Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by srculence7 » 21 Nov 2017, 02:04

Mnogi pušači misle da ih cigarete smiruju, ne znaju šta će s rukama, imaju određene rituale uz koje pale cigaretu i to im predstavlja uglavnom problem, kada se nađu u takvom okruženju, odnosno u tim situacijama, da ne zapale.
storm je pomenuo da je pisao razloge za i protiv pa ću i ja krenuti od sastavljanja nekih lista i lakih vežbica koje bi mogle biti od pomoći ;)

Disanje - yoga vežba za koju se smatra da smanjuje želju za duvanom:
Sedite pravo i dišite na sledeći način:
Udahnite polako kroz nos brojeći do 5, trudite se da dišete “stomakom”. Zadržite dah brojeći istim ritmom do 5 a onda izdišite polako kroz usta brojeći isto do 5. Nakon toga udahnite 2-3 puta svojim normalnim ritmom i onda ponovite iznad navedeni postupak. Ponoviti postupak 10 puta a ukoliko osetite nelagodnost tokom ove vežbe dišite svojim normalnim ritmom oko 20s.
Zatim isplazite jezik i savijte ga nagore i u stranu da biste napravili cev. Vratite jezik i dišite normalno nekoliko sekundi. Ponavljajte postupak 15-20 puta.

Lista omiljenih stvari:
Napravite listu svega onoga što volite kod cigareta. Ne moraju to biti neke mnogo bitne stvari, važno je razmišljati o tome šta se dobija pušenjem.

Lista razloga:
Sastaviti spisak svega onoga što vas sprečava da prestanete sa pušenjem.
Ovo može biti problematično, jer je to zapravo navika koju ponavljate ne razmišljajući mnogo zašto i lako se od nje stvaraju razne iluzije. Ali treba znati šta je u osnovi svega, da li postoje neki strahovi vezani za prestanak i sl.

Lista želja:
Napravite spisak stvari koje bi vam prijale, išle u korist kad biste prestali da pušite. Zašto biste voleli da prestanete, šta biste time dobili?

U osnovi svega ovoga leži problem koji se u psihologiji zove “kognitivna disonanca” – kada su naša dva mišljenja u konfliktu. To što nastavljate da pušite je posledica toga što vaš um nalazi način da razreši ovu disonancu tako da zaobiđe mentalni konflikt,odnosno nalazi argumente koji vam se čine logičnim i dozvoljavaju vam da nastavite s tom aktivnošću. Zato je bitno da naučite da ih prepoznajete i razlikujete.

Primer:
Mislimo da nam pušenje umanjuje stres a zapravo ono što se dešava je da imamo osećaj nelagodnosti zbog toga što nemamo nikotin u krvi, jer ga se naš organizam brzo oslobodi i kada do toga dođe, zbog te navike koju smo stekli mi iskusimo blagu nervozu i osećaj da jedino cigareta može da nas smiri. Istina je da pušenje zapravo podiže krvni pritisak i broj otkucaja srca, tako da samo doprinosi stresu.

Vežba-slučaj: (ovu često izvode na nekim radionicama :) )
Zamislite da ste advokat i da vodite pravni slučaj. Prvo pogurajte slučaj ka tome da nastavite s pušenjem. Imate sastavljene liste iz ovih prethodnih vežbi pa suprotstavite argumente i pokušajte da opravdate pušenje i izvedete slučaj do kraja kao da ste pred sudijom i porotom. Pokušavajte da uhvatite porotu i na emocije. Cigarete su na sudu i vi ih branite. :hihi
Zatim zamenite strane i zamislite da ste tužilac. Imate i sve argumente sa liste iz vežbe gde treba da ubedite sudiju i porotu da su oni koji idu u korist cigaretama jedna obična besmislica.

Sličan proces se odvija u glavi svakog pušača na jednom nesvesnom nivou, a na ovaj način se on osvešćuje. ;)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by storm » 21 Nov 2017, 06:06

Prozor noćas mora pasti...
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Sibila
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20345
Joined: 22 Aug 2011, 13:01
Location: Island
Has thanked: 27 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by Sibila » 21 Nov 2017, 14:50

....pusim, dakle postojim :o :pusi

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by toxic » 22 Nov 2017, 02:03

srculence7 wrote: 20 Nov 2017, 14:50
toxic wrote: 20 Nov 2017, 14:46 Ja nisam u nijednoj kategoriji, a pusac sam :kafa
Daj nam se opiši malo, da napravimo još jedan profil :ok
Planiram ovih dana da izbacim neke metode odvikavanja, možda pomognu nekima koji žele da se toga reše ili bar da smanje ;)
:hihi
Ja sam u ubedjenju da nisam ovisnik, dok imam cigarete. Kad znam da su tu, danima mogu biti da ne zapalim. A i kad zapalim uglavnom je to s nekim u drustvu ko takodje dimi, pa eto, pravim mu drustvo.
No, onog momenta kad nemam cigarete, mene maltene panika hvata... i razmisljam samo o onom jednom dimu, kako bi mi bas u tom momentu legao k'o nikad. :oo

A inace, kad odlucim da prestanem, nemam problem. Prvi put sam batalila citave 3 godine, pa sam pusila 2, pa sam imala stanku od 2 i sad opet pusim. I tako, vrtim se stalno u krug.
Da napomenem, meni pakla cigareta ako ne izlazim bude 7 dana. Kad izlazim, isciburim maltene paklu za noc. Ni za to nemam objasnjenje. :D
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by toxic » 22 Nov 2017, 02:03

Rum wrote: 20 Nov 2017, 14:53
toxic wrote: 20 Nov 2017, 14:46 Ja nisam u nijednoj kategoriji, a pusac sam :kafa
Kad se propusi

U medjuvremenu :pusi
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by Bla » 22 Nov 2017, 02:05

tipičan pušač ne voli da pravi nikakve liste :ccc
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by toxic » 22 Nov 2017, 02:06

Sta je tipican pusac?
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by srculence7 » 22 Nov 2017, 02:07

toxic wrote: 22 Nov 2017, 02:03
srculence7 wrote: 20 Nov 2017, 14:50
toxic wrote: 20 Nov 2017, 14:46 Ja nisam u nijednoj kategoriji, a pusac sam :kafa
Daj nam se opiši malo, da napravimo još jedan profil :ok
Planiram ovih dana da izbacim neke metode odvikavanja, možda pomognu nekima koji žele da se toga reše ili bar da smanje ;)
:hihi
Ja sam u ubedjenju da nisam ovisnik, dok imam cigarete. Kad znam da su tu, danima mogu biti da ne zapalim. A i kad zapalim uglavnom je to s nekim u drustvu ko takodje dimi, pa eto, pravim mu drustvo.
No, onog momenta kad nemam cigarete, mene maltene panika hvata... i razmisljam samo o onom jednom dimu, kako bi mi bas u tom momentu legao k'o nikad. :oo

A inace, kad odlucim da prestanem, nemam problem. Prvi put sam batalila citave 3 godine, pa sam pusila 2, pa sam imala stanku od 2 i sad opet pusim. I tako, vrtim se stalno u krug.
Da napomenem, meni pakla cigareta ako ne izlazim bude 7 dana. Kad izlazim, isciburim maltene paklu za noc. Ni za to nemam objasnjenje. :D
Ti si neki društven tip, mogla bi u ove druželjubive sa malim izmenama ;)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by Bla » 22 Nov 2017, 02:08

pročitaj uvodni post :roll
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by Bla » 22 Nov 2017, 02:08

ja nisam imao snage :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by srculence7 » 22 Nov 2017, 02:08

Pa upravo je to pitanje, da li uopšte postoji?
A ti Bla prati malo dešavanja :123
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by Bla » 22 Nov 2017, 02:10

izgubim volju da išta pratim čim pomislim na ono sutradan kad prestanem pušiti. :tuga
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
toxic
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 20588
Joined: 26 Jul 2016, 15:22
Location: My Own World
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by toxic » 22 Nov 2017, 02:12

Ja nikad ne razmisljam o prestanku. Jednostavno nekad samo nemam zelju, i eto nekad traje 1 dan, znalo se desiti i par godina :oo
Smatram da nisam strastven pusac :D
𝗪𝗲'𝗿𝗲 𝗔𝗹𝗹 𝗠𝗮𝗱 𝗛𝗲𝗿𝗲

User avatar
Nice try
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 29635
Joined: 09 Dec 2016, 08:03
Been thanked: 15 times
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by Nice try » 23 Nov 2017, 08:05

Bla wrote: 22 Nov 2017, 02:10 izgubim volju da išta pratim čim pomislim na ono sutradan kad prestanem pušiti. :tuga
To i jeste najveći problem kod prestanka pušenja.
Šta sa starim navikama?Kako sutra popiti kafu,kako sjediti u društvu i sl.?
Kad sam odlučila prestati pušiti, uspjelo mi je iz prvog pokušaja jer sam promijenila sve dotadašnje navike.Jer,ako se nastavi sa navikama,a izbacite cigarete,onda samo one fale i to dovodi do ludila.
Nemojte više sjediti u uobičajeno vrijeme,ne pijte kafu sa starim društvom barem prvih desetak dana,ne jedite u isto vrijeme,pravite sebi neke lijepe zalogaje,onako radi utjehe,nabavite mentol bombone i navucite se na njih(kao ja) :D.
Najvažnije,barem je meni pomoglo,brojite svaki sat bez cigarete,pa dan,pa mjesec i td.
To mnogo pomaže.
Ali,mijenjanje navika je ključno.
"Nećemo ništa razumeti od hoda sveta ako budemo zamišljali da ljudi uvek postupaju pravedno..."

Balada o Bohoreti

User avatar
damir5
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 25962
Joined: 20 Mar 2016, 21:04
Location: bosanski forum
Mood:
Been thanked: 1 time
Contact:
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by damir5 » 23 Nov 2017, 08:24

sjetim se jednog svog druga kad kaže: "pa nisam budala da prestanem pušit' a jedva se naučio" :plavi :plavi
Me? Wrong? Never! Image

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by srculence7 » 27 Aug 2018, 18:27

Ko donese odluku da se oslobodi cigareta, ovaj tekst mu može biti od pomoći ;)


KAKO PUŠAČI MOGU DA PRESTANU SA PUŠENJEM?

Bez obzira na to koliko su ubedljive činjenice koje govore protiv pušenja, ono što je pušaču potrebno nisu samo činjenice i statistički podaci, već pre svega, jedan plan i program koji će mu pomoći da prekine sa pušenjem.
Sve dok postoji želja za prestankom pušenja, to ipak nešto znači, međutim, mnogi ljudi čine grešku što ne razdvajaju želju od jačine volje. Pored želje da prestane sa pušenjem, pušač da bi u tome uspeo, potrebno je da mobiliše i snagu volje u pozitivnu akciju.
Ako pušač želi da prestane sa pušenjem, to treba da učini odjednom, ne treba da pokušava da to čini postepeno.Razlog je taj što je bolje preživeti nekoloko teških dana, nego vući takvo stanje nedeljama i mesecima. Nijedno dugo mučenje nije lako. Bolje je tu dilemu rešiti odjednom, a to je obično lakše izvodljivo nego što se misli.
Kada ovo kažemo želimo da pomognemo pušaču da odoli žudnji što je moguće pre – u stvari u roku od pet dana.
Posle prekida sa pušenjem, prva tri dana su najteža, ali na kraju petog dana većina pušača oseća da je žudnja za cigaretom znatno manja ili da je nestala.
Ostane li pušač pri tome deset dana, uspeh je postignut.
Pušač teba da kaže sebi "Odlučio sam da ne pušim".
Pušač treba neprekidno da ponavlja svoju odluku, od trenutka kada ujutru otvori oči, pa do kasno uveče dok ih ponovo ne zatvori. Dok to ponavlja pušač teba da veruje u to.Ovo je pravi trenutak da pušač snagom volje i razumom u potpunosti uveri sebe da duvan šteti njegovom organizmu. Ne treba zaboraviti ni jednog trenutka vezu između razuma i tela, jer to može koristiti pušaču pri prekidanju ove štetne navike. Svakoga dana svoju nameru "Odlučio sam da ne pušim", pušač treba da ponavlja uz sve veće angažovanje volje i ne treba da zaboravi da ova snažna pozitivna odluka ima direktan uticaj na smanjenje fizičke potrebe njegovog organizma za pušenjem i to do te mere da kod mnogih pušača primetno dolazi do slabljenja žudnje.

Punim korišćenjem svoje volje, pušač ne samo da će oslabiti žudnju, nego će uz to vremenom uspeti da da svoje loše navike stavi pod kontrolu razuma. U trenucima jake želje za pušenjem, pušač treba da pogleda na svoj časovnik.Da posmatra sekundaru dok obilazi brojčanik. Bez obzira na jačanje želje, sigurno je da pušač može da izdrži bez cigarete jedan minut. Ako već izdrži jedan minut, onda može da izdrži još jedan. To je više nego sigurno, ali pri tome treba da obrati pažnju na još nešto. Kad tri minuta prođu, intenzitet želje za pušenjem kojom raspolaže, ali sledeći sat i svaki novi dan pojačavaće njegovu odluku i snagu volje koja mu je potebna da bi prestao sa pušenjem.

Postoje izvesna pravila kojih pušači teba strogo da se pridržavaju. Ova pravila će im pomoći da prebrode najteže krize na koje će nailaziti pri ovom putu u novi život.

1.PUŠAČ TREBA ČEŠĆE DA SE KUPA

Ovo je zaista vreme za uživanje. Pušač treba da se kupa u toploj vodi dva do tri puta dnevno po 15-20 minuta. Pušač treba da se opusti. Ako pušač oseti da više ne može da izdrži bez pušenja, pušač teba ponovo da ode u kadu ili pod tuš, a sigurno je pod tušem nemoguće pušiti.
Uz to pušač teba da pokuša i drugi način relaksacije – treba da se istrlja rukavicom za kupanje. Ova procedura poznata je na planu medicinske rehabilitacije kao vaskularna gimnastika, smiriće nerve, pojačaće cirkulaciju i pušač će osetiti izvanredno zadovoljstvo.
Evo u čemu se sastoji ova procedura. Prvo,pušač treba ujutru da ustane nekoliko minuta ranije nego obično. Drugo, u toplom kupatilu treba napuniti lavabo mlakom ili hladnom vodom.Treće, treba zaroniti rukavicu za kupanje u vodu, a zatim je dobro iscediti tako da oda na krajevima rukavice ne kaplje.Četvrto, treba čvrsto trljati jednu ruku ovom rukavicom sve dok koža ruke ne pocrveni.
Treba nastaviti sa trljanjem sve dok se ne pojavi zadovoljavajuće ružičasta boja koja je izraz pojačane periferne cirkulacije krvi. Neki ljudi će zaključiti da je potrebno dosta dugo trljanje da bi koža postala ružičasta, a to u stvari govori da se periferni ili površinski krvni sudovi prilično sporo šire. Međutim, ako se ista procedura pojavi i sledećeg jutra, ona će obično prouzrokovati brže širenje perifernih krvnih sudova. Ako pušač upotrebljava postepeno svakog jutra sve hladniju vodu, postići će bolji efekat. Međutim, ne treba pokušavati da se obuhvati celo telo prvog jutra. Drugog jutra treba obuhvatiti i drugu ruku. Trećeg jutra, redosled bi trebao da bude sledeći: leva ruka, desna ruka i grudi, tako da se celo telo obuhvati trljanje hladnom rukavicom za kupanje. Neke spartanske duše konačno počinju da ubacuju kockice leda u vodu za jutarnje trljanje. Hladno, brzo i snažno trljanje rukavicom za kupanje, dobro će pušača razbuditi i stimulisati za posao,a želju za pušenjem neće osećati.

2. PUŠAČ TREBA DA PIJE DOSTA VODE

Treba piti 6 – 8 čaša vode između obroka. Treba beležiti podatke o ovome ako je potrebno. Što se više tečnosti popije, u toliko će se više nikotina izlučiti iz organizma. Ne treba piti alkoholna pića, važnost unošenja tečnosti koju pominjemo nikako ne uključuje i pivo ili vino.
Ljudi koji ne poznaju medicinu, obično ne shvataju važnost dovoljne količine tečnosti za normalno funkcionisanje svih organa ljudskog organizma. Moždana tkiva, na primer, sadrže 75% vode. Nervni sistem ne može da funkcioniše bez dovoljno količine tečnosti. Voda je neophodna ne samo za oslobađanje čovečijeg organizma od nikotina, nego takođe i za dobro funkcionisanje nervnog sistema.
Ovde ćemo dati pušačima sugestije na koji način i u kojoj količini treba da koriste blagovremeno dejstvo tečnosti, tokom narednih nekoliko dana: čim ustane pušač ujutro, treba da pokuša da popije jednu iili dve čaše tople vode. U početku će možda biti primoran da otpočne sa stvaranjem navike da pije vodu odmah po ustajanju ujutro. Kasnije treba pušač da popije dve čaše vode između doručka i ručka, plus još dve čaše u toku popodneva. Sve ovo iznosi 6 čaša dnevno.
Ovih 6 čaša vode, uz sveže voćne sokove koje će pušač verovatno poželeti da popije u toku dana, blagovremeno će delovati na bubrege pušača. U stvari, ova povećana količina tečnosti će ih naterati (bubrege) da rade veoma intenzivno, ali će rezultat toga biti znatno smanjenje žudnje za unošenjem nikotina u organizam i to već tokom prva 24 časa od prestanka pušenja. Posle 24 časa, pišač može da smanji količinu vode ali treba da nastavi sa unošenjem u organizam što veće količine voćnih sokova.
Nikako ne treba zaboraviti na odluku koju je pušač već doneo, a to je «Odlučio sam da ne pušim».

3. VAŽNOST UREDNOG ODMORA

Pušač treba dovoljno da se odmara tokom pvih pet dana, da uzima normalne dnevne obroke u određeno vreme i da krene na noćni odmor u određeno vreme (8 šasova neće mu naškoditi). Tokom ovih pet dana pušač ne treba da izlazi u kafane i restorane u večernjim časovima. Pušač treba da učini sve što je moguće da bi sačuvao mir svog nervnog sistema i zato zato treba da planira da krene u postelju nešto ranije od njegovog dotle uobičajenog vremena. Treba pružiti svojim nervnima što bolji odmor jer je premorenost, u svim svojim oblicima, veliki neprijatelj snage volje. Upravo zato što su navikli da rade ili da se do kasno uveče, mnogi ljudi lišavaju svoj nervni sistem potrebnog odmora i zato ujutro ustaju ponekad umorniji nego kad su otišli na počinak, a oči su im mutne i zapaljene. Sa ovako premorenim nervima koji pod uticajem stare navike ponovo žude za cigaretom, kako je moguće da hronično iznurena osoba otpočne žestoku kampanju protiv bilo čega, a posebno cigarete.
Bilo da iscrpljenost pušača potiče od nedostatka odgovarajućeg odmora ili jednostavno od preteranog rada, u svakom slučaju pušač treba da pruži sebi dovoljno sna u toku ovih pet dana.

4. PUŠAČ NE TREBA DA SEDI POSLE OBEDA

Posle obeda pušač treba da izađe van kuće, da šeta i duboko udiše vazduh, najmanje 15 – 20 minuta. Pušač ne treba da sedne posle jela, jer će u to vreme, više od svega poželeti cigaretu. Da bi olakšao sebi, pušač treba da izađe van kuće.
Pušač je pre ovog imao običaj da se dobro najede i da nakon toga klone u svoju omiljenu fotelju i da bi podigavši udobno noge, sa cigaretom čitao novine, gledao televizor. U ovom tenutku, njegova omiljena udobna fotelja je postala dvostruka klopka – sva još odiše aromom hiljada cigareta popušenih ranije u njoj, a uz to još deo njegove ustaljene navike.
Ako ponovo sedne u fotelju pušač će biti okružen aromom cigarete koja izbija iz sofe, tepiha i zavese pa neće biti nikakvo čudo što će jačina njegove žudnje za pušenjem biti ravna pravom mučenju. Imajući ovo na umu, šetnja posle svakog obeda treba da postane pravilo za pušače koje u ovom periodu mora bezuslovno da poštuje.
Odmah posle obeda, pušač treba da počne da se bavi svojim omiljenim hobijem ili da izađe u šetnju. Pušač može da ode čak i dotle da pomogne na primer svojoj ženi u pranju posuđa. U stvari, važno je da radi bilo šta samo nikako ne sme sebi da dozvoli da sedne.

Evo i drugog razloga koji govori u prilog gore navedenog. Procenjuje se da je moždanim ćelijama potrebno oko pet puta više kiseonika nego što je potrebno ćelijama koje ulaze u sastav ostalih delova tela. Iz ovoga sledi zaključak da smanjivanjem količine kiseonika potrebnih mozgu, možemo znatno da oštetimo svoje mentalne funkcije.
Zar iz ovoga ne bismo mogli da napravimo logičnu predpostavku da će smanjenje mentalnih funkcija zbog nedostatka kiseonika isto tako smanjiti i snagu naše volje koja je u ovom trenutku takođe od vitalnog značaja u odupiranju želji za pušenjem.

Uz ovo, medicinska istraživanja ukazuju na činjenicu da su frontalne površine mozga najosetljivije na nedovoljnu količinu kiseonika, a to su upravo delovi mozga koji diriguju funkcijom snage volje i zdravog rasuđivanja. Zbog toga tokom narednih nekoliko dana kada uloga jake volje i smirenost nerava bude tako značajna, naročito posle obeda, pušač treba da nađe vremena za šetnje kojima će obezbediti mozgu dovoljne količine kiseonika.

Konačno, važno je da pušač ima na umu prirodni zakon prema kome je "sila stvorena iz strpljenja i vremena ". Da bi pušač bio jači od one neodoljive želje koja će ga povremeno progoniti, upravo kad mu se čini da više ne može izdržati, treba da kaže samome sebi "Odlučio sam se da ne pušim". Da popije posle toga čašu vode i da počne duboko da diše.
U roku od nekoliko minuta pušač će osetiti da žudnja počinje da jenjava i da je iz trenutka krize izašao kao pobednik. Ti periodi žudnje za cigaretom postepeno će postajati sve ređi i slabiji i na kraju pušač će uspeti u svom naporu da se oslobodi cigarete.
Treba se držati ovih pravila svakodnevno.
________________________________________

ULOGA ISHRANE U TOKU ODVIKAVANJA OD PUŠENJA

1.PUŠAČ TREBA DA BUDE OPREZAN U ODNOSU NA PIĆE

Pušač ne treba da pije alkoholna pića, kafu, čaj, koka-kolu. Pušač treba da izbegava svesedative i bilo kakva stimulativna srestva u nameri da što brže ojača svoj nervni sistem. Jedina pića koja pušač može da konzumira treba da budu mleko i mlaćenica. Kao topao napitak može da koristi piđe spravljeno od kaše žitarica.
Mnogi pušači, u pokušaju da se oslobode cigareta udvostručavaju do tada korišćenu dnevnu količinu kafe, ne shvatajući da kafa može da dovede do kulminacije žudnju za duvanom, koji pokušavaju da ostave. Pored ranije ustaljene navike da pušač puši uz šoljicu kafe, kofein koji se nalazi u kafi, stimuliše nerve a upravo to sada treba da izbegava. Veoma je važno da pušač sada očuva smirenost.
Drugi veliki neprijatelj snage volje je alkohol. U bilo kom obliku, alkohol deluje direktno na na vitalne moždane centre razuma, snage volje i sposobnosti pravilnog rasuđivanja. Iz navedenog razloga pušač treba da smatra alkohol tokom narednih nekoliko dana ličnim neprijateljem broj jedan.
U skoro svakoj grupi ljudi koji na bilo koji način pokušava da prstanu sa pušenjem, nailazimo na znatan broj onih, koji u ovom pogledu napreduju izvanredno, ali sve do onog fatalnogpopodneva kada se iznenada nađu na nekoj koktel partiji ili prijemu. Mnogi od njih odlaze na koktel čvrsto rešeni da pijukaju jednu čašu piva u toku celog popodneva i obično i uspevaju u tome, ali sve do onog trenutka kada im priđe stari prijatelj i pozove ih da popiju samo kapljicu za stara dobra vremena. Posle ovoga dolazi do i pola pakla cigareta, jer je kapljica pobedila snagu volje.

2. PUŠAČI NE TREBA DA JEDU TEŠKA JELA I SLATKIŠE

Hrana koja izuzetno godi strasnom pušaču je dobro začinjena hrana. Strasan pušač takođe jede veće količine mesa, umaka i izuzetno mu gode pržena i teška jela što mu u velikoj meri prestanak pušenja čine nemogućim.
Strasnim pušačima godi jako začinjena hrana, upravo zbog toga što duvan umrtvuje čulo ukusa. Oni obično osećaju potrebu za velikim količinama jakih začina da bi ovi konačno prodrli kroz utvrđene kvržice čula ukusa. Kad pušač iznenada prestane sa pušenjem, njegovo čulo ukusa počinje da se budi iz dugogodišnje obamrlosti što ga navodi da počne jesti veće količine omiljene hrane, a ovaj momenat ponovo zaheva još jedan napor snage volje koji u ovom trenutku treba da glasi: Odlučio sam da se ne predajem. Zbog toga je potrebno da na sve moguđe načine pušač izbegava tokom ovih dana sve jake začine kao što su: senf, biber, paprika i hren. Pušač treba da se seti da je bolje da ne jede svu onu hranu koja pecka jezik i kad jede hladno.
Tokom ovih pet dana, pušač treba da izbaci iz jelovnika sve bogate šnicle i hranu prženu na masti i ulju. Pušač treba da da svom organizmu idealnu šansu da se osnaži upotrebom sveže hrane pripremljene na što jednostavniji način. Neki ljudi osećaju da je dobro začinjena fina šnicla sama po sebi dovoljna da bude izvor jake žudnje za pušenjem.Žudnja je verovatno pojačana prisustvom purina koji se nalazi u mesu, kao i povećanom količinom amonijaka koji se oslobađa prilikom raspadanja visokih proteina iz mesa, jer visoki procenat amonijaka može da stimuliše rad centralnog nervnog sistema. Ukoliko je šnicla bogatija, utoliko je veća količina amonijaka koji se stvara.
Ako pušač pokuša da meso zameni ribom, ovo će imati povoljan uticaj i na smanjenje holesterola u krvi.
Kao što treba izbegavati sve vrste teške hrane, tako u ovom periodu treba izbegavati i sve slatkiše.
U belom rafiniranom šećeru nema kalcijuma, fosfora, gvožđa, ni vitamina B.Naprotiv, ako pušač koristi hranu sa dosta šećera, njegovom će organizmu biti otrebna veća količina vitamina B1 da bi sagoreo šećer u krvi. prema tome, uvek kada pušač pojede povećanu količinu šećera, njegove rezerve vitamina B1 kojim bi u ovom periodu tebalo da jača svoj nervni sistem, biće upotrebljene na sagorevanje povećane količine šećera koje je pušač uneo u organizam. Ako pušač ne posluša ovaj savet neće biti nikakvo čudo ako mu nervi budu preterano uznemireni.
Imajući u vidu gore navedeno, pušač treba da se odrekne u toku ovih pet dana svih vrsta slatkiša koji sadrže velike količine šećera. Ovo će sigurno pomoći njegovim nervima da stišaju buru koja im, u suprotnom slučaju preti.

3. UMESTO MASNIH, ZAČINJENIH JELA I SLATKIŠA PUŠAČ TREBA DA JEDE VOĆE

Pušač treba da jede voće, povrće, lešnike, bademe i orahe koliko želi. Pušač koji se odvikava od cigareta teba da jede u ovom periodu obilne količine svežeg voća – ovo je zaista prilika za pušača da ga se dobro najede. Najbolje je da jede voće i povrće uz obed, ne između obeda. Pušač može da se zabavi sa žvakaćom gumom, ali ne zaslađenom, ako to baš toliko neodoljivo želi.
Kao razlog protiv prestanka pušenja, pušači navode da će se ugojiti i da će ličiti na loptu. Oni često pitaju: Šta je gore?Imati prekomernu tlesnu težinu ili se izložiti riziku od štetnih posledica pušenja. Pušača ne treba da muči problem kilograma ovih prvih pet dana. Pošto piju dodatne količine tečnosti za ovo vreme, može se i dogoditi da malo i dobiju na težini, ali ne treba da zaborave da je ova tečnost važna, da bi im pomogla da eliminišu višak nikotina iz organizma.
Međutim, problem preterane telesne težine je zaista važan, ali će se pušači sa njim u toku ovih pet dana izboriti mnogo lakše nego što verovatno predpostavljaju. Snaga njihove volje je znatno porasla i ona ih je sačuvala od jela i pića koja bi mogla da bude štetna. ovakva snaga volje će sada postati dragoceno oružje u njihovoj borbi protiv prekomerne telesne težine. Većina ljudi nalazi da je lakše kontrolisati telesnu težinu nego želju za pušenjem. Prema tome pušači treba da budu hrabri.

4. POMOĆ PUŠAČIMA U DODATNOJ KOLIČINI VITAMINA

Da bi pušači uneli u organizam povećanu količinu vitamina, posebno kompleksa vitamina B, koji će pomoći nervima pušača kada ih je lišio nikotina, treba da uzima uz svaki obrok po jednu do dve kašike pšeničnih klica. Kao zamenu za pšenične klice, može se svakodnevno uzeti jedna do dve kašike pivarskog kvasca, koji je dobar izvor kompleksa vitamina kao i izvanrednog proteina.
Jedan od načina uzimanja pivaskog kvasca je sledeći: teba promešati kašiku suvog kvasca u čašu soka od paradajza, zatvoriti nos i popiti mešavinu. Ovo je način pogodan posebno za one koji se smatraju prvarenim, zato što teba da popiju samo ovo, a ne i neki lek neprijatnoh ukusa. Ostali koji takođe žele da unose dodatne količine vitamina B1 u organizam, mogu isti da potraže od svakog lekara koji će im za ovu priliku sigurno odobiti i to u kapsulama ili u tabletama.

5.ANACIJE (ČUDOTVORNI LEKOVI ) MOGU DA RAZOČARAJU PUŠAČE

Specijalne tablete ili neka druga sredstva možda mogu pomoći pušačima pri ostavljanju pušenja. Neki od njih tvrde da su im tablete pomogle, dok drugi nisu imali nikakve koristi od njih. Može svaki pušač da poželi da proba neke od ovih tableta. Ako u toku celog ovog procesa nervi pušača postanu preterano uzbuđeni, slobodno se može obratitti svom lekaru koji će mu preporučiti upotrebu nekog blagog sedativa u toku nekoliko dana. Ne treba uzimati nikakve lekove po svom nahođenju, već se za svaki lek treba konsultovati sa lekarom.
Specijalne tablete, flasteri ili neka druga pomoćna sredstva možda mogu pomoći pušačima pri ostavljanju pušenja, ali ih ne uzimajte bez prethodne konsultacije sa lekarom.


(Program Instituta za javno zdravlje Kragujevac)
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Hannibal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 64067
Joined: 03 Sep 2015, 23:23
Mood:
Has thanked: 6850 times
Been thanked: 2189 times
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by Hannibal » 27 Aug 2018, 18:28

srculence pusis li ti
🐽

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18087
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3711 times
Been thanked: 3614 times
Status: Offline

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by srculence7 » 27 Aug 2018, 18:48

Hannibal wrote: 27 Aug 2018, 18:28 srculence pusis li ti
Hani, postavljaš nezgodna pitanja, ne pecam se na to :imex
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by Rum » 27 Aug 2018, 18:48

hahaha
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95672
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33886 times
Been thanked: 20667 times
Contact:
Status: Online

Re: Da li postoji tipičan profil ličnosti pušača?

Post by Rum » 27 Aug 2018, 18:49

Hannibal wrote: 27 Aug 2018, 18:28 srculence pusis li ti
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests