Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Naseef Mushroom » 18 Jan 2023, 19:46

zo11 wrote: 18 Jan 2023, 19:35 za bijelo dugme čitam da su čobanski rok, ma što to bilo, iako su na pozornicama harali daaaavno prije nego sam ja uopće imao dozvolu da odem na neki koncert kad nalete u vožnji raspalim ih do kraja. i ne znam za koji više ne sarajevski nego općenito bih bend to napravim :cudi
Os tada je krenuo trend i sa Nervoznim Poštarom ili Plavi Orkestar sa “Šta će nama šoferima kuća?”.
Mnogi rokeri su počeli eksperimentisati sa narodnom muzikom jer su znali da je to budućnost.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37930
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2961 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Pasaga » 18 Jan 2023, 19:48

Naseef Mushroom wrote: 18 Jan 2023, 19:46
zo11 wrote: 18 Jan 2023, 19:35 za bijelo dugme čitam da su čobanski rok, ma što to bilo, iako su na pozornicama harali daaaavno prije nego sam ja uopće imao dozvolu da odem na neki koncert kad nalete u vožnji raspalim ih do kraja. i ne znam za koji više ne sarajevski nego općenito bih bend to napravim :cudi
Os tada je krenuo trend i sa Nervoznim Poštarom ili Plavi Orkestar sa “Šta će nama šoferima kuća?”.
Mnogi rokeri su počeli eksperimentisati sa narodnom muzikom jer su znali da je to budućnost.
nit ih mogu slusat,nit gledat
niti sam ikad mogao ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
zo11
Na probnom
Na probnom
Posts: 35
Joined: 09 Jan 2023, 17:37
Has thanked: 14 times
Been thanked: 10 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by zo11 » 18 Jan 2023, 19:53

ukucat ću sad u yt plavi orkestar

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37930
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2961 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Pasaga » 18 Jan 2023, 19:53

:tuga :oklagija
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14634 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by ironman » 18 Jan 2023, 19:56

Naseef Mushroom wrote: 18 Jan 2023, 19:44
HAVANA wrote: 18 Jan 2023, 19:25 Zna se sta je kvalitetna muzika i potpuno je nebitno sta mi preferiramo. Postoje parametri, note, skale, nacin pjevanja, iznosenje iste... Da li je to saban bajramovic ili ekv, sevdalinka ili oliver to se osjeti. I traje. Skida se, na njima se uci svirati, pjevati, obradjuju se, traju... Ko ikakvog smisla za muziku ima, skole, osjecaja, nebitno, odma ce je cuti i osjetiti. Bio to sebastijan il saban...Meni licno je i glupo svrstati se pod jedno jer jednostavno ne mogu kad volim cuti i odsvirati svasta. Od klasicne muzike i te divote, teskoce i umjetnosti sa prstima do sabana i geljam dade il barval phudela... A turbofolk je zavladao u svim sferama zivota tako da ne cudi ni sto se slusa.
To je nevažno u očima jednog tinejdžera koji smatra sa je Fast & Furious bolji film od Kuma.
Ne kaže se džaba lude godine, kladim se da ni 2% omladine koja sluša Bubu i Jalu neće za 5-10 godina reći da su bolji od Olivera ili EKV.
Opet, ne poznajem nikoga starijeg od 25 a da se fura na Bubu i Jalu i to je najvažnije, neko će za 10 godina zaboraviti na njih da ih je slušao, neko će se smijati samom sebi što je volio to slušati a neko će biti svjestan da je to glupost ali će zbog nostalgije ta muzika uvijek imati mjesta u njihovom srcu.

Ja samo ne znam koja je poenta tušitu jednog 15godišnjaka koji još nije dovoljno zreo da odluči šta će raiditi u životu sa EKV ili Arsenom Dedićem i držati im govor šta je kvalitetna muzika.
Jedan strasno bitan momenat zaboravljamo.
To je stvar licnog ixbora,koliko god taj " licni izbor" bio uslovljen vremenom u kojemu zivimo tj standardima koje drustvo u cjelini postavlja.
Da,Kum je masterpiece,sa time se slozila prvo siroka publika i Akademija koja je za film sto i Nobel za nauku.
Isto vrijedi i za muziku i za modu..
Ali posmatrano u kontekstu vremena..jer koliko god se smatrali svemogucima ljudska vrsta je ogranicena pa onda osudjena na ponavljanje..ako me razumijes.
Sta hocu reci,ono sto je neki prosjecni tinejdzer u godini pustanja Kuma osjetio i jedva cekao nastavak jer se povezao sa pricom..identicna stvar se desila sa Fast&furious..generacije su odrastale uz serijal i kad pogledas na cestu uticaj je ocigledan ..od lude voznje do " sredjivanja" auta..
Ovo se moze preslikati i na modu i na muziku..
Jala je postavljac standarda u vremenu u kojemu je to bolesno tesko uraditi jer internet..
Deep purple u svom vremenu je imao konkurenciju ali danas. Danas je konkurencija svako zivo bice sa par programa i malo boljim mobitelom..
Odoh ja od teme..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
zo11
Na probnom
Na probnom
Posts: 35
Joined: 09 Jan 2023, 17:37
Has thanked: 14 times
Been thanked: 10 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by zo11 » 18 Jan 2023, 20:05

šofer jesam al ova šoferska od po mi je za zrigat se :visi

User avatar
zo11
Na probnom
Na probnom
Posts: 35
Joined: 09 Jan 2023, 17:37
Has thanked: 14 times
Been thanked: 10 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by zo11 » 18 Jan 2023, 20:17


User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54102
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1937 times
Been thanked: 15346 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by HAVANA » 18 Jan 2023, 20:21

Savrsenstvo. Jedno od mnogih. A cobana nabijem na qrac. Kome je ovo cobansko.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Masamune » 18 Jan 2023, 20:36

Ma nije čobansko, ali ima tih hardcore rock grupacija iz ex yu koji Bijelo dugme ne svrstavaju u klasičnu rock grupu pogotovo nakon odlaska Bebeka.
Promijenili su dosta stil i krenuli su pravcem privlačenja šire mase najviše zahvaljujući Bregi. Ja ne smatram da je to bio pogrešan potez, ali eto ne možeš svima ugoditi.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Masamune » 18 Jan 2023, 20:38

Naseef Mushroom wrote: 18 Jan 2023, 19:34
Chan wrote: 18 Jan 2023, 19:23 Al brate, kad je muzika u pitanju o ukusima se ne raspravlja. To bi trebalo da vrijedi za obje strane u bilo kojem vremenskom periodu.
Ja mogu iznijeti ono što ja lično mislim za Jalu i Bubu i zašto mi se ne sviđaju, ali neću pljuvati njihov rad jer da nema onih koji ih slušaju ne bi se ni probili. To znači da ipak nešto rade što je raja prepoznala.

Pa šta sad... evo da ja nisam odrastao na rock sceni i da sam recimo čitav život slušao klasiku. Šta sad trebam pljuvati i rock zajedno sa turbofolkom i to nazivati smećem svakom prilikom jer to slušaju oni koji su, recimo, muzički neobrazovani? Zašto? Ne vidim poentu osim u slučaju da sam iskompleksiran, pa tražim razne ideološke osnove. Gubitak vremena.

Malo manje priče o FGR, SDA seljadiji i sličnom, a više konkretnog u vezi muzike u iznošenju argumenata ako postoje. To je sve.
Pošteno, ali najzanimljivije u svemu je što će i mnogo omladine što danas sluša Bubu i Jalu za 10 godina reći “Kakve sam ja majmune slušao”. Isto kao što meni kada sam bio mlađi mogao slušati npr. Pediculis Pubis a danas mi je to kretenska pjesma.
Mene samo nervira arogancija starijih (koji su moja generacija, 1972. sam godište) i ruganju mlađima što slušaju muziku svoje generacije a ne slušaju pjesme njihove mladosti.
Nema potrebe za omaložavanjem, kada postanu stariji naći će svoj smjer i znati će praviti razliku između Raste i Balaševića.
Htjeli ne htjeli elektronska muzika je budućnost i sve popularnija. Ide sve u tom smjeru.
Last edited by Masamune on 18 Jan 2023, 20:39, edited 1 time in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84614
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11084 times
Been thanked: 16692 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Fuddo » 18 Jan 2023, 20:39

Chan wrote: 18 Jan 2023, 20:36 Ma nije čobansko, ali ima tih hardcore rock grupacija iz ex yu koji Bijelo dugme ne svrstavaju u klasičnu rock grupu pogotovo nakon odlaska Bebeka.
Promijenili su dosta stil i krenuli su pravcem privlačenja šire mase najviše zahvaljujući Bregi. Ja ne smatram da je to bio pogrešan potez, ali eto ne možeš svima ugoditi.
Plagijat do plagijata.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Masamune » 18 Jan 2023, 20:39

Fuddo wrote: 18 Jan 2023, 20:39
Chan wrote: 18 Jan 2023, 20:36 Ma nije čobansko, ali ima tih hardcore rock grupacija iz ex yu koji Bijelo dugme ne svrstavaju u klasičnu rock grupu pogotovo nakon odlaska Bebeka.
Promijenili su dosta stil i krenuli su pravcem privlačenja šire mase najviše zahvaljujući Bregi. Ja ne smatram da je to bio pogrešan potez, ali eto ne možeš svima ugoditi.
Plagijat do plagijata.
Dugme ili svi zajedno?
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84614
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11084 times
Been thanked: 16692 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Fuddo » 18 Jan 2023, 20:43

Chan wrote: 18 Jan 2023, 20:39
Fuddo wrote: 18 Jan 2023, 20:39

Plagijat do plagijata.
Dugme ili svi zajedno?
Dugme je nagore po tom pitanju, i Dino.
Ostali su tu, prate u stopu.
A zamisli, vrhunac muzickog stvaralastva
Kalasnjikov
Grobtejebo
Dobro je tu iko normalan.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Masamune » 18 Jan 2023, 20:45

A dobro brte kad bi sad češljao kod gotovo svih bi našao nešto što je plagijat... bar 15 sekundi neke pjesme. I domaće i strane grupe

Recimo meni je Haustor broj 1 od ex yu, ali su oni imali plagijat u jednoj pjesmi... zaboravio sam koja je
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54102
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1937 times
Been thanked: 15346 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by HAVANA » 18 Jan 2023, 20:50

Plagijata ili uticaja ima kod svakoga. A brega je vazda vodjen parama i sta prolazi da se uzmu pare, pa tako i muzika ide. Ali da je imao odlicnih stvari, imao je itekako. Rijetki ostanu da pice samo ono sto vole... Ovo gore je savrsenstvo. Eto haj nek neko napravi plagijat i osmisli je i uglazbi kad je to tako lako. Cega je ovo plagijat, mogu li je cuti?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84614
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11084 times
Been thanked: 16692 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Fuddo » 18 Jan 2023, 20:51

Chan wrote: 18 Jan 2023, 20:45 A dobro brte kad bi sad češljao kod gotovo svih bi našao nešto što je plagijat... bar 15 sekundi neke pjesme. I domaće i strane grupe

Recimo meni je Haustor broj 1 od ex yu, ali su oni imali plagijat u jednoj pjesmi... zaboravio sam koja je
Da sam Shejn
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84614
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11084 times
Been thanked: 16692 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Fuddo » 18 Jan 2023, 20:55

HAVANA wrote: 18 Jan 2023, 20:50 Plagijata ili uticaja ima kod svakoga. A brega je vazda vodjen parama i sta prolazi da se uzmu pare, pa tako i muzika ide. Ali da je imao odlicnih stvari, imao je itekako. Rijetki ostanu da pice samo ono sto vole... Ovo gore je savrsenstvo. Eto haj nek neko napravi plagijat i osmisli je i uglazbi kad je to tako lako. Cega je ovo plagijat, mogu li je cuti?
Majevicki Nokturno
By Drago Kudjic
Naravno da je plagijat
Dozvolite da se obratimo

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54102
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1937 times
Been thanked: 15346 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by HAVANA » 18 Jan 2023, 20:55

Chan wrote: 18 Jan 2023, 20:45 A dobro brte kad bi sad češljao kod gotovo svih bi našao nešto što je plagijat... bar 15 sekundi neke pjesme. I domaće i strane grupe

Recimo meni je Haustor broj 1 od ex yu, ali su oni imali plagijat u jednoj pjesmi... zaboravio sam koja je
j... ga kad bi tako gledali ja jedino sobica blentavog znam da je u potpunosti drugaciji. Niko ni nalik. A sve njegovo.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54102
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1937 times
Been thanked: 15346 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by HAVANA » 18 Jan 2023, 20:56

Fuddo wrote: 18 Jan 2023, 20:55
HAVANA wrote: 18 Jan 2023, 20:50 Plagijata ili uticaja ima kod svakoga. A brega je vazda vodjen parama i sta prolazi da se uzmu pare, pa tako i muzika ide. Ali da je imao odlicnih stvari, imao je itekako. Rijetki ostanu da pice samo ono sto vole... Ovo gore je savrsenstvo. Eto haj nek neko napravi plagijat i osmisli je i uglazbi kad je to tako lako. Cega je ovo plagijat, mogu li je cuti?
Majevicki Nokturno
By Drago Kudjic
Naravno da je plagijat
Cega bolan, daj fakat da cujem?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54102
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1937 times
Been thanked: 15346 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by HAVANA » 18 Jan 2023, 20:58

Ne smeta to meni i da jeste. Cak sta vise i kad pjevaju ne volim kad kopira pjesmu u orginalu. Pjevaj je na svoj nacin.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Showbiz”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest