Jesu li zdravstvene usluge u BiH kvalitetne?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Jesu li zdravstvene usluge u BiH kvalitetne?

Post by Krokodil Behko » 17 Nov 2011, 16:08

Agencija za statistiku: 63 posto ljudi u BiH umire od bolesti srca

Image

Iako se prosječan životni vijek iz godine u godinu povećava, građana Bosne i Hercegovine je sve manje i manje. Podaci Agencije za statistiku BiH otkrivaju da je bh. stanovništvo sve starije i da nisu bez osnove upozorenja demografa kako se i BiH postupno, ali sigurno uklapa u sliku Evrope kao “kontinenta staraca”.

Popis stanovništva u BiH nije rađen u posljednje dvije decenije, ali procjene govore da u BiH trenutno živi 3,843.126 stanovnika, dok ih svake godine umre oko 32,5 hiljade, od čega u Federaciji BiH skoro 20 hiljada. Kada je u pitanju spol, umire nešto više muškaraca nego žena, ipak, svi ipak dođu na red.

Uporedni pokazatelji takođe otkrivaju da se životni vijek bh. građana konstantno povećava. Prošle godine je on za žene iznosio 73,6, a za muškarce 68,1 godinu. Prije 12 godina je prosječna životna dob žena u BiH bila 69,2 godine, dok su muškarci u prosjeku umirali sa 63,3 godine. Očito je kako se u ovom ne tako velikom periodu životni vijek žena u BiH povećao za 4,4, a muškaraca za 4,8 godina, prenosi Večernji list.

Uzroci smrti su, naravno, različiti, ali dominuju bolesti cirkulacijskog sistema. To je uzrok više od polovine svih smrtnih slučajeva u BiH tokom prošle godine, slično je i u ostatku svijeta. 
Slijede neoplazme i endokrina i metabolička oboljenja sa poremećajima u ishrani.

Od slučajnih i nasilnih smrti prošle godine je umrlo više od hiljada osoba, dok je od infekcija i parazitnih bolesti umrlo skoro 300 ljudi. Broj mrtvorođene djece u BiH je 3,9 na hiljadu živorođenih.
 Broj umrlih na sto hiljada stanovnika u BiH, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, iznosi 845,7 osoba, što je otprilike kao u Švicarskoj, koja je i po zdravstvenim uslugama, ali i standardu daleko ispred BiH. Ali, upoređujući to sa Hrvatskom, gdje na isti broj stanovnika umire 1.136,5 stanovnika, ispada da se u BiH rjeđe umire.

Najviše, čak 63 posto ljudi u BiH umire od kardiovaskularne bolesti. Zanimljivo je da od ove bolesti umire samo 28 posto Austrijanaca.
 Na drugom mjestu je rak pluća, od kojeg umire pet posto ljudi. Na trećem mjestu je rak debelog crijeva, zbog kojeg umire svaki šezdeseti građanin.
U BiH je evidentan zabrinjavajući trend porasta karcinoma debelog crijeva, jer se godišnje registruje oko 1500 novoboljelih pacijenata, dok 700 ljudi umire od ove bolesti. 
U odnosu na sve zloćudne tumore otkrivene u BiH, kolorektalni karcinom je na drugom mjestu.
online

User avatar
Jaca
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6755
Joined: 29 Sep 2011, 02:18
Location: potrazi me u predgradju...
Status: Offline

Re: Poražavajući zdravstveni statistički podaci

Post by Jaca » 17 Nov 2011, 17:48

pa jel to cudo da je tako u bosni :ne :cudi
bolje biti malo lud nego malo pametan

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Poražavajući zdravstveni statistički podaci

Post by Krokodil Behko » 17 Nov 2011, 18:58

Pa saddd.. Ne znam,za ostale gradove,ali sto se Koseva tice,
za uletiti u bolnicki krevet,treba danas i malo stele.
Dzaba nalazi,dzaba kuknjava. Jos malo,pa ko ona bolnica
iz Alan Forda.
online

User avatar
blento59
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11733
Joined: 18 Aug 2011, 23:07
Status: Offline

Re: Poražavajući zdravstveni statistički podaci

Post by blento59 » 17 Nov 2011, 19:47

ni to za nase podneblje nije cudno
oduvijek je stela radila
ili pare
Kada je živ onda je visok, a kada je mrtav onda je dugačak

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Poražavajući zdravstveni statistički podaci

Post by gejsha » 17 Nov 2011, 20:10

Ova statistika me i ne čudi..kada umre neko,često čujem da je od srca..
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Poražavajući zdravstveni statistički podaci

Post by Krokodil Behko » 17 Nov 2011, 22:32

gejsha wrote:Ova statistika me i ne čudi..kada umre neko,često čujem da je od srca..
Ni mene ne cudi,. Ali me cudi ona druga statistika,vezana za porast,zivotne dobi,
gradjana BiH. Imajuci u vidu,kakvo nam je zdravstvo,bas djeluje cudno.
Moj otac,umro je od srcanog udara. Inace je imao mozdani udar,sedam godina
prije. redovno je isao po recepte a za sve te godine,nikada ga nisu poslali,na neki
pregled srca i krvnih sudova.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Poražavajući zdravstveni statistički podaci

Post by Konsultant » 18 Nov 2011, 07:24

gejsha wrote:Ova statistika me i ne čudi..kada umre neko,često čujem da je od srca..
Najlakse dr upisati u papire. Brzinski pogledas osobu da ne bi nesto detaljisao, samo kazes srce i zavrsis pricu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Jesu li zdravstvene usluge u BiH kvalitetne?

Post by Krokodil Behko » 01 Dec 2011, 18:39

Ponovo mito i korupcija u zdravstvenim ustanovama - cak i u porodilištu!
Azra nije imala novca da "počasti" doktora: Dajući pare doktorima, građani i sami učestvuju u korupciji



Image

Sarajka Azra rodila je djevojčicu prije dvije godine. Poslije nje, kaže kako više nikada neće roditi dijete.
Za Azrino odbijanje rađanja djece krivi su doktori i medicinsko osoblje, koje ju je taj dan potpuno ispatilo. Porođaj je, kako nam priča, počeo u hodniku, a dok je dozivala doktora u pomoć, sestrica joj je rekla da „doktor gleda neku specijalnu emisiju“.

Cijeli porođaj pratili su propusti doktora, a sve to zbog toga, kako nam priča Azra, što nije znala, niti imala novca da „počasti“ doktora. Tek kasnije će joj reći da je „običaj“ da se doktor i babica počaste.

„Da su mi rekli da trebam dati pare, posudila bih novac, da se toliko ne napatim“, kaže Azra.

S druge strane, Elma je bila unaprijed upoznata sa „običajima“ u sarajevskoj Klinici za ginekologiju i akušerstvo.

„Platila sam doktoru da me porodi. Babici i dvjema medicinskim sestrama sam kupila poklone i zaista su mi olakšali porođajne muke“, objašnjava Elma.

Ovakvih primjera je na stotine. Prema anketi koju su proveli Centri civilnih inicijativa, većina ispitanika iz cijele Bosne i Hercegovine je čulo ili zna za korupciju u zdravstvu. Najveći procenat ispitanika, njih 77 posto smatra da je korupcija prisutna u bolnicama.

Za bolnice je tipično da imaju veliki broj zaposlenih i veliki broj pacijenata, te da se u okviru njih „korupcija bez ljudskog lika” uglavnom pojavljuje kao pravilo, jer postoje ustaljene prakse da se plati pažnja i bolji tretman, kao i brži dolazak do specijalističkih pregleda ili prevazilaženje problema na listama za čekanje. Također se u ovim zdravstvenim ustanovama pruža najveći broj usluga, te vrši najviše javnih nabavki uređaja, lijekova, materijala i drugih roba i usluga.

Nešto manje građana oko 68 posto potvrdilo je da korupcije ima u domovima zdravlja, a najmanje njih 60 posto smatra da je korupcija prisutna u ambulantama.

Građani kažu kako im novac nikada ne traže direktno:

„Ali indirektno ti kažu:'Ja to mogu srediti, samo mora se uplatiti i to uglavnom kod doktora'“.

„Nisu mi tražili novac, ali znam da je to poželjno.“

Nasuprot njima, jedna žena nam je ispričala drugačije iskustvo:

„Kada je moj muž imao operaciju na mozgu, ja sam ponijela doktoru i Whiskey i novac, a on je rekao: 'ne pijem hvala, a novac nikada nisam primio', ljubim ga sto hiljada puta“, poručuje ona.

Prema rezultatima ankete CCI-a, građani BiH smatraju da je korupcija manja u ambulantama jer su korisnici dobro upoznati sa zdravstvenim osobljem, te da korupcije ima, ali u manjem obliku i vjerovatno u vidu malih poklona za primljene usluge.



Izvor vijesti: http://www.24sata.info/vijesti/bosna-i- ... z1fJ15U3YC
online

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Jesu li zdravstvene usluge u BiH kvalitetne?

Post by alma75 » 01 Dec 2011, 19:12

Strašno. A poznato je da je u porodilištima korupcija najraširenija i nimalo ih nije stid, sve to rade otvoreno, ko lešinari. Baš sam imala priliku dosta toga da vidim. Za sve je potrebno imati vezu ili pare, eventualno nekog da im lupi rukom od sto. Inače te ne gledaju.

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li zdravstvene usluge u BiH kvalitetne?

Post by gejsha » 01 Dec 2011, 21:20

Krokodil Behko wrote:
Dajući pare doktorima, građani i sami učestvuju u korupciji


Jeste to tako,ali ko ne bi platio (ako je u mogućnosti) za vlastito zdravlje .
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Mlada Sarajka-žrtva ljekarskog nemara?

Post by Krokodil Behko » 15 Dec 2011, 09:57

Smrt ne čeka ponedjeljak

Image


Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu pokrenulo je predistražne radnje zbog sumnje na nesavjesno liječenje usljed čega je umrla 33-godišnja Marijana Puketa iz Sarajeva.
Iz Kantonalnog tužilaštva saznali smo da je tužiteljica Meliha Bungur zaprimila predmet po prijavi Darka Pukete, supruga umrle pacijentice. Istraga još nije pokrenuta te iz Tužilaštva nisu htjeli iznositi detalje o ovom slučaju.

Pukla aorta

Prema riječima Marijaninog supruga, nakon što je slučaj prijavio Tužilaštvu, tužiteljica je na dan sahrane naložila da se obavi obdukcija koja je pokazala da je nesretna žena umrla od puknuća arote, koja je najveća arterija u ljudskom organizmu. Razlog puknuća aorte je visok pritisak.

Vještak sudske medicine Nermin Sarajlić kazao je da je on uradio obdukciju te da čeka još neke nalaze tkiva.

U svojoj ispovijesti za naš list neutješni suprug otkrio je postupke ljekara koji su, prema njegovim tvrdnjama, Marijanu odveli u smrt.

- Odjednom je dobila drastično povišen srčani pritisak 30. novembra ove godine i bolove u prsima. Odveo sam je u Hitnu pomoć, odakle su nas uputili na Kliniku urgentne medicine bolnice Koševo. Tada joj je pritisak bio 200 sa 110. Na KUM-u su je primili ljekari Senad Hasanspahić i Maja Stevović. Rečeno nam je da se vratimo kući, mjerimo pritisak ujutro i navečer, što smo i učinili. Dva dana kasnije, u petak, 2. decembra, Marijani je pritisak skočio na 220 sa 120, što je bilo alarmantno. Opet smo upućeni na KUM, gdje je dobila tabletu za sniženje pritiska i poslani smo u Hitnu da uzmemo recept za lijek lopril. Kazali su nam da se javimo u ponedjeljak, jer pretrage nisu mogli uraditi zbog vikenda - kazao je Darko.

Marijanino zdravstveno stanje se pogoršavalo iz sata u sat. Imala je veoma visok pritisak, a Darko je molio ljekare da pretrage urade odmah te da je prime na neki odjel da bi joj pomogli, a to se sve dešavalo u tri sata ujutro.

- Jedan od ljekara pozvao je Kliniku za bolesti srca, gdje je dežurni ljekar bio Osman Terzić, koji je, kako sam čuo, rekao da trenutno nije raspoložen za novog pacijenta. Bio sam očajan i otišao sam do Terzića da ga zamolim da primi moju suprugu na liječenje. Kazao mi je, međutim, da se ne sekiram te da to nije ništa strašno i da se može čekati ponedjeljak. Ponovo smo otišli kući - kroz suze nam je ispričao Darko.

Uzete izjave

Marijani je opet pozlilo u subotu, 3. decembra, u jutarnjim satima. Darko ju je odmah odveo u Hitnu, odakle je ambulantnim kolima prebačena najprije na KUM, a potom na Treću internu kliniku za bolesti srca i reumatizma.

- Pritisak joj je bio opet 220 sa 120. Na Trećoj internoj kazali su mi da moja supruga nije slučaj za njih, nego za Prvi internistički odjel. Na kraju su je primili na Treću internu kliniku oko pet sati ujutro. Tamo je, umjesto na intenzivnu njegu, smještena u običnu bolesničku sobu. Oko 14 sati sam došao u posjetu i supruga mi je kazala da je dobila strahovit napad pritiska te da nije mogla dozvati ljekare i sestre. Pokušala je doći do njih, ali je pala u hodniku, gdje su je pronašli. Pošto je bio vikend, govorili su mi da do ponedjeljka ne mogu uraditi dijagnostiku iako sam ih molio. U 17.45 sati telefonom su mi javili da je moja Marijana umrla. Nije dočekala ponedjeljak, umrla je u subotu - pojasnio je Darko.

Sutradan su ga pozvali inspektori FUP-a koji su otišli u Klinički centar Univerziteta u Sarajevu kako bi uzeli izjave od ljekara. Darko nam je kazao da je razgovarao i s Vesnom Lozo, šeficom Klinike za bolesti srca i reumatizma, koja mu je kazala da su napravljeni propusti te da su na KUM-u imali mogućnosti da naprave dijagnostiku za 15 minuta, kojom su mogli utvrditi uzrok visokog srčanog pritiska i spriječiti fatalnu posljedicu.
online

User avatar
Konsultant
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 11187
Joined: 22 May 2011, 10:40
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Mlada Sarajka-žrtva ljekarskog nemara?

Post by Konsultant » 15 Dec 2011, 22:23

Vrijeme da se pocnu podizati optuzbe za nemaran odnos. Ovo na zalost nije jedini slucaj.

Iako sam laik oko medicine, moglo se primjetiti kako nesto ne stima sa visokim pritiskom. Ako nesto stvara toliki pritisak danima, to ne moze biti normalno i trebalo je to ispitati.

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Mlada Sarajka-žrtva ljekarskog nemara?

Post by silence » 15 Dec 2011, 23:37

Za ovako nešto nemam riječi, ostala sam zapanjena čitajući ovaj tekst. Ljekari umjesto da je liječe, oni su je ubili. Ovo je ubistvo i za ovo treba da snose odgovornost.

Marjanu neće ništa vratiti, ali kada se počnu kažnjavati za njihov nemar, koji uzima sve više maha, biće manje Marijana.

Žao mi je jako Marijane i njene porodice. :(
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Jesu li zdravstvene usluge u BiH kvalitetne?

Post by Krokodil Behko » 25 Dec 2011, 12:43

Zdravstveni sistem BiH pred kolapsom: Bolnicama prijeti blokada isporuke lijekova?!

Image

Zdravstvenom sistemu naše zemlje prijeti kolaps zbog milionskih dugovanja kliničkih centara i bolnica u BiH dobavljačima lijekova i medicinske opreme, saznaje "Dnevni avaz".

Ovo nam je potvrdio vršilac dužnosti direktora Opće bolnice Konjic Ekrem Alić, koji kaže da samo dugovi ove ustanove dobavljačima premašuju tri miliona maraka.

Ko je kriv

- Kolaps je počeo i krivca treba tražiti i u zdravstvenim institucijama i nadležnim državnim organima. Dobavljači od nas potražuju dugovanja. Stalno smo na udaru. Prošle sedmice imali smo sastanak u Ministarstvu HNK, ali niko ne poduzima ništa da ovaj problem bude riješen - objašnjava Alić.

Milionska dugovanja priznaju i u Univerzitetsko-kliničkom centru (UKC) Tuzla. Na bruto plaće radnika troše 49,31 posto, dok na ostale troškove izdvajaju 50,69 posto novca.

- Do septembra ove godine dobavljačima lijekova, sanitetskog potrošnog materijala, implantacionog materijala i reagenasa dugujemo 34.919.855,78 maraka, dok obaveze prema dobavljačima medicinske opreme i sitnog inventara iznose 1.785.076,28 maraka - kažu u UKC-u Tuzla.

U Javnoj ustanovi "Dom zdravlja" Kantona Sarajevo dugovanja dobavljačima iznose oko 200.000 maraka, dok u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) kažu da 11,25 miliona maraka duguju za lijekove i medicinski materijal, a 1,24 miliona maraka za medicinsku opremu.

Ukupne obaveze za isporučene lijekove, sanitetski, laboratorijski i ostali dijagnostički materijal u Kliničkoj bolnici Mostar iznose nešto manje od 27 miliona maraka.

Rokovi plaćanja

Bh. dobavljači objašnjavaju da su prinuđeni zaduživati se kod banaka ne bi li izmirili svoje obaveze prema proizvođačima lijekova i medicinske opreme.

Šemso Mujezin, vlasnik "Medimpexa", jedne od vodećih firmi za nabavku, skladištenje i distribuciju lijekova i medicinske opreme, kaže da bolnice i klinički centri u BiH jednostavno ne poštuju tenderskim procedurama postavljene rokove plaćanja.

Ministarstvo svjesno problema

Iako Federalno ministarstvo zdravstva nije nadležno za finansiranje zdravstvenih ustanova i usluga, kao ni nabavku medicinskog materijala i lijekova, u ovom ministarstvu kažu da su svjesni problema.

- Donesena je jedinstvena metodologija ugovaranja između fondova zavoda zdravstvenog osiguranja i zdravstvenih ustanova za pružanje zdravstvene zaštite, a u pripremi je i zakon o zdravstvenom osiguranju - kaže portparol ovog ministarstva Zlatan Peršić.
online

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Jesu li zdravstvene usluge u BiH kvalitetne?

Post by silence » 25 Dec 2011, 20:12

gejsha wrote:
Krokodil Behko wrote:
Dajući pare doktorima, građani i sami učestvuju u korupciji


Jeste to tako,ali ko ne bi platio (ako je u mogućnosti) za vlastito zdravlje .
Ja ne bih platila, tamo gdje ne treba da se plaća.
Primaju platu za svoj posao, a imam zdravstveno osiguranje. I zbog čega da plaćam za nešto što mi pripada?
Ako želim da platim, odem u privatnu praksu i tamo dobijem svu potrebnu uslugu, koju vrijedi platiti.

A čitajući ovaj gornji članak, čini mi se da ćemo od sada plačati sve. Jer ko će sve to da pokrije?
Pacijenti, naravno. :zid
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Bahra
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2220
Joined: 03 Apr 2010, 22:36
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Jesu li zdravstvene usluge u BiH kvalitetne?

Post by Bahra » 25 Dec 2011, 20:42

U zdravstvu je najveca korupcija to svi znamo, ali ima jedna stvar sve dok je ovako neka Azra pa neka Elma sve ce to i dalje da bude bla bla-truc. Ko moze on i da, onaj ko ne moze kuka ili umre, i tako u nedogled. Ova zdravstvena mafija je toliko jaka da svi nadlezni zmire, i ne zanima ih sto se desava. Konkurs ni jedna blnica nije raspisala ima minimum 10 godina, a vidim da su moje mnoge skolske drugarice zaposlene na GAK-u. Valjda postom dobili anonimnu obavjest da je konkurs :ljut
Kad sam se poradjala nisam platila nikome,porod je trajao 18 sati ali ja ne mogu da krivim doktora jer jednostavno nije mogao nista jedino carski ali nije bilo ni za carskog poroda. Moralo se cekati i to je tako. I sad sam zahvlna sto nije dao da se beba izvlaci na vakum, vec je njih sestero guralo bebu.
Korupcije opet kazem ima, gledala sam je svojim ocima i pitala se kako neko moze da bude doktor a tako postupa prema ljudima, ali nekada zene moraju da budu svjesne da porod boli i moze da potraje satima a nekada i danima.
Budali možeš da oprostis, jer srlja samo u jednom pravcu i ne folira nikoga.
Foliranti su oni od kojih ti je muka...

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Jesu li zdravstvene usluge u BiH kvalitetne?

Post by gejsha » 25 Dec 2011, 22:27

silence wrote:
gejsha wrote:
Krokodil Behko wrote:
Dajući pare doktorima, građani i sami učestvuju u korupciji


Jeste to tako,ali ko ne bi platio (ako je u mogućnosti) za vlastito zdravlje .
Ja ne bih platila, tamo gdje ne treba da se plaća.
Primaju platu za svoj posao, a imam zdravstveno osiguranje. I zbog čega da plaćam za nešto što mi pripada?
Ako želim da platim, odem u privatnu praksu i tamo dobijem svu potrebnu uslugu, koju vrijedi platiti.

A čitajući ovaj gornji članak, čini mi se da ćemo od sada plačati sve. Jer ko će sve to da pokrije?
Pacijenti, naravno. :zid
Pa znam silence,ne bih ni ja platila gdje se ne treba platiti naravno,govorim o situacijama kada nema drugog izbora.
Draže mi je zdravlje nego novac .
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
silence
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9687
Joined: 18 Oct 2010, 23:07
Status: Offline

Re: Jesu li zdravstvene usluge u BiH kvalitetne?

Post by silence » 25 Dec 2011, 22:48

gejsha wrote:
Pa znam silence,ne bih ni ja platila gdje se ne treba platiti naravno,govorim o situacijama kada nema drugog izbora.
Draže mi je zdravlje nego novac .
:respekt Vjerovatno te nisam shvatila. Mislila sam na mito.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvijek dovodi do kajanja:
onaj koji žuri govori prije nego što sazna,
odgovara prije negoli nešto shvati,
odluči prije negoli provjeri,
kudi prije nego što se u nešto uvjeri.
(Arapska poslovica)

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120151
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7766 times
Status: Offline

Re: Jesu li zdravstvene usluge u BiH kvalitetne?

Post by Krokodil Behko » 29 Jan 2012, 18:58

'Liječnik mi je rekao da svojeg teško bolesnog sinčića bacim u rijeku'

Dina Vehab, majka devetogodišnjeg Hanana iz Kaknja, koji je 2009. obolio od non-Hodgkinovog sindroma, u ispovijesti za 'Dnevni avaz' kaže da je nakon deset mjeseci duge borbe za spas svog djeteta u Kantonalnoj bolnici u Zenici doživjela nezapamćenu neugodnost. Načelnik Službe za radiologiju, naime, poručio joj je da 'uzme svoje dijete i baci ga u rijeku'.

'Deset mjeseci liječnici u Zenici uvjeravali su supruga i mene da Hananu nije ništa, da je riječ o običnoj upali i da bismo trebali ići psihijatru jer smo poremećeni, a onda je stigao poziv iz Ljubljane u kojem piše da naš sin u roku od 24 sata mora biti prebačen u Sloveniju na operaciju', rekla je Dina za Avaz, aludirajući na bahatost liječnika u ovoj ustanovi.

Ona tvrdi da se, nakon što je vidjela da je situacija kritična jer Hanan može umrijeti svakog trenutka, odlučila obratiti klinici u Ljubljani, gdje su liječnici tražili da im pošalje Hananovu snimku limfnih žlijezda kako bi vidjeli o čemu se radi.

'Kada sam otišla tražiti snimku, ostala sam frapirana izjavom načelnika radiologije. Doslovno mi rekao: Pa, šta onda čekaš, idi u Ljubljanu! Neće mu ništa biti, neće umrijeti, a ako umre, neće biti ni prvi ni posljednji. Eto ti Bosna, baci ga dole u rijeku', svjedoči majka bolesnog dječaka.

Kako Avaz doznaje, isti liječnik još uvijek je na istoj funkciji, a tadašnji direktor bolnice izjavio je da ne zna za taj slučaj.

Mali Hanan otputovao je u Sloveniju, gdje je operiran prošle godine.
online

User avatar
alma75
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 677
Joined: 13 Feb 2011, 17:38
Status: Offline

Re: Jesu li zdravstvene usluge u BiH kvalitetne?

Post by alma75 » 29 Jan 2012, 23:11

Da sam ja neko...srednjovjekovna inkvizicija je mala maca, šta bih ja takvom čovjeku uradila!!!

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests