SDA

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

SDA

Post by Krokodil Behko » 03 Oct 2011, 16:02

Da.. Sjecam se i cijene kalasnjikova u mom gradu pred rat.. 3200 maraka. Naravno oruzje je prodavala SDA. U to doba,to je bila godisnja plata mog oca. Spisak zlocina te stranke,toliko je dug,da je mozemo nazvati agresorom na BiH. :lopta
online

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Političke stranke u BiH

Post by paparaci » 04 Oct 2011, 03:01

meni se Mirnes Ajanovic cini dobrim. ima zaista dobrih rezona.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Političke stranke u BiH

Post by Konsultant » 04 Oct 2011, 06:08

paparaci wrote:meni se Mirnes Ajanovic cini dobrim. ima zaista dobrih rezona.
da, u prici i ali 0 na djelima. sto li ga nema u zadnje vrijeme po sjednicama da blebece?

User avatar
paparaci
Hadžija
Hadžija
Posts: 6706
Joined: 26 Mar 2010, 22:08
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Političke stranke u BiH

Post by paparaci » 05 Oct 2011, 02:03

nemam pojma. upratio sam ga svega par puta do sad. ono sto sam cuo i vidio (na tv-u), svidjelo mi se. kakav je na djelima, ne znam.
NeK pUkNu DuSmAnI...

:srce S a n i c a - G r m e č :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Političke stranke u BiH

Post by Krokodil Behko » 05 Oct 2011, 09:54

Mozda je odgovor,malo jednostavniji.
Taj je raspaljivao uglavnom po SDP i prije nego sto ce,Radoncic,napraviti stranku. Dobijao je puno prostora u Avazu sa svoje izjave. Sad,kad Radoncic ima svoju stranku,vise mu nije potreban niti mu zeli ostavljati prostor u svojim novinama. Jos jedna zrtva tog umobolnika,koji fakat misli,biti nam neki novi lider i to na duzi period.
online

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: SDA

Post by adacta » 10 Mar 2012, 16:02

Murat Šabanović, ratni komandant Armije RBiH: Strašna je moć tajne bošnjačke policije

Podnio sam krivične prijave protiv Keme Ademovića i Dine Konakovića zbog prijetnji na sastanku "Aktiva", frakcije SDA

Višegrađanin Murat Šabanović, ratni komandant Drugog bataljona Prve podrinjske brigade Armije RBiH, po mnogo čemu je kontroverzna, ali nadasve interesantna ličnost. Šabanovića bh. javnost pamti po dramatičnoj situaciji u Višegradu kada je u aprilu 1992. godine putem TV ekrana srpskom generalu Milutinu Kukanjcu prijetio da će dići uzrak branu na Drini.

Danas Šabanović živi u Sarajevu, penzionisani je kapetan ARBiH, živi od penzije. Nedavno je među 350 osoba, proglašenih organizatorima otpora, i on primio priznanje Patriotske lige BiH.

Povod za intervju sa Šabanovićem, "rušiteljem" biste Ive Andrića te nekadašnjim komandirom pratnje prvog predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića, jeste i njegova krivična prijava protiv dvojice kantonalnih skupštinskih zastupnika iz SDA, Kemala Ademovića i Elmedina Dine Konakovića.

- Otišao sam nedavno na sastanak neformalne stranačke grupe "Aktiv", frakcije SDA, koji je održan u prostorijama sarajevske općine Stari Grad. Tema je bila "Kako ojačati SDA". Kada sam se pojavio tamo, vidio sam, nije im bilo pravo. Nakon nekoliko izlaganja dopustili su da prisutni postavljaju pitanja. Ja sam se javio za riječ i dali su mi minutu vremena.

Rekao sam Dini Konakoviću da se baš "fino" zauzima za borce, od kojih danas mnogi nemaju prava koja zaslužuju. Onda sam se obratio Kemi Ademoviću i upitao ga: "Kako te nije stid govoriti da ćeš ojačati stranku, a upravo zbog tebe i tvog AID-a mnogi su iz nje otišli"?

Podsjetio sam ga da je 1991. godine hapsio mog brata Avdiju Šabanovića, potpredsjednika SDA u Višegradu, a nakon što sam ga ja oslobodio htio ga je likvidirati. Rekao sam i njemu i Dini da smatram da takvi kao što su oni i danas žele ovladati Sarajevom.

Kemo se javio za riječ i uperio prst u mene, kazavši da lažem. Nastala je pometnja, tjelohranitelji su krenuli prema meni, a ja sam mu onda kazao: "Ako lažem ja, ne laže zapisnik bivše javne tužiteljice Senke Nožice u kojem stoji da ste ti, Kemo, i tvojih deset kolega učestvovali u hapšenjima i likvidiranju prvih ljudi SDA početkom devedesetih.

Rekao sam mu: "Ja sam Murat Šabanović i stanujem u Prijedorskoj 10, a ti dobro znaš šta si napravio u Prijedorskoj 9 (28. septembra 1996. ubijen Nedžad Ugljen, pomoćnik direktora AID-a, op. a.). Onda sam mu poručio: "Samo da znaš da se ja tebe ne bojim".

Potom me Konaković uhvatio pod ruku i kazao mi: "Ti da si mogao minirati branu, to bi uradio. Znam ko si ti, ali ne znaš ti ko sam ja"!

Otišao sam nakon toga u PU Stari Grad u Logavinoj i podnio krivičnu prijavu protiv obojice zbog prijetnji. To nisu obični ljudi. Imali su u ratu strašnu moć, privatne vojske i raspolagali su ogromnim donacijama. Eto šta ja mislim o tajnoj bošnjačkoj policiji... - otkriva Šabanović.

:citaj http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/teme/8 ... icije.html

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: SDA

Post by Krokodil Behko » 28 Mar 2012, 11:36

Kad je bio zadnji kongres SDA, stvorio se utisak, da bakir i nije, toliko los,
koliko omrazeno-omrazeni Tihic, koji je pobijedio u utrci za predsjednika stranke.
Vec sada, i Bakir je izofiran i predvidjam, da ce zadnji solidan plasman SDA ostvariti
na ovim lokalnim izborima. Ubuduce, bice marginalna stranka.
online

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: SDA

Post by carobnjak N » 28 Mar 2012, 13:23

Krokodil Behko wrote:Kad je bio zadnji kongres SDA, stvorio se utisak, da bakir i nije, toliko los,
koliko omrazeno-omrazeni Tihic, koji je pobijedio u utrci za predsjednika stranke.
Vec sada, i Bakir je izofiran i predvidjam, da ce zadnji solidan plasman SDA ostvariti
na ovim lokalnim izborima. Ubuduce, bice marginalna stranka.
Nemoj se zavaravati ,SDA neće biti loše plasirana iz jednostavnog razloga što ima članova dovoljno da svaki put kad samo oni glasaju ostvari dobru poziciju. Tako je sa svim ovim jačim strankama koje su vremenom uspjele napraviti jake regionalne ogranke koji se onda dalje račvaju na svaku mjesnu zajednicu .
Tako je sa recimo Hdz ,Sdp i možda ova Dodikova donekle ali oni nemaju tako dugu tradiciju.
Mislim da će ipak u SDA ,Bakir vremenom zauzeti mjesto predsjednika jer ne vidim dovoljno jakog igrača koji bi mu mogao biti alternativa ,naravno nakon što Tihić ode.
Ne smijemo zaboraviti da se SDA podijelila na još dvije prilično velike stranke koje su po nekima desnica kao SzaBiH i neka ljevica ova Radončićeva nova. Otprilike bi SDA sad bila neki desni centar ali ne treba zaboraviti da joj je Silajdžićeva stranka još uvjek bliska za neke koalicije.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Sheval
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 17562
Joined: 02 Mar 2012, 21:53
Has thanked: 344 times
Been thanked: 882 times
Status: Offline

Re: SDA

Post by Sheval » 28 Mar 2012, 18:44

Đe neće propasti i ugasiti se...

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: SDA

Post by nezaboravna » 28 Mar 2012, 20:34

431538_186489798131281_100003107873063_285418_1884164181_n.jpg
Pod hitno ukinuti sve stranke ,posebno na nacionalnoj bazi,svi oni u jednu tikvu pusu sta ih briga za narod :bua :bua
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: SDA

Post by mrki62 » 28 Mar 2012, 22:25

nezaboravna wrote:
431538_186489798131281_100003107873063_285418_1884164181_n.jpg
Pod hitno ukinuti sve stranke ,posebno na nacionalnoj bazi,svi oni u jednu tikvu pusu sta ih briga za narod :bua :bua
Vrijedno citiranja a što meni još više smeta sam naziv stranke SDA, jer bi mnogo logičnije bilo da se zove bilo kako sa pridjevom Bošnjačka jer stranka demokratske akcije niđe veze sa vezom, to je samo paravan :dole
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: SDA

Post by blento59 » 28 Mar 2012, 22:56

svaka stranka sa nacionalnim ili vjerkskim predznakom je velika prijetnja miru,suzivotu(koji je neizbjezan ako ni zbog cega ono iz ekonomskih razloga) i svemu drugome
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

Dr.Vejsil Hetjimitj
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 228
Joined: 05 Oct 2010, 20:45
Status: Offline

Re: SDA

Post by Dr.Vejsil Hetjimitj » 28 Mar 2012, 23:14

Houston, We've Got a Problem :valja

... a problem je sto su i Socijal demokratske Partije postale Nacinal Socijal-demokrtaske :plavi

Drugovi se zakacili na nacionalnoj osnovi kao na 14. Kongresu SKJ

:plavi

Fala na slusanju nastavite vi dalje :zubi

ps

samo da kazem danisam nikakav simpatizer SDA partije,cak naprotiv smatram ih odgovornim za mnogo sta a kad vidim onog klempu sa planete majmuna povratio bih.I SDA su bivsi komunisti kao i u SDP samo sto ovi podsjecaju na lubenice -spolja zeleni a iznutra crveni.Ali ipak ,kad od dva govneta moras izabrati ono sto manje smrdi,a posto ste vi mahom simpatizeri Crveno-burzujske -reket partije,ona moram vam reci da SDA manje smrdi :plavi :plavi
izbjeglicaizbezsmisla

User avatar
Anonimus 9
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 747
Joined: 04 Dec 2011, 15:16
Status: Offline

Re: SDA

Post by Anonimus 9 » 29 Mar 2012, 00:09

Stranka SDA je ubilacka stranka ,koja lagano ali sigurno ruši sve što se da srušit ,pa tako i u Sarajevu ta ista SDA je uspjela da sve jace kompaije preuzme u svoje vlasništvo što dokazuje i 700 miliona KM dugovanja za porez od pojedinih firmi ,sta reci sem da se srebrenicani nikad opametit nece ,SDA ih izdala u ratu ,kradu ih i levate ali oni kao najvece birako tjelo i dalje vjeruju da ta jebena SDA može da promijeni nešto toliko prilika pomaka nigdje da nije žalosno bilo bi smješno,moj dedo A.r je govorio "sine doci ce vakat kad ce u Sarajevu biti najmanje sarajlija neko ce docekat ja necu " uvjek se sjetim tih rijeci i bi tako.
Em sam izbjeglica ,em rođen na carski rez ,nit kuce nit picke materine

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: SDA

Post by nezaboravna » 29 Mar 2012, 21:55

Anonimus 9 wrote:Stranka SDA je ubilacka stranka ,koja lagano ali sigurno ruši sve što se da srušit ,pa tako i u Sarajevu ta ista SDA je uspjela da sve jace kompaije preuzme u svoje vlasništvo što dokazuje i 700 miliona KM dugovanja za porez od pojedinih firmi ,sta reci sem da se srebrenicani nikad opametit nece ,SDA ih izdala u ratu ,kradu ih i levate ali oni kao najvece birako tjelo i dalje vjeruju da ta jebena SDA može da promijeni nešto toliko prilika pomaka nigdje da nije žalosno bilo bi smješno,moj dedo A.r je govorio "sine doci ce vakat kad ce u Sarajevu biti najmanje sarajlija neko ce docekat ja necu " uvjek se sjetim tih rijeci i bi tako.
UBILACKO-PLJACKASKA sve lafo demokratska i ostale naravno ja bih mjesto ono demokratsko stavila pljackasko ,nije ni nacionalizam u pitanju to je samo da se raja mrze a oni huskaju i u svoje dzepove trpaju :travolta :travolta
59810_439378133251_763043251_4998167_8377482_n.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
mrki62
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7492
Joined: 26 Mar 2010, 07:23
Status: Offline

Re: Alija Izetbegović

Post by mrki62 » 10 Apr 2012, 18:09

GOVOR EDIBA BUKVIĆA (SDA) IZ 1993. GODINE

10.04.2012

Image

Šta se govorilo na Bošnjačkom saboru u Sarajevu 1993. godine; Edib Bukvić (SDA): BiH od Une do Drine postala je nerealna i nemoguća. Ovako definiran cilj, poslije doživljenog genocida, ne bi trebao biti tajna; Muslimani, Srbi i Hrvati nisu u stanju da stvore zajedničku državu.

Autor: Faruk Vele | objavljeno 10.4.2012. 'Dnevni avaz'

Dok se još sakupljaju i analiziraju utisci o obilježavanju 20. godišnjice početka agresije na našu državu i o ¨Sarajevskoj crvenoj liniji¨, kojima smo se sjetili 11.541 ubijenog građanina Sarajeva, nemoguće je ne spomenuti sramni pokušaj dijela bošnjačke politike, odnosno ¨patriota¨ iz vrha SDA, da u jeku rata, na Bošnjačkom saboru 27. i 28. septembra 1993. godine, prihvate podjelu BiH!

Tri države

Dok su, naime, heroji Armije RBiH branili ¨jedinstvenu, suverenu i nezavisnu RBiH¨, u podrumu sarajevskog hotela 'Holiday Inn' pripreman je klasičan pokušaj izdaje jedine nam domovine. Na tu sramnu činjenicu upozorio je ovih dana /…/ akademik Muhamed Filipović, koji je od /…/ predsjednika RBiH rahmetli Alije Izetbegovića tražio ostavku kada je ovaj potpisao u Ženevi sporazum kojim se prihvata prijedlog internacionalne zajednice o ustrojstvu BiH kao unije tri državice.

Šira bh. javnost malo, skoro ništa ne zna o tome šta se ujesen 1993. godine govorilo na zatvorenom dijelu Bošnjačkog sabora. Transkript dijelova obraćanja prije nekoliko godina objavilo je bivše uredništvo sarajevskog sedmičnika 'Dani', ali taj dokument nije izazvao mnogo pažnje u javnosti.

Inače, vraćanje historijskog nacionalnog (ne nacionalnog, nego narodnog – op. ed.) imena Bošnjaci, bilo je tek prigodna dimenzija Bošnjačkog sabora. Na njoj se kasnije i insistiralo u javnosti. No, najvažniji razlog sazivanja svebošnjačkog skupa je ¨politička priprema za izjašnjavanje u ime Bošnjaka-Muslimana u BiH o predloženom mirovnom sporazumu koji je poznat po imenima britansko-norveških mirovnih posrednika Dejvida Ovena (David Owen) i Torvalda Stoltenberga¨ (Thorvald), koji je podrazumijevao stvaranje tri etnički zasnovane republike, što je bio uvod u podjelu države.
Realne mogućnosti

Tako je skoro nezapažena ostala i tvrdnja nekadašnjeg potpredsjednika Vlade RBiH, ambasadora u Indoneziji i člana Izvršnog odbora SDA Ediba Bukvića, koji je na Saboru rekao da je dosadašnja ¨BiH s tri naroda između Une i Drine postala nerealna i nemoguća te da Bošnjaci treba da definiraju svoju nacionalnu državu¨. Zanimljivo je da je Edibov bratić Amer danas direktor BBI banke i jedan od najbližih ljudi predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića.

- U ovom trenutku, kada svi ovdje prisutni moramo da budemo svjesni težine prihvatanja ili neprihvatanja ponuđenog paketa (Oven-Stoltenberg, op. a.), to jest svjesni kratkoročnih i dugoročnih posljedica tog čina, bez obrazlaganja posljedica onoga što bi nam trebalo biti jasno, želim da upozorim da radi nekih mogućih kratkoročnih olakšanja ne donesemo odluku koja će budućnost sve nas učiniti nesnošljivom. Do sada je bosanska, odnosno muslimanska strana optuživana da nema svojih inicijativa, da nema svojih karata, svojih definiranih ciljeva - kazao je na početku Bukvić, koji je, očito, u ime SDA bio zadužen da iznese ideje o pristanku na razbijanje države:

- Mislim da smo mi sve do sada imali jasan cilj: to je ona BiH između Une i Drine i sada, kada je taj cilj postao nedohvatljiv, postao neostvariv, jer ga naše komšije nisu htjele ili ga nisu dovoljno voljele da bi se za taj cilj s nama borile, mi moramo definirati svoj, samo svoj, realan, dohvatljiv i ostvariv cilj koji će biti ono za šta ćemo se boriti i što ćemo, uz Božiju pomoć, za sva vremena sačuvati...

Bez uvijanja, Bukvić je iznio niz zaključaka od kojih je prvi upravo taj da je ¨dosadašnja BiH, sa svoja tri naroda, postala nerealna¨. Poslije ovakvog genocidnog rata, tvrdio je on, dugoročno, ¨Muslimani, Srbi i Hrvati nisu u stanju da stvore bilo kakvu zajedničku državu¨.

- Ovaj će rat jednog dana završiti formiranjem nacionalnih država Muslimana, Srba, Hrvata, Albanaca i, eventualno, Makedonaca. Postojeće granice država doživjet će znatne izmjene i umnogome će zavisiti od toga ko će biti najjači i najspremniji u vrijeme definitivnog pada srpskog i hrvatskog fašizma. Uvažavajući navedeno, kao i naše realne mogućnosti, neophodno je definirati prostor države muslimanskog naroda, koji će zadovoljiti sljedeće kriterije: da je to kompaktan prostor koji se može braniti; da ima svoj izlaz na more i da obuhvata grad Sarajevo kao historijski centar bosanskih Muslimana - naglasio je Bukvić.
Buduće generacije

Plan koji Bukvić nije spomenuo, a čije se postojanje kasnije pokazalo izvjesnim, jeste da ¨muslimanskom državicom¨ vlada tek nekoliko podobnih porodica. Taj plan kasnije se ralizirao kroz sumnjivu raspodjelu donacija, kriminalnu privatizaciju i talove koji traju do danas.

- Na ovaj način definiran prostor države Bosne s minimalnim odrednicama ustrojstva te države, podržan od ovog sabora i širokih muslimanskih masa, treba da bude motiv i cilj naših boraca i, ako bude trebalo, i budućih generacija. Ovako definiran cilj, poslije doživljenog genocida, ne bi trebao da bude tajna, ni pred našim građanima ni pred svjetskom javnošću. Pripremljeni za realizaciju ovakvog cilja, uz mobilizaciju raspoloživih privrednih i ljudskih potencijala, postat ćemo i ravnopravan pregovarač za zelenim stolom - zaključio je Bukvić.
Harakiri u ‘Holiday Innu’!

Faksimil teksta u ‘Bošnjačkom avazu’ 10. oktobra 1993.: Upozorili na opasnost od podjele

Među prvima koji su nedvosmisleno ustali protiv podjele BiH bio je i tadašnji ‘Bošnjački avaz’, petnaestodnevnik iz kojeg je nastao današnji ‘Dnevni avaz’. U čuvenom tekstu pod naslovom ¨Harakiri u Holiday Innu¨, ‘Bošnjački avaz’ upozorio je na opasnosti od podjele Bosne.

- Republika bosanska biva slavljena kao država bošnjačkog naroda u kojoj će se on ¨polagano¨ razvijati, bez obzira što se ona ne može, sa svim svojim neosiguranim teritorijalnim rukavcima, smatrati vojno održivom, osim ako nećemo trajno ostati militarizirana država. Najgušća naseljenost u Evropi tog, uglavnom neplodnog teritorija i okruženost sa dva neprijateljska giganta, nije izgleda nikakav razlog za roditelje iz vrha bosanske vlasti da abortiraju svoga mongoloida. Oni i dalje insistiraju da je podjela države nužna i stoga zajedno s neprijateljima prave unutarnje granice da bi podjela bila legalna - bio je krajnje hrabar stav ‘Bošnjačkog avaza’.
Najzaslužniji za slobodu naše zemlje su danas bez posla, gladni i žedni!
https://www.youtube.com/watch?v=vG8cSBpqHSM :pusi

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

SDA mora u opoziciju

Post by nezaboravna » 26 May 2012, 08:26

Vladajuće stranke SDP, HDZ i SNSD nakon glasanja o budžetu; Hadžić: SDA mora u opoziciju!
Već idućeg tjedna pokrenut ćemo te aktivnosti, kaže Čović

Autor F. KARALIĆ | Objavljeno 26.05.2012. u 06:16
Nakon što su poslanici Stranke demokratske akcije u Predstavničkom domu Parlamenta BiH glasali protiv budžeta, odlazak ministara SDA iz Vijeća ministara BiH čini se, sudeći prema jučerašnjim reakcijama, neminovnim.

Nova poruka

Ovo su nam i zvanično potvrdili u vrhu SDP-a i HDZ-a BiH, navodeći da će se to dogoditi vrlo brzo, a prijedlog budžeta za 2012. godinu naći će se na sjednici Doma naroda zakazanoj za utorak, 29. maja.

Predsjednik HDZ-a Dragan Čović izjavio je za "Dnevni avaz" da je sada sasvim jasno da će biti prekompozicije u Vijeću ministara. On kaže da je na jednom od sastanaka šest lidera dogovoreno, a toga je, kako navodi, svjestan i Sulejman Tihić, predsjednik SDA, da će, ako se desi da budžet bude usvojen, a jedan dio šestorke ne glasa za njega, doći do prekompozicije pozicije, odnosno opozicije u BiH.

- U suprotnom, imat ćemo problem i političko nadmudrivanje koje će nas vratiti unazad. Siguran sam da će se već idućeg tjedna pokrenuti te aktivnosti. Kakve su posljedice i u kojem to pravcu može ići, ne bih želio nagađati. Meni nije drago što se to dešava, ali je sasvim izvjesno da će se to desiti - kaže Čović.

On pojašnjava da tehnički nije složeno rekonstruirati Vijeće ministara, jer je u pitanju formalnost. Kroz razgovore s liderom SDA, Čović je, kaže, shvatio da se radi o političkoj odluci, odnosno novoj strategiji i pridobivanju glasača uoči lokalnih izbora. No, Čović je prezadovoljan što je Savez za bolju budućnost BiH, jedina opozicija, kako kaže, na nivou BiH, podržao budžet, što je, prema njemu, jedna nova poruka.

Podrška budžetu

- To je odgovornost za BiH i njene građane. Ne možemo se politički nadmudrivati godinama, a da ne osiguramo da država normalno funkcionira - kaže Čović.

Potpredsjednik SDP-a Damir Hadžić ističe da je ova stranka davno zauzela stav da onaj ko ne bude glasao za budžet, ne može više biti dio parlamentarne većine.

- Za nas bi bilo najbolje, što bi bio i džentlmenski potez, koji je teško očekivati od SDA u ovom trenutku, da sami podnesu ostavke. Ako SDA ne bude spremna na takav potez, onda ne treba dvojiti da ćemo mi pokrenuti tu proceduru, da li ove ili neke druge sedmice, ali vrlo brzo. Imperativ svih nas je da buduća većina, odnosno oni koji su dali podršku ovom budžetu i BiH, trebaju voditi ovu zemlju - kaže Hadžić.

On dodaje da će oni koji su politikantstvom probali dovesti u pitanje budžet i cijelu zemlju, jednostavno prijeći u opoziciju! S druge strane, predsjednik RS i SNSD-a Milorad Dodik izjavio je jučer da će rado glasati za izlazak SDA iz Vijeća ministara ako to bude zatražio SDP.

- Šta će biti sa SDA, vjerujte da mi je to najmanji problem u životu. Mogu biti gdje hoće, mogu ostati, mogu ne ostati. Ako Lagumdžija zatraži da mi glasamo da SDA izađe iz Vijeća ministara, veoma rado ćemo to uraditi - rekao je Dodik.

Komentar smo pokušali dobiti i u SDA. No, portparol SDA Erdal Selmanović kazao nam je da ne može davati nikakve izjave bez predsjednika Sulejmana Tihića, koji je, tvrdi Selmanović, službeno odsutan.

Radončić: Nismo glasali zbog ambicije da zamijenimo SDA



Predsjednik SBB BiH Fahrudin Radončić izjavio je sinoć za elektronske medije da je ova stranka podržala budžet zbog države BiH.

- Budžet nije naš, nismo učestvovali u njegovom stvaranju, ali smo ga podržali da bi bili održani lokalni izbori, da bi se izvršio popis stanovništva, otvorila vrata MMF-a i zbog države BiH. Taj čin nema nikakve veze s našom ambicijom da budemo nasljednici eventualno upražnjenog mjesta SDA u okviru šestorke - izjavio je Radončić.



Radončić: Glas zbog države BiH
maj2012_jrngf66767_196109801.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

EKSKLUZIVNO: SDA izbačena iz državne Vlade??

Post by Krokodil Behko » 31 May 2012, 16:31

Lagumdžija od Bevande zatražio isključenje SDA-ovih ministara

Image

Portal Vijesti.ba doznaje da je lider SDP-a Zlatko Lagumdžija uputio zahtjev predsjedavajućem Vijeća ministara Vjekoslavu Bevandi u kome od njega traži da pokrene proces smjene SDA-ovih ministara Sadika Ahmetovića i Muhameda Ibrahimovića sa ministarskih funkcija u Vijeću ministara BiH.


Ekskluzivno prenosimo sadržaj Lagumdžijinog pisma, kojeg je objavio portal Vijesti.ba u kojem stoji:

„Poštovani gospodine Bevanda,

Imajući u vidu da je Budžet intitucija BiH za 2012. godinu usvojen uz protivljenje SDA u svim institucijama BiH (Predsjedništvu BiH, Vijeću ministara BiH, Predstavnički dom i Dom naroda PSBiH), te na osnovu javno iznesene volje te stranke u skladu sa dogovorom lidera stranaka održanom 23. 5. 2012. godine u Sarajevu i članom 15. Zakona o Vijeću ministara BiH pozivam Vas da pokrenete postupak za smjenu ministara i zamjenika ministara iz reda SDA (gospodina Sadika Ahmetovića, gospodina Muhameda Ibrahimovića i Fuada Kasumovića.

Ovo proizilazi iz činjenice da pomenuti nisu sami podnijeli ostavke kao što je to uobičajena demokratka praksa u ovakvim situacijama. U očekivanju hitnog postupanja po ovom pitanju blagovremeno ćemo vam dostaviti imena novih kandidata za ministre i zamjenike ministara, a u skladu sa procedurama propisanim Ustavom BiH i Zakonom o Vijeću ministara BIH.

S poštovanjem,

Predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija

Image
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: EKSKLUZIVNO: SDA izbačena iz državne Vlade??

Post by Krokodil Behko » 31 May 2012, 23:04

SASTANAK LAGUMDŽIJE I RADONČIĆA: Sutra odluka o ulasku SBB BiH u vlast?

Image

Predsjednik Saveza za bolju budućnost BiH (SBB BiH) Fahrudin Radončić izjavio je danas da je on vjerovatno jedini lider opozicije koji se ne raduje 'pucanju' vladajuće koalicije.

„Situacija je ozbiljna i moramo, šta god da odlučimo, raditi brzo kako ne bi došlo do paralize sistema“, izjavio je Radončić nakon današnjeg sastanka sa predsjednikom Socijaldemokratske partije BiH Zlatkom Lagumdžijom.

Oni su se dogovorili su da se pregovori nastavljaju sutra na nivou delegacija SDP i SBB u 11 sati u sjedištvu SDP-a u Sarajevu.

„Naš cilj je da BiH što brže, ako dođe do promjene vlasti, dobije tu vlast i što brže nastavi evropskim putem“, kazao je Radončić dodajući da su iznenađeni brzinom sukoba unutar vladajuće koalicije.

Ako SBB uđe u vlast, prema njegovim riječima, nastojat će da to bude osvježenje u ekonomskom i političkom smislu.

„Ako bismo ulazili u vlast naš uslov bi sigurno bio da se to radi na svim nivoima vlasti“, izjavio je Radončić.

Predsjednik SDPBiH-a Zlatko Lagumdžija izrazio je nadu da će u nekom razumnom roku imati jasnu i preciznu situaciju i potvrdio da treba brzo djelovati.

„Mislim da nema razloga za čekanje jer najgore stanje trenutno je ono koje sad imamo, a to je potpuni zastoj i blokada obaveza koje smo dogovorili na nivou 'šestorke'“, dodao je Lagumdžija.

„Bilo mi je je bitno da vidim da li je gospodin Radončić spreman i na kojim programskom načelima da se priključi na onim nivoima gdje možemo to zajedno da radimo i sutra ćemo više znati", kazao je Lagumdžija.
online

User avatar
String
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 9730
Joined: 24 Mar 2010, 21:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Re: EKSKLUZIVNO: SDA izbačena iz državne Vlade??

Post by String » 01 Jun 2012, 00:12

Kako mi vise idu na zivce sa pricom o "evropskom putu".....Idite ba....
Image

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Fuddo, HAVANA, Masamune and 17 guests