Pitanja o sebi

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25703
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3144 times
Been thanked: 4159 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by ina » 30 Jan 2023, 16:50

Chan wrote: 30 Jan 2023, 15:42
ina wrote: 30 Jan 2023, 15:32 Jedna od činjenica je da ti znaš biti prekomjerno arogantan.
I vjerovati kao da si to možeš dopustiti u svakom slučaju.
Naravno :mmm
Mazohista. :oo

Nice wrote: 30 Jan 2023, 15:42 Ne mislim da su pitanja preintimna, samo zahtjevaju vrijeme i da se sagledamo.
Naravno i sve to zapišemo.
To bi značilo da ni ti, iako povodom drugačijih razloga..
Opet nećeš odgovoriti... :p
Svijest ima sidrište.

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11931
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13594 times
Been thanked: 5710 times
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by Nice » 31 Jan 2023, 09:23

Ako nađem vremena možda i zapišem par odgovora :p

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25703
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3144 times
Been thanked: 4159 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by ina » 31 Jan 2023, 09:29

Ili sve ili ništa. :jupi


Zezam se. Radi kako poželiš 😊
Svijest ima sidrište.

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11931
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13594 times
Been thanked: 5710 times
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by Nice » 31 Jan 2023, 09:34

ina wrote: 31 Jan 2023, 09:29 Ili sve ili ništa. :jupi


Zezam se. Radi kako poželiš 😊
Naravno, neću tebe slušat :p

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22654
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13025 times
Been thanked: 12680 times
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by Dori » 31 Jan 2023, 09:37

1. Da li smatrate da ste trenutno najbolja verzija sebe?
O da!
2. Ako da, šta je to tačno zašto smatrate da jeste? Ako ne, šta je to tačno zašto smatrate da niste i gdje biste dodatno mogli raditi na sebi da to postignete? Ako smatrate da niste, a ne znate objasniti zašto niste onda, u suštini, jeste najbolja verzija sebe sve dok ne konkretizirate sebi zašto niste, ali i drugima.
Trudim se svaki danom dati sve najbolje od sebe. Pomoci ako mogu, ne uvrijediti nikoga. Paziti svoju familiju, stvoriti nove prijatelje, iskoristiti svaki trenutak maximalno.
3. Pored toga, koliko ste sposobni prepoznati neuspjeh kao školu? Da li često ponavljate iste greške i postižete iste neuspjehe?
O da...Fool me once, shame on you....Fool me twice, shame o me
4. Koliko često pomislite da bježite od sebe prilikom bježanja od problema i rizika sa kojima ćete se ipak kad tad morati suočiti?
Nikad. Nista se samo od sebe nece rijesiti. Najbolje sto prije poceti s tim, jer sto se duze ceka to je gore....
5. Da li ljudi žele biti u pravu jer im to daje neku vrstu sigurnosti?
Naravno. I potvrdu da ispravno razmisljaju.
6. Gdje najviše pronalazite ono što vam podiže samopouzdanje? Jesu li to neke sitnice ili krupne stvari i šta je to tačno?
Sitnice...Apsolutno!
7. Koliko ste sposobni sebe sagledati iz očiju druge osobe u smislu potrebnog rada na sebi?
Radim jos uvijek na tome....I prihvatam kritike. Pokusavam nekad preci sa druge strane ograde i cesto se iznenadim onim sto vidim :D.
8. Kad se suočavate sa problemima, jeste li osoba koja više razmišlja o tome može li ih riješiti ili ste osoba koja traži način na koji ih može riješiti? Šta bi po vama trebao biti fokus?
Nacin na koji se rjesavaju
9. Je li mrzite svoj život? Ako da, da li ste kad razmišljali o tome kako da ga učinite boljim?
Sve sto sam htjela, uradila sam. Sad sam nekako tacno tamo gdje zelim biti. Sa svim.
10. Za kraj, zašto se mnogi ljudi ne žele promijeniti u cilju vlastitog blagostanja?
Mozda misle da ne mogu bolje?
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by Zana » 31 Jan 2023, 09:40

Fuddo wrote: 12 Dec 2022, 22:18 Nemam odgovora na postavljena pitanja, mrsko mi razmisljat o sebi, lakse mi zajebavat druge.
Logicno

A odbrabeni mehanizam, Da ne bi razmišljao o sebi zajebavaš druge? Ima logike. :oo

Pretpostavljam i da ne podnosiš tišinu? Mora nešto drndati, neki zvuk se čuti u blizini? Radio, tv ...
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25703
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3144 times
Been thanked: 4159 times
Contact:
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by ina » 31 Jan 2023, 09:45

Nice wrote: 31 Jan 2023, 09:34
ina wrote: 31 Jan 2023, 09:29 Ili sve ili ništa. :jupi


Zezam se. Radi kako poželiš 😊
Naravno, neću tebe slušat :p
:D. :srce

To mi se svetiš za onaj tok konverzacije na književnosti :p
Svijest ima sidrište.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by Julia-Klara » 31 Jan 2023, 10:16

1. Da li smatrate da ste trenutno najbolja verzija sebe?
Trenutno da, mislim da je ovo sto trenutno jesam najbolja verzija Klare u poredjenju sa svim Klarama iz proslosti.

2. Ako da, šta je to tačno zašto smatrate da jeste? Ako ne, šta je to tačno zašto smatrate da niste i gdje biste dodatno mogli raditi na sebi da to postignete? Ako smatrate da niste, a ne znate objasniti zašto niste onda, u suštini, jeste najbolja verzija sebe sve dok ne konkretizirate sebi zašto niste, ali i drugima.
"Puno je vode Savom proteklo", kako kazu… Prosla sam svakakvih sranja, jako losih, I ljudi oko mene se pitaju kako, nakon svega mogu ostati pozitivna I nasmijana. Zivot vidim kao igru, jedan dan igras jednu igru, dobijes, drugi dan drugu, I izgubis. U toj igri pokusavam igrati fer, razumjeti "pravila", igrati po istima, I postici pogodak. Naravno da nije sve sjajno, naravno da nije sve pozitivno, ima tu faula I faula, ali eto, igram dalje. Uvijek moze bolje, I recimo voljela bih da sam ambicioznija, da mozda cesce ulazim u rasprave da branim ono u sta vjerujem, ali ne da mi se. Ostavljam prostor svakome da odlucuje za sebe, da uci kroz svoje "greske", sto jednako dopustam I sebi. Ono sto bih mozda zeljela promijeniti kod sebe je previse analiziranja svega, recimo da sam poprilicno oprezna, I stvari premjerim 10 puta prije no sto presjecem. Nije uvijek dobro, ali takva sam.

3. Pored toga, koliko ste sposobni prepoznati neuspjeh kao školu? Da li često ponavljate iste greške i postižete iste neuspjehe?
I pad je let :) Sve sto nam se desi, bilo pozitivno ili negativno nas nauci necemu. Sve u zivotu je skola :djed

4. Koliko često pomislite da bježite od sebe prilikom bježanja od problema i rizika sa kojima ćete se ipak kad tad morati suočiti?
Bjezim ponekad. Ne od bitnih stvari, ali od onih kojje mi bas I nisu bitne (drzavljanstvo). Ono sto moram I sto ima dead line naravno da se odradi prije no sto je zacrtano.

5. Da li ljudi žele biti u pravu jer im to daje neku vrstu sigurnosti?
Hmmm…Mozda… Nisam nesto nikad razmsiljala o tome, ali sigurno ovo jeste jedan od razloga, uz neku vrstu uzaludnosti. Jer, ako nekome ukazemo da to da grijesi, vrlo lako moze polisliti da je svo njegovo znanje ustvari uzaludno.
Kod ovoga vrlo cesto zaboravljamo licnu perspektivu djelanja (razloga) I onoga sto je uslijedilo kao rezultat. Ne dolazimo svi do istih saznanja I zakljucaka cak I kada idemo istim putem, jer nam je bios drugaciji, samim tim I percipiranje stvari.

6. Gdje najviše pronalazite ono što vam podiže samopouzdanje? Jesu li to neke sitnice ili krupne stvari i šta je to tačno?
Jako sam losa sa samopouzdanjem, I mislim da ga nemam nesto previse (za razloku od podizaca teme :D. ) Mozda mi je najveci "podizac" samopouzdanja prihvatanje porodice I odobravanje onoga sto radim, a to naravno nije uvijek bilo ovako. Najveci uspjeh u mom zivotu je kada mi je roditelji rekli da su ponosni na mene. Poslije toga na ljestvici je moja mogucnost pomaganja njima koji su vec u poznim godinama, ali I sestri (trenutno "guranjem" da istraje u svom naumu) jer pozitivna afirmacija I "vjerujem u tebe I da radis pravu stvar za sebe" puno znaci. Znam, jer meni to tako niko nije rekao.


7. Koliko ste sposobni sebe sagledati iz očiju druge osobe u smislu potrebnog rada na sebi?
Ljudi po defaultu gledaju stvari samo iz svog ugla, I pretesko je nauciti, a jos teze prihvatiti da nase vidjenje I razumjevanje stvari nije jedino ispravno. Licno sam naucila poprilicno dobro da moje "nije bogom dano" nego da uvijek postoji I druga strana medalje. Ako pogledamo osnovne stvari u zivotu I samo dvoje ljudi, vidjet cemo da cak I o istoj stvari I dogadjajima ne misle isto. Imamo dosta dokaza I na forumu, da ne navodim sad. Da ponovim moju omilju mantru "Sve je relativno" :djed


8. Kad se suočavate sa problemima, jeste li osoba koja više razmišlja o tome može li ih riješiti ili ste osoba koja traži način na koji ih može riješiti? Šta bi po vama trebao biti fokus?

Razmislim pa onda rjesavam. Fukus bi trebao biti na ishodu (krajenjem rezultatu I cilju), uz utroseno vrijeme I "effort" (ne mogu se sjetiti kako se kaze)

9. Je li mrzite svoj život? Ako da, da li ste kad razmišljali o tome kako da ga učinite boljim?
Ne mrzim svoj zivot. Mislim da ga nisam voljela ranije, kada nisam znala ni gdje sam suplja :D. ali sam sada zahvalna na svakom danu I svakom iskustvu, bilo pozitivno ili negativno. Ono kroz sta prolazimo nas cini jacim I stabilnijim, mudrijim, spremnijim da nove izazove sagledmo iz vise perspektiva.

10. Za kraj, zašto se mnogi ljudi ne žele promijeniti u cilju vlastitog blagostanja?
Jer se boje promjena. Cista nesigurnost od nepoznatog. Jer, uvijek prvo razmisljamo o negativnim stranama promjene, pa tek onda o pozitivnim. I koliko god klisejizirano zvucalo, za to sam da se pro et contra stave na papir, kako bi vizuelno docarali I + I - opcije.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84577
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16655 times
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by Fuddo » 31 Jan 2023, 11:37

Zana wrote: 31 Jan 2023, 09:40
Fuddo wrote: 12 Dec 2022, 22:18 Nemam odgovora na postavljena pitanja, mrsko mi razmisljat o sebi, lakse mi zajebavat druge.
Logicno

A odbrabeni mehanizam, Da ne bi razmišljao o sebi zajebavaš druge? Ima logike. :oo

Pretpostavljam i da ne podnosiš tišinu? Mora nešto drndati, neki zvuk se čuti u blizini? Radio, tv ...
Nije to odbrambenj mehanizam
To je vise inspiracija pjesmama mileta kitica i seje kalaca
Ima o tome studija napisana u magazinu glorija
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81395
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10291 times
Been thanked: 7153 times
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by Julia-Klara » 31 Jan 2023, 11:41

daj link :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 24972
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 6658 times
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by Koraci_u_noci » 31 Jan 2023, 12:45

Nisam ni pola onog bivseg covjeka
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84577
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11069 times
Been thanked: 16655 times
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by Fuddo » 31 Jan 2023, 12:52

Julia-Klara wrote: 31 Jan 2023, 11:41 daj link :valja
www.howtobemilekitic-car.com/glorija.gov

Ev
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11931
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13594 times
Been thanked: 5710 times
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by Nice » 31 Jan 2023, 15:27

ina wrote: 31 Jan 2023, 09:45
Nice wrote: 31 Jan 2023, 09:34

Naravno, neću tebe slušat :p
:D. :srce

To mi se svetiš za onaj tok konverzacije na književnosti :p
Nou :rumenko
Nikad se ne svetim :kafa

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11931
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13594 times
Been thanked: 5710 times
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by Nice » 31 Jan 2023, 15:28

Julia-Klara wrote: 31 Jan 2023, 11:41 daj link :valja
:D.

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11931
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13594 times
Been thanked: 5710 times
Status: Offline

Re: Pitanja o sebi

Post by Nice » 31 Jan 2023, 17:04

1. Da li smatrate da ste trenutno najbolja verzija sebe?

Trenutno jesam, nadam se i boljim, naprednijim verzijama, ali ko zna kako će ići
2. Ako da, šta je to tačno zašto smatrate da jeste? Ako ne, šta je to tačno zašto smatrate da niste i gdje biste dodatno mogli raditi na sebi da to postignete? Ako smatrate da niste, a ne znate objasniti zašto niste onda, u suštini, jeste najbolja verzija sebe sve dok ne konkretizirate sebi zašto niste, ali i drugima.

Zbog iskustva, životnih situacija, nadam se da sam izvukla najbolje iz svake, dogradila svoj um koliko sam mogla, radila sam na svojim shvatanjima, rješavala se predrasuda. Taj proces nikad ne staje...
3. Pored toga, koliko ste sposobni prepoznati neuspjeh kao školu? Da li često ponavljate iste greške i postižete iste neuspjehe?

Ponovim greške, kako ne. Onda kažem neću više, ali avaj... najstrožija sam prema sebi, ali loš sam učenik.
4. Koliko često pomislite da bježite od sebe prilikom bježanja od problema i rizika sa kojima ćete se ipak kad tad morati suočiti?

Bježim od problema koji trenutno ne mogu riješiti, zatvorim oči i tako, gledam u mrak i razmišljam šta da ne uradim.
Ono za što imam rješenje, nije problem.
5. Da li ljudi žele biti u pravu jer im to daje neku vrstu sigurnosti?

Sigurnosti u sebe jedino.
6. Gdje najviše pronalazite ono što vam podiže samopouzdanje? Jesu li to neke sitnice ili krupne stvari i šta je to tačno?

Pisanje i čitanje me ispunjava, diže mi samopouzdanje jer sve razumijem, sebe i druge. To je moćan osjećaj.
7. Koliko ste sposobni sebe sagledati iz očiju druge osobe u smislu potrebnog rada na sebi?

Uvijek se mogu staviti u tuđu kožu, vidjeti stvari iz drugog ugla. Sviđa mi se tako donositi zaključke. Samo često budem neshvaćena.

8. Kad se suočavate sa problemima, jeste li osoba koja više razmišlja o tome može li ih riješiti ili ste osoba koja traži način na koji ih može riješiti? Šta bi po vama trebao biti fokus?

Više razmišljam, pokušavam da nađem najbolji način... naravno, fokus bi trebao biti negdje između.
9. Je li mrzite svoj život? Ako da, da li ste kad razmišljali o tome kako da ga učinite boljim?

Ne mrzim. Volim život, volim svoj život.
10. Za kraj, zašto se mnogi ljudi ne žele promijeniti u cilju vlastitog blagostanja?

Možda jer moraju uložiti trud. Nije to lako.


[/quote]

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 79 guests