Noviteti u svijetu mobilnih telefona

Modeli mobitela, operateri, besplatni sms, iPod
User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by insomnia » 02 Feb 2020, 18:16

Dorian wrote: 02 Feb 2020, 17:34
Krokodil Behko wrote: 02 Feb 2020, 17:09


Razumio sam, kako je veća muka s različitim punjačima, za različite uređaje, ne samo za mobitele.
Ovako će biti sutra: Odeš u prodavnicu i kupiš laptop. Ako kupiš laptop sa punjačem, košta te 1.600 KM. Ako kupiš bez punjača, košta te 1.500 KM. Ako kupiš a punjačem, dobiješ univerzalni punjač (ja ga imam, koštaju oko 50 KM koji rade sa svim laptopima). Jedan uređaj koji automatski prilagođava napon i amperažu laptopu sa kojim radi. Uz njega dođu adapteri za različite priključke raznih laptopa.

OK. Onda sutra kupim novi laptop, drugog proizvođača. Eh, ovaj put kupujem laptop bez punjača jer imam stari punjač. I znam da će raditi sa novim laptopom, samo ću mu prikopčati odgovarajući adapter.

Već decenijama postoje univerzalni ispravljači, na kojima možeš namjestiti od 0 do X volti (mali kućni od 20 KM rade na od 1,5 do 12 volti, ozbiljni rade na od 0 do nekoliko stotina volti) istosmjernog napona, moguće je obrnuti polaritet priključka, staviti adapter kojim taj ispravljač prikopčavaš na različite uređaje sa različitim veličinam i oblicima priključka.

Na primjer:

Image

Zašto se Apple buni kada praksa istog punjača/ispravljača u elektronici postoji već decenijama? Zato što će raja kupovati univerzalne punjače od 10 KM umjesto Appleovog od 100 KM.
Glupost. Punjac cesto nadzivi ispravljac. Pogotovo sam adapter. Trenutno u kuci imam tri za iphone i ni jedan nisam kupio.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by insomnia » 02 Feb 2020, 18:18

Osim toga vec dugo mozes kupiti i zamjenski punjac za iphone koji radi bez problema a kosta bezveze nesto
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Čupava
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45445
Joined: 16 Feb 2016, 13:35
Location: Kad zatvorim oci, budem gdje pozelim...<3
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by Čupava » 02 Feb 2020, 18:28

Barba wrote: 02 Feb 2020, 17:33
Obikuša wrote: 02 Feb 2020, 13:16 Da se odlučiti hoće na jednoupotrebne telefone.. :ooo
Tko si ti?
:obrve vam jedna... :hihi
.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by Dorian » 02 Feb 2020, 19:31

insomnia wrote: 02 Feb 2020, 18:16
Dorian wrote: 02 Feb 2020, 17:34

Ovako će biti sutra: Odeš u prodavnicu i kupiš laptop. Ako kupiš laptop sa punjačem, košta te 1.600 KM. Ako kupiš bez punjača, košta te 1.500 KM. Ako kupiš a punjačem, dobiješ univerzalni punjač (ja ga imam, koštaju oko 50 KM koji rade sa svim laptopima). Jedan uređaj koji automatski prilagođava napon i amperažu laptopu sa kojim radi. Uz njega dođu adapteri za različite priključke raznih laptopa.

OK. Onda sutra kupim novi laptop, drugog proizvođača. Eh, ovaj put kupujem laptop bez punjača jer imam stari punjač. I znam da će raditi sa novim laptopom, samo ću mu prikopčati odgovarajući adapter.

Već decenijama postoje univerzalni ispravljači, na kojima možeš namjestiti od 0 do X volti (mali kućni od 20 KM rade na od 1,5 do 12 volti, ozbiljni rade na od 0 do nekoliko stotina volti) istosmjernog napona, moguće je obrnuti polaritet priključka, staviti adapter kojim taj ispravljač prikopčavaš na različite uređaje sa različitim veličinam i oblicima priključka.

Na primjer:

Image

Zašto se Apple buni kada praksa istog punjača/ispravljača u elektronici postoji već decenijama? Zato što će raja kupovati univerzalne punjače od 10 KM umjesto Appleovog od 100 KM.
Glupost. Punjac cesto nadzivi ispravljac. Pogotovo sam adapter. Trenutno u kuci imam tri za iphone i ni jedan nisam kupio.
Od tebe sam davno navikao da kontriraš samo zato da kontriraš i idprovociraš.

Dakle, vidim da ne shvataš. Upravo u tvoja 3 punjača koja imaš je poenta. Imam ih i ja 6 ili 7 i samo stvaraju meni smeće a i njihova proizvodnja zagađuje. Ali kada god kupiš novi uređaj dobiješ punjač, trebao ti ili ne. Ovako ćeš kupiti punjač samo kada ti zatreba. Vjerovatno neće dolaziti uz svaki uređaj. Pa se neće desiti da promijeniš pokvarni telefon i uz novi dobiješ punjač, a ostao ti punjač od starog. Pa umjesto da imaš 5 uređaja i 8 punjača a 5 ti je viška, imaćeš recimo 8 uređaja i 3 punjač jer ti 3 trebaju. I svaki punjač će puniti svaki uređaj.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by insomnia » 02 Feb 2020, 19:41

Znaci osim sto cu morati platiti precjenjen telefon moracu kupiti i punjac
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by Mirelam » 02 Feb 2020, 19:52

Trebalo bi da bude i u zastiti okolisa i sredine. Ne kupujes vise punjac, samo po potrebi.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by gospođa Brams » 02 Feb 2020, 19:59

Koliko vi imate uredaja :ha ja imam jedan mobitel i jedan punjac
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by Dorian » 02 Feb 2020, 19:59

insomnia wrote: 02 Feb 2020, 19:41 Znaci osim sto cu morati platiti precjenjen telefon moracu kupiti i punjac
Nećeš ako imaš već jedan. Ako nemaš kupićeš jedan. Sada ako kupiš 10 uređaja dobiješ 10 punjača. Po novom ćeš kupiti 10 uređaja i recimo 2 punjača. Ili koliko ti treba ili želiš. Ako već imaš punjač, nećeš kupiti ni jedan novi. To je stotine miliona punjača koji u ladicama skupljaju prašinu i biće bačeni u smeće manje. Smanjenje količine smeća, smanjenje zagađenja bez bespotrebne proizvodnje novih itd.

User avatar
Mrachno
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4342
Joined: 16 Dec 2015, 19:28
Location: Berlin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by Mrachno » 02 Feb 2020, 20:00

Mala_Mu wrote: 02 Feb 2020, 13:12 Kako me hvata skrlet od ove slike...

imam traume od iPhona.. Jos najgore kad ga prikljucis.. nece gospodin da se upali dok se ne napuni koliko njemu odgovara, minimum 30% a mene tamo ceka vazna poruka :why :valja
ejs 30 % :plavi
pali se na 1 % kod mene
i btw koristim wireless charger griffinov :o
Ako ti nešto dušu tišti, napusti to.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by Socrates » 02 Feb 2020, 20:02

Čekajte sad kad se udruže proizvođači pa ćete vidjeti belaja.

Kako bolan da sa tržišta izbacis natjecanje?

I da podsjetim, mi ovdje pričamo o punjačima.
. . . . . . . . .

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by Mirelam » 02 Feb 2020, 20:03

Dorian wrote: 02 Feb 2020, 19:59 Nećeš ako imaš već jedan. Ako nemaš kupićeš jedan. Sada ako kupiš 10 uređaja dobiješ 10 punjača. Po novom ćeš kupiti 10 uređaja i recimo 2 punjača. Ili koliko ti treba ili želiš. Ako već imaš punjač, nećeš kupiti ni jedan novi. To je stotine miliona punjača koji u ladicama skupljaju prašinu i biće bačeni u smeće manje. Smanjenje količine smeća, smanjenje zagađenja bez bespotrebne proizvodnje novih itd.
:ok
Mislim da je upravo to osnova cijele price.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by gospođa Brams » 02 Feb 2020, 20:05

Majcica EU brine za nas :D.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by Dorian » 02 Feb 2020, 20:09

gospođa Brams wrote: 02 Feb 2020, 19:59 Koliko vi imate uredaja :ha ja imam jedan mobitel i jedan punjac
5 mobitela, 2 tableta, 3 laptopa, zvučnici, eksterne baterije, satovi itd.

Svi laptopi se pune ili na struju kopčaju jednim adapterom, svi ostali uređaji koji se pune USB priključkom se pune ili koriste sa jednim punjačem koji ima 3 USB izlaza sa ukupno 4 ampera

Znači, za 15-ak uređaja koristim samo 2 punjača/adaptera. Svi punjači koji su došli uz te uređaje skupljaju prašinu i faktički su bespotrebno smeće. Da imam Apple, morao bih imati dodatne punjače za njih. Bolje narediti Appleu da "se puni" kao i svi odtali, nego da ljudi uz ostale moraju imati i njihove punjače.

Zato sam ja pristalica ove uredbe, smanjuje zagađenje i količinu smeća.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by Hannibal » 02 Feb 2020, 20:10

gospođa Brams wrote: 02 Feb 2020, 19:59 Koliko vi imate uredaja :ha ja imam jedan mobitel i jedan punjac
ja 1 mobitel i 0 punjaca 😭 baterija mi vazda prazna
🐽

User avatar
Maksuz svratila
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2387
Joined: 28 Mar 2019, 17:05
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by Maksuz svratila » 02 Feb 2020, 20:15

Image
...jesi čuo za onoga...šta... šta......jesi čuo za onu...ooooooo...da li si čuo za onoga...šta, šta, šta, šta, šta, šta, šta...
...da li si čuo za onu...c, c, c, c, c, c, c...

...razvela se, kurvala se, prevarila, propio se...raskućila, zabagreo, otrcala, poludeo...

...ihihi kafu turi...ihihi ću ti pričam...ihihi gola govna...ihihi a ja nisam...

...jesi čuo za onoga, jesi čuo za onu...sečem uvo k'o Van Gog, k'o Betoven sad sam gluv...

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by Dorian » 02 Feb 2020, 20:22

Hannibal wrote: 02 Feb 2020, 20:10
gospođa Brams wrote: 02 Feb 2020, 19:59 Koliko vi imate uredaja :ha ja imam jedan mobitel i jedan punjac
ja 1 mobitel i 0 punjaca 😭 baterija mi vazda prazna
Kao sada recimo, ovo nisi napisao na mobitelu, poslao si nam telepatski :hihi

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by gospođa Brams » 02 Feb 2020, 20:27

Dorian wrote: 02 Feb 2020, 20:09
gospođa Brams wrote: 02 Feb 2020, 19:59 Koliko vi imate uredaja :ha ja imam jedan mobitel i jedan punjac
5 mobitela, 2 tableta, 3 laptopa, zvučnici, eksterne baterije, satovi itd.

Svi laptopi se pune ili na struju kopčaju jednim adapterom, svi ostali uređaji koji se pune USB priključkom se pune ili koriste sa jednim punjačem koji ima 3 USB izlaza sa ukupno 4 ampera

Znači, za 15-ak uređaja koristim samo 2 punjača/adaptera. Svi punjači koji su došli uz te uređaje skupljaju prašinu i faktički su bespotrebno smeće. Da imam Apple, morao bih imati dodatne punjače za njih. Bolje narediti Appleu da "se puni" kao i svi odtali, nego da ljudi uz ostale moraju imati i njihove punjače.

Zato sam ja pristalica ove uredbe, smanjuje zagađenje i količinu smeća.
Ja sve punjace uvijek iskoristim, ili kad meni crkne onaj koji imam, ili covjeku, nekom uvijek dam, nikad mi nisu skupljali prasinu, mozda davno kad je svaki model imao svoj punjac, al dosta proizvodaca su (svojom odlukom) malo to standardizirali pa se uvijek da upotrijebiti kasnije ako ti trenutno ne treba
I mislim da bi tako i trebalo biti, potrosac ce prepoznati ono sto je u skladu s njegovim potrebama. Mislim da bi trebali dati izbor zelis li kupiti i punjac ili ne. Ne svida mi se ideja petljanja u trziste pod krinkom neceg plemenitog. Skepticna sam :ooo
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 127 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by gospođa Brams » 02 Feb 2020, 20:32

I bogati sta ce ti 5 mobitela? Uopce nisi ekoloski osvjesten :ha

I nitko ne tjera ljude da kupuju Apple proizvode. To je njihov izbor. Imaju alternativu ako zele.
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

Dorian
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6229
Joined: 20 Sep 2019, 17:27
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by Dorian » 02 Feb 2020, 20:34

gospođa Brams wrote: 02 Feb 2020, 20:27
Dorian wrote: 02 Feb 2020, 20:09

5 mobitela, 2 tableta, 3 laptopa, zvučnici, eksterne baterije, satovi itd.

Svi laptopi se pune ili na struju kopčaju jednim adapterom, svi ostali uređaji koji se pune USB priključkom se pune ili koriste sa jednim punjačem koji ima 3 USB izlaza sa ukupno 4 ampera

Znači, za 15-ak uređaja koristim samo 2 punjača/adaptera. Svi punjači koji su došli uz te uređaje skupljaju prašinu i faktički su bespotrebno smeće. Da imam Apple, morao bih imati dodatne punjače za njih. Bolje narediti Appleu da "se puni" kao i svi odtali, nego da ljudi uz ostale moraju imati i njihove punjače.

Zato sam ja pristalica ove uredbe, smanjuje zagađenje i količinu smeća.
Ja sve punjace uvijek iskoristim, ili kad meni crkne onaj koji imam, ili covjeku, nekom uvijek dam, nikad mi nisu skupljali prasinu, mozda davno kad je svaki model imao svoj punjac, al dosta proizvodaca su (svojom odlukom) malo to standardizirali pa se uvijek da upotrijebiti kasnije ako ti trenutno ne treba
I mislim da bi tako i trebalo biti, potrosac ce prepoznati ono sto je u skladu s njegovim potrebama. Mislim da bi trebali dati izbor zelis li kupiti i punjac ili ne. Ne svida mi se ideja petljanja u trziste pod krinkom neceg plemenitog. Skepticna sam :ooo
Ali, taj ćeš izbor upravo i imati. Sada kada kupiš novi mobitel ili tablet, u kutiji ti dođe punjač. Sa ovom uredbom vjerovatno će se vremenom dogoditi da neće biti punjač u kutiji, a ti ćeš ga od prodavača tražiti ako ti treba. Pa i USB kabl. Ako ti ne trebaju jer ih već imaš, nećeš ih ni kupovati.

Nekada su i slušalice dolazile uz svaki mobitel ili tablet. Već nekoliko godina to je više izuzetak nego pravilo. I meni to odgovara zato što sam sebi kupio kvalitetne slušalice, a one koje su isporučivali uz mobitele, a najčešće im je kvalitet na nivou smeća, davao ili bacao.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Evropa odlučila: Od jula isti punjač za sve telefone

Post by insomnia » 02 Feb 2020, 20:35

To ce dovesti samo do toga da ce poceti naplacivati punjace
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “Mobiteli”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 43 guests