Cirilica ne moze da opstane u FBiH

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Masamune » 10 Jun 2022, 22:41

ev Fudo kažu da ti više ne treba negitvan test na koronu kad se budeš vraćao u Ameriku... važi od nedjelje :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83786
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16209 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Fuddo » 10 Jun 2022, 22:42

Jel zdrepceva krv?
I jel naljepnica na flasi isprintana cirilicom?
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Masamune » 10 Jun 2022, 22:42

Zato jeste Zaječarsko :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83786
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16209 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Fuddo » 10 Jun 2022, 22:43

Chan wrote: 10 Jun 2022, 22:41 ev Fudo kažu da ti više ne treba negitvan test na koronu kad se budeš vraćao u Ameriku... važi od nedjelje :oo
Sto mi to govoris
Jel to da me se lakse kutarisete kad dodjem? :D.
Koji esholsi
Tctctc
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Masamune » 10 Jun 2022, 22:47

Fuddo wrote: 10 Jun 2022, 22:43
Chan wrote: 10 Jun 2022, 22:41 ev Fudo kažu da ti više ne treba negitvan test na koronu kad se budeš vraćao u Ameriku... važi od nedjelje :oo
Sto mi to govoris
Jel to da me se lakse kutarisete kad dodjem? :D.
Koji esholsi
Tctctc
Da što prije odeš i da ne glasaš na referendumu :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83786
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16209 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Fuddo » 10 Jun 2022, 22:49

Chan wrote: 10 Jun 2022, 22:47
Fuddo wrote: 10 Jun 2022, 22:43

Sto mi to govoris
Jel to da me se lakse kutarisete kad dodjem? :D.
Koji esholsi
Tctctc
Da što prije odeš i da ne glasaš na referendumu :oo
Uzese mi oni nasi 75 maraka
Jebme ako su oni ono i testirali
Sam napisal negativan, haj razguli da te ne gledamo
Al nisu bili nalazi na cirilici
:ble
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Masamune » 10 Jun 2022, 22:52

Fuddo wrote: 10 Jun 2022, 22:49
Chan wrote: 10 Jun 2022, 22:47
Da što prije odeš i da ne glasaš na referendumu :oo
Uzese mi oni nasi 75 maraka
Jebme ako su oni ono i testirali
Sam napisal negativan, haj razguli da te ne gledamo
Al nisu bili nalazi na cirilici
:ble
Kod mene rođaci iz St. Loiusa sutra idu nazad, a ovo tek važi od nedjelje. Kad sam im poslao reakcija je bila priceless :D.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 83786
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 10909 times
Been thanked: 16209 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Fuddo » 10 Jun 2022, 22:54

Chan wrote: 10 Jun 2022, 22:52
Fuddo wrote: 10 Jun 2022, 22:49

Uzese mi oni nasi 75 maraka
Jebme ako su oni ono i testirali
Sam napisal negativan, haj razguli da te ne gledamo
Al nisu bili nalazi na cirilici
:ble
Kod mene rođaci iz St. Loiusa sutra idu nazad, a ovo tek važi od nedjelje. Kad sam im poslao reakcija je bila priceless :D.
Sto je najgluplje, niko nije ni pogledao
Sam oni u Sarajevu nesta srali, daj da vidim
Onaj Amer sam reko, fudo jes dobar
Reko jesam
Dobro, haj ulazi
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11827
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2920 times
Been thanked: 2595 times
Status: Online

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Naseef Mushroom » 10 Jun 2022, 23:34

Chan wrote: 10 Jun 2022, 22:06 Čuj referendum jesmo li za ćirilicu... pa jbt
Jel se to bojiš demokratije kao Adis? :oo

Ne mora uopšte biti referendum, može i neka mini anketa čisto kao potvrda kakvu antipatiju imaju Bošnjaci prema ćirilici nakon rata.

Čak tvrdim kada vidim koliko je svijeta u džamiji, na džumi, teraviji, bajram namazu i iftarima da je većini Bošnjaka bliže arapsko pismo nego pismo ćirilica. Ne da svako forsira arapsko pismo ali kada bi morali birati opet bi bliže bili arapskom pismu
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Masamune » 11 Jun 2022, 00:13

Antipatija prema pismu je glupost iz bilo kojeg razloga zbog faktora koje smo uglavnom Skin i ja spominjali.
Referendum tog tipa mogu sanjati i priželjkivati samo ultranacionalisti, kao i horda nepismenih i neobrazovanih ljudi. Nemam više ništa za dodati.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11827
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2920 times
Been thanked: 2595 times
Status: Online

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Naseef Mushroom » 11 Jun 2022, 07:10

Chan wrote: 11 Jun 2022, 00:13 Antipatija prema pismu je glupost iz bilo kojeg razloga zbog faktora koje smo uglavnom Skin i ja spominjali.
Referendum tog tipa mogu sanjati i priželjkivati samo ultranacionalisti, kao i horda nepismenih i neobrazovanih ljudi. Nemam više ništa za dodati.
Biti nepismen i neobrazovan ako ne znaš ćirilicu je iz istog onog sistema gdje ako nisi znao ruski je kao da nisi znao engleski tako da sam u vezi toga rado nepismen i neobrazovan.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Masamune » 11 Jun 2022, 07:25

Čitaj malo bolje i ne imputiraj kako uvijek znaš. Nigdje nisam rekao da je neko nepismen i neobrazovan zbog toga što ne zna ćirilicu. Mnogi nisu ni imali priliku da je uče pa ne priželjkuju ukidanje tog pisma.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11827
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2920 times
Been thanked: 2595 times
Status: Online

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Naseef Mushroom » 11 Jun 2022, 08:08

Chan wrote: 11 Jun 2022, 07:25 Čitaj malo bolje i ne imputiraj kako uvijek znaš. Nigdje nisam rekao da je neko nepismen i neobrazovan zbog toga što ne zna ćirilicu. Mnogi nisu ni imali priliku da je uče pa ne priželjkuju ukidanje tog pisma.
Pa pobogu je li Rusija izmislila slovo Z? Ima li autorska prava na to slovo? Jedno slovo koje se može svugdje naći u imenima, reklamama i za razliku od ćirilice može se širim svijeta pročitati pa Ukrajinci zabraniše slovo Z. Hoće sada i u Njemačkoj da zabrane Z na tablicama.
Čitav svijet koristi zdrav razum i logiku radi jednog slova a vi se pravite naivni zbog čitavog pisma i situacije koju smo iskusili na sopstvenoj koži

Ali tipično FGRovski, neće se niko izjasniti Bošnjakom, našim imenom "jer to koriste SDA i islamska zajednica" a ovdje se pravite naivni zašto se ljudima gadi ćirilica.
Što niste onda ostali doslijedni i izjasnili se Bošnjakom? Vama može hodža i Bakir ogaditi Bošnjak a nama ne može onaj koji je klao?
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42147
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12330 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Masamune » 11 Jun 2022, 08:19

:roll

eto probaj sa anektom i referendumom u konačnici pa ćeš prvo vidjeti šta će reći bošnjačka akademska zajednica na te nebuloze, a onda i ostali.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11827
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2920 times
Been thanked: 2595 times
Status: Online

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Naseef Mushroom » 11 Jun 2022, 08:33

Chan wrote: 11 Jun 2022, 08:19 :roll

eto probaj sa anektom i referendumom u konačnici pa ćeš prvo vidjeti šta će reći bošnjačka akademska zajednica na te nebuloze, a onda i ostali.
Možemo i viši nivo od bošnjačke akademske zajednice, eto banovaše jedno slovo koje svi koristimo zbog agresije na Ukrajinu.
Svijet>akademska zajednjca jednog naroda
Pismo>Slovo

Kada već pominješ bošnjačku akademsku zajednicu, oni će reći da Bošnjak ne mora biti musliman i ne mora biti član SDA, pa zašto je FGR govorio da su mu hodža i Bakir ogadili Bošnjak ako se već volite držati tradicije?
Ponavljam, vama može hodža i Bakir ogaditi Bošnjak a nama ne može četnik ćirilicu?
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26570
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13847 times
Been thanked: 14110 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by ironman » 11 Jun 2022, 09:40

...stvar je u realnom pogledu na zivot.
U svakom trenutku.
Realnost je da u BiH zivi narod kojemu taj jezik nesto znaci.
Ne mozes to uciniti nikako bez njihovog glasa jer takav je Ustav.
Nema to veze sa voljenjem ili ne cirilice od strane Bosnjaka ili Hrvata..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Hurija » 11 Jun 2022, 10:01

:) Za Krivično dijelo Ostecenja Tuđe stvari mora postojati namjera i ima osnova ,ima i jedan stav vezan za oblast iz Krivičnih djela Ugrožavanja javnog prometa i predviđeno je sankcionisanje ,ali ako nastupe štetne posljedice .

Po Javnom redu i miru je i ispisivanje grafita jasno regulisano.Zakon je jasan i decidan ali se ne primjenjuje .
Ostalo je cutanje.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11827
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2920 times
Been thanked: 2595 times
Status: Online

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Naseef Mushroom » 11 Jun 2022, 11:40

ironman wrote: 11 Jun 2022, 09:40 ...stvar je u realnom pogledu na zivot.
U svakom trenutku.
Realnost je da u BiH zivi narod kojemu taj jezik nesto znaci.
Ne mozes to uciniti nikako bez njihovog glasa jer takav je Ustav.
Nema to veze sa voljenjem ili ne cirilice od strane Bosnjaka ili Hrvata..
Pa više sam sa tim mislio na neku anketu i sl. isključivo među Bošnjacima koliko ih više veže šta za ćirilicu i smatraju li ih svojom gdje sam ubjeđen da će većina reći da ne veže.

A to si dobro napisao, njima to nešto znači, a kod druga dva naroda, bar što se tiče iza rata, ne znači, pa neka koriste oni.
Mada, nakon svega trebalo bi nas boliti briga za njihove osjećaje jer i njih je boljela briga kada su pobrisali sve šta ima prefiks "bosanski".
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55519
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5568 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Duminjo » 11 Jun 2022, 12:19

Naseef Mushroom wrote: 10 Jun 2022, 19:06
Duminjo wrote: 10 Jun 2022, 12:54

Referendum narodu koji ne izlazi ni na izbore? Plus, Ono malo sto izadje glasa 30 godina za SDA.
Bolje da visoki predstavnik odluci
:D.
Znači po toj logici i ako bude referendum i većina Bošnjaka izjavi da neće ćirilicu, bez obzira je li ta većina 51%, 99% ili 100%, opet će neko reči da su to izašli samo SDAovci i da niko osim njih nema antipatiju prema ćirilicu.
Dobar :oo :ok

A Visoki predstavnik nije Tito da se bavi ćirilicom. On je Visoki predstavnik današnje Bosne i Hercegovine, gdje su po Ilidži arapska slova i natpisi :cvike a ćirilica će se ubuduće samo nači na mjestima gdje zaslužuje, na predizbornim plakatima SDS i SNSD
Nema tu logike nikakve vec cinjenice. Mi smo nesposbni izaci na izbore a kamo li da izlazimo na referendum za takvu stvar. A ne mozes taj referundm odrzati samo u jednom dijelu drzave nit nas mozes, u bilo kom smislu, usporedjivati sa svicarcima.
Prijedlog ti je bezveze.

A za harfove mozes ti navijati...

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11827
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2920 times
Been thanked: 2595 times
Status: Online

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Naseef Mushroom » 11 Jun 2022, 18:31

Duminjo wrote: 11 Jun 2022, 12:19
Naseef Mushroom wrote: 10 Jun 2022, 19:06
:D.
Znači po toj logici i ako bude referendum i većina Bošnjaka izjavi da neće ćirilicu, bez obzira je li ta većina 51%, 99% ili 100%, opet će neko reči da su to izašli samo SDAovci i da niko osim njih nema antipatiju prema ćirilicu.
Dobar :oo :ok

A Visoki predstavnik nije Tito da se bavi ćirilicom. On je Visoki predstavnik današnje Bosne i Hercegovine, gdje su po Ilidži arapska slova i natpisi :cvike a ćirilica će se ubuduće samo nači na mjestima gdje zaslužuje, na predizbornim plakatima SDS i SNSD
Nema tu logike nikakve vec cinjenice. Mi smo nesposbni izaci na izbore a kamo li da izlazimo na referendum za takvu stvar. A ne mozes taj referundm odrzati samo u jednom dijelu drzave nit nas mozes, u bilo kom smislu, usporedjivati sa svicarcima.
Prijedlog ti je bezveze.

A za harfove mozes ti navijati...
Ja ne znam što ovdje mnogi na temi misle da želim mešto Srbima i Hrvatima nametnuti :cudi

Moj prijedlog je se odnosio isključivo na Bošnjake da se vidi koliko ih danas ćirilicu smatra svojom.
To nije navijanje već samo logika da nakon četničke agresije koji su koristili isključivo ćirilicu kao i zbog pada komunizma gdje su se Bošnjaci okrenuli više islamu kao i što su punije džamije, iftari na otvorenom i teravije da ako bi slučajno nešto birali mimo latinice, da bi prije izabrali arapsko pismo nego ćirilicu.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests