Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Društvene teme iz naše zemlje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Melek » 20 Oct 2022, 15:57

Nemere neg je.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Krokodil Behko » 02 Dec 2022, 17:03

A nama mrvice


Sud je, odlučujući o zahtjevu Šefika Džaferovića koji je u vrijeme podnošenja zahtjeva obnašao funkciju predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine, za ocjenu ustavnosti Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima Republike Srpske i Zakona o dopunama Zakona o republičkoj upravi, utvrdio da citirani zakoni nisu u skladu sa ustavom i ukinuo ih.

"Prema mišljenju Ustavnog suda, u Ustavu Bosne i Hercegovine ne postoje odredbe na osnovu kojih bi se moglo zaključiti da su osporeni zakoni, koje je donijela Narodna skupština Republike Srpske, ustavni. Istaknuto je da su, prema načelu vladavine prava iz člana I/2. Ustava Bosne i Hercegovine, entiteti dužni da poštuju zakone na nivou Bosne i Hercegovine, a prema članu III/3.b) Ustava Bosne i Hercegovine, entiteti su dužni da poštuju odluke institucija Bosne i Hercegovine", istaknuto je.
online

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55906
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1944 times
Been thanked: 5746 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Duminjo » 20 Jan 2023, 15:19

Termin "zajedničke institucije" suprotan je vladavini prava, a Ustavni sud danas ga je ukinuo

Image
BiH ima državne, a nikakve "zajedničke institucije", presudio je Ustavni sud BiH

Ustavni sud BiH odlučivao je na protekloj plenarnoj sjednici o zahtjevu Denisa Zvizdića za ocjenu ustavnosti Zakona o zastavi u smislu insistiranja pojedinih političara u BiH na korištenju termina "zajedničke institucije".


Odlučujući o zahtjevu Denisa Zvizdića, za ocjenu ustavnosti člana 5. Zakona o zastavi Bosne i Hercegovine Ustavni sud je utvrdio da navedeni član u dijelu koji glasi: "zajedničkih institucija ili institucija kojom upravljaju zajedničke institucije ili koja je odgovorna zajedničkim institucijama" nije u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine i ukinuo ga.
U ovoj odluci Ustavni sud je između ostalog naveo da je zakonodavac dodavanjem odrednice "zajedničke" ispred izraza "institucije" promijenio smisao člana III/1 Ustava Bosne i Hercegovine koji propisuje postojanje isključivo "institucija Bosne i Hercegovine".

Na taj način zakonodavac je postupio suprotno načelu vladavine prava iz zato što je osporenom odredbom zakona izmijenio suštinu jasne ustavne odredbe iz člana III Ustava Bosne i Hercegovine.

U Bosni i Hercegovini već godinama političari koji dolaze iz manjeg bh. entiteta RS koriste termin "zajedničke institucije" pokušavajući na svaki način, pa i time, imputirati da je BiH "državna zajednica" koja ima neke institucije koje su "zajedničke" pravnim i političkim entitetima koji samo u njihovim narativima imaju obilježja država.

Sada je Ustavni sud BiH konačno stavio tačku na takve pokušaje.



klix.ba

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37844
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Pasaga » 22 Feb 2023, 20:10

Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Krokodil Behko » 10 Apr 2023, 22:00

SVJEDOK NA SUĐENJU DUDAKOVIĆU I OSTALIM: "Dobio sam pare, rečeno mi je da kažem da sam vidio leševe"

U nastavku suđenja Atifu Dudakoviću i ostalima, optuženima za zločine na području više krajiških općina, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine rekao je da mu je za novac sugerisano šta da kaže prilikom saslušavanja tokom istrage.

Selver Vojić je u Državnom sudu ispričao da nije učestvovao u akciji "Sana" i da je saslušavan četiri puta – kod kuće, u Banjoj Luci, u SIPA-i te Tužilaštvu BiH.

Na pitanje tužiteljice Vedrane Mijović, da li je nakon akcije "Sana" bio u Bosanskom Petrovcu, svjedok je rekao da jest, ali da je vidio samo punkt sa policajcima, pozdravio se s njima, popio piće i prošetao gradom, nakon čega je naišao poznanik kamionom, s kojim je krenuo ka Bihaću.


Tužiteljica je pitala svjedoka koga je vidio u Bosanskom Petrovcu, a Vojić je rekao da nije nikoga poznatog, nakon čega mu je predočila izjavu iz 2009. godine, koju je dao SIPA-i, a u kojoj navodi da je nakon operacije "Sana" vidio optuženog Hasana Ružnića, čuo rafalnu paljbu u blizini benzinske pumpe iza hotela, te da mu je Ružnić rekao da su pobijeni zarobljenici.

Simo Tuševljak mi sugerisao šta trebam reći

- Ovo nije istina! Ja nisam vidio Hasana, meni je Simo Tuševljak sugerisao šta trebam reći. Inspektori SIPA-e su me s njim upoznali, on mi je više puta finansijski pomagao i tražio da kažem da sam bio u Petrovcu i vidio Hasana - rekao je svjedok.


Vojić je naveo kako mu je sugerisano da kaže da je Hasan pucao i ubijao zarobljenike.

- Imali smo sastanak u Bihaću sa Simom. Došao je i Hasan, donio je neke CD-ove i dobio je pare za to, kao i ja - rekao je svjedok, te dodao da je, da bi zvučalo vjerodostojnije, i sam dodao neke dijelove.

On je ispričao da mu je Simo rekao da je sa Hasanom sve dogovoreno i da on kaže onako kako mu je sugerisano.

- Ja sam to zapisivao i učio napamet šta trebam reći - priznao je svjedok.

Svjedok je rekao kako mu je sugerisano i da izjavi da je, vraćajući se iz Bosanskog Petrovca u Bihać, vidio leševe vojnika u Krnjevuši.


- Meni je rečeno da kažem da sam vidio leševe od Bihaća do Ključa. Što više leševa, to bolje - objasnio je svjedok i dodao da je kao obavještajni saradnik SIPA-e radio četiri godine.

Unakrsnog ispitivanja nije bilo

Za zločine počinjene na području Bosanskog Petrovca, Ključa, Bosanske Krupe i Sanskog Mosta, uključujući ubistva više od 300 osoba, progone i uništenje vjerskih objekata, pored Ružnića, optužen je bivši komandant Petog korpusa Atif Dudaković i pripadnici ove jedinice – Sanel Šabić, Ibrahim Šiljdedić, Safet Salihagić, Adis Zjakić, Redžep Zlojić, Samir Solaković, Fatmir Muratović, Muharem Alešević, Husein Balagić, Edin Domazet, Ejub Koženjić, Ibrahim Nadarević i Said Mujić.

Unakrsnog ispitivanja svjedoka nije bilo jer su odbrane zatražile od Sudskog vijeća da Državno tužilaštvu dostavi materijalne dokaze u vezi s ovim svjedokom, uključujući još dva iskaza i sadržaj zapisa o dobrovoljnoj predaji 24 CD-a sa videozapisima te dokumente, a za koje je ovaj svjedok potvrdio da ih je predao pripadnicima SIPA-e.

Sudsko vijeće je Državnom tužilaštvu naredilo da u roku od deset dana dostavi odbranama sve dokaze, kako bi mogli unakrsno ispitati svjedoka.

Suđenje se nastavlja 8. maja, piše Birn.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by insomnia » 11 Apr 2023, 06:02

😀
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Krokodil Behko » 11 Apr 2023, 08:24

insomnia wrote: 11 Apr 2023, 06:02😀


Ostaje nejasno, zašto je taj Hasan pristao za pare, a pominje se da je upravo on pobio neke zarobljenike.

Ali, to nije sve. Pratio sam prva saslušanja i sve izjave svjedoka su šuplje, s posebnim osvrtom na neke babe i djedove koje su navodno naši pobili. Na kraju, najvjerovatnije je da su ih u bježaniji ostavili slabe i nemoć
ne, pa su pomrli od gladi. Srbi su to. Kad je seoba, mrtve očeve iskopavaju i nose kosti sa sobom, a žive majke ostavljaju da pomru od gladi.

Jedna je tvrdila da joj je tetka ubijena, a tetka uredno umrla, naši je pronašli i ukopali sve skupa s krstom, imenom i prezimenom. Dalje se vadila kako nije znala, jer nije smjela doći u Federaciju od straha, a ispostavilo se da je ne samo dolazila nego je i živila, pa čak i ležala u bihaćkoj bolnici.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by insomnia » 11 Apr 2023, 08:28

Otprilike kao i svaki njihov slucaj do sada. Fabrikovane optuznice, lazni svjedoci…
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Krokodil Behko » 11 Apr 2023, 22:04

I tako Seada

Za odbijanje Komšićevog i Džaferovićevog zahtjeva su glasali – Valerija Galić, Seada Palavrić, Zlatko Knežević i sutkinja iz Švicarske Helen Keller, dok su protiv odbijanja zahtjeva bili Mirsad Ćeman, Angelika Nußberger i Ledi Bianku.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by insomnia » 11 Apr 2023, 22:12

Sda cistacica
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3076 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Chloe » 25 Apr 2023, 15:12

Tužilaštvo zatražilo određivanje pritvora generalu Atifu Dudakoviću, sutra ročište

Kako Klix.ba saznaje sutra će u Sudu BiH biti održano ročište na kojem će se po zahtjevu Tužilaštva BiH odlučivati o prijedlogu za određivanje pritvora generalu Armije RBiH Atifu Dudakoviću.

Image

Suđenje Dudakoviću već traje mjesecima u okviru glavnog pretersa. Ipak, sada je Tužilaštvo BiH zatražilo da mu se odredi pritvor, iako već ima mjere zabrane.

Ročište će biti održano sutra s početkom u 8:30 sati.

Suđenje u ovom predmetu, za navodne zločine u više krajiških općina traje već godinama, a posljednje ročište je održano 10. aprila.

Atif Dudaković je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu bio komandant petog korpusa Armije Bosne i Hercegovine. Pod njegovom komandom uspješno je odbranjen Bihaćki džep, a u ljeto 1995. u sadejstvu sa 7. korpusom je predvodio velike oslobodilačke operacije na širem prostoru Bosanske Krajine.

/ Klix.ba /
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3076 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Chloe » 25 Apr 2023, 15:15

Koji vrag se dešava, pritvor se određuje u mogućnosti bijega, naš general ne bježi, u mogućnosti prikrivanja dokaza ili utjecaja na svjedoke, pa predmet je formiran kad ikad.... Neki novi momenat je. :(
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Krokodil Behko » 25 Apr 2023, 17:28

Chloe wrote: 25 Apr 2023, 15:15 Koji vrag se dešava, pritvor se određuje u mogućnosti bijega, naš general ne bježi, u mogućnosti prikrivanja dokaza ili utjecaja na svjedoke, pa predmet je formiran kad ikad.... Neki novi momenat je. :(

Pa digli četnici glavu.
Znaju da imamo debile na vlasti i da će žrtvovati i generala i državu i guzicu rođene matere, samo da ostanu tamo. Lavina stvari koja se dešava, dešava se jer nema otpora. Ko to ne vidi i ne razumije nema mu pomoći.
online

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3076 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Chloe » 25 Apr 2023, 20:29

Krokodil Behko wrote: 25 Apr 2023, 17:28
Chloe wrote: 25 Apr 2023, 15:15 Koji vrag se dešava, pritvor se određuje u mogućnosti bijega, naš general ne bježi, u mogućnosti prikrivanja dokaza ili utjecaja na svjedoke, pa predmet je formiran kad ikad.... Neki novi momenat je. :(

Pa digli četnici glavu.
Znaju da imamo debile na vlasti i da će žrtvovati i generala i državu i guzicu rođene matere, samo da ostanu tamo. Lavina stvari koja se dešava, dešava se jer nema otpora. Ko to ne vidi i ne razumije nema mu pomoći.
Jesi li ti čitao novu izjavu Selvera Vojiça za slučaj Dudaka?
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37844
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Pasaga » 25 Apr 2023, 20:30

Chloe wrote: 25 Apr 2023, 20:29
Krokodil Behko wrote: 25 Apr 2023, 17:28


Pa digli četnici glavu.
Znaju da imamo debile na vlasti i da će žrtvovati i generala i državu i guzicu rođene matere, samo da ostanu tamo. Lavina stvari koja se dešava, dešava se jer nema otpora. Ko to ne vidi i ne razumije nema mu pomoći.
Jesi li ti čitao novu izjavu Selvera Vojiça za slučaj Dudaka?
cek malo...
jesul isplivali dokazi o laznom svjedocenju...
sta je sad,jesu iskopali nesto novo ....
pa how
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102602
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2968 times
Been thanked: 3076 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Chloe » 25 Apr 2023, 20:37

Pasaga wrote: 25 Apr 2023, 20:30
Chloe wrote: 25 Apr 2023, 20:29

Jesi li ti čitao novu izjavu Selvera Vojiça za slučaj Dudaka?
cek malo...
jesul isplivali dokazi o laznom svjedocenju...
sta je sad,jesu iskopali nesto novo ....
pa how
Pročitaj Selverovu izjavu.

https://avaz.ba/vijesti/bih/821723/duda ... -u-istrazi

Ima veze sa ovim vjerovatno :hm
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by insomnia » 25 Apr 2023, 20:38

Pa jednostavno je. Sve poluge su prepustili neprijateljima BiH
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by insomnia » 25 Apr 2023, 20:45

Al tacno pogan narod. Srbi jbt cesto nece ni za pare anonimno da otkriju lokacije grobnica kod nas bosnjo za milju eura svjedoci protiv ubica familije
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37844
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2931 times
Been thanked: 2273 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Pasaga » 25 Apr 2023, 20:47

:ok

nista neobicno
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120352
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6949 times
Been thanked: 7871 times
Status: Offline

Re: Ustavni sud BiH, Sud i Tužilaštvo BiH

Post by Krokodil Behko » 25 Apr 2023, 22:17

Chloe wrote: 25 Apr 2023, 20:29
Krokodil Behko wrote: 25 Apr 2023, 17:28


Pa digli četnici glavu.
Znaju da imamo debile na vlasti i da će žrtvovati i generala i državu i guzicu rođene matere, samo da ostanu tamo. Lavina stvari koja se dešava, dešava se jer nema otpora. Ko to ne vidi i ne razumije nema mu pomoći.
Jesi li ti čitao novu izjavu Selvera Vojiça za slučaj Dudaka?

Jesam, donosio sam na forum nekidan.
Zato i traže pritvor. ovo je UZP, kao i protiv Fadila.
Žele ga zatvoriti, pa makar nakratko. Presuda će biti oslobađajuća.

Ukoliko ne bude, obzirom na njegove zdravstvene probleme, najbolji doktori su u Turskoj.
A Trojke i kvinte nek jedu vnago.
online

Post Reply

Return to “BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests