LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Moderator: Krokodil Behko

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 15 Jan 2016, 12:53

Krokodil Behko wrote:Mare, koje je brojno stanje, da znamo, ako zaratimo s Francuskom? :)
Da li je to sve skupa divizija, korpus ili?
Brojno stanje Legije trenutno je oko 10 000 a razbacani su ko grah po cijelom dunjaluku!!
A sto se rata tice,pa bili su u Bosni(Sarajevu) za vrijeme rata i na dobroj strani.Nazalost blokirani u dejstvu,bojom sljema!!!! :lupa :lupa

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Zagorka » 15 Jan 2016, 14:22

Bice dobro ako do septembra dodje do trecine price :oo

Ko u mejtefu. Dosta za danas djeco. Sutra subhaneke ponoviti.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 15 Jan 2016, 17:18

Image
Prve kontrole
Tu u kasarni atmostera bijase skroz drugacija.Pravi mravinjak.Ima nas stotinjak.Kazu nam da ako uzmu polovinu,to ce biti cudo!Pet od deset u regrutaciji i jedan ili dva na kraju obuke. Ostadoh tu skoro mjesec dana.Vrlo brzo sam ukapiro da je ipak vrlo korisno izgledati ko grmalj.Jos se malko namrgudim i niko me ne zajebava.Nadjoh i neke "zemljake".Pricamo isti jezik,pa nako na stranu,pricamo izmedju nas.Zezaju nas.Kazu "Yugo-mafija",takva nam je reputacija.Medjutim niko nas ne dira.Dani prolaze.Izmedju posjeta doktorima i ispitivanja po raznim kancelarijama,ucenja prvih rijeci i vojnickih manira.Doktori hoce da vide jesili zdrav,da ti nista ne fali.Jedina stvar koja nije bitna je pamet i skolovanost!
Image
Oni u kancelarijama,hoce da saznaju ko si, sta si,odakle si.I ovdje ima "nas",podoficir,koji prevodi.Izmedju ostalog ,postavljaju, narocito pitanja-"Kakva ti je motivacija?Zasto ti hoces uci u Legiju?Gdje i od koga si cuo za Legiju"?Bio jedan mali,19 godina,odgovorijo je da voli rat i da bi volio ubijati.Sutradan ga odvedose do ulazne kapije.Izbacise ga napolje.U medju vremenu svi smo prosli kod brice.Svi na nulu.Dodje i taj odlucni dan.Prolazim u kancelariji kod pukovnika koji je sef za regrutaciju.Prvo te pita,da li si promjenijo misljenje,i zelis li jos uvijek postati legioner.Poslije ti kaze da li ces ostati ili ces se popeti u autobus,koji ce te vratiti,(izbaciti), na zeljeznicku stanicu.Medju njima velika vecina su bili oni koji su bili nesposobni,i koji su bili skartirani od strane doktora.Bilo je i onih koji su ,znajuci,htjeli samo uci u Francusku bez vize,a i onih koji su se predomislili.Nas ostale su izmedju ostalog,naucili, kako se treba ponasati u kancelariji visokih oficira.Poredani u hodniku pred kancelarijom cekamo,svako svoj,"trenutak istine".Dolazi i na mene red.Pokucam i trazim odobrenje da udjem.Poslije odgovora,ulazim i u stavu mirno, predstavim se.Gleda me,odmjerava.Kaze mi da sjednem.Malo sam zacudjen,ali ipak sjednem.Nisam ni slutio da je to prvi i zadnji put da mogu da sjedim u kancelariji jednog oficira.
Image
U kancelariji Gestapoa

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7763 times
Status: Online

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2016, 17:45

Mare-legija8895 wrote:
Krokodil Behko wrote:Mare, koje je brojno stanje, da znamo, ako zaratimo s Francuskom? :)
Da li je to sve skupa divizija, korpus ili?
Brojno stanje Legije trenutno je oko 10 000 a razbacani su ko grah po cijelom dunjaluku!!
A sto se rata tice,pa bili su u Bosni(Sarajevu) za vrijeme rata i na dobroj strani.Nazalost blokirani u dejstvu,bojom sljema!!!! :lupa :lupa

Čuo sam za to u Sarajevu. Na žalost, poglavice plavih šljemova, bili su Akashi i Gali.


Znači 10.000? To je mjereno formacijom standardnih prostornih jedinica, nedovoljno za diviziju, ali u manevarskom smislu, to je pojaka divizija.

Kako sam razumio tvoje postove, oni najviše traže one iskrene i hrabre momke, željne avanture ali ujedno i da prihvataju stegu i izvršavaju zadatke. Ukratko, ratnike u duši, ako je rat i mirotvorce u duši, ako je mir?
online

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 15 Jan 2016, 19:45


Kako sam razumio tvoje postove, oni najviše traže one iskrene i hrabre momke, željne avanture ali ujedno i da prihvataju stegu i izvršavaju zadatke. Ukratko, ratnike u duši, ako je rat i mirotvorce u duši, ako je mir?
Oni traze prije svega ljude sa jakim karakterom i spremnim da se pokore disciplini.To je neophodno da bi otprilike 120 razlicitih nacionalnosti,kultura,obicaja i svega onog sto nas razlikuje, uklopilo i izvjezbalo i postalo JEDNA cijelina.Dvije NAJVAZNIJE devize Legije su:
LEGIO PATRIA NOSTRA i LEGIONAIRE UN JOUR, LEGIONAIRE TOUS-JOUR.Treba znati da se izmedju nas stvara odnos koji je jako,vrlo jako veci i jaci nego sto je bio birvaktile"jaran iz vojske".

PS:Ubaci mi ovaj smajlic na listu smajlicaImage

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7763 times
Status: Online

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Krokodil Behko » 15 Jan 2016, 19:49

Mare-legija8895 wrote:

PS:Ubaci mi ovaj smajlic na listu smajlicaImage

Nisam nadležan, ali mogu ga ubaciti na temu za prijedloge, za nove smajlije na forumu i bit će ubaćena, dok čitaš ovaj post. :)
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Pasaga » 15 Jan 2016, 19:59

Mare-legija8895 wrote:

Kako sam razumio tvoje postove, oni najviše traže one iskrene i hrabre momke, željne avanture ali ujedno i da prihvataju stegu i izvršavaju zadatke. Ukratko, ratnike u duši, ako je rat i mirotvorce u duši, ako je mir?
Oni traze prije svega ljude sa jakim karakterom i spremnim da se pokore disciplini.To je neophodno da bi otprilike 120 razlicitih nacionalnosti,kultura,obicaja i svega onog sto nas razlikuje, uklopilo i izvjezbalo i postalo JEDNA cijelina.Dvije NAJVAZNIJE devize Legije su:
LEGIO PATRIA NOSTRA i LEGIONAIRE UN JOUR, LEGIONAIRE TOUS-JOUR.Treba znati da se izmedju nas stvara odnos koji je jako,vrlo jako veci i jaci nego sto je bio birvaktile"jaran iz vojske".

PS:Ubaci mi ovaj smajlic na listu smajlicaImage
Gospn,drug...
nisam pratio sve tvoje postove,izlaganja...soryyy
...zbog prezauzetosti.....
Tako da nisam ni upratio tvoje podrucje djelovanja.....
zadatci,akcije.....i tako to...
de malo...... :123
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 15 Jan 2016, 21:09

Pasaga wrote:
Gospn,drug...
nisam pratio sve tvoje postove,izlaganja...soryyy
...zbog prezauzetosti.....
Tako da nisam ni upratio tvoje podrucje djelovanja.....
zadatci,akcije.....i tako to...
de malo...... :123
Pas-aga,pricu cu pokusati pisati onako hronoloski.Znaci ako si procitao sve sto je vec napisano na temi,onda nisi nista ni promako.A posto pisem po filingu i slobodnom vremenu onda ce to biti nesta ko serija.Svakih dan-dva nova prica.Znaci strpljenje i :gejsha

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37668
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2866 times
Been thanked: 2204 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Pasaga » 15 Jan 2016, 21:19

Mare-legija8895 wrote:
Pasaga wrote:
Gospn,drug...
nisam pratio sve tvoje postove,izlaganja...soryyy
...zbog prezauzetosti.....
Tako da nisam ni upratio tvoje podrucje djelovanja.....
zadatci,akcije.....i tako to...
de malo...... :123
Pas-aga,pricu cu pokusati pisati onako hronoloski.Znaci ako si procitao sve sto je vec napisano na temi,onda nisi nista ni promako.A posto pisem po filingu i slobodnom vremenu onda ce to biti nesta ko serija.Svakih dan-dva nova prica.Znaci strpljenje i :gejsha
okeee... :hoi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 16 Jan 2016, 17:37

Image
Testiranje

Gleda i prelistava papire.S vrijemena na vrijeme me pogleda.U kancelariji sa nama onaj podoficir."Zemljak".Tu je da prevodi.Zavrsi citanje,gleda me pa rece."Znaci ti hoces da postanes Legioner?Sto se mene tice sve je u redu, nema problema,medjutim moja duznost i obaveza je de ti postavim ovo pitanje.Jesili ti sto posto siguran?Dali si spreman odreci se svoje drzave,svog prijasnjeg zivota,sve to izbrisati i uci u porodicu koja se zove Legija Stranaca?Nasa deviza je" LEGIO PATRIA NOSTRA"(legija je domovina moja).Ako si spreman, evo ovdje je tvoj ugovor za angazovanje od 5 godina.Imas jos nekoliko mjeseci,koliko traje obuka,da se predomislis.Na kraju ovog perioda ako si dobar i ako budes htio,potpisaces novi ugovor".Gurnu mi papir sa penkalom.Potpisem nako na brzinu.Bez razmisljanja i bez pitanja sta stvarno pise na papiru.Ipak sam primjetio i jedino sto sam razumio,moje ime i prezime.Rece mi da mu je "draga moja odluka i da cu za dva-tri dana ici u jedan drugi grad gdje se nalazi kasarna u kojoj Legija formira buduce legionere.(4 RE).Izlazeci iz kancelarije u hodnik,srecem upitni pogled "zemljaka".Oni jos cekaju u hodniku i pitaju me kako je bilo."Primljen,potpisao sam ugovor".Odgovaram onako bez ikakvih vidljivih emocija,a u glavi sam sebi postavljam bezbroj pitanja.Kako to,zasto ,sta te ceka???????? Jebo te!! Shvatih za trenutak da je zivot ko lutrija.Izaberes broj i cekas izvlacenje neznajuci dali ces i sta ces dobiti.Selekcija se nastavlja.

Image
I opet testovi

Oni koji nisu primljeni,razduzuju vojnu opremu,vracaju im njihove licne stvari i papire i sa putnickom kartom,ostavljaju ih na peronima zeljeznicke stanice u Marselju.Medju njima,vecina je imala"zdravstvene defekte",neki su odustali sami.Dali zbog straha ili zbog cinjenice da su usli u Francusku,bez vize i na "legalni" nacin.Naime u ono vrijeme,znaci 1988,da bi usao u Francusku,dovoljno je bilo reci granicnoj policiji da hoces da se angazujes u Legiju.Oni onda zovnu telefonom najblizi regrutni centar i Legija posalje nekog po tebe sa kolima.Tako je bilo za one koji su znali tu foru da udju u Francusku.Cijena?Nularica i pun stomak a voznu kartu ako si htjeo ostati u Marselju, zamjenis na salteru za lovu.Tako je bilo sa onima koji nisu prosli kroz prvo "reseto" selekcije.A ja i ostali koji su primljeni??Mi ko fol ponosni,sepurimo se i cekamo.Medju novima ,koji dolaze skoro svaki dan mi smo vec "stari i iskusni".Tri dana poslije javise nam da cemo biti prebaceni nekih 350km.Pravac vojna obuka.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120145
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7763 times
Status: Online

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Krokodil Behko » 16 Jan 2016, 17:43

Mare-legija8895 wrote:Naime u ono vrijeme,znaci 1988,da bi usao u Francusku,dovoljno je bilo reci granicnoj policiji da hoces da se angazujes u Legiju.Oni onda zovnu telefonom najblizi regrutni centar i Legija posalje nekog po tebe sa kolima.Tako je bilo za one koji su znali tu foru da udju u Francusku.Cijena?Nularica i pun stomak a voznu kartu ako si htjeo ostati u Marselju, zamjenis na salteru za lovu.

:D.
Nisam znao da ima i većih lopuža, od nas na Balkanu.

A čuj, koliko traju ti testovi, pa neki zaduže opremu a nakon toga razdužuju?
Zar nema neki uobičajeni način ljekarskih pregleda u mp3? :D
Ili je to možda "da ih pokupimo dok su voljni ući, pa ako je neko feleričan, samo ga šutnemo"
online

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 16 Jan 2016, 18:25

Krokodil Behko wrote:
Mare-legija8895 wrote:Naime u ono vrijeme,znaci 1988,da bi usao u Francusku,dovoljno je bilo reci granicnoj policiji da hoces da se angazujes u Legiju.Oni onda zovnu telefonom najblizi regrutni centar i Legija posalje nekog po tebe sa kolima.Tako je bilo za one koji su znali tu foru da udju u Francusku.Cijena?Nularica i pun stomak a voznu kartu ako si htjeo ostati u Marselju, zamjenis na salteru za lovu.

:D.
Nisam znao da ima i većih lopuža, od nas na Balkanu.

A čuj, koliko traju ti testovi, pa neki zaduže opremu a nakon toga razdužuju?
Zar nema neki uobičajeni način ljekarskih pregleda u mp3? :D
Ili je to možda "da ih pokupimo dok su voljni ući, pa ako je neko feleričan, samo ga šutnemo"
Bas nesta tako.Evo ti karta na kojoj se vidi da su skoro sve agencije za zaposljavanje u Legiju, blizu granice.(PILE)
Image
Istina je da Legija zadrzava monopol u odluci dali ces uci.Znaci,ako si falerican onda te i skartiraju.Bez milosti i kulturno.
Image

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 18 Jan 2016, 12:12

Za vrijeme puta,u autobusu ,vlada tisina.Svako je u svojim mislima.Ipak znamo ili barem ja znam da se krenulo u nepoznato.Kilometri i pejzazi Francuske prolaze kroz prozor.Gledam i ne prestajem da nadjem slicnost sa mojim rodnim krajem.Sve je novo,lijepo ali eto nije kao kod nas,kao kod mene u Rogatici.Poslije nekoliko zaustavljanja da bi se "odmorili" od puta i iprzili pokju cigaretu, stizemo na ulaznu kapiju 4 RE.
Image

Gledam kroz prozor autobusa.Velika i moderna kasarna.Legijoneri sa bijelim kapama,podoficiri i oficiri sa crnim.Zelene beretke.Sve i svi su u pokretu.Ko mravinjac.Trce ,marsiraju,pjevaju iz sveg glasa,one,poslije sam ukapirao,vojnicke,ritmicke pjesme,koje se poklapaju sa trcanjem.Nesto kao u Americkim filmovima kao GI.Ali ovdje je na Francuskom.Pjesme Legije,koje velicaju podvige i jacaju moral.Autobus se zaustavi.
I tada je pocelo.Docekase nas onako vojnicki, kao u Legiji.Vicu,galame.Postrojavaju nas.Prozivaju imena i prezimenaTi ces tamo ti tamo.Mi ko kokosi koje tjeraju u kokosinjac,skroz izgubljeni i ne organizovani.Razdvojise nas na grupe.Svaka grupa sa "svojim kaplarom"(desetarom).Ja sa jos nekoliko,pravac u zutu zgradu.Naime,u Legiji postoje boje po kojima se moze zakljuciti kojoj brigadi pripadas.Mene zapade zuta.Pokazase nam nase sobe,krevete,licne ormare.Ostatak dana nas vodaju po kasarni i pokazuju nam gdje se nalaze,menza,komandni kadar,vojna policija i vojnicki pritvor,blagajna gdje cemo primati plate......Poslije vecere,pravac soba i u 22.oo ugasise svijetla sa kratkim upozorenjem!"A sad TISINA".Sutradan u 5 sati utrcase u sobu.-"Ustajte bando lijencuga.Ovdje je Legija,niste vise civili".Spremanje kreveta,ciscenje kolektivnih prostorija,postrojavanje,dorucak pa pravo u,kako sam je ja nazvao" komunisticka radnja".Sve ti daju i djaba.

Image
Svako je dobio ovo.Licna oprema

Nekoliko uniformi,cizme,vojnicke,gace,potkosulje,carape,sve i jos u vise primjeraka.Poslije toga,optereceni svom tom garderobom vracamo se u sobu.Da napomenem da se sve, ama bas sve, radi u postrojenom sastavu.U pocetku nemamo reflekse,ali na raju obuke grupa ce izgledati kao cijelina.Treba sve ispeglati i srediti u ormar.Kontrolisu,objasnjavaju nam,kako peglati,gdje i kako slagati.Tako tri dana.Pa cetvrtog dana poce obuka.
Image

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 18 Jan 2016, 20:33

Image
Na zalost tuzan nacin razbijanja predrasuda.Juce ovdje u Francuskoj poginulo je 5 Legionera.
Znaci ako kazete samo tu recenicu,prepustate na volju narodu,da od "obicne i tragicne" smrti,svojom mastom,ispisu scenario za dobar ratni film.Sve to jer su "culi" TO i TO o Legiji Stranaca.Jeste da je 5 Legionera poginulo,ali to se desilo na poslu.Treniranje na velikoj nadmorskoj visini,hladnoca,visok snijeg i lavina.Ali ako novinari to napisu ovako,onda se novine nece dobro prodavati.Treba toj vijesti dodati i oduzeti puno toga da bi se skrojila senzacionalna prica o smrti petorice "placenika".Kako je znao reci moj rah.Djedo-"I govno kad polijes cokoladom,postane naizgled,vrlo ukusno".

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mohr » 19 Jan 2016, 00:41

Mare-legija8895 wrote:Kako je znao reci moj rah.Djedo-"I govno kad polijes cokoladom,postane naizgled,vrlo ukusno".
Image
Sve i da je(ste) takvu glupost rekao (jedan) dedo (u šta sumnjam), čovjek, sa imalo soli u glavi :pusi ne bi to napis'o...


De nam malo prave priče, akcije, upozna li Antu Cash-a i/li Ulemeka, vidje li J.P. Dominique-a, bješe li mor'bit s njime u Kongu itd. :obrve Man' se kritike žute štampe i narodne volje :hihi

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 19 Jan 2016, 08:54

Mohr wrote:

Sve i da je(ste) takvu glupost rekao (jedan) dedo (u šta sumnjam), čovjek, sa imalo soli u glavi :pusi ne bi to napis'o...


De nam malo prave priče, akcije, upozna li Antu Cash-a i/li Ulemeka, vidje li J.P. Dominique-a, bješe li mor'bit s njime u Kongu itd. :obrve Man' se kritike žute štampe i narodne volje :hihi
Evo samo na brzinu da ti odgovorim.
Na moje, kako si vec rekao"skrabuljanje",sada me jos i vrijedjas.
Nije zbog toga sto nemam nimalo soli u glavi vec sto na neki nacin vrijedjas mog rah.Djedu.
Dakle,pokusacu da ti objasnim,onako kulturno,sta mislim o tebi i tvojim"konstruktivnim" kritikama.Volio bih da to ostane onako izmedju tebe i mene:
Image

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by drugrankovic » 19 Jan 2016, 09:38

Mohr wrote:
Mare-legija8895 wrote:Kako je znao reci moj rah.Djedo-"I govno kad polijes cokoladom,postane naizgled,vrlo ukusno".
Image
Sve i da je(ste) takvu glupost rekao (jedan) dedo (u šta sumnjam), čovjek, sa imalo soli u glavi :pusi ne bi to napis'o...


De nam malo prave priče, akcije, upozna li Antu Cash-a i/li Ulemeka, vidje li J.P. Dominique-a, bješe li mor'bit s njime u Kongu itd. :obrve Man' se kritike žute štampe i narodne volje :hihi


ako je bio s sjima onda je momcina? legija je za tvoju informaciju dezertirao u legiji... dakle, prvo svoj guzu spasio nasavsi utociste u legiji a potom uteko, i ovamo bivao geeral ad generalima pocevsi kod lopingera arkana...

ante je tamo bio spasavajuci se od pritvora dok je kokosario bakice i zlatne lancice..

ne vidim nikakvu ulogu u tome ako je upoznao barabe, jer od njih nesto pametno naucit nije mogao a njihovo djelovanje posle vjecina odvje manje vise zna...


prica svoju pricu, ne legijinu i drugih slicnih baraba...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by storm » 19 Jan 2016, 09:48

Manite se tih vaših lovačkih priča. rekla- kazala i pustite čovjeka, da ispriča svoju priču!
Ne ulazim u moralni dio, što se legije stranaca tiče.
Ja koliko sam informiran, nekad legija i jest bila utočište za propalitete, da koliko toliko, daju svom životu neki smisao....sad je to već desetljećima druga priča....čak bi rekao, da se lakše zaposliti u ovim našim lokalnim MUPovima ( mafijaškim) nego u legiji stranaca. Tamo ne igra ulogu stranačka pripadnost ;)
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 19 Jan 2016, 15:22

Image
Kako MORA izgledati licni ormar,za vrijeme kontrole

Mare-legija8895
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 212
Joined: 13 Jan 2016, 10:33
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: LEGIJA STRANACA-Moje sedmogodisnje iskustvo..

Post by Mare-legija8895 » 19 Jan 2016, 16:57

Image
Simbol i deviza Legije Stranaca

Samo mali izvod iz KODEKSA CASTI ili zakletve koju izgovaras u trnutku kada imas pravo po prvi put staviti bijelu kapu na glavu

“Légionnaire, tu es un volontaire servant la France avec Honneur et Fidélité.”
"Legioneru,ti si jedan dobrovoljac koji sluzi Francusku sa Ponosom i
Odanoscu"

“Chaque légionnaire est ton frère d’armes quelle que soit sa nationalité, sa race, sa religion.
"Svaki Legioner je tvoj brat po oruzju,bilo kakvo da je njegovo drzavljanstvo,njegova rasa,njegova religija"

“Respectueux des traditions, attaché à tes chefs, la discipline et la camaraderie sont ta force, le courage et la loyauté tes vertus.”

"Respektujes tradicije,vodjene tvojim sefom,disciplina i drugarstvo
su tvoja snaga,hrabrost i odanost su tvoje vrline"

“ Fier de ton état de légionnaire, tu le montres dans ta tenue toujours élégante, ton comportement toujours digne mais modeste, ton casernement toujours net.”

"Ponosan sto si Legioner,uvijek si lijepo obucen,tvoje ponasanje
je ponosno i skromno.Mjesto gdje zivis,uvjek je cisto"

“Soldat d’élite, tu t’entraînes avec rigueur, tu entretiens ton arme comme ton bien le plus précieux, tu as le souci constant de ta forme physichique"
"Elitni vojnik,ti se obucavas sa ozbiljnoscu,ti odrzavas tvoje oruzje kao
svoje najvece blago i brines se stalno o tvojoj fizickoj formi"

“ La mission est sacrée, tu l’exécutes jusqu’au bout et si besoin, en opérations, au péril de ta vie.”
"Tvoj zadatak je svet ,ti ga izvodis do kraja ,i ako treba,i po cijenu tvog zivota"

“Au combat, tu agis sans passion et sans haine, tu respectes les ennemis vaincus, tu n’abandonnes jamais ni tes morts, ni tes blessés, ni tes armes.”

"U bitkama ti reagujes bez osjecaja i bez mrznje,ti postujes pobjedjenog neprijatelja,ti nikad ne napustas ni tvoje mrtve,ni tvoje ranjene,ni tvoje oruzje"
Image

Post Reply

Return to “Vojska, vojna tehnologija, bitke i strategije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests