Na crnim daskama...

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by arzuhal » 07 Dec 2019, 15:18

Image
uzmi Lysobact

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by carobnjak N » 11 Dec 2019, 14:36

e , a jeste li gledali Majstora i Margaritu u Sartru ? dobra
šejtana fenomenalno glumi čoek od Ćudićke, onaj Ukaj :ok
neku njegovu žensku verziju đavla koja ga prati, glumi kćerka od Bogića Bogićevića...zaboravio sam ime ali ima dobre sise :o
i pokaže ih u predstavi par puta .

Gledao sam u onom malom pozorištu na Ferhadiji , predstavu od Titine unuke , režiserke Saše Broz, "ljubavna pisma Staljinu".
Znači, nema pojma , loša joj je predstava skroz . Ono bih ja bolje
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18781
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 663 times
Been thanked: 914 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Nora Ibsenova » 11 Dec 2019, 14:37

Sise :plavi
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by arzuhal » 11 Dec 2019, 14:37

carobnjak N wrote: 11 Dec 2019, 14:36 e , a jeste li gledali Majstora i Margaritu u Sartru ? dobra
šejtana fenomenalno glumi čoek od Ćudićke, onaj Ukaj :ok
neku njegovu žensku verziju đavla koja ga prati, glumi kćerka od Bogića Bogićevića...zaboravio sam ime ali ima dobre sise :o
i pokaže ih u predstavi par puta .
:plavi
Gledao sam u onom malom pozorištu na Ferhadiji , predstavu od Titine unuke , režiserke Saše Broz, "ljubavna pisma Staljinu".
Znači, nema pojma , loša joj je predstava skroz . Ono bih ja bolje
:ok
uzmi Lysobact

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by carobnjak N » 11 Dec 2019, 14:40

pa sise da :o , skida se u predstavi
ja ono lafo napravim neki profani izraz lica dok ih mjerim i tražim neku metaforu ...iako realno samo gledam u sise joj :oo
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18781
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 663 times
Been thanked: 914 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Nora Ibsenova » 11 Dec 2019, 14:45

:plavi
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by storm » 28 Dec 2019, 16:29

Lijepa priča...

Đuro i Rene otkrivaju za Klix: Kako smo ušli u projekt Luda kuća i kome smo trn u oku
E. Sk.


Image
Rene Bitorajac Branko Đurić Đuro
Đuro i Rene otkrivaju za Klix: Kako smo ušli u projekt Luda kuća i kome smo trn u okuFoto: D. Ć./Klix.ba
Prošla je godina i po otkako je u Zagrebu otvoreno prvo privatno pozorište - Luda kuća čiji su vlasnici simpatični duo Rene Bitorajac i Branko Đurić Đuro. Upravo njih dvojica dočekali su ekipu portala Klix.ba u svom "drugom domu".
Bio je to sve samo ne klasičan intervju. Naprotiv, razgovarali smo u opuštenoj atmosferi, smijali se, šalili i jeli kokice. No, dotakli smo se i teških perioda koji su sada, srećom, kažu nam, iza njih.

Dok nam pokazuju svaki kutak Lude kuće, Rene i Đuro prisjećaju se početaka svoje "biznis avanture". Bila je to, priznaju, prava ludnica. Ušli su s velikim rizikom u taj projekt, ali ne žale, jer danas ubiru plodove svog rada. Otkrivaju kako je počela cijela priča...

Image


"Slučajno sam saznao da se prodaje prostor u centru grada koji podsjeća na pozorište i koji bi to u budućnosti mogao biti. Pojadao sam se svom prijatelju Đuri. Smatrao sam da je to odlična prilika, žao mi je bilo da je propustim i on mi je predložio da pokušamo zajedno. Tako je počela cijela priča", govori Rene.

Kada su se upuštali u taj projekt, dodaje, nisu znali koliko će biti zahtjevno.

"Mislili smo da će sređivanje prostora trajati od šest do osam mjeseci i da će koštati isto toliko hiljada eura. To je otišlo u neke visine, majstori su tu bili duže od dvije godine, rušili smo krov, sve kompletno smo radili, novci su išli isto tako. Dizali smo kredit, jer smo već započeli to i nismo mogli odustati. Ali smo bili puni elana", govori Bitorajac.

A Đuro dobacuje u svom stilu...

"I praznih novčanika. Prolazili smo kroz grozne i teške faze za vrijeme gradnje, ali sada uživamo u plodovima svega toga", kaže Đurić.

Uz brojne programe, gostujuće predstave, koncerte, večeri performera/Ludi petak, projekcije filmova, stand up formate, Luda kuća postala je omiljeno mjesto za izlazak za koji se iz dana u dan traži ulaznica više.




"Nema dana da nije puno, sve su predstave rasprodate po mjesec unaprijed, rasprodan je uvijek i balkon, otvaramo i pomoćna mjesta. Našu Ludu kuću posjetilo je više od 60 hiljada gostiju, što je sjajan uspjeh. Novi koncept pozorišta se ponudio sam od sebe u tom prostoru. Htjeli smo da budemo po nečemu prepoznatljivi, novi u gradu. I rekli smo sebi, kad već imamo ovakav prostor, da ćemo ga probati napraviti multifunkcionalnim", priznaje Đuro.

Mnogo je stvari po kojima su specifični, a jedna od njih je ta da se glumci nakon predstave druže s gostima.

"Prvenstveno smo mislili da će ovdje biti klasična pozorišna postavka. Imali smo čak i nekoliko filmskih večeri kada smo na platnu prikazivali nekoliko filmova, jer je ovo nekad bilo kino. Ovdje zna biti i sjajnih zabava, ljudi unajme prostor, čak i predstavu, imamo i svoju kabaretsku predstavu, ma bude svega. Specifični smo po tome da ljudi ovdje mogu nešto popiti i gricnuti pa onda dolazi i publika koja inače ne ide u pozorište. Žena lakše nagovori muža, jer može popiti pivo tokom predstave", šali se Rene.

Upravo njihova topla dobrodošlica, humor i atmosfera koju stvaraju jedan je od razloga što se za sva dešavanja u Ludoj kući traži karta više.

"Mi smo stvarno na početku prije svake predstave euforično dočekivali goste, sada se tu često pojavljujemo. Specifični smo i po tome da glumci nakon predstave dođu na druženje s publikom. To vrlo lako polazi za rukom ekipi iz predstave 'Dame biraju', njih žene obožavaju, ostane nam tu petsto dama da se druže s njima pa dame biraju", kaže nam kroz smijeh Bitorajac.

Image


Zanimalo nas je dolazi li do nesuglasica između njih dvojice i ko u takvim situacijama vodi glavnu riječ.

"Super smo se Đuro i ja dogovorili. Ja pilim po jednom, ali kada se radi o matematici, brojkama, Đuro tu sve drži pod kontrolom. On neke tablice studira, a ja više idem na logiku da je, ako ima više publike, sve riješeno. On mi onda objašnjava da to nije baš tako, da treba gledati rashode", iskren je Bitorajac.

Zadovoljni su, kažu nam, mladom ekipom koju su okupili oko projekta i koja radi sjajan posao.

"Ja imam taj 'hendikep' da živim u Ljubljani, tako da većina stvari leži na Reneu i on tim upravlja, ja sam kao neki dopisni suvlasnik. Jedino smo privatno pozorište u regiji i veoma smo ponosni na to. Imamo mladu ekipu, sedam nas je ukupno, ali radimo dobar posao. Bolji nego druga gradska pozorišta s ogromnim budžetima. Puno gostujemo i puno pozorišta gostuje kod nas", govori Đuro.

Ipak, veliku zahvalnost, dodaje, duguje upravo svom kolegi Reneu.

"Ništa od toga ne bi bilo, da nije bilo Reneove ogromne energije koju nesebično dijeli i rasipa", kaže Đuro.

Pun komplimenata za svog prijatelja i kolegu je i Bitorajac.

"Đuro i ja zasad dobro funkcioniramo. Nismo se nijednom pokačili ili posvađali. Ministarstvo kulture nas ne doživljava. Nikad u životu nam nisu došli na predstavu, kao da smo mi nekome trn u oku, umjesto da pohvale ovakav projekt. Ali smo već naučili da nisi odgovoran nikome osim samom sebi i jako se veselimo publici, jer bez njih ne bi bilo ni nas", poručuje Bitorajac.

Obojica nas na kraju intervjua pozdravljaju uz simboličnu poruku: "Nadamo se da će uvod u naš sljedeći intervju biti činjenica da smo se riješili kredita". Nadamo se i mi!
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Maja » 12 Jan 2020, 00:41

Arzo ako budes u prilici pogledaj mostarsku predstavu Identitluk. Mislim da ce obici vecinu BH gradova.
Radi se seminaru koji se organizuje po uzoru na knjigu Amina Maaloufa U ime identiteta. Inace, to mi je omiljeni pisac i bas u ovoj knjizi navodio je primjere iz BiH i Jugoslavije. Stavljala sam citate na njegovu temu.
Sad, nema to sve puno veze s njegovom knjigom. Ima, ali je sve izvedeno na nacin blizak tipicnom Bosancu, Hercegovcu, Mostarcu, Hrvatu, Srbinu, krscaninu, muslimanu.
Slusajuci njih, kao da citas komentare po portalima i forumima, svako na svoju stranu vuce.
Sve to s vremenom kulminira i onda se desi zemljotres pa bivaju zarobljeni. Tad zaborave na sve ono oko cega su raspravljali i pokusaju zajednicki opstati.
Predstava je onako dosta humoristicna, ali ima i teskih trenutaka. Prvih 20 min mi je bilo dosadnjikavo, iritirao me smijeh publike na svaku sitnicu, ali kako je predstava odmicala, bili su mi sve bolji i bolji.
Glumci su super odradili posao.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Mutevelija » 12 Jan 2020, 00:53

Nisam znao da je maja ovoliko kulturno edukovana :sok
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Maja » 12 Jan 2020, 00:55

image.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86350
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1641 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Mutevelija » 12 Jan 2020, 00:55

JA ti pokusao dati kompliment :auf
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by arzuhal » 12 Jan 2020, 10:31

Maja wrote: 12 Jan 2020, 00:41 Arzo ako budes u prilici pogledaj mostarsku predstavu Identitluk. Mislim da ce obici vecinu BH gradova.
Radi se seminaru koji se organizuje po uzoru na knjigu Amina Maaloufa U ime identiteta. Inace, to mi je omiljeni pisac i bas u ovoj knjizi navodio je primjere iz BiH i Jugoslavije. Stavljala sam citate na njegovu temu.
Sad, nema to sve puno veze s njegovom knjigom. Ima, ali je sve izvedeno na nacin blizak tipicnom Bosancu, Hercegovcu, Mostarcu, Hrvatu, Srbinu, krscaninu, muslimanu.
Slusajuci njih, kao da citas komentare po portalima i forumima, svako na svoju stranu vuce.
Sve to s vremenom kulminira i onda se desi zemljotres pa bivaju zarobljeni. Tad zaborave na sve ono oko cega su raspravljali i pokusaju zajednicki opstati.
Predstava je onako dosta humoristicna, ali ima i teskih trenutaka. Prvih 20 min mi je bilo dosadnjikavo, iritirao me smijeh publike na svaku sitnicu, ali kako je predstava odmicala, bili su mi sve bolji i bolji.
Glumci su super odradili posao.

Hoću, hvala!

Čitao sam i imam knjigu Maaolufa u kojoj se bavi problemom identita u savremenom svijetu, odlična je. A upratio sam i ovo oko predstave, mislim da su tri kuće iz tri grada radile zajedno na projektu?
uzmi Lysobact

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Maja » 12 Jan 2020, 10:36

Ja koliko znam, kazaliste i pozoriste iz Mostara. Posto je kod nas sve podijeljeno, kazaliste je kod Hrvata, pozoriste kod nas. Po 3 glumca su iz poz.i kaz. i imaju dva Bosanca, Dražen Pavlović i Nedim Malkočević.
Navodno ce obici 17 gradova.

User avatar
arzuhal
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10040
Joined: 08 Nov 2019, 07:21
Location: čajdžinica "Kod nefsu-l-levvame", u budžaku politički nekorektnih
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by arzuhal » 12 Jan 2020, 10:41

Aha...
uzmi Lysobact

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12908
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 923 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by carobnjak N » 12 Jan 2020, 13:00

Meni taj Identitluk zvuci kao kazalisna verzija Kolindinog najdrazeg filma "dan nezavisnosti" , u kojem se ljudi ujedine tek kad ih napadnu svemirci.
Znaci , hebo zemljanski identitet ako mu je potreban neprijatelj da bi ga dozivio.
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 18781
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 663 times
Been thanked: 914 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Nora Ibsenova » 12 Jan 2020, 13:06

Iz kazališta i iz pozorišta :D.
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26358
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1848 times
Been thanked: 4036 times
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Beni » 12 Jan 2020, 15:38

Maja wrote: 12 Jan 2020, 10:36 Ja koliko znam, kazaliste i pozoriste iz Mostara. Posto je kod nas sve podijeljeno, kazaliste je kod Hrvata, pozoriste kod nas. Po 3 glumca su iz poz.i kaz. i imaju dva Bosanca, Dražen Pavlović i Nedim Malkočević.
Navodno ce obici 17 gradova.
Drazen glumcina i po, neiskoristen potencijal s strane reditelja.....
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Maja » 12 Jan 2020, 17:49

carobnjak N wrote: 12 Jan 2020, 13:00 Meni taj Identitluk zvuci kao kazalisna verzija Kolindinog najdrazeg filma "dan nezavisnosti" , u kojem se ljudi ujedine tek kad ih napadnu svemirci.
Znaci , hebo zemljanski identitet ako mu je potreban neprijatelj da bi ga dozivio.
Ne ujedine se oni, vec pokazuju da u svakome od njih, ma kakav fasista, nacionalista, komunista i taliban bio, cuci i jedno humano bice koje je potisnuto njihovim stavovima i utjecajem sredine pod koje su pali. Mozda mali "isaret" da bi ipak mogli svi skupa zivjeti u miru kad bi se ti okovi odbacili.

A zemljotres vidim kao pokazatelj koliko se zamaramo glupostima u zivotu.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by Maja » 12 Jan 2020, 17:50

Nora Ibsenova wrote: 12 Jan 2020, 13:06 Iz kazališta i iz pozorišta :D.
Pa tako se zovu :cudi
Isto ko fakultet i sveuciliste, stanica i kolodvor itd.

John Cleese
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2410
Joined: 19 Jul 2015, 12:38
Status: Offline

Re: Na crnim daskama...

Post by John Cleese » 13 Jan 2020, 15:28

jelena... wrote: 07 Dec 2019, 11:40 Što se tiče predstava rađenih po romanu, u okruženju, moja preporuka je Kiklop, zagrebačke Gavelle, rađena po čuvenom Marinkovićevom romanu.
Gledam bas sad njihovu stranicu - podjela me zanimala.
Iskreno, ne znam da li bih to mogao ikad vise gledati s uzitkom, bez obzira na formu i medij.
Do mene je - pred ocima su mi slike iz filmske verzije. (Sjetih se sad Maestra:"Ja sam gledao Fijana!")

A Glorija im je arhivirana.
Jesi li gledala?
Pero Kvrgic, Bobi Maroti, Mato Ergovic, tada mlada Ljubica Jovic...
Mora negdje biti snimak, bas cu potraziti.

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests