Političke koalicije u BiH

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
baton
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 959
Joined: 06 Jan 2021, 22:22
Has thanked: 209 times
Been thanked: 552 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by baton » 20 Apr 2023, 20:57

Porijeklo Čavalića iz Čelića...a taj mislim da je na Bukinju u Tuzli..podržavaju ga u Tuzli.
Sami ste krivi, slali ste nam vukove umjesto čobana.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56260
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1999 times
Been thanked: 5927 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Duminjo » 25 Apr 2023, 14:33

NES i SBiH neće podržati predloženi sastav Vlade FBiH, optužili Trojku da su prihvatili kratkoročno rješenje

Image

Parlamentarna većina za formiranje izvršne vlasti u Federaciji BiH koja bi se koristila kao alibi za nametanje kratkoročnih ustavnih rješenja ne postoji, navodi se u zajedničkom saopćenju Narodnog evropskog saveza i Stranke za BiH.


"Sporazum koji su svojevremeno NES i SBiH potpisali sa strankama tzv. Osmorke i HDZ-om ticao se uspostave zakonodavne vlasti, a uslov za formiranje izvršne vlasti od početka je bio potpisivanje zajedničkog programa mjera kao temelj programske koalicije. Izrađeni Program mjera potpisan je od strane pet stranaka (SDP, NiP, NS, SBiH i NES), ali od strane HDZ-a nije nikada. Umjesto potpisivanja usaglašenog Programa, na sastanku u Mostaru pojavio se pamflet na dvije stranice koji su potpisali Dragan Čović i Nermin Nikšić, ali to nije program", navodi se u zajedničkom saopćenju.

Također, kako navode, veoma sporan je i predloženi sastav Vlade Federacije Bosne i Hercegovine gdje je za potpredsjednika predložen Vojin Mijatović, iako takav prijedlog nije uopće usaglašen na međustranačkim konsultacijama.

"SBiH i NES u parlamentarnoj proceduri nikada ne bi mogle podržati Vladu u kojoj je Vojin Mijatović dopremijer Federacije BiH bez obzira na to koliko bi naših ministara bilo u prijedlogu. Dakle, nikakvi sporazumi Osmorke i HDZ-a ne mogu se koristiti kao alibi od strane visokog predstavnika za nametanje bilo kakvih nakaradnih ustavnih rješenja, a pogotovo za nametanje kompletne vlade", dodaje se u zajedničkom saopćenju.

Pitanje Ustava Federacije i države Bosne i Hercegovine, dodaju, za njih je mnogo važnije od fotelja u Vladi u koje bi neki što prije da zasjednu po svaku cijenu, pa se na jučerašnjem sastanku pokazala potpuna servilnost Trojke, prihvatanjem i kratkoročnih i dugoročnih rješenja, iako se u javnosti to predstavljaju potpuno drugačije.

"Za njih je prihvatljivo svako rješenje koje bi značilo da će zasjeti u fotelje, što je bio slučaj i sa imenovanjem državne vlasti sa Dodikovim SNSD-om, za kojeg su tvrdili da je to sada neki drugi, proevropski orijentirani Dodik sa kojim se može razgovarati i dogovarati naprednija i bolja Bosne i Hercegovina. A, Dodik upravo ovih dana pokazuje da nikada nije bio otvoreniji u svojim secesionističkim, antidržavnim i antidejtonskim aktivnostima. Kada je u pitanju jučerašnji sastanak predstavnika tzv. Osmorke, HDZ-a, ambasadora SAD-a u BiH i ambasadora EU", dodaje se u saopćenju.


Nermin Ogrešević, predsjednik NES-a, istakao je da u parlamentarnoj proceduri možemo usvojiti amandmane na Ustav Federacije ako se HDZ uključi, ali rješenje mora ostaviti barem teoretsku mogućnost da i HDZ ne bude u vlasti nego neke druge stranke koje su dobile glasove hrvatskih birača poput HDZ 1990, HNP-a.

Također, Ogrešević je iznio stav da pitanje korupcije nije pitanje samo jedne stranke nego dosadašnjih vlasti u kojima su bili SNSD, HDZ i SDA.



klix.ba

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120652
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7059 times
Been thanked: 8022 times
Status: Online

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Krokodil Behko » 25 Apr 2023, 17:43

Kenan Uzunović iz Kasumovićeve stranke prešao u NES

Sad im sve džaba. I da privuku devedesetku, falilo bi im dva-tri glasa, bez SBiH i NES.
online

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27389
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14362 times
Been thanked: 14754 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by ironman » 25 Apr 2023, 18:36

Hitno pozivaju her Flicka da im preda federalnu vladu.
Lubenica ,kifla i ko je vec predstavnik ns.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43139
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14277 times
Been thanked: 12867 times
Status: Online

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Masamune » 25 Apr 2023, 18:56

Ne bih ja to uzeo zdravo za gotovo. Mislim da je to ipak taktički da sebi podignu važnost i rating ne bi li dobili još bolje ponude.

Efendić ako se fakat povuče i počne koketirati opet sa SDA izgubiće većinu podrške koju je imao.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43139
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14277 times
Been thanked: 12867 times
Status: Online

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Masamune » 25 Apr 2023, 18:57

A uvijek postoji opcija za grande koaliciju SDA-SDP-HDZ :mmm
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84683
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11096 times
Been thanked: 16761 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Fuddo » 25 Apr 2023, 19:00

Svi se mogu izmijenjat, samo je hdz konstanta.
Reko smit tako, et, krscanske vrijednosti prije svega, ostalo sta pritece.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27389
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14362 times
Been thanked: 14754 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by ironman » 25 Apr 2023, 19:04

Nemam problem ni sa kakvom koalicijom koja ce bit aminovana od strane Lende.
Sve ostalo je krsenje zakona i zaobilazenje volje Bosnjaka.
A ako hdz zeli uzvratiti sdau za Komsica.
Na iducim izborima nek podrze sdpovog clana za predsjednistvo iz reda Bosnjaka...oh,wait :oo
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43139
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14277 times
Been thanked: 12867 times
Status: Online

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Masamune » 25 Apr 2023, 19:04

Jbg jarane HDZ ne možeš preskočiti kako god okreneš. Zato Bošnjaci i ostali trebaju biti pametniji.

Ja kad vidim onog Nikšića da se nameće i da nešto priča bude mi odmah muka. Bolje nek što prije prepusti stranku Bećiroviću i drugima. Denisa narod ipak voli jer jeste patriota iako zrači nekom štreberskom aurom bez puno nekih djela iza sebe.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43139
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14277 times
Been thanked: 12867 times
Status: Online

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Masamune » 25 Apr 2023, 19:05

Jbt pa i Fadil mi je draži od Nermina.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27389
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14362 times
Been thanked: 14754 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by ironman » 25 Apr 2023, 19:08

Chan wrote: 25 Apr 2023, 19:05 Jbt pa i Fadil mi je draži od Nermina.

:oo
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37992
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2996 times
Been thanked: 2329 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Pasaga » 25 Apr 2023, 19:14

Chan wrote: 25 Apr 2023, 18:56 Ne bih ja to uzeo zdravo za gotovo. Mislim da je to ipak taktički da sebi podignu važnost i rating ne bi li dobili još bolje ponude.

Efendić ako se fakat povuče i počne koketirati opet sa SDA izgubiće većinu podrške koju je imao.
najmutniji tip na sceni
mnogo slican kolutu
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43139
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14277 times
Been thanked: 12867 times
Status: Online

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Masamune » 25 Apr 2023, 19:15

Ma Efendiću je do interesa isključivo. Nema tu neke aman ideologije u pozadini. Da ima ostao bi u SDA.

Dino s druge strane je čisti oportunista. Vidio je slabljenje SDA, "namirisao krv" i krenuo nekim svojim pravcem.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37992
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2996 times
Been thanked: 2329 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Pasaga » 25 Apr 2023, 19:30

Chan wrote: 25 Apr 2023, 19:15 Ma Efendiću je do interesa isključivo. Nema tu neke aman ideologije u pozadini. Da ima ostao bi u SDA.

Dino s druge strane je čisti oportunista. Vidio je slabljenje SDA, "namirisao krv" i krenuo nekim svojim pravcem.
to nije patriot,to je usljo...obican
bavit se visokom politikom,zanemarit drzavu,narod ....
kako se to zove .....
treba rec posteno
dali nam u ovoj situaciji trebaju karijeristi,govornici
NE...ni u kom slucaju
takvi ukopaju i ono malo nade ....
dovoljno smo informisani,upuceni
NE prastati vise nikom
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Taare » 25 Apr 2023, 19:49

Pasaga wrote: 25 Apr 2023, 19:30
Chan wrote: 25 Apr 2023, 19:15 Ma Efendiću je do interesa isključivo. Nema tu neke aman ideologije u pozadini. Da ima ostao bi u SDA.

Dino s druge strane je čisti oportunista. Vidio je slabljenje SDA, "namirisao krv" i krenuo nekim svojim pravcem.
to nije patriot,to je usljo...obican
bavit se visokom politikom,zanemarit drzavu,narod ....
kako se to zove .....
treba rec posteno
dali nam u ovoj situaciji trebaju karijeristi,govornici
NE...ni u kom slucaju
takvi ukopaju i ono malo nade ....
dovoljno smo informisani,upuceni
NE prastati vise nikom
Predsjednik ti ljiljan. Ministar obrane isto zajebana zvjerka koja bi se mlatila na vojnom polju.
imam osjećaj da oni prizeljkuju takav rasplet.
Šta hoćeš više?! Jbo mvp
Svi mi se morete obratit

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by insomnia » 25 Apr 2023, 19:50

Jes se cojk nalozio na Heleza. Da zajebana zvjerka. Nastavnik iz srednje skole sa istorijom borbe po kafanama 😀
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Taare » 25 Apr 2023, 19:52

insomnia wrote: 25 Apr 2023, 19:50 Jes se cojk nalozio na Heleza. Da zajebana zvjerka. Nastavnik iz srednje skole sa istorijom borbe po kafanama 😀
Jarane, odličan. Zamisli da je na njegovom mjestu peđa il onaj što organizuje partije za gejlorde
Svi mi se morete obratit

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by insomnia » 25 Apr 2023, 19:53

Bilo je i vojnika. Doduse mumin Sifet je glaso za Poplasena onaj Cikotic prodavo nove rakete ko skart al su bili vojnici
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Taare » 25 Apr 2023, 19:57

Hajmo dalje. Predsjednik federacije zlatni ljiljan. Ne pitaj kako predsjednik. U slučaju sukoba, ona tuka bi nagarila put juga, a stojanović bi u večnu šumsku
Svi mi se morete obratit

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102641
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 2996 times
Been thanked: 3110 times
Status: Offline

Re: Političke koalicije u BiH

Post by Chloe » 25 Apr 2023, 20:34

Duminjo wrote: 25 Apr 2023, 14:33 NES i SBiH neće podržati predloženi sastav Vlade FBiH, optužili Trojku da su prihvatili kratkoročno rješenje

Image

Parlamentarna većina za formiranje izvršne vlasti u Federaciji BiH koja bi se koristila kao alibi za nametanje kratkoročnih ustavnih rješenja ne postoji, navodi se u zajedničkom saopćenju Narodnog evropskog saveza i Stranke za BiH.


"Sporazum koji su svojevremeno NES i SBiH potpisali sa strankama tzv. Osmorke i HDZ-om ticao se uspostave zakonodavne vlasti, a uslov za formiranje izvršne vlasti od početka je bio potpisivanje zajedničkog programa mjera kao temelj programske koalicije. Izrađeni Program mjera potpisan je od strane pet stranaka (SDP, NiP, NS, SBiH i NES), ali od strane HDZ-a nije nikada. Umjesto potpisivanja usaglašenog Programa, na sastanku u Mostaru pojavio se pamflet na dvije stranice koji su potpisali Dragan Čović i Nermin Nikšić, ali to nije program", navodi se u zajedničkom saopćenju.

Također, kako navode, veoma sporan je i predloženi sastav Vlade Federacije Bosne i Hercegovine gdje je za potpredsjednika predložen Vojin Mijatović, iako takav prijedlog nije uopće usaglašen na međustranačkim konsultacijama.

"SBiH i NES u parlamentarnoj proceduri nikada ne bi mogle podržati Vladu u kojoj je Vojin Mijatović dopremijer Federacije BiH bez obzira na to koliko bi naših ministara bilo u prijedlogu. Dakle, nikakvi sporazumi Osmorke i HDZ-a ne mogu se koristiti kao alibi od strane visokog predstavnika za nametanje bilo kakvih nakaradnih ustavnih rješenja, a pogotovo za nametanje kompletne vlade", dodaje se u zajedničkom saopćenju.

Pitanje Ustava Federacije i države Bosne i Hercegovine, dodaju, za njih je mnogo važnije od fotelja u Vladi u koje bi neki što prije da zasjednu po svaku cijenu, pa se na jučerašnjem sastanku pokazala potpuna servilnost Trojke, prihvatanjem i kratkoročnih i dugoročnih rješenja, iako se u javnosti to predstavljaju potpuno drugačije.

"Za njih je prihvatljivo svako rješenje koje bi značilo da će zasjeti u fotelje, što je bio slučaj i sa imenovanjem državne vlasti sa Dodikovim SNSD-om, za kojeg su tvrdili da je to sada neki drugi, proevropski orijentirani Dodik sa kojim se može razgovarati i dogovarati naprednija i bolja Bosne i Hercegovina. A, Dodik upravo ovih dana pokazuje da nikada nije bio otvoreniji u svojim secesionističkim, antidržavnim i antidejtonskim aktivnostima. Kada je u pitanju jučerašnji sastanak predstavnika tzv. Osmorke, HDZ-a, ambasadora SAD-a u BiH i ambasadora EU", dodaje se u saopćenju.


Nermin Ogrešević, predsjednik NES-a, istakao je da u parlamentarnoj proceduri možemo usvojiti amandmane na Ustav Federacije ako se HDZ uključi, ali rješenje mora ostaviti barem teoretsku mogućnost da i HDZ ne bude u vlasti nego neke druge stranke koje su dobile glasove hrvatskih birača poput HDZ 1990, HNP-a.

Također, Ogrešević je iznio stav da pitanje korupcije nije pitanje samo jedne stranke nego dosadašnjih vlasti u kojima su bili SNSD, HDZ i SDA.



klix.ba
Nimalo iznenađena. Nedavno sam rekla da će ovako na kraju biti.
Hozan nije budala, i uvijek ponavljam on i Kamber su najopasniji na USK-a. Inteligentni a lukavi itekako.

A Ogijeva izjava o korupciji, pa ništa nego se nasmijati obzirom na sve.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest