Crkva Bosanska

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by Spanac_113 » 07 Nov 2014, 10:36

Hocemo opet godinu dana cekat? :123

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7906 times
Status: Online

Re: Crkva Bosanska

Post by Krokodil Behko » 07 Nov 2014, 10:41

Ma nećemo baš godinu, ali danas teško da će moći. Par obavezica a i sedmi je danas :D
online

User avatar
JCR
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1721
Joined: 30 Apr 2014, 10:45
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by JCR » 10 Nov 2014, 19:19

Dakle,sta mislite?
Opcije koje su u opticaju su:
Crkva bosanska = bogumili (Mustafa Imamovic,Muhamed Filipovic...etc..etc..)
Crkva bosanska = samo raskolnicka nereformisana katolicka crkva (Dubravko Lovrenovic)
Po onome sto sam ja citao CB je bila katolicka crkva, ali sa elementima bogumilstva, dakle ne potpuno katolicka jer narod Bosne nije htio padati na koljena pred Papom.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7906 times
Status: Online

Re: Crkva Bosanska

Post by Krokodil Behko » 10 Nov 2014, 20:07

JCR wrote:
Dakle,sta mislite?
Opcije koje su u opticaju su:
Crkva bosanska = bogumili (Mustafa Imamovic,Muhamed Filipovic...etc..etc..)
Crkva bosanska = samo raskolnicka nereformisana katolicka crkva (Dubravko Lovrenovic)
Po onome sto sam ja citao CB je bila katolicka crkva, ali sa elementima bogumilstva, dakle ne potpuno katolicka jer narod Bosne nije htio padati na koljena pred Papom.

Tako nekako. Sve stoji osim bogumilstva. Znaš u čemu je štos? pa izgleda da prvobitno kršćanstvo, samo po sebi, dovoljno je heretičko u odnosu na ovo što imamo sad.

Nisu džaba vjerodostojnici CB stalno govorili za svoju vjeru "prava vjera apostolska"

Osim toga, Ćiro Truhelka se izjasnio o samom nastanku CB davno-davno.
Već tada je uspostavljena nit Iliri/prvobitna pracrkva - Slaveni/CB

Nema tu mnogo dilema. Prvobitna pracrkva, apostolska vjera, kako god, sa izvjesnim primjesama gnosticizma kao i nekih asketskih običaja.

Image


Inače, smatra se da tokom cijelog srednjeg vijeka, većina naroda u Bosni, nije bila nikakve vjere i povlači se paralela sa onim područjima, gdje su se Slaveni najgušće naselili.

U vatikanskim dokumentima, jasno se razlikuju shizmatici i nevjernici. Dakle shizmatici bi bili krivovjerci a nevjernici oni koji uopće nisu u vjeri. Logično.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7906 times
Status: Online

Re: Sirija

Post by Krokodil Behko » 29 Oct 2015, 09:52

drugrankovic wrote:sjutra ce i krokodil da je uredi pa ce bosanska crkva ispast starija od majmuna...
U svakom slučaju, starija je od srpske crkve okruglo 1000 godina.

De, pročitaj nešto i nauči, da se ima šta komentarisati.

http://www.camo.ch/povijestbih04.htm

http://www.academia.edu/4268844/hereza_ ... a_Bosanska

PS
U životu ne vidjeh takvog lika, koji ne zna ništa ni o čemu, a kofrči se u diskusiji.
De sad zamisli, na šta mi ličiš, dok pišeš te svoje "umne" postove.
online

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Nole » 29 Oct 2015, 10:06

Krokodil Behko wrote:
drugrankovic wrote:sjutra ce i krokodil da je uredi pa ce bosanska crkva ispast starija od majmuna...
U svakom slučaju, starija je od srpske crkve okruglo 1000 godina.

De, pročitaj nešto i nauči, da se ima šta komentarisati.

http://www.camo.ch/povijestbih04.htm

http://www.academia.edu/4268844/hereza_ ... a_Bosanska

PS
U životu ne vidjeh takvog lika, koji ne zna ništa ni o čemu, a kofrči se u diskusiji.
De sad zamisli, na šta mi ličiš, dok pišeš te svoje "umne" postove.
:haha
postoji li uopšte bosanska crkva, gde je sedište poglavara te crkve gde su hramovi ko ide u tu crkvu?
Bosna je geografski pojam i kada pišeš o verskim zajednicama pre dolaska Slovena na ove prostore onda to nikakve veze nema sa vama koji sada živit u BIH. Vi ste poreklom Sloveni , ko je kasnije ko zna iz kojih razloga uzimao neku veru je totalno nebitno , ni Mehmed Paša Sokolović nije hteo u Islam al već kada je primio tu veru ostao joj je i veran i dosledan, a nikada nije krio svoje srpsko poreklo i ko može njega da optuži zbog bilo čega što je u životiu uradio? NIKO!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7906 times
Status: Online

Re: Sirija

Post by Krokodil Behko » 29 Oct 2015, 10:10

Halo, erudita, smiješ se samome sebi i svom neznanju.

Inače, nekulturno je pljunuti na neki post koji sadrži upravo onu materiju/linkove koji ti sve kažu.

Malo kulture u diskusiji, ne bi ti škodilo. U prevodu, pročitaj te knjige, pa komentariši ili zaobiđi s tim glupim komentarima.
online

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Nole » 29 Oct 2015, 10:20

Krokodil Behko wrote:Halo, erudita, smiješ se samome sebi i svom neznanju.

Inače, nekulturno je pljunuti na neki post koji sadrži upravo onu materiju/linkove koji ti sve kažu.

Malo kulture u diskusiji, ne bi ti škodilo. U prevodu, pročitaj te knjige, pa komentariši ili zaobiđi s tim glupim komentarima.
katolička crkva je u Bosni postojala i pre dolaska slovena, kada su naselili ove prostore južni Sloveni su se podelili na dve vere pravoslavnu, pod uticajem Vizantije i katoličku pod uticajem Rima. Kasnije pod uticajem Turaka dolazi i islam u naše krajeve i objasni mi šta nije tačno.
SPC i jeste nastala pod uticajrem Vizantije al kakve veze sad mi imamo sa vizantijskim pravoslavnim crkvama?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7906 times
Status: Online

Re: Sirija

Post by Krokodil Behko » 29 Oct 2015, 10:32

ZMAJ wrote:
Krokodil Behko wrote:Halo, erudita, smiješ se samome sebi i svom neznanju.

Inače, nekulturno je pljunuti na neki post koji sadrži upravo onu materiju/linkove koji ti sve kažu.

Malo kulture u diskusiji, ne bi ti škodilo. U prevodu, pročitaj te knjige, pa komentariši ili zaobiđi s tim glupim komentarima.
katolička crkva je u Bosni postojala i pre dolaska slovena, kada su naselili ove prostore južni Sloveni su se podelili na dve vere pravoslavnu, pod uticajem Vizantije i katoličku pod uticajem Rima. Kasnije pod uticajem Turaka dolazi i islam u naše krajeve i objasni mi šta nije tačno.
SPC i jeste nastala pod uticajrem Vizantije al kakve veze sad mi imamo sa vizantijskim pravoslavnim crkvama?
Eh, bravo, to je već dobar post.

Nemam sad vremena,. kuham, perem itd.. Odgovorit ću tokom dana

Off topic premješten na adekvatnu temu.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37880
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2942 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Pasaga » 29 Oct 2015, 10:34

ZMAJ wrote:
Krokodil Behko wrote:Halo, erudita, smiješ se samome sebi i svom neznanju.

Inače, nekulturno je pljunuti na neki post koji sadrži upravo onu materiju/linkove koji ti sve kažu.

Malo kulture u diskusiji, ne bi ti škodilo. U prevodu, pročitaj te knjige, pa komentariši ili zaobiđi s tim glupim komentarima.
katolička crkva je u Bosni postojala i pre dolaska slovena, kada su naselili ove prostore južni Sloveni su se podelili na dve vere pravoslavnu, pod uticajem Vizantije i katoličku pod uticajem Rima. Kasnije pod uticajem Turaka dolazi i islam u naše krajeve i objasni mi šta nije tačno.
SPC i jeste nastala pod uticajrem Vizantije al kakve veze sad mi imamo sa vizantijskim pravoslavnim crkvama?
...mjenjali ste zene......
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nole
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10065
Joined: 04 Sep 2015, 15:20
Status: Offline

Re: Sirija

Post by Nole » 29 Oct 2015, 10:40

Pasaga wrote:
ZMAJ wrote:
Krokodil Behko wrote:Halo, erudita, smiješ se samome sebi i svom neznanju.

Inače, nekulturno je pljunuti na neki post koji sadrži upravo onu materiju/linkove koji ti sve kažu.

Malo kulture u diskusiji, ne bi ti škodilo. U prevodu, pročitaj te knjige, pa komentariši ili zaobiđi s tim glupim komentarima.
katolička crkva je u Bosni postojala i pre dolaska slovena, kada su naselili ove prostore južni Sloveni su se podelili na dve vere pravoslavnu, pod uticajem Vizantije i katoličku pod uticajem Rima. Kasnije pod uticajem Turaka dolazi i islam u naše krajeve i objasni mi šta nije tačno.
SPC i jeste nastala pod uticajrem Vizantije al kakve veze sad mi imamo sa vizantijskim pravoslavnim crkvama?
...mjenjali ste zene......
šta fali, njajgora stvar koja se čoveku može desiti je da kreše samo svoju ženu i broji samo tuđe novce :ble :valja

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7906 times
Status: Online

Re: Sirija

Post by Krokodil Behko » 29 Oct 2015, 18:37

ZMAJ wrote: katolička crkva je u Bosni postojala i pre dolaska slovena
Kao prvo, da te pitam koja ti je definicija katoličke crkve draža?

Po latinskoj definiciji i ti si katolik, jer priznaješ papu za svog vrhunskog vjerskog poglavara, ali eto, ti to radiš po nekom istočnom obredu.


Pa pošto ti se to vjerovatno ne dopada, uzmimo u obzir istočnu definiciju:

Основана је великим расколом јединствене хришћанске цркве 1054. године.

A šta si ti ono rekao?
ZMAJ wrote: katolička crkva je u Bosni postojala i pre dolaska slovena
Samo da ti javim, Avari dovode Slavene na ove prostore tek početkom 7. vijeka.

Kako mi se čini, fulio si oko 430 godina, u vezi te katoličke crkve u BiH, jer ista nije mogla postojati prije Slavena, a dokaz ti piše gore, na ćirilici ;)



ZMAJ wrote:, kada su naselili ove prostore južni Sloveni su se podelili na dve vere pravoslavnu, pod uticajem Vizantije i katoličku pod uticajem Rima.

A u prethodnom si postu rekao i ovo:
ZMAJ wrote:Bosna je geografski pojam i kada pišeš o verskim zajednicama pre dolaska Slovena na ove prostore onda to nikakve veze nema sa vama koji sada živit u BIH.
Ono čisto neke me stvari spriječavaju, da ti kažem šta mislim o osnovanosti tvoje tvrdnje.

Kako kakve veze imaju? Ako su korijeni tog učenja antički, a jesu (bezbroj primjera literature, samo na ovoj temi), ne čini li se tebi da je neko morao ostati u tom učenju i nakon dolaska Slavena, tek toliko da im prenese to učenje? Nije li ovo totalna logika?

Zar je moguće, staviti pred nekog ko ne zna ništa hrpu knjiga najeminentnijih historičara i on to sve popljuje, jer je on čitao drugačije, u nekakvom Blicu i Kuriru?

Ko je prenio sam naziv zemlje - Bosna?
Veliki historičari poput Marka Vege i Muhameda Hadžijahića, proveli su godine i godine istražujući cijeli evropski istok i nikad ništa slično nisu pronašli, da bi mogli postaviti samo teoriju, da je taj naziv donešen odnekud.

Danas, moderna historiografija tačno zna da je ime zemlje izvedeno iz imena rijeke, a koja se i u rimskim hronikama pominje pod imenom "Bathinius" ili "Bathinia", kako gdje.

Isto to i za mnoge druge toponime u BiH, poput Neretve, Drine, Usore itd..itd..

I šta ti veliš, svi Slaveni i kapak?

......ccc

Pa kako ne bih pisao iste postove sto puta, evo jedan od ranije sa skenom stručne literature, nauči malo.

Krokodil Behko wrote: Tako nekako. Sve stoji osim bogumilstva. Znaš u čemu je štos? pa izgleda da prvobitno kršćanstvo, samo po sebi, dovoljno je heretičko u odnosu na ovo što imamo sad.

Nisu džaba vjerodostojnici CB stalno govorili za svoju vjeru "prava vjera apostolska"

Osim toga, Ćiro Truhelka se izjasnio o samom nastanku CB davno-davno.
Već tada je uspostavljena nit Iliri/prvobitna pracrkva - Slaveni/CB

Nema tu mnogo dilema. Prvobitna pracrkva, apostolska vjera, kako god, sa izvjesnim primjesama gnosticizma kao i nekih asketskih običaja.

Image


Inače, smatra se da tokom cijelog srednjeg vijeka, većina naroda u Bosni, nije bila nikakve vjere i povlači se paralela sa onim područjima, gdje su se Slaveni najgušće naselili.

U vatikanskim dokumentima, jasno se razlikuju shizmatici i nevjernici. Dakle shizmatici bi bili krivovjerci a nevjernici oni koji uopće nisu u vjeri. Logično.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7906 times
Status: Online

Re: Crkva Bosanska

Post by Krokodil Behko » 30 Oct 2015, 23:12

Registrov'o se novi član i kaže mi na pp, da godinu dana čeka kad ću se pomaći s mjesta, na ovoj temi, jer ga zanima teorija. A vala, mi se i ne piše nešto ali evo, kolioko-toliko da poguram s početka i napokon.


Demokratski i jednoglasno izglasavam novo pravilo pisanja postova u ovom podforumu.
Svako ko piše post, mora ga pisati u stilu pisanja relevantne historijske literature, kako bi sve bilo pregledno i kako ne bi bilo dosadno za čitanje.

Konkretno, gdje u tekstu stavim ovaj znak * to znači da pojašnjenje stavljam ispod posta, kako ne bih gubio oštrinu, pa ako to pijašnjenje nekog zanima, može ga pročitati na kraju.

Da vidimo, šta sam bulaznio, kad sam zadnji put pisao ozbiljan post na ovoj temi:

Krokodil Behko wrote:Nisam, tek sam počeo. Bit će još ovih mudrovanja.
Zapravo, prvo će biti nadopuna tog već napisanog posta, jer sam zaboravio neke detalje :D

Ali VRH je ono pojašnjenje o, da tako kažem, soft načinu miksanja naroda. A i logično je.

Moram se ograditi od teze iz nekih svojih ranijih postova. Nisam pronašao da je Arije Aleksandrijski boravio u Bosni. U Singidunumu da, čak i u Panoniji ali za Bosni nisam ništa našao.
Btw, kako se ne bih zbunio, kad svugdje piše da je protjeran u provinciju Ilirik, a Srbija nije bila Ilirik nego Mezija :bije

Nije to toliko važno. Postojali su mnogi načini da se u Bosni ustali neka drugačija vjera, a najprije se to desilo, onako kako sam i navodio do sada. Jednostavno, palo je Rimsko carstvo, došli su Avari, doveli slavene. Ni jedni ni drugi nisu bili kršteni, pa su se romanizirani (i kršteni) Iliri povukli u pasivnije predjele ili u neke gradove. Ima jedan takav grad (tvrđava) baš na VRHBOSNI. Piše o tome Salmedin Mesihović i navodi da su se starosjedioci, sjedinili s Slavenima, tek kad su ovi postali monoteisti.

Zanimljiva mi je ta Vrhbosna. Znači tamo je već u to doba bilo neko sjedište. Ali ne bilo kakvo, nego i 300 godina prije toga, tu je bilo sjedište jedne od dvije biskupije, a koje su napravljene na teritoriji nekadašnje Dezidijatske politije. Još je zanimljivije to da je sjedište druge biskupije na području negdašnje Dezidijatske politije, bilo upravo na relaciji Visoko-Zenica a zvala se Bistuense.
Sad kratak flash u srednji vijek --------- Imamo katoličkog biskupa vrhbosne, sa sjedištem u vrhbosni i CB, sa sjedištem upravo na području te prastare župe Bistuense. Može biti da je sve krenulo s rivalstvom.

Da još malo preciziram: Taj grad na izvorištu Bosne je ni manje ni više, nego Katera, a koju spominje i bizantski car konstantin u svom poznatom (dijelom NErelevantnom dokumentu) "O upravljanju imperijom".
Danas vam je to Kotorac, na obodu Sarajeva.

Šta želim reći? Želim reći, da je po Salmedinu Mesihoviću (doktorirao stari vijek na zagrebačkom sveučilištu), taj grad ostao starosjedilački do kraja, bez obzira na slavenske najezde i ono što je najvažnije, održao je čak i svoj naziv, a samim tim, on je održao i politički okvir tog kraja, odnosno, nametnuo ga je novopridošlim stanovnicima, skupa sa nazivom grada, rijeke (Bosna) i ostalih toponima u okruženju.

Par skenova

Image

Image


Iz navedenog, možemo vidjeti, da baš i nije mali broj preostalog ilirskog stanovništva, a posebno bi trebali obratiti pažnju na dvije zadnje rečenice drugog skena

To je za one tupsone, koji misle da je to bilo tek tako. Slaveni svi došli a Iliri svi otišli u mp3.. To naravno, nije bilo tako. Uslijedilo je miksovanje svih ovih komponenata, u kojima su Slaveni bili oni donji, jer prihvataju sve počevši od naziva zemlje * pa preko naziva rijeka i planina, sve do naziva cijelih regija, pa i vladarskih titula.
S druge strane, romanizirani Iliri su bili donji u vezi jezika, što je i logično, jer bili su romanizirani punih 500 godina i pitanje je u kojoj mjeri su sačuvali svoje maternje ilirske dijalekte, pošto mi ovdje govorimo o malim narodima, kohi je samo na teritoriji BiH bilo mnogo. Rezultat je takav, da su oni nakon 500 godina nametanja latinskog jezika kao službenog (uslov za dobivanje punog rimskog državljanstva, a bez njega nema slobode kretanja i trgovine) svoje su jezike vjerovatno zapostavili i na sve to, dolazi pad rimskog carstva i taj latinski im je odjednom beskoristan, osim u religijskom kontekstu. Prihvatanje slavenskog jezika je, kako mi se čini, jedina opcija.

Sad idemo malo bliže temi a tema je CB.

Vjerovatno vam je poznato, da je na Bilmišću još u doba AU, otkrivena rimljanska bazilika, koja je bila povelika i vjerovatno govorimo o sjedištu neke crkvene župe, možda baš o sjedištu muncipija Bistuense.

Nema sumnje, da smo u rimskom periodu, imali dvije crkvene teritorijalne organizacije sa sjedištima u Vrhbosni (Katera/Kotorac) i sjevernije, na potezu Visoko-Zenica, još jednu župu.
Znamo i to da se gradsko ilirsko stanovništvo, nije pretjerano družilo sa pridošlim Slavenima, sve dok ovi nisu prihvatili ulazak u krščanstvo. Simbioza je tu već počela i mi imamo staru crkvu onakvu kakva je bila prije sabora u Nikeji i boga pitaj da li su imali osnovne odlike sadašnje katoličke crkve, jer za sada, nikako ne možemo otkriti koje je evanđelje u Bosni uopšte bilo prisutno, ali po svemu sudeći, jedno je od onih koja su na Nikejskom saboru proglašena apokrifnim i kao takva odbačena, te tako da bi to mogao biti početak problema Crkve Bosanske.

Samo bih naveo podatak da su srednjovijekovni Bošnjani i 1000 godina kasnije, od ovih događaja, svoju vjeru nazivali pravom virom apostolskom.
Ovo bi značilo, da su imali sačuvano predanje, još od rimskog perioda, da je njihova vjera nepromijenjena i izvorna, onakva kakvu su je nekada Rimljani donijeli u BiH, te su je iz tog razloga i nazivali tako, što je i jedino logično objašnjenje.

Imamo okamenjenu vjeru koja je takva bila i prije 1000 godina, a što nije nikakvo čudo za BiH, pošto je kod nas sve nekako okamenjeno i nema tu nikakvog čuđenja, što se baš kod nas desilo, da je prvobitno kršćansko učenje opstalo i 1000 godina nakon što je zvanično odbačeno na Nikejskom saboru.
To znači, da sve što doznamo o duhovnom nauku CB, svi ceremonijali, svi običaji i obredi, sve je bilo isto tako i u doba rimskog carstva. U međuvremenu, vjerski centri (Vatikan/Konstatinopolis) sprovode razne reforme, Krist postaje Bog, sveti duh postaje obavezan i razne druge sitnije reforme ali u BiH je to sve presporo dolazilo, a još sporije se prihvatalo, što se posebno vidi po nepokrštavanju stanovnika, jer CB nije imala taj običaj-


Nastaviću sutra.




- Nije još uvijek utvrđeno da je tad i sama zemlja imala ovo ime ali ja pretpostavljem da je to u jednom trenutku doista bilo, jer car Konstantin Porfirogenet zapisuje to ime u pominjanom dokumentu. Ako je on u Carigradu, sredinom X stoljeća znao za zasebni naziv neke male zemlje, onda je ona to ime sigurno nosila i dva stoljeća prije tog perioda. Osim toga, to bi bilo u skladu i sa LJ.P.D. odnosno onim dijelom, gdje piše, da se Zagorje dijeli na Rašku i Bosnu, s tim da su i DAI I LJPD, u suštini ljetopisi i moramo ih prihvatiti s rezervom.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81265
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10220 times
Been thanked: 7089 times
Status: Online

Re: Crkva Bosanska

Post by Julia-Klara » 30 Jan 2016, 10:42

unprijed cu se ispricati ljudima koji ne znaju engleski ali i administraciji jer je tekst na engleskom jeziku.
Naime, pronadjoh ga, vezan je za "izvjestaj kardinala Juana Torquemade o 50 gresaka/pogresnih vjerovanja pripadnika bosanske crkve.

Ko zna engleski neka cita, a ko ne zna ima Google translate.

THEOLOGICAL STRUCTURE OF THE BOSNIAN HERESY by the Inquisitor Torquemada:

Cardinal Juan Torquemada, uncle of the notorious Spanish Grand Inquisitor Tomas Torquemada, in 1461 compiled a list of "Fifty Manichaean delusions in Bosnia." Namely, that year three Bosnian heretics were brought in chains to Rome. Cardinal Torquemada examined them and studied their faith for several month and found 50 errors.
After a solemn renouncing the three Bosnians returned to Bosnia. The two of them kept they promise and stayed in the catholic faith, and one of them went back to his "heresy" and fled to the areas ruled by the Bosnian duke Stepan Kosača "his friend in disbelief."

Symbolum veritatum fidei pro informatione Manicheorum:

1. There are two gods, one of them they call ´the supreme good´, and another one ´the supreme evil.´

2. There are two principles. The first is called the God of light, the other the God of darkness.

3. Some angels are evil by nature and thereby they err.

4. Lucifer ascended into heaven, and he struggled with God and from there he brought many angels.

5.The human souls are the demons trapped in the body.

6. The evil angels imprisoned in the body will return to heaven with help of baptism, purification and repentance.

7. They condemn and reject the Old Testament. They say that it comes from the god of darkness.

8. For the angel who talked with Moses on the mountain of Sinai they say that he was evil.

9. The New Testament they accept only partially. They deny that Christ was born of a woman and they do not accept his genealogy.

10. They reject the patriarchs and prophets of the Old Testament.

11. They condemn John the Baptist and they say that in hell there is no worse devil than him.

12. Tree of Knowledge of Good and Evil was a woman, and Adam sinned because of physical intercourse with her and therefore was expelled from paradise.

13. Blessed Mary was not a woman, but an angel.

14. The Son of God took an apparent body, not a real one.

15. Christ did not truly died or suffered, nor did he ascended to heaven, but everything he did was apparent.

16. They call their church as Church of God.

17. They say that they are the successors of the apostles and that their heresiarch is a truly successor of Peter.

18. The Roman Church is convicted and corrupt.

19. All the popes from St. Peter to St. Sylvester, were of their faith, the holy Sylvester was the first renegade.

20. They condemn churches and call them "the synagogues of Satan", and, for those who pray in them, they say, they carry out idolatry.

21. Use of images in the church is idolatry.

22. Sign of the cross is a symbol of the devil.

23. They despise the service of God, laude and hymnals, they say that all this is contrary to the Gospel of Christ and His teachings.

24. They ridicule and condemn the worship of saints and they power.

25. They condemn and ridicule any veneration of saints, which is done in churches and they say that only God should be adored and respected.

26. Their elders let people to respect them, saying that they are without sin and that they carry the Holy Spirit in them.

27. They condemn the holy sacraments.

28. They reject the baptism which is done in the water and they say, that in this baptism of John, none can be saved.

29. They claim that Christ's baptism is performed without water, and by putting the book of the gospel on the chest and by laying of hands.

30. They claim that with their baptism everyone can achieve forgiveness of sins and become holy as St.Peter.

31. A child can not be saved before it reaches sense of mind.

32. The full value and power of baptism comes from the merits of the Baptist.

33. How many times a Baptist sin, so many times the soul that he baptized, fall from heaven to hell.

34. How many times a Baptist sin, so many times the souls that were baptised by him, have to be re-baptized.

35. They reject the sacrament of confirmation.

36. They say that the body of Christ can not be converted into bread, and if it can be converted, we should not eat it.

37. They reject the sacrament of penance, they say that their sins are forgiven by their re-baptism.

38. They reject the sacrament of extreme unction.

39.They reject the sacrament of Holy Orders.

40. Physical marriage is adultery.

41. All sins are deathsins.

42. Denying any ecclesiastical authority, they say that nobody should be excommunicated.

43. They condemns the enjoyment of meat, they say that anyone who eats meat, cheese or milk can not be saved if they´r not re-baptized.

44. They denie the resurrection of the body and say that body can´t rise again, but the spirit will rise again.

45.They claim that there is no purgatory. In fact they say that there is no indirect way between heaven and hell.

46. They reject the praying for the dead in churches.

47. It is a mortal sin to kill animals or birds, and also the breaking of eggs.

48. They condemn blood justice that secular rulers perform.

49. They condemn any oath.

50. They prohibit the giving of charity and reject and refuse the act mercy.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by drugrankovic » 30 Jan 2016, 12:34

Kolko samo tacaka ovog manifesta...

Ne postoji grijeh vec ljudska zloba il glupost...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7906 times
Status: Online

Re: Crkva Bosanska

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2016, 18:23

Ima to i prevedeno. Ne znam za ovu temu, ali sigurno sam čitao i na našem jeziku.
Općenito, Torkvemadin zapis o bosanskim "hereticima", smatra se vjerodostojnim, međutim, postavlja se pitanje realnosti ovih priznanja, pošto je Torkvemada istražitelj inkvizicije i nije nikakva tajna da su priznanja izvlačili iz ljudi koje su stavljali na strašne muke. priznavali su i što jesu i što nisu radili, samo da muke prestanu. Ko hzna kroz kakav su teror prošla ova tri bosanska plemića, da bi Torkvemada isposlovao ova njihova priznanja.
Istina, oko 50% stvari je realno i zaista se povezuje s CB, ipak tu je preostalih 50% koji su pod upitnikom.
online

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 861
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 69 times
Been thanked: 181 times
Status: Online

Re: Crkva Bosanska

Post by Superhik » 11 Feb 2022, 22:36

Ovako lijepa i bitna tema mora biti uvijek u vrhu pa je zato i osvjezavam. Uzivao sam citajuci tvoje komentare Behko ali mi ipak nije jasno kako li si povezao arijanstvo sa CB. Mozes li malo vise o tome?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7906 times
Status: Online

Re: Crkva Bosanska

Post by Krokodil Behko » 12 Feb 2022, 00:13

Bingov buraz wrote: 11 Feb 2022, 22:36 Ovako lijepa i bitna tema mora biti uvijek u vrhu pa je zato i osvjezavam. Uzivao sam citajuci tvoje komentare Behko ali mi ipak nije jasno kako li si povezao arijanstvo sa CB. Mozes li malo vise o tome?

Kao prognanik u Iliriku, Arije je pridobio za svoje učenje više sljedbenika i biskupa.

Nemamo podatak, da je bio baš u Bosni, ali imaju podaci da se vrzmao oko Sremske Mitrovice čini mi se.
Uostalom, tu je i podatak da su svećenici CB i sami tvrdili, kako je njihova vjera "prava apostolska", a to znači prvobitna i nepromjenjena. Svakako je i naučno stanovište, da je tu riječ o nikad reformiranoj varijanti krđčanstva.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Crkva Bosanska

Post by insomnia » 12 Feb 2022, 00:15

I onda prodadose veru za veceru. Pisaj hin
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 861
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 69 times
Been thanked: 181 times
Status: Online

Re: Crkva Bosanska

Post by Superhik » 12 Feb 2022, 00:34

Krokodil Behko wrote: 12 Feb 2022, 00:13
Bingov buraz wrote: 11 Feb 2022, 22:36 Ovako lijepa i bitna tema mora biti uvijek u vrhu pa je zato i osvjezavam. Uzivao sam citajuci tvoje komentare Behko ali mi ipak nije jasno kako li si povezao arijanstvo sa CB. Mozes li malo vise o tome?

Kao prognanik u Iliriku, Arije je pridobio za svoje učenje više sljedbenika i biskupa.

Nemamo podatak, da je bio baš u Bosni, ali imaju podaci da se vrzmao oko Sremske Mitrovice čini mi se.
Uostalom, tu je i podatak da su svećenici CB i sami tvrdili, kako je njihova vjera "prava apostolska", a to znači prvobitna i nepromjenjena. Svakako je i naučno stanovište, da je tu riječ o nikad reformiranoj varijanti krđčanstva.
Ono sto ja znam o arijanskoj crkvi je to da je to bila skroz regularna crkva sa svim sto ide uz to. Samo eto tumacenje Trojstva sto je vise za filozofe a ne obicnu raju. A kada pricamo o Crkvi Bosanskoj - skroz neregularna crkva gdje je sve drugacije. Pocev od gradnji crkava, dogme, odsustva centra,..

Arijanstvo je bilo prisutno u Bosni samo onih par decenija gotske vladavine a i tad nije preovladavalo buduci da su Goti bili tolerantni prema razlicitim ucenjima. Plus sto su Bosnom samo vladali a ne i naseljavali - znaci pokoji garnizon vojske, nesto cinovnika i to je sve.

I od kraja gotske vladavine pa do pocetka CB imas preko 600 god. nepostojanja arijanstva ne samo kod nas vec opcenito svugdje. Plus dodaj da je avarsko-slavenska najezda izbrisala svaku kulturu i vjeru odranije i sve pocelo ispocetka. Da je recimo preovladavalo arijanstvo ranije, imamo opet dva vijeka anarhije za avarskog vakta gdje je svako crkveno ucenje od ranije nestalo. Osim u nekim dalmatinskim gradovima ali ne u Bosni koja je tad pretrpila kulturni i etnicki sok gdje se i jezik promijenio i krscanstvo pocelo iznova u novonastalim Sklavinijama.

U svakom slucaju u vrijeme CB cije ucenje dolazi izvana u sklopu tog trenda - arijanstva nema ni u tragovima vise od pola milenija. Jedino sto se tu i tamo znao upotrijebiti arijanski prefiks za herezu ali to je vise sinonim, terminologija. Mnogo izvora iz tog vremena koriste sinonime, termine,.. koji zbunjuju historicare koji tumace bukvalno.

U novije vrijeme kod nas je to arijanstvo postalo popularno zahvaljujuci nezrelosti i gluposti nekih nasih historicara poput Pasica kojima je pisanje historije bilo samo u duhu kontre Srbima i Hrvatima na vrlo niskom nivou znanja i metodologije.

Crkva Bosanska dakle nije nije ni monoteisticka a ni dualisticka, nije ni manihejska ni pravovjerna,.. to je bio miks svacega koji se razvio na bazi ranohriscanstva u jednoj izolovanoj sredini i odstupio ne samo od izvornog ranohriscanstva vec i od drugih heretickih pokreta tog vremena. Najblizi istini su Sidak, Coskovic, Hadzijahic. Ako imas ijedan dokaz ili bar pretpostavku arijanske tradicije koja je prezivjela 6 vjekova - volio bih cuti. pozz

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: Julia-Klara and 20 guests