Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102613
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2976 times
Been thanked: 3084 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Chloe » 18 Jan 2023, 18:31

Chan wrote: 18 Jan 2023, 18:24 Ma smiješno je ovo kompletno... te SDA seljadija, te FGR. I jedni i drugi slušaju i turbofolk i ex yu rock i sve ostalo. Ali mora narod naći neku poveznicu s time pa makar i u muzici. Razlika je samo šta ti je ideološki bliže, pa onda ide ideološko mlaćenje praznom slamom do iznemoglosti.
Jašta nego glupost. Ja sam odrasla uz rock. Tata i dan danas ga sluša, i to malo žešće. Nisam ni ja neki fan, ali kad su fešte na kraju uvijek završi sa "harmonikom".... Htio ne htio insan se navikne, neka i sjedne, i et... Kafanica laganica... :ooo
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43001
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14201 times
Been thanked: 12774 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Masamune » 18 Jan 2023, 18:32

Zana wrote: 18 Jan 2023, 18:27
Chan wrote: 18 Jan 2023, 18:24 Ma smiješno je ovo kompletno... te SDA seljadija, te FGR. I jedni i drugi slušaju i turbofolk i ex yu rock i sve ostalo. Ali mora narod naći neku poveznicu s time pa makar i u muzici.
U moj vakat :baba da bi čuo narodnu muziku morao si na Ilidžu otići.
Sad ih puśtaju u Kulovića ulici.
Eto te kao jedan moj kolega s posla :oo

Viče prije za vrijeme Jugoslavije tačno smo znali ko su sve bili seljaci. Grad je od ovog mjesta do onog, a sve dalje je selo. Vazda smo ih znali prepoznati, pa smo ih zajebavali. Lijepa stara vremena

Meni je to debilno pa da mi je to i otac rekao. To nije nešto čime se čovjek treba hvaliti.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Zana » 18 Jan 2023, 18:35

Chan wrote: 18 Jan 2023, 18:32
Zana wrote: 18 Jan 2023, 18:27

U moj vakat :baba da bi čuo narodnu muziku morao si na Ilidžu otići.
Sad ih puśtaju u Kulovića ulici.
Eto te kao jedan moj kolega s posla :oo

Viče prije za vrijeme Jugoslavije tačno smo znali ko su sve bili seljaci. Grad je od ovog mjesta do onog, a sve dalje je selo. Vazda smo ih znali prepoznati, pa smo ih zajebavali. Lijepa stara vremena

Meni je to debilno pa da mi je to i otac rekao. To nije nešto čime se čovjek treba hvaliti.
Pa ne hvali. Iznosi činjenice. Znalo se stvarno ko je ko. I znalo se da samo papci slušaju turbo folk. Danas ga svi slušaju. Govorim o mlađoj raji. Dakle svi su papci. :pusi
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43001
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14201 times
Been thanked: 12774 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Masamune » 18 Jan 2023, 18:36

Ma to su kompleksi... možete vi to upakovati u bilo kakav celofan, ali neće promijeniti činjenicu.
Isti su kompleksi kao kod Nazifa s druge strane. Dvije strane iste kovanice.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26415
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1874 times
Been thanked: 4100 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Beni » 18 Jan 2023, 18:39

Zana wrote: 18 Jan 2023, 17:09 Sve SDA seljadija po gradu
Isto su bubasvabe
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Zana » 18 Jan 2023, 18:41

Chan wrote: 18 Jan 2023, 18:36 Ma to su kompleksi... možete vi to upakovati u bilo kakav celofan, ali neće promijeniti činjenicu.
Isti su kompleksi kao kod Nazifa s druge strane. Dvije strane iste kovanice.
Ču komplexi :nora
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26415
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1874 times
Been thanked: 4100 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Beni » 18 Jan 2023, 18:43

Zana wrote: 18 Jan 2023, 18:27
Chan wrote: 18 Jan 2023, 18:24 Ma smiješno je ovo kompletno... te SDA seljadija, te FGR. I jedni i drugi slušaju i turbofolk i ex yu rock i sve ostalo. Ali mora narod naći neku poveznicu s time pa makar i u muzici.
U moj vakat :baba da bi čuo narodnu muziku morao si na Ilidžu otići.
Sad ih puśtaju u Kulovića ulici.
Kazu da sad u Slogi pustaju turbofolk :sok
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Zana » 18 Jan 2023, 18:44

Beni wrote: 18 Jan 2023, 18:43
Zana wrote: 18 Jan 2023, 18:27

U moj vakat :baba da bi čuo narodnu muziku morao si na Ilidžu otići.
Sad ih puśtaju u Kulovića ulici.
Kazu da sad u Slogi pustaju turbofolk :sok
Moguće. Svugdje ga puštaju. Užas.
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26415
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1874 times
Been thanked: 4100 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Beni » 18 Jan 2023, 18:47

Zana wrote: 18 Jan 2023, 18:44
Beni wrote: 18 Jan 2023, 18:43

Kazu da sad u Slogi pustaju turbofolk :sok
Moguće. Svugdje ga puštaju. Užas.
Katastrofa, rak mozga fasovat
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Naseef Mushroom » 18 Jan 2023, 19:09

Chan wrote: 18 Jan 2023, 17:11 Nije FGR mentalno ostao u tom vremenu što se tiče muzike, već FGR cijeni kvalitet te muzike. Zapravo ne FGR, već svi koji vole slušati tu muziku.
A bilo je dosta kvalitetnih i grupa i pjesama koje se i danas slušaju.
Ma kakav kvalitet? Naravno da su ostali u tom vremenu jer danas se i Eminem i Jay Z smatraju kvalitetnom muzikom ili kod nas Džej, Sinan i Šaban.
Sa druge strane, i onda su bili stariji koji su govorili da Bijelo Dugme, Riblja Čorba i Kerber nisu prava muzika i zgražavali su se od toga.
Šta je onda prava kvalitetna muzika? Za FGR je ono šta je obilježilo njihovu mladost a sve prije i poslije toga sebično ne priznaju kao kvalitetnu muziku dok u realnosti su se već pojavile 2-3 generacije poslije njih sa svojom kvalitetnom muzikom. U BiH može FGR svaliti na SDA seljadiju ali kakav je onda njihov izgovor za ostatak zapadnog svijeta?
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43001
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14201 times
Been thanked: 12774 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Masamune » 18 Jan 2023, 19:11

Naseef Mushroom wrote: 18 Jan 2023, 19:09
Chan wrote: 18 Jan 2023, 17:11 Nije FGR mentalno ostao u tom vremenu što se tiče muzike, već FGR cijeni kvalitet te muzike. Zapravo ne FGR, već svi koji vole slušati tu muziku.
A bilo je dosta kvalitetnih i grupa i pjesama koje se i danas slušaju.
Ma kakav kvalitet? Naravno da su ostali u tom vremenu jer danas se i Eminem i Jay Z smatraju kvalitetnom muzikom ili kod nas Džej, Sinan i Šaban.
Sa druge strane, i onda su bili stariji koji su govorili da Bijelo Dugme, Riblja Čorba i Kerber nisu prava muzika i zgražavali su se od toga.
Šta je onda prava kvalitetna muzika? Za FGR je ono šta je obilježilo njihovu mladost a sve prije i poslije toga sebično ne priznaju kao kvalitetnu muziku dok u realnosti su se već pojavile 2-3 generacije poslije njih sa svojom kvalitetnom muzikom. U BiH može FGR svaliti na SDA seljadiju ali kakav je onda njihov izgovor za ostatak zapadnog svijeta?
Mislio sam na kvalitetnu muziku rock scene. Nisam je poredio sa ostalim vrstama muzike.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Naseef Mushroom » 18 Jan 2023, 19:17

Chan wrote: 18 Jan 2023, 19:11
Naseef Mushroom wrote: 18 Jan 2023, 19:09
Ma kakav kvalitet? Naravno da su ostali u tom vremenu jer danas se i Eminem i Jay Z smatraju kvalitetnom muzikom ili kod nas Džej, Sinan i Šaban.
Sa druge strane, i onda su bili stariji koji su govorili da Bijelo Dugme, Riblja Čorba i Kerber nisu prava muzika i zgražavali su se od toga.
Šta je onda prava kvalitetna muzika? Za FGR je ono šta je obilježilo njihovu mladost a sve prije i poslije toga sebično ne priznaju kao kvalitetnu muziku dok u realnosti su se već pojavile 2-3 generacije poslije njih sa svojom kvalitetnom muzikom. U BiH može FGR svaliti na SDA seljadiju ali kakav je onda njihov izgovor za ostatak zapadnog svijeta?
Mislio sam na kvalitetnu muziku rock scene. Nisam je poredio sa ostalim vrstama muzike.
Nema veze, danas šta se govori o turbofolku ili noviji žanr sa Bubom i Jalom, tako su govorili naši djedovi i nane u SFRJ kada je se pojavilo Bijelo Dugme.
Neka je neko probao jednom 60godišnjaku početkom 80ih, znači ljudima koji su bili 1920. godište i tada među nama, objasniti kvalitet sarajevske rock škole i Yu scene. Dobili bi istu reakciju kao ovi danas što govore o turbofolku.

Mnogi su postali ono šta su mrzili, svoji roditelji, djedovi i nane koji su kritikovaki muziku koja nije dio njihove generacije.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43001
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14201 times
Been thanked: 12774 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Masamune » 18 Jan 2023, 19:23

Al brate, kad je muzika u pitanju o ukusima se ne raspravlja. To bi trebalo da vrijedi za obje strane u bilo kojem vremenskom periodu.
Ja mogu iznijeti ono što ja lično mislim za Jalu i Bubu i zašto mi se ne sviđaju, ali neću pljuvati njihov rad jer da nema onih koji ih slušaju ne bi se ni probili. To znači da ipak nešto rade što je raja prepoznala.

Pa šta sad... evo da ja nisam odrastao na rock sceni i da sam recimo čitav život slušao klasiku. Šta sad trebam pljuvati i rock zajedno sa turbofolkom i to nazivati smećem svakom prilikom jer to slušaju oni koji su, recimo, muzički neobrazovani? Zašto? Ne vidim poentu osim u slučaju da sam iskompleksiran, pa tražim razne ideološke osnove. Gubitak vremena.

Malo manje priče o FGR, SDA seljadiji i sličnom, a više konkretnog u vezi muzike u iznošenju argumenata ako postoje. To je sve.
Last edited by Masamune on 18 Jan 2023, 19:26, edited 1 time in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54033
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1927 times
Been thanked: 15283 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by HAVANA » 18 Jan 2023, 19:25

Zna se sta je kvalitetna muzika i potpuno je nebitno sta mi preferiramo. Postoje parametri, note, skale, nacin pjevanja, iznosenje iste... Da li je to saban bajramovic ili ekv, sevdalinka ili oliver to se osjeti. I traje. Skida se, na njima se uci svirati, pjevati, obradjuju se, traju... Ko ikakvog smisla za muziku ima, skole, osjecaja, nebitno, odma ce je cuti i osjetiti. Bio to sebastijan il saban...Meni licno je i glupo svrstati se pod jedno jer jednostavno ne mogu kad volim cuti i odsvirati svasta. Od klasicne muzike i te divote, teskoce i umjetnosti sa prstima do sabana i geljam dade il barval phudela... A turbofolk je zavladao u svim sferama zivota tako da ne cudi ni sto se slusa.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Naseef Mushroom » 18 Jan 2023, 19:26

Sioux wrote: 18 Jan 2023, 17:42
Jedan od najžalosnijih videa koji sam ikada pogledao.
Čovjek nabraja pjevače i bendove, pola od njih koje je on slušao u svojoj mladosti a ostatak (osim Lidije i Lukasa) je slušala generacija koja ima danas 40 godina.

Onda se čudi zašto omladina 2006. godište sluša neke nove izvođače a ne Prljavo Kazalište i Massima :grana i onda on kao tačka na I, jedan 50-70 godišnjak kao parodija bijelca u najjadnijim američkim komedijama, izvodi Yo Yo Yo dok sluša tu muziku.

Mada, nije samo jadan video već je i poučan, jer najbolje pikazuje današnju ignoranciju onih koji su ostarili a nisu to ni primjetili ili ne žele priznati da su postali nostalgične depresivne stare prdinje što se rugaju svemu što današnja omladina sluša.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Mutevelija » 18 Jan 2023, 19:27

O čemu vi raspravljate :plavi muzika je kulturno naslijeđe čovječanstva, a ne SDP-a SDA komunjara, to je isto kao kad bi rekao da je Mona Lisa francuska samo, ili da je uzicko kolo srpsko, ili da je Kip slobode americki, a zapravo dovezen iz Francuske brodovima u dijelovima.

Muzika generalno umjetnost se gleda kao na kulturno naslijeđe čovječanstva, nije niko Bosanac ako sluša sevdalinke, ili ako sluša Hip Hop ili Raggae crnac.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43001
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14201 times
Been thanked: 12774 times
Status: Online

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Masamune » 18 Jan 2023, 19:28

Bogme ja Šemsu znam pustiti kad sam raspoložen za to :oo

Ali moji korijeni su u rocku. Na tome sam odrastao i to je posebna veza.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Naseef Mushroom » 18 Jan 2023, 19:34

Chan wrote: 18 Jan 2023, 19:23 Al brate, kad je muzika u pitanju o ukusima se ne raspravlja. To bi trebalo da vrijedi za obje strane u bilo kojem vremenskom periodu.
Ja mogu iznijeti ono što ja lično mislim za Jalu i Bubu i zašto mi se ne sviđaju, ali neću pljuvati njihov rad jer da nema onih koji ih slušaju ne bi se ni probili. To znači da ipak nešto rade što je raja prepoznala.

Pa šta sad... evo da ja nisam odrastao na rock sceni i da sam recimo čitav život slušao klasiku. Šta sad trebam pljuvati i rock zajedno sa turbofolkom i to nazivati smećem svakom prilikom jer to slušaju oni koji su, recimo, muzički neobrazovani? Zašto? Ne vidim poentu osim u slučaju da sam iskompleksiran, pa tražim razne ideološke osnove. Gubitak vremena.

Malo manje priče o FGR, SDA seljadiji i sličnom, a više konkretnog u vezi muzike u iznošenju argumenata ako postoje. To je sve.
Pošteno, ali najzanimljivije u svemu je što će i mnogo omladine što danas sluša Bubu i Jalu za 10 godina reći “Kakve sam ja majmune slušao”. Isto kao što meni kada sam bio mlađi mogao slušati npr. Pediculis Pubis a danas mi je to kretenska pjesma.
Mene samo nervira arogancija starijih (koji su moja generacija, 1972. sam godište) i ruganju mlađima što slušaju muziku svoje generacije a ne slušaju pjesme njihove mladosti.
Nema potrebe za omaložavanjem, kada postanu stariji naći će svoj smjer i znati će praviti razliku između Raste i Balaševića.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
zo11
Na probnom
Na probnom
Posts: 35
Joined: 09 Jan 2023, 17:37
Has thanked: 14 times
Been thanked: 10 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by zo11 » 18 Jan 2023, 19:35

za bijelo dugme čitam da su čobanski rok, ma što to bilo, iako su na pozornicama harali daaaavno prije nego sam ja uopće imao dozvolu da odem na neki koncert kad nalete u vožnji raspalim ih do kraja. i ne znam za koji više ne sarajevski nego općenito bih bend to napravim :cudi

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11848
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 2600 times
Status: Offline

Re: Sarajevo: Od škole rock'n'rolla do turbofolk metropole

Post by Naseef Mushroom » 18 Jan 2023, 19:44

HAVANA wrote: 18 Jan 2023, 19:25 Zna se sta je kvalitetna muzika i potpuno je nebitno sta mi preferiramo. Postoje parametri, note, skale, nacin pjevanja, iznosenje iste... Da li je to saban bajramovic ili ekv, sevdalinka ili oliver to se osjeti. I traje. Skida se, na njima se uci svirati, pjevati, obradjuju se, traju... Ko ikakvog smisla za muziku ima, skole, osjecaja, nebitno, odma ce je cuti i osjetiti. Bio to sebastijan il saban...Meni licno je i glupo svrstati se pod jedno jer jednostavno ne mogu kad volim cuti i odsvirati svasta. Od klasicne muzike i te divote, teskoce i umjetnosti sa prstima do sabana i geljam dade il barval phudela... A turbofolk je zavladao u svim sferama zivota tako da ne cudi ni sto se slusa.
To je nevažno u očima jednog tinejdžera koji smatra sa je Fast & Furious bolji film od Kuma.
Ne kaže se džaba lude godine, kladim se da ni 2% omladine koja sluša Bubu i Jalu neće za 5-10 godina reći da su bolji od Olivera ili EKV.
Opet, ne poznajem nikoga starijeg od 25 a da se fura na Bubu i Jalu i to je najvažnije, neko će za 10 godina zaboraviti na njih da ih je slušao, neko će se smijati samom sebi što je volio to slušati a neko će biti svjestan da je to glupost ali će zbog nostalgije ta muzika uvijek imati mjesta u njihovom srcu.

Ja samo ne znam koja je poenta tušitu jednog 15godišnjaka koji još nije dovoljno zreo da odluči šta će raiditi u životu sa EKV ili Arsenom Dedićem i držati im govor šta je kvalitetna muzika.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

Post Reply

Return to “Showbiz”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests