Jesu li afroamerikanci rasisti

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Faraon
Na probnom
Na probnom
Posts: 56
Joined: 20 May 2022, 16:36
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Faraon » 21 May 2022, 21:21

spacebound wrote: 21 May 2022, 21:02
Faraon wrote: 21 May 2022, 20:59

To su cinjenice. Kod bijelaca je razvijeniji frontalni rezanj mozga koji je zaduzen za kognitivne funkcije sto ih cini intelektualno superiornijim u odnosu na bijelce. Znam da danas ovo nije popularno reci, ali je tako...
Strasno sta ne samo da vjerujete vec se usudjujete na glas izreci :bua
Ne trebaju ti nikakva istrazivanja da potvrde ovo sto govorim, dovoljno je vidjeti da vecinu u americkim zatvorima cine crnci iako ih je puno manje od bijelaca tamo. Koliko najvaznijih ljudskih otkrica su nam dali crnci, a koliko bijelci?

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31580
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2682 times
Been thanked: 5127 times
Status: Online

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Matan » 21 May 2022, 21:23

spacebound wrote: 21 May 2022, 19:53
Matan wrote: 21 May 2022, 19:45 Pitanje je zasto covjek postaje rasist..
vjerovatno zato sto su neke ljudske vrste brze evoluirale,
pa su sa prezirom gledale na neke koje to nisu uspjeli
..
i nije rasist neka zivotinja, vec covjek..
znaci, nasa vrsta..takvi smo, kakvi smo..
:grana edukuj se
https://www.skole.hr/ljudske-rase/
Eto, skolsko stivo.
Nisi ti nista inteligentniji od crnca zato sto si bijel.
Ni na kakvom visem evolucijskom stepenu nisi.
Ljudska vrsta je jedna, razlikuju se rase, a one su uslovljene podnebljem, tj klimom gdje se ta grupa ljudi razvijala. Nista vise, nista manje.
Svi smo iznutra potpuno isti.
Ne pricam o inteligenciji, vec o razvoju drustva..
kakva je razlika izmedju recimo Engleza i onoga plemena sto su ga nasli nedavno u Brazilskoj dzungli..
ili recimo zasto su kolonizirali Evropljani Ameriku..
zato sto su se razvijali i evolurilari brze..
i gdje sam ja spomenuo inteligenciju, sta skaces a ne procitas odmah..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Melek » 21 May 2022, 21:26

Ama nije samo klima i podneblje, ne radi se samo o pigmentu, vec i genima. Visina, oblik i velicina ostalih dijelova tijela. Nemoguce da je samo do podneblja.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Naseef Mushroom » 21 May 2022, 21:37

Dobar je bošnjački Black Lives Matter
Pojedini navijači Sarajeva rasistički vrijeđali igrača Rudara iz Prijedora

Image

Pojedini navijači Sarajeva rasistički su vrijeđali igrača Rudara iz Prijedora Josepha Amoaha i sve to uneseno je u zapisnik delegata Renata Buhića iz Mostara, potvrđeno je za Klix.ba.

Neodgovorni pojedinci s istočne tribine najvećeg bh. stadiona rasistički su vrijeđali strijelca jedinog pogotka za gostujući tim, a delegat iz Mostara napisao je da su ga nazivali "majmunom" te ga dodatno provocirali "huktanjem", aludirajući na njegovu boju kože.
Zamisli taj mentalni sklop, dođe ti klub iz Prijedora,sa 10 Srba i jednim crncem. Prijedor, grad gdje su se desili toliki zločini da svaki od tih igrača ima nekoga u familiji koji je klao i Bošnjo kraj 10 Srba vrijeđa crnca.
Nama je pojam antifašizma uvijek bio ne izlaziti Srbinu iz anusa dok se u isto vrijeme pričaju vicevi o Romima, šutaju se migranti kraj benzinske, crncima se baca banana i ruga se zamotanim bulama
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3793
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by tuzlak1212 » 21 May 2022, 21:42

Fuddo wrote: 21 May 2022, 19:59
spacebound wrote: 21 May 2022, 19:57

Ovo je ziva istina. Isti si ti k"o i crnac, nit pametniji nit sposobniji, samo imas svjetliju put, oci, manja usta, uzi nos. Nista drugo :)
Slazem se da smo isti, ili bi trebali biti, pred zakonom, Bogom, whatever. Naucno je dokazano da imaju manji IQ.
Samo sto o tome nije lijepo raspravljati.
Nemaju manji IQ, imaju manje naslijedjenog u DNK lancu u poredjenju s danasnjim globalistickim sistemom zivota... Nasi su ocevi bliskije svjedocili svemu, njihovi nisu toliko...
Ako nadjes crncna ciji je cukundjed prvi rob ikad, bit ce isto inteligentan ko mi svi ostali

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Krokodil Behko » 21 May 2022, 22:35

tuzlak1212 wrote: 21 May 2022, 17:47 Afrika je hiljadama godina bila oaza ljepote, bogatstva, raskosi samo ne poznajemo mi njihovu historiju kao historiju Evrope i bliskog istoka pa smo mnogo cinicni prema Afrikancima i njihovim problemima. Nisu Egipcani zbog Rima imali onakvu vojsku i gomilali bogatstva za svaki slucaj...


Pa daj nam ti linkove, ako je ne poznajemo. Ima Egipat i šta ima još?

MorningStar wrote: 21 May 2022, 17:59
Melek wrote: 21 May 2022, 17:58

Ma jok bolan. Pa Sampolion je odgonetnuo hijeroglife tako sto ih je poredio s koptskim jezikom.
Nije valjda da to ne znas :ccc
Zapravo grckim jer su nasli isti tekst/tablu napisan/u na 3 pisma.

Kopti.

Problem s kamenom iz Rozete, preveden je tekst s kamena, ali egipćansko slikovno pismo, imalo je hiljade znakova, a malo je poznato, da postoje dva egipćanska pisma. Ono drugo, za sirotinju, pola su kuke u kvake, a pola slike.
Znači, nisu mogli utvrditi na koji način neki glas ili neki slog, postanu neka slika.
To nije bilo moguće, sve dok se taj Shampolion nije dosjetio da pohodi neku staru koptsku crkvum, u Francuskoj i obrati pažnju na njihov jezik.

Ovako to izgleda

Npr, na staroegipatskom/djelimično koptskom jeziku, sunce se kaže RA.
RA je predstavljeno sunčevim diskom, a klesar kamena iz Rozete je to preveo na alfabetsko pismo.
Međutim, on je preveo sličicu, a ne riječ. Ko zna koliko je riječi u tom starom jeziku i nema svaka svoju sličicu. Jedini način dešifriranja, bilo je da se otkrije jezik iz kojeg su stvarane te slike u pismu.
online

User avatar
tuzlak1212
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3793
Joined: 16 Nov 2019, 04:04
Has thanked: 213 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by tuzlak1212 » 21 May 2022, 22:47

Krokodil Behko wrote: 21 May 2022, 22:35
tuzlak1212 wrote: 21 May 2022, 17:47 Afrika je hiljadama godina bila oaza ljepote, bogatstva, raskosi samo ne poznajemo mi njihovu historiju kao historiju Evrope i bliskog istoka pa smo mnogo cinicni prema Afrikancima i njihovim problemima. Nisu Egipcani zbog Rima imali onakvu vojsku i gomilali bogatstva za svaki slucaj...


Pa daj nam ti linkove, ako je ne poznajemo. Ima Egipat i šta ima još?

https://en.unesco.org/general-history-africa

skrolaj na dno, Volume 1,2,3 su ti interesne zone

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 42833
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14105 times
Been thanked: 12693 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Masamune » 21 May 2022, 23:00

Imamo rasiste na temi
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Duh » 22 May 2022, 09:57

ja mislim da mi nismo rasisti, nego samo mozda malo drugacije gledamo druge rase...ostalo je to valjda od nesvrstanih.
i zao nam je one gledne djece. ako si rasista, nije...

mislim i ja da su kinezi i japanci vise rasisti...
ovi afroamerikanci...pa desavalo im se losega u proslosti...
dovedu te okovanog, rade sta hoce...
pokrste te i onda skontas da nema u bibliji ni jednog crnca...osim mozda da se pojavi u nekom biblijskom filmu kako mase lepezom oko nekog kralja...

ovim iz afrike je ovdje malo pohladno, pa ih sve vise mozes vidjeti kako postavljaju asfalt...

ovi crni ameri doduse pretjeruju cesto.

Image

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Melek » 22 May 2022, 10:02

Postoji fizička odbojnost i postoje predrasude. Sve su to komponente koje tvore taj rasizam. A najgora je mržnja kao česta nus pojava toga.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Melek » 22 May 2022, 10:03

… a nema nas da nemamo iole predrasuda, ko tvrdi suprotno demantuje samog sebe.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120417
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6975 times
Been thanked: 7908 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Krokodil Behko » 22 May 2022, 10:05

Faraon wrote: 21 May 2022, 20:09
spacebound wrote: 21 May 2022, 19:57

Ovo je ziva istina. Isti si ti k"o i crnac, nit pametniji nit sposobniji, samo imas svjetliju put, oci, manja usta, uzi nos. Nista drugo :)
Osim morfoloski, rase se razlikuju i anatomski. Submisivni dio mozga je najrazvijeniji kod crne rase sto ih cini najpodesnijim za robove. Link koji si ostavila u prethodnom postu nije relevantan.

Da zaključimo diskusiju.
Postoji samo jedna rasa - homo sapiensi.
Milionostruko dokazano.
Ljudi se razlikuju izgledom i ničim više.
Sve ostale razlike, pojedinačnog su tipa, ili su u pitanju znanja, vještine i fizičke sposobnosti, nastale pod geografskim uticajem, itd.. odnosno, logično je da su crnci u Africi izdržljiviji na vrućinama, kao i mi na mrazevima.

Ukoliko ti hitno zatreba krv, možeš je bez problema primiti, od nekog crnca, ili japanca, uslov je samo da ste ista krvna grupa.

https://evolution-outreach.biomedcentra ... 019-0109-y
online

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by CikCikCikPogodi » 22 May 2022, 10:05

Duh wrote: 22 May 2022, 09:57 ja mislim da mi nismo rasisti, nego samo mozda malo drugacije gledamo druge rase...ostalo je to valjda od nesvrstanih.
i zao nam je one gledne djece. ako si rasista, nije...

mislim i ja da su kinezi i japanci vise rasisti...
ovi afroamerikanci...pa desavalo im se losega u proslosti...
dovedu te okovanog, rade sta hoce...
pokrste te i onda skontas da nema u bibliji ni jednog crnca...osim mozda da se pojavi u nekom biblijskom filmu kako mase lepezom oko nekog kralja...

ovim iz afrike je ovdje malo pohladno, pa ih sve vise mozes vidjeti kako postavljaju asfalt...

ovi crni ameri doduse pretjeruju cesto.

Image
Upravi su Kinazi, Koreanci i Japanci, jedino koga vole su oni ostali kosooki. A cim je neko u pitanju cak i Europljanin, nece te ni pogledati, niti komunicirati sa tobom.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Duh » 22 May 2022, 10:06

pa ok...ni meni se ne svidjaju crnkinje.
mozda vidis i da je lijepa...ok.
ima i lijepog drveca, ali ne mora se popeti bas na svako. ni svako cvijece, svakom nosu, isto ne mirise.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11838
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2929 times
Been thanked: 2599 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Naseef Mushroom » 22 May 2022, 10:09

Melek wrote: 22 May 2022, 10:02 Postoji fizička odbojnost i postoje predrasude. Sve su to komponente koje tvore taj rasizam. A najgora je mržnja kao česta nus pojava toga.
To stoji ali ja opet vidim razliku u rasizmu kada neko živi pored crnca 40 godina, ide sa njim u školu i zajedno rade a on i dallje mrzi crnce ili kada se u neko norveško selo gdje žive od početka samo plavooki i plavokosi i koji nisu imali kontakta ni sa kim drugim friško doseli jedna crnačka porodica.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3112
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 319 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by CikCikCikPogodi » 22 May 2022, 10:18

Naseef Mushroom wrote: 22 May 2022, 10:09
Melek wrote: 22 May 2022, 10:02 Postoji fizička odbojnost i postoje predrasude. Sve su to komponente koje tvore taj rasizam. A najgora je mržnja kao česta nus pojava toga.
To stoji ali ja opet vidim razliku u rasizmu kada neko živi pored crnca 40 godina, ide sa njim u školu i zajedno rade a on i dallje mrzi crnce ili kada se u neko norveško selo gdje žive od početka samo plavooki i plavokosi i koji nisu imali kontakta ni sa kim drugim friško doseli jedna crnačka porodica.
https://www.dailymail.co.uk/debate/arti ... orner.html

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Melek » 22 May 2022, 10:23

Ne bi ja sad tu da budem neki, ali...

Pojam "rasa" se u principu jedino i koristi i na kraju krajeva ako tako hocemo jedino i moze koristiti u tom nekom klasificiranju i "sortiranju" genetskih varijacija jedne te iste bioloske grupe jedinki. Tako npr imamo rase pasa, rase medjeda, vukova itd. Svi psi su bioloski kompatibilni jedni s drugima i mogu da se mijesaju, pare itd. Ima npr grizli, bijeli medjed i ostali medjedi. Ali medjed i vuk npr ne mogu da se pare. Ali ne zato sto su razlicite rase vec zato sto su razlicite sorte bioloskih jedinki, razlicite zivotinje. Tako da ta tvrdnja da smo svi ljudi naravno stoji, medjutim pojam "rasa" se koristi i rasizam postoji, cak sta vise, na zalost i cvjeta :(
Last edited by Melek on 22 May 2022, 10:35, edited 3 times in total.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Melek » 22 May 2022, 10:25

Naseef Mushroom wrote: 22 May 2022, 10:09
Melek wrote: 22 May 2022, 10:02 Postoji fizička odbojnost i postoje predrasude. Sve su to komponente koje tvore taj rasizam. A najgora je mržnja kao česta nus pojava toga.
To stoji ali ja opet vidim razliku u rasizmu kada neko živi pored crnca 40 godina, ide sa njim u školu i zajedno rade a on i dallje mrzi crnce ili kada se u neko norveško selo gdje žive od početka samo plavooki i plavokosi i koji nisu imali kontakta ni sa kim drugim friško doseli jedna crnačka porodica.
Ja ne vidim razliku u rasizmu, svaki je podjednako odvratan i otrovan ali nas sve skupa na ovaj ili onaj nacin prozima i svi treba da se prije svega mentalno borimo protiv toga. Protiv tih predrasuda, prije svega. Cesto puta te predrasude u svima nama cuce kao tempirana bomba, pa se aktiviraju kad npr crnac siluje neku bjeljkinju ili bijeli policajac nagnijeci crnca i tako to.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by Melek » 22 May 2022, 10:35

Plus jos da se malo kontradiktorno nadovezem na samog sebe - uzmite npr pse. Imamo civave koji u poredjenju sa dobermanom nemaju fizicke sanse.
A imamo isto tako rase pasa izuzetno inteligentne u poredjenju sa drugim rasama, to ko tvrdi suprotno, tjesi se :cudi. Eto preletite malo: civava, terijer, bernadinac, vucjak, doberman. Svi imaju svoje izrazite i karakterne i fizicke osobine. To su rase i to je jedna u principu lijepa stvar - svi ti psi su oplemenjeni na sebi sopstven nacin. Ali rasizam, to je nesto sasvim drugo.
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27127
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14195 times
Been thanked: 14533 times
Status: Online

Re: Jesu li afroamerikanci rasisti

Post by ironman » 22 May 2022, 11:09

dream of spring..
...at dawn look to the east.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests