Elitizam u osnovnim školama i bullying

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by Krokodil Behko » 16 Sep 2011, 08:51

Djeca odmalena uče ko je bogat, a ko siromašan!

Image

Vijest da je u Osnovnoj školi "Safvet-beg Bašagić" u Sarajevu pet godina postojao elitni razred u koji su išla djeca imućnih ljudi s primanjima višim od 3.000 maraka, koji nisu željeli da se njihova djeca miješaju s "običnim" učenicima, izazvala je burnu reakciju bh. javnosti.

Nekoliko roditelja čija djeca idu u ovu školu obratilo se našoj redakciji. Oni ističu da i dalje postoji podjela među učenicima kod nastavnika iz određenih predmeta i da još nije uspostavljena ravnopravnost među djecom. Istovremeno, proces društvenog raslojavanja doveo je do toga da se tzv. elitna odjeljenja prave i u mnogim drugim mjestima u BiH.

Povlašteni položaj

Neka djeca osjećaju se diskriminiranim, dok druga odrastaju u povlaštenom položaju. Psiholog Jasna Bajraktarević smatra da je veliki hendikep za djecu ovakva vrsta podjele u školama.

- Nijedna škola ne treba dozvoliti da se prave elitni razredi, jer etiketiranja djece u tom uzrastu ne smije biti. Za djecu je najbitnije da vrednuju ono što je dobro, a ne ono što je bogato. Djeca iz imućnije porodice mogu stvoriti osjećaj superiornosti nad onima koji su slabije situirani i inferiorniji. Roditelji i direktori moraju se truditi da to među djecom izbrišu i da đaci sami stvore jedno okruženje i izaberu za druga nekoga koga simpatišu bez obzira na imovno stanje - rekla je Bajraktarević.

Istakla je da statistike pokazuju da najveći bogataši za prijatelje biraju one iz nižih slojeva, jer u njima prepoznaju poštenje, ljudskost i iskrenost. Mirsada Jaganjac, pedagog jedne od osnovnih škola u Sarajevu, smatra da je podjela djece posljedica utjecaja roditelja.

Markirana odjeća

- U školama sve više djece ističe markiranu odjeću, dok se druga djeca koja nemaju te uslove povlače u sebe. Generalni problem je da imućniji roditelji žele da im djeca idu u nekoliko škola u užem centru grada. Tu se stvara veliki pritisak pri formiranju razreda, jer oni smatraju da su neke učiteljice bolje od drugih i da trebaju učiti njihovu djecu. To su ti elitni razredi - rekla je Jaganjac.

Jasna diskriminacija

Nastavnica Mirjana V. u jednoj banjalučkoj osnovnoj školi sprema se za odlazak u penziju, ali objašnjava da se za vrijeme svog dugogodišnjog rada nije uspjela izboriti s ovim oblikom diskriminacije.

- Sada u jednom razredu imamo djecu - uglednog banjalučkog plastičnog hirurga, pedijatra, narodnog poslanika i slično, a prije nekoliko godina zajedno su u razredu bila djeca gradonačelnika, vlasnika najvećeg banjalučkog hotela, direktora špediterske agencije i slično. Obično se bira da u jedan razred idu djeca čiji roditelji imaju slična zanimanja i društveni status, ali sve se to radi tajno. Smatram da je to diskriminacija i nikako nije dobra praksa - ispričala je Mirjana.

Tuzla: Problem spriječen

U osnovnim školama u Tuzlanskom kantonu nema takozvanih elitnih razreda, saznajemo u Pedagoškom zavodu TK. Ovaj problem spriječen je prije nekoliko godina, a inicijative za formiranje i klasiranje djece, uglavnom univerzitetskih profesora i doktora, dolazile su od samih roditelja.

Djeca imućnijih, tačnije roditelja koji su spremni izdvojiti oko 2.000 eura za godinu školovanja, uglavnom pohađaju Međunarodnu školu u Tuzli. (A. Mu.)

Travnik: Nema klasičnih primjera

Klasičnih primjera elitnih razreda na području Travnika nema, ali posljednjih godina sve je prisutnija pojava da roditelji insistiraju da djeca pohađaju Osnovnu školu "Travnik", koja je smještena u centru grada.

U Travniku je, također, često izražena pojava da građani hrvatske nacionalnosti djecu upisuju u osnovnu školu koja radi u sklopu KŠC "Petar Barbarić", dok pojedine škole ostaju poluprazne ili čak uopće ne rade. (K .K.)

Mostar: Elitne škole

U mostarskim školama negiraju postojanje takozvanih elitnih razreda, ali saznajemo da imućniji roditelji prilikom upisa svoje djece favoriziraju Četvrtu i Treću osnovnu školu, jer slove kao "gradske".

Nezvanično, Četvrtu pohađaju djeca uglednih Mostaraca i iz imućnijih porodica, a tako je i u Trećoj osnovnoj školi, kojoj, inače, pripadaju naselja oko trga Rondo te Konzulata Republike Hrvatske. (M. Sm.)

Banja Luka: Elita u centru


Formiranje elitnih razreda u Banjoj Luci najizraženije je u banjalučkoj Osnovnoj školi "Ivo Andrić", koja se nalazi u centru grada, a skoro cijela banjalučka javnost upoznata je s tim koliko se roditelji bore i interesiraju s kim će njihovo dijete pohađati nastavu.

- Imućni roditelji biraju s kim će dijete ići u razred, bogati žele da su u društvu bogatih. Sastav takvih razreda najčešće se dogovara na neformalnom sastanku s direktorom i nije potrebno nuditi novac da vam dijete bude u krugu "odabranih", jer niko ne želi odbiti da učini uslugu najbogatijim ljudima u gradu - ispričala nam je jedna učiteljica. (B. S.)
online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Online

Re: SKANDAL U OBRAZOVANJU: Elitizam u osnovnim školama

Post by Maja » 16 Sep 2011, 11:15

pa to oduvijek postoji svugdje. koledži, internati i fakulteti za bogate
samo što je tek sad kod nas došlo

jbg šta ćeš

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: SKANDAL U OBRAZOVANJU: Elitizam u osnovnim školama

Post by Krokodil Behko » 16 Sep 2011, 11:22

Jeste.ali posebno..
A ovo se desava u drzavnim skolama i o drzavnom trosku.
Ko hoce specijalo obrazovanje za dijete,nek zavuce ruku u dzep.
Pa vidis,da je samo o bogatasima rijec..
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: SKANDAL U OBRAZOVANJU: Elitizam u osnovnim školama

Post by Nela » 16 Sep 2011, 12:11

Slažem se sa Behkom.
U tom sam fahu pa sam se nagledala svega. doživjela sam da dijete u razredu hoće da plati djevojčici da mu prepisuje sa table uz objašnjenje kako je ona bijeda i da joj treba novac, kad sam pozvala roditelje tog djeteta došla je majka koja je rekla šta su po struci ona i muž i kako njihov sin zna kojim novcem raspolaže, ja sam ostala zblažnjena. Na kraju godine kad sam mu htjela zaključiti 4 ona je došla da prijeti svojom uticajnošću ako joj dijete ne bude imalo 5. Nisam mu htjela tek onda iz principa dati, da se razumijemo dijete je jedva i 4 imalo, helem dali su mu na nastavničkom vijeću.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: SKANDAL U OBRAZOVANJU: Elitizam u osnovnim školama

Post by Krokodil Behko » 16 Sep 2011, 14:35

Nela wrote: helem dali su mu na nastavničkom vijeću.
I to bi bilo to...
Slika naseg drustva.. Mito i korupcija,iz politickog i ekonomskog zivota,
zasli su cak i do male djece.. Dakle,imamo citave generacije djece,
koje vlastiti roditelji,vaspitavaju da nastupaju omalovazavajuci prema
siromasnijoj djeci.. Kakvi ce tek biti kad porastu?
A toliko je siromasne djece u proslosti,uvelicalo kulturu,umjetnost,
sport,politiku i sve sfere naseg drustva.. Sta bi bilo,da nisu imali priliku?
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: SKANDAL U OBRAZOVANJU: Elitizam u osnovnim školama

Post by Krokodil Behko » 17 Sep 2011, 18:54

Evo,o ovoj problematici,oglasio se i federalni ministar obrazovanja - napokon

Damir Mašić, federalni ministar obrazovanja i nauke: Neću podržati formiranje elitnih razreda

Sveobuhvatne promjene u procesu udžbeničke politike i uklanjanje problema koji su se iz godine u godinu pojavljivali, novim pravilima koje je federalni ministar obrazovanja i nauke Damir Mašić usaglasio s kantonalnim kolegama na sjednici Koordinacije ministara obrazovanja i nauke u FBiH, ključni su faktor u reformi udžbeničke politike.

Ustvrdio je to u intervjuu za "Dnevni avaz" ministar Mašić, dodajući da je na odluku Koordinacije utjecala ukupno loša ocjena dosadašnjih rezultata udžbeničke politike, što je bio i zaključak ostalih kantonalnih ministara.

Koje su to promjene koje su usaglašene i šta su prioriteti koji moraju biti ispoštovani?

- Do sada nije postavljeno pitanje niti je bilo uvida ni kontrole tiraža štampanih udžbenika. Čak ni autori nisu imali te informacije. Za probleme koji su se javljali u praksi nije bilo definirano ni predviđeno kako i na koji način ih rješavati. Tako su odobravani svi udžbenici koji bi prelazili bodovni prag od 80 posto pa smo u praksi imali da za jedan predmet bude odobreno i više od deset udžbenika, što je izazivalo potpuni haos na terenu.

Prihvatljivije cijene

Problem koji se najviše tiče roditelja jesu cijene udžbenika, koje su bile nepodnošljive za džep. Ima li promjena i u vezi s tim?

- Nažalost, do sada nije bilo poznato kako se uopće pravi cijena udžbenika. S obzirom na to da se radi o javnom dobru, a ne isključivo o komercijalnom poslu, ne bi se smjelo dešavati da se u ovom poslu pravi ekstraprofit, što je bio slučaj u praksi. Odlučili smo promijeniti pravila koja su dovela do lošeg kvaliteta udžbenika. Nisu polagani računi za ono što je rađeno i nije bilo odgovornosti. To je rezultiralo time da smo imali prilično skupe udžbenike upitnog kvaliteta.

Prema novim odredbama, samo jedan udžbenik bit će odobren i štampan za jedan predmet, što će rezultirati i nižom cijenom, čak i do 30 posto. Usaglašeno je da imamo potpuni uvid u kontrolu, jer će izdavač imati obavezu da, prije finalnog odobrenja za štampanje, dostavi i prijedlog cijene samog udžbenika. Cjelokupna javnost ubuduće će znati koliko košta štampanje, koliki su izdaci predviđeni za autora i kolika je marža izdavača, što do sada nije bio slučaj.

Rekli ste da će svi udžbenici biti štampani u BiH.

- Jedna od stvari koje smo uočili kada smo ušli u proces reforme jeste da nije postojala obaveza da se udžbenici štampaju u BiH. Zbog toga nije bio poznat tiraž, kao ni to gdje je udžbenik bio odštampan. Sve je bilo prepušteno dobroj volji izdavača, što je bila jedna od najvećih slabosti sistema.

Jesu li od svega toga profit imali recenzenti i koliki je on bio?

- Recenzenti su pod šiframa ocjenjivali dostavljene rukopise udžbenika, a primjedbe su izdavači i autori trebali uvažiti, nakon čega je to trebalo biti i pregledano i provjereno, što nije bio slučaj. Zbog toga smo u udžbenicima imali vuka na grani, psovke u čitanci, mačku koja se trlja o ćilim kako bi se stvorio elektricitet... Zbog svih tih propusta udžbenike će sada u potpunosti kontrolirati Koordinacija ministara, kantonalna ministarstva i PPZ-ovi te Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke.

Bilo je dosta katastrofalnih grešaka koje su posljedica sistema u kojem prioritet nije bio kvalitet, već hiperprodukcija udžbenika. Da nije bilo problema u cjelokupnom sistemu i ovih i sličnih gešaka, o tome ne bismo danas ni razgovarali. Plaćati nekoga ko ne radi svoj posao i ne ukazuje na greške, niti ih ispravlja, a pogotovo pojedini recenzenti, potpuno je besmisleno.

Utvrđeni kriteriji

Šta je kriterij za autore na sljedećem konkursu?

- Do sada nije bilo definirano pravilo ko može biti autor udžbenika. Prema ranijim pravilima, autor je, nažalost, mogao biti bilo ko. Od sada, autor mora biti osoba kojoj je uža specijalnost oblast za koju piše udžbenik, o čemu će izdavači dostavljati pisanu izjavu.

Jesu li ubuduće moguće greške u udžbenicima i kakve su sankcije?

- Nažalost, praksa nije bila da ministarstva kontroliraju udžbenike, ali će se ubuduće to raditi. Kantonalna ministarstva predlagat će osobe koje će biti recenzenti, koji će zajedno s najstručnijim kadrom iz PPZ-a ocjenjivati dostavljene rukopise udžbenika. Ako se pojave greške, svi oni koji su napravili propust, snosit će materijalnu odgovornost za to. Osim toga, na udžbenicima će biti zaštitne markice pomoću kojih ćemo na lakši način doći do podataka koliko je na tržište uopće plasirano udžbenika.

Prema Vašem mišljenju, kako riješiti pitanje vjeronauke u školama? Može li se to konačno riješiti na nekoj narednoj sjednici?

- Pitanje vjeronauke još se različito tretira od kantona do kantona. Ako kolege smatraju da to pitanje trebamo usaglašavati za područje cijele Federacije BiH, mi ćemo se izjasniti. Do sada o toj temi nije bilo inicijativa od resornih kantonalnih ministara. Moj je stav da bi, generalno, bilo dobro da sve što je vezano uz obrazovni proces bude iskoordinirano i jednoobrazno. Smatram da nikome nije u interesu da se u jednom kantonu primjenjuje jedan, a u drugom drugi način.

Plan i program

Imali smo pritužbe roditelja srednjoškolaca da za jedan predmet djeci kupuju po tri knjige. Hoće li taj problem biti riješen i kako?

- Za devetogodišnje obrazovanje u FBiH postoji okvirni nastavni plan i program, ali on nikada nije napravljen za srednjoškolsko obrazovanje. Od kantona do kantona postoje razlike. Zbog toga smo na Koordinaciji ministara donijeli zaključak da i u vezi s tim moramo napraviti prvi korak. Naredne godine mogli bismo krenuti s izradom okvirnog nastavnog plana i programa za srednjoškolsko obrazovanje u FBiH. Za početak bismo obuhvatili opće srednje škole, jer ih ima najviše, a kasnije i sve ostale.

Jeste li upoznati s formiranjem elitnih razreda u školama i kako komentirate tu pojavu?

- O toj pojavi informiran sam putem medija. U ovom momentu nemam dovoljno informacija da bih ih mogao komentirati. To je nadležnost kantonalnih ministarstava. Kao pojedinac, nikada neću pristati niti podržati bilo koji vid razdvajanja djece po bilo kojem kriteriju, a pogotovo ne po nacionalnom i socijalnom.

Vašingtonski sporazum zadao je najveći udarac obrazovanju

Problem o kojem se godinama priča jeste slučaj škola u Stocu. Hoćete li uraditi nešto u vezi s tim?

- Najveći udarac obrazovnom sistemu u FBiH napravljen je Vašingtonskim sporazumom. Ne znam zašto se pristalo na to, ali tim sporazumom data je potpuna ingerencija, kada je u pitanju obrazovanje, kantonima. Time je napravljena ogromna šteta s nesagledivim posljedicama za sve generacije koje dolaze. To kažem jer je praksa u proteklih 17 godina, otkako postoji FBiH, pokazala da pojedini kantoni, nažalost, nisu u stanju da odgovore brojnim problemima u obrazovanju.

U takvom uređenju nije ni čudo što postoje dvije škole pod istim krovom. U Stocu je godinama postojao krst u školi koju pohađaju djeca sva tri konstitutivna naroda i ostali, što je potpuni apsurd. Ono što mi na nivou Federacije pokušavamo jeste da koordiniramo procese i zajednički rješavamo te probleme u kantonima koji to žele. Meni je žao što je visoki predstavnik suspendirao Vladu SBK, koja je počela rješavati pitanja segregacije i diskriminacije u obrazovanju na svom području
online

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: SKANDAL U OBRAZOVANJU: Elitizam u osnovnim školama

Post by String » 17 Sep 2011, 19:04

Vidim ubrzano se radi na proizvodnji nove izdebilisane generacije...svaka cast papci !!!
Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by Krokodil Behko » 07 Oct 2011, 11:40

evo jedan primjer iz Hrvatske.
Naravno,ovoga ima i kod nas,samo sto su nasi novinari smece od ljudi,pa ne pisu bas cesto,o ovim stvarima. I sam,sit se naslusam,o raznim vrstama diskriminacija djeka u drzavnim osnovnim,pa i srednjim skolama. Samo sto to kod nas,eto nije vijest za medije.. Tonemo kao drustvo,u svakom pogledu.

Marina ide u 6. razred, ne nosi Diesel i nema iPhone... zato je svaki dan cijeli razred zlostavlja

Image

"Mama ti je kurva, a tata alkoholičar.’ Tu rečenicu i hrpu drugih uvreda čujem gotovo svaki dan čim sjednem u školsku klupu. Ne mogu više. Svi me maltretiraju. Cijeli razred. Kad su završili školski praznici i kad sam se sjetila da ponovo moram u školu, doslovno mi je pozlilo. Mučno mi je i svako jutro povraćam... Ne znam što ću. Strah me što ću sve čuti dok prolazim pokraj svojih kolega. Sva ta vrijeđanja postala su mi nepodnošljiva. Sama sjedim u klupi ‘jer sam siromašna’. Vjerojatno ću ipak morati promijeniti školu jer se uopće ne mogu koncentrirati na učenje - kaže 12-godišnja Marina, čiji glas drhti dok nam govori o izolaciji i psihičkom maltretiranju kojem je svakodnevno izložena od svih 28 kolega i kolegica u 6. razredu jedne zagrebačke osnovne škole.
Glavni razlog je to što sam siromašna. Mi smo siromašni, a u mom razredu nema nikoga tko je siromašniji od mene. Zato nemam ni tenisice Nike ni Dieselove traperice. Obično nosim ono što preraste moja sestra. Nemam ni iPhone. Moj mobitel više ne radi nego radi. Tako star, naravno, nema nitko u razredu. ‘Nosiš dronjke, pogle kak si debela’, čujem svaki dan od kolegica iz razreda, a to je samo mali dio uvreda koje čujem na svoj račun. Nije mi baš jasno zašto je to što sam siromašna razlog da se sa mnom nitko ne želi družiti ili zašto me stalno vrijeđaju. Istina, moj je tata obični radnik, ne nosi odijelo i kravatu, zato su ga nakon što mi je došao u školu na informacije proglasili alkoholičarom - nastavlja Marina svoju tužnu priču o psihičkom maltretiranju.Nije joj jasno ni zašto su joj mamu proglasili kurvom, osim što znaju da će je tako rasplakati.
online

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by adacta » 07 Oct 2011, 12:22

Sutra kada bi kojim slucajem neko donio naredbu da ucenici u skoli moraju biti uniformisani ( skolske kecelje tzv. koje su se nekada nosile ) da djecaci moraju biti osisani , djevojcice da se ne smiju sminkati i da moraju imati vezanu kosu , da se ne smiju u toku nastave koristiti mobilni telefoni itd.digla bi se citava hajka na ministra i na skolstvo pocevsi od samih roditelja pa do medija i kojekakvih izmisljenih organizacija i udruzenja da to nije demokratski i da su djeci ugrozena prava .A tvrdim da samo sa tih par pravila dosta bi se toga dovelo u red kada je u pitanju skolstvo.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119202
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5510 times
Been thanked: 11735 times
Contact:
Status: Online

Re: Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by Maja » 09 Oct 2011, 00:01

adacta wrote:Sutra kada bi kojim slucajem neko donio naredbu da ucenici u skoli moraju biti uniformisani ( skolske kecelje tzv. koje su se nekada nosile ) da djecaci moraju biti osisani , djevojcice da se ne smiju sminkati i da moraju imati vezanu kosu , da se ne smiju u toku nastave koristiti mobilni telefoni itd.digla bi se citava hajka na ministra i na skolstvo pocevsi od samih roditelja pa do medija i kojekakvih izmisljenih organizacija i udruzenja da to nije demokratski i da su djeci ugrozena prava .A tvrdim da samo sa tih par pravila dosta bi se toga dovelo u red kada je u pitanju skolstvo.
Slažem se s tobom, ali odmah bi se svi pozivali na demokratiju i negodovali bi kako su uniforme karakteristične za komunizam.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by gejsha » 09 Oct 2011, 23:38

Jadna Marina.plače mi se kada nešto takvo pročitam.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by Nela » 10 Oct 2011, 11:47

Pa ja samo ne znam čija je dubokoumna ideja bila da se prave elitni razredi :zid u privatnu školu pa se pravi važan, nego bi se za to odlučili ovi koji fol malo bolje žive od prosjeka kako bi se izdigli iznad ostalih a sa druge strane ipak nemaju novaca da se razbacuju.

Iako ovi ministri imaju svojih grešaka treba im odati priznanje da bar nešto rade. Do skora se i nije kako treba znalo ko nam je ministar obrazovanja jer si morao guglati da vidiš, nisu se pojavljivali niti šta radili.

Treba prizati da su za udžbenike uradili pravu stvar. Prije svake školske godine održavaju se aktivi za svaki nastavni predmet na kojem bi trebali dobivati upute o novim metodama rada, uspješnijoj realizaciji časa e to se svede na izdavače i njihove knjige, za sve to vrijeme oni samo promovišu svoje knjige i dok ih slušaš rekao bi to je odlično a kad pogledaš da se onesvijestiš.

Što se tiče pravila ponašanja u školama i krajnje je vrijeme da se neke stvari promijene, uvela bih kecelje i zabranu mobitela, zabranu šminkanja djevojčicama u osnovnoj školi.. Glupo se osjećam kad moram nekoj balavici reći da ne može više prisustvovati mom času ako obuće majicu sa dekolteom ili minić koji joj jedva pokrije stražnjicu. A o šminkanju da ne pričam, jedan dan sam se pitala da li je noć vještica ali sam sjetila da je krajem oktobra.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by Krokodil Behko » 10 Oct 2011, 11:55

Nela wrote:Pa ja samo ne znam čija je dubokoumna ideja bila da se prave elitni razredi :zid u privatnu školu pa se pravi važan, nego bi se za to odlučili ovi koji fol malo bolje žive od prosjeka kako bi se izdigli iznad ostalih a sa druge strane ipak nemaju novaca da se razbacuju.
I ja mislim tako. Bas sinoc,negdje pominjah malogradjanstinu.
I u ovom slucaju,to se nazire. Neki sredji slojevi,posto nemaju bas dovoljno para,da upisu dijete u privatnu skolu,ganjaju elitne razrede,pa da im njihovo debilče,bude elitno,makar na bilo koji nacin. Ujedno,to se vidi i po ponasanju djece. Cim su malo iznad,odmah dignu nos u odnosu na siromasniju djecu. Bas kao i odrasli ljudi. Sta je ako nije malogradjanstina?
Oni bas bogati,svoju djecu,mozda i ne upisuju u drznavne skole?
online

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by Nela » 10 Oct 2011, 16:48

Roditelji su katastrofa, čast izuzecima i onda nije nikakvo čudo kad nađeš debila u razredu. Ali moram reći, već sam pominjala majku i malca koji je debil jer su ga roditelji tako vaspitali i jer mu je majka teži pacijent. Ali sa druge strane imala sam razred koji je bio za primjer. Bili su jako složni, što je rijetkost prava i svi su se družili, zajedno izlazili poslije škole i sl. i zaista imaju zavidan odnos jedni prema drugima. Što se tiče socijalne slike tog razreda: većina roditelja je jako dobro pozicionirana, sa druge strane djeca su koja su slabijeg materijalnog stanja (odnosno njihovi roditelji) pa čak i djece koja dobivaju besplatne udžbenike i užinu. Ali svi su kao jedan. Kada sam vidjela da skupljaju novac zajednički da bi kupili užinu iznenadila sam se, ovi što imaju malo više novaca više daju i onda naruče sebi pice, ćevape, pitu i sl. i svi zajedno jedu. Poenta: roditelji su jako kulturni i odgojeni a ne novokomponovani bogatuni.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by Nela » 10 Oct 2011, 17:42

ima svigdje Katoličkih i osnovnih i srednjih i sva djeca mogu ići. Ali se u KŠC-u škola ne plaća ništa više nego u standardnim. Razlika je u tome što su strožija pravila, nema padanja na godinu, odmah te ispišu, nema incidenata i sl. tamo je još uvijek nastavnik/profesor autoritet.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120132
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6876 times
Been thanked: 7757 times
Status: Online

Re: Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by Krokodil Behko » 10 Oct 2011, 17:54

Ja sam isao u skolu koja je bila sarenolika. Gradsko-mahalsko-seoskog tipa. Mislim na osnovnu skolu. Gradska i mahalska djeca,bila su izmijesana u razredima a to nesto malo seoske djece iz obliznjih par sela,bilo je u posebnim odjeljenjima. Nije u pitanju odvajanje,nego zbog organizacije autobuskog prevoza. da bi svi imali isti raspored casova. Nije bilo nekih izdvajanja. Glavna izdvajanja,bila su na osnovu "partijske pripadnosti" roditelja. I jos ako su nekom djaku,roditelji bili,isto tako prosvjetari,on je mogao i da uziva..

Bas se sjetih: Mom komsiji,majka bila uciteljica. Izvede ga nastavnik geografije na kartu (SFRJ) i kaze mu: Hajd nadji Slavoniju. A Slavonija,zauzima na toj karti,pola metra!!
A kad je mene izveo rekao mi: Hajd pronadji Plavsko jezero... pedercina!!
Znam ja gdje je Plav. Bio sam najbolji u razredu iz geografije i istorije,ali nema jezera pored tog mjesta :cudi
A zapravo,to je jezerce,bilo ucrtano,kao mala plava tackica na karti i pored nje,nije pisalo ama bas nista !!
online

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by niska grana » 10 Oct 2011, 20:02

Protiv ovoga jesam, ali kad se bolje sjetim svoje prve OŠ čini mi se da nekakve selekcije (ali ne na ovakvim osnovama) ipak mora biti. To je bila džungla na asfaltu i nevjerovatna mješavina svega i svačega, slično kao što napisa Behko. S tom razlikom što je čvrsta ruka socijalizma već dobro popuštala.
Djeca iz imućnijih porodica bila su uglavnom na meti onih drugih i često trpili maltretiranja, mi kao iz grada smo opet redovno tukli djecu koja su dolazila u školu iz padinskih naselja i bili kao nekakvi "seljaci", stariji propaliteti gazili nas i tako ukrug.
U istoj klupi su sjedili blago rečeno problematični učenik i dijete koje je ponašanjem bilo svjetlosnim miljama daleko od Balkana......selekcija je nastupala tek u 5. razredu, što je po mom mišljenju neproduktivno i kasno saniranje načinjene štete.

Sam odlazak u školu povremeno je nalikovao na seriju "Opstanak“.

Prvi dan je u tom smilsu bio ubjedljivo najspektakularniji i nikad ga neću zaboraviti.
Prvo se neka histerična žena izderala na mene i odvalila mi šamar jer sam se smijao nečijem glupiranju za vrijeme intoniranja himne a zatim sam skoro downloadovao gaće od užasa kad sam ušao u svoj budući razred.
Niko se nije smijao, pola djece je izgledalo toliko mračno i napaćeno kao da su za svojih 6 godina života preživjeli dva svjetska rata i preko noći postali odrasli ljudi. Djevojčice su bile ponešto svjetliji i oku ugodniji prizor ali mahom tužnih izraza lica.
Bio je i jedan s majicom "Cipiripi“, umrljane face, s komadićima odrezanih noktiju u raščupanoj kosi i čekićem u torbi (nestao nakon par mjeseci) plus 2 -3 starija "ponavljača" škiljavih očiju i prijetećih pogleda. Na zajedničkoj fotografiji se iz ko zna kojih razloga pojavio i portir koji je zaudarao na alkohol i nepovezano mrmljao besmislice. Ništa manje grozno na slici nisam ispao ni ja.
Za vrijeme pauze i odmora između časova sam se uspio potući nekoliko puta a odlazak kući je bio šlag na tortu. Valjda u sklopu nekakve ustaljene tradicije na nas se okomila grupa starijih kolega s očitom namjerom da nam prvi dan učine nezaboravnim. Zahvaljujući hitrim nogama uspio sam se nekako izvući iz gungule s tek nekoliko šamara i šuteva nogom, jednom patikom na nozi i drugom u ruci, te spas potražio u bijegu i našao ga na krovu najbliže zgrade.
Iako mi je još zujalo u glavi od batina, s nekom vrstom zluradosti promatrao sam iživljavanje nad mojim manje spretnim vršnjacima.
Neke su i dalje udarali, drugima skidali obuću i odjeću, trećima bacali torbe u korito Miljacke.....jedan od mučenika je išao u muzičku školu i sa sobom ponio violinu, koju su mu napadači oteli i svirali u guslarskom maniru, dok je on u isto vrijeme morao da pjeva "Jagomir, Jagomir, to je moj spas, to je moj spas“.
Dok sam se smijao kao mahnit, na krovu se niotkud pojavio lokalni šizofrenik iz kvarta i počeo prijetiti da će mi odsjeći......tojest, da će od mene napraviti eunuha ako me još jednom vidi da se penjem na krov i pišam u liftu (što uopšte nije bilo istina) :oo . Morao sam strčati u haustor i pričekati neko vrijeme da se situacija smiri da bih se vratio kući i naredni dan su me starci bukvalno morali tegliti za uši u školu.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by adacta » 15 Dec 2011, 13:06

Skandal u Četvrtoj gimnaziji na Ilidži: Profesor geografije prijavljen za seksualno uzemiravanje učenice

Direktor Šefik Dželović potvrdio da je upoznat sa slučajem te da je profesor Šefik Ćorić suspendiran do konačnog stava Disciplinske komisije

Učenica trećeg razreda sarajevske Četvrte gimnazije na Ilidži prijavila je školskoj upravi da ju je profesor geografije Šefik Ćorić seksualno uznemiravao. Ovo je za "Dnevni avaz" sinoć potvrdio i direktor ove gimnazije Šefik Dželović.

Ruka u dekolteu

Navedeni slučaj desio se, navodno, 1. decembra u kabinetu geografije nakon časa na kojem je Ćorić maturantima dijelio teme za maturski rad.

- Učenica je kod mene došla u pratnji prijateljice i pedagoginje škole Ešefe Čengić. Plakala je, taj plač je bio vrlo bolan. Mislio sam da je nezadovoljna nekom ocjenom, međutim, kada sam čuo cijelu priču, bio sam zabezeknut. Djevojka je počela pričati kako se, iz do sada meni neutvrđenih okolnosti, našla na času geografije kada je profesor Šefik Ćorić učenicima četvrtog razreda dijelio teme za maturski rad. Ispričala mi je da je Ćorić kada je završio s maturantima, kazao da mogu ići, a nju je na izlasku zaustavio. Rekao joj je da će i njoj dati temu za maturski rad - tvrdi Dželović.

Učenica se, plačući, ispovjedila direktoru.

- Ispričala mi je kako je profesor uzeo miris i počeo se parfemisati, zatim je, kako mi je kazala, prišao njoj i pokušao da zavuče ruku pod njen pazuh ispod jakne. Ona se na to trznula, a on je tad parfemom s određene distance prsnuo po njenom vratu. Potom je zavukao ruku u njen dekolte da joj razmaže miris. Ona je istrčala na hodnik, gdje ju je zatekla drugarica s kojom je otišla do pedagoginje - pojasnio nam je Dželović, ističući da je pozvao i druge učenike koji su tada počeli otkrivati šta se sve dešavalo na časovima geografije i izletima koje je profesor Ćorić organizirao.

Srednjoškolci su direktoru kazali kako se dešavalo da Ćorić u toku ispitivanja učenika daje komentare, poput: "Dobro ti stoje te farmerke!", na šta su mu učenici odgovarali: "Ne trebate ocjenjivati izgled". Srednjoškolci su također potvrdili navode ove maloljetne učenice kao i slučaj kada joj je Ćorić na prošlogodišnjem planinarskom izletu u Goranima kod Visokog prišao u mraku da bi je dodirivao.

Sporni izlet

- Profesor Ćorić je tada organizirao izlet za članove svoje planinarske sekcije, čiji član nije navedena djevojka, ali je, kako mi je kazala, prisustvovala izletu jer ju je Ćorić pozvao - tvrdi Dželović.

Direktor Dželović ocjenjuje da je profesor Ćorić neprofesionalno pustupio jer je spavao u istoj sobi gdje i učenici. Ista djevojka mu je ispričala da je profesor Ćorić ustao tokom noći i da ju je dirao po stomaku.

Nakon prijave učenice direktor je odmah pozvao profesora, koji je sve negirao. Kazao je samo da jeste naparfimisao učenicu, ali da nije bilo nikakvog kontakta s djevojkom. Nije, također, negirao da je tokom izleta spavao u istoj sobi gdje i učenici.

Direktor je 2. decembra formirao Disciplinsku komisiju, koja je 5. decembra suspendirala profesora Ćorića s nastave. Komisija ispituje navedene pritužbe i izvještaj na direktorovom stolu trebao bi se naći u petak. U najgorem slučaju, profesoru geografije prijeti otkaz.

Dželović tvrdi da je o cijelom slučaju, kao direktor, morao obavijestiti i MUP Kantona Sarajevo.

Ugrožen žirant

Po školi kruže priče da je među članovima Disciplinske komisije i profesorica koja je, kako nezvanično saznajemo, Ćorićev žirant za kredit. Ukoliko on dobije otkaz, ona će morati plaćati njegov kredit.
http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/7 ... enice.html


Policija obaviještena o slučaju: Čeka se rasplet afere u Četvrtoj gimnaziji

Čeka se prijedlog mjera protiv profesora Šefika Ćorića, kojeg je učenica optužila za napastvovanje

Nakon što je u javnost procurila informacija o navodnom seksualnom napastvovanju maloljetne učenice Četvrte gimnazije na Ilidži od profesora geografije Šefika Ćorića, Ministarstvo obrazovanja i nauke KS poručuje da neće tolerirati ovakve pojave u školama.

Prijedlozi mjera

- Imamo jasan stav! Zastupamo politiku nulte tolerancije prema ovakvim događajima i ukoliko se ovi navodi ispostave tačnim, ovom čovjeku kao i njemu sličnima neće biti mjesta u obrazovnom sistemu, odnosno u školama - istakao je ministar Emir Suljagić.

Iz MUP-a KS potvrđeno nam je da je 5. decembra u Četvrtu PU stigla pismena obavijest iz ove gimnazije da su donijeli rješenje o pokretanju postupka protiv Šefika Ćorića.

Disciplinska komisija škole sutra će direktoru Dželoviću predati kompletan izvještaj s prijedlogom mjera protiv profesora geografije koji je 5. decembra suspendiran s radnog mjesta. Konačnu odluku donijet će sutra direktor Dželović, a kako nam je kazao, moguće su dvije opcije.

- Jedna je da profesoru Šefiku Ćoriću izreknemo pismenu opomenu, a druga raskid ugovora - naveo je Dželović, koji je nakon ispovijesti učenika Ćorićev odnos prema njima ocijenio neprofesionalnim.

Roditelji šokirani

Roditelji učenika ove gimnazije su šokirani i s nevjericom su primili vijest objavljenu u jučerašnjem broju našeg lista, gdje su pročitali ispovijesti učenice treće godine i drugih srednjoškolaca, koji su mahom potvrđivali njene navode.

- I sam školujem dijete u ovoj obrazovnoj ustanovi i samo saznanje da nešto ovako postoji u njihovoj blizini nije nimalo prijatno. Štaviše, veoma je ružno. Ja kao predsjednik Vijeća roditelja ove škole ne mogu ništa konkretno kazati dok Disciplinska komisija ne izrekne svoj stav - pojasnio je Hamid Guska, otac jednog od učenika prvog razreda ove gimnazije.

Podsjećamo, učenica trećeg razreda ove škole došla je plačući s prijateljicom i pedagoginjom škole Ešefon Čengić kod direktora Dželovića i požalila se na profesora geografije Šefika Ćorića, za kojeg je tvrdila da ju je 1. decembra u kabinetu geografije "dirao po grudima". Djevojčica je tada ispričala kako je i "na prošlogodišnjem izletu u Goranima kod Visokog spavao zajedno s učenicima u istoj prostoriji te da je tom prilikom profesor Ćorić u noći prišao njenom krevetu i dirao je po stomaku".

Spustio slušalicu

Profesora Šefika Ćorića jučer smo uspjeli nakratko kontaktirati. Nakon što smo se predstavili, on je samo spustio slušalicu. Naredni pokušaji da od njega dobijemo komentar na djevojčicine tvrdnje pali su u vodu, jer je Ćorić prekidao vezu.


Moralne norme na niskom nivou

Faruk Bešlić, predsjednik Sindikata srednjeg obrazovanja KS, kazao je da će, ukoliko se dokaže da se nešto desilo, Sindikat to najoštrije osuditi.

- Ako se ispostavi da su tačni djevojčicini navodi, profesor mora snositi sankcije, Sindikat ga ne može uzeti u zaštitu. Ako se ne dokažu navodi protiv profesora Ćorića, neko drugi mora snositi posljedice - istakao je Bešlić, napominjući da se mladim profesorima teško nositi u srednjim školama, jer su moralne norme i kod učenika spuštene na izuzetno nizak nivo.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/crna-h ... aziji.html


-
vijest wrote: Jedna je da profesoru Šefiku Ćoriću izreknemo pismenu opomenu, a druga raskid ugovora - naveo je Dželović, koji je nakon ispovijesti učenika Ćorićev odnos prema njima ocijenio neprofesionalnim.
cuj izreci mu pismenu opomenu , mozda da ga posaljete i na zimovanje po kazni
vijest wrote:istakao je Bešlić, napominjući da se mladim profesorima teško nositi u srednjim školama, jer su moralne norme i kod učenika spuštene na izuzetno nizak nivo.
Cuj tesko se nositi ! Pa on kao prosvjetni radnik ima vec unaprijed izradjen paket normi i kao covjek i kao prosvjetni radnik stim da ne branim ucenike i njihov nizak nivo morala ali taj moral skola i opcenito ministarstvo obrazovanja mora da uredi na drugi nacin sa unaprijed propisanim pravilima .

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by Bahra » 15 Dec 2011, 14:05

mandibulas wrote:
ni najmanje ne podrzavam takvo nesto. Ali kako maja rece "sta ces". Ono sto jesam cuo je da recimo u tuzli neko izdvoji vise para pa da mu dijete pohadja neku "katolicku" skolu (primaju oni tamo sve "nacionalnosti" da se razumijemo)....ali se valjda drze nekih striktnih pravila, skola ima jako obezbjedjenje (pa se makar po tom pitanju djeca osjecaju sigurnije)...sad jel cijela skola "elitnija" ja ne mogu reci...
Nije istina da se katolicke skole kod nas placaju, to znam iz prve ruke jer sin mi ide tamo. Mogu ti reci da kod njih ima najmanje elitizma. Sad je bio prijedlog vjeca roditelja koji zele da se furaju na taj elitizam, da djeca nose uniforme, sto smo mi svi odbili. Imaju akreditacije koje moraju da nose u skoli i to je to. Moj sin ide vec tri godine tamo i nikada do sada nisam primjetila da ima neki kompleks manje vrijednosti. Uciteljici kupujemo poklon za 8 mart, i kraj skolske godine i to da sva djeca daju najvise 5 km. Pojedinacnih poklona nema. Kamo srece da je u svim ostalim skolama tako.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: Elitizam u osnovnim školama i bullying

Post by Luna. » 15 Dec 2011, 14:12

moralne norme su, nazalost danas otisle ko zna gdje... mada je ovakvih slucajeva bilo uvijek. i ja sam imala jednog profesora koji je uvijek davao dvosmislene primjedbe. kad je vec rat poceo cula sam da je s jednom imo neki poseban odnos, koji nikako nije bio normalan odnos profesor - ucenik i sto mi je bilo neobjasnjivo da je ta tuka od cure isla s njim dobrovoljno na vecere. predavo je muzicko a ona je isla na neka takmicenja, ne znam vise iz cega, pa je na neki nacin bila njegova sticenica :D ...

i u ovom tekstu mi je cudno kako se ta curica uvijek iz neobjesnjivih razloga nalazila u blizini tog profesra ako joj on nije predavo?
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests