Samo je jedna mama

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Samo je jedna mama

Post by Nela » 08 Aug 2011, 13:16

Dala sam ovako naziv temi jer zaista mislim da je samo jedna mama i da je nezamjenljiva.

Zanima kako zovete roditelje svog muža ili svoje žene, da li je to mama i tata/babo ili imenima.
Moja kolegica na sva usta priča kako je njena snaha zove mama i kad bi je zovnula imenom da joj ova to ne bi oprostila.
Meni je to velika glupost. Roditelje svog muža zovem imenima. Zaista ih jako cijenim i volim i imam super odnos s njima. Nekako bi mi bilo ironija zovnuti svekrvu mamom kad ne osjećam da bi ona mogla zamijeniti moju mamu.

Šta vi mislite o tome?
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120146
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7763 times
Status: Online

Re: Samo je jedna mama

Post by Krokodil Behko » 08 Aug 2011, 17:28

Nisam ozenjen..
Zene mojih burazera,moju majku zovu imenom..
Jedna joj persira kad joj se obraca a druga ne..
Dok mi je otac bio ziv,i snahe su ga zvale babo..
U redu je imenima zvati roditelje muza/zene ali bi
im trebalo persirati.. Moje misljenje.....
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by Nela » 08 Aug 2011, 19:07

Slažem se s tobom, i zovem ih imenima ali ih persiram
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by komsija » 08 Aug 2011, 19:17

moja supruga ali i dvije snahe moju majku zovu mama a na to ih niko ne prisiljava
znamo da im nije rodjena mati ali to iz postovanja rade
ne smatram da neko treba da persira moje roditelje ili mene jer smo jedna porodica i sigurno cemo biti bliskiji ako se ne persiramo
OK, sto ljudi stotinu cudi ali eto to je moje skromno misljenje i kod mene se to tako primjenjuje
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by Bahra » 08 Aug 2011, 19:36

Jos uvjek se nismo vjencali, i njegovce roditelje zovem imenom i tako ce ostati
i persiram ih....cisto stvar navike,valjda su jedan dan da prestanem sa tim
Bivsu svekrvu sam zvala mama i to je najgluplja stvar sto sam mogla da uradim
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
mailed
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3696
Joined: 30 Nov 2010, 10:00
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by mailed » 08 Aug 2011, 22:08

majka i jeste samo jedna i niko je ne moze zamjeniti i nervira me sto snahe moraju svekrvu da zovu mama dok muskarci zovu punica ili imenom.

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by Ideja » 08 Aug 2011, 22:45

Ko fol mama :D.
Ma ja sam protiv toga uvijek... Sjećam se, dok mi se sestra nije udala, isto je razmišljala kao i ja, a sada zove svoju svekrvu mama a ne može je smisliti. Kaže, ona bi bila uvrijeđena kad je ne bih zvala tako, pa bolje da ne izazvam negativne situacije, jednom je zovnula imenom na početku i odmah joj rekla da to više ne radi.
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by niska grana » 09 Aug 2011, 01:10

Ma uredu je to. Samo da se ne kolju međusobno pa neka se ako treba dozivaju i intimnijim imenima.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by komsija » 09 Aug 2011, 01:11

Ideja wrote:Ko fol mama :D.
Ma ja sam protiv toga uvijek... Sjećam se, dok mi se sestra nije udala, isto je razmišljala kao i ja, a sada zove svoju svekrvu mama a ne može je smisliti. Kaže, ona bi bila uvrijeđena kad je ne bih zvala tako, pa bolje da ne izazvam negativne situacije, jednom je zovnula imenom na početku i odmah joj rekla da to više ne radi.
A jednoga dana ti i tvoja sestra cete takodje biti nekome svekrva pa zapamti sta si ovdje napisala :plavi
Kako ces se ti osjecati kad te odhebe snaha :plavi :pusi
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by Ideja » 09 Aug 2011, 10:04

komsija wrote:
Ideja wrote:Ko fol mama :D.
Ma ja sam protiv toga uvijek... Sjećam se, dok mi se sestra nije udala, isto je razmišljala kao i ja, a sada zove svoju svekrvu mama a ne može je smisliti. Kaže, ona bi bila uvrijeđena kad je ne bih zvala tako, pa bolje da ne izazvam negativne situacije, jednom je zovnula imenom na početku i odmah joj rekla da to više ne radi.
A jednoga dana ti i tvoja sestra cete takodje biti nekome svekrva pa zapamti sta si ovdje napisala :plavi
Kako ces se ti osjecati kad te odhebe snaha :plavi :pusi
Komšija, pogrešno si me shvatio. Uopšte ne mislim da snaha treba da „odhebe“ svekrvu. Svi ćemo mi jednom biti stari, a svaki stari čovjek zaslužuje pažnju i popustljivost prije svega. Naprotiv, ja imam veliko poštovanje prema starijim osobama i nažalost, ponekad sam i previše slaba na njih. Ali dosta je nepotrebne glume. To ti je naša zaostavština, srećom mijenja se i to, onomad, kad se cura udavala, govorili su njeni roditelji : „Kćeri, kad predješ ovaj naš prag, suprugovi roditelji su ti i otac i majka“. Pa valjda otud i potiče to. A ponašaju li se oni zaista kao njeni roditelji? U većini slučajeva ne.
Poznajem puno slučajeva gdje snaha ne zove svekrvu mama, ali postoji razumijevanje i poštovanje pa i ljubav koja se vremenom razvije ali koja se nikada ne može porediti sa mati-kćer ljubavlju.
U principu sam znači protiv toga da snaha zove svekrvu mama, ali to ne znači da to ne bih i ja uradila (kada bih vidjela da to na svekrvu tako loše utiče, sve radi mira u porodici, zbog supruga jer on nemože mijenjati svoju mater kao ni ja svoju.
A kakve su prilike, teško da ću ja ikada biti svekrva, ali nikad se ne zna :ha
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
komsija
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3367
Joined: 14 Jan 2011, 09:08
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by komsija » 09 Aug 2011, 10:13

a sada zove svoju svekrvu mama a ne može je smisliti.
Zbog ovoga sam htio reci..... :plavi
Ma ne treba nikoga siliti jer zasto da je zove mama ako je to protiv njene volje ccc
Kada ljudi odu od tebe, pusti ih neka idu.Tvoja sudbina nikada nije vezana za nekoga ko te napusti. To ne znači da je ta osoba loša, nego da je njena uloga u tvom životu završena."
I, obratno!

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by Bahra » 09 Aug 2011, 18:21

Kako rekose: Ziva istina...

- Čujem da ti se sin oženio, i kćerka udala!!!Deder kakva ti je snaha? Da čujem...- Ma šuti draga. Ne d’o Bog nikom...
Takvog insana još srela nisam. Neda sinu disat'. Ujutro on gospođi nosi doručak u krevet, k’o da je carica. To u nju gleda kad govori, ma k’o da je obsihren s njom. A ne smije mrdnut bez nje il' što je neće pitat'. A da kupi šta što se njemu sviđa dok ona ne kaže... samo sanjat' o tome može. Juče ga zatekoh kako usisava. Kod mene nije znao ni kako usisivač izgleda. Najviše me pogodi što snaha stida nema. Preda mnom se cmaču i u krilo mu sjeda pa ja moram, stara, pogled skretat'.

Svašta insan doživi, ali da ću dočekat' da mi sin bude papučar - ni u snu snila nisam...
- Šta ćes draga moja, takve dobričike vazda safataju rospije, nego kakav ti je zet?
Sagovornici se popravi raspoloženje, nasmija se, te s ponosom poče:

-E Bog me pocastio sa zetom. Da znaš kakav je to insan i kako je pazi, ama samo bih sjedila i gledala tu ljubav i sreću. On ti bona ujutro ustane pa joj doručak napravi, odnese u krevet, kaže nek se odmori, vazda nešto po kući radi. Da vidiš kad ona šta priča, pa se ono smije, a on ti u nju gleda k’o da su joj umjesto zuba zlatnici, sav se topi. A kako je poštuje, nigdje bez nje ne ide, il' joj kaže ako će gdje, vidi se da je čovjek ozbiljno shvatio brak. Ne bi ti on nešto kupio bez nje... Sve nju pita ''dušice, hoćemo l' ovo, možemo l' ono, sviđa l' ti se...'' Ništa njemu nije teško ni u kući joj pomoć, usisa, opere suđe. Pa malo, malo, pa je poljubi, te je štipne, u krilo stavi, a ja onda , kad vidim kakav je to insan i kako je voli, sve bih plakala od sreće...
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by gejsha » 09 Aug 2011, 20:13

Meni je to glupo,ali mislim da je to više prije bio običaj da roditelje svog bračnog partnera zpveš mama i tata..sada rijetko od ovih mlađih bračnih parova da od nekoga to čujem.isto tako ja ih ne mislim zvati tako nego imenima i ne želim ih persirati,zaboga ima li išta gluplje nego persirati njegove roditelje?dobro znam da ovo nije tema,ali jednom kad sam čula da mama od moje prijateljice pita svoju svekrvu :"Hoćete li još čaja?" ,to mi je bilo tako nezamislivo..tako uštogljeno,znam da je to kulturno persirati starije osbe,ali oni su ipak neki bliži ljudi,ipak su to roditelji tvoje voljene osobe..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

Ideja
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3275
Joined: 26 Mar 2010, 10:21
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by Ideja » 09 Aug 2011, 22:24

komsija wrote:
a sada zove svoju svekrvu mama a ne može je smisliti.
Zbog ovoga sam htio reci..... :plavi
Ma ne treba nikoga siliti jer zasto da je zove mama ako je to protiv njene volje ccc
A zbog toga to govoriš. Pa šta da ti kažem, jednostavno iskreno, komunikacija ne štima, zašto da uljepšavam. Bez obzira koliko se moja sestra trudila, a trudi se po mom mišljeju i previše, svejedno je svekrva ne cijeni, a zašto? Pa najbolje ti to objašnjava post od butterfly. I zbog toga kažem da je bitnija zdrava komunikacija i poštovanje od odglumljenog zvanja "mama".
"Jer, bez imalo sumnje, drvo za moj tabut raste. I platno posmrtno, moje, neko negdje tka... "

User avatar
vučica
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 06 Oct 2010, 19:32
Location: ...nigdjezemska....
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by vučica » 09 Aug 2011, 23:35

niti sam je zvala..mama..niti neću..to sam joj rekla odmah na početku..imam samo jednu mamu..i svekrvu nikakoo..ne mogu zvati mama..nece mi ta rijec iz usta nikako...et...tako da ih oboje zovem imenom...
***Ja sam ja,uvijek UNIKAT,nikad DUPLIKAT***
...Moja se radost čuje u tišini,
a ljubav udiše svakim dahom....


Image

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by String » 09 Aug 2011, 23:43

Moju mamu je jutros udario voz tako da sada ne mogu reci "Samo jedna je mama"...sad imam deset mama..
Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119223
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11754 times
Contact:
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by Maja » 20 Aug 2011, 03:04

nikad ne bih mogla svekrvu zvati mama i svekrve koje inzistiraju na tome da ih nevjeste zovu mamama su iskompleksirane. vjerovatno žele time pokazati komšijama kako se dobro slažu s nevjestama.

User avatar
myka
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2403
Joined: 10 Nov 2010, 00:08
Location: tamam tu
Contact:
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by myka » 20 Aug 2011, 08:31

valjda je takav obicaj...mada sto to mora tako...ali bolje ne raspravljat,nadjes joj neki cool nadimak,kao i svojoj mami :) pa ponekad mama ponekad taj nadimak...ne znam mozda je ispocetka bezze,tesko izgovorit i tako...
ajde Boga ti sto si ''mlada'' nego da te svi peglaju i drze pod lupom...Tako je to kod nas,bolje se i ne udavat..ha ya :D
Za leprsav hod i sjaj u ocima koristite kozmetiku heineken
http://www.youtube.com/watch?v=R7j7GEuK1ZE
Tuge postoje da bi prizvale smijeh
http://www.youtube.com/watch?v=dFkUMsJGXzc

User avatar
Lanci
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 35715
Joined: 05 Oct 2011, 18:59
Location: Daleko
Has thanked: 91 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by Lanci » 06 Oct 2011, 11:35

niska grana wrote:Ma uredu je to. Samo da se ne kolju međusobno pa neka se ako treba dozivaju i intimnijim imenima.

hahaha bravo tako je :oo
I keep my personal life private,so don’t think you know me!
You know what I allow you to know.

User avatar
lisko
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1968
Joined: 24 Mar 2010, 22:39
Has thanked: 17 times
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Samo je jedna mama

Post by lisko » 06 Oct 2011, 15:41

:stop zvao bi ja svekrvu mama ako bi se udo ali ne mislim o udaji pa tako da nemam o tome staaaaa
Image

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests