Djeciji rodjendani nekad i sad

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22608
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12980 times
Been thanked: 12629 times
Status: Offline

Djeciji rodjendani nekad i sad

Post by Dori » 06 Apr 2022, 17:25

Nešto danas pričam sa jaranicama, pa naidjem na ovaj blog….
Sjećate li se vi svojih rodjendana? Torte, drugara i svega? Pretjeruje li se sad? Šta vi mislite?
Biti pozvan na dečiji rođendan, u ono davno vreme kada sam ja bila dete, bila je na neki način privilegija. Na neki način stavljeno ti je bilo do znanja da si tom nekom poseban-dovoljno da te pozove na rođendan. Moji roditelji dozvoljvali su vrlo ograničen broj dece-svega 3 drugarice. Sećam se da sam se jedne godine namučila da ubacim i četvrtu koja se na naki način sama pozvala. A to je samo jedno dete...

Torta je bila obično okrugla, prekrivena filom kojim je punjena,bez slika i boja. Vrhunac kreativnosti moje mame bilo je da špricem za ukrašavanje napiše broj mojih godina. Pored torte,sokići i sendviči sa kiselim k rastavcima. I to je to.

Image


Da biste danas proslavi dečiji rođendan treba vam čitavo bogatstvo

Biti pozvan na dečiji rođendan danas više nije privilegija . To je postalo pravo svakog deteta koje pogleda vaše dete!

Trend je da se rođendani slave u igraonicama i ja podržavam to sa onog aspekta-smanjujem buku i nered u kući i ograničavm ih na dva sata. Ali pozvati ceo razred i one bitne van njega,ili celu grupu u obdaništu,e to mi je malo previše! Mora li to tako? Zaista,zar treba na rođendan pozvati nekoga ko te nervira,vuče za kosu,s kim se ne podnosiš...samo zato jer tako svi drugi rade?

Proslava rođendana u dečijim igraonicama u Kragujevcu košta minimum 3000 dinara , zavisi koliko dece pozovete. Za desetoro morate da platite i ako vam dođe petoro dece. Za tu cenu klinci imaju: sok, parče(nce) pice i jedno-dva mini peciva. Što sve iznese 100 dinara po detetu. Da,da znam da treba platiti animatore... Znači u tu cenu idu i njhove aktivnosti,blesavljenje i crtanje po licu.

U Beogradu je imati decu pravi luksuz! Samo iznajmljivanje igraonice ide od 50 evra pa naviše. Bez posluženja i animatora.A za 200-300 evra možete dobiti posluženje,animatore,klovna,crtanje po licu...

Tortu,naravno,obezbeđujete sami. U prinicpu vlada pravilo da treba da bude kupovna da bi se sprečila mogućnost trovanja dece (inače torte spremam sa aromom cijanida i salmonele,ta nam je omiljena!), mada ovde ima izuzetaka. Kupovna torta ne može da bude bilo kakva. Mora da bude tematska. Ovakve fondan torte kreću se isto od 3000 pa naviše, zavisi od vrste torte i veličine tj. težine.

To je već minimum 6000 dinara. Dodajte na to troškove dolaska, odlaska, naknadnog titranja komšijama i rođacima kod kuće koje ne možete da pozovete u igraonicu (što opet ima za posledicu buku i prljave sudove), poklon koji treba da kupite detetu i dečiji rođendan će vas koštati minimum 10000 dinara. Što je skoro pola plate prosečnog Kragujevčanina (pod uslovom da je uopšte prima i da je redovna).Pa još ako imate i dva deteta, najbolje je da odmah nađete još jedan posao ili da počnete da štedite na vreme.

Kako smanjiti troškove dečijeg rođendana?
Kao stipsa u horoskopu (strelac), rešila sam da smanjim troškove ovogodišnjeg dečijeg rođendana na minimum. I moram priznati da sam pravi ekspert. Evo kako:

- Slavimo rođendan za oba deteta odjednom. Ćerka je rođena 11. a sin 30. jula. Znači rođendan se slavi 20. jula. Gužva koju bih skupljala dva puta za kratko vreme dešava se samo jednom. Treba li da navodim finansijske prednosti ovog poteza?

- Zahvaljujući činjenici da je u Kragujevcu nemoguće upisati dete u obdanište, moj sin nema drugare iz grupe, što njegove goste svodi samo na bliske rođake i jednog prijatelja. Hvala Ustanovi za decu "Nada Naumović" na ovoj mogućnosti.

- Zahvaljujući tome što je raspust i što mislim da je narazumno pozvati celo odeljenje na rođendansku žurku (i što je moja ćerka to razumno shvatila), njeni gosti se svode na 6-7 drugara i bližih rođaka koji nisu otišli negde tokom raspusta i sa kojima se intenzivno druži.

- Torte pravim sama, tematske -sa fondanom. Neće me izneti više od 2000 dinara 2 torte,a možda ni toliko.

- Peciva ću da naručim-od pravljenja testa sam operisana pa to može biti veći trošak nego korist.

- Kartonske tanjire i plastične čaše mogu da kupim kao i oni u igraonici i da poštedim sebe pranja sudova. Ne samo da štedim novac nego i štedim i svoj trud! I vreme mogu da ograničim kao u igraonici na 2 sata. A mogu i da im crtam po licu-gratis!
Gotovo da mogu da spremim ceo rođendan po ceni zakupa igraonice.

Zapitam se ponekad, nisu li naši roditelji nekada živeli bolje samo zato što se nisu bespotrebno rasipali? Ili je ipak ono njihovo vreme bilo "bolje vreme"?
Image
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81304
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10234 times
Been thanked: 7107 times
Status: Offline

Re: Djeciji rodjendani nekad i sad

Post by Julia-Klara » 06 Apr 2022, 17:28

MOja mama je uvijek govorila da joj se sadasnje slavljenje rodjendana puno vise svidja nego prije - zakupis igranoicu na par sati, kupis tortu, sokice, proslavis i odes kuci.

Prije je bilo cisti kucu, spremaj kolace, tortu, kupuj sokove, trpi djeciju galamu i sranja po kuci, pa poslije operi sudje, raspremaj...

Sta ja znam...Sve ima svoje prednosti i mane.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22608
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12980 times
Been thanked: 12629 times
Status: Offline

Re: Djeciji rodjendani nekad i sad

Post by Dori » 06 Apr 2022, 17:30

Ma to, igraonice, baloni, naručene torte….

Kad se sjetim, moji zaboravili jedan moj rodjendan. Mama došla s posla, brzinski smutila tortu. Kaže nikad bolja nije ispala :D. I to je to….

Jednom majka zaboravila mamin rodjendan, napravila grah za rucak :plavi
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25675
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3122 times
Been thanked: 4120 times
Contact:
Status: Offline

Re: Djeciji rodjendani nekad i sad

Post by ina » 06 Apr 2022, 17:51

Nisam sve čitala jer mi se učinilo da malo ga pretjeruje. Čuj treba vam čitavo bogatstvo.


Pronađeš prostor a ostalo je sve do organizacije i mašte.
Može se naći 1000 balona a i više za jako malo.
Ako su animatori skupi i to možeš sama. Bezbroj igri za djecu u kojoj mogu svi da učestvuju. Čak i odrasli.
Svijest ima sidrište.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80530
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7184 times
Been thanked: 11633 times
Status: Offline

Re: Djeciji rodjendani nekad i sad

Post by spacebound » 06 Apr 2022, 18:09

Ima sad pretjerivanja, ali ne toliko, bar ne u krugu ljudi u kojem se ja krecem. Kod nas bude ili kuci ili igraonica, 10 do 15 djece, imaju tete sto tamo rade, one im osmisle igre, kuci se sami igraju, pa valjda se djeca znaju zabaviti i bez animatora uz par maminih ideja s interneta :ooo

Vecinom se ukrasi balonima, budu konfete, pinjata i tako to.

Znam par slucajeva gdje se od djecijeg rodjendana pravi slavlje nalik svadbi, s unajmljenom salom, ogromnom tortom, narucenom dekoracijom, keteringom i plus muzika uzivo. Najapsurdnije je kad to dijete slavi prvi ili drugi rodjendan, pa se zapitas za koga je to sve :cudi
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31601
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2683 times
Been thanked: 5127 times
Status: Offline

Re: Djeciji rodjendani nekad i sad

Post by Matan » 06 Apr 2022, 18:22

U moje vrijeme kad sam ja bio dijete, nismo nikad slavili rodjendan..
nitko od djece ga nije slavio..
danas, kad mali slavi, pozove par svoji najbolji prijatelja i u igraonicu..
najvise je imao 6 djece iz skole..
plus u stanu napravimo jos za najuzu familiju, ekstra..
i to je to..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31601
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2683 times
Been thanked: 5127 times
Status: Offline

Re: Djeciji rodjendani nekad i sad

Post by Matan » 06 Apr 2022, 18:24

A nikad nismo slavili u restoranima, to mi je toliko odbojno, kao i ovo sa 18 rodjendanima..
i svadbe su mi odbojne, ono pozoves 500 ljudi, i ne vidis ih vise nikad..
slavili smo jednom bratu rodjendan u Bosni, ali kuci samo braca i sestre..
to mi je ok..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22608
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 12980 times
Been thanked: 12629 times
Status: Offline

Re: Djeciji rodjendani nekad i sad

Post by Dori » 06 Apr 2022, 19:05

Matan wrote: 06 Apr 2022, 18:24 A nikad nismo slavili u restoranima, to mi je toliko odbojno, kao i ovo sa 18 rodjendanima..
i svadbe su mi odbojne, ono pozoves 500 ljudi, i ne vidis ih vise nikad..
slavili smo jednom bratu rodjendan u Bosni, ali kuci samo braca i sestre..
to mi je ok..
Hej da….I ti 18-ti rodjendani…..Pa isto svadbe da prave….I to mi je nešto skroz novo….
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 53918
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 15235 times
Status: Offline

Re: Djeciji rodjendani nekad i sad

Post by HAVANA » 06 Apr 2022, 20:21

Moje slavile ko male po igraonicama. Ko vece razduze mi pojacalo, gitare, mikrofone, otjeraju nas i dernek kako bog zapovijeda. Komsije me poprijeko gledaju... Pred kraj i mi dodjemo, otamburam i ja koju i kucama. To do 18.Sad odu iznajme vikendicu ili nesta. :cudi
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42838
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14106 times
Been thanked: 12695 times
Status: Offline

Re: Djeciji rodjendani nekad i sad

Post by Masamune » 06 Apr 2022, 21:31

Mi smo prije u kućama uglavnom, a danas je to obično vani. Nisam viđao pretjerivanja osim jedne situacije kada su roditelji zakupili čitav restoran, pa su doveli i neku pjevaljku i svašta nešto... to mi jeste bilo pretjerano za rođendan djeteta.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
srculence7
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18138
Joined: 31 Mar 2016, 03:35
Location: iza zatvorenih vrata
Has thanked: 3742 times
Been thanked: 3693 times
Status: Offline

Re: Djeciji rodjendani nekad i sad

Post by srculence7 » 19 Sep 2022, 00:11

Pogotovo ženska deca kada pune 18, isto svadba bez mladoženje...
To su pripreme, čini mi se, dva meseca unapred. :roll
Ne diraj me ako se ne razumeš u mene, pokvarićeš nešto.

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11812
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13468 times
Been thanked: 5666 times
Status: Offline

Re: Djeciji rodjendani nekad i sad

Post by Nice » 19 Sep 2022, 15:31

Ja sam prije rođendane slavila rijetko, nekad bi moji i zaboravili, tek navečer se sjete. Tada je bilo tako, trka, frka, posao, tona obaveza, a nismo zamjerali, brat i ja, nije bilo strašno ako se rođendan proslavi ili samo spomene bez torte, drugara i slično.
Moja djeca redovno su slavila, klasika, napravim tortu, kupimo grickalice, sokove, pozovu svoje drugare. Otvore poklone, igraju se u kući ili dvorištu i svako svojoj kući.
Pauzirale su za vrijeme pandemije, a evo već ove godine najmlađa planira kako će proslaviti, koga će pozvati,...
Sve bude u nekim granicama ukusa, bez pretjerivanja. Važno je da se rođendan obilježi ljubavlju i u krugu ljudi koji te vole, a ostalo može biti, a i ne mora.
Osamnaeste rođendane obje starije curice su slavile isto kući, a poslije šetnja gradom i piće u kafiću.
Što se tiče pozivanja, držale su se pravila ko pozove njih i one su uzvraćale pozivom. Isto tako, ako neko ne dođe par puta, ne bi se više ni trudile, ni pozivale tu drugaricu ili druga.

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24917
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 6980 times
Been thanked: 6620 times
Status: Online

Re: Djeciji rodjendani nekad i sad

Post by Koraci_u_noci » 19 Sep 2022, 15:38

Ni ja se ne sjecam da sam kao dijete ijedan svoj rodjendan slavio s drustvom, a bio sam samo na jednom i imam ga u lijepom sjecanju, cak i dvije slike s njega, pravo mi draga uspomena
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120419
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6978 times
Been thanked: 7910 times
Status: Online

IGRAONICE SVE POPULARNIJE: Znate li koliko neki roditelji u BiH izdvajaju novca na dječije rođendane?

Post by Krokodil Behko » 18 Oct 2022, 20:58

Image


Proslava dječjih rođendana sve više udara na džep roditelja, jer kada se uzmu u obzir svi troškovi, vidimo da roditelji treba da izdvoje i do 1.000 KM.

Bojana K., majka sedmogodišnjeg dječaka, kazala je za "Nezavisne novine" da je prije nekoliko dana proslavila dječji rođendan u jednoj od banjalučkih igraonica, te da je za dva sata boravka samo prostor platila 160 KM.

"Na tortu, slatkiše i meze za odrasle potrošili smo još dodatnih 300 KM", kaže ona.
Kako je dodala, za proslavu su se raspitivali u više igraonica, a ona koju su ona i suprug izabrali bila je najpovoljnija.


Kako su za "Nezavisne novine" kazali iz dječjih igraonica, u Banjoj Luci cijene zakupa variraju i kreću se od 100 KM do 300 KM.
"Mi imamo određene pakete, odnosno svaki od njih podrazumijeva tri sata boravka i jednu tetu koja bude s djecom. Najniža cijena za desetoro djece iznosi 100 KM, zatim za 20 djece 150 KM, dok je za 30 djece cijena 200 KM", kazali su iz jedne od banjalučkih igraonica.


Kako su dodali, na roditeljima je da za proslavu obezbijede hranu, tortu i grickalice za mališane.

"Mi nemamo opciju da pravimo čitavu proslavu, samo je prostor naš, a roditelji donose sve što treba, dok se hrana i piće za odrasle naručuju isključivo u našem lokalu", navode iz ove igraonice.

Kako su za "Nezavisne novine" kazali iz druge igraonice, za proslavu dječjeg rođendana u njihovom objektu potrebno je izdvojiti od 150 KM do 200 KM.

"Mi imamo dva paketa. Paket od 150 KM obuhvata boravak od tri sata, posluživanje i dekoraciju za rođendan, dok paket od 200 KM obuhvata zakup, posluživanje, grickalice i sokiće za djecu", navode iz ove igraonice.


Kada uzmemo u obzir da u ovu cijenu nisu uračunati rođendanska torta, hrana i piće, kao ni dječji animatori, koji su u posljednje vrijeme veoma popularni, vidimo da roditelji za proslavu izdvajaju velike sume novca.

Naime, cijene rođendanskih torti se kreću od 50 KM za manje do 100 KM za veće. Kada govorimo o dječjim animatorima, oni su u posljednje vrijeme sve popularniji, pa roditelji za njih izdvajaju minimalno 100 KM.

Ne smijemo zaboraviti na grickalice, hranu i slatkiše, koji su neizostavan dio svakog dječjeg rođendana. Za slatkiše i grickalice potrebeno je minimalno izdvojiti 100 KM, ali sve u zavisnosti od broja djece na rođendanu.

Dječje zabave nisu samo za one najmlađe, nego i za njihove roditelje.

S obzirom na to da većina djece dolazi u pratnji svojih roditelja, organizatori proslave moraju da računaju i na njih. U većini igraonica je dostupna hrana za odrasle, ali i opcija da roditelji donesu svoju hranu. Samo za odrasle zvanice često je potrebno izdvojiti od 200 do 400 KM.


(SB)
online

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: IGRAONICE SVE POPULARNIJE: Znate li koliko neki roditelji u BiH izdvajaju novca na dječije rođendane?

Post by Duh » 18 Oct 2022, 21:47

Pokazivanje...dokazivanje, a više nikome nije ono...da izgubi obraz.
Nakupuju za poklone djeci budalestine, umjesto da svako svome djetetu kupi nešto po čemu će pamtiti rodjendan.

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: IGRAONICE SVE POPULARNIJE: Znate li koliko neki roditelji u BiH izdvajaju novca na dječije rođendane?

Post by Zana » 18 Oct 2022, 22:15

Dječiji rođendani ko svadbe izgledaju.
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 31968
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19325 times
Been thanked: 16746 times
Contact:
Status: Offline

Re: IGRAONICE SVE POPULARNIJE: Znate li koliko neki roditelji u BiH izdvajaju novca na dječije rođendane?

Post by Morgen » 18 Oct 2022, 22:23

Ma ko ima dovoljno novaca, najbolja opcija.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3953 times
Status: Offline

Re: IGRAONICE SVE POPULARNIJE: Znate li koliko neki roditelji u BiH izdvajaju novca na dječije rođendane?

Post by Veca » 18 Oct 2022, 22:46

...ja sam ovdje vodila djecu da proslavimo, gledaj cijene! ...prije je bilo jos jeftinije, meni je to dole preskupo!
ANGEBOT P3:

2 Stunden Bowling (inkl. Leihschuhe)
1 Softgetränk (0,2 l)
Kinderbuffet (Nuggets, Gemüsesticks, Frikadellen, Pizza und Pommes)
» für 15,90 € pro Person
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26716
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14774 times
Been thanked: 3953 times
Status: Offline

Re: IGRAONICE SVE POPULARNIJE: Znate li koliko neki roditelji u BiH izdvajaju novca na dječije rođendane?

Post by Veca » 18 Oct 2022, 22:49

...i + jos, svako dijete dobije neki mali pokloncic od njih! ...ti dole ogulise! :ccc
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42838
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14106 times
Been thanked: 12695 times
Status: Offline

Re: IGRAONICE SVE POPULARNIJE: Znate li koliko neki roditelji u BiH izdvajaju novca na dječije rođendane?

Post by Masamune » 19 Oct 2022, 07:34

Meni je ovo pretjerano al et.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 58 guests