Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by Mutevelija » 18 Oct 2022, 20:31

Pasaga wrote: 18 Oct 2022, 20:24:tuga :place
A stas pasa zivot , malo me je iznenadilo ovo sa nenom.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by Mutevelija » 03 Dec 2022, 19:36

Bila psihijatrica juče, propisala joj lijekove koje treba piti.
Pa onda na kontrolu.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54102
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1937 times
Been thanked: 15346 times
Status: Offline

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by HAVANA » 03 Dec 2022, 19:40

Mutevelija wrote: 18 Oct 2022, 20:30 I sve nekud hoce da ide, Laze nije ovo moja soba, nije ovo moja kuca, nekad se prisjeti mrtvih osoba pa misli da su zove.
Jel puno prica, ljuta, sebicna itditd? Koji su joj lijek dali? Nama je prospera pomogla pravo, totalna promjena i mnogo lakse deverat. Nema konstantne price, napadanja, galame i svih onih jada. Mirna, slusa, jede... Koji su joj lijek dali?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by Mutevelija » 03 Dec 2022, 19:57

HAVANA wrote: 03 Dec 2022, 19:40
Mutevelija wrote: 18 Oct 2022, 20:30 I sve nekud hoce da ide, Laze nije ovo moja soba, nije ovo moja kuca, nekad se prisjeti mrtvih osoba pa misli da su zove.
Jel puno prica, ljuta, sebicna itditd? Koji su joj lijek dali? Nama je prospera pomogla pravo, totalna promjena i mnogo lakse deverat. Nema konstantne price, napadanja, galame i svih onih jada. Mirna, slusa, jede... Koji su joj lijek dali?
Pa jest pričala je da hoće kući da ide, vraćala se u prošlost bila je sebična
Ali kod nje je problem što je i nepokretna, treana i tregona dva lijeka dali joj i na kontrolu kao treba mada napisali su i ct ali sta ce ct. Zasad malo vise spava.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Online

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by Krokodil Behko » 08 Jan 2023, 09:55

SJAJNE VIJESTI IZ AMERIKE: Odobren lijek za Alzheimerovu bolest, stiže i u Evropu

Image


Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) u petak je odobrila lijek za Alzheimerovu bolest lekanemab za pacijente u najranijim stadijima bolesti koji su razvili japanska farmaceutska kompanija Eisai i američki Biogen.

Lijek, koji će se prodavati pod imenom Leqembi, pripada klasi tretmana koji imaju za cilj usporiti napredovanje neurodegenerativne bolesti uklanjanjem ljepljivih nakupina toksičnog proteina beta amiloida iz mozga. Gotovo svi prethodni eksperimentalni lijekovi koji su koristili taj pristup nisu bili uspješni.


Plan za odobrenjem u EU-u

“Današnje vijesti su nevjerovatno važne”, rekao je glavni znanstveni direktor Fonda za otkrivanje lijekova za Alzheimerovu bolest dr. Howard Fillit. “Godine istraživanja nedvojbeno najsloženije bolesti s kojom se ljudi suočavaju isplate se i daju nam nadu da možemo ne samo liječiti Alzheimerovu bolest nego ju i spriječiti”, dodao je.

Eisai je objavio da će lijek biti lansiran po godišnjoj cijeni od 26.500 dolara. Japanska kompanija je rekla da također planira podnijeti zahtjev za odobrenjem lijeka Leqembi u Japanu i Europskoj uniji do kraja poslovne godine 31. marta. Eisai je procijenio da će broj pacijenata u SAD-u koji ispunjavaju uvjete za lijek doseći oko 100.000 u roku od tri godine, postupno se povećavajući tijekom srednjeg i duljeg razdoblja.
online

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by Duh » 08 Jan 2023, 11:05

26.500x100 000=2 650 000 000
samo usa. godisnje...? koliko sam ja skonto.

eu, japan...
sad je pitanje sta sa ostalima. hoce li zdravstveno pokriti tih 26 500 dolara godisnje...

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Online

Re: Demencija/Alchajmerova bolest/MOPS

Post by Krokodil Behko » 06 Nov 2023, 10:31

Pogoršanje vida moglo bi biti znak kognitivnog pada, tvrde američki doktori i znanstvenici, koji kažu da bi ovo otkriće moglo pomoći da se ranije otkriju stanja poput Alzheimerove bolesti.

Tim znanstvenika na čelu s Joshuom R. Ehrlichom sa Univerziteta u Michiganu otkrio je da je "objektivno izmjereno oštećenje vida povezano s većom učestalošću demencije".

No budući da se smatra kako se većina takvih oštećenja može spriječiti, napori u cilju "davanju prioriteta zdravom vidu" mogli bi zauzvrat biti "važni za optimizaciju kognitivnih funkcija", rekli su ljekari nakon što su pregledali podatke o gotovo 4.000 ljudi u dobi od 71 godine i više iz Nacionalne studije trendova zdravlja i starenja (NHATS) u SAD-u iz 2021.

Većina oštećenja vida kod starijih osoba može se spriječiti ili se jednostavno još nije riješila intervencijama poput naočala ili operacije katarakte, rekao je tim u svojoj procjeni podataka koju je objavila Američka liječnička udruga, za koju vjeruje da je prva takve vrste provedena u 15 godina.

Operacija katarakte smanjuje rizik od demencije, tvrde znanstvenici, dodajući da optimizacija vida može spriječiti do 100.000 prevladavajućih slučajeva demencije u SAD-u.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Online

Šta je normalna zaboravnost, a šta demencija?

Post by Krokodil Behko » 30 Jan 2024, 21:54

Image


Kao po onom nepisanom pravilu, ako treba nešto loše da se desi, desiće se u najgorem mogućem trenutku. Tako u jednom trenutku u životu kada imamo gomilu obaveza, što privatnih, što poslovnih, čini nam se kao da počinjemo da gubimo mentalne sposobnosti. Ne možemo da se sjetimo imena omiljenog glumca, starih poznanika, ključevi postaju neuhvatljivi, za svaku obavezu moramo da postavimo alarm na telefonu da nas podsjeti, i tako dalje...

Ali kako da budemo sigurni da je ova frustrirajuća zaboravnost odraz kognitivnog pada povezanog sa godinama, da li su u pitanju rani znaci demencije, ili samo prolazna faza od koje ćemo se oporaviti. Može li uopšte zaboravnost biti normalna, jer na kraju krajeva, nismo roboti.

Neurolog Ričard Restak, koji je u 82. godini objavio knjigu Kako spriječiti demenciju: Stručni vodič za dugoročno zdravlje mozga, navodi da postoje mnogo trivijalniji razlozi za gubitak pamćenja: „Tokom cijelog života, stres uzrokuje smanjenje normalne funkcije mozga.“


Naravno, nemoguće je u potpunosti izbjeći stresne stvari, ali ono što možete da izaberete da izbjegnete, kaže on, jeste da brinete da ćete dobiti Alchajmerovu bolest zbog blage zaboravnosti: „Mnogima se dogodi kada izađu iz tržnog centra da ne mogu da se sjete gdje su parkirali automobil. Pa to je normalno.“

Kada se treba zabrinuti

Više bi trebalo da vas zabrine verzija, kaže Restak, ako izađete iz tržnog centra i ne možete da se sjetite da li ste došli sopstvenim kolima, da li autobusom ili vas je neko dovezao.

Restak je očigledno još uvijek mentalno bridak, jer osim što piše knjige, još uvijek predaje na Univerzitetu Džordž Vašington u Vašingtonu. Ali on mirno prihvata blagi pad svojih sposobnosti koji dolazi sa godinama. Priznaje da je prije mnogo godina kada bi na promociji svoje knjige upoznao desetak ljudi, uopšte nije imao problema da im zapamti imena, ali da danas vjerovatno ne bi mogao.

Problemi sa pamćenjem imena se lako mogu riješiti. „Pamćenje se zasniva na slikama, a ne riječima. Kada povežete nečije ime sa nekom slikom, kada je sljedeći put sretnete, sjetićete se i njenog imena“, kaže profesor.

Pamćenje se takođe često više odnosi na obraćanje pažnje nego na kognitivni deficit. Vraćajući se analogiji sa parkiranim automobilom, Restak napominje da ako nam nešto privuče pažnju u trenutku, nećemo zapamtiti zonu u kojoj smo ostavili auto. Mnogo je teže obratiti pažnju na stvari koje su rutinske i nezanimljive.

Znaci da je pamćenje načeto demencijom mnogo su izraženiji, napominje Linda Kler, profesorka kliničke psihologije starenja i demencije na Univerzitetu u Ekseteru. „To je pravi jaz negdje gdje ne bi trebalo da ga bude“, kaže ona. „Moje iskustvo o ovome je kada sam majci rekla da se selim i da sam pronašla novu kuću, a ona se sljedećeg jutra ničega nije sećala. Tada sam sa sigurnošću znala da to nije samo normalna zaboravnost.”

Prof. Kler se prisjeća još jednog primjera, čovjeka koji kada je ušao u auto nije mogao da se sjeti čemu služe komande.


„To su trenuci kada obavezno morate posjetiti doktora.“ Ali priznaje da je teško dati precizne markere, jer brojne druge okolnosti osim demencije mogu izazvati dramatične trenutne propuste u pamćenju – kao što su infekcije urinarnog trakta, hormonska neravnoteža, mini moždani udari, depresija i anksioznost.

Ako doživite dramatičan gubitak pamćenja ili kognitivne promjene koje za vas nisu normalne, uobičajeni put je posjeta ljekaru opšte prakse koji će vas uputiti kod neurologa.

„Pokušavamo da ohrabrimo ljude, ako primijete promjenu u funkcionisanju, da odu kod ljekara“, ističe porfesorka. Ovo je djelimično i zato što bi i drugi zdravstveni problemi koji izazivaju kognitivne simptome, kao što su kardiovaskularne bolesti koje utiču na protok krvi u mozgu, mogle biti uzrok, ali i zato što ljekovi mogu pomoći u usporavanju napredovanja demencije ako se uzimaju na vrijeme.

Borba, ne bijeg

Ali ako ste u panici jer postajete stariji i ne možete da navedete ime glumca u filmu koji ste upravo gledali, vrijedi ovu mentalnu energiju preusmjeriti u pozitivnu akciju. Na primjer, možda biste željeli da počnete tako što ćete naučiti nove načine upravljanja stresom. „Pokušajte da smanjite stres i kognitivne funkcije će se poboljšati“, kaže Restak.

Kler predlaže da prekinete začarani krug brige o svom zdravlju tako što ćete više pažnje posvetiti sebi. „Nije uvijek lako”, dodaje. „Obaveze ne nestaju. Ali postoji li način da se još malo naspavate ili da vam neko da pauzu sat ili dva da uradite nešto što želite? Male stvari koje vas ispunjavaju vrijedi raditi.”

S druge strane, mentalno zahtjevan posao može biti od koristi jer održava mozak okretnim i jakim i čini dijagnozu demencije manje vjerovatnom. „Šta god osoba može da uradi da stimuliše svoje mentalno funkcionisanje je dobra stvar“, kaže prof. Kler. „Mislimo da su složene mentalne aktivnosti odlična zaštita.”

Kognitivna rezerva i radna memorija

Nije da je mentalno naporan posao preduslov za zdravlje mozga. Restakova ključna fraza za borbu protiv demencije je „kognitivna rezerva“, što je nešto što možete izgraditi kao mišić. On kaže: „Mozak ostaje veoma savitljiv tokom čitavog životnog vijeka, a kognitivna rezerva se može izgraditi od detinjstva i u bilo kom trenutku tokom narednih 70 godina.“

Dobro uvježban mozak neće nužno spriječiti demenciju, ali vas može održati duže funkcionalnim ako i dobijete bolest. Restakov najbolji savjet je da pronađete nešto što vas „visceralno zanima” i prepustite mu se u potpunosti – čitajte, gledajte filmove – „to je način na koji um ostaje oštar”.

Učenje novih stvari i vještina takođe održava mozak i predstavlja način „formiranja novih mreža unutar mozga“. Ovo se odnosi na učenje novih jezika, na muzičke vještine, i takođe je razlog zašto treba da idete u korak sa novom tehnologijom umjesto da dopuštate drugima da to rade umjesto vas.


Čitanje romana je još jedan potez za izgradnju kognitivne rezerve. „Oni zahtijevaju mnogo više u smislu kognitivnog funkcionisanja od neke stručne knjige koju možete da čitate od poglavlja koje vas zanima“, napominje Restak. „Roman tako ne možete da čitate.“Morate da pamtite tok radnje, likove, da pratite tekst i podtekst i koristite maštu.

Romani i zagonetke zahtijevaju radnu memoriju. „Radna memorija je povezana sa kvocijentom inteligencije“, dodaje profesor. „Ako imate jaku radnu memorije, nema šanse da imate demenciju.“

Medicinska definicija demencije je gubitak pamćenja, jezika, sposobnost rješavanja problema i drugih kognitivnih sposobnosti koji je dovoljno ozbiljan da utiče na svakodnevni život.

„Dakle, ako imate dovoljno radne memorije da naučite i imenujete, recimo, imena predsednika države od Drugog svjetskog rata do danas, može se kategorički reći da niste dementni“, kaže Restak. „Ako ne pratite politiku, navođenje imena igrača omiljenog fudbalskog tima prema poziciji ili po abecednom redu bi bilo jednako dobro.“

Nikad nije kasno

Zajedno sa smanjenjem stresa i održavanjem mentalne agilnosti, san - posebno dremke - su prijatelj vašeg pamćenja. „Laboratorijske studije potvrđuju da dremka učvršćuju već naučene informacije“, piše Restak. „Kada prvi put nešto naučimo, to znanje ide u hipokampus, region mozga odgovoran za početno formiranje pamćenja. Kada dremamo, aktivnost hipokampusa odgovara obrascu aktivnosti koji se dogodio kada smo saznali nove informacije. Ovo se zove neuronska reprodukcija.”

Međutim, problemi sa spavanjem se često uvećavaju sa godinama. Restak navodi da: „Dnevno spavanje može biti od pomoći u regulisanju noćnog sna.“

Nijedan od ovih savjeta ne dolazi sa garancijama. „Ne možete uzeti određenu osobu i predvidjeti da li će dobiti Alchajmerovu bolest ili ne na osnovu njenog načina života. Veliki udio ima genetika, ali ovi koraci će smanjiti šanse.”

Izbjegavanje prekomernog konzumiranja alkohola je još jedna stvar, napominje profesor. „Svi znaju da je alkohol štetan, ali treba živjeti. Ako jedno piće dnevno učini da se osećate bolje, rekao bih da je dobro. Nadoknadite to drugim načinima prevencije demencije, recimo dosta vježbanja i pridržavanja zdrave ishrane.”

Takođe sve više je dokaza da je očuvanje pamćenja bitna briga o kardiovaskularnom zdravlju i sluhu, kao i održavanje intenzivnih društvenih kontakata.

Kao što nikada nije kasno da izgradimo svoju kognitivnu rezervu, nikada nije kasno da poboljšamo ukupno zdravlje. „Unošenje promjena u korist vašeg zdravlja, u bilo kojoj fazi, ima uticaja“, ističe profesorka Kler. „Čak i ako počnete da vježbate kada odete u penziju, i to će biti od koristi. Uradite šta god možete na popravljanju stanja – nikada nismo potpuno izgubljeni slučaj”, prenosi RTCG.


(SB)
online

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22662
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13035 times
Been thanked: 12691 times
Status: Offline

Re: Šta je normalna zaboravnost, a šta demencija?

Post by Dori » 02 Feb 2024, 06:05

Ja sam recimo vizualni tip….Pamtim vise slike nego tekst.
Ali mi je problem sto ne pamtim ljude koje sam već jednom (ili vise puta) upoznala, stvari koje mi je neko ispričao, a nisu se mene ticale ili mi bile zanimljive. Jednostavno ih spremim u neku mračnu sobu u cosku glave i nikada vise svjetla ne vide.
Ali oduvijek sam takva…I svi me već znaju takvu. Tako da nema razloga za brigu. Nadam se :hihi

Sto kaže moj dragi 90% moje memorije zauzimaju tekstovi pjesama….Ostali dobiju onih 10% :D.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
bez
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1497
Joined: 09 Jan 2022, 18:19
Has thanked: 50 times
Been thanked: 394 times
Status: Offline

Re: Šta je normalna zaboravnost, a šta demencija?

Post by bez » 02 Feb 2024, 06:56

Dori wrote: 02 Feb 2024, 06:05 Ja sam recimo vizualni tip….Pamtim vise slike nego tekst.
Ali mi je problem sto ne pamtim ljude koje sam već jednom (ili vise puta) upoznala, stvari koje mi je neko ispričao, a nisu se mene ticale ili mi bile zanimljive. Jednostavno ih spremim u neku mračnu sobu u cosku glave i nikada vise svjetla ne vide.
Ali oduvijek sam takva…I svi me već znaju takvu. Tako da nema razloga za brigu. Nadam se :hihi

Sto kaže moj dragi 90% moje memorije zauzimaju tekstovi pjesama….Ostali dobiju onih 10% :D.
slicni smo, pamtim ono sto mi je zanimljivo i sto procjenim da moze biti korisno, ljude ne pamtim otkad mi je baba tamo negdje u osnovnoj rekla
"zeni se sine, ostalo nas je jos samo sto kuca" na sta sam pod hitno zaboravio i one koje sam znao. posto se u konacnici ispostavi da je moje sjecanje tacnije nego onih 30g mladjih stvarno nema razloga za brigu.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Šta je normalna zaboravnost, a šta demencija?

Post by Masamune » 02 Feb 2024, 07:11

Je li ikad ikome pomogao onaj ginkocel forte?
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22662
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13035 times
Been thanked: 12691 times
Status: Offline

Re: Šta je normalna zaboravnost, a šta demencija?

Post by Dori » 02 Feb 2024, 08:07

Masamune wrote: 02 Feb 2024, 07:11 Je li ikad ikome pomogao onaj ginkocel forte?
Ne sjecam se :D.
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Šta je normalna zaboravnost, a šta demencija?

Post by Skin » 02 Feb 2024, 08:08

:valja

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Šta je normalna zaboravnost, a šta demencija?

Post by Masamune » 02 Feb 2024, 08:08

Dori wrote: 02 Feb 2024, 08:07
Masamune wrote: 02 Feb 2024, 07:11 Je li ikad ikome pomogao onaj ginkocel forte?
Ne sjecam se :D.
:D.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Šta je normalna zaboravnost, a šta demencija?

Post by Skin » 02 Feb 2024, 08:08

Masamune wrote: 02 Feb 2024, 07:11 Je li ikad ikome pomogao onaj ginkocel forte?
https://nbl.com.ba/proizvodi/nbl-focus- ... NvEALw_wcB

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Šta je normalna zaboravnost, a šta demencija?

Post by Masamune » 02 Feb 2024, 08:10

ejs prošao mi je zeznut period sad u januaru kad sam se gubio... sad mi ne treba :oo
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Šta je normalna zaboravnost, a šta demencija?

Post by Skin » 02 Feb 2024, 08:24

ma treba stalno.
sportisti imaju dobro pamcenje jer svakodnevno treniraju sposobnost fokusiranja. a s druge strane bilderi su bas paglu...u nedostatku bolje rijeci, it is what it is

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Šta je normalna zaboravnost, a šta demencija?

Post by Masamune » 02 Feb 2024, 08:26

Moram prestati sa bildanjem :valja
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Šta je normalna zaboravnost, a šta demencija?

Post by Skin » 02 Feb 2024, 08:27

hahah

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10252
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8375 times
Been thanked: 8747 times
Status: Online

Re: Šta je normalna zaboravnost, a šta demencija?

Post by immuno » 02 Feb 2024, 09:14

Totalni vizuelni tip....
Polazem histologiju, jetra, dobili papir za koncept... Odgovaram ja i nesvjesno usput crtam 🙈 al prof bio extra (tada strah I trepet) upita me pokazujuci na moj crtez "a sta je ovdje" odgovorim.... Poslije pogledam taj crtez on je na sve vise licio nego na jetru 🙈 knjige uvijek isarane bile.....

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests