala, suti i trpi i mudro dodji do cilja.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Taare » 11 Apr 2022, 08:12

Na kamenjaru kmeka neviđena.
Organizacija općih izbora u nadležnosti je Središnjeg izbornog povjerenstva BiH (SIP), dok je pomoć SIP-u u provođenju ovog zadatka u nadležnosti odgovornih bh. vlasti. Osiguranje financiranja izbora, konkretno, u nadležnosti je Vijeća ministara BiH i Ministarstva financija i trezora BiH.

Sredstva se moraju osigurati u roku od 15 dana od raspisivanja izbora od strane SIP-a, dakle najkasnije do sredine svibnja.

Nakon diskusije o ovom pitanju, pozivamo vas da što prije pristupite odobravanju alokacije sredstava koju traži SIP za organizaciju Općih izbora 2022. godine.

Razumijemo da će SIP uputiti novi zahtjev Vijeću ministara BiH. Ne vidimo pravne ili financijske prepreke koje bi mogle spriječiti dodjelu. Svaki pokušaj daljeg poricanja ili odlaganja traženo financiranje će se smatrati ne samo aktom koji podriva vladavinu prava i demokraciju, već i kršenjem obveze Mirovnog sporazuma.

– U slučaju da ova obaveza ne bude ispunjena, kada BiH jasno ima raspoloživa sredstva, podsjećamo da međunarodna zajednica zadržava neophodne instrumente kako bi podržala Mirovni sporazum i zaštitila održavanje općih izbora – stoji u pismu koje potpisuju visoki predstavnik Christian Schmidt, šef Delegacije EU Johanm Sattler, te veleposlanici Njemačke, Japana, Kanade, Francuske, Italije i Nizozemske.
Svi mi se morete obratit

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27160
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14210 times
Been thanked: 14545 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by ironman » 26 Apr 2022, 14:45

dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Vrag
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 26599
Joined: 05 Oct 2018, 08:54
Has thanked: 56 times
Been thanked: 246 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Vrag » 26 Apr 2022, 23:50

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/sena ... /220426145

https://www.klix.ba/vijesti/bih/blinken ... /220426161

Sad vise i ne supljiraju, nego ti jasno daje do znanja da od zapada ne ocekujemo nista.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Pasaga » 27 Apr 2022, 05:02

Vrag wrote: 26 Apr 2022, 23:50 https://www.klix.ba/vijesti/svijet/sena ... /220426145

https://www.klix.ba/vijesti/bih/blinken ... /220426161

Sad vise i ne supljiraju, nego ti jasno daje do znanja da od zapada ne ocekujemo nista.
pa,nista...nek pricaju jos sa legitimnim,krkanom ...i to ....
kosto su i navikli
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27160
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14210 times
Been thanked: 14545 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by ironman » 02 May 2022, 20:44

Kada vam neko dođe u vašu raju, na vaš teren, pa vas pobjeđuje pred vašim ljudima, jer ima bolju opremu i fizički je spremniji, onda u vama proradi onaj surovi inat i izvućete sve iz sebe i onako poderani samo srcem preokrenete rezultat i pobijedite. Uradite sve to samo da bi mu na kraju rekli u lice pred svima onu moćnu floskulu osamdesetih „E nije ti svaki dan bajram, jarane“.

Tog drugog maja 1992. godine uistinu nije bio Bajram. I tog drugog maja goloruka sarajevska raja je s pravom to rekla. Nije niko komandovao tom inatu. Nije nikom trebala naredba da oslobađa zarobljenog predsjednika. U svakoj civilizovanoj zemlji zapada vojna organizacija koja otme predsjednika jedne suverene i nezavisne države, postaje legitimni cilj te države, kako u cjelini tako i svaki pripadnik te vojne organizacije.

Sada kada se vrati film o tim događanjima kao i svim poslije, sve do današnjeg dana, ništa nije bilo slučajno. Ni rat uživo, ni mir umrtvo. Ni naši snishodljivi, ni naši najmudriji. Kao što nismo napadnuti slučajno, nismo se ni odbranili slučajno. Nije nekim slučajnim čudom veza uspostavljena sa tadašnjom radio televizijom Sarajevo, kao što nije slučajno ni zarobljeni Predsjednik Izetbegović tada uživo rekao: „Ejube ti me mijenjaš dok sam odsutan, ti znaš dobro engleski jezik“ i svojom mudrošću i tom rečenicom upropastio zločinački plan.

Naravno nije slučajno sada ni taj isti Ejub optužen za dešavanja u Dobrovoljačkoj sa još devet ostalih. I naravno neće biti slučajan ni neki naš snishodljivi svjedok zbog kojeg će biti svi osuđeni baš kao i general Mahmuljin.

Živimo teška vremena. Dolaze još teža. A dolaze samo zato što smo 1996. godine mislili da smo prošli najteža.

Ipak nije svaki dan Bajram nikome, pa ni svim zlim ni svim snishodljivim baš kao što nije bio ni 02.05.1992. godine.

Ali ovog drugog maja 30 godina poslije jeste, zato svima koji shvataju šta pišem želim:

Bajram Šerif Mubarek Olsun

S poštovanjem,
Faruk Kapidžić dia
Faruk Kapidžić dia
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Ljiljan
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 497
Joined: 20 Dec 2021, 20:05
Mood:
Has thanked: 75 times
Been thanked: 220 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Ljiljan » 04 May 2022, 12:09

Nije sto je nasa, ali malo koja je jednako lijepa ili ljepsa.

Image

Na današnji dan 1992. godine usvojena prva zastava i grb Republike Bosne i Hercegovine

https://www.klix.ba/vijesti/bih/na-dana ... /220504029

Image

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37890
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2945 times
Been thanked: 2287 times
Status: Offline

Re: Borba za 'cjelovitu i suverenu' BiH

Post by Pasaga » 09 Aug 2022, 20:55

EMIR SULJAGIĆ OTKRIO ŠOKANTNE DETALJE
Mnogo prije Zelenskog,
Aliji Izetbegoviću su cinične diplomate nudile izbor između uništenja naroda ili države




Mnogo prije Volodimira Zelenskog, Aliji Izetbegoviću je cinična klasa međunarodnih diplomata i pregovarača ponudila izbor između uništenja njegovog naroda i njegove države, piše direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić u svojoj kolumni za Anadoliju koju u nastavku prenosimo u cjelosti.

Sreo sam ga samo jednom. Silazio je niz stepenice Doma Armije u centru Sarajeva. Bio sam student koji je ljetni raspust provodio volontirajući na konferenciji o genocidu. Dok smo se mimoilazili, on je klimnuo glavom, a ja sam uzvratio i pozdravio ga najljubaznije što sam mogao. U stvari, bio sam ljut na njega.

IZETBEGOVIĆ JE BIO PREVIŠE HUMAN

S Alijom Izetbegovićem, prvim predsjednikom nezavisne Bosne i Hercegovine, uvijek sam imao komplikovan odnos. Nakon što sam izašao iz Srebrenice, gorio sam od pitanja kakav je mir potpisao i na kakvu je državu pristao. Ako išta, bio sam etatista i vjerovao sam da je država s kojom smo trebali izaći iz Dejtonskog mirovnog sporazuma trebao biti snažniji i robusniji. Izetbegovića sam smatrao mekim, previše humanim u profesiji u kojoj je vladala nečovječnost, neprikladnim za okruženje u kojem su dvolične diplomate pile i večerale sa ratnim zločincima.

Nekoliko godina kasnije, intervjuisao sam bivšeg američkog ambasadora u Hrvatskoj Petera Galbraitha za moje novine “Dani“. To mi je na mnogo načina otvorilo oči. U trenutku jedinstvene iskrenosti za jednog diplomatu, Galbraith je objasnio spoljnopolitička razumijevanja SAD-a kada je vršio pritisak na hrvatsku i bosansku vladu da zaustave zajedničku ofanzivu prije nego uđu u glavni grad bosanskih Srba Banju Luku u septembru 1995. godine.

AMBIJENT U KOJEM JE MORAO DJELOVATI JE BIO TEŽAK


Glavna briga u vođenju pregovora i sklapanju mira u Daytonu bila je osiguranje stabilnosti srbijanskog režima Slobodana Miloševića. SAD su bile zabrinute da bi u Srbiji moglo da dođe do političke nestabilnosti kao “posljedice izbegličkog talasa od 400.000 ljudi koji bi se preselili (...) i katastrofe koju bi to izazvalo“.

Palo mi je na pamet da tri mjeseca nakon pada Srebrenice, uprkos svim dokazima koje je Vlada SAD-a morala imati o tome - američke vlasti su srećom predale značajne dokaze Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY), kao i značajnu pomoć u istrazi – i dalje se prvenstveno bavila očuvanjem Miloševićevog režima. Smatrao sam da je odgovor SAD-a bio krajnje ciničan. To me je također natjeralo da razmišljam o međunarodnom kontekstu i okruženju u kojem je Alija Izetbegović morao djelovati.

NIKADA NISU MOGLI PREĆI PREKO ČINJENICE DA JE MUSLIMAN

Danas shvaćam da je Aliji Izetbegoviću mnogo prije Volodimira Zelenskog ponuđen izbor između uništenja njegovog naroda i cijepanja njegove države od cinične klase međunarodnih diplomata i pregovarača. Bez obzira na sve ljubazne riječi koje je zapadni diplomatski i politički establišment uputio o njemu nakon njegove smrti, istina je da su ga tokom devedesetih odbijali na bilo koji drugi način osim u vjerskom smislu. Da, on je bio musliman i oni preko toga nikada nisu mogli preći. Kada se s njim pregovaralo, genocid nad njegovim narodom smatran je legitimnim diplomatskim oruđem.

Nikada nisam razgovarao sa Izetbegovićem, ali sam u kasnijim godinama, kao jedini bosanski dopisnik sa Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, imao sam priliku da čitam šta je govorio kada ga vanjski svijet nije slušao, na sastancima sa drugim šefovima država, premijerima, ministrima, te mnogim takozvanim "specijalni izaslanicima".

BIO JE ODLUČAN, ZAUZEO SE ZA SVOJU DRŽAVU


Da budem iskren, tražio sam dokaze za uvjerenja koja sam već imao o njemu, ali sam našao nešto sasvim drugo. Našao sam odlučnog čovjeka sposobnog da se založi za svoju državu, građane Bosne i Hercegovine i svoje vrijednosti, čak i kada je najslabiji. Za Bosnu i Hercegovinu bilo bi nemoguće steći nezavisnost pod bilo kojim drugim okolnostima osim onih od ljeta 1990. do proljeća 1992. godine.

Bio je to rijedak trenutak u historiji na međunarodnom planu, ali podjednako značajan na regionalnom nivou. Alija Izetbegović je to prepoznao i djelovao u skladu s tim. Da nije bilo njegove sposobnosti da prepozna taj trenutak i da uspješno “igra“ i sa Slobodanom Miloševićem iz Srbije i Franjom Tuđmanom iz Hrvatske, Bosna i Hercegovina bi vjerovatno završila kao srpska pokrajina ili bi, u najboljem slučaju, bila podijeljena između Srbije i Hrvatske. I Milošević i Tuđman brzo su požalili zbog svojih odluka u periodu koji je prethodio bosanskoj nezavisnosti. Pokušali su to "ispraviti", ali je već bilo kasno za njihove planove. Do kasnog ljeta 1992. godine na putu im je stajao bosanski narod.

ON JE DONOSIO ODLUKE KOJE DRUGI NE BI DONIJELI

Izetbegović je u tom periodu donio ključne odluke za koje sumnjam da bi u to vrijeme donijeli neki drugi bosanskohercegovački političari. Nije namjeravao ostaviti Bosnu samu sa Srbijom u Velikoj Srbiji, ali je također znao da ima malo saveznika za nezavisnost na drugim mjestima. On je bio čovjek kojeg je formiralo prethodnih dvije stotine godina muslimanskog povlačenja iz Evrope - kao generacija mojih djedova - i u početku je, kao i mnogi drugi bosanski i muslimanski lideri, nastojao da se nagodi sa Evropom pod evropskim uslovima. Planirao on to ili ne, završio je kao prvi Bosanac i musliman za stolom i osigurao da mirovno rješenje također bude pod našim uslovima.

Možda sam ostario i smekšao, ali mislim da još uvijek ne razumijemo koliko je bilo teško dobiti bosansku nezavisnost i šta je to oduzelo svakome od nas. O Aliji Izetbegoviću možemo reći mnogo, ali ne možemo reći da nije bio u tome sa svima nama ili da to nije bila njegova borba. Poreći mu to značilo bi poreći mu da je bio Bosanac i musliman. A ponosno je bio oboje.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 54 guests