ZLATNA SERIJA I LUNOV MAGNUS STRIP

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: ZLATNA SERIJA I LUNOV MAGNUS STRIP

Post by dadojović » 01 Jul 2021, 12:27

animals wrote: 01 Jul 2021, 12:18
dadojović wrote: 01 Jul 2021, 11:29

Razlog neprepoznavanja se krije u tome da oni koji su čitali ZS i LMS nisu (uglavnom) čitali ostale stripove. Osim kultnog Alana Forda. Poneko je čitao Misteriju i Dilana Doga, ali ove ostale rijetko.
Ma ja..
ja kao dijete citao, Zagora, Bleka, Marka..
poslije, neke 15 godine sam prestao citati romane..
jednostavno prerastao..
ali kao dijete, imali su u mom odrastanju, sredisnji dio..
znam da nisam ni u skolu isao, kad sam kod rodjaka vidio te romane i odmah se zaljubio u njih..
Pisali smo ovdje već koliko smo iz tih stripova naučili. O povijesti, geografiji, svjetskim događanjima, općim pojmovima i općoj kulturi.
Zahvaljujući Mister Nou gotovo da bi mogli biti profesori geografije za Amazonu. Ili što smo uz Bleka i Marka naučili mnogo i američkoj revoluciji i borbi za nezavisnost od Engleza
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: ZLATNA SERIJA I LUNOV MAGNUS STRIP

Post by arzuhal » 03 Jul 2021, 10:00

Ja imao komplet Martija Misterije (i Alana Forda, falilo mi nekoliko brojeva), uz njega se počeo zanimat za sve, od arheologije i historije do književnosti... Stripovi su nas opismenjivali generalno... Iako je Duh sa sjekirom bio the very first love...
uzmi Lysobact

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27025
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14143 times
Been thanked: 14447 times
Status: Online

Re: ZLATNA SERIJA I LUNOV MAGNUS STRIP

Post by ironman » 03 Jul 2021, 11:41

Chico Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales :srce
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24871
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6959 times
Been thanked: 6595 times
Status: Offline

Re: ZLATNA SERIJA I LUNOV MAGNUS STRIP

Post by Koraci_u_noci » 03 Jul 2021, 12:05

Karamba. I sto mu bubnjeva Darkwooda
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27025
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14143 times
Been thanked: 14447 times
Status: Online

Re: ZLATNA SERIJA I LUNOV MAGNUS STRIP

Post by ironman » 04 Jul 2021, 10:58

Image

:ooo
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42737
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14053 times
Been thanked: 12640 times
Status: Online

Re: ZLATNA SERIJA I LUNOV MAGNUS STRIP

Post by Masamune » 04 Jul 2021, 11:35

I meni je Zagor bio najdraži, a onda Dylan Dog odmah iza. Stari me je kao dijete navukao na Zagora jer ga je i on čitao.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Mister No
The Good, the Bad and the Ugly
The Good, the Bad and the Ugly
Posts: 31649
Joined: 28 Sep 2010, 18:17
Has thanked: 7197 times
Been thanked: 3911 times
Status: Offline

Re: ZLATNA SERIJA I LUNOV MAGNUS STRIP

Post by Mister No » 05 Jul 2021, 01:28

High Hopes...

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Legendarni Zagor slavi 60. rođendan: Fenomen iz stripova uz koje smo odrastali

Post by CikCikCikPogodi » 01 Oct 2021, 22:05

Image

Zagora ljudi doživljavaju na dva načina - ili ga vole ili ga ne mogu smisliti, kaže nam jedan od najuspješnijih regionalnih ilustratora Filip Andronik. No niko ne može osporiti njegovu popularnost, kao ni činjenicu da je od svog rođenja odgojio desetine generacija i zaljubio ih u strip.

Sredinom juna 1961. godine Sergio Bonelli upoznao je svijet sa Zagorom, junakom sa sjekirom koji putuje uz vjernog pratitelja - debeljuškastog Meksikanca Chica. Zagor (poznat još i kao Patrick Wilding) je zapravo nadimak za ime "Za-Gor Te-Nay" (Duh sa sjekirom), dok je ime Meksikanca dosta duže i mnogi obožavatelji ovog stripa su vrlo ponosni što su zapamtili redoslijed i izgovor - Chico Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales.
Od tada je u milionima primjeraka printano više od 700 brojeva pustolovnih i avanturističkih stripova o Duhu sa sjekirom, a ova priča stekla je posebnu popularnost u zemljama regiona. Najveći broj stripova nacrtao je Gallieno Ferri, čovjek koji je učestvovao u kreaciji prvog broja, ali na nekim brojevima radili su i mnogi drugi ilustratori iz svih dijelova svijeta.

Kako su Duh sa sjekirom i debeljuškasti Meksikanac osvojili svijet

Iako se smatra nekom vrstom superheroja, Zagor nema posebnih moći. Uz gotovo savršenu fizičku spremu se bori za pravdu i mir te se trudi štititi nemoćne i siromašne. U svim njegovim pustolovinama prati ga njegova desna ruka - Mali čovjek velikog trbuha. Prije nego je upoznao Zagora Chico je bio novinar, tajni agent, mornar, arheolog... Ovaj dio njegovog života obrađen je u specijalnim primjercima stripova pod nazivom "Chico Specijal", koji je javnosti predstavljen 1979. godine.

"Chico stalno upada u nevolje nadmudrujući se s barmenima dok pokušava dobiti ručak 'na kredit'. Dok je osnovna Zagorova misija da ostvari pravdu, Chico će nasmijati sve čitatelje, pa i samog Zagora. Nažalost, prva serija stripova o Chicu ugašena je zbog male potražnje, ali je upravo pokrenuta još jedna - vidjet ćemo šta će se s njom dogoditi", kaže Alen Jehja iz Mostripa.

Image

Zagor je hrabar, ozbiljan i vrlo atraktivan. S druge strane, Chico je lijen, proždrljiv, velika je kukavica te izgledom nalikuje Sanchu Panzi. Reklo bi se da je Bonelli ovdje iskoristio oproban scenarij, u kojem su najbolji prijatelji sušte suprotnosti. Dakle, dok se jedan protagonista bori da spasi svijet, drugi nespretnošću i smotanošću kreira komične momente i omekšava napete radnje u romanima žureći "trbuhom za kruhom".

"Strip Zagor su smislili ljudi inspirisani Tarzanom, Fantomom, Supermanom i drugim junacima. Lik Zagora se razvijao i adaptirao prema dešavanjima u društvu, a vanjski faktori poput filma i književnosti su umnogome utjecali na ovu priču. Rekao bih da su padovi prodaje bili najveći faktor koji je dovodio do promjena. Naprimjer, tiraži u Italiji doživjeli su više padova. Jedan od najznačajnijih dogodio se devedesetih, kada su mnogi okrivili tada aktuelnog scenaristu Toninelija kao razlog pada prodaje. Zatim se pojavio novi scenarista Boselli sa serijalom 'Nestali istraživač', što je Zagora izbacilo iz zone komfora i poslalo u nove pustolovine u savane Afrike, pašnjake Argentine, kanjone Ognjene zemlje...", dodaje Jehja.

Image

Jedan od najboljih regionalnih strip crtača Filip Andronik ističe kako postoje dva tipa ljubitelja stripa: "Zagora ili volite ili ga ne možete smisliti. Nema tu neke sredine. Ali činjenica je da je odgojio brojne generacije i zaljubio ih u strip. Mi crtači smo učili od njega, odnosno, Zagor je razlog zašto smo se počeli baviti ovim poslom".

Koliki je utjecaj Zagora u svijetu najbolje će reći činjenica da je inspirisao mnoge serije i filmove, a o njegovoj popularnosti u Bosni i Hercegovini dodatno govori i činjenica da je navijačka skupina FK Sarajevo ime dobila po epizodi "Horde zla".

Govoreći o tome, Jehja ističe kako je vrlo vjerovatno da će Zagora njegove pustolovine uskoro dovesti u Evropu, ali i da je moguće da se neka od epizoda odigra na prostorima Balkana, posebno bivše Jugoslavije. Dodaje kako se Zagorovim i Chicovim avanturama ne nazire kraj, ali i kako bi bio izuzetno sretan kada bi se Zagor u skorijoj budućnosti skrasio i dobio dijete s nekom od svojih nesretnih ljubavi: "Možda je vrijeme za Zagora juniora? A ko može biti bolja dadilja od Chica?".

Kako možete nabaviti originalne crteže likova iz legendarnog stripa

U Mostaru će ovog vikenda biti proslavljen 60. rođendan legendarnog junaka. Na Mostarskom vikendu stripa bit će organizovane tribine o ovoj temi, kao i upoznavanje s gostima iz Italije koji su aktuelni crtači ovog stripa. Bit će moguće dobiti originalne crteže Zagora ili nekog drugog lika iz njegovog svijeta, uz posebnu posvetu crtača. Osim toga, planirana je i radionica "Zagore, sretan ti 60. rođendan!", nakon koje će biti dodijeljene nagrade polaznicima.

Jehja ističe kako je glavni cilj Mostarskog vikenda stripa da mlađe generacije zaljubi u strip, jer vjeruje da ovakav sadržaj najviše čitaju generacije koje sada imaju 35-55 godina.

"U odnosu na neka druga vremena, kada je strip imao ekskluzivitet kao jedan od glavnih medija zabave - danas je drugačije. Djeci su primamljiviji izbor kompjuterske igrice, pametni telefoni i slično. Sve to rezultira time da je vrlo malo mladih čitatelja stripa. Zbog toga organizujemo Mostarski vikend stripa, kako bismo mladima pokazali sve čari koje kriju ovakve stvari", zaključuje Jehja.

Izvor: Klix.ba

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Legendarni Zagor slavi 60. rođendan: Fenomen iz stripova uz koje smo odrastali

Post by Melek » 01 Oct 2021, 22:07

Onda je Čiko zašo u sedamdesete, ne valja :hm
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31508
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2679 times
Been thanked: 5100 times
Status: Online

Re: Legendarni Zagor slavi 60. rođendan: Fenomen iz stripova uz koje smo odrastali

Post by Matan » 01 Oct 2021, 22:28

Zagor, moj idol...
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96369
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34345 times
Been thanked: 21074 times
Contact:
Status: Online

Re: Legendarni Zagor slavi 60. rođendan: Fenomen iz stripova uz koje smo odrastali

Post by Rum » 01 Oct 2021, 22:34

:srce
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31508
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2679 times
Been thanked: 5100 times
Status: Online

Re: Legendarni Zagor slavi 60. rođendan: Fenomen iz stripova uz koje smo odrastali

Post by Matan » 01 Oct 2021, 22:45

Zagor je stariji cojek..
mozda vise nije ni ziv..
ja kad sam imao sedam godina, zagor je imao oko 30..
j.... li ga, mozda je i umro.. :123
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Legendarni Zagor slavi 60. rođendan: Fenomen iz stripova uz koje smo odrastali

Post by Taare » 01 Oct 2021, 22:57

Gdje se mogu kupiti ovi specijali sa chikom u glavnoj ulozi?
Svi mi se morete obratit

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Legendarni Zagor slavi 60. rođendan: Fenomen iz stripova uz koje smo odrastali

Post by CikCikCikPogodi » 01 Oct 2021, 22:58

animals wrote: 01 Oct 2021, 22:45 Zagor je stariji cojek..
mozda vise nije ni ziv..
ja kad sam imao sedam godina, zagor je imao oko 30..
j.... li ga, mozda je i umro.. :123
Chuck Norris stripova, on ne stari. :ooo

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Legendarni Zagor slavi 60. rođendan: Fenomen iz stripova uz koje smo odrastali

Post by CikCikCikPogodi » 01 Oct 2021, 22:59

Taare wrote: 01 Oct 2021, 22:57 Gdje se mogu kupiti ovi specijali sa chikom u glavnoj ulozi?
Ima na trafikama, kako naletis pogledas dobro i ona pakovanja svih stripova. Tako sam ja skupio Dylan Doga dosta.

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24871
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6959 times
Been thanked: 6595 times
Status: Offline

Re: Legendarni Zagor slavi 60. rođendan: Fenomen iz stripova uz koje smo odrastali

Post by Koraci_u_noci » 01 Oct 2021, 23:02

Kako su oni prvi brojevi bili rijetki, mislim da sam vidio samo jedan ili dva primjerka manjih od 20. I to iz tudje ruke
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
dadojović
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10576
Joined: 12 Aug 2018, 14:01
Has thanked: 372 times
Been thanked: 310 times
Status: Offline

Re: Legendarni Zagor slavi 60. rođendan: Fenomen iz stripova uz koje smo odrastali

Post by dadojović » 01 Oct 2021, 23:04

Koraci_u_noci wrote: 01 Oct 2021, 23:02 Kako su oni prvi brojevi bili rijetki, mislim da sam vidio samo jedan ili dva primjerka manjih od 20. I to iz tudje ruke
Vjerojatno je tiraža prvih brojeva bila mala.
MM "provali rimu za notornu laž, za duboki uzdah posustalog sna, rimu za tminu, i tišinu za dno dna" MM

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Legendarni Zagor slavi 60. rođendan: Fenomen iz stripova uz koje smo odrastali

Post by CikCikCikPogodi » 01 Oct 2021, 23:04

Koraci_u_noci wrote: 01 Oct 2021, 23:02 Kako su oni prvi brojevi bili rijetki, mislim da sam vidio samo jedan ili dva primjerka manjih od 20. I to iz tudje ruke
Ima reprint kupit u Importanneu

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22526
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12940 times
Been thanked: 12570 times
Status: Offline

Re: Legendarni Zagor slavi 60. rođendan: Fenomen iz stripova uz koje smo odrastali

Post by Dori » 01 Oct 2021, 23:08

Ja sam ih na moru kupovala…U običnom kiosku. Zagor, D.Dog, Alan Ford…
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96369
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34345 times
Been thanked: 21074 times
Contact:
Status: Online

Re: Legendarni Zagor slavi 60. rođendan: Fenomen iz stripova uz koje smo odrastali

Post by Rum » 01 Oct 2021, 23:09

Taare wrote: 01 Oct 2021, 22:57 Gdje se mogu kupiti ovi specijali sa chikom u glavnoj ulozi?
Buvljak i oni sto prodaju na ulici knjige bude svega za sitnu lovu
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests