Nove stranke

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Taare » 29 Jun 2021, 01:48

HAVANA wrote: 28 Jun 2021, 23:13 Ako ti imas neki bolji sistem kako da se ljudi skuce, ne placaju rentu, uzmu potrebni novac za obrtna sredstva itd Daj ga, obrazlozi kako to postici?
Pa imamo, ali ga nazivaš bajkom.
Ne postoji sistem koji se ne može implementirati.
Dakle, i ovo o čemu sam pričao je itekako moguće, samo je potrebna volja.
Nije problem prilagoditi zakone.

Jedino me čudi da niko nije postavio jedino logično pitanje, a ono glasi: kako će država koja ukine namete i smanji poreze uopšte finansirati tekuće izdatke?
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Taare » 29 Jun 2021, 11:40

Genijalan insan koji je još 1990. shvatio kako funkcioniše sistem.
Lako je nama da shvatimo kad su nam informacije na dohvat ruke, ali u onom vaktu, vaktu fiksnih telefona i papirne pošte, morao si biti genije.

Svi mi se morete obratit

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by General War » 29 Jun 2021, 11:43

Taare wrote: 29 Jun 2021, 01:48
HAVANA wrote: 28 Jun 2021, 23:13 Ako ti imas neki bolji sistem kako da se ljudi skuce, ne placaju rentu, uzmu potrebni novac za obrtna sredstva itd Daj ga, obrazlozi kako to postici?
Pa imamo, ali ga nazivaš bajkom.
Ne postoji sistem koji se ne može implementirati.
Dakle, i ovo o čemu sam pričao je itekako moguće, samo je potrebna volja.
Nije problem prilagoditi zakone.

Jedino me čudi da niko nije postavio jedino logično pitanje, a ono glasi:
kako će država koja ukine namete i smanji poreze uopšte finansirati tekuće izdatke?
Zekat?

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31518
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2679 times
Been thanked: 5103 times
Status: Online

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Matan » 29 Jun 2021, 11:44

Taare wrote: 29 Jun 2021, 01:48
HAVANA wrote: 28 Jun 2021, 23:13 Ako ti imas neki bolji sistem kako da se ljudi skuce, ne placaju rentu, uzmu potrebni novac za obrtna sredstva itd Daj ga, obrazlozi kako to postici?
Pa imamo, ali ga nazivaš bajkom.
Ne postoji sistem koji se ne može implementirati.
Dakle, i ovo o čemu sam pričao je itekako moguće, samo je potrebna volja.
Nije problem prilagoditi zakone.

Jedino me čudi da niko nije postavio jedino logično pitanje, a ono glasi: kako će država koja ukine namete i smanji poreze uopšte finansirati tekuće izdatke?
Pa i dijete zna da drzava funkcionise od poreza..
ako toga nema, nema ni socijalne drzave..
moze jedino, ako si bogat naftom ko neke zaljevske zemlje..
e tada mozes smanjiti poreze..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Taare » 29 Jun 2021, 11:59

General War wrote: 29 Jun 2021, 11:43Zekat?
Ne.
animals wrote: 29 Jun 2021, 11:44 Pa i dijete zna da drzava funkcionise od poreza..
ako toga nema, nema ni socijalne drzave..
U ovom sistemu - da, ali itekako postoji način a bome i mogućnosti da se uspostavi sistem u kojem bi država servisirala tekuće troškove bez da globi građane.

Nego, da vam postavim još jedno pitanje.
Kad pogledate ovaj sistem, podsjeća li vas na pirate i hajdučiju?
Ono, otimaj od naroda, živi u izobilju, razbacuju se otetim novcem, a podanicima daji mrve.
Svi mi se morete obratit

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by General War » 29 Jun 2021, 12:30

Taare wrote: 29 Jun 2021, 11:59
General War wrote: 29 Jun 2021, 11:43Zekat?
Ne.
animals wrote: 29 Jun 2021, 11:44 Pa i dijete zna da drzava funkcionise od poreza..
ako toga nema, nema ni socijalne drzave..
U ovom sistemu - da, ali itekako postoji način a bome i mogućnosti da se uspostavi sistem u kojem bi država servisirala tekuće troškove bez da globi građane.

Nego, da vam postavim još jedno pitanje.
Kad pogledate ovaj sistem, podsjeća li vas na pirate i hajdučiju?
Ono, otimaj od naroda, živi u izobilju, razbacuju se otetim novcem, a podanicima daji mrve.
Nije ne vec je da...ako insistiras na ne, objasni kako i gdje?
Za ovo drugo...jesi li ti bio ikad na bliskom istoku?

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31518
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2679 times
Been thanked: 5103 times
Status: Online

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Matan » 29 Jun 2021, 12:30

Taare wrote: 29 Jun 2021, 11:59
General War wrote: 29 Jun 2021, 11:43Zekat?
Ne.
animals wrote: 29 Jun 2021, 11:44 Pa i dijete zna da drzava funkcionise od poreza..
ako toga nema, nema ni socijalne drzave..
U ovom sistemu - da, ali itekako postoji način a bome i mogućnosti da se uspostavi sistem u kojem bi država servisirala tekuće troškove bez da globi građane.

Nego, da vam postavim još jedno pitanje.
Kad pogledate ovaj sistem, podsjeća li vas na pirate i hajdučiju?
Ono, otimaj od naroda, živi u izobilju, razbacuju se otetim novcem, a podanicima daji mrve.
Ne moze egzistirati sistem da se ne globe gradjani, firme..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Taare » 29 Jun 2021, 12:40

General War wrote: 29 Jun 2021, 12:30 Nije ne vec je da...ako insistiras na ne, objasni kako i gdje?
Prije negoli se insan upusti u neš, treba da sam sebi postavi dva zlatna pitanja.
1. Šta želiš postići?
2. Koju reakciju želiš izazvati?

Budući da sam ubijeđen da neću postići ama baš ništa, kao i to da nisam raspoložen za zajebanciju, ne pišu mi se neki duži postovi.
General War wrote: 29 Jun 2021, 12:30 jesi li ti bio ikad na bliskom istoku?
Nisam bio, ali znam kako funkcionišu ti sistemi.
animals wrote: 29 Jun 2021, 12:30 Ne moze egzistirati sistem da se ne globe gradjani, firme..
Ok. Ako želiš da vjeruješ u to što si napisao, ja sam posljednja osoba koja će te sprečavati.
Svi mi se morete obratit

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by General War » 29 Jun 2021, 13:11

Taare wrote: 29 Jun 2021, 12:40
General War wrote: 29 Jun 2021, 12:30 Nije ne vec je da...ako insistiras na ne, objasni kako i gdje?
Prije negoli se insan upusti u neš, treba da sam sebi postavi dva zlatna pitanja.
1. Šta želiš postići?
2. Koju reakciju želiš izazvati?

Budući da sam ubijeđen da neću postići ama baš ništa, kao i to da nisam raspoložen za zajebanciju, ne pišu mi se neki duži postovi.
General War wrote: 29 Jun 2021, 12:30 jesi li ti bio ikad na bliskom istoku?
Nisam bio, ali znam kako funkcionišu ti sistemi.
animals wrote: 29 Jun 2021, 12:30 Ne moze egzistirati sistem da se ne globe gradjani, firme..
Ok. Ako želiš da vjeruješ u to što si napisao, ja sam posljednja osoba koja će te sprečavati.
I ako sumnjas u moje namjere, imaju drugi koji citaju kojih sigurno interesuje kako nesto funkcionise u praksi, a nije zajebancija ni sa moje strane, samo sto sam ja bio godinama u zemljama bliskog istoka ( kuvajt, emirati, s arabija i katar- par mjeseci doduse)...a niti vidim reda pred BBI bankom kod nas, zato ako moze mjesto i primjer.

The 51st State
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8476
Joined: 24 Feb 2021, 13:14
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1008 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by The 51st State » 29 Jun 2021, 13:20

nije dovoljno biti u tranzitu za hamaljenje amerima mora se malo i informisati

https://www.bearingpoint.com/files/04-t ... mId=365686

https://www.thebanker.com/Markets/Top-I ... tions-2020

znaci fercera.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Calla » 29 Jun 2021, 13:24

Ajde polako je došlo vrjeme da I mi ovdje sa ovog foruma osnujemo bosanskoforumasku stranku 😆
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Taare » 29 Jun 2021, 14:53

General War wrote: 29 Jun 2021, 13:11 I ako sumnjas u moje namjere, imaju drugi koji citaju kojih sigurno interesuje kako nesto funkcionise u praksi, a nije zajebancija ni sa moje strane, samo sto sam ja bio godinama u zemljama bliskog istoka ( kuvajt, emirati, s arabija i katar- par mjeseci doduse)...a niti vidim reda pred BBI bankom kod nas, zato ako moze mjesto i primjer.
Ne znam jesi li pratio tok ove rasprave, ali ako nisi, mogu ponoviti ono što sam napisao.
Ovo o čemu govorim trenutno postoji isključivo na papiru.
trenutno ne postoji zemlja u kojoj je implementiran taj sistem.
Ne zato što je neizvodljiv, nego zato što ne odgovara parazitima, kako onima iz finansijskog sektora, tako i aktivnim političarima.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42737
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14053 times
Been thanked: 12642 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Masamune » 29 Jun 2021, 14:56

Ne postoji zasto sto je danas nemoguce isti provoditi. Previse je drugih faktora koji se moraju uzeti u obzir.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
General War
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1285
Joined: 18 May 2021, 22:55
Has thanked: 80 times
Been thanked: 98 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by General War » 29 Jun 2021, 15:06

Taare wrote: 29 Jun 2021, 14:53
General War wrote: 29 Jun 2021, 13:11 I ako sumnjas u moje namjere, imaju drugi koji citaju kojih sigurno interesuje kako nesto funkcionise u praksi, a nije zajebancija ni sa moje strane, samo sto sam ja bio godinama u zemljama bliskog istoka ( kuvajt, emirati, s arabija i katar- par mjeseci doduse)...a niti vidim reda pred BBI bankom kod nas, zato ako moze mjesto i primjer.
Ne znam jesi li pratio tok ove rasprave, ali ako nisi, mogu ponoviti ono što sam napisao.
Ovo o čemu govorim trenutno postoji isključivo na papiru.
trenutno ne postoji zemlja u kojoj je implementiran taj sistem.
Ne zato što je neizvodljiv, nego zato što ne odgovara parazitima, kako onima iz finansijskog sektora, tako i aktivnim političarima.
ok, to sam htio da cujem.

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Taare » 29 Jun 2021, 18:52

MarlboroGold wrote: 29 Jun 2021, 14:56 Ne postoji zasto sto je danas nemoguce isti provoditi. Previse je drugih faktora koji se moraju uzeti u obzir.
Tako je. U ovom sistemu je nemoguće. Da bi se implementirao taj sistem, potrebne su temeljite reforme, prvenstveno političke, ali i one u privredi, obrazovanju, itd.
Mi bismo od zemlje uvoznika svega i svačega morali postati zemlja koja izvozi.
Isto tako, moramo imati know how. Gdje ga steći? Sigurno ne u travniku.
Dakle, djecu slati na mit i druge slične fakultete, pa kad se vrate, dati im mogućnost da na djelu pokažu ono što su naučili.
I onda nakon nekih pet do šest godina, napraviti sistem koji u prvi plan stavlja narod.
Tačnije, oživjeti ga.
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Krokodil Behko » 03 Jul 2021, 10:22

Nova islamska stranka u BiH pozivat će se na šerijat, vođa poručuje - da do 'naroda dođu Kur'an i sunnet'


Image

zvor: Radio Slobodna Evropa

Piše: Meliha Kešmer


Početkom juna na Općinskom sudu u Sarajevu registrirana je Bosanska narodna stranka VND. Osnivači su naziv BNS VND (od Bosanska narodna stranka Vjera, narod, država) izabrali, jer onaj koji koriste na društvenim mrežama i pod kojim se u javnosti predstavljaju – Politički pokret Vjera, narod, država – nije prihvaćen na Sudu.


Ovo je potvrdio predsjednik i osnivač stranke Sanin Musa, bivši islamski predavač, tzv. daija, kazavši da stranka s takvim imenom nije mogla biti registrirana zbog "spominjanja vjere".


Čime će se baviti i odakle potiču?


Novoosnovani politički pokret na svojim profilima na društvenim mrežama navodi da će u djelovanju na prvom mjestu imati "Božije pravo", odnosno da će svoje aktivnosti temeljiti na islamskim principima. Najavili su sudjelovanje na općim izborima 2022. godine.


Broj članova i simpatizera zasad nije poznat, dok na nekoliko Facebook profila na kojima dijeli sadržaje pokret broji oko 20.000 pratilaca.


Inicijativa za osnivanje stranke proizašla je iz političkog pokreta "Vjera, narod, država" i inicijative "Iskorak", koja je, među ostalim, organizirala anti LGBT protest na dan održavanja prve povorke ponosa u Sarajevu, 8. septembra 2019. godine.


Princip razdvajanja vjere i politike


Profesor s Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu Ahmet Alibašić za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da je u postojećim okolnostima u BiH ovakav politički pokret "slijepa ulica".


"Načelno govoreći, islam ima svoju društveno-političku dimenziju koja može dati doprinos i oplemeniti svaki oblik društvenog i političkog djelovanja, unoseći etičnost, pravičnost i suosjećajnost u njih. Problem je što u ovom trenutku islamska društvena učenja nisu elaborirana za direktnu političku upotrebu u liberalnom demokratskom društvu", kaže profesor Alibašić.


Pojašnjava da bi u takvim okolnostima mogli nastati nesporazumi i opasni eksperimenti.


"Onaj ko se upušta u takav projekt trebao bi biti svjestan tih nedorečenosti i nedostataka. Nisam siguran da u ovom trenutku imamo kapaciteta da uporedo elaboriramo i primjenjujemo islamsku političku misao", kaže za RSE profesor Alibašić.


Vehid Šehić, bivši član Centralne izborne komisije (CIK) i pravni stručnjak, za RSE ocjenjuje da bi vjera trebala biti odvojena od politike.


"Bosna i Hercegovina je demokratska država. Država u kojoj su ravnopravna tri naroda. U zakonima o crkvama piše da je ona sekularna država i ona treba da bude sekularna", kaže Šehić.


Dodaje da u državi koja želi da postane dio Evropske unije(EU) apsolutno je neprihvatljivo da jedna stranka kaže da će se voditi vjerskim zakonom.


"Šerijat postoji u određenim vjerskim državama, ali te države nemaju demokratska društva. Šerijat pripada islamu, a ne državama kao što je BiH. Nije u skladu s Ustavom da postoji jedna stranka koja kaže da će se pozivati na šerijat", govori Šehić.


Šta predviđa statut stranke, a kavo je djelovanje?


Bivši član CIK-a Vehid Šehić naglašava kako je potrebno da bilo koji politički subjekt donese i usvoji statut i program rada koji je u skladu s pozitivnim zakonskim i ustavnim propisima unutrar BiH.


Na zvaničnu registraciju stranka je čekala od 29. oktobra 2020. godine, piše na Facebook stranici Političkog pokreta Vjera, narod, država. Mjesec dana ranije održana je osnivačka skupština pokreta.


Tada je predsjednik Sanin Musa okupljenima kazao da je Vjera, narod, država "ahiretski projekt" (ahiret – u islamu znači budući ili vječni svijet za vjernike).


"Ovo je davetski projekt (dawa – misionarsko djelovanje, širenje vjere), želimo preko ovoga dostaviti vjeru našem narodu. Da do njih dođe Kur'an i sunnet", poručio je u septembru 2020. Musa.


Radio Slobodna Evropa zatražio je komentar osnivača stranke, ali iz stranke su zahtijevali uvjete koji nisu u skladu sa standardima RSE.


Iako nije bio zvanično registriran, politički pokret je djelovao od ljeta 2020. i predstavljao se kao stranka, pozivajući pristalice organiziranjem različitih protesta, uz poruke i narative koji govore o patriotizmu, očuvanju vjere, "spašavanju bošnjačke nacije".


Jedan od protesta jeste i pomenuti anti LGBT skup 2019., a i u kasnijim obraćanjima kao jedan od prioriteta djelovanja stranke navodi se "borba protiv javnog sodomizma".
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96371
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34347 times
Been thanked: 21075 times
Contact:
Status: Online

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Rum » 03 Jul 2021, 10:23

Behko jesi se uclanio 💪🏾
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120358
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6953 times
Been thanked: 7873 times
Status: Online

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Krokodil Behko » 03 Jul 2021, 10:26

Rum wrote: 03 Jul 2021, 10:23 Behko jesi se uclanio 💪🏾

Nisam, nemam ja performanse, za to.. :grana
online

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11831
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2924 times
Been thanked: 2597 times
Status: Offline

Re: Osnovana Bosanska Narodna Stranka, prva islamska stranka u BiH

Post by Naseef Mushroom » 03 Jul 2021, 11:18

Trebali su se pozivati na crkvu i bibliju pa bi BiH imala mjesta u EU kao i ostale države gdje postoje kršćanske konzervativne desničarske stranke.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

Ma znas
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1425
Joined: 12 Nov 2021, 20:11
Has thanked: 10 times
Been thanked: 137 times
Status: Offline

Re: Nove stranke

Post by Ma znas » 17 Nov 2021, 20:44

Imamo ih previse. Nisu zbig gradjana nego zbog onih koji postaju njihovi clanovi.

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: bosnjakinja and 18 guests