BiH u ocima njene dijaspore

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Naseef Mushroom » 08 Apr 2022, 15:08

HAVANA wrote: 08 Apr 2022, 07:11 Ma jok, ne ismijavam ja nista. Samo kazem da to nije muzika i muzicari, da nema nikakvu umjetnicku vrijednost, znanje... Prosto niko nista ne zna svirati a ni pjevati, akorde i notne zapise na slikama vidjeli... Prolazna furka i nista vise. Zapali, izgori vremenom i to je to. A da sam star za te furke, jesam. I ne zalim ni jedne potrosene godine.
HAVANA wrote: 08 Apr 2022, 07:16 Cak smatram i pozitivnim te klikove. Sve ja smatram pozitivnim gdje se cuje za bih i sto ima svoju publiku itd. Jedino mi zasmeta tvoje promovisanje toga omladini kao necega divnog, uzora za mlade bosnjake kako ti kazes, svrstavanja u muzicare i umjetnike... A obicna kita od uzora. Od morala do svega. Nista djeca od njih ne mogu nauciti. Neka ih al smanji dozivljaj. Pretjerujes i sa pozitivom sta tebi pase a i sa negativom sta ti ne pase. Polako ba, dje si navro ko sivonja.
Pa tako "to nije muzika" su govorili za mnoge nove stvari kada su se pojavile.
Govorili su za Južni Vetar kada su se pojavili, govorili su za Brenu i Zmijanac (fokus na tijelo umjesto na muziku), govorili su za hip hop (pričaju umjesto da pjevaju), za techno (kompjuter nije instrument),
kritikovali su Elvisa i njegovo mrdanje kukovima, govorili su za MTV da je kraj muzike jer je fokus postao na videima umjesto na pjesmama, kada je se pojavila prva električna gitara, Sex Pistols su pljuvali gore nego ovu dvojicu danas, za KISS i Alice Cooper govorili da je više šou nego muzika, kada su se Džej i Edo Maajka pojavili itd.

To da su loš uzor i da se ne može ništa od njih naučiti nije ništa drugačije nego kada su stariji govorili isto za Eminema i Nirvanu ili za horor filmove 80ih koje smo ti i ja u mladosti gledali. Ne demantujem uopste da će mnoga današnja omladina za 10-20 godina se kod Bube i Jale hvatati za glavu i pitati se kakve su to gluposti slušali i pronaći se u Safetu, Oliveru ili Balaševiću ali u nezrelim godinama to je njima domet i obilježit će današnju generaciju, uz to dodaj da postaju uspješni i van BiH i time igraju važnu ulogu u patriotizmu mladih.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by HAVANA » 08 Apr 2022, 16:24

Da bi mogli o tome pricati prvo moramo imati primjer za pricu. Ovde ga nema. Nit ko sta zna svirat, nit pjevat. Udjemo u studio i ljudi daju instrumente i mikrofon, sta ce oni uzeti i iz kojeg akorda im najbolje lezi, sta ce nam odsvirati?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by insomnia » 08 Apr 2022, 16:27

Hahah otkazali koncert izgubio USB
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by HAVANA » 08 Apr 2022, 16:47

insomnia wrote: 08 Apr 2022, 16:27 Hahah otkazali koncert izgubio USB
Sjoo ako rat izbije. Zamisli sjede sa 15 treba, nema struje, nista nema... Kaze ljepojka haj zapjevajte nam sta, odsvirajte, de jednu patriotsku, haj more i ljubavna... I uzmu instrumente i zacas oni to...De nam balenciagu iz d mola :valja
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by insomnia » 08 Apr 2022, 17:30

HAVANA wrote: 08 Apr 2022, 16:47
insomnia wrote: 08 Apr 2022, 16:27 Hahah otkazali koncert izgubio USB
Sjoo ako rat izbije. Zamisli sjede sa 15 treba, nema struje, nista nema... Kaze ljepojka haj zapjevajte nam sta, odsvirajte, de jednu patriotsku, haj more i ljubavna... I uzmu instrumente i zacas oni to...De nam balenciagu iz d mola :valja
Onda ti uletis da im objasnis
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by insomnia » 08 Apr 2022, 17:30

Joj al kako ga Era gleda. Isto dijete malo 😂😂
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by HAVANA » 08 Apr 2022, 18:07

:valja Kakva je to dalabu. Sviro sam mu sa bratovim sinom, super momak i drug. Nazalost umro je od gudre u splitu. Na ovu se vazda njega sjetim, njegova pjesma...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Duh » 08 Apr 2022, 18:10

na temu: iste tapete dugo...
nema jale a ni brata da ih promjeni izgleda...

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Naseef Mushroom » 08 Apr 2022, 19:11

HAVANA wrote: 08 Apr 2022, 16:24 Da bi mogli o tome pricati prvo moramo imati primjer za pricu. Ovde ga nema. Nit ko sta zna svirat, nit pjevat. Udjemo u studio i ljudi daju instrumente i mikrofon, sta ce oni uzeti i iz kojeg akorda im najbolje lezi, sta ce nam odsvirati?
Pa napisao sam gore, nije ovo prvi put da nešto ne smatraju pravom muzikom i pravim instrumentom.
Električnu gitaru su na početku pljuvali jer je instrument na struju.
Rap/hip hop su isto ismijavali jer pričaju umjesto da pjevaju.
Isto sa technom jer je instrument ustvari kompjuter.
A danas pominju te izvodače u istoj rečenici sa umjetnicima koji prave muziku sa klasičnim instrumentima gdje klasični i moderni izvođači čak sarađuju.

Malo me podsjećaš na Scorseseja :oo koji je izjavio da Marvelovi filmovi nisu uopste filmovi već zabavni parkovi ali to ne mijenja činjenicu da se vode kao filmovi i da će današnju generaciju Marvelovi filmovi obilježiti kao što je naše Kum ili Terminator, slično kao što su za današnju generaciju Buba i Jala ono šta je za nas bilo Bijelo Dugme.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by Duminjo » 09 Apr 2022, 13:43

Naseef Mushroom wrote: 08 Apr 2022, 00:52
Duminjo wrote: 07 Apr 2022, 18:30

Znas li ti citati? Jesil procito sta sam te pit'o?
Jesi li vidio da necu ni o cemu drugom da pricam dok ne navedes bilo kakav dokaz za svoju tvrdnju da danasnji mali bosnjaci imaju 0% emocija prema Bosni?

A ovo sto pricas da si ti hodo po terenu i znas stanje na terenu, macku o rep okaci. Evo ja cu sad reci kako sam na terenu duplo više od tebe i to mi je neki dokaz. Time treba da ti kazem "nemas ti pojma. Ja znam bolje jer znam stanje na terenu a ti ne hodas". Nevjerovatno 😁

I Jalu i Bubu Sam preskocio. I doticnu Miley cu preskociti. Hocu samo dokaz (ili makar neko tvoje misljenje potkrijepljeno bilo cime realnim a ne "ja znam i to je Tako. Ne treba ti dokaz") za tvoju tvrdnju kako mladi bosnjaci imaju 0% emocija prema Bosni.
Tu je sve pocelo, hajde da to rascistimo pa cemo dalje.

I nemoj biti sada opet bezobrazan sa okolišanjem kao do sada. Vec peti ili sesti put te pitam konkretno isto pitanje.
Nemoj se živcirati, diskutujemo normalno.
Eto hoćes dokaze
Hoćemo li po redu?
Duminjo wrote: 30 Mar 2022, 16:36 Taj ti jala i buba dodje negdje na sto i pedeseto mjesto..
Ta djeca koja slusaju nesto da bi bili moderni, slusaju uglavnom Grand produkciju.
Ja za 5 godina nikad nigdje nisam cuo tu dvojicu. A redovno cujem i Halida beslica i dinu merlina ili neke granduše.
Kada sam ti postavio videa od BiH pa do Austrije i dalje gdje pune klubove onda si to ignorisao, znači ti prvi bježiš od diskusije gdje se postavljaju dokazi i argumenti i ne želiš priznati kada ti neko dokaže suprotno.

Hoćemo li dalje?
Duminjo wrote: 07 Apr 2022, 18:30 Jesi li vidio da necu ni o cemu drugom da pricam dok ne navedes bilo kakav dokaz za svoju tvrdnju da danasnji mali bosnjaci imaju 0% emocija prema Bosni?

I nemoj biti sada opet bezobrazan sa okolišanjem kao do sada. Vec peti ili sesti put te pitam konkretno isto pitanje.
Zašto ne pitaš to isto pitanje ovog forumaša, možda si ga upratio, zna često pisati ovdje :oo
Duminjo wrote: 30 Mar 2022, 10:38 Mlade sve više boli neka stvar za domovinom.
I to na istoj temi o reprezentaciji. Čak je više forumaša pisalo na isti dan na toj temi kako su mladi dijasporci ohladili od domovine, kako će u budućnosti oni igrati za Njemačku i slične stvari, između ostalog i ti kao što sam sada dokazao (jer ti tražiš dokaze u diskusiji) ali ti je zasmetao samo moj komentar. Zašto?

Zato što se nikada nije radilo o tome, inače bi i druge forumaše tako ispitivao i ne bi sam to pisao, to je samo alibi. Radi se o tome da ti je zasmetalo što kod mene ne pali ta suživotaška ubleha i što nisam na temi pisao stvari da Dodikov sestrić (familija koja je sinonim za anti-državu) više čini nego ijedan Bošnjak.
Uz to dodaj da sam u isto vrijeme hvalio Bubu i Jalu koji su za Bosance sa popisa stereotip novokomponovanih Bošnjaka i što u postovima koristim češće izraz Bošnjak umjesto Bosanac (evo već dva forumaša koji imaju slične stavove kao ti nisu mogli izdržati a da ne napišu da im to smeta :oo ). Toliko forumaša na forumu sa svakakvim mišljenjima, teorijama i stavovima a ti našao samo moje riječi vagati i za sve tražiti konkretne dokaze ;)

To da ćeš Miley preskociti me i ne čudi jer si već dokazao da nisi u dodiru sa mentalitetom današnje omladine čim smatraš da kod današnjih tinejdžera pali Halid i sevdalinke pa kako ti objasniti da jedan običan Tiktok video može proslaviti jednu osobu, grad ili državu i da je to dokaz sam po sebi.
Mlade sve manje boli neka stvar za domovinom, kako one van BiH tako i one koji zive u BiH. Sve manje i 0% nije ni slicno.

I hajde ne kukaj kako samo tvoje vagam kad pricamo vec danima o tome kako Jala i Buba vracaju malim bosnjacima emocije prema Bosni. Vracaju im emocije koje oni imaju..
Postavio si na pocetku stvar naopako. Izmislio si da nema emocija, sada, umjesto da konkretno odgovoris na pitanje Koje te pitah 7 puta, ti opet o suzivotu, Miley, Vici Zeljkovic i nekim vaganjika tvojih rijeci.. o svemu samo ne o onome sta je tema i zbog cega smo usli u pricu.

Izvalio se nesto oko cega se vrti sva prica kasnije. To sto si izvalio nije tacno i ako ja insistiram na tome da razjasnimo ovo sto si izvalio, da rascistimo kako bi mogli dalje nastaviti, ne znaci da sam nervozan vec hocu samo da, ako vec ja tebe citam, da i ti mene citas i da odgovaras ono sto pitam. Da si jednom pobjego ili dva puta, pomislio bih da se preskocio. Da si tri ili cetiri puta, pomislio bih, kao sto i jesam, da ne zelis odgovoriti jer ne mozes pa se tako, pisuci o svemu osim o temi, izvlacis. Ali ti vec 6-7 puta bjezis, namjerno zaobilazis i nemam sta drugo pomisliti nego da me, kao sugovornika, smatras glupima i ponizavas takvim pristupom.. Zato, nisam nervozan, vec jednostavno nemam ni ja prema tebi više nikakvo postovanje. Uopce me ne zanimaju ovi romani vec samo jasan odgovor/dokaz/misljenje na tvrdnju "mladi bosnjaci dijasporci imaju 0% emocija prema Bosni"
Kada na ovo odgovoris ili kada kazes da si slago, nastavicemo o eventualnim uzrocima zasto je to tako. Kako bi moglo to biti bolje, ostalim primjerima pozitivnima ili nekativnima..

Ali prvo i osnovno, Ako hocemo da raspravljamo, daj da znamo o cemu raspravljamo. Necemo raspravljati o tvrdnjama potkrijepljenim "ja bio, vidio"

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37930
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2959 times
Been thanked: 2300 times
Status: Online

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Pasaga » 09 Apr 2022, 14:19

mladi imaju interes za domovinom,no gube ga
nemaju tu oslonca
pogledajte ova zadnja desavanja
gdje je tu sigurnost,sta planirati
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by Naseef Mushroom » 09 Apr 2022, 15:20

Duminjo wrote: 09 Apr 2022, 13:43
Naseef Mushroom wrote: 08 Apr 2022, 00:52
Nemoj se živcirati, diskutujemo normalno.
Eto hoćes dokaze
Hoćemo li po redu?

Kada sam ti postavio videa od BiH pa do Austrije i dalje gdje pune klubove onda si to ignorisao, znači ti prvi bježiš od diskusije gdje se postavljaju dokazi i argumenti i ne želiš priznati kada ti neko dokaže suprotno.

Hoćemo li dalje?


Zašto ne pitaš to isto pitanje ovog forumaša, možda si ga upratio, zna često pisati ovdje :oo

I to na istoj temi o reprezentaciji. Čak je više forumaša pisalo na isti dan na toj temi kako su mladi dijasporci ohladili od domovine, kako će u budućnosti oni igrati za Njemačku i slične stvari, između ostalog i ti kao što sam sada dokazao (jer ti tražiš dokaze u diskusiji) ali ti je zasmetao samo moj komentar. Zašto?

Zato što se nikada nije radilo o tome, inače bi i druge forumaše tako ispitivao i ne bi sam to pisao, to je samo alibi. Radi se o tome da ti je zasmetalo što kod mene ne pali ta suživotaška ubleha i što nisam na temi pisao stvari da Dodikov sestrić (familija koja je sinonim za anti-državu) više čini nego ijedan Bošnjak.
Uz to dodaj da sam u isto vrijeme hvalio Bubu i Jalu koji su za Bosance sa popisa stereotip novokomponovanih Bošnjaka i što u postovima koristim češće izraz Bošnjak umjesto Bosanac (evo već dva forumaša koji imaju slične stavove kao ti nisu mogli izdržati a da ne napišu da im to smeta :oo ). Toliko forumaša na forumu sa svakakvim mišljenjima, teorijama i stavovima a ti našao samo moje riječi vagati i za sve tražiti konkretne dokaze ;)

To da ćeš Miley preskociti me i ne čudi jer si već dokazao da nisi u dodiru sa mentalitetom današnje omladine čim smatraš da kod današnjih tinejdžera pali Halid i sevdalinke pa kako ti objasniti da jedan običan Tiktok video može proslaviti jednu osobu, grad ili državu i da je to dokaz sam po sebi.
Mlade sve manje boli neka stvar za domovinom, kako one van BiH tako i one koji zive u BiH. Sve manje i 0% nije ni slicno.

I hajde ne kukaj kako samo tvoje vagam kad pricamo vec danima o tome kako Jala i Buba vracaju malim bosnjacima emocije prema Bosni. Vracaju im emocije koje oni imaju..
Postavio si na pocetku stvar naopako. Izmislio si da nema emocija, sada, umjesto da konkretno odgovoris na pitanje Koje te pitah 7 puta, ti opet o suzivotu, Miley, Vici Zeljkovic i nekim vaganjika tvojih rijeci.. o svemu samo ne o onome sta je tema i zbog cega smo usli u pricu.

Izvalio se nesto oko cega se vrti sva prica kasnije. To sto si izvalio nije tacno i ako ja insistiram na tome da razjasnimo ovo sto si izvalio, da rascistimo kako bi mogli dalje nastaviti, ne znaci da sam nervozan vec hocu samo da, ako vec ja tebe citam, da i ti mene citas i da odgovaras ono sto pitam. Da si jednom pobjego ili dva puta, pomislio bih da se preskocio. Da si tri ili cetiri puta, pomislio bih, kao sto i jesam, da ne zelis odgovoriti jer ne mozes pa se tako, pisuci o svemu osim o temi, izvlacis. Ali ti vec 6-7 puta bjezis, namjerno zaobilazis i nemam sta drugo pomisliti nego da me, kao sugovornika, smatras glupima i ponizavas takvim pristupom.. Zato, nisam nervozan, vec jednostavno nemam ni ja prema tebi više nikakvo postovanje. Uopce me ne zanimaju ovi romani vec samo jasan odgovor/dokaz/misljenje na tvrdnju "mladi bosnjaci dijasporci imaju 0% emocija prema Bosni"
Kada na ovo odgovoris ili kada kazes da si slago, nastavicemo o eventualnim uzrocima zasto je to tako. Kako bi moglo to biti bolje, ostalim primjerima pozitivnima ili nekativnima..

Ali prvo i osnovno, Ako hocemo da raspravljamo, daj da znamo o cemu raspravljamo. Necemo raspravljati o tvrdnjama potkrijepljenim "ja bio, vidio"
A gdje su tebi tvrdnje da mlade sve manje boli neka stvar za domovinom osim "ja, bio vidio"?
Za nekoga je "sve manje" jednako skandalozno kao i 0%.
Znači ti to možeš napisati i da na tome ostane a ja trebam ovdje priložiti mapu argumenata za moje tvrdnje?

Ja jesam napisao i ponovit ću da bošnjacka dijaspora koji su bili tinejdžeri 2000.-20005. nisu uopšte privrženi domovini kao današnja mlada dijaspora jer onda nije bilo toliki izbor iz domovine koji je bio prilagođen njihovom uzrastu da ih pridobije za razliku od danas, samo što je problem što na ovom forumu ima nekoliko boomera pa ne vide da je danas stanje drugačije kod omladine i da se dokazi sami nude.

A ako smatraš da te smatram glupim, ako ti nemaš poštovanja prema meni i ako smatraš da ova diskusija ne vodi ničemu jer kao bježim više puta od odgovora (iako sam više puta odgovorio, samo se treba apgrejdovati da se shvati mentalitet današnje omladine) zašto insistiraš da se nastavi diskusija?

Jer ja ću i dalje ostati pri svojoj tvrdnji makar još 5 godina diskutovali jer ljubav i privrženost prema domovini je emocija a ne neka hladna statistika sa copy&paste dokazima, tu se dokazi dobijaju sa stanjem na terenu i ličnim razgovorima sa određenim grupama.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by Duminjo » 09 Apr 2022, 15:34

Naseef Mushroom wrote: 09 Apr 2022, 15:20
Duminjo wrote: 09 Apr 2022, 13:43

Mlade sve manje boli neka stvar za domovinom, kako one van BiH tako i one koji zive u BiH. Sve manje i 0% nije ni slicno.

I hajde ne kukaj kako samo tvoje vagam kad pricamo vec danima o tome kako Jala i Buba vracaju malim bosnjacima emocije prema Bosni. Vracaju im emocije koje oni imaju..
Postavio si na pocetku stvar naopako. Izmislio si da nema emocija, sada, umjesto da konkretno odgovoris na pitanje Koje te pitah 7 puta, ti opet o suzivotu, Miley, Vici Zeljkovic i nekim vaganjika tvojih rijeci.. o svemu samo ne o onome sta je tema i zbog cega smo usli u pricu.

Izvalio se nesto oko cega se vrti sva prica kasnije. To sto si izvalio nije tacno i ako ja insistiram na tome da razjasnimo ovo sto si izvalio, da rascistimo kako bi mogli dalje nastaviti, ne znaci da sam nervozan vec hocu samo da, ako vec ja tebe citam, da i ti mene citas i da odgovaras ono sto pitam. Da si jednom pobjego ili dva puta, pomislio bih da se preskocio. Da si tri ili cetiri puta, pomislio bih, kao sto i jesam, da ne zelis odgovoriti jer ne mozes pa se tako, pisuci o svemu osim o temi, izvlacis. Ali ti vec 6-7 puta bjezis, namjerno zaobilazis i nemam sta drugo pomisliti nego da me, kao sugovornika, smatras glupima i ponizavas takvim pristupom.. Zato, nisam nervozan, vec jednostavno nemam ni ja prema tebi više nikakvo postovanje. Uopce me ne zanimaju ovi romani vec samo jasan odgovor/dokaz/misljenje na tvrdnju "mladi bosnjaci dijasporci imaju 0% emocija prema Bosni"
Kada na ovo odgovoris ili kada kazes da si slago, nastavicemo o eventualnim uzrocima zasto je to tako. Kako bi moglo to biti bolje, ostalim primjerima pozitivnima ili nekativnima..

Ali prvo i osnovno, Ako hocemo da raspravljamo, daj da znamo o cemu raspravljamo. Necemo raspravljati o tvrdnjama potkrijepljenim "ja bio, vidio"
A gdje su tebi tvrdnje da mlade sve manje boli neka stvar za domovinom osim "ja, bio vidio"?
Za nekoga je "sve manje" jednako skandalozno kao i 0%.
Znači ti to možeš napisati i da na tome ostane a ja trebam ovdje priložiti mapu argumenata za moje tvrdnje?

Ja jesam napisao i ponovit ću da bošnjacka dijaspora koji su bili tinejdžeri 2000.-20005. nisu uopšte privrženi domovini kao današnja mlada dijaspora jer onda nije bilo toliki izbor iz domovine koji je bio prilagođen njihovom uzrastu da ih pridobije za razliku od danas, samo što je problem što na ovom forumu ima nekoliko boomera pa ne vide da je danas stanje drugačije kod omladine i da se dokazi sami nude.

A ako smatraš da te smatram glupim, ako ti nemaš poštovanja prema meni i ako smatraš da ova diskusija ne vodi ničemu jer kao bježim više puta od odgovora (iako sam više puta odgovorio, samo se treba apgrejdovati da se shvati mentalitet današnje omladine) zašto insistiraš da se nastavi diskusija?

Jer ja ću i dalje ostati pri svojoj tvrdnji makar još 5 godina diskutovali jer ljubav i privrženost prema domovini je emocija a ne neka hladna statistika sa copy&paste dokazima, tu se dokazi dobijaju sa stanjem na terenu i ličnim razgovorima sa određenim grupama.
Eto te ko neki kad im se ukaze na cetnicke zlocine. Ne pada im na pamet ni pricati ni priznavati iste vec odmah "a sta je radio Naser".. Mani se te suplje, pricamo otvoreno. Nisi ni jednom pitao gdje su mi tvrdnje za nesto nego sada se sjetio, nakon sto sam te osam puta jednu stvar pitao a ti ni dalje nemas odgovor. I sada odjednom "A gdje su tebi tvrdnje" :D.

I danasnji mladi nisu uopste privrzeniji nego sto su bili oni 2000-2005. Taj podatak, zakljucak ili sta vec ne postoji nigdje. Nikako ga ne mozes dokazati, objasniti niti bilo cime potkrijepiti. Mozes samo uraditi ono sto radis danima "ja reko. To je tako i gotovo".
E nije tako nazife. Izmišljaš :cudi

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by Naseef Mushroom » 09 Apr 2022, 18:44

Duminjo wrote: 09 Apr 2022, 15:34
Naseef Mushroom wrote: 09 Apr 2022, 15:20
A gdje su tebi tvrdnje da mlade sve manje boli neka stvar za domovinom osim "ja, bio vidio"?
Za nekoga je "sve manje" jednako skandalozno kao i 0%.
Znači ti to možeš napisati i da na tome ostane a ja trebam ovdje priložiti mapu argumenata za moje tvrdnje?

Ja jesam napisao i ponovit ću da bošnjacka dijaspora koji su bili tinejdžeri 2000.-20005. nisu uopšte privrženi domovini kao današnja mlada dijaspora jer onda nije bilo toliki izbor iz domovine koji je bio prilagođen njihovom uzrastu da ih pridobije za razliku od danas, samo što je problem što na ovom forumu ima nekoliko boomera pa ne vide da je danas stanje drugačije kod omladine i da se dokazi sami nude.

A ako smatraš da te smatram glupim, ako ti nemaš poštovanja prema meni i ako smatraš da ova diskusija ne vodi ničemu jer kao bježim više puta od odgovora (iako sam više puta odgovorio, samo se treba apgrejdovati da se shvati mentalitet današnje omladine) zašto insistiraš da se nastavi diskusija?

Jer ja ću i dalje ostati pri svojoj tvrdnji makar još 5 godina diskutovali jer ljubav i privrženost prema domovini je emocija a ne neka hladna statistika sa copy&paste dokazima, tu se dokazi dobijaju sa stanjem na terenu i ličnim razgovorima sa određenim grupama.
Eto te ko neki kad im se ukaze na cetnicke zlocine. Ne pada im na pamet ni pricati ni priznavati iste vec odmah "a sta je radio Naser".. Mani se te suplje, pricamo otvoreno. Nisi ni jednom pitao gdje su mi tvrdnje za nesto nego sada se sjetio, nakon sto sam te osam puta jednu stvar pitao a ti ni dalje nemas odgovor. I sada odjednom "A gdje su tebi tvrdnje" :D.

I danasnji mladi nisu uopste privrzeniji nego sto su bili oni 2000-2005. Taj podatak, zakljucak ili sta vec ne postoji nigdje. Nikako ga ne mozes dokazati, objasniti niti bilo cime potkrijepiti. Mozes samo uraditi ono sto radis danima "ja reko. To je tako i gotovo".
E nije tako nazife. Izmišljaš :cudi
Naravno da te ne bi to pitao da ti mene nisi pitao, ali kada si toliko navalio sa dokazima zašto prvo ne kreneš od sebe ako već želiš taj nivo diskusije?

Svi mi donosimo zaključke na osnovu vlastitih iskustava.
Kada bi se za svaki zaključak, doživljaj, lične razgovore i utiske morali priložiti dokazi gdje bi onda došli jer bi za svaki razgovor morao nositi diktafon ili papir da se ljudi potpišu da bih mogao priložiti kao dokaz.
Ja svoje dokaze crpim iz ličnih iskustava i razumijevanja različitih ljudi i generacija i od toga stvaram sliku i na kraju se dokazi sami prilože.

Ne mogu ti priložiti dokaz crno na bijelo da određena generacija ima 0% emocija prema domovini jer jednostavno se nikada nije pravila anketa o tome. Mogu samo priložiti moje objašnjenje da su katastrofalne utakmice naše reprezentacije povezane sa novom generacijom koja nema istu vatru prema reprezentaciji kao oni iz dijaspore prije njih i da to ne čudi jer nisu imali išta šta ih kao tinejdžere privlači i da time emocije nestaju i da će se pokazati da sam u pravu.

Za razliku od novije generacije
Das gab's noch nie! Balkan-Song könnte Ö3-Charts toppen

Image

In der kommenden Woche kann es auf Ö3 zu einer Premiere kommen. Es scheint so, als ob ein Song aus Bosnien an die Spitze der Charts klettert
Pjesma iz BiH će ući u historiju i biti prvi put #1 u Austriji. Da nema njih naši mladi bi slušali najvjerovatnije muziku iz Amerike, Austrije, Njemačke itd. i na jedan način će se tako izgubiti važna veza sa domovinom jer ko živi van BiH njemu treba nešto čime će se osvježavati redovno veza sa domovinom.

Ko ne želi da prizna koliko je važno kada neki omladinac iz BiH u stranoj zemlji u kojoj živi ima pjesmu na njegovom jeziku i iz domovine kao #1 i kako mu to može probuditi emocije taj jednostavno ne želi priznati iz inata jer ima antipatije prema njima dvojici.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
MorningStar
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6188
Joined: 08 Nov 2020, 21:29
Mood:
Has thanked: 890 times
Been thanked: 1334 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by MorningStar » 09 Apr 2022, 18:48

Hopa hopa
Nema statike, vroom-vroom, mijenja taktike (Hah)
Bottega Veneta, G automatik je
Boom, boom, boom, lomi štikle, neće patike
Bistrik, Vratnik (Hey, hey), tu ulica rađa ratnike
A ja zalizan kô talijan, rolam blunt i partijam (Huh)
Nije zima, al' skijam (Huh), jahta, Antalija (Huh)
Vrat sav mi sija dok miriše na Kilian
Hajde reci mi čija si, jer si mi fantazija
Noćas Karneval votke bacamo na led (Wooh)
I vjerovatno zato sutra kasnim na let
A ti si loša, ja za takve sam kô magnet
I vjerovatno sutra zbog tog gubim pamet (Yeah)
A ti si moja ljubav, moja anomalija
Dajte mi Makarov, šta će mi amajlija (Wooh)
Noć je duga, krv je puna hemikalija
Nađi me u Beču, oko mene jalija (Hahaha)

:valja

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54098
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1936 times
Been thanked: 15343 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by HAVANA » 09 Apr 2022, 19:09

Allah ga nagradio. Spasi nam omladinu.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Tierra Caliente
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3460
Joined: 15 Sep 2019, 02:41
Location: Sarajevo
Has thanked: 797 times
Been thanked: 283 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Tierra Caliente » 09 Apr 2022, 19:12

HAVANA wrote: 09 Apr 2022, 19:09 Allah ga nagradio. Spasi nam omladinu.
Nego :hihi
{code}

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: Samo da kažem.......

Post by Duminjo » 09 Apr 2022, 22:29

Naseef Mushroom wrote: 09 Apr 2022, 18:44
Duminjo wrote: 09 Apr 2022, 15:34

Eto te ko neki kad im se ukaze na cetnicke zlocine. Ne pada im na pamet ni pricati ni priznavati iste vec odmah "a sta je radio Naser".. Mani se te suplje, pricamo otvoreno. Nisi ni jednom pitao gdje su mi tvrdnje za nesto nego sada se sjetio, nakon sto sam te osam puta jednu stvar pitao a ti ni dalje nemas odgovor. I sada odjednom "A gdje su tebi tvrdnje" :D.

I danasnji mladi nisu uopste privrzeniji nego sto su bili oni 2000-2005. Taj podatak, zakljucak ili sta vec ne postoji nigdje. Nikako ga ne mozes dokazati, objasniti niti bilo cime potkrijepiti. Mozes samo uraditi ono sto radis danima "ja reko. To je tako i gotovo".
E nije tako nazife. Izmišljaš :cudi
Naravno da te ne bi to pitao da ti mene nisi pitao, ali kada si toliko navalio sa dokazima zašto prvo ne kreneš od sebe ako već želiš taj nivo diskusije?

Svi mi donosimo zaključke na osnovu vlastitih iskustava.
Kada bi se za svaki zaključak, doživljaj, lične razgovore i utiske morali priložiti dokazi gdje bi onda došli jer bi za svaki razgovor morao nositi diktafon ili papir da se ljudi potpišu da bih mogao priložiti kao dokaz.
Ja svoje dokaze crpim iz ličnih iskustava i razumijevanja različitih ljudi i generacija i od toga stvaram sliku i na kraju se dokazi sami prilože.

Ne mogu ti priložiti dokaz crno na bijelo da određena generacija ima 0% emocija prema domovini jer jednostavno se nikada nije pravila anketa o tome. Mogu samo priložiti moje objašnjenje da su katastrofalne utakmice naše reprezentacije povezane sa novom generacijom koja nema istu vatru prema reprezentaciji kao oni iz dijaspore prije njih i da to ne čudi jer nisu imali išta šta ih kao tinejdžere privlači i da time emocije nestaju i da će se pokazati da sam u pravu.

Za razliku od novije generacije
Das gab's noch nie! Balkan-Song könnte Ö3-Charts toppen

Image

In der kommenden Woche kann es auf Ö3 zu einer Premiere kommen. Es scheint so, als ob ein Song aus Bosnien an die Spitze der Charts klettert
Pjesma iz BiH će ući u historiju i biti prvi put #1 u Austriji. Da nema njih naši mladi bi slušali najvjerovatnije muziku iz Amerike, Austrije, Njemačke itd. i na jedan način će se tako izgubiti važna veza sa domovinom jer ko živi van BiH njemu treba nešto čime će se osvježavati redovno veza sa domovinom.

Ko ne želi da prizna koliko je važno kada neki omladinac iz BiH u stranoj zemlji u kojoj živi ima pjesmu na njegovom jeziku i iz domovine kao #1 i kako mu to može probuditi emocije taj jednostavno ne želi priznati iz inata jer ima antipatije prema njima dvojici.
Opet nista..
Ti bio, ti vidio, ti znas.

Sto se tice Jale i Bube, više imas mladih bosnja koji su uclanjeni u folklorna drustva nego sto ce jalu i bubu za zivota neko slusati. Djeca uce igrati kolo, sevdalinke, svirati harmoniku.. Nisam nedavno bezveze naveo Halida i sevdalinke. I djecu uopste nije sramota sevdalinke, ni Halida Beslica kako ti tvrdis.
Djecu je sramota kada nijemac na televiziji Cevapcice predstavlja kao hrvatsko, rumunsko ili bugarsko jelo dok Bosne nema ni na mapi.

Djeci su uzori Ibisevic, Dzeko, Spahic, Misimovic, Barbarez.. svi navedeni su bili ambasadori Bosne veci nego sto ce zadugo ikad neko biti. A svi navedeni su razvaljuvali bas u onom momentu kada su generacije 2000-2005 pocele pratiti fudbal i pocele upoznavati svoje Idole.. za takve ambasadore Bosne i za tu generaciju ti evo vec danima tvrdis kako su izgubljeni..

Ne zna se sa koje strane ti je prica više suplja a tvoje uporno samoprovaljivanje, zasnovano na licnim simpatijama doticnih, uz jedini argument "nema se tu sta dokazivati, znam ja. To je tako i gotovo" postaje samo gubljenje vremena za citaoca. Pa u neku ruku i zabrinjavajuce.

Miley si promasio, vjerujem namjerno, jer Miley nije nikakav rang Bube i Jale. Gospodja je ozbiljan jmjetnik, mnogo privlacna i ima glas vrijedan suhog zlata. Redovno se vrti po svjetskim radio stanicama a ne po malim slagerima. Fino si ti nju pokuso podvaliti.. 😁

I da si makar jednog bosnjaka naveo kao primjer koji nece da igra za bosnu. Da si makar nesto, bilo sta pa da se covjek makar eto zapita.. Jok, ti nista. Ti znas i to je to.
I zato boli ova rasprava jer mislis da ti je sugovornik glup i da neke izjave prolaze tek tako.. Ono, ti kazes da je tako i sad ako se ja ne slazem, zaostao sam, ne pratim trendove, bla bla.. i plus jos te fino, konkretno pitam osam puta. Ti bi poceo pricati i o talibanima i o svemircima ali odgovora na pitanje nema.. jbo ti tu raspravu i to razmjenjivanje misljenja.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by Duminjo » 09 Apr 2022, 22:34



:srce

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14633 times
Status: Offline

Re: BiH u ocima njene dijaspore

Post by ironman » 09 Apr 2022, 22:43

Kako mene vide moji iz dijaspore?
Nikako.
Ja

:ooo
dream of spring..
...at dawn look to the east.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest