OHR - Christian Shmidt

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Calla » 21 Dec 2022, 16:58

Melek wrote: 21 Dec 2022, 15:06
Calla wrote: 21 Dec 2022, 13:15


Uglavnom Christian kaze da je racionalan Nijemac.
Kao prvo, treba nam biti jasno da nećemo stvoriti raj u BiH, Drugo, Hrvati nisu totalno potisnuti, Trece, I Bosnjaci ovdje žive I trebaju zivjeti. :srce
Haha, pa to je njegov kompromis. Ko veli, eto vam živite tu ali pod uslovom apartheida. A istovremeno mu je to i poruka: - ako nećete apartheid nema vam života tu. Kontaš? Kako bi sad npr bilo da lupi da npr Flamanci žive u Belgiji i treba da žive u Belgiji? A za Flandrijce to podrazumijeva. Brineš me sa svojom percepcijom.
Pa sta te to muci ??

Svako percepcira na svoj nacin,
I ti si svoju percepciju objasnio ofrljoke sa onim,, ko veli
Ja ti to nista ne uzimam za ozbiljno,moze biti a I ne mora, ama bas nista simbolicno biti od tog prepisa par slova iz novina kao ni tvoja percepcija sa apartheid :cudi
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Melek » 21 Dec 2022, 17:52

Čuj, percepcija :D.

Tip uvede u zakon evidentne klauzule apartheida i to moja percepcija :D

Moja percepcija je isto tako da su 1+1=2, a koja je tvoja po tom pitanju? :D.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Pasaga » 21 Dec 2022, 17:55

Melek wrote: 21 Dec 2022, 17:52 Čuj, percepcija :D.

Tip uvede u zakon evidentne klauzule apartheida i to moja percepcija :D

Moja percepcija je isto tako da su 1+1=2, a koja je tvoja po tom pitanju? :D.
kompis

njeno pisanje mi aludira na to,kao i kod vecine
samo razvodni,sto vise suplje
a izmedju,sukni koliko mozes
ko neki marotan bez cilja ....
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Calla » 22 Dec 2022, 09:21

Melek wrote: 21 Dec 2022, 17:52 Čuj, percepcija :D.

Tip uvede u zakon evidentne klauzule apartheida i to moja percepcija :D

Moja percepcija je isto tako da su 1+1=2, a koja je tvoja po tom pitanju? :D.
E tako ti je to kod mene 1+1 moze biti 7 ili 9 :hoi

To se zove apstraktna matematika. Izmedu brojeva I stvarnosti, pogotovo danas sa brzim I velikim svjetskim promjenama o kojima I mi u Bosni I Hercegovini ovisimo.
Sto god mi napisano izreknemo odnosno napismeno ostavimo ovdje, sve moze a I ne mora biti tako. :julia
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Calla on 22 Dec 2022, 10:48, edited 1 time in total.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Calla » 22 Dec 2022, 09:34

Pasaga wrote: 21 Dec 2022, 17:55
Melek wrote: 21 Dec 2022, 17:52 Čuj, percepcija :D.

Tip uvede u zakon evidentne klauzule apartheida i to moja percepcija :D

Moja percepcija je isto tako da su 1+1=2, a koja je tvoja po tom pitanju? :D.
kompis

njeno pisanje mi aludira na to,kao i kod vecine
samo razvodni,sto vise suplje
a izmedju,sukni koliko mozes
ko neki marotan bez cilja ....
:ljub do mene je :ljub neutraliziram kada osjetim da se pretvarate u zombies, lakse to malo, sa previse otrovne literature,priznajem da ja vas dvojicu šveďana ama bas nista ne razumijem, :valja kao da ne živite u velikom svjetu,
ja samo Dori odozgo najbolje razumijem. :hihi
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15141
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 615 times
Been thanked: 2031 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Laser » 22 Dec 2022, 10:40

Calla wrote: 22 Dec 2022, 09:34
Pasaga wrote: 21 Dec 2022, 17:55

kompis

njeno pisanje mi aludira na to,kao i kod vecine
samo razvodni,sto vise suplje
a izmedju,sukni koliko mozes
ko neki marotan bez cilja ....
...ja samo Dori odozgo najbolje razumijem. :hihi
Ja znam i zašto. :hihi
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Calla » 22 Dec 2022, 10:46

:hihi Jel I ti mislis,
na onaj svjetski dan orgazma kao Arthur? :klanja
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Melek » 22 Dec 2022, 11:48

Calla wrote: 22 Dec 2022, 09:21
Melek wrote: 21 Dec 2022, 17:52 Čuj, percepcija :D.

Tip uvede u zakon evidentne klauzule apartheida i to moja percepcija :D

Moja percepcija je isto tako da su 1+1=2, a koja je tvoja po tom pitanju? :D.
E tako ti je to kod mene 1+1 moze biti 7 ili 9 :hoi

To se zove apstraktna matematika. Izmedu brojeva I stvarnosti, pogotovo danas sa brzim I velikim svjetskim promjenama o kojima I mi u Bosni I Hercegovini ovisimo.
Sto god mi napisano izreknemo odnosno napismeno ostavimo ovdje, sve moze a I ne mora biti tako. :julia
Jes. Ta ista apstrakcija je natjerala crmce na branje pamuka, dok je sloj iznad provodio punu demokratiju :D.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Calla » 22 Dec 2022, 12:50

Pa svaka nepravda dode na naplatu,
a ono što je dobro I dobronamjerno uspije se zadrzati, Benin je susjedna zemlja od Togo u kojem misionarim, sad su po novom napretku, demokratski partneri, napravili su industrijsku zonu od milijardu dolara I izvozit ce odjecu na potrosacka trzista u Europi, Aziji Africi I Sjedinjenim Drzavama.
Ipak je trebao neko doci I pokazat im kako se to radi jer nisu znali sami obrnuti novac za sve prirodne resurse koje posjeduju.
Eksploatacija ili Kompromis na suradivanje,
Uvjek je ljepsi izbor, zajedno smo jaci.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9718 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by insomnia » 22 Dec 2022, 17:10

Siju dugmad sta li?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26580
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13851 times
Been thanked: 14129 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by ironman » 22 Dec 2022, 17:38

Calla wrote: 22 Dec 2022, 12:50 Pa svaka nepravda dode na naplatu,
a ono što je dobro I dobronamjerno uspije se zadrzati, Benin je susjedna zemlja od Togo u kojem misionarim, sad su po novom napretku, demokratski partneri, napravili su industrijsku zonu od milijardu dolara I izvozit ce odjecu na potrosacka trzista u Europi, Aziji Africi I Sjedinjenim Drzavama.
Ipak je trebao neko doci I pokazat im kako se to radi jer nisu znali sami obrnuti novac za sve prirodne resurse koje posjeduju.
Eksploatacija ili Kompromis na suradivanje,
Uvjek je ljepsi izbor, zajedno smo jaci.
Jednu stvar propustas. Razumijem te.
Ne radi se o tome da oni nisu znali.
Nisu imali trziste do dolaska "znalaca"...koji su skuzili jeftinu proizvodnju..i nije da sad kazem da u tome ima nesto lose.
Nego jednostavno u pricu progresa se umota to pa im onda jos valja bit i zahvalan :oo
A ovdje. Nije bas tako. Nije sad da smo mi nivo plemena u Amazoni pa treba prvo aparthejd pa lagano ka liberalnoj demokraciji ala Skandinavija..
Nego se pokusava u prici o borbi protiv kriminala uvesti zaista cisti aparthejd koji cd biti nemoguce ukinuti u parlamentu a institucija Visokog predstavnika nece postojati..valjda me kontas.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Online

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Krokodil Behko » 23 Dec 2022, 09:56

Schmidt: Dodik me nije zvao ni na skijanje, možemo se naći na Jahorini

Suzbijanje korupcije je najvažnije pitanje u Bosni i Hercegovini, rekao je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt. Optimistično je, u emisiji BN TV-a, najavio pokazivanje zuba korumpiranim političarima, sudijama, tužiocima.


"Građani BiH zaslužili su status zemlje kandidata za Evropsku uniju", ocijenio je Schmidt, te dodao da je ovo prilika da politički lideri rade u korist ljudi u BiH, na poboljšanju njihovog života.

"Politika malo kaska za ljudima ovdje i trebalo bi zajedno da krenemo naprijed. Ja se nadam da će nakon izbora u BiH u oba entiteta doći do pomaka", rekao je.

Od novih vlasti u BiH očekuje da brzo formiraju vlade, ali i da što prije počnu da rade na rješavanju 14 prioriteta EU. Suzbijanje korupcije je pitanje broj jedan, rekao je visoki predstavnk u BiH i najavio pokazivanje zuba toj pošasti.

"Imam informacije da ovaj ili onaj političar smatra da telefonskim pozivom ili lijepim riječima može uraditi bilo šta, tome se jasno moraju pokazati zubi, protiv toga se mora boriti. I to je nešto što će se mnogo više suzbijati u narednom periodu", odlučan je Schmidt.

Njemačka je stopirala više od 120 miliona eura namijenjenih za finansiranje projekata u Republici Srpskoj. Razlog su – sankcije, ali kaže Schmidt, Nijemci nisu bili sigurni gdje novac odlazi.

"Taj novac će teći onda kada isti ovi ljudi koji su sada tu, naročito jedan, znamo njegovo ime i - kad on kaže: Hajdemo prestati sa manipulacijama, sad hoćemo zajedno da idemo u pravcu EU. Ja sam čuo nekoliko glasova u tom smjeru i zbog toga sam siguran i vjerujem u to da ćemo sa Evropskom unijom u narednom periodu stvarno nešto napraviti", kaže Schmidt i dodaje da se to ne događa preko noći, ali "u vazduhu se osjeća odgovornost za Evropu i zbog toga dolazi optimizam”.

Imao je poruku za hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića.

"Predsjednik Hrvatske – s njim nemam neke intenzivne kontakte i tu bih ponekad preporučio da se ne miješa toliko ili da se više suzdržava kada je riječ o Bosni i Hercegovini i bh. unutrašnjoj politici. Šutnja je zlato", naglasio je visoki predstavnik za BN.

Što se tiče izbornog zakona, Schmidt je najavio izmjene koje bi trebalo da se dogode u narednih šest mjeseci. Najavio je i promjene izbornog procesa koje će biti testirane već na narednim lokalnim izborima.

"Ne samo ja nego i neki koji znaju su govorili ‘hajdemo uvesti elektronsko glasanje’. Ali to ne može da se uvede za par sedmica, ta tehnika postoji i može se uvesti za dvije godine", naveo je.

Kaže da nema nikakav kontakt sa predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom.

"Nisam dobio od njega poziv u posljednje vrijeme, ni na skijanje, a ako želi možemo se sastati i na Jahorini", poručio je visoki predstavnik.
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Online

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Krokodil Behko » 01 Jan 2023, 19:25

KOLUMNA AVDE AVDIĆA: Probudite se. Deda Mraza vam niko oteti neće, ali državu mogu i žele!

Piše: AVDO AVDIĆ / Istraga.ba

Probudite se. Došla je Nova godina. Vidite, niko vam nije ukrao Deda Mraza. Samo su nekima od nas, što živimo sjeverno od Ivana, ukrali vrijednost glasa.

Razbudite se. Najluđa noć je iza nas, a čeka nas još 365 luđih dana. Državi u kojoj živite i za koju se borite otimaju imovinu dok vi sa sjetom jedete posljednje komadiće hrane iz Big Mc menua.


Ustanite. Pogledajte oko sebe. Vidjet ćete da se ništa promijenilo nije iako vas oni što su vas protekle tri decenije ubjeđivali da ništa u državi ne valja sada ubjeđuju da je sve krenulo u dobrom pravcu.


Popijte gutljaj kafe i razmislite da li je, stvarno, Milorad Dodik izgubio želju da popije Drinu koja je granica dok vi u najluđoj noći pijete Vitinku u čijem je fabričkom dvorištu u julu 1995. godine strijeljano 1500 Srebreničana.

Pogledajte kroz prozor i razmislite čime je to Dragan Čović koji je bošnjačke logoraše slao na prinudni rad zaslužio da bude i poželjak i nezaobilazan, a zbog čega je zlatni ljiljan Armije RBiH Željko Komšić “samo obična pjandura”.

Bacite pogled u daljinu, tamo prema Briselu i razmislite zašto za Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Kosovo, Albaniju i Tursku nema mjesta u EU. Šta je zajedničko tim državama? Koja vjerska skupina?

Upalite televizor. Na koji kanal prvo prebacujete? Šta gledate? Šta čujete? Mislite li da su, uistinu, muslimani sa bradom “neke čudne face”, a ateisti sa bradom samo “cool hipsteri”. Koji nas vuku na zapad, dok su svi drugi i drugačiji – retrogradni.


Uzmite svoj pametni telefon. Prelistajte društvene mreže. Šta je, osim novogodišnjih praznika, top tema? Sigurno ništa od onoga što nas se tiče.

A tiče nas se – hoće li Christian Schmidt u svom “mesijanskom poduhvatu”, dodadno obezvrijediti glas najbrojnijeg naroda u Bosni i Hercegovini. Tiče nas se hoće li Schmidtovi favoriti dodatno obezvrijediti vrijednost glasa Srba i Hrvata koji žele Bosnu i Hercegovinu u korist onih Srba i Hrvata koji je ne žele. Tiče nas se hoće li država Bosna i Hercegovina ostati bez svoje imovine. Tiče nas se hoće li za devet dana u Istočnom Sarajevu, pod prozorima OHR-a i zabrinute međunarodne zajednice opet paradirati presuđeni ratni zločinci. Tiče nas se na koga će knjižiti imovinu ostalu u Republici Srpskoj iza protjeranih Bošnjaka i Hrvata. Tiče nas se hoćemo li zadržati vlastiti identitet, a da pritome ne sprječavamo sve one koji žele živjeti drugačije od nas. Tiče nas se, naravno, kolike će biti penzije i plaće, a kolike će biti cijene hrane. Tiče nas se hoćemo li zaštiti domaće proizvođače. A možemo li ih zaštiti kada su dvije trćine zvančnika na nivou države lobisti susjednih država i kompanija iz susjednih država? Teško. Ali još teže ih možemo zaštititi ako i ova treća trećina bude podijeljena na dva djela.

Progledajte. Na kalendaru se promijenila godina, ali želje naših komšija i susjeda se nisu promijenile. One su iste već stoljeće i po. Na nama je da li će ih ostvariti.

Dok pijete kafu pogledajte ka Crnoj Gori. Siguran sam da dobro razumijete njihove probleme. Razumjeli ste ih od početka. Pa, zbog čega, onda, ne shvatate svoje?
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Pasaga » 01 Jan 2023, 19:37

neke godine,vozih kroz Bosnu haman sto km,da bih u trgovini nasao nasu vodu :ljut
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 26580
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 13851 times
Been thanked: 14129 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by ironman » 01 Jan 2023, 20:27

Pasaga wrote: 01 Jan 2023, 19:37 neke godine,vozih kroz Bosnu haman sto km,da bih u trgovini nasao nasu vodu :ljut
Mi pijemo direkt iz cesme :oo
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11828
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2922 times
Been thanked: 2596 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Naseef Mushroom » 03 Jan 2023, 08:27

CHRISTIAN SCHMIDT

Visoki predstavnik za BiH poslao novogodišnju poruku građanima: "BiH može biti i bit će dio europske obitelji jer tu i pripada"

Image


Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt ocijenio je kako ta zemlja nakon izbora provedenih u listopadu i stjecanja statusa kandidata za članstvo u EU ima povijesnu priliku za napredak koju ne bi smjela propustiti.

U novogodišnjoj poruci građanima BiH objavljenoj u petak Schmidt je ocijenio kako je sada dosegnuta "ključna točka".

"Nakon desetljeća neispunjenih obećanja i razočarenja, stvari su pokrenute s mrtve točke. Iskoristite ovu priliku. BiH može biti i bit će dio europske obitelji jer tu i pripada", kazao je Schmidt dodajući kako se napredak može postići budu li se provodile reforme i prestane li se s blokadama.

Istaknuo je kako nitko nema pravo blokirati budućnost zemlje i njenih građana.

Podsjetio je kako je ranije ove godine intervenirao da bi zaštitio integritet izbornog procesa, posebice u Federaciji BiH, kao važnog mehanizma koji treba omogućiti promjene u državi kroz poštivanje izborne volje građana. No, dodatna poboljšanja tek treba uvesti, a posebice uvesti nove tehnologije koje će osigurati brže prebrojavanje glasova i pomoći sprječavanje izbornih prijevara.

"Uvjeren sam da je većina građana ove zemlje umorna od klišeja da je BiH jedna kaotična i nefunkcionalna balkanska država. Bosna i Hercegovina sada ima šansu da pokaže da može bolje", izjavio je Schmidt pozvavši građane BiH da natjeraju svoje političare na odgovorno ponašanje.
Znači, kada je zadnjih 25 godina pro-BH politika bila u prednosti a nije se moglo ništa sprovesti zbog blokiranja od strane Srba i Hrvata, tada OHR nije reagovao i stajali smo preko 2 decenije u mjestu a vozovi su prolazili.
Sada kada su nam nametnuli ovo apartheidsko uređenje koje ide u korist separatistima, sada je OHR spreman udarati po prstima ko bude blokirao “europski put”.

Podržavaju Dodika i Čovića kao dio te vlasti, njih dvojica orgijaju više nego ikada bez posljedica, imaju više moći nego ikada prije, Zapad ne reaguje što Dodik i dalje gusla sa 9. januarom, majkom Srbijom itd.

Znači, ako Dodik bude tretirao entitet rs kao državu neće biti posljedica od strane OHRa
Ukoliko Čović bude vodio UZPovsku politiku neće biti reakcije od strane OHRa
Bude li SDA iskoristitila ono moći što im je ostalo da blokiraju, bošnjačka politika će biti kriva jer blokiraju europski put i bolji život.
Bude li Osmorka došla do te tačke da izađu iz vlasti ako Dodik bude pretjerao sa guslanjem, onda će opet bošnjačka politika biti kriva jer su sabotirali vlast koja nas vodi u bolje sutra.

Srbima i Hrvatima se sve toleriše dok su Bošnjaci u oba scenarija jedini krivci.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120161
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6890 times
Been thanked: 7769 times
Status: Online

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Krokodil Behko » 04 Jan 2023, 17:16

Schmidt pisao vlastima u RS-u: Proslava 9. januara nije zajedničko sjećanje i evropska vrijednost
Image


Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt pisao je predstavnicima vlasti u Republici Srpskoj povodom najave obilježavanja 9. januara, neustavnog Dana RS-a.

Na početku pisma, Schmidt podsjeća da je Ustavni sud BiH nizom odluka utvrdio da je proglašenje devetog januara "danom Republike Srpske" neustavno.
"Ove odluke su konačne i obavezujuće i moraju se poštovati. Svi javni organi i zvaničnici u BiH imaju obavezu pridržavati se ustavnog poretka BiH", poručio je Schmidt.

Podsjetio je i da je Ustavni sud BiH istakao kako obilježavanje 9. januara "ne simbolizuje kolektivno, zajedničko sjećanje, koje doprinosi jačanju kolektivnog identiteta kao vrijednosti od posebnog značaja u multietničkom društvu, zasnovanom na poštivanju različitosti".

"Kao takvo, to ne samo da ugrožava vladavinu prava, već i izgradnju povjerenju te nije u skladu sa evropskim vrijednostima inkluzivnosti, tolerancije, pravde, solidarnosti i nediskriminacije", istakao je visoki predstavnik.

Naglasio je kako su oba bh. entiteta i Distrikt Brčko multietnički pa stoga i njihovi praznici trebaju povezivati ljude, a ne dijeliti ih.

"Dejtonski mirovni okvir zahtijeva međusobno poštovanje i razumijevanje. To je i duh Ustava Republike Srpske kao entiteta BiH. Vjerujem da bi odgovorni lideri iz cijelog političkog spektra i svih nivoa vlasti trebali zajedno raditi na tom cilju", navedeno je u Schmidtovom pismu.

Poručio je i da je poštovanje ustavnog poretka zemlje i doprinos društvu zasnovanom na evropskim vrijednostima, kamen temeljac održivog mira, stabilnosti i napretka države.


Podsjećamo, na inicijativu predsjednika RS-a Milorada Dodika, centralna proslava neustavnog Dana RS-a, 9. januara, iz Banje Luke će ove godine biti prebačena u Istočno Sarajevo.
online

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37680
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2874 times
Been thanked: 2206 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Pasaga » 04 Jan 2023, 17:18

eno,odgovorio mu je Viskovic,I onaj mali novi krkan ...
i...sta ce poduzet ....
suplja na kubik



on je trebao reagovati prije 2-3 dana
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2420 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Melek » 04 Jan 2023, 18:09

Rebus:



Image
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: OHR - Christian Shmidt

Post by Calla » 05 Jan 2023, 09:59

insomnia wrote: 22 Dec 2022, 17:10 Siju dugmad sta li?
Ne, dugmice samo,
od pamuka do konca do tkanine pa do haljine.
Sad obrcu lovu tuto kompletno, za svoju koristi I na pravom su putu.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests