Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Predstavljanje gradova, naši putopisi, savjeti u vezi putovanja.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by vila » 24 Jun 2015, 10:50

Ma nije dalmacija uopce loša.,,,nego eto podlegnemo tim nekim stereotipima
Ja se sjecam kad je nocenje bilo 20 maraka,,,,,iznajmljivalo se sve raspolozivo,,,
sad je ponuda puno bolja,konkurencija jaka,,ulaze se dosta
a cjena ovisi o potraznji,,,i to je ok
a tko me voli ili ne,,,zivo me zaboli
meni cak ide i na zivce kad govore,,e ovi gosti glasni e oni nose hranu sa sobom
pa sta?
sad oni koji nemaju love platit puni aranzman ne bi tribali ni ici na more!
ma odjebite!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by Krokodil Behko » 25 Jun 2015, 18:34

Kako su stranci reagirali na hrvatski tekst o njima?

Image

KNJIŽEVNICA Dada Batinić iz Makarske posljednjih nas tjedan dana uveseljava svojim tekstovima u kojima je opisala ponašanje stranih turista, ali i domaćih iznajmljivača.

Njen prvi tekst u kojem je opisala kako se ponašaju pojedini strani gosti, od Nijemaca, preko Talijana, Engleza, Australaca i Čeha do Bosanaca i Hercegovaca, prvo je nasmijao domaću publiku. Zahvaljujući nepoznatoj osobi koja ga je prevela na Redditu, uskoro je postao svjetski hit.

Tekst je izazvao brojne komentare stranaca, a zadivljujuće je da su svi pozitivni i da je tekst sve oduševio. Prvi su prijevod pročitali Nijemci (što ne čudi s obzirom na njihovu točnost).

"Ovo je pomalo pogrešno. Nijemac zapravo dođe u 9:55:00 i onda četiri puta okruži blok, jer ne želi doći prerano", napisao je prvi, dok je drugi dodao: "Pet minuta ranije je vojnička točnost. Ovo što piše je stvarno istina, to je baš ono što ja radim kad imam dogovoren sastanak".

Treći se našalio da samo bolničari dolaze deset minuta kasnije, a četvrti je napisao: "Ja sam Nijemac i nasmijao sam se ovome. Mi imamo izreku da je točnost pristojnost kraljeva. U Njemačkoj je kašnjenje znak nepristojnosti, kao i dovođenje domaćina u neugodan položaj. Usput, frajer s kojim sam igrao nogomet je Bosanac. On je uvijek kasnio, zvali smo ga i on bi rekao da će odmah doći. Nakon što bismo ga pitali gdje je, on bi odgovorio da je upravo izašao iz kuće (udaljene 30 minuta)".

Image

Potom su se javili Poljaci: "Za nas je život poput video igre, znamo koji je naš cilj, ali lutamo da vidimo što se još nalazi oko nas. Primjerice koze, jer ih mi nemamo u Poljskoj, pa ih volimo fotografirati. Osim toga, kad vi kažete 'pravo' to znači ravno naprijed, a ne desno kao kod nas".

"Ovo definitivno zvuči kao tipični poljski turist. A: 'Koliko je duga ruta?' B: 'Sedam sati, ali već je tri popodne, nećete se vratiti prije mraka, nosite japanke, vrijeme se pogoršava i put je opasan'. A: 'Da, u redu, hvala' (i ode na stazu)", napisao je drugi.

Image

"Slažem se za Austrijance. Veoma specifična i bizarna priča kojom se generalizira čini sve još smješnijim", napisao je jedan Austrijanac.

"Moram prigovoriti oko činjenice da Francuzi stalno prigovaraju. Mogu li dobiti povrat novca?", našalio se jedan Francuz.

"Bosanska priča je tako dirljiva", napisao je jedan korisnik, dok su se ostali koji su imali priliku upoznati ljude iz Bosne u potpunosti složili s Dadinim opisom.

S njom se nije složio samo jedan Australac, koji je napisao da njega sreća nije pratila (iako priznaje da ga inače prati) pa je na svoj autobus prema aerodromu zakasnio.

Zanimljivo je da su turisti iz zemalja koje Dada nije spomenula, poput Belgijanaca, bili razočarani što se ne nalaze u njenom tekstu.
online

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by storm » 26 Jun 2015, 07:46

Malo je off, ali moram prijaviti :oo
Uvijek se iznova cudim, kad vidim svedjane, norvezane koji autom prevale tisuće kilometara... I onda stanu u Istri :lud
A Dalmacija malo nize :cudi
De recite im :kafa
(meni je super jer skoknem za dva sata ali da mi je prvi izbor, nikako :jok)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by Konsultant » 26 Jun 2015, 08:22

Istra ima najbolje hotele i mozda najbolje organizovan program za starice. Oni rade 12 mjeseci. De ne tjeraj starice na Zrcu, strefit ce ih sta.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by storm » 26 Jun 2015, 08:26

Ajde pusti Zrće.... imaš mirnih kutaka koliko ti duša poželi.... mada za hotelsku infrastrukturu si u pravu :ok
No svejedno.... meni ne ide u glavu :cudi
Za sav ostali ugođaj, zvjezdica manje, neče mi biti bitna. A neuporedivo je.
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by Konsultant » 26 Jun 2015, 08:28

Istra meni nije cemu. Mozda kad ostarim ce mi biti interesantnija. Na jugu je manje-vise soba plaza i birtija.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by storm » 26 Jun 2015, 08:32

Konsultant wrote:Istra meni nije cemu. Mozda kad ostarim ce mi biti interesantnija. Na jugu je manje-vise soba plaza i birtija.
:ok

Dalmatinci su mnogo pristupačniji i topliji....
More :lupa nema smisla pisati.... još da dalmatinci znaju posložiti poslovno stvari poput istrijana, to bi bio posao :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by Konsultant » 26 Jun 2015, 08:45

Problem je sto purgeri s pantovscaka uzimaju sebi, slabo ulazu u infrastrukturu, poslije kukaju kako turizam se slabo razvija. Ozbiljni projekti ne mogu bez zaledja drzave. Dalmatineri opet ko rogovi u vreci i za par mjeseci pokusavaju navuci za cijelu godinu.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by storm » 26 Jun 2015, 08:51

Konsultant wrote:Problem je sto purgeri s pantovscaka uzimaju sebi, slabo ulazu u infrastrukturu, poslije kukaju kako turizam se slabo razvija. Ozbiljni projekti ne mogu bez zaledja drzave. Dalmatineri opet ko rogovi u vreci i za par mjeseci pokusavaju navuci za cijelu godinu.
Aj ne kmeči sad i ti o pantovčaku i purgerima :maja
Odgovorio si u drugom dijelu posta.... oni bi da žive od dobra dva mjeseca i da se razvijaju i napreduju...bogati :kafa
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by laganini » 26 Jun 2015, 08:56

...imam frenda koji ima par apartmana...najradje bi ih proda nije to das kljuc uzmes lovu :jok
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by Konsultant » 26 Jun 2015, 09:02

Trose previse. Ne vozim A8 zato sto mi jedna krava daje mlijeko i sto je meni propisano voziti A8 vec A6 sto mi kravE ostvaruju dovoljno prihoda. Ako Istra moze raditi 12 mjeseci sto se slicno ne bi moglo raditi na jugu?Hoteli su preskupi za ono sto nude.

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by laganini » 26 Jun 2015, 09:04

...istra je ipak blize zapadu i vikend je zgodan za zaletiti se....ne mislis valja da bi bosanci navalili u zimsko doba :hm
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by Konsultant » 26 Jun 2015, 09:13

Ne stvaraju BiH gradjani jedini prihode niti vecinu prihoda.
Hvatskoj treba turizam za srednjeg staleza. Elitni turizam je daleko do njih. Od kampiga, hostela i slicnih jeftnih smjestaja ima zarade samo ako je masovno.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by storm » 26 Jun 2015, 09:20

Konsultant wrote:Trose previse. Ne vozim A8 zato sto mi jedna krava daje mlijeko i sto je meni propisano voziti A8 vec A6 sto mi kravE ostvaruju dovoljno prihoda. Ako Istra moze raditi 12 mjeseci sto se slicno ne bi moglo raditi na jugu?Hoteli su preskupi za ono sto nude.
To te ja pitam :ok

Istra, Opatija, pa i Crikvenica još donekle tako rade.... ovo niže, zaključaju u devetom i otključaju u šestom mjesecu, eventualno petom.... izuzeo bi jedino marine....oni fino rade cijelu godinu, često smo imali frke vezati se....baš puno uvijek bude.
A i gosti danas sve zahtjevniji.... plus toga letiš skoro pa gdje hočeš za šaku eura doslovce :cudi
Morati će se malo svijest okrenuti.... da se ne može etaža apartmana podići za godinu, nego treba šljakati 3 godine za to :cudi
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by laganini » 26 Jun 2015, 09:23

..ne znam ali dalmacija sisa istru zadnji godina..npr. split je posta top destinacija...koga ces dovest u gradac u prosincu...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by storm » 26 Jun 2015, 09:28

laganini wrote:..ne znam ali dalmacija sisa istru zadnji godina..npr. split je posta top destinacija...koga ces dovest u gradac u prosincu...
Daj im hotel sa zatvorenim bazenom :cudi

Jednom je norvežaninu, englezu... hrvatski standard smijurija.... ali neće ti doć da spava u sobici sa tuš kadom i tv sa tri programa...

Fali aerodroma.... možda i ne toliko brojčano koliko kapacitetom i linijama...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by Krokodil Behko » 26 Jun 2015, 10:00

Mislim da smo već diskutovali o ovome. Bilo je da Bosanci nisu bitni u zaradi u turizmu na HR obali, nego građani EU, pa se na kraju ispostavilo, da su pola tih "građana EU" zapravo dijaspora iz BiH, pa i HR. Blizu im je ili usput i to bi bilo to. Osjećaju se kao domaći i to prevagne protiv razmišljanja, da za iste pare, ako ne i jeftinije, mogu dobiti bolje u Albaniji, CG, Grčkoj i Turskoj.

Zašto Dubrovnik nema problema s posjetom, niti ikad to čujete?
Zato što imaju šta ponuditi. Eto tačke :D
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by laganini » 26 Jun 2015, 10:10

..dubrovnik nudi ono sto je napravljeno nekad kad nije postojala ric turizam.. :hm
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120484
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6992 times
Been thanked: 7930 times
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by Krokodil Behko » 26 Jun 2015, 10:15

To samo znači da se ostali moraju potruditi, biti inovativni i sagraditi svako sebi, još ljevši i još stariji Dubrovnik.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Dalmatinska: Koji je narod ovakav i onakav u gostima

Post by laganini » 26 Jun 2015, 10:17

..jasno da ima prostora ako kazemo da jedna budimpesta ima prihod od turizma ko cila hrvatska...i dobro je da ina prostora..
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

Post Reply

Return to “Turizam”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests