Amel Tuka

Košarka, boks, skijanje, atletika, bacanje pogleda u vis itd
User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Amel Tuka

Post by Krokodil Behko » 17 Jul 2015, 23:02

Image
Bh. atletičar Amel Tuka je postao prvi atletičar iz BiH koji je učestvovao u ovom renomiranom takmičenju koje okuplja najveća imena svjetske atletike.

Tuka je večeras nastupio u Monte Carlu na atletskom mitingu Dijamantske lige i napravio jednu od najvećih senzacija u posljednjih nekoliko godina s obzirom da je istrčao jednu od najbržih trka u historiji u ovoj disciplini..

U veoma jakoj konkurenciji Tuka je utrku na 800 metara istrčao za 1:42:51, što je najbolji rezultat sezone i senzacionalno pobijedio velike favorite. Bio je to čudesan finiš u posljednjih 200 metara koji će se dugo pričati.

Prethodno je Tuka u Madridu istrčao lični rekord 1:43.84.
[ytube][/ytube]
online

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Čudesni Tuka pomeo konkurenciju u Monte Carlu

Post by Mala_Mu » 18 Jul 2015, 01:04

Bravo Zenicaninu :ok Majstor..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Čudesni Tuka pomeo konkurenciju u Monte Carlu

Post by storm » 18 Jul 2015, 06:26

Nadam se da nije neki doping u pitanju, jer ovakvi bljeskovi su uvijek sumnjivi....

No svaka čast, vrhunski rezultat u meni jednoj od boljih atletskih disciplina :ok
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Atletika

Post by KOMESAR » 18 Jul 2015, 11:52

Vjerujem da će ga Meša pozvati u reprezentaciju.Treba nam jedan ovakav umjesto Salihovića,po lijevoj strani.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Atletika

Post by KOMESAR » 18 Jul 2015, 11:54

storm wrote:Image

Tuka za historiju
Piše: M. Šljivak

Bosanskohercegovački atletičar Amel Tuka osvojio je prvo mjesto u utrci na 800 metara na Dijamantskoj ligi u Monacu.
Tuka je utrci na 800 metara slavio s vremenom od 1:42,51, te je pored najvećeg uspjeha bh. atletike ponovo postavio novi državni rekord.

Ovo je najveći uspjeh bh. atletike. Tuka je ovim rezultatom pokazao kako je jedan od glavnih kandidata za prvu medalju Bosne i Hercegovine na velikim takmičenjima.
Imao je svjetski rekord u nogama.Da nije morao finiširati,pa skoro u četvrtoj stazi,bio bi to rezultat za narednih 20 godina.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Atletika

Post by storm » 18 Jul 2015, 11:56

KOMESAR wrote:Vjerujem da će ga Meša pozvati u reprezentaciju.Treba nam jedan ovakav umjesto Salihovića,po lijevoj strani.
:valja
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Atletika

Post by KOMESAR » 18 Jul 2015, 12:00

Pao na doping kontroli!! Kažu, pretjerao sa baklavom.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Atletika

Post by KOMESAR » 18 Jul 2015, 12:14

Amel Tuka je trenutno Bosanac i Hercegovac br 1 i sumnjam da će ga neko, bar u sledećih godinu dana, nadmašiti.Svaka čast momak,pravo si osvježenje u sportu u kojem je BiH bila tako reći nigdje.
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Čudesni Tuka pomeo konkurenciju u Monte Carlu

Post by Bla » 18 Jul 2015, 13:36

šta su oznake WL i MR u donjem lijevom ćošku?

Tražio po rekordima, vidim da je aktuelan 1:40.91 iz 2012.

Interesantno da rekord za žene na 800m (1:53.28) važi još iz 1983.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Čudesni Tuka pomeo konkurenciju u Monte Carlu

Post by Tempy » 18 Jul 2015, 13:52

WL bi moglo biti world laeding tj vrijeme vodećeg u svijetu, a MR ne znam možda mediterian ? :cudi

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Čudesni Tuka pomeo konkurenciju u Monte Carlu

Post by Bla » 18 Jul 2015, 13:53

pa šta bi onda označavalo World Leading?
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Čudesni Tuka pomeo konkurenciju u Monte Carlu

Post by Bla » 18 Jul 2015, 14:00

Kofol stid me napisati, al' kad sam tek čitao uvodni tekst (video sam pogledao tek kasnije) i kad sam došao do onog pogrešno napisanog vremena, 1:42:51 pomislio sam prvo na sat, 42 minute i 51 sekundu i pošto nisam imao pojma šta je to dijamantska liga, pomislio sam da to nije neka disciplina na 800 metara za koju nikad nisam čuo. Ili ukratko, prvo što sam pomislio jeste da su puzali na 800 metara. :D.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Čudesni Tuka pomeo konkurenciju u Monte Carlu

Post by Tempy » 18 Jul 2015, 14:12

Bla wrote:pa šta bi onda označavalo World Leading?
vrijeme vodećeg u svijetu ove sezone, mislim

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Atletika

Post by storm » 18 Jul 2015, 18:40

...ima tu još.... nije Amel jedini....samo da je više sredstava, jer tu su uvjeti i s tim novac u bliskoj vezi sa uspjehom.

Veliki trijumf za bolje sutra bh atletike? Pobjeda Amela Tuke ravna medalji

Bosanskohercgovačka atletika je godinama na marginama, priča je posljednjih godina uglavnom počinjala i završavala sa nastupima Hamze Alića, Lucije Kimani, kasnije i Kemala Mešića. Polako su već zaboravljeni i Kada Delić i Islam Đugum, pa Krehmić, Kodžo, Jasminka Guber, Jasmin Salihović, atletičarke, atletičari koji su nastupali na Olimpijskim igrama. Da ne govorimo recimo o jednom Ivanu Ivandiću koji je nastupao na Olimpijadi 1972. godine u Munchenu ili Zlatanu Saračeviću Evropskom dvoranskom prvaku iz 1980 godine, bronzanom iz Grenobla godinu dana kasnije, Ivanu Mustapiću bronzanom iz Latakie. U velikom broju disciplina još uvijek kao najbolja vremena stoje ona koja su atletičari i atletičarke iz BiH postavili u vrijeme bivše Jugoslavije. Pogotovo na dugim prugama, (Vinko Pokrajčić, Marica Mršić). Međutim, stvari su se počele mijenjati na bolje posljednjih godina, iako su uslovi skromni, u pojedinim sredinama nikakvi. Prvo je Hamza Alić uzeo medalju na dvoranskom EP 2013. godine što je ogroman uspjeh. Mlađi atletičari poput Mesuda Pezer, Dejana Mileusnića, Gorane Cvijetić se bore, a svakako su ohrabrujući bili rezultati na prvim Evropskim igrama u Azerbejdžanu. Vidjeli smo nastupe dobrih štafeta muške na 4x100 i 4x400 metara koje su oborile državne rekorde. Međutim ono što je napravio Amel Tuka je posebna priča. 24-godišnji Zeničanin je napredovao nevjerovatno. Krenuo je od Tamperea (EP-U23) gdje je prije tri godine na 800 metara bio bronzani. Nakon toga je nastavio svoj razvojni put, na Evropskom prvenstvu u Zurichu se plasirao u finale, završio je kao šesti, što je također bio sjajan rezultat. Nakon toga je odradio posao u Azerbejdžanu na najbolji način, ali niko pa niti vjerovatno sam Amel nije mogao očekivati ovakav razvoj situacije. Atletičar iz BiH se pojavio na mitingu Dijamante lige i ne samo da se pojavio već i pobijedio. Nije osvojio medalju, nije srušio svjetski rekord, ali nije niti morao. Jer njegova pobjeda ima jednaku težinu. Nadamo se da nije posljednja.

Pročitaj više na: http://sportsport.ba/ostalo/pobjeda-ame ... lji/167394
Habibti, ya nour el - ain... :srce

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120414
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6973 times
Been thanked: 7903 times
Status: Offline

Re: Čudesni Tuka pomeo konkurenciju u Monte Carlu

Post by Krokodil Behko » 18 Jul 2015, 20:26

WR je oznaka za svjetski rekord, a to MR, možda znači rekord mitinga, to jeste tog stadiona?
online

User avatar
KOMESAR
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11755
Joined: 28 Dec 2013, 23:26
Location: Ilidža
Has thanked: 14 times
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Atletika

Post by KOMESAR » 19 Jul 2015, 13:50

Nakon priznanja koje su mu odali Mirza Teletović, Edin Džeko i Sergej Barbarez, čestitao mu je i selektor bh.nogometne reprezentacije – Mehmed Baždarević:

"Sa velikom pažnjom sam gledao trku na 800 metara. Skakao sam i bodrio Amela kada je trčao. Na kraju sam bio sretan. Svaka ti čast majstore", rekao je Meša

Inače, šef državnog nogometnog tima naše zemlje kaže kako voli pratiti "kraljicu sportova".

"Atletiku sam uvijek volio gledati, uživam kada su velika takmičenja".

p.s.
Rekoh li ja da ga prati?
Čovjek i magarac znaju više nego sam čovjek.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Čudesni Tuka pomeo konkurenciju u Monte Carlu

Post by Bla » 19 Jul 2015, 13:52

a gdje si vidio WR? :oo
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
REMB
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2128
Joined: 31 Jan 2015, 18:16
Been thanked: 7 times
Status: Offline

Re: Čudesni Tuka pomeo konkurenciju u Monte Carlu

Post by REMB » 19 Jul 2015, 14:10

Dobar Tuka

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26710
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14766 times
Been thanked: 3948 times
Status: Offline

Re: Čudesni Tuka pomeo konkurenciju u Monte Carlu

Post by Veca » 19 Jul 2015, 15:21

...aferim,Tuka! :klanja
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Mala_Mu
atomica
atomica
Posts: 63332
Joined: 09 Feb 2014, 13:14
Location: Dolina Mumijevih
Mood:
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1386 times
Status: Offline

Re: Čudesni Tuka pomeo konkurenciju u Monte Carlu

Post by Mala_Mu » 22 Jul 2015, 13:55

Ayanleh Souleiman je jednostruki prvak i viceprvak Afrike, kao i osvajač bronzane medalje na Svjetskom atletskom prvenstvu. Mohammed Aman je osvajač zlatnih medalja na Svjetskom prvenstvu u atletici i na Afričkom prvenstvu u atletici.


Nijel Amos je, pored toga što je okitio zlatnom medaljom i naslovom prvaka Afrike, vlasnik srebrne olimpijske medalje i trenutno prvi atletičar na svjetskoj rang listi u atletskoj disciplini 800 metara.

Ipak, svi oni su u subotu, na mitingu Dijamantne lige u Monte Carlu, utrku završili gledajući u leđa 24-godišnjem „anonimusu“ iz Zenice i debitantu na ovom prestižnom takmičenju, Amelu Tuki.

U historiji ove discipline „kraljice sportova“ samo je 10 atletičara trčalo brže od Tuke, tek dva Evropljanina. Istrčao je Amel novi lični i državni rekord, ali i najbolji rezultat sezone u svijetu, sa ostvarenih 1:42:51 na kraju utrke.

Za samo 11 mjeseci, koliko je prošlo nakon osvajanja šestog mjesta na Evropskom prvenstvu u atletici (1:46:12), popravio je lični rekord za više od tri i po sekunde. U ovoj disciplini, u kojoj nerijetko stotinke odlučuju plasmane, ovo je zaista nevjerovatan podvig.

Međutim, i to „tek“ šesto mjesto smatralo se jednim od najvećih atletskih uspjeha Bosne i Hercegovine od njene nezavinosti. Osvojio je Amel za Bosnu i Hercegovinu i prvu historijsku medalju na Evropskom prvenstvu za mlađe seniore 2013. godine, kada se okitio bronzanim odličjem.



Ipak, osvajač mitinga Dijamantne lige u Monte Carlu nije se našao među odabranim stipendistima Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine za Olimpijske igre u Rio de Janiru.

Prošle godine dodijeljen je rekordan broj stipendija (11), i to: tri atletičarima (Hamza Alić, Mesud, Pezer, Kemal Mešić), tri džudistima (Harun Sadiković, Larisa Cerić, Aleksandra Samardžić), dvije teniserima (Damir Džumhur, Mirza Bašić), te po jedna bokseru Džemalu Bošnjaku, plivačici Ivani Ninković i stonoteniserki Emini Hadžiahmetović.

Stipendije su operativne od 1. septembra 2014. godine i do 31. augusta naredne godine ovih 11 sportista na svoj konto svaki će mjesec dobivati 650 američkih dolara.

Nažalost, po ko zna koji put, zabilježen je slučaj ignorantnog i maćehinskog odnosa države prema određenim sportistima. Zašto je ispred Amela izabran Mirza Bašić, koji je u trenutku potpisivanja ugovora za stipendiju bio 354. teniser svijeta i koji nakon 7 godina profesionalnog bavljenja i dalje nije obezbijedio niti jedan nastup u glavnom žrijebu nekog Grand Slama, ili Kemal Mešić, koji, ruku na srce, sa svojih (uskoro) 30 godina i dalje nema nastup niti u jednom finalu Evropskog ili Svjetskog prvenstva, jasno je samo nadležnim ljudima unutar Olimpijskog komiteta.

Zaboljelo je to sigurno Amela, moralo je zaboljeti. Znao je da je to zaslužio, ali je opet po ko zna koji put pokazao svoju ljudsku veličinu, odlučio šutjeti o tome i nastavio trenirati punom parom.

Amel Tuka je na dobrom putu da postane najbolji bh. sportista svih vremena. Pobjedom u Monacu inkasirao je 10 hiljada američkih dolara, što je, recimo, za 2200 dolara više od iznosa jednogodišnje stipendije MOK-a. Amela nije pokolebao ni ovakav potez OKBiH, Amel je rođen za uspjeh i Amel u Pekingu za mjesec dana napada prvu svjetsku medalju u historiji olimpijskih sportova Bosne i Hercegovine!

Post Reply

Return to “Ostali sportovi”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests