ndh-10.04.1941.

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Šabović Adis
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11281
Joined: 06 May 2021, 19:30
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 2121 times
Status: Offline

Re: Serija o NDH izašla iz HRT-ovog bunkera: Trijumf televizijskog dokumentarizma

Post by Šabović Adis » 21 Sep 2021, 21:46

Bljuc!
Ne mereeee 👉👌

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Serija o NDH izašla iz HRT-ovog bunkera: Trijumf televizijskog dokumentarizma

Post by Melek » 21 Sep 2021, 22:12

Kompletna prva epizoda:

Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Serija o NDH izašla iz HRT-ovog bunkera: Trijumf televizijskog dokumentarizma

Post by The 51st State » 21 Sep 2021, 22:16

Jedino sto bi me interesovalo kako su Bosnjaci pali u te ustaske seme mada je i to vec manje vise poznato. Ostatak me ne tangira ionako mi je preko glave srpsko hrvatskog prepucavanja.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: Serija o NDH izašla iz HRT-ovog bunkera: Trijumf televizijskog dokumentarizma

Post by Julia-Klara » 21 Sep 2021, 22:23

Pogledala sinoc prvu epizodu, odlicno za pocetak.
Da napomenem da je i Tvrtko Jakovina jedan od povjesnicara koji pricaju, tako da… :julia
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Serija o NDH izašla iz HRT-ovog bunkera: Trijumf televizijskog dokumentarizma

Post by amidza idriz » 22 Sep 2021, 00:06

Ustase = cetnici
kome krivo kome pravo!
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31650
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7198 times
Been thanked: 3913 times
Status: Offline

Re: Serija o NDH izašla iz HRT-ovog bunkera: Trijumf televizijskog dokumentarizma

Post by Mister No » 22 Sep 2021, 00:39

The 51st State wrote: 21 Sep 2021, 22:16 Jedino sto bi me interesovalo kako su Bosnjaci pali u te ustaske seme mada je i to vec manje vise poznato. Ostatak me ne tangira ionako mi je preko glave srpsko hrvatskog prepucavanja.
Pa i nisu.

Gledajući tako pali su ranije i pod Austro-Ugarske šeme jer su se 1.sv.rat (Bošnjaci) borili na strani Austrougara.
Jednostavno budes mobilisan od strane drzave koja tobom upravlja, a nama je vazda neko drugi upravljao.

Tako je i NDH-a upravljala BiH u jednom periodu pa je i logicno da ce njeno stanovništvo biti mobilisano u tu vojsku.
Generalno, ipak velika vecina (Bosnjaka/muslimana) nije posebno bila naklonjena ustasama i zlocinima koje su oni sprovodili (posebno nad Jevrejima).
Politicki gledano, zbog zlocina Srba nad Bosnjacima u 1.sv.ratu, velikosrpske politike u Kraljevini SHS (kojom je kralj Alexandar preko noci oduzeo zemlju Bosnjacima a zatim je dodjeljivao Srbima doseljenim iz CG i Srbije), sav muslimanski zivalj je bio tokom 2 sv. rata uz NDH-a ili tacnije Nijemce.

Nijemce su dozvoljavali kao oslobodioce i Austrougare, jer pod njima se puno bolje, slobodnije i ugodnije zivjelo nego u doba prve Yugoslavije odnosno kraljevine SHS.
High Hopes...

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 26 Oct 2021, 08:43

Ja sam sinoc ostala zatecena novom epizodom - s jedne strane su bosanski muslimani bili sa Ustasama, pa SS (Handzar divizija), ali nisam znala da ih je bilo i u Cetnicima :sok to mi je novo skroz!

Pricali Adnan Jahic i Sacir Filandra izmadju ostalih


:sok

Ali sam bas iznenadjena
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42792
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14076 times
Been thanked: 12675 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Masamune » 26 Oct 2021, 09:26

Nisu bili u cetnicima, vec su jedno vrijeme saradjivali s njima i to je dokumentovano.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by MorningStar » 26 Oct 2021, 09:29

MarlboroGold wrote: 26 Oct 2021, 09:26 Nisu bili u cetnicima, vec su jedno vrijeme saradjivali s njima i to je dokumentovano.
Ne neki ogroman broj ali je bilo, ukljucujuci i par vojvoda.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42792
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14076 times
Been thanked: 12675 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Masamune » 26 Oct 2021, 09:37

Ma to je zanemariv broj, ali jasno je zasto to uopste potenciraju u dokumentarcu. To su bile cetnicko-muslimanske milicije zasnovane na saradnji, a tu su bili Pupovac, Mulalic i drugi. Oni nisu bili ideoloski cetnici. Neki izvori tvrde da jesu, ali se ja ne slazem sa time.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 26 Oct 2021, 09:38

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 26 Oct 2021, 09:39

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 26 Oct 2021, 09:39

Last edited by Julia-Klara on 26 Oct 2021, 09:42, edited 1 time in total.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 26 Oct 2021, 09:40

Last edited by Julia-Klara on 26 Oct 2021, 09:42, edited 1 time in total.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 26 Oct 2021, 09:40

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by MorningStar » 26 Oct 2021, 09:43

MarlboroGold wrote: 26 Oct 2021, 09:37 Ma to je zanemariv broj, ali jasno je zasto to uopste potenciraju u dokumentarcu. To su bile cetnicko-muslimanske milicije zasnovane na saradnji, a tu su bili Pupovac, Mulalic i drugi. Oni nisu bili ideoloski cetnici. Neki izvori tvrde da jesu, ali se ja ne slazem sa time.
Tako je Mustafa Mulalić iz Dražinog Centralnog nacionalnog komiteta, 7. marta 1944. pisao Ibrahimu Pjaniću iz Gračanice u Bosni:
''Neka se muslimani ne zavaravaju iluzijama koje stvara ta nova propaganda, jer partizanstvo odvodi u komunistički poredak, a onda i u očitu propast islama''.

Istom prilikom, Mustafa Mulalić je dodao:
''Kaži svima muslimanima da đeneral Draža Mihailović u ime Nj.V. Kralja Petra Drugog želi iskren bratski sporazum s nama muslimanima, osnovan na principima naše narodne etike, naše stare bese, čojstva i junaštva, kao i rešenje svih naših političkih, socijalnih, kulturnih i privatnih problema na osnovama bratske uzajamnosti''.
Mulalić je pre rata bio poslanik Narodne skupštine Kraljevine Jugoslavije, a šef mu je bio radikal dr Milan Stojadinović, čija koalicija je okupljala većinu Srba, muslimana i Slovenaca. Komunisti su posle osudili Mulalića na višegodišnju robiju, a u optužnici je pisalo da je on Srbin muslimanske vere.
Njegov saborac Alija Konjhodžić bio je bolje sreće, emigrirao je s četnicima u Kanadu. Tamo je objavio memoare, navodeći: ''Moje srpsko osvedočenje čisto je kao suza sa izvora''.
Nažalost, veći deo muslimana potražio je saveznika u Silama osovine, a na kraju se prebacio u komunistički tabor iz čistog oportunizma.
Najpoznatiji predstavnik Muslimana u četničkom pokretu svakako je major Fehim Musakadić iz Srajeva. On je za vreme Prvog svetskog rata bio dobrovoljac u Srpskoj vojsci, a bio je i nosilac Karađorđeve zvezde s mačevima.
Odmah po izbijanju Drugog svetskog rata stavio se na raspolaganje Čiči, koji ga šalje u istočnu Bosnu u štab vojvode Petra Baćovića. Musakadić je osnovao Konjički muslimanski četnički bataljon.
Komunisti su ga zarobili 1943. u Stranama kod Uloga, srez nevesinjski, s još nekoliko oficira i vojnika JVuO. Pred samu smrt uzviknuo je: "Živio kralj, živio Draža, dole Tito!''.

I dr Ismet Popovac, lekar iz Konjica i komandant Muslimanskog četničkog bataljona, stavio se na raspolaganje đeneralu Draži. Pre rata Popovac je bio predsednik opštine Konjic.
Njegov bataljon je 20. januara 1943, zajedno s nevesinjskom, konjičkom, kalinovačkom i Drugom sarajevskom brigadom, uspeo da oslobodi od ustaša muslimansko naselje Bjelimić. Vlast u oslobođenom naselju preuzeo je major Fehim Musakadić. Dr Popovac je poginuo u Trebinjskoj šumi 1943. godine.
Poručnik Čengić, aktivni oficir Jugoslovenske kraljevske vojske, Ravnogorskom pokretu se pridružuje već početkom 1942. Četnička komanda ga šalje sa specijalnom misijom u Mostar, ali su ga ustaše uhvatile i zaklale.
Istaknuti muslimanski predstavnici u Ravnogorskom pokretu bili su i Mustajbeg Hadžihuseinović, Smajo Ćemalović iz Mostara, Mustafa Berberović iz Blagaja, Abid Prguda, Omer Kalajdžić, Muhamed i Abid Mehmedbašić iz Stolca, Mustafa Leko iz Blagaja, Džemal Kršlaković - imam mudris iz Konjica, hafiz i član ulme medžlisa u Sarajevu Muhamed Pandžo, doktor Muhamed Begović profesor univerziteta u Beogradu, imam Abdulah Hodžić iz Beograda i upravnik ''Gajretovog'' doma u Beogradu Mehmed Ćemalović...
U štapskoj četi sreskog komandanta u Konjicu Jova Babulovića većina boraca su bili Muslimani, a u sastavu Konjičke četničke brigade nalazili su se muslimani četnici iz Konjičke Župe koja je brojala 200 boraca, Bjelimića takođe 200 boraca i Uloškog bataljona koji je brojao više od 150 muslimanskih boraca.

Na položaju Bjelašnice bilo je 400 muslimana četnika iz Umčana. U Višegradskoj brigadi pod komandom kapetana Nikića nalazilo se preko 200 muslimana, u odredu pod komandom poručnika Kureša, kao i u Hercegovačkom odredu, gde je bilo po 80 vojnika muslimanske veroispovesti.
Na položaju Djevojčin Kuk bilo je preko 70 muslimanskih boraca, a u borbama oko Neretve potpukovnik Jovanović je pored svojih vojnika, imao na raspolaganju i više od 200 muslimana četnika na položaju Bjelašnica - Konjic - Bijela.
Da su i nakon završetka rata mnogi muslimani bili uz Dražu dokazuje i postupak Esada Vehabovića iz Bosanske Gradiške, koji je uhapšen zato što je javno tražio da se okači slika ''Besmrtnoga Draže umesto Broza zlikovca!''.
U prilogu su slike muslimana pripadnika JVuO, na kojima se, između ostalih, nalazi i četnički vojvoda Ismet Popovac. Na prvoj slici se vidi i đeneral Dragoljub Draža Mihailović, komandant JVuO i ministar vojni u Vladi Kraljevine Jugoslavije u izbeglištvu

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 26 Oct 2021, 10:08

Strasno mi je i jedno i drugo :sok
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Krokodil Behko » 26 Oct 2021, 10:20

To nije bio muslimanski rat. Odnosno, nije bilo nikakve vojske koja bi povela računa o realnim interesima muslimana u BiH, tokom ww2. Rezime dijela Klasićeve serije o NDH, o učešću muslimana u ustašama je i to, da broj muslimana u ustašama, nije bio baš onoliki koliko se to na srpskoj strani htjelo reći.

Pa pošto će se neko sjetiti partizana, prethodno nek pročita ponešto. Npr "Genocid nad muslimanima", autora Vladimira Dedijera i Antuna Miletića. Proglas Titovog štaba muslimanimna, nimalo se ne razlikuje od četničkog. Jedina razlika je u tome što se kod njih na proglasu nalazi petokraka, a kod ovih drugih kokarda.
I jedni i drugi, unaprijed optužuju muslimane kao kolektiv, da si svi ili skoro svi pristupili jedinicama NDH i prijete im osvetom.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81201
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10192 times
Been thanked: 7051 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Julia-Klara » 26 Oct 2021, 10:27

Uzasno me nervira svojatanje i jednih i drugih, te Hrvati te Srbi muslimanske vjeroispovjesti.

Ali da, ovo mi je bio prvi haber o ovoj pojavi, znajuci da su se znala zvjerstva Cetnika prema muslimanima, opet imas neke formacije koje ih pozdravaju.

Doduse, ni Ustase nisu bile nista bolje sa zlocinima...

Sinoc pricam sa sestrom, obje smo bile u soku. Vjerovatno sto me istorija nije prije ni zanimala nesto puno, pogotovo ne na ovim prostorima, ali postaje sve zapetljanije i zapetljanije sto vise citam i saznajem. Na kraju cu fakat postat Jedi :grana
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120399
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6970 times
Been thanked: 7897 times
Status: Offline

Re: ndh-10.04.1941.

Post by Krokodil Behko » 26 Oct 2021, 10:34

Julia-Klara wrote: 26 Oct 2021, 10:27 Uzasno me nervira svojatanje i jednih i drugih, te Hrvati te Srbi muslimanske vjeroispovjesti.

Ali da, ovo mi je bio prvi haber o ovoj pojavi, znajuci da su se znala zvjerstva Cetnika prema muslimanima, opet imas neke formacije koje ih pozdravaju.

Doduse, ni Ustase nisu bile nista bolje sa zlocinima...

Sinoc pricam sa sestrom, obje smo bile u soku. Vjerovatno sto me istorija nije prije ni zanimala nesto puno, pogotovo ne na ovim prostorima, ali postaje sve zapetljanije i zapetljanije sto vise citam i saznajem. Na kraju cu fakat postat Jedi :grana

Pa bilo je muslimana na svim stranama, u tom ratu, pa zato i kažem da to nije bio muslimanski rat, pošto nijedna od tih vojski, nije imala muslimane i BiH u planu. VŠ NOVJ, Muslimanima će posvetiti više pažnje, tek početkom 1942. godine, kad su se posvađali s četnicima.

Budimo realni pa priznajmo da je i u samom Jajcu bila drama oko BiH, odnosno kome će pripasti. Bilo je i u sred rata nacionalista u partizanima.

Ovo nije pokušaj diskreditacije partizana

Čak i ako sve fino premjerimo i sravnimo, ostat će dovoljno štofa, da bismo ih nazvali antifašističkom vojskom, sad samo razmatramo tok stvari i sve moguće greške. To ti je ono kao s Cacom i Kazanima, s tim da je ARBiH ipak čistije izratovala svoj rat.
online

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests