Je li istorija realna?

Poznate ličnosti, ratovi, važni događaji

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Julia-Klara » 08 Jun 2023, 09:42

Sinoc 3 istoricara u Pressingu, a ovaj Bosanac mi sav nekakav pogubljen i nedorecen...
Ocekivala sam malo dublju raspravu, ali se vezala samo za posljednja desavanja i posljednji rat.
Hrvoje Klasic :srce
Dubravka Stojanovic
Edin Omercic

ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10252
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8378 times
Been thanked: 8749 times
Status: Online

Re: Je li istorija realna?

Post by immuno » 08 Jun 2023, 10:04

Julia-Klara wrote: 08 Jun 2023, 09:42 Sinoc 3 istoricara u Pressingu, a ovaj Bosanac mi sav nekakav pogubljen i nedorecen...
Ocekivala sam malo dublju raspravu, ali se vezala samo za posljednja desavanja i posljednji rat.
Hrvoje Klasic :srce
Dubravka Stojanovic
Edin Omercic

Odgledah, Klasic fantastican istoricar I govornik, Omercic je mozda dobar istoricar al djaba kad ne zna dvije sastaviti, nazalost 😞

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by BritkiMozak » 08 Jun 2023, 10:21

Maja wrote: 14 Jul 2010, 10:49 šta mislite koliko je istinito ovo što mi znamo o prošlosti s obzirom da istoriju pišu pobjednici?
je li iko od vas imao priliku da čita udžbenike iz BiH za hrvatsku, bosansku i srpsku djecu i koliko se oni razlikuju? kažu da ima puno različitosti u njima ali istina je samo jedna pa se pitam ako se mi ne možemo složiti oko nedavnih događaja ko garantuje da je istina ono što je bilo prije hiljadu godina
Ako postoje vile, vukodlaci, vampiri, Babaroga i Baščelik, onda je i 'istorija realna.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Julia-Klara » 08 Jun 2023, 11:00

immuno wrote: 08 Jun 2023, 10:04
Julia-Klara wrote: 08 Jun 2023, 09:42 Sinoc 3 istoricara u Pressingu, a ovaj Bosanac mi sav nekakav pogubljen i nedorecen...
Ocekivala sam malo dublju raspravu, ali se vezala samo za posljednja desavanja i posljednji rat.
Hrvoje Klasic :srce
Dubravka Stojanovic
Edin Omercic

Odgledah, Klasic fantastican istoricar I govornik, Omercic je mozda dobar istoricar al djaba kad ne zna dvije sastaviti, nazalost 😞
Da, bas je upalo u oci koliko nije u stanju formulisati svoje misli i rijeci.

I onda razmisljam (jer ne znam da li je i on profesor na fakultetu nekom, promaklo mi je), kako slusati i pratiti predavanja ovakvih profesora.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Masamune » 08 Jun 2023, 11:40

Nije.

Samo su religije realne
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Julia-Klara » 08 Jun 2023, 11:41

aj bizi :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 669
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 154 times
Status: Online

Re: Je li istorija realna?

Post by mishic » 21 Aug 2023, 15:35

Chan wrote: 08 Jun 2023, 11:40 Nije.

Samo su religije realne
Ovo je dobar odgovor. Dakle sve je u oku promatrača. Historija ima svoje izvore, metodologiju, instrumentarij i još mnogo toga kao i svaka druga znanost ali se, nažalost, kao i mnoge druge znanosti, zloupotrebljava, tumači, falisifikuje, nateže i revidira.

Nama na ovim prostorima od najbliže do najdalje prošlosti sve je servirano prema kuhinji iz koje dolazi. Jedni te isti događaji se različito prezentiraju i tumače. Onima koji su učili gradivo o WW2 iz socijalističkih udžbenika danas ništa nije i ne može biti jasno i mogli su dileme raščistiti samo na temelju stranih izvora. I to opet ovisno kojih i iz kojeg su perioda. U domaćim izvorima sve je krivotvoreno, prenapuhano, upitno...

Zbog toga danas i imamo ove revizije i to opet na različitim stranama sa različitim tendencijama. Ali to ne čudi koliko čudi što je ova novija historija toliko različita. Tumačenje događaja ljudi koji su vlastitim očima gledali, doživljavali i preživljavali ono što se zbivalo devedesetih dijametralno se razlikuju. Ko je koga napadao, ko je bio agresor a ko se branio, ko koga odakle protjeran a ko sam napustio određenu teritoriju i niz drugih laži, podvala i prevara servirane su i serviraju se svakodnevno kroz politiku, literaturu, filmove, usmenu predaju i na sve moguće načine tako da sada već možemo reći da nije bilo Haga, njegovih presuda, dokumentacije i arhiva pitanje je bili se ikada mogla utvrditi makar približna istina.

Evo jedan primjer: Ja sam iz SB, bio jedno vrijeme u rovu sa kolegom iz školske klupe a potom smo pucali jedan na drugog. Danas se ponekad sretnemo i ma da izbjegavamo tu priču kada nešto naleti za mene je on kriv, za njega sam ja. Kako to sada utvrditi? Ko je u pravu? A dobro se sjećam jutra kada nam je iznenada i bez objašnjenja saopšteno da od tog dana više nismo jedna vojska i nismo zajedno. Bili smo još nakratko jedni pored drugih pa tek kasnije postali jedni protiv drugih. Mučno je o tome i misliti i pisati i govoriti... Ali tako je.

I to je historija ili ti povijest!

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14634 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by ironman » 21 Aug 2023, 15:41

Ako si bio u Armiji BiH a jesi onda je odgovor jasan.
Ti si u pravu.
Sve vojne i paravojne formacije koje su bile na suprotnoj strani od Armije BiH su bile na pogresnoj strani historije..nebitno koliko dugo.
I to i oni znaju ali lazu sami sebe.
I da iskljucimo emocije i subjektivnost.
Otvoriti stranicu suda u Haagu.
Pa procitati presude.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Je li istorija realna?

Post by Masamune » 21 Aug 2023, 15:41

mishic wrote: 21 Aug 2023, 15:35
Chan wrote: 08 Jun 2023, 11:40 Nije.

Samo su religije realne
Ovo je dobar odgovor. Dakle sve je u oku promatrača. Historija ima svoje izvore, metodologiju, instrumentarij i još mnogo toga kao i svaka druga znanost ali se, nažalost, kao i mnoge druge znanosti, zloupotrebljava, tumači, falisifikuje, nateže i revidira.

Nama na ovim prostorima od najbliže do najdalje prošlosti sve je servirano prema kuhinji iz koje dolazi. Jedni te isti događaji se različito prezentiraju i tumače. Onima koji su učili gradivo o WW2 iz socijalističkih udžbenika danas ništa nije i ne može biti jasno i mogli su dileme raščistiti samo na temelju stranih izvora. I to opet ovisno kojih i iz kojeg su perioda. U domaćim izvorima sve je krivotvoreno, prenapuhano, upitno...

Zbog toga danas i imamo ove revizije i to opet na različitim stranama sa različitim tendencijama. Ali to ne čudi koliko čudi što je ova novija historija toliko različita. Tumačenje događaja ljudi koji su vlastitim očima gledali, doživljavali i preživljavali ono što se zbivalo devedesetih dijametralno se razlikuju. Ko je koga napadao, ko je bio agresor a ko se branio, ko koga odakle protjeran a ko sam napustio određenu teritoriju i niz drugih laži, podvala i prevara servirane su i serviraju se svakodnevno kroz politiku, literaturu, filmove, usmenu predaju i na sve moguće načine tako da sada već možemo reći da nije bilo Haga, njegovih presuda, dokumentacije i arhiva pitanje je bili se ikada mogla utvrditi makar približna istina.

Evo jedan primjer: Ja sam iz SB, bio jedno vrijeme u rovu sa kolegom iz školske klupe a potom smo pucali jedan na drugog. Danas se ponekad sretnemo i ma da izbjegavamo tu priču kada nešto naleti za mene je on kriv, za njega sam ja. Kako to sada utvrditi? Ko je u pravu? A dobro se sjećam jutra kada nam je iznenada i bez objašnjenja saopšteno da od tog dana više nismo jedna vojska i nismo zajedno. Bili smo još nakratko jedni pored drugih pa tek kasnije postali jedni protiv drugih. Mučno je o tome i misliti i pisati i govoriti... Ali tako je.

I to je historija ili ti povijest!
Cijenim uloženo vrijeme u post, ali to je bio sarkazam.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 669
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 154 times
Status: Online

Re: Je li istorija realna?

Post by mishic » 21 Aug 2023, 15:44

Razumio sam i zbog toga napisao da je sve do promatrača.

Post Reply

Return to “Historija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest