Turske TV sapunice

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119996
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5740 times
Been thanked: 12450 times
Contact:
Status: Offline

Re: Turska hoće da zabrani "Sulejmana Veličanstvenog"

Post by Maja » 11 Dec 2012, 13:20

carobnjak Nurudin wrote:Nemam pojma ,tako mi navika da poslije svake riječi stisnem razmak .Ponavljam ,da stisnem razmak ! Kraj
:D. :D. :D. :D.

Šalim se ja. Gdje bih ja na tebe :help
A tek na tutka :ljub

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Turska hoće da zabrani "Sulejmana Veličanstvenog"

Post by Tempy » 11 Dec 2012, 13:23

Maja wrote:Previše značaja pridajete jednoj seriji. Čemu zabrane? Ta nismo u Sjevernoj Koreji. Neka gledaju ljudi što hoće. Kao da se danas može nešto zabraniti kad sve osvane na netu prije nego što se i pojavi na TV-u. Koliko je to programa kod nas edukativno? Možda 0,5 posto. Dosta mi je vala i toplih američkih porodičnih priča, ljubića a la Daniel Steel, tinejdžerskih filmova u kojima u školama nema normalne djece nego su ili štreberi ili sportaši ili popularni, filmova o junacima Segalu, Van Dammu, nekakvim reality showovima..farma, big brother, zvijezda možeš biti ti, ljubav na selu, krv nije voda, red carpet itd.
Serija Sulejman V. se ogradila natpisom koji se javlja tokom uvodne špice da je to ljubavna priča inpsirisana historijom i oni nemaju šta da im prigovaraju.
:tempy :aplauzz

User avatar
carobnjak N
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12907
Joined: 07 Oct 2010, 22:49
Has thanked: 801 times
Been thanked: 924 times
Status: Offline

Re: Turska hoće da zabrani "Sulejmana Veličanstvenog"

Post by carobnjak N » 11 Dec 2012, 13:53

Maja wrote:
carobnjak Nurudin wrote:Nemam pojma ,tako mi navika da poslije svake riječi stisnem razmak .Ponavljam ,da stisnem razmak ! Kraj
:D. :D. :D. :D.

Šalim se ja. Gdje bih ja na tebe :help
A tek na tutka :ljub
Ma i ja se šalim ,znaš da oni radio stanice kad prenose neke poruke, u filmovima na kraju kažu "over"
niko te ne može spasiti osim tebe (Bukovski)

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119996
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5740 times
Been thanked: 12450 times
Contact:
Status: Offline

Re: Turske TV sapunice

Post by Maja » 03 Jan 2013, 18:27

Gleda li iko Kako vrijeme prolazi :ubihse
Moj tata je opsjednut tom serijom i uvijek je rat u kući zbog nje. Ja je ne mogu podnijeti.
OK, razumijem što se tati sviđa...nije bajkovita, prati životne nedaće jedne porodice.
Ali što je previše, previše je.
Nema šta im se ne dešava. Roditelji i četvero djece su glavni likovi, plus što je nena uskočila.
Otac ih ostavi zbog mlađe žene, holanđanke i izbacio ih iz kuće, ponaša se prema njima kao tiranin, ali kao da je to malo svi od njih imaju svoje probleme. Jedna se kćerka zaljubila u anarhistu, pa su je otimali, tukli, druga se zaljubila u sredovječnog muškarca a tinejdžerka, sin upalio kuću, zaljubio se u profesoricu, izbačen iz škole ima problema s kontrolisanjem bijesa.
Aman više....... Priča je fino zamišljena, ali brate kao oni stari turski filmovi. Plaču, tuku se, svađaju, vrište, vuku jedni druge, sve na ulici javno :lud

Ali mi je zgodan Ali

Image

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119996
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5740 times
Been thanked: 12450 times
Contact:
Status: Offline

Re: Turske TV sapunice

Post by Maja » 11 Feb 2013, 10:56

Ako ste se kao i ja pitali šta je ono bijelo alkoholno što Turci piju u velikim čašama, evo odgovora.

Turska rakija (rakija-raki), nacionalno tursko piće koje još zovu lavlje mlijeko. Radi se o običnoj rakiji od grožđa koja se destiliše dva puta. Doda joj se anis i može se piti čista (tad ostaje bistra i zove se sek), a može i s vodom, međutim u dodiru s vodom pobijeli kao mlijeko.
Najpoznatija je Yeni Rakı, 45 posto alkohola + 1,5 grama anisa po litru.

Image

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120635
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7055 times
Been thanked: 8008 times
Status: Offline

BiH: Turske serije uništavaju brakove!

Post by Krokodil Behko » 15 Feb 2013, 16:28

Image

Na gotovo svim televizijama u BiH prikazuje se bar jedna turska serija koja iz dana u dan, privlači sve više gledalaca oba spola.

Na ovaj način nam Turci prenose svoju kulturu, jezik i običaje. No, sve bi se to moglo nekako da se podnese da te iste serije nisu počele da utiču na destrukciju društva i sve više rasturenih brakova.

Naime, psiholozi i bračni savjetnici upozoravaju da razlog za povećan broj razvoda u Bosni i Hercegovini liježi upravo u turskim serijama. Često se dešava da je jedno od supružnika toliko vezano za seriju, da zanemaruje ostale bračne dužnosti.

Jedna sagovornica iz Drinovaca rekla je da je otišla od svog, sada već, bivšeg supruga, jer je gledao čak i reprize serija.

- Nekad je ustajao noću i gledao seriju, kasnije nije mogao da spava, a onda je krivio mene. Da vam pravo kažem i ja sam gledala tu seriju, ali stvarno, što je previše, previše je – rekla je uzrujana gospođa, koja je željela da ostane anonimna.

Žena iz mjesta Kočerin ostavila je muža jer nema čvrstu i crnu bradu kao njen omiljeni lik iz sapunice. Ostavljeni muž rekao je da je veoma tužan, kao i da je planirao da ode na presađivanje brade, ali za to, nažalost, nema dovoljno novca. Bivšoj gospođi poručio je da se ne vraća kući jer za sebe ne odgovara, prenosi Posusje-online.

Svakim danom sve više možemo čuti ovakve priče. Jedini koji profitiraju na razvodima su advokati. Sramota je da neki od njih nude i popuste za razvod ako su supružnici imali iznad 20 godina “bračnog staža”.

- Situacija je zaista ozbiljna. Moramo da preduzmemo sve moguće mjere da bi se stanje stabilizovalo. Te sapunice su zlo. Turci su nam u prošlosti nametali prisilno svoju kulturu, mi smo se borili, ali nismo mogli da se izborimo. A danas je objeručke prihvatamo i još dozvoljavamo da nas uništavaju - slažu se psiholozi.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37966
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2985 times
Been thanked: 2315 times
Status: Offline

Re: BiH: Turske serije uništavaju brakove!

Post by Pasaga » 15 Feb 2013, 16:41

..to ko biva Spanske su bolje i korisnije.
bjazzzzzii :ooo
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

Blackhawk
Status: Offline

Re: BiH: Turske serije uništavaju brakove!

Post by Blackhawk » 15 Feb 2013, 17:52

Belaj je to..
Naucis spanski jezik, a oni vise ne pustaju spanske nego brazilske.. Ucis portugalski, opet presaltaju na turske, pocnes govorit merhaba, a oni pocnu indijske...
I na kraju, sto vidjeh na rtrs oni pustaju kineske :)

I ko ce sve te jezike naucit..

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: BiH: Turske serije uništavaju brakove!

Post by Dust » 15 Feb 2013, 18:20

:D. o nebesa
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119996
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5740 times
Been thanked: 12450 times
Contact:
Status: Offline

Re: BiH: Turske serije uništavaju brakove!

Post by Maja » 16 Feb 2013, 00:01

A zato sam ja još neudata :ideja

User avatar
Nela
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4897
Joined: 25 Mar 2010, 18:18
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: BiH: Turske serije uništavaju brakove!

Post by Nela » 16 Feb 2013, 08:41

Svojevremeno su to i spanske safunjare radile. Ma mislim, spanska, truska, sve je to isto. Ona sirotica se zaljubi u njega ozenjenog i bogatog. Zena mu zloca i on konacno progleda ostavi zenu i ozeni siroticu. Usput, onaj za koga je mislio da mu je brat nije nego mu je otac, kucna pomocnica mu je majka itd.
I ove nase nesretnice, besposlicarke ufuraju se da ce im doci ozenjeni bogatas koji ce joj sve pruziti o cemu je sanjala, a i iznenada ce joj se pojaviti pravi otac od kojeg ce naslijediti basnoslovno bogastvo pa onda otpili muza, ko biva bjezi kretenu kokuzni, sad ce meni sunce granuti.

Sad turske pustaju zato sto su spanske dostigle svoj vrhunac i to u poznatoj seriji kada je Hose Armando saznao da je sam sebi majka.
Nervira me kad je covjek govno a ponasa se k'o Rafaelo kuglica

Ruana
Status: Offline

Re: BiH: Turske serije uništavaju brakove!

Post by Ruana » 16 Feb 2013, 10:24

Turske serije uopste ne prikazuju Tursku kulturu kakva im je u stvarnosti.Poznajem dosta Turaka bila sam i u Turskoj, svaki Turcin ce ti reci da se u Turskoj kako najbogatiji tako i najsiromasniji izuvaju kad ulaze u kucu, da zena na javanom mjestu ne hoda pijana osim prostitutki. Da na dzenazi zene ne mogu stajati u prvom redu/safu.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34532
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: BiH: Turske serije uništavaju brakove!

Post by Zagorka » 17 Feb 2013, 19:51

:haha hajde nemojte me zayebavati.......
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

gospođa Brams
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10179
Joined: 10 Jun 2012, 21:23
Has thanked: 128 times
Been thanked: 554 times
Status: Offline

Re: BiH: Turske serije uništavaju brakove!

Post by gospođa Brams » 17 Feb 2013, 20:56

Ne uništavaju serije brakove, nego si ljudi uništavaju brakove. S kojima očito nešto nije u redu
Sicut erat in principio, et nunc et semper, et in saecula saeculorum.

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34532
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: BiH: Turske serije uništavaju brakove!

Post by Zagorka » 17 Feb 2013, 20:57

gospođa Brams wrote:Ne uništavaju serije brakove, nego si ljudi uništavaju brakove. S kojima očito nešto nije u redu
:cool :cool
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37966
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2985 times
Been thanked: 2315 times
Status: Offline

Re: BiH: Turske serije uništavaju brakove!

Post by Pasaga » 17 Feb 2013, 21:01

Zagorka wrote:
gospođa Brams wrote:Ne uništavaju serije brakove, nego si ljudi uništavaju brakove. S kojima očito nešto nije u redu
:cool :cool
KAKO?? :cudi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Lady
Na probnom
Na probnom
Posts: 12
Joined: 20 Feb 2013, 19:00
Status: Offline

Re: Turske TV sapunice

Post by Lady » 20 Feb 2013, 19:49

Po meni def.najbolja turska serija trenutno je Sila :) Prepuna emocija,tuge,ali i radosti :)
Cansu Dere ve Mehmet Akif Alakurt

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119996
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5740 times
Been thanked: 12450 times
Contact:
Status: Offline

Re: Turske TV sapunice

Post by Maja » 20 Feb 2013, 20:58

Ja Silu ne podnosim. Mislim seriju, ne samu Silu. Reci mi je li onaj glavni negativac stvarno umro ili je odglumio pa će se kasnije pojaviti?

User avatar
Lady
Na probnom
Na probnom
Posts: 12
Joined: 20 Feb 2013, 19:00
Status: Offline

Re: Turske TV sapunice

Post by Lady » 21 Feb 2013, 00:08

Maja wrote:Ja Silu ne podnosim. Mislim seriju, ne samu Silu. Reci mi je li onaj glavni negativac stvarno umro ili je odglumio pa će se kasnije pojaviti?
Umro je...
I meni nekad dosadi serija,radnja,ali ima toliko tuznih scena,da nekad zaplacem.. :)
Cansu Dere ve Mehmet Akif Alakurt

User avatar
Heidi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 45896
Joined: 01 Sep 2011, 22:10
Location: Kosmicki raspor
Been thanked: 5 times
Status: Offline

Re: Turske TV sapunice

Post by Heidi » 21 Feb 2013, 00:12

gledam velicanstvenog ali samo epizode gdje se pojavljuje malkoc beg :D.
Be mindful of your self-talk. It's a conversation with the universe.

Post Reply

Return to “Serije”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests