Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by Lavlje_srce » 27 Aug 2022, 13:20

HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 08:27Kome da vodim punicu,demencija? Svjesna a nesvjesna,pola zna,pola ne zna,pored sto drugih boljki fizickih.Psiha da se ubiju svi iz okoline koji brinu o njoj.Od agresije do placa.Kako ide cini mi se da cu prije ostat bez zene nego sto se ona ugasi.Nemam vise kud voditi,nema doktora i ustanove gdje nismo bili,u dom nece nema sansi.Psihijatru? Jednom bili a i to je slagala da je satro neurolog,za nerve,zivce,bol u vratu...Dobila prosperu da pije pola tablete sad od nje sva osamucena a mozak vrti 100 na sat,prica,ne moze ni da mokri,problemi sa stolicom,crijevima,sto nuspojava...Em je neku noc popila cetverostruku dozu,zaboravila sta li.Ona joj i sakrije al nasla...Nije 2 dana mogla ustat iz kreveta al prica i kuknjava ne staje...Kome vise ici i sta raditi,jos mjesec ovako i zene nemam,unisti je i fizicki i psihicki...To je domen psihijatrije? Fol nesta guglam i sto se savjeta tice kaze da idu psihijatru ovi sto brinu o njima... :lupa
Demencijom se bave psihijatri. Prvo se ustanovi tip demencije (najcesci je Alzheimer, vaskularna, Lewy-body, Frontotemporalna) kroz klinicku anamnezu i magnetnu rezonancu. Zatim se odredi prikladna terapija, sto u vecini slucajeva nije Risperidon (Prospera). Imas lijekove specificne za demenciju, Donepezil, Rivastigmin, Galantamin, Memantine. Pomoci ce donekle ili nece. Ide se pokusaj/pogreska metodom (to ti je 'napredna' farmakoindustrija). Preporucila bih ti da je odvedete psihijatru koji ima iskustva s kontroliranjem demencije (lijeka znas da nema). Javicu ti na pp koga bih ti preporucila dok se malo raspitam.

U Sarajevu imas i dobre domove za pacijente oboljele od demencije, i to ti javim. Odnos prema oboljeloj osobi se svodi na 3 rijeci: strpljenje, strpljenje, strpljenje. Otprilike kao da imas neposlusno i tvrdoglavo dijete od 80-tak godina. Po opisanom tvoja punica je u uznapredovaloj fazi i duznost ti je potraziti pomoc kako punici, tako i zeni. Kasno je kad ti se i zena razboli, a svi smo vidjeli na fotografijama da je vec mrsava. Ides opet korak-po-korak metodom ako se odlucite za kucnu njegu. Mozda se punici ne svidi prva zena niti treca, ali peta ce joj se vjerovatno svidjeti. Oboljeli od demencije su puni anksioznosti, sto je i razumljivo ako samo zamislis da ti svijet iz dana u dan postaje sve kompleksniji jer gubis pamcenje, dok inteligencija i emocije ostaju ocuvane (do zadnje faze). Ako se odlucite za dom, mozete je nekoliko puta voditi tamo da se privikne. Mozda se nece sjecati svakog detalja, ali ce se sjecati osjecaja koje dato mjesto u njoj izaziva. @Skin ti je takodjer dala dobre savjete.

Velika pozrtvovanost Behko, respect. :ok

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53247
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1877 times
Been thanked: 14900 times
Status: Online

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 13:38

shark-attack wrote: 27 Aug 2022, 13:10
HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 10:00 Ma ja. Pretpostavljo sam. Hvala. Vec pocinje faza teskog gutanja i odbijanja hrane i vode, problemi sa nuzdom... Ali mozak je jos u fazi 100 na sat i neke agresije, izivljavanja, vrijedjanja pa placa... Svaka tebi cast kad si to izdrzao. Ja bi pobudalio. Naviko sam eto problema, rijesi problem. Ovde je to nemoguce.
Havana, tako nekako ide kao je behko napisao.

Samo cu dodati da nisu sve demencie iste i nemaju isti tretman
Demenca sa Alzhimer’, vaskularna, sa Parkinsonovom ili Huntingonovom,Creutzfeldt-Jakob ili substancna-induced perzistentna demencia…
Odrazavaju se na razlicite nacine kognjitivnog deficita gubljenja memorijei josh ukjlucuje najmanje jednu bilo da se rado o aphaziji,apraxiji,agnoziji.
Smanjene kognjitivne funkcije, u slucaju da ima i delirijum, ne dijagnosticira se demencia, dok u slucaju da pokazuje simptome demenncie i bez tog stadiuma (delerijum) mogu se prepisati obje dijagnoze..shto je vazno narocito u ranoj fazi..radi pravilne medikacije, a ne daj “neshto”…

CTbili MRI neuroimdjing daje razliku u dijagnozi ( kasnije terapiji,) razlikuje da li je prisutna cerebralna atrofija, kortikal strok, tumor subduralni hematomi, hydrocephalus.
Ako CT ili MRI ne prikazuje obicno se radi SPECT (single photon computed tomography) koja se primarno ne radi za demenciiu, ali daje razlicitu dijagnozu za Alzeimer (parietsl lobe, frontal lobe alternations)..shto je potrebno u dijagnozi.(Alzheimer
Prognoza demencije na osnovu kognjitivne disfunkcije moze biti progresivna, staticna…povratna.i svaki taj dio zahtijeva poseban tretman..zavisnon od patologije,stepene tezine ,etiologije…

Ukljucuje se ili iskljucuju iz dijagnoze iili tretmana..

Uglavnom, potrudi se da dobije pravilnu dijagnozu..da je ne bi “filovali” sa svim i svacim..nego ono shto je potrebno.
Konto sam neki dan da ti pisem i reko necu ga peglat...Tek smo sad poceli nesto vise raditi na tome i voditi je tim doktorima.Operisala je kuk prije 8 mjeseci,upala u delirij od narkoze i operacije.Jedva je izvukli iz tog ludila i podigli na noge uz pomoc fizioterapeuta ali od tog delirija poslije operacije sve ide nekako brzo i agresivno.Prije je to skroz blagi oblik bio.Plus losa kicma i bolovi,alergije...Maloprije je zena bila kod gavrankapetanovica,pogledao nalaze,ct,magnetnu...,kicma se ne moze raditi,dao neke lijekove za bol i posavjetovao kome otici itd...Vide se neke promjene i na mozgu kako sam shvatio na telefon...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by shark-attack » 27 Aug 2022, 13:44

HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 13:38
shark-attack wrote: 27 Aug 2022, 13:10

Havana, tako nekako ide kao je behko napisao.

Samo cu dodati da nisu sve demencie iste i nemaju isti tretman
Demenca sa Alzhimer’, vaskularna, sa Parkinsonovom ili Huntingonovom,Creutzfeldt-Jakob ili substancna-induced perzistentna demencia…
Odrazavaju se na razlicite nacine kognjitivnog deficita gubljenja memorijei josh ukjlucuje najmanje jednu bilo da se rado o aphaziji,apraxiji,agnoziji.
Smanjene kognjitivne funkcije, u slucaju da ima i delirijum, ne dijagnosticira se demencia, dok u slucaju da pokazuje simptome demenncie i bez tog stadiuma (delerijum) mogu se prepisati obje dijagnoze..shto je vazno narocito u ranoj fazi..radi pravilne medikacije, a ne daj “neshto”…

CTbili MRI neuroimdjing daje razliku u dijagnozi ( kasnije terapiji,) razlikuje da li je prisutna cerebralna atrofija, kortikal strok, tumor subduralni hematomi, hydrocephalus.
Ako CT ili MRI ne prikazuje obicno se radi SPECT (single photon computed tomography) koja se primarno ne radi za demenciiu, ali daje razlicitu dijagnozu za Alzeimer (parietsl lobe, frontal lobe alternations)..shto je potrebno u dijagnozi.(Alzheimer
Prognoza demencije na osnovu kognjitivne disfunkcije moze biti progresivna, staticna…povratna.i svaki taj dio zahtijeva poseban tretman..zavisnon od patologije,stepene tezine ,etiologije…

Ukljucuje se ili iskljucuju iz dijagnoze iili tretmana..

Uglavnom, potrudi se da dobije pravilnu dijagnozu..da je ne bi “filovali” sa svim i svacim..nego ono shto je potrebno.
Konto sam neki dan da ti pisem i reko necu ga peglat...Tek smo sad poceli nesto vise raditi na tome i voditi je tim doktorima.Operisala je kuk prije 8 mjeseci,upala u delirij od narkoze i operacije.Jedva je izvukli iz tog ludila i podigli na noge uz pomoc fizioterapeuta ali od tog delirija poslije operacije sve ide nekako brzo i agresivno.Prije je to skroz blagi oblik bio.Plus losa kicma i bolovi,alergije...Maloprije je zena bila kod gavrankapetanovica,pogledao nalaze,ct,magnetnu...,kicma se ne moze raditi,dao neke lijekove za bol i posavjetovao kome otici itd...Vide se neke promjene i na mozgu kako sam shvatio na telefon...
Da vjerovatno su je dijagnosticirali Substance-Induced Persisting Demensija+ josh dok se te promjene na mozgu ne dijagnosticiraju onda vidjeti za te lijekove shto je propisao da li treba mijenjati ili moze bez previshe nus pojava.
KIAORA

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by shark-attack » 27 Aug 2022, 13:54

havana, sa suprugom morash biti brutalno iskren i otvoren, objasnit joj dan jena mama zahtijeva njegu/paznju 24/7 , neko uvijek mora biti tu uz nju (najbolje strucna osoba mec sestra etc),ako nije stalno uz nju da to ne znaci da ona ne voli mamu ili da je se "odrekla" na neki nacin..da nema taj osjecaj krivice..
mislim da bi ti behko to najbolje mogaso objasniti iz licnog iskustva..tvoje je da zeni to objasnish...
KIAORA

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53247
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1877 times
Been thanked: 14900 times
Status: Online

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 14:00

shark-attack wrote: 27 Aug 2022, 13:54 havana, sa suprugom morash biti brutalno iskren i otvoren, objasnit joj dan jena mama zahtijeva njegu/paznju 24/7 , neko uvijek mora biti tu uz nju (najbolje strucna osoba mec sestra etc),ako nije stalno uz nju da to ne znaci da ona ne voli mamu ili da je se "odrekla" na neki nacin..da nema taj osjecaj krivice..
mislim da bi ti behko to najbolje mogaso objasniti iz licnog iskustva..tvoje je da zeni to objasnish...
Ma lako cu ja sa zenom,svjesna je i ona svega ali u ovoj fazi ne moze to,ne zna kako...Nece,ronda,ljuta,agresivna,nece u dom,nece da jede,nece da pije,nista...Trenutno hoce samo nju,sina istjera iz kuce,ili u bolnicu.Njoj je najveci problem bolovi,nije ni svjesna toliko drugih problema...Nece ni psihijatru da ode,sve je nesta moras prevarit,premuntat...A veze nema,u pola sata 4 puta mi istu stvar prica itd...A opet nesta pravo zna i pamti...Gluho bilo bolest.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42152
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 13776 times
Been thanked: 12332 times
Status: Online

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by Masamune » 27 Aug 2022, 14:00

Kod mog amidže je u pitanju Parkinson i to već u odmakloj fazi do te mjere da ima dana kad ne može ustati iz kreveta. Dehidrirao je skroz, jer uopšte ne unosi tečnost u sebe, a i slabo jede. Nije se nikad ženio i živio je sam čitav život što dodatno komplikuje stvar oko njege i ostalog.

Neće da angažujemo osobu koja bi ga njegovala 24/7, za dom neće ni da čuje, neće doktorima na preglede i da vadi nalaze... neće čovjek ništa.

Duži period je u depresiji. Pomažemo onoliko koliko nam dopušta...
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
shark-attack
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6164
Joined: 25 Mar 2019, 09:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 402 times
Status: Offline

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by shark-attack » 27 Aug 2022, 14:10

HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 14:00
shark-attack wrote: 27 Aug 2022, 13:54 havana, sa suprugom morash biti brutalno iskren i otvoren, objasnit joj dan jena mama zahtijeva njegu/paznju 24/7 , neko uvijek mora biti tu uz nju (najbolje strucna osoba mec sestra etc),ako nije stalno uz nju da to ne znaci da ona ne voli mamu ili da je se "odrekla" na neki nacin..da nema taj osjecaj krivice..
mislim da bi ti behko to najbolje mogaso objasniti iz licnog iskustva..tvoje je da zeni to objasnish...
Ma lako cu ja sa zenom,svjesna je i ona svega ali u ovoj fazi ne moze to,ne zna kako...Nece,ronda,ljuta,agresivna,nece u dom,nece da jede,nece da pije,nista...Trenutno hoce samo nju,sina istjera iz kuce,ili u bolnicu.Njoj je najveci problem bolovi,nije ni svjesna toliko drugih problema...Nece ni psihijatru da ode,sve je nesta moras prevarit,premuntat...A veze nema,u pola sata 4 puta mi istu stvar prica itd...A opet nesta pravo zna i pamti...Gluho bilo bolest.
tipicno ponashanje..bitno je kako se vi postavljate..da ne "izgorite" onda josh veci belaj.
KIAORA

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by Krokodil Behko » 27 Aug 2022, 14:22

HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 14:00 u pola sata 4 puta mi istu stvar prica itd...A opet nesta pravo zna i pamti...Gluho bilo bolest.

Tipično izgleda.

Pretpostavljam da pamti i ponavlja priču o stvarima od prije više godina, a zaboravi ono što je bilo prije pola sata.

Objašnjenje bi bilo, ono što je bilo prije, urezalo se dublje u sjećanje, pa pošto se u mozgu poremetio rad, slabo obavlja funkciju novog pamćenja i ostlao je samo staro.

Nadam se da nećete morati proći sve ove faze, jer je maksimalno iscrpljujuće, ali simptomi ukazuju da hoćete, ukoliko ne oboli teško od nečeg drugog, pa joj to skrati životni vijek.

Ako ti supruga ima tu moralnu dilemu oko doma, ne morate je tamo ni stavljati, ako bi ušla u mirniju fazu. Dovoljan je zatvoren prostor i neko stalno uz nju. Ima tih oglasa stručnih lica, koja dolaze na adresu i obavljaju sve, terapija, kupanje, kuhanje, provjetravanje prostora i sve to po potrebi.
Ne moraš ih zvati svak idan. Svaki dan možeš angažovati osobu koja nije nužno medicinske struke.

Postoje žene koje imaju problema sa stanom, pa bi bile non stop uz pacijenta. Viđao sam takve oglase.
U toj fazi, namještaj smanjiti na minimum i sve što je od stakla i keramike dići u viseće, pošto više nije u stanju da se prisjeti kako se viseća uopšte otovri i da tamo nešto ima.

U trenutnoj fazi, otvoriti oči da sebi neće slučajno spremiti hranu, na neki toksičan način.
Ukoliko je zaboravila kako se jede hljeb, nadrobiti ga u čorbu/supu. Ukoliko sama neće da jede, pitati je svojom rukom. itd, itd, itd, itd,, mnogo je toga još
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53247
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1877 times
Been thanked: 14900 times
Status: Online

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 14:28

shark-attack wrote: 27 Aug 2022, 14:10
HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 14:00

Ma lako cu ja sa zenom,svjesna je i ona svega ali u ovoj fazi ne moze to,ne zna kako...Nece,ronda,ljuta,agresivna,nece u dom,nece da jede,nece da pije,nista...Trenutno hoce samo nju,sina istjera iz kuce,ili u bolnicu.Njoj je najveci problem bolovi,nije ni svjesna toliko drugih problema...Nece ni psihijatru da ode,sve je nesta moras prevarit,premuntat...A veze nema,u pola sata 4 puta mi istu stvar prica itd...A opet nesta pravo zna i pamti...Gluho bilo bolest.
tipicno ponashanje..bitno je kako se vi postavljate..da ne "izgorite" onda josh veci belaj.
Postavljamo se kako se postavljamo.patnja i eto.Pomogli bi a ne mozemo.Kako drugacije, eto haj ti reci? :cudi Sta da joj radimo,ne mozemo je svezat i odvest u dom? Ne moze otici i ostaviti je...Kako? Ne znam uopste kako ce je odvesti psihijatru,ne mozes ti tu ni pricati,idite,ostavite me,necu...
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53247
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1877 times
Been thanked: 14900 times
Status: Online

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 14:30

Krokodil Behko wrote: 27 Aug 2022, 14:22
HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 14:00 u pola sata 4 puta mi istu stvar prica itd...A opet nesta pravo zna i pamti...Gluho bilo bolest.

Tipično izgleda.

Pretpostavljam da pamti i ponavlja priču o stvarima od prije više godina, a zaboravi ono što je bilo prije pola sata.

Objašnjenje bi bilo, ono što je bilo prije, urezalo se dublje u sjećanje, pa pošto se u mozgu poremetio rad, slabo obavlja funkciju novog pamćenja i ostlao je samo staro.

Nadam se da nećete morati proći sve ove faze, jer je maksimalno iscrpljujuće, ali simptomi ukazuju da hoćete, ukoliko ne oboli teško od nečeg drugog, pa joj to skrati životni vijek.

Ako ti supruga ima tu moralnu dilemu oko doma, ne morate je tamo ni stavljati, ako bi ušla u mirniju fazu. Dovoljan je zatvoren prostor i neko stalno uz nju. Ima tih oglasa stručnih lica, koja dolaze na adresu i obavljaju sve, terapija, kupanje, kuhanje, provjetravanje prostora i sve to po potrebi.
Ne moraš ih zvati svak idan. Svaki dan možeš angažovati osobu koja nije nužno medicinske struke.

Postoje žene koje imaju problema sa stanom, pa bi bile non stop uz pacijenta. Viđao sam takve oglase.
U toj fazi, namještaj smanjiti na minimum i sve što je od stakla i keramike dići u viseće, pošto više nije u stanju da se prisjeti kako se viseća uopšte otovri i da tamo nešto ima.

U trenutnoj fazi, otvoriti oči da sebi neće slučajno spremiti hranu, na neki toksičan način.
Ukoliko je zaboravila kako se jede hljeb, nadrobiti ga u čorbu/supu. Ukoliko sama neće da jede, pitati je svojom rukom. itd, itd, itd, itd,, mnogo je toga još
Da,to je to.Nema zena dilemu,vidi da mora.Nije njoj nista tesko raditi fizicki i brinuti,unisti je psihicki.Nit spava nit jede kako treba.Nece dom,nece njegu,kako natjerati nekoga na to?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7767 times
Status: Offline

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by Krokodil Behko » 27 Aug 2022, 14:32

HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 14:30
Krokodil Behko wrote: 27 Aug 2022, 14:22


Tipično izgleda.

Pretpostavljam da pamti i ponavlja priču o stvarima od prije više godina, a zaboravi ono što je bilo prije pola sata.

Objašnjenje bi bilo, ono što je bilo prije, urezalo se dublje u sjećanje, pa pošto se u mozgu poremetio rad, slabo obavlja funkciju novog pamćenja i ostlao je samo staro.

Nadam se da nećete morati proći sve ove faze, jer je maksimalno iscrpljujuće, ali simptomi ukazuju da hoćete, ukoliko ne oboli teško od nečeg drugog, pa joj to skrati životni vijek.

Ako ti supruga ima tu moralnu dilemu oko doma, ne morate je tamo ni stavljati, ako bi ušla u mirniju fazu. Dovoljan je zatvoren prostor i neko stalno uz nju. Ima tih oglasa stručnih lica, koja dolaze na adresu i obavljaju sve, terapija, kupanje, kuhanje, provjetravanje prostora i sve to po potrebi.
Ne moraš ih zvati svak idan. Svaki dan možeš angažovati osobu koja nije nužno medicinske struke.

Postoje žene koje imaju problema sa stanom, pa bi bile non stop uz pacijenta. Viđao sam takve oglase.
U toj fazi, namještaj smanjiti na minimum i sve što je od stakla i keramike dići u viseće, pošto više nije u stanju da se prisjeti kako se viseća uopšte otovri i da tamo nešto ima.

U trenutnoj fazi, otvoriti oči da sebi neće slučajno spremiti hranu, na neki toksičan način.
Ukoliko je zaboravila kako se jede hljeb, nadrobiti ga u čorbu/supu. Ukoliko sama neće da jede, pitati je svojom rukom. itd, itd, itd, itd,, mnogo je toga još
Da,to je to.Nema zena dilemu,vidi da mora.Nije njoj nista tesko raditi fizicki i brinuti,unisti je psihicki.Nit spava nit jede kako treba.Nece dom,nece njegu,kako natjerati nekoga na to?

Pa ništa onda. Saburajte do mirnije faze. Kod mene je ta nemirna faza trajala oko dvije godine.
online

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53247
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1877 times
Been thanked: 14900 times
Status: Online

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 14:33

:sok
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119228
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5515 times
Been thanked: 11755 times
Contact:
Status: Offline

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by Maja » 27 Aug 2022, 15:00

Nece dom ok, nece njegu, nije ok.
Ona ne zna normalno rasudjivati ili je bas sebicna zena koja ce dovesti vlastitu kcerku do ruba.
Fino dovedete punicu kod vas, oslobodite joj sobu i zaposlite zenu da je njeguje 8 sati. Ostatak dana zena ti, pa i ti i kcerke kad potrefe tu.
Moja mama je zbog 24-satne brige za dementnu majku zaradila vrtoglavice i postala nervozna i pod velikim stresom za jedno ljeto. Srecom, imali smo jos 3 tetke i dajdzu pa bi bivala po 3 mjeseca kod svakoga.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53247
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1877 times
Been thanked: 14900 times
Status: Online

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 15:15

Maja wrote: 27 Aug 2022, 15:00 Nece dom ok, nece njegu, nije ok.
Ona ne zna normalno rasudjivati ili je bas sebicna zena koja ce dovesti vlastitu kcerku do ruba.
Fino dovedete punicu kod vas, oslobodite joj sobu i zaposlite zenu da je njeguje 8 sati. Ostatak dana zena ti, pa i ti i kcerke kad potrefe tu.
Moja mama je zbog 24-satne brige za dementnu majku zaradila vrtoglavice i postala nervozna i pod velikim stresom za jedno ljeto. Srecom, imali smo jos 3 tetke i dajdzu pa bi bivala po 3 mjeseca kod svakoga.
Nece ni to. Bila jednu noc sva se izgubila. Nista ne zna, nema njene rutine... A nezgodno joj zbog mene, jecanje, bolovi, plac, svadja, ma svasta... Vodi me kuci, ostavi me, idi...Kakvo jedno ljeto, treca godina. Ne znam kako je ikako normalna.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16283
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3372 times
Been thanked: 2659 times
Status: Offline

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by Lavlje_srce » 27 Aug 2022, 15:41

HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 14:28Postavljamo se kako se postavljamo.patnja i eto.Pomogli bi a ne mozemo.Kako drugacije, eto haj ti reci? :cudi Sta da joj radimo,ne mozemo je svezat i odvest u dom? Ne moze otici i ostaviti je...Kako? Ne znam uopste kako ce je odvesti psihijatru,ne mozes ti tu ni pricati,idite,ostavite me,necu...
Privatni psihijatar joj moze doci u kucnu posjetu i ne mora joj reci da je psihijatar niti ljekar.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53247
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1877 times
Been thanked: 14900 times
Status: Online

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by HAVANA » 27 Aug 2022, 15:43

Lavlje_srce wrote: 27 Aug 2022, 15:41
HAVANA wrote: 27 Aug 2022, 14:28Postavljamo se kako se postavljamo.patnja i eto.Pomogli bi a ne mozemo.Kako drugacije, eto haj ti reci? :cudi Sta da joj radimo,ne mozemo je svezat i odvest u dom? Ne moze otici i ostaviti je...Kako? Ne znam uopste kako ce je odvesti psihijatru,ne mozes ti tu ni pricati,idite,ostavite me,necu...
Privatni psihijatar joj moze doci u kucnu posjetu i ne mora joj reci da je psihijatar niti ljekar.
To nesta sad i kombinujemo.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by carobnjak N » 27 Aug 2022, 15:52

Skin wrote: 27 Aug 2022, 10:55 havana, prvo zakazi supruzi termin kod jasne barjaktarevic. pa se obrati jednom od ovih centara za demenciju ili palijativnu njegu i potrazi savjet oko edukacije za njegu takvih bolesnika. rade se obuke za clanove porodice i to sigurno puno pomogne. kad nazoves par brojeva i privatnih klinika, sigurno ces doci do informacjje ko je nabolji doktor i ima neki pristup, onda ga dovedite u kucnu posjetu, a oni ce znati kako majku uvjeriti u to i sta joj reci. ne treba tim pacijwntima previse informacija davati, jer im mozak radi vec 100 na sat. samo kratko, kao djetetu. posavjetuj se ti sa tim ljudima, jer nisi direktno u tome, pa mozes hladne glave opcije razmotriti. i ovim si uradio puno, i za punicu i za svoju porodicu.
Ta žena je prevarantica. Samo je lova zanima.
Vidio sam to kod Senada kad je reklamirala tokom intervijua, nekakvu lafo medicinsku opremu koja navodno daje tačnu dijagnozu i terapiju za kao 99% bolesti.
S tim te isto kao i tretira. Zaboravio sam tačan naziv ali mogu se sjetiti ako treba.
Elem, meni to odmah zazvučalo čudno.
Odem i izguglam TO čudo. Kaže, nešto što je prije skoro 100godina bilo hit ali se brzo skontalo da je prevara i šarlatanstvo.
Moderna medicina upozorava na ljude koji navodno liječe s tim, kao na prevarante.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6792
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2644 times
Been thanked: 1212 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 27 Aug 2022, 16:37

Veca wrote: 27 Aug 2022, 12:32
Koteljubi_kadnisamtu wrote: 27 Aug 2022, 10:47

Roditelji su najveći smarači


...a vi, djeca, niste bili smaraci?! ...svi mili cvjecke?! ...serem vam se u hladnocu i egoizam! fuj! ...ako ne mozes nesto umirujuce reci, najbolje suti!
:sok
👌🌚

User avatar
TAFKAP
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10000
Joined: 19 Sep 2019, 21:42
Has thanked: 1541 times
Been thanked: 2647 times
Status: Offline

Re: Zločin kakav Crna Gora ne pamti: 11 mrtvih u pucnjavi na Cetinju

Post by TAFKAP » 27 Aug 2022, 17:23

Koteljubi_kadnisamtu wrote: 27 Aug 2022, 16:37
Veca wrote: 27 Aug 2022, 12:32



...a vi, djeca, niste bili smaraci?! ...svi mili cvjecke?! ...serem vam se u hladnocu i egoizam! fuj! ...ako ne mozes nesto umirujuce reci, najbolje suti!
:sok
niste se sporazumjeli :)

Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by Duh » 27 Aug 2022, 18:00

Prije svega pricamo o bolesnim osobama.
Nije to smaranje ili maltretiranje sa njihove strane, nego oni vise nemaju ni razumjevanje za druge, ni empatije nista.
Hoce sta hoce, rade sta hoce...koliko mogu.

Mene su zvali iz doma, da mater postrojava ove starije i uvodi neka svoja pravila.
Zena je fizicki 100% zdrava...nikad ni nije bila bolesna.
Uzivila se u ulogu neke sefice, sklanja jelo ispred ljudi koji nisu jos ni pojeli.
kaze-stari su i dosadni...sporo jedu i prosipaju po podu...

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests