Pink Floyd

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6889 times
Been thanked: 7763 times
Status: Offline

Pink Floyd

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2014, 23:44

Image

Novi, dupli album "Pink Floyda" jedne od komercijalno najuspješnijih i najutjecajnih rok grupa u historiji roka i muzike uopće, "Endless River", prvi poslije diskografske pauze duge dvije decenije, ugledat će svjetlo dana 10. novembra.

Na ovom materijalu radili su Dejvid Gilmor (David Gilmour), Nik Mejson (Nick Mason) i Ričard Rajt (Richard Wright), koji je preminuo 2008. Rodžer Voters (Roger Waters), koji je autorski obilježio najplodnije razdoblje grupe i koji ju je napustio 1985. godine, nije učestvovao u projektu.

Navodno, „Pink Floyd" bi nakon ovog albuma trebao krenuti i na koncertnu turneju. Sporadične svirke Jedni od pionira psihodeličnog roka, članovi „Pink Floyda" posljednji put su se okupili u maju 2007. godine na koncertu održanom u Londonu u spomen na gitaristu i pjevača Sida Bareta (Syd Barrett), koji je preminuo godinu ranije.

Image

Upravo je Sid, koga su mediji nazivali "ocem britanske psihodelije", označio prekretnicu u radu benda koji su 1965. osnovali Voters, Mejson i Rajt uz Kita Noubla (Keith Noble) i Klajva Metkalfa (Clive Metcalfe) te Noublovu sestru Šilag (Sheilagh), a koji je tada nosio naziv "Sigma 6". Entuzijastična šestorka na sporadičnim svirkama ipak nije postizala neki zapaženiji uspjeh te su pokušali nešto ostvariti mijenjajući ime grupe u "Meggadeaths", "The Abdabs", "Leonard's Lodgers" i "Spectrum Five".

No, 1964. godine grupi, koju napuštaju Metkalf i Noubl, pridružuje se Baret, Votersov drug iz djetinjstva, koji će postati njihov pokretački duh. On, Mejson, Rajt i Voters osnivaju bend "The Pink Floyd Sound", koji će kasnije postati "Pink Floyd".

Prvi singl "Arnold Layne", Sidov autorski rad, izdali su 11. marta 1967., a već u avgustu, nakon ugovora s diskografskom kućom "EMI", uslijedio je prvi studijski album "Piper At The Gates Of Dawn" koji mnogi smatraju najboljim psihodeličnim albumom ikad. Kako je popularnost benda počela rasti naslućivalo se da će Baret pasti na ispitu zrelosti, miješajući posao i zadovoljstvo.

Komercijalni uzlet

Naime, u međuvremenu je pjevač i gitarista uveliko eksperimentirao sa sintetičkim drogama, zbog čega je na koncertima postajao disfunkcionalan. To je kulminiralo u decembru 1967. tokom američke mini turneje, nakon koje se Dejvid Gilmor (David Gilmour) pridružio kao peti član. Zbog razvoja psihičke bolesti i odlaska na liječenje Sid je pristao napustiti grupu u martu 1968. godine, no do danas je ostao neraskidiva karika u razvoju benda.

Teret komponiranja i upravljanja bendom nakon toga najvećim dijelom pada na Votersa. Sedamdesete donose uspjeh „Pink Floydu", najavljen albumom "Atom Heart Mother", a pjesme gube psihodelični prizvuk. Tokom tih godina postaje jasno koliko je vizuelni utisak važan bendu, koji je veliku pažnju posvećivao nastupima uživo te izgledu omota albuma. Problemi egzistencije, materijalizma te filozofska pitanja bila su osnovna tematika njihovih pjesama.

Komercijalni uzlet praćen velikom zaradom neminovno, kao što je bio slučaj i s drugim velikim bendovima, dovodi do sukobljavanja u stavovima između Gilmora, Mejsona i Rajta s jedne, i Votersa, s druge strane. Agresivnost i kritička usmjerenost prema kolegama koju Rodžer pokazuje kroz album "Wish You Were Here" iz 1975., a koja se nastavila preko albuma "The Animals" bila je uvod u raspad grupe.

Frustracije i razlaz

Nepodnošljivost i tenzije između Gilmora i Votersa očitavale su se i tokom nastajanja jedanaestog albuma i rok opere „The Wall", nastale kao odraz Rodžerovih frustracija publikom i njegovog osjećaja otuđenosti. Svoju samovolju Rodžer je tada pokazao i kroz zahtjev da Rajt napusti "Pink Floyd", što je on i učinio. U jednom od hitova "Another Brick in the Wall", koji je postao himna ljudi nezadovoljnih stanjem u društvu, Voters se obračunava i s britanskim školskim sistemom, tadašnjom politikom i vlastitim iskustvom odrastanja.

Ovom svojevrsnom autobiografskom operom izdatom 1979., a po kojoj je snimljen i istoimeni film s Bobom Geldofom u glavnoj ulozi, Voters se izolirao i od članova „Pink Floyda". To je rezultiralo njegovim konačnim razlazom s bendom 1985. nakon albuma „The Final Cut".

Godine 1987. Gilmor i Mejson ponovo se sastaju, a pridružuje im se Rajt te izdaju „ A Momentary Lapse Of Reason" i kreću na svjetsku turneju. Kao uspješan potez pokazao se i njihov zadnji album iz 1994. „The Division Bell". Novi album, "The Endless River" posveta je klavijaturisti Rajtu koji je preminuo 2008. godine.

Danas su „Pink Floyd" gospoda u zrelim godinama odlučna da udahnu novi život kultnom bendu i još jednom sruše zid koji je dvadeset godina postojao između publike i njih. U tom novom životu definitivno nema mjesta kontroverznom Rodžeru Votersu.

15 studijskih albuma ima „Pink Floyd".

250 miliona ploča prodali su širom svijeta.

23 miliona prodatih kopija čini album "The Wall" najuspješnijim.

51 mjesto zauzimaju na "Rolling Stone" listi 100 najvećih svjetskih umjetnika.

1996. godine ušli su u rokenrol kuću slavnih.


Sudski sporovi

Nakon Votersovog odlaska počeli su sudski sporovi između njega i ostatka benda zbog korištenja imena „Pink Floyd". Sud je na kraju odlučio u korist ostalih članova, a Voters je kasnije izrazio žaljenje što je tužio bivše kolege.

- Mislio sam da je to što rade pogrešno, ali zapravo sam ja griješio. Bila je to poslovna odluka i tada su me pravnici naučili neke stvari. Kada sam im rekao da smo se raspali, da „Floydi" više ne postoje i da ovo nema smisla, rekli su mi da je to sasvim nevažno. „Pink Floyd" su brend, imaju svoju vrijednost, profitabilni su i ne mogu samo tako reći da ih više nema - kazao je on.

Berlinski zid

Rodžer Voters, nakon odlaska iz "Pink Floyda" izgradio je relativno uspješnu solo karijeru. Organizator je i jednog od najvećih koncerata ikad, održanog u Berlinu 1990. godine povodom prve godišnjice rušenja Berlinskog zida. Njegova legendarna produkcija "The Wall" do prošle godine prikazana je 192 puta širom svijeta pred više od 3,3 miliona fanova čime se našla među najuspješnijim turnejama u historiji roka.

Filmska muzika

„Pink Floyd" snimao je i muziku za filmove. Čuveni francuski reditelj hipi filmova Barbet Šreder (Schroeder) angažirao je bend za muziku za svoj film „More". Godine 1972. bend je snimio muziku za još jedan film „La Vallee", a taj album je poznat kao „Obscured By Clouds".
online

User avatar
Awenary
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 366
Joined: 22 Nov 2013, 22:58
Location: Monstropolis
Status: Offline

Re: Novi album Pink Floyda

Post by Awenary » 06 Oct 2014, 20:23

:hop Novembar je mjesec novih albuma
Jedva čekam :D
I'm to busy to be charmed (c)

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Novi album Pink Floyda

Post by gospođa Brams » 06 Oct 2014, 20:36

Poslušat ću iako sam malo skeptična jer nema Watersa
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119220
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11752 times
Contact:
Status: Online

Re: Novi album Pink Floyda

Post by Maja » 06 Oct 2014, 23:16

Ja sam njih više puta pokušavala slušati ali nešto mi ne leže.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Novi album Pink Floyda

Post by gospođa Brams » 06 Oct 2014, 23:27

Maja wrote:Ja sam njih više puta pokušavala slušati ali nešto mi ne leže.
Koje si albume slušala, ako se sjećaš?
Meni su odlični ali potpuno mogu razumijeti da nekome ne leže... ja sam recimo prvo čula "Wish you were here" i godinama je to bila jedina pjesma koju znam od njih i onda kad sam ih krenula preslušati uzduž i poprijeko i kad sam poslušala Piper at the gates of dawn i vidjela da je to nešto sasvim drugo, trebalo mi je malo da se naviknem jer nije psihodelija za svakoga. Ja ih volim i u fazi prije, i poslije Syda, tko nije baš za psihodeliju nek sluša kasnije albume, tamo nakon sedamdesetih, makar i kasnije ima psihodelije u njihovom zvuku, iako ne toliko kao u prva dva albuma

Svakom tko ih voli preporučujem da obavezno pogledaju film The wall...sam album će im dobiti još jednu dimenziju nakon gledanja filma
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119220
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11752 times
Contact:
Status: Online

Re: Novi album Pink Floyda

Post by Maja » 06 Oct 2014, 23:30

Ma nisam slušala albume nego onako nasumično klikala po youtubu. Možda da mi je neko ko ih sluša predložio neke pjesme...
Ono što sam ja poslušala nije mi se svidjelo pa sam odustajala nakon 2-3 pjesme.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Novi album Pink Floyda

Post by gospođa Brams » 06 Oct 2014, 23:46

Maja wrote:Ma nisam slušala albume nego onako nasumično klikala po youtubu. Možda da mi je neko ko ih sluša predložio neke pjesme...
Ono što sam ja poslušala nije mi se svidjelo pa sam odustajala nakon 2-3 pjesme.
Pa evo ja bi preporučila albume The Wall, Wish you were here, Atom heart mother, i onaj koji im je, čini mi se, najprodavaniji (iako meni nije najbolji) The dark side of the moon. Nađe se dobrih stvari i drugdje ali evo, to ovako na prvu.
Ako ti se ne da baš preslušavat čitave albume, pjesme koje mislim da treba poslušati su: If, Fat old sun, Welcome to the machine, Wish you were here, Another brick in the wall, Mother, Goodbye blue sky, Hey you, Comfortably Numb.
Doduše preporučila bi i neke pjesme koje nisu s tih albuma, recimo See Emily play, Stay, High hopes (to mi je možda i najbolja pjesma uz Goodbye blue sky sa The wall-a)
Mislim da je to dosta za početak.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119220
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5512 times
Been thanked: 11752 times
Contact:
Status: Online

Re: Novi album Pink Floyda

Post by Maja » 06 Oct 2014, 23:53

gospođa Brams wrote:
Maja wrote:Ma nisam slušala albume nego onako nasumično klikala po youtubu. Možda da mi je neko ko ih sluša predložio neke pjesme...
Ono što sam ja poslušala nije mi se svidjelo pa sam odustajala nakon 2-3 pjesme.
Pa evo ja bi preporučila albume The Wall, Wish you were here, Atom heart mother, i onaj koji im je, čini mi se, najprodavaniji (iako meni nije najbolji) The dark side of the moon. Nađe se dobrih stvari i drugdje ali evo, to ovako na prvu.
Ako ti se ne da baš preslušavat čitave albume, pjesme koje mislim da treba poslušati su: If, Fat old sun, Welcome to the machine, Wish you were here, Another brick in the wall, Mother, Goodbye blue sky, Hey you, Comfortably Numb.
Doduše preporučila bi i neke pjesme koje nisu s tih albuma, recimo See Emily play, Stay, High hopes (to mi je možda i najbolja pjesma uz Goodbye blue sky sa The wall-a)
Mislim da je to dosta za početak.
E hvala, budem :ok
A ove dvije boldirane znam, te su im i najpoznatije.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 126 times
Been thanked: 551 times
Status: Offline

Re: Novi album Pink Floyda

Post by gospođa Brams » 07 Oct 2014, 00:01

Ništa :)
Doduše, to je samo moj subjektivni izbor pjesama, mislim da je najbolje da još potražiš negdje nekakav "best of", sigurno ima
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Novi album Pink Floyda

Post by IM_ex » 15 Oct 2014, 23:54

Samo "preletjeh" vijest jer sam istu negdje vec ranije citala.
Ne znam je li ovdje pomenut detalj, elem - taj novi album ujedno ce biti i njihov posljednji.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Novi album Pink Floyda

Post by Heidi » 26 May 2017, 19:16

Tek sad slusam album The Endless River

http://www.youtube.com/watch?v=YMSASpq-LYY
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Novi album Pink Floyda

Post by Heidi » 26 May 2017, 19:58

Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Novi album Pink Floyda

Post by Hurija » 04 Sep 2018, 16:02

:D Imam Jarana koji je pekao Rakiju uz Flojde majkemi :


:klanja
Ostalo je cutanje.

User avatar
mentalist
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3948
Joined: 20 Mar 2013, 19:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Pink Floyd

Post by mentalist » 04 Jun 2019, 13:53


User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pink Floyd

Post by Socrates » 04 Jun 2019, 15:12

. . . . . . . . .

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Pink Floyd

Post by Socrates » 04 Jun 2019, 15:23

. . . . . . . . .

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 50825
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 18887 times
Been thanked: 21411 times
Status: Offline

Re: Pink Floyd

Post by Zanki » 31 Jan 2022, 14:25

Odlicno za ponediljak i juzinu
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51193
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 20878 times
Been thanked: 20613 times
Status: Online

Re: Pink Floyd

Post by Shadow » 31 Jan 2022, 20:48

:srce

Mirno more

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51193
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 20878 times
Been thanked: 20613 times
Status: Online

Re: Pink Floyd

Post by Shadow » 31 Jan 2022, 20:50

I...



Mirno more

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31592
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7128 times
Been thanked: 3864 times
Status: Online

Re: Pink Floyd

Post by Mister No » 31 Jan 2022, 22:21

High Hopes...

Post Reply

Return to “Diskografija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests