Nove stranke

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by The 51st State » 28 Jun 2021, 22:21

HAVANA wrote: 28 Jun 2021, 22:05 Sta je uopste problem sa kamatom? Koristim ta sredstva da stvorim novu vrijednost. Zaradim. Red je i da oni zarade. To sto neko koristi kreditna sredstva kako ne treba je njegov problem i neznanje. Nista ja bez kredita ne bi stvorio. Kredit je super. Obrtno sredstvo.
Robovanje i eksploatacija, zrakni malo statistiku koliko se ljudi rokne zbog hipotekarnih kredita na zapadu. Ako je normalno da duplo ili troduplo platis tokom 20-30 godina za ono sto si posudio, e onda ja ne znam...

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Taare » 28 Jun 2021, 22:24

Krokodil Behko wrote: 28 Jun 2021, 22:17 Odeš u neku islamsku banku (nema veze što nisi musliman) i kažeš da hoćeš kupiti stan. Kažeš kvadraturu/strukturu, poželjno naselje i do kolikog iznosa. Potpišeš papire na 0% kamate. Pare nećeš ni vidjeti, jer oni će ti kupiti stan kakav si poželio i vraćaš im pare na rate.
Oni zaradu ostvaruju u kupovini naveliko, cjenjkanju sa vlasnikom stana, sa državom oko nameta itd.
Ovo je već halal bankarstvo i spada pod trgovinu.
Preduslov je da cijene stanova kod islamske banke ne smiju biti iznad tržišnih.

Fazon je što ovaj način poslovanja nisam vidio kod banaka koje posluju na eu tržištu, pa čak ni kod onih koje nose prefiks islamska.
Svi mi se morete obratit

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53209
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14894 times
Status: Online

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by HAVANA » 28 Jun 2021, 22:42

Nema to ba sta vam je ljudi. Bajke.
Last edited by HAVANA on 28 Jun 2021, 22:49, edited 1 time in total.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by The 51st State » 28 Jun 2021, 22:44

Sta fali da bude?

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53209
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14894 times
Status: Online

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by HAVANA » 28 Jun 2021, 22:48

The 51st State wrote: 28 Jun 2021, 22:21
HAVANA wrote: 28 Jun 2021, 22:05 Sta je uopste problem sa kamatom? Koristim ta sredstva da stvorim novu vrijednost. Zaradim. Red je i da oni zarade. To sto neko koristi kreditna sredstva kako ne treba je njegov problem i neznanje. Nista ja bez kredita ne bi stvorio. Kredit je super. Obrtno sredstvo.
Robovanje i eksploatacija, zrakni malo statistiku koliko se ljudi rokne zbog hipotekarnih kredita na zapadu. Ako je normalno da duplo ili troduplo platis tokom 20-30 godina za ono sto si posudio, e onda ja ne znam...
Stan koji sam platio 2002g 96000km je sada 250000km.Na tadasnji kredit imao sam 40000 kamate a tad su i dosta vece bile. I sad je kao problem sto su oni uzeli 40000km kamate za 10 godina a normalno je sto ja mogu sada dobiti 250000km.I plus sto sam zivio tolike godine u njemu. Treba mi neko nako dat pare da vrtim? Il mi dat pare za stan nako, simpatican mu ja, sta li?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by The 51st State » 28 Jun 2021, 23:08

HAVANA wrote: 28 Jun 2021, 22:48
The 51st State wrote: 28 Jun 2021, 22:21

Robovanje i eksploatacija, zrakni malo statistiku koliko se ljudi rokne zbog hipotekarnih kredita na zapadu. Ako je normalno da duplo ili troduplo platis tokom 20-30 godina za ono sto si posudio, e onda ja ne znam...
Stan koji sam platio 2002g 96000km je sada 250000km.Na tadasnji kredit imao sam 40000 kamate a tad su i dosta vece bile. I sad je kao problem sto su oni uzeli 40000km kamate za 10 godina a normalno je sto ja mogu sada dobiti 250000km.I plus sto sam zivio tolike godine u njemu. Treba mi neko nako dat pare da vrtim? Il mi dat pare za stan nako, simpatican mu ja, sta li?
Imo si srece i kratku rocnost, ne treba ti niko dati pare da vrtis "nako" , ali dobro vidim da i ti ne razumijes ili neces da prosiris kontekst pa nema smisla dalje komentarisati.
Ne vrti se svijet oko tvojih licnih primejra, ja ti lijepo rekoh ako je normalno da vratis 2 ili 3 puta vecu cifru nego sto si uzeo, a to je norma vani, onda ok. Meni je to prevara i robovanje.

User avatar
Mirelam
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12356
Joined: 13 Jul 2015, 20:47
Has thanked: 35 times
Been thanked: 337 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Mirelam » 28 Jun 2021, 23:10

Jel i ova stranka slijedi Alijin put kao i ostale ili ima sta novo?

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53209
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14894 times
Status: Online

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by HAVANA » 28 Jun 2021, 23:11

Pa sta cu siriti kad sam sasvim zadovoljan i sa ovim. Sad mi nude na 1.9% Iskoristiti nego sta. :cudi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53209
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14894 times
Status: Online

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by HAVANA » 28 Jun 2021, 23:13

Ako ti imas neki bolji sistem kako da se ljudi skuce, ne placaju rentu, uzmu potrebni novac za obrtna sredstva itd Daj ga, obrazlozi kako to postici?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53209
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14894 times
Status: Online

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by HAVANA » 28 Jun 2021, 23:14

Mirelam wrote: 28 Jun 2021, 23:10 Jel i ova stranka slijedi Alijin put kao i ostale ili ima sta novo?
Slijede mudo moje. Pare, vlast, moc, povlastice... Kakve politike, vjere i satro borba naka. Borba je za vlastite guzove i gdje ih parkirati.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by The 51st State » 28 Jun 2021, 23:16

HAVANA wrote: 28 Jun 2021, 23:13 Ako ti imas neki bolji sistem kako da se ljudi skuce, ne placaju rentu, uzmu potrebni novac za obrtna sredstva itd Daj ga, obrazlozi kako to postici?
Sistem postoji, ne zahtjeva globalni reset ili krah usd dolara, dotad robovanje i kako se ko snadje.

User avatar
amidza idriz
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1851
Joined: 20 Mar 2019, 00:53
Location: komuna
Has thanked: 429 times
Been thanked: 279 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by amidza idriz » 28 Jun 2021, 23:16

Ove treba vec '22-ge ubaciti u vlast.
Oni znaju da je krasti haram a ne ko ovi.
#Jaki ljudi ne spustaju druge dole, oni ih podizu.#

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53209
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1875 times
Been thanked: 14894 times
Status: Online

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by HAVANA » 28 Jun 2021, 23:37

Oni su spas. Bice stanova ko u tite.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by General War » 28 Jun 2021, 23:50

Krokodil Behko wrote: 28 Jun 2021, 22:17
HAVANA wrote: 28 Jun 2021, 20:53 A gdje je to tako i gdje je ikad bilo tako?

Bilo je u starom Egiptu. Keops je svoje radnike, hranio isključivo mesom i pivom.
To da su piramide gradili robovi, glupost je epohalnih srazmjera.

General War wrote: 28 Jun 2021, 21:56
Pa evo moj prijatelj iz njemacke kaze da kredit moze dobiti sa kamatom od 2% prije korone, ne znam sad...a sto se tice islamskog svijeta, tamo kad sam mjenjao stranu valutu ovi su mi zaracunali " kamatu" tj troskove obrade na kurs...pa ne znam...a nisam nesto vidio red pred bankama.

Evo ovako.
Odeš u neku islamsku banku (nema veze što nisi musliman) i kažeš da hoćeš kupiti stan. Kažeš kvadraturu/strukturu, poželjno naselje i do kolikog iznosa. Potpišeš papire na 0% kamate. Pare nećeš ni vidjeti, jer oni će ti kupiti stan kakav si poželio i vraćaš im pare na rate.
Oni zaradu ostvaruju u kupovini naveliko, cjenjkanju sa vlasnikom stana, sa državom oko nameta itd.

Bio je poznati primjer uvoza i prodaje traktora preko BBI banke. Konkurisali su svi seljaci, bez obzira na vjeroispovijest. Pare niko nije vidio, ali su traktore dobili.
A zar nije jednostavnije kopirati uslove poslovanja BBI banke, i sve ce kasti:
Profitna marža je predmet dogovora strana u ugovoru. U nastojanju da bude konkurentna Banka vodi računa da cijene budu tržišne, ali i da ostvari planiranu zaradu. Recimo, ako je vlasnik kapitala oročio-investirao svoja sredstva preko BBI banke po wakala principu uvjetujući Banci da njegova sredstva investira samo u one projekte koji će ostvariti minimalni profit-dobit od 3% godišnje, banka će pri investiranju tih sredstava, a kod formiranja profitne marže, imati u vidu ugovorene uslove wakale, troškove investiranja, svoju razumnu zaradu, te će profitna marža za finansiranje biti veća za nekoliko procenata od profita-dobiti koja je uvjetovana wakalom vlasnika kapitala.
Po Šerijatu je dozvoljeno naplatiti uslugu. Visina naknade za uslugu je predmet dogovora. BBI banka želi da bude konkurentna na tržištu, tako da su njene cijene u okviru tržišnih. Za ispravnost naplate usluge bitno je da cijene usluga, koje Banka naplaćuje, budu transparentne i dostupne korisnicima usluga, tako da zahtjev za uslugu, koji klijent podnese na šalteru, znači ujedno i prihvatanje cijene usluge. Dakle, naknade i provizije koje uzima Banka nisu kamata, nego cijena usluge koju je dozvoljeno naplatiti. Cijene usluga su dostupne na šalterima Banke i klijenti se mogu s njima upoznati na lični zahtjev.
Sve ovo ja imam u bilo kakvoj komercijalnoj banci.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Krokodil Behko » 28 Jun 2021, 23:53

General War wrote: 28 Jun 2021, 23:50
Krokodil Behko wrote: 28 Jun 2021, 22:17


Bilo je u starom Egiptu. Keops je svoje radnike, hranio isključivo mesom i pivom.
To da su piramide gradili robovi, glupost je epohalnih srazmjera.





Evo ovako.
Odeš u neku islamsku banku (nema veze što nisi musliman) i kažeš da hoćeš kupiti stan. Kažeš kvadraturu/strukturu, poželjno naselje i do kolikog iznosa. Potpišeš papire na 0% kamate. Pare nećeš ni vidjeti, jer oni će ti kupiti stan kakav si poželio i vraćaš im pare na rate.
Oni zaradu ostvaruju u kupovini naveliko, cjenjkanju sa vlasnikom stana, sa državom oko nameta itd.

Bio je poznati primjer uvoza i prodaje traktora preko BBI banke. Konkurisali su svi seljaci, bez obzira na vjeroispovijest. Pare niko nije vidio, ali su traktore dobili.
A zar nije jednostavnije kopirati uslove poslovanja BBI banke, i sve ce kasti:
Profitna marža je predmet dogovora strana u ugovoru. U nastojanju da bude konkurentna Banka vodi računa da cijene budu tržišne, ali i da ostvari planiranu zaradu. Recimo, ako je vlasnik kapitala oročio-investirao svoja sredstva preko BBI banke po wakala principu uvjetujući Banci da njegova sredstva investira samo u one projekte koji će ostvariti minimalni profit-dobit od 3% godišnje, banka će pri investiranju tih sredstava, a kod formiranja profitne marže, imati u vidu ugovorene uslove wakale, troškove investiranja, svoju razumnu zaradu, te će profitna marža za finansiranje biti veća za nekoliko procenata od profita-dobiti koja je uvjetovana wakalom vlasnika kapitala.
Po Šerijatu je dozvoljeno naplatiti uslugu. Visina naknade za uslugu je predmet dogovora. BBI banka želi da bude konkurentna na tržištu, tako da su njene cijene u okviru tržišnih. Za ispravnost naplate usluge bitno je da cijene usluga, koje Banka naplaćuje, budu transparentne i dostupne korisnicima usluga, tako da zahtjev za uslugu, koji klijent podnese na šalteru, znači ujedno i prihvatanje cijene usluge. Dakle, naknade i provizije koje uzima Banka nisu kamata, nego cijena usluge koju je dozvoljeno naplatiti. Cijene usluga su dostupne na šalterima Banke i klijenti se mogu s njima upoznati na lični zahtjev.
Sve ovo ja imam u bilo kakvoj komercijalnoj banci.

Jesil ti siguran, da si razumio šta piše?
online

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by General War » 28 Jun 2021, 23:59

HAVANA wrote: 28 Jun 2021, 23:37 Oni su spas. Bice stanova ko u tite.
Buduci poslanici i bankari :oo

https://www.youtube.com/watch?v=qyx7ov1h4DY

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by General War » 29 Jun 2021, 00:01

Krokodil Behko wrote: 28 Jun 2021, 23:53
General War wrote: 28 Jun 2021, 23:50
A zar nije jednostavnije kopirati uslove poslovanja BBI banke, i sve ce kasti:




Sve ovo ja imam u bilo kakvoj komercijalnoj banci.

Jesil ti siguran, da si razumio šta piše?
Citati znam, ali moze se desiti da nesto necu razumiti, moze li objasnjenje?

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120143
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6884 times
Been thanked: 7762 times
Status: Online

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Krokodil Behko » 29 Jun 2021, 00:08

General War wrote: 29 Jun 2021, 00:01
Krokodil Behko wrote: 28 Jun 2021, 23:53


Jesil ti siguran, da si razumio šta piše?
Citati znam, ali moze se desiti da nesto necu razumiti, moze li objasnjenje?

Pa piše da cijena usluge nije kamata, a nigdje ne pominju da će ti dati pare i naplatiti kamatu na njih.
online

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 55519
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1861 times
Been thanked: 5568 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Duminjo » 29 Jun 2021, 00:11

General War wrote: 28 Jun 2021, 16:38
Duminjo wrote: 28 Jun 2021, 16:17 Svi muslimani koji su se izjasnjavali kao bosanci, nisu Bošnjaci.

Zar to treba nekome crtati?
Ne treba crtati to, ali bi bilo pozeljno nacrati koja je vjerovatnoca da ce bas poletiti u tu stranku,s obzirom na krilaticu novoformirane stranke.
Ko da je bitno ko ce u koju stranku kad ce ih poslije izbora pola biti samostalni jahaci ili oni papci :o

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by General War » 29 Jun 2021, 00:13

Krokodil Behko wrote: 29 Jun 2021, 00:08
General War wrote: 29 Jun 2021, 00:01
Citati znam, ali moze se desiti da nesto necu razumiti, moze li objasnjenje?

Pa piše da cijena usluge nije kamata, a nigdje ne pominju da će ti dati pare i naplatiti kamatu na njih.
Kako bi objasnio pojam "kamata"? Recimo je li to: interes, zarada, dobit...? jer to su sve rijeci koje citam..ako nema kakve druge definicije.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: Masamune and 16 guests