Demokratija

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Socrates » 04 Apr 2016, 16:37

Mohr wrote:Koju ideologiju :roll

Šta je uopšte ideologija po definiciji?


I daj navedi nam, uz kratak uvodni opis, neki od tih novih pravaca (pravaca čega?) ako ga imaš na umu?



Btw, narodna je volja, još i onomad u SFRJ, bila popovština :klanja te ju je narod najzad ponovno i dobio, pa ne znam u čemu je problem :cudi
Pa to i ja pitam - sta je ustvari ideologija i zasto ti branis komunizam kad je neodbranjiv. Ne samo to, nego branis i prethodni sistem a da uopste ne uzimas mnoge druge stvari u obzir. Nije taj sistem egzistirao u vakuumu. Cak i da su se svi Bosanci i Maja i Vila slozili da hoce da zadrze stari sistem, on se nije mogao zadrzati. Mozemo mi plakati Bogu i narodu, ali to ne mijenja stvari.

Ideologija je valjda normativna politicka teorija po kojoj zelimo da organizujemo zajednicu ljudi. Slobodno tumacenje.
. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 16:48

Naravno da to nije ideologija. Ideologija je vulgarizovana, zapravo izopačena, smišljeno pogrešno tumačena ideja. Ideologija je, ukratko, skup tumačenja koji imaju za cilj da prikriju ideju koja se zapravo provodi. I to upravo rade vladajuće klase da bi kontrolisale masu. Sa aspekta originalne (Marxove) ideje komunizma, čija pokretačka (dakako revolucionarna) snaga je proletarijat, tu ideologije nema, jer proletarijat uopće ne krije svoje namjere, i ne proiče da će, ako i kad mu se ukaže prilika tj. stvore uvjeti, nasilno svrgnuti stari (vladajući) poredak, budući da je proletarijat direktan protivnik izrabljivačkoj klasi, dakle apsolutno neprijateljski postavljen spram kapitalista i obrnuto. Međutim kapitalistička (vladajuća) klasa ne može bez ideološke demagogije, poput recimo npr. njihove tvrdnje da je rad izvor sveg bogatstva (blagostanja) iako znamo da upravo oni najmanje ili uopće ne rade a da proletarijat crkava od posla ;)

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Socrates » 04 Apr 2016, 16:55

Mohr wrote:Naravno da to nije ideologija. Ideologija je vulgarizovana, zapravo izopačena, smišljeno pogrešno tumačena ideja. Ideologija je, ukratko, skup tumačenja koji imaju za cilj da prikriju ideju koja se zapravo provodi. I to upravo rade vladajuće klase da bi kontrolisale masu. Sa aspekta originalne (Marxove) ideje komunizma, čija pokretačka (dakako revolucionarna) snaga je proletarijat, tu ideologije nema, jer proletarijat uopće ne krije svoje namjere, i ne proiče da će, ako i kad mu se ukaže prilika tj. stvore uvjeti, nasilno svrgnuti stari (vladajući) poredak, budući da je proletarijat direktan protivnik izrabljivačkoj klasi, dakle apsolutno neprijateljski postavljen spram kapitalista i obrnuto. Međutim kapitalistička (vladajuća) klasa ne može bez ideološke demagogije, poput recimo npr. njihove tvrdnje da je rad izvor sveg bogatstva (blagostanja) iako znamo da upravo oni najmanje ili uopće ne rade a da proletarijat crkava od posla ;)
Ti si zaustavljen u vremenu, covjece.

Bas kao sto su i ovi sto vjeruju u kapitalizam zaustavljeni u vremenu. Ideoloska demagogija, kako si je opisao, je bila baza sistema koji branis, dakle one Jugoslavije.

Dakle, ispravno primjecujes jednu stvar.
Ali je ne primjenjujes na sve situacije, nego samo na situacije koje proizvoljno biras. Zakljucak, i ti si, onda demagog. Ovo nije uvreda.
Last edited by Socrates on 04 Apr 2016, 17:05, edited 1 time in total.
. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 17:03

Socrates wrote:
Mohr wrote:Naravno da to nije ideologija. Ideologija je vulgarizovana, zapravo izopačena, smišljeno pogrešno tumačena ideja. Ideologija je, ukratko, skup tumačenja koji imaju za cilj da prikriju ideju koja se zapravo provodi. I to upravo rade vladajuće klase da bi kontrolisale masu. Sa aspekta originalne (Marxove) ideje komunizma, čija pokretačka (dakako revolucionarna) snaga je proletarijat, tu ideologije nema, jer proletarijat uopće ne krije svoje namjere, i ne proiče da će, ako i kad mu se ukaže prilika tj. stvore uvjeti, nasilno svrgnuti stari (vladajući) poredak, budući da je proletarijat direktan protivnik izrabljivačkoj klasi, dakle apsolutno neprijateljski postavljen spram kapitalista i obrnuto. Međutim kapitalistička (vladajuća) klasa ne može bez ideološke demagogije, poput recimo npr. njihove tvrdnje da je rad izvor sveg bogatstva (blagostanja) iako znamo da upravo oni najmanje ili uopće ne rade a da proletarijat crkava od posla ;)
Ti si zaustavljen u vremenu, covjece.

Bas kao sto su i ovi sto vjeruju u kapitalizam zaustavljeni u vremenu. Ideoloska demagogija, kako si je opisao, je bila baza sistema koji branis, dakle one Jugoslavije.
Ne branim ja taj sistem kao idealan, nego samo kažem da je bio stoput bolji od ovog danas, što je nepobitno, te samo kažem da smo u tom smislu doživjeli regresiju tj. povratak na staro i (provjereno) lošije, a to je žalosno i tragično za svjetsko-histroijski proces. Riječju, nazadovali smo, otupjeli i zaglupjeli, prestravljeni i malodušni, besperspektivni, te se pravimo da je sasvim OK sve ono što nas svakodnevno okružuje i što nam radi o glavi.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Socrates » 04 Apr 2016, 17:08

Mohr wrote:
Socrates wrote:
Mohr wrote:Naravno da to nije ideologija. Ideologija je vulgarizovana, zapravo izopačena, smišljeno pogrešno tumačena ideja. Ideologija je, ukratko, skup tumačenja koji imaju za cilj da prikriju ideju koja se zapravo provodi. I to upravo rade vladajuće klase da bi kontrolisale masu. Sa aspekta originalne (Marxove) ideje komunizma, čija pokretačka (dakako revolucionarna) snaga je proletarijat, tu ideologije nema, jer proletarijat uopće ne krije svoje namjere, i ne proiče da će, ako i kad mu se ukaže prilika tj. stvore uvjeti, nasilno svrgnuti stari (vladajući) poredak, budući da je proletarijat direktan protivnik izrabljivačkoj klasi, dakle apsolutno neprijateljski postavljen spram kapitalista i obrnuto. Međutim kapitalistička (vladajuća) klasa ne može bez ideološke demagogije, poput recimo npr. njihove tvrdnje da je rad izvor sveg bogatstva (blagostanja) iako znamo da upravo oni najmanje ili uopće ne rade a da proletarijat crkava od posla ;)
Ti si zaustavljen u vremenu, covjece.

Bas kao sto su i ovi sto vjeruju u kapitalizam zaustavljeni u vremenu. Ideoloska demagogija, kako si je opisao, je bila baza sistema koji branis, dakle one Jugoslavije.
Ne branim ja taj sistem kao idealan, nego samo kažem da je bio stoput bolji od ovog danas, što je nepobitno, te samo kažem da smo u tom smislu doživjeli regresiju tj. povratak na staro i (provjereno) lošije, a to je žalosno i tragično za svjetsko-histroijski proces. Riječju, nazadovali smo, otupjeli i zaglupjeli, prestravljeni i malodušni, besperspektivni, te se pravimo da je sasvim OK sve ono što nas svakodnevno okružuje i što nam radi o glavi.
Da, ali taj neki pretjerano romantizirani odnos prema proslosti ne pomaze takodje. I to sprijecava ljude da vide buducnost. Mozda cak i vise nego sadasnji rezim zivljenja.

Bilo kako bilo, mozda kasnije o necem drugom.
. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 17:15

Nije to nikakva romantika, dapače, riječ je naprosto o tome da za ono što je OK i bolje pošteno i priznamo da je tako ;) Udruženi rad i radničko samoupravljanje, koji imaju pozitivne, razvojne implikacije na širu društvenu zajednicu su svakako bolji i pošteniji od najamnoga izrabljivačkog rada u korist (pohlepnih) pojedinaca. To je sve.

User avatar
Socrates
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 44805
Joined: 09 Jan 2016, 07:50
Location: . . . . . . . . .
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Socrates » 04 Apr 2016, 18:40

Mohr wrote:Nije to nikakva romantika, dapače, riječ je naprosto o tome da za ono što je OK i bolje pošteno i priznamo da je tako ;) Udruženi rad i radničko samoupravljanje, koji imaju pozitivne, razvojne implikacije na širu društvenu zajednicu su svakako bolji i pošteniji od najamnoga izrabljivačkog rada u korist (pohlepnih) pojedinaca. To je sve.
Me nema problema. Razumijem tvoje poente jer sam odgojen od dvoje ortodoksnih komunista. Oni su cak i u Kanadi clanovi Komunisticke Partije, mada nemaju nikakve sanse da ikad uticu na politicki proces. Kod nas su politicke teme i zestoke diskusije uvijek bile normalne. Cak I moja sestra, koja je klasican kanadski proizvod, je zarazena politikom.

Ja sam malo drugaciji od svojih roditelja. Ja moram da se pitam "dje ba zapelo?", jer je ocigledno da je negdje (ba) zapelo. Izgovori u kojima se neko drugi krivi, u kojima se tvrdi da su odredjeni pojedinci koji su se predstavljali kao komunisti zloupotrijebili ideju i sistem, ili u kojima je nesvjesnost naroda razlog za "dje ba zapelo" kod mene ne piju vode. Sto se tice komunizma, neke stvari, ocigledno, nisu uzete u obzir.

Dakle, nazad na demokratiju. Izvinjavam se mirelamu. :oo
. . . . . . . . .

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 20:06

Komentar ti je posve konfuzan, i ne kazuje ni o čem ništa. Ako pak i kazuje, onda je to upravo, kao što navodiš primjer svojih roditelja, posve suprotno od onog što (vjerujem) hoćeš da kažeš o demokratiji. Eto, u toj lijepoj, savršeno demokratskoj Canadi tvoji roditelji nemaju nikakve šanse... budući da su članovi KP-a. Što nam to kazuje o fantomu zvanom demokratija? Oni nisu ničim drugim diskvalificirani, nikakvim recimo npr. krimenom, nego upravo i naprosto činjenicom da su omraženi komunisti, zar ne ;)


Ovo pak tvoje sudbonosno pitanje, "đe ba zapelo", nemam pojma na šta se odnosi, a osobito nije jasan ostatak te rečenice, u kom trućaš o nesvjesnosti naroda kao o uzroku tvog dumanja nad "đe ba zapelo". Kažeš da sam sebe pitaš đe ba zapelo, pa daj nam onda lijepo reci šta ti misliš gdje to zaista jeste zapelo, te kako, za koga i zašto (je zapelo) :roll


Što se tiče komunizma (kojeg inače još nigdje nije bilo) koje to stvari i od strane koga, u odnosu na šta i na koga nisu uzete u obzir?

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by vila » 04 Apr 2016, 20:13

@mohr
Nemoj biti bukvalan
Rekao je da kp nema nikakve sanse kao politicka opcija a ne da njegovi riditelji nemaju sanse
I umorih se citajuci...dajte malo pojednostavnite vokabular :ooo
Ima nas ( npr.ja) malo glupavih
:grana

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by vila » 04 Apr 2016, 20:16

I usput
Udruzeni rad i radnicko samoupravljanje je utopija
Tko bi udruzeno radio a tko upravljao?
I onda opet...nema jednakosti
Nego sta zaradis..to i trosi
Pa kome opanci,kome obojci

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Bla » 04 Apr 2016, 20:20

Jedno je šta zaradiš, a drugo šta ti zarade. ;)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mohr
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8978
Joined: 16 Aug 2015, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mohr » 04 Apr 2016, 20:22

vila wrote:@mohr
Nemoj biti bukvalan
Rekao je da kp nema nikakve sanse kao politicka opcija a ne da njegovi riditelji nemaju sanse
I umorih se citajuci...dajte malo pojednostavnite vokabular :ooo
Ima nas ( npr.ja) malo glupavih
:grana
Draga moja @vilenice, ne treba mi tumač, ja znam šta sam pročit'o i znam šta na to odgovaram. Valjda je jasno da sam mislio na to da roditelji druga @Socratesa nemaju šanse da, kao što je napisano, utiču na politički proces, iako to nisam dokraja izrek'o odnosno prekinuo sam rečenicu kod "nemaju šanse" :pusa

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by vila » 04 Apr 2016, 20:26

Mohr wrote:
vila wrote:@mohr
Nemoj biti bukvalan
Rekao je da kp nema nikakve sanse kao politicka opcija a ne da njegovi riditelji nemaju sanse
I umorih se citajuci...dajte malo pojednostavnite vokabular :ooo
Ima nas ( npr.ja) malo glupavih
:grana
Draga moja @vilenice, ne treba mi tumač, ja znam šta sam pročit'o i znam šta na to odgovaram. Valjda je jasno da sam mislio na to da roditelji druga @Socratesa nemaju šanse da, kao što je napisano, utiču na politički proces, iako to nisam dokraja izrek'o odnosno prekinuo sam rečenicu kod "nemaju šanse" :pusa
Ispricavam se na upadu :cvijece

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by vila » 04 Apr 2016, 20:28

Bla wrote:Jedno je šta zaradiš, a drugo šta ti zarade. ;)
Aha...
A reci ti meni...bi li istu placu u tom radnickom samoupravljanju imali direktori i radnici na traci?

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Bla » 04 Apr 2016, 20:30

Pardon, malo me pogrešno tumačiš, ja se ukratko slažem da svako troši onoliko koliko zaradi, ali ne i koliko mu zarade ili koliko naslijedi. Kad ode pod zemlju, puj pike ne važi pa nek se svako trudi za sebe, a onda sasvim dovoljno viška ostane i za socijalu i za putovanje na Mars, a i za uništavanje naposlušnih naroda. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mirelam » 04 Apr 2016, 20:38

Postovani moji drugovi, gospodo i efendije
Mislim da ste potpuno promasili temu, tako da bih molio moderatora da je zamandali i stavi ad acta. :ooo

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Bla » 04 Apr 2016, 20:40

Demokratski ćemo te nadglasati. :p
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Mirelam » 04 Apr 2016, 20:41

Bla wrote:Demokratski ćemo te nadglasati. :p
Kod mene je demokratski centralizam i djelomicno diktatura dok se stvari ne dovedu u red, tako da mozes kuci nadglasavat. :ooo

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by Bla » 04 Apr 2016, 20:42

I kod mene, al' mogu odvojiti više vremena za naduravanje, pa da bezveze ne počinjemo. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
vila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 14923
Joined: 08 May 2014, 08:45
Has thanked: 442 times
Been thanked: 797 times
Status: Offline

Re: Demokratija

Post by vila » 04 Apr 2016, 20:43

Mirelam wrote:Postovani moji drugovi, gospodo i efendije
Mislim da ste potpuno promasili temu, tako da bih molio moderatora da je zamandali i stavi ad acta. :ooo
:123

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests