BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 01 Oct 2011, 11:19

Mozete li reci,kakav je status BiH,imala u ovim periodima?
Prvi period,kraljevina SHS i kraljevina Jugoslavija.
I drugi period,vrijeme SFRJ.
Da li je BiH,bila zapostavljana u tim periodima i zbog cega ili je napredovala?
Licno pamtim,dosta dobrih stvari iz perioda SFRJ. Bilo je i losih,nije da nije.
Da li bi zeljeli,da se vrijeme vrati nazad ili ne?
Zbog cega?
Naravno,dobro je sto je BiH nezavisna drzava ali ne cvjetaju nam bas ruze.
Pogotovo na ekonomskom planu. Ima li to veze,sa pitanjem,postavljenim u ovoj temi?
online

User avatar
niska grana
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2441
Joined: 21 May 2011, 23:01
Location: Osamnaesti tetrapak
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by niska grana » 01 Oct 2011, 11:45

U oba slučaja imala je status teške provincije koju je muzao i šutao nogama kako je ko stigao, sve do 70-ih godina prošlog stoljeća kada je počeo njen dosta ravnomjeran ekonomski i društveni razvoj zahvaljujući novom Ustavu ali i inteligentnim političatima, istinskim domoljubima koji su tada vodili ovu republiku.
Gratias ago Tibi, Domine, quia fui in hoc mundo.

User avatar
noris
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 679
Joined: 30 Sep 2011, 18:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by noris » 01 Oct 2011, 14:54

ovo ti je prekompleksno pitanje, ako hoces da se bas uputis u materiju, uzmi knjigu BiH od najstarijih dana Do kraja II svjetskog rata, ona ce ti dati odlican presjek o statusu BiH unutar Jugoslaviji, sva pitanja je razmotrila od polozaja prema ustavima do agrarnog pitanja, koje je najvise kocilo napredak, do raznih politickih igara koje su se trabale prelomiti na BiH da nije bilo II svjetskog rata
vozdra

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by blento59 » 01 Oct 2011, 15:04

licno bih se sada vratio u doba SFRJ
tada smo barem imali drzavu.
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 01 Oct 2011, 15:08

Pa dobro,imamo neke teme,gdje obradjujemo razne periode,pocevsi od ledenog doba pa do danas.. tema otvorena jer se vise puta,vodila diskusija,jel nam bolje bilo u SFRJ na primjer ili sada.
Ja se tu drzim izreke "svako vrijeme,nosi svoje breme" Na primjer,energopetrol,rafinerija-Brod i Aluminij,zajedno sa terminalima u Plocama,bili su u sastavu jedne jedine firme iz socijalistickog perioda - Energoinvest. A sada,sva se graja digne,kadse govori o izvozu Aluminija na primjer. Idu politicari da se slikaju i slicno. A sta onda reci,za onoliki Energoinvest?
Mislim da je Grana,dotakao taj period kao "zlatni". Izgleda da je nemoguce,sada izgraditi firmu,koja bi makar bila velika kao 25% Energoinvesta. A o golfovima da i ne govorimo. Medjutim,SFRJ,nije srusena u BiH. Pa sad.. ?
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by blento59 » 01 Oct 2011, 15:15

kada god se pokrene prica o SFRJ 99% ljudi pljuje na nju(govorim o sredini u kojoj zivim).
u takvim slucajevima moje uobicajeno pitanje je:"da li bi se vratio u ta doba?"
100% odgovora je pozitivan.
pa sto onda pljujemo na nju.
mislim da sam vec na nekoj temi rekao da to doba zovu dobom jednoumlja a ovo doba ja zovem dobom bezumlja
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 02 Dec 2011, 10:16

Ovih dana,bila je godisnjica,stvaranje kraljevine SHS.
Prisjetih se,neke glavne ulice u Sarajevu,dobile su naziv po nekim srpskim vojvodama,samo zato,sto su oni toboze,pobjedonosno umarsirali u nas glavni grad. Zapravo,istina je ta,da nikakvih bitaka,nije ni bilo. Austrougarska je kapitulirala i prije nego sto ce Drina,biti forsirana. Uopste se moze reci,da Srbija nije imala nikakvu znacajnu ulogu u oslobadjanju Balkana od proboja Solunskog fronta pa do kraja rata. BiH,je bila primorana uci u tu zajednicu po odluci velikih sila i sve do zasjedanja ZAVNOBiH-a,nije imala status zemlje clanice Jugoslavije.
online

User avatar
Sigmund
Na probnom
Na probnom
Posts: 33
Joined: 01 Dec 2011, 17:49
Status: Offline

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by Sigmund » 04 Dec 2011, 01:13

Period u prvoj Jugoslaviji obilježen je političkom borbom za integraciju bh.teritorija u novu državu koja je de facto bila pod srpskom dominacijom. Da nije bilo Spahe i JMO, pitanje je da li bi od ove države išta ostalo!?

U drugoj Jugoslaviji, sve dok Bijedić, Pozderac, Mikulić nisu došli na političku pozornicu, BiH je bila obična zapostavljena provincija. Od sredine '70 kreće afirmacija Bosne i Hercegovine.

Činjenica jeste da danas imamo nezavisnu državu sa užasnim ustavom i da još uvijek traje borba za njen opstanak. Pitanje je da li ćemo je uspjeti jačati. Ako ne uspijemo, opstanak države je zaista upitan...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 05 Dec 2011, 12:09

U doba prve Jugoslavije,sve bitnije ulice u SA,kao i parkovi,nosili su imena nekih srpskih vojvoda i aristokrata. Kao da su Karadjordjevici neki aristokrati?
Prije par stotina godina,bili su cobani. Dakle,projekat Srbije na cijelom jugoslovenskom prostoru,
bio je na vrhuncu 1991.godine. Od tada,u silaznoj je putanji. Unatoc svemu,mislim da je Srbija,svoju nafaku vec posrkala.
online

User avatar
noris
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 679
Joined: 30 Sep 2011, 18:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by noris » 05 Dec 2011, 17:51

Da su vladali u Lesotu oni su dinastija, tako da ne mozes govoriti da su cobani, pa normalno da su nosile takva imena kad su bili pod vlašću takve države, pa kad je i NDH bila ulice su nosile njima odgovarajuca imena, a tako i danas a i za doba socijalisticke jugoslavije
vozdra

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 05 Dec 2011, 19:57

Norise,tema je BiH u doba prve i druge Jugoslavije a karadjordjevica,se spomenuh usput,kao dokaz da je BiH,u to doba,bila okupirana zemlja i to na osnovu nicega. Samo eto da napomenem,u BiH,zive i potomci bana Borila Borica (vidjeti temu postoje li Kotromanici danas) a oni su bas prastara dinastija. Oko 1000 godina prije karadjordjevica. A i nasi su..zar ne?
online

User avatar
noris
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 679
Joined: 30 Sep 2011, 18:36
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by noris » 06 Dec 2011, 13:37

Karadjordjevici su bili zakonita dinastija Kraljevine SHS, kasnije kraljevine Jugoslavije, et fala Bogu oslobodili smo se okupacije Karadjordjevica, i opet kasnije u okupaciju socijalizma, danas u okupaciji medjunarodne zajednice ne mozemo bez okupacije.
vozdra

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 05 Sep 2014, 18:19

Kad smo već kod Karađorđevića, čini mi se da se sarajevski veliki park, u doba kraljevine SHS, zvao ni manje ni više nego "Park princa Petra Karađorđevića" :hihi

Šta god-kako god i to razvitka što se desilo u doba SFRJ, imamo zahvaliti našim ljudima iz BiH, a ne Jugoslaviji ili Titu.
online

User avatar
laganini
Spamer
Spamer
Posts: 15651
Joined: 04 Jun 2013, 02:01
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by laganini » 05 Sep 2014, 20:20

prva asocijacija na bih iz druge yuge je kad bi maznuo neku bosanku obvezno je imal telefon što je meni bilo amerika i stan...eto iskreno ...
..slobodan čovik kad tad bude baniran..

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by drugrankovic » 21 Nov 2014, 14:22

noris wrote:Karadjordjevici su bili zakonita dinastija Kraljevine SHS, kasnije kraljevine Jugoslavije, et fala Bogu oslobodili smo se okupacije Karadjordjevica, i opet kasnije u okupaciju socijalizma, danas u okupaciji medjunarodne zajednice ne mozemo bez okupacije.


uvjek neka okupacija... da je turski arac opet a? to bi bila sloboda? ispade da posle odlaska turaka sa ovih prostora ovi tek tad padoše pod okupaciju :ovaj
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by drugrankovic » 21 Nov 2014, 14:26

Krokodil Behko wrote:U doba prve Jugoslavije,sve bitnije ulice u SA,kao i parkovi,nosili su imena nekih srpskih vojvoda i aristokrata. Kao da su Karadjordjevici neki aristokrati?
Prije par stotina godina,bili su cobani. Dakle,projekat Srbije na cijelom jugoslovenskom prostoru,
bio je na vrhuncu 1991.godine. Od tada,u silaznoj je putanji. Unatoc svemu,mislim da je Srbija,svoju nafaku vec posrkala.

kraljevska bagra... koja je uzivala na racun raje... a ovo o projektu sve govori... nego nijesu karadjordjevici nishta do cobani... a tvoji sto bjehu? i koji su tvoji onda bili? kotromanici nekad davno i nijesu nešto tvoji m? :hm
age i pashe? bice da jesu... a oni su mi tek aristokrate i neki kulturni plemici...
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by Melek » 21 Nov 2014, 14:44

drugrankovic wrote:
Krokodil Behko wrote:U doba prve Jugoslavije,sve bitnije ulice u SA,kao i parkovi,nosili su imena nekih srpskih vojvoda i aristokrata. Kao da su Karadjordjevici neki aristokrati?
Prije par stotina godina,bili su cobani. Dakle,projekat Srbije na cijelom jugoslovenskom prostoru,
bio je na vrhuncu 1991.godine. Od tada,u silaznoj je putanji. Unatoc svemu,mislim da je Srbija,svoju nafaku vec posrkala.

kraljevska bagra... koja je uzivala na racun raje... a ovo o projektu sve govori... nego nijesu karadjordjevici nishta do cobani... a tvoji sto bjehu? i koji su tvoji onda bili? kotromanici nekad davno i nijesu nešto tvoji m? :hm
age i pashe? bice da jesu... a oni su mi tek aristokrate i neki kulturni plemici...
Hej, crnogorac!

A zar nijesu karadjordjevici svojevremeno eliminisali i vaseg kralja Nikolu i svu njegovu ekipu (protjerali ih u Italiju) ? I to ga bas prognali i unistili crnogorsku dinastiju za vijek vijekova. Hajde sto hrzes na nase kraljeve, ali sto zaboga zaboravi onog svoga i svoju dinastiju? Zar su te bas toliko srbi zabenetali? Mislim ipak da vam je onaj Sekula Drljevic jedini koji je u vas gledao malo dalje od nosa..
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by mrki62 » 21 Nov 2014, 15:18

Kao i za sve novonastale države, tako i za BiH= u vrijeme SFRJ je BiH radila na industrijalizaciji a sad se radi na uništenju te industrije - na ovaj ili onaj način.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120160
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7768 times
Status: Online

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by Krokodil Behko » 21 Nov 2014, 16:19

drugrankovic wrote:
Krokodil Behko wrote:U doba prve Jugoslavije,sve bitnije ulice u SA,kao i parkovi,nosili su imena nekih srpskih vojvoda i aristokrata. Kao da su Karadjordjevici neki aristokrati?
Prije par stotina godina,bili su cobani. Dakle,projekat Srbije na cijelom jugoslovenskom prostoru,
bio je na vrhuncu 1991.godine. Od tada,u silaznoj je putanji. Unatoc svemu,mislim da je Srbija,svoju nafaku vec posrkala.

kraljevska bagra... koja je uzivala na racun raje... a ovo o projektu sve govori... nego nijesu karadjordjevici nishta do cobani... a tvoji sto bjehu? i koji su tvoji onda bili? kotromanici nekad davno i nijesu nešto tvoji m? :hm
age i pashe? bice da jesu... a oni su mi tek aristokrate i neki kulturni plemici...

Pa vidi jednu stvar. Aristokratstvo se mjeri količinom plave krvi u venama. Plava krv je kod neke porodice, najviše plava, kad se niko na planeti, ne može sjetiti, kad je ta porodica uopšte postala aristokratska. Zači, što je bogatstvo starije, zajedno s ugledom, to je i ta porodica cijenjenija u tom smislu. Logično, zar ne?
Ako imamo u vidu, da su Karađorđevići, potekli od Karađorđam koji je bio sitni trgovac svinjama i sl, to znači da i nisu neki u tom kontekstu, čim im se znaju nearistokratski korijeni.

Što se tiče aga i paša, malo si pobrkao lončiće. paša je vojnički čin (kao sada general) i nema nikakve veze s društvenim staležima. Podrazumijeva se da je najviše paša došlo iz bogatijih slojeva ali nije pravilo. Prisjetimo se Mehmed paše Sokolovića.

Što se aga i begova tiče, ako nisi znao, kad je Bosna u pitanju, uglavnom je tu riječ o porodicama, koje su i prije dolaska osmanlija, imali status vlastele u srednjovijekovnoj Bosni, a prelaskom u Islam, zadržali su imanja i status. Dakle, plemstvo od starina.
Nisu svi imali to prorijeklo, ali većina jeste. Ima ih pa su se znanjem i snalažljivošću, uspeli do titule bega. Bilo je i ženidbe za titulu i svega, nije da nije.
online

User avatar
drugrankovic
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6282
Joined: 14 May 2014, 10:18
Status: Offline

Re: BiH u doba prve i druge Jugoslavije

Post by drugrankovic » 21 Nov 2014, 17:55

sokolović... a lepog prezimena...
bošnjak od glave do pete... :D
nego hitler je poslao pismo srpskoj vladi pred one demonstracije da ocekuje da srbi budu pametni i budu uz nemacki narod i arijevski rod jer su uz njih najcistiji rod u evropi sto se krvi tice... nisam znaoda hitler nema pojma naspram tebe... i daj molim te o kojim ti starim vremenima pises?

djes bio prije 1389? doso si iz turske? ili si nastao potom tu na ove ili one nacine... i onda kad ti pocnes o nekoj aristokratiji ili poreklu ili vanzemaljcima... tako me zabole za aristokratiju ali ime i prezime srbin ima mnogo pre tebe i tvog prezimena... siguran sam da ne znash askurdjela svog askurdjela a kamoli toliko unazad dje ti prezime bilo i od kčegovića si i što si... ja znam na primjer... a i tebe je neki miloš očito il nenad, il vidoje... :D
"Ja, koji sam sve prisluškivao, od skupštine do spavaće sobe, zadnji sam saznao šta mi se sprema.”

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests