Nekada smo koristili !

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Nekada smo koristili !

Post by Rum » 05 Sep 2012, 21:16

Image Fenjeri
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Nekada smo koristili !

Post by Julia-Klara » 05 Sep 2012, 21:16

fenjer imamo i sad na brodici :) romantika cista
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

adacta
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3500
Joined: 25 Mar 2010, 23:59
Status: Offline

Re: Nekada smo koristili !

Post by adacta » 17 Nov 2012, 20:24

Image

Image




RIFLJAČA – Valoviti lim učvršćen na stabilnom drvenom okviru prislonile bi pralje na stranicu korita ispunjenoga vodom. Svaki komad natopljenoga rublja prelazile bi domaćim sapunom i potom snažno trljale o lim da istjeraju nečistoću na površinu. Preteča je današnje perilice!

Ruana
Status: Offline

Re: Nekada smo koristili !

Post by Ruana » 17 Nov 2012, 20:42

Image

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 95679
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 33903 times
Been thanked: 20673 times
Contact:
Status: Online

Re: Nekada smo koristili !

Post by Rum » 13 Dec 2012, 18:04

TAČNA VAGA

Samir Bektaš se dosjetio i snimio ovu staru vagu, koja je hiljade ljudi izvagala u holu željezničke stanice Zenica. Mislim da je postavljena nekako početkom šezdesetih godina. Mi iz obližnjeg C - naselja smo znali ciljano doći pa se rasporedimo tako, da čim neko stane na vagu, doda se pritisak nogom na stopu vage i težina bude nestvarna. Nama bila zabava, a ljudima nerviranje, pa i poneka psovka. Znali smo u otvor za kartu sa izvaganom težinom staviti kartu, pa kada dolazi prava, ona pogura tu našu lažnu i čovjek nju uzme, a na njoj smo znali kojekakvih poruka pisati hehehehehee


Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nekada smo koristili !

Post by Maja » 19 Mar 2013, 16:40

Nekad sam viđala ove posudice u koje se stavljao fildžan. Kod nas ih nije bilo al kod nekih komšija da.

Image

dacina_curica
Status: Offline

Re: Nekada smo koristili !

Post by dacina_curica » 19 Mar 2013, 16:48

Imam ovakve kafenjake, ima im sto (tj. 50-ak) godina...tetka mi poslala njene. :)
Naravno fildzane sam porazbijala (jednim potezom!) ali ovakav (mislim bakarni) set imam...

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nekada smo koristili !

Post by Maja » 05 Jun 2014, 13:13

Nekad smo koristili telefone kojima se brojevi okrecu.
Dok nazoves prodje voz.
Pa ako je losa veza, cekaj cekaj da okrenem nulu :D.

Spanac_113
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8390
Joined: 09 Oct 2013, 18:58
Location: post iskljucenje
Status: Offline

Re: Nekada smo koristili !

Post by Spanac_113 » 05 Jun 2014, 13:19

nekidan sam vidio na HStK u izlogu dva stara telefona na zvrk. crni bakalit. £170.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nekada smo koristili !

Post by Bla » 05 Jun 2014, 23:43

Ne mogu da nasurfam nigdje sliku onih dječijih kapa, ko vitezovi svi hodali. :grana
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Nekada smo koristili !

Post by gejsha » 06 Jun 2014, 00:06

Maja wrote:
Sheval wrote:Nekad smo najviše koristili akrobacije.
Mantanje po krovu...i traženje idealne slike,koje nikad nije bilo.Od tri kanala nisi mogao jedan naći da valja.
Jel dobraaaaa?-Dobra,je dobra,samo još malo ulijevo.-Moje lijevo ili tvoje lijevo?-Ne valja sad ništa,opet.-Valja li sad?-Nako,more proć,-De samo još malo..e jebga,sad ne valja kurtzu.-Ma mrš u pm,i antena i televizija i utakmica,dvi sam cigle razbio.

:D. :D. :D.

A sjećate li se njega :D
Šnjura se motala oko njega, a on sam bio je ogroman

Image
Nedavno sam usisavala sa ovakvim, isti samo narandžasti..kod rođaka na vikendici. al' se napatih :D.
sljedeći put kad smo dolazili nije bilo struje, ja se obradovala ne moram usisavati.
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
storm
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 74128
Joined: 16 Oct 2013, 12:19
Status: Offline

Re: Nekada smo koristili !

Post by storm » 06 Jun 2014, 00:16

:D. baš smo takav imali u 70ima ....i to hoover, američki....kako je završio u to razdoblje kod nas, neznam :D
Habibti, ya nour el - ain... :srce

Lebowski
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11776
Joined: 03 May 2013, 14:19
Status: Offline

Re: Nekada smo koristili !

Post by Lebowski » 06 Jun 2014, 00:20

KOd mene isti bio, radio sve do 2006. čini mi se, ostavio sam ga i usrećio stanare koji su došli poslije mene.
Ostavljam profil na forumu u amanet dobrim ljudima

USERNAME: Lebowski
PASSWORD: 123456

Dobri ljudi, uđite i promijenite šifru i riješite se kjafira.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Nekada smo koristili !

Post by Bla » 06 Jun 2014, 00:26

Žešća je bila ona manja varijanta, "Progress minor G" koji se morao kompletan držati u ruci. Ovaj je moderan, ima savitljivo crijevo. :)
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Sjećate li se videokaseta i podizanja filmova?

Post by Maja » 19 Mar 2016, 22:58

Image
Mlađe generacije koje odrastaju na internetu nikad neće upoznati čar podizanja filmova iz videoteka, radost jer je naš omiljeni film slobodan ili "srklet" zbog nepremotane kasete. Videoteke su nekad bile omiljena oaza mira za ljubitelje filmova, a danas su "endemska vrsta".

U BiH trenutno postoji izuzetno mali broj videoteka, a mnoge od njih su zatvorenog tipa, "za raju", dok se one u Sarajevu najvjerovatnije mogu izbrojati na prste jedne ruke. Ekipa portala Klix.ba pronašla je jednu još uvijek aktivnu na području sarajevskog naselja Grbavica, dok je potraga za ostalima završila bezuspješno.

Na mjestima na kojima su se prije nekoliko godina nalazile neke od poznatijih videoteka u gradu danas se nalaze prodavnice, pekare, apoteke, kafići...


Najviše su se gledale akcije, a djevojke uzimale horore


Mirsad Hafizović iz Kaknja za sebe kaže kako je jedan od najstarijih videotekara u BiH, po godinama i stažu, a ovim se poslom bavio duže od 20 godina. Danas je u penziji, a svoju je videoteku zatvorio 2013. godine.


Smatra kako su za kraj videoteka krivi kablovska televizija, te ponajviše internet.


Videotekarstvom se Hafizović bavio još od kraja osamdesetih godina prošlog stoljeća, sa prekidima za vrijeme rata. Rodom je iz Teslića, gdje je radio prije rata, a 1996. godine je otvorio videoteku u Zenici gdje je radio nekoliko godina. Potom se preselio u Kakanj, gdje je držao videoteku punih 14 godina.

U razgovoru za Klix.ba se prisjeća perioda od prije rata. Kaže kako je najljepši period bio doba kaseta, koje su se kod nas zadržale oko dvadeset godina.

"Tada nismo imali kablovsku, niti internet, programi na televiziji su bili slabi, pa su ljudi znali u kesama nositi filmove kući", prisjeća se Hafizović.

Kaže kako su se najviše tražili i gledali akcioni filmovi, a posebno interesantnim je smatrao to što je omladina, a posebno djevojke, voljela gledati horore.

"Ulazili bi u videoteku i s vrata tražili: 'Dajte mi što više krvi", prisjeća se Hafizović kroz smijeh.


Videoteke zamijenili kablovska i internet


Videoteke u BiH su bile izuzetno popularne i nakon rata, a sa vremenom uvođenja satelitskih antena, kablovskih kanala i interneta polako su nestajale. Od 2010. godine ih ima jako malo, navodi naš sagovornik.

"Ljudi danas gledaju filmove i igraju igrice putem interneta, tako da ne osjećaju potrebu da daju marku ili dvije da iznajmljivanje filma kad svaki mogu skinuti sa interneta i ne moraju hodati", kaže Hafizović za Klix.ba.

Mišljenja je kako inspekcije nisu ni imale potrebu za zatvaranjem videoteka koje su imale problema s autorskim pravima, budući da su se one same zatvarale zbog nemogućnosti zarade. Iz tog se razloga svake godine ukidalo po nekoliko videoteka, filmovi su se rasprodavali, vlasnici su tražili nova zanimanja itd.

"Svake se godine smanjivao broj mušterija. Dok sam hodao gradom, viđao sam svoje bivše mušterije i ljude koji mi više nisu članovi. Svaki mjesec se moglo vidjeti koliko posao opada. Kad prođem kroz bilo koji grad i vidim prašnjave izloge videoteka, scena me podsjeti na filmove o Divljem zapadu", govori Hafizović.


Dodaje kako mu nedostaje ovaj posao.


"Dosad sam najmanje deset puta sanjao videoteku. Uvijek sanjam kako ću iznova početi raditi, ostane ta želja u čovjeku... Kad se prisjećam stvari i gledam iz ove tačke gledišta, imam osjećaj kao da je to bilo u nekom drugom vijeku."


Danas su stvari izgubile na vrijednosti


Naš sagovornik kaže kako je volio da gleda sve filmske žanrove, osim horora. Najdraži su mu bili avanturistički filmovi i stari westerni, a u sjećanju su mu ostala tri filma sa najviše osvojenih Oscara, Titanic, Ben Hur iz 1959. godine, te Gospodar prstenova.

U svojoj videoteci je držao filmove i videoigre, a njegova je kolekcija brojala oko 5.000 filmova, da bi se na kraju svela na 1.000 filmova. Filmove je prije dvije godine rasprodao na pijaci ispod cijene.

"Kad gledate unazad 25, 30 godina, kad se još nisu bile pojavile videoteke, kad smo na TV-u imali samo nekoliko crno-bijelih kanala, vrhunac je bio otići gledati film u kinu. I nije bilo bitno koji film je u pitanju - indijski, turski, western, akcija, ljubavni, komedija... kino je uvijek bilo puno jer je to bila najbolja zabava. Vrhunac je bio otići sa djevojkom u kino ili u gradsku kafanu...", prisjeća se naš sagovornik i dodaje kako nam je internet promijenio živote, a nažalost donekle i uništio.

"Danas imamo previše informacija, stvari su izgubile na vrijednosti. Vremenom se popuni glava sa svačim. Sjećam se više stvari iz djetinjstva i mladosti nego iz neposredne prošlosti. Sad mi se dešava da na Filmoviziji ili nekom od sličnih kanala pogledam neki noviji film i za nekoliko dana već nisam načisto jesam li gledao taj film ili nisam. Danas gledamo previše filmova, a i tempo života nam je ubrzan, pa je nekako sve izgubilo svoju vrijednost i smisao", zaključuje naš sagovornik.

klix.ba

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sjećate li se videokaseta i podizanja filmova?

Post by Bla » 19 Mar 2016, 23:01

Vjerovatno je zaboravio napomenuti da je to radio piratski.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Sjećate li se videokaseta i podizanja filmova?

Post by Julia-Klara » 19 Mar 2016, 23:03

Naravno da se sjecam...Imam ih jos par kod kuce, samo ne znam na cemu da ih gledam
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119231
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5517 times
Been thanked: 11761 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sjećate li se videokaseta i podizanja filmova?

Post by Maja » 19 Mar 2016, 23:05

Ja sam vjerovala da postoji bolest kao piromanija npr koja tjera pojedince da ispremiještaju kasete i oklope tako da u oklopu nije odgovarajuća kaseta. A najgore je bilo kad bi titrala slika i to UVIJEK dole gdje je prevod.

User avatar
Bla
i dva polipa
i dva polipa
Posts: 75774
Joined: 30 Aug 2013, 14:21
Location: Rodna grudva
Mood:
Has thanked: 1 time
Been thanked: 34 times
Contact:
Status: Offline

Re: Sjećate li se videokaseta i podizanja filmova?

Post by Bla » 19 Mar 2016, 23:06

Julia-Klara wrote:Naravno da se sjecam...Imam ih jos par kod kuce, samo ne znam na cemu da ih gledam
A ja baš neki dan pošao da bacim VCR, i nešto mi odvuče pažnju i preživi još neko vrijeme.
ćućešćećemoćeteće samsijesmostesu
:back: :underage: :no_mobile_phones: :do_not_litter: :stew: :pizza: :smoking: :ok:

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 80782
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 9955 times
Been thanked: 6804 times
Status: Offline

Re: Sjećate li se videokaseta i podizanja filmova?

Post by Julia-Klara » 19 Mar 2016, 23:10

e posudices mi jednom
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests