Islam

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Lavlje_srce » 04 Feb 2023, 17:37

Mutevelija wrote: 04 Feb 2023, 17:06Pa ako muškarca ubijes u pojam i postane nihilisitčan ne vidi nikakvu svrhu u zivotu, nema nikakve odgovornosti, nema nista, postane suicidalan.
Zašto muškarac da trazi zenu ako je on uvijek kriv i ako je kriv toxic masculinity, ako cu ja govorom očima povrijediti zenu, a ona tim manipulisati i glumiti zrtvu i priređivati dramu onda ja nemam slobode, zašto da to trpim.
I prije je tako bilo ali su zene davale nesto muskarcu, bilo to kuhanje, bila to porodica djeca, a sad zene misli da donosi vrijednost samo zato sto je eto pojava i da ce muskarci trcati za njom, hoce neki, ali na kratko.
http s://www.youtube.com/watch?v=fTN9vqYVFws

Sta u Kur'anu pise
"Oni se povode za onim što su šejtani o Sulejmanovoj vladavini kazivali. A Sulejman nije bio nevjernik, nego su nevjernici šejtani koji ljude uče vradžbini u Babilonu, Haruta i Maruta, a to nije objav­lje­no dvojici meleka. Njih dvojica nikoga nisu učili dok mu ne bi rekli: ‘Mi samo iskušavamo, a ti nemoj biti nevjernik!’ I ljudi su od njih dvojice učili kako će muža od žene rastaviti, ali oni nisu mogli nikome bez Allahove volje nauditi. Učili su ono što će im nauditi i od čega koristi neće imati, iako su znali da onaj ko to sebi pribavi, na drugome svijetu nikak­ve sreće neće imatiA doista je jadno ono za što su se prodali, kada bi samo oni to znali.” (Prijevod znacenja 102. ajeta sure El-Bekara)"
Ma i ti si zrtva zapadnjacke propagande. Kakva crna toksicna muskost. Sad ne mozes naci musko koje je spremno sijati, kositi, cijepati drva da ga svijecom trazis. I ovi koji spolja izgledaju kao muskarcine, u dusi su kao curice. Ako je tebi vjera cvrsta, ne bojis se nicega osim Dragog Boga. Ako nije, zamaras se glupostima i upires prstom na nekoga (u tvom slucaju na zene). Ko voli zene i zene njega vole, jednostavno je.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 04 Feb 2023, 18:37

Es-selatu ves-selamu
alejke ja resulel-lah

DODATAK MELVUDI - ŠERIFU
Draga moji muslimani nek znamo,
Da mi od njeg boljeg dosta nemamo.
Naš Pejgamber znamo nama najvoli,
Zato što smo sljedbenici njegovi.
Cio život on je tom proveo,
Da budemo sretni Boga molio.
Umirući on je nas dozivao,
»Moj ummete, Bog vam dragi pomogao«.
Pripadnici pravi njemu ako smo,
Radit ćemo ono što je korisno.
Prvo slušat dragog Boga i Njega,
Jer nam spasa neimade drugoga.
Zašto ovdje na ovom svijetu živimo,
Zato da mi dobra djela činimo.
Svi mi znamo da moramo umrijeti,
Naša djela pred Allaha iznijeti.
Na mahšeru kad svi tamo budemo,
Šta će biti od nas tamo ne znamo.
Tu će biti puno svega svačega,
Dosta dobra a i jada svakoga.
Trebamo se zato dobro smisliti,
Šta nas čeka pa o tome misliti.
Ružnih djela kod nas puno imade,
Dobrih malo al' Bog dragi sve znade.
Zato nam je naš Pejgamber rekao,
Za života svoga on je kazao.
»Moj ummete, neka dobro svi znate,
Na mahšeru kada tamo budete.
Dragi Alah vas će prve pozvati,
I za djela vaša prve pitati.
Vi ćete se tada jako prepasti,
Kuda ćete vi nećete ni znati.
Muhammede, vikat ćete u strahu,
A ja ću se tada molit Allahu.
Na vaš povik ja ću vama trčati,
Brzo ću vas u skupinu sabrati.
Ja ću s vama skupa doći pred Boga,
Molit ću Ga da vas spasi svakoga.
Moj ummete, to trebate svi znati,
Da ću s vama veliku brugu imati.
Ali jada mene Allah posluša,
Pa se moja molba kod Njeg usliša«.
Eto, braćo, svima nam je sad jasno,
Bez njega bi nama bilo opasno.
Pa tko želi Pejgambera vidjeti,
On će na njeg sve salevat učiti.

Es-selatu ves-selamu
alejke ja Resulel-lah
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 04 Feb 2023, 18:41

Lavlje_srce wrote: 04 Feb 2023, 17:37
Mutevelija wrote: 04 Feb 2023, 17:06Pa ako muškarca ubijes u pojam i postane nihilisitčan ne vidi nikakvu svrhu u zivotu, nema nikakve odgovornosti, nema nista, postane suicidalan.
Zašto muškarac da trazi zenu ako je on uvijek kriv i ako je kriv toxic masculinity, ako cu ja govorom očima povrijediti zenu, a ona tim manipulisati i glumiti zrtvu i priređivati dramu onda ja nemam slobode, zašto da to trpim.
I prije je tako bilo ali su zene davale nesto muskarcu, bilo to kuhanje, bila to porodica djeca, a sad zene misli da donosi vrijednost samo zato sto je eto pojava i da ce muskarci trcati za njom, hoce neki, ali na kratko.
http s://www.youtube.com/watch?v=fTN9vqYVFws

Sta u Kur'anu pise
"Oni se povode za onim što su šejtani o Sulejmanovoj vladavini kazivali. A Sulejman nije bio nevjernik, nego su nevjernici šejtani koji ljude uče vradžbini u Babilonu, Haruta i Maruta, a to nije objav­lje­no dvojici meleka. Njih dvojica nikoga nisu učili dok mu ne bi rekli: ‘Mi samo iskušavamo, a ti nemoj biti nevjernik!’ I ljudi su od njih dvojice učili kako će muža od žene rastaviti, ali oni nisu mogli nikome bez Allahove volje nauditi. Učili su ono što će im nauditi i od čega koristi neće imati, iako su znali da onaj ko to sebi pribavi, na drugome svijetu nikak­ve sreće neće imatiA doista je jadno ono za što su se prodali, kada bi samo oni to znali.” (Prijevod znacenja 102. ajeta sure El-Bekara)"
Ma i ti si zrtva zapadnjacke propagande. Kakva crna toksicna muskost. Sad ne mozes naci musko koje je spremno sijati, kositi, cijepati drva da ga svijecom trazis. I ovi koji spolja izgledaju kao muskarcine, u dusi su kao curice. Ako je tebi vjera cvrsta, ne bojis se nicega osim Dragog Boga. Ako nije, zamaras se glupostima i upires prstom na nekoga (u tvom slucaju na zene). Ko voli zene i zene njega vole, jednostavno je.
Pa volim ja zene samo ne volim iskazivati emocije.
Nekako se osjecam slabo ranjivo kad iskazem ih.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 06 Feb 2023, 19:58

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Zana » 06 Feb 2023, 20:07

Fali Arzo. Imam par pitanja. Ko će mi odgoviriti na njih, eto ko?
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24184
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6257 times
Been thanked: 5482 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Zizi » 06 Feb 2023, 20:19

Zana wrote: 06 Feb 2023, 20:07 Fali Arzo. Imam par pitanja. Ko će mi odgoviriti na njih, eto ko?
Javi se Peziću.

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Zana » 06 Feb 2023, 20:21

Zizi wrote: 06 Feb 2023, 20:19
Zana wrote: 06 Feb 2023, 20:07 Fali Arzo. Imam par pitanja. Ko će mi odgoviriti na njih, eto ko?
Javi se Peziću.
Insomnia, ti li si? :D.
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24184
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6257 times
Been thanked: 5482 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Zizi » 06 Feb 2023, 20:27

Zana wrote: 06 Feb 2023, 20:21
Zizi wrote: 06 Feb 2023, 20:19

Javi se Peziću.
Insomnia, ti li si? :D.
Kopiram ga. :D.
Doduše, on bi ti prvo njegovu fotku postavio. :oo

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Zana » 06 Feb 2023, 20:38

Zizi wrote: 06 Feb 2023, 20:27
Zana wrote: 06 Feb 2023, 20:21

Insomnia, ti li si? :D.
Kopiram ga. :D.
Doduše, on bi ti prvo njegovu fotku postavio. :oo

De ti meni reci šta je Celtic sea salt? :oo
Kažu to se u vodu stavlja pa pije
U stvari znam śta je al gdje ću kupiti?
Last edited by Zana on 06 Feb 2023, 20:39, edited 1 time in total.
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Zizi
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 24184
Joined: 09 Nov 2019, 18:32
Has thanked: 6257 times
Been thanked: 5482 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Zizi » 06 Feb 2023, 20:39

Zana wrote: 06 Feb 2023, 20:38
Zizi wrote: 06 Feb 2023, 20:27

Kopiram ga. :D.
Doduše, on bi ti prvo njegovu fotku postavio. :oo

De ti meni reci šta je Celtic sea salt? :oo
Kažu to se u vodu stavlja pa pije
Odoh da vidim šta kaže google. :D.

Zbog čega se to pije?

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Zana » 06 Feb 2023, 21:30

Zizi wrote: 06 Feb 2023, 20:39
Zana wrote: 06 Feb 2023, 20:38


De ti meni reci šta je Celtic sea salt? :oo
Kažu to se u vodu stavlja pa pije
Odoh da vidim šta kaže google. :D.

Zbog čega se to pije?
Da ti voda uđe u ćelije. Marinci tako rade. Navodno kad piješ vodu bez soli samo je izmokrimo bez da je tijelo iskoristilo maksimalno
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Zana » 06 Feb 2023, 21:32

Tek vidjeh na kojoj smo temi


:sunja
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 06 Feb 2023, 21:42

Prenosi se od Ebu Hurejre, radijallahu 'anhu, da je kazivao: "Došao je neki čovjek Allahovom Poslaniku, sallallahu 'alejhi ve sellem, dok je on bio u džamiji, pozvao ga i rekao (mu): 'Allahov Poslaniče, počinio sam blud!' Poslanik se (tada) okrenuo od njega, a ovaj je to ponovio četiri puta. Pošto je posvjedočio protiv sebe četiri puta, Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, ga je pozvao i upitao: 'Jesi li ti lud?' 'Nisam.', odgovorio je. 'Jesi li ženjen?', upitao je. 'Jesam.', odgovori ovaj. Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, (tada) reče: 'Odvedite ga i kamenujte!'" Ibn Šihab veli: "Obavijestio me je Ebu Seleme b. Abdurrahman da je čuo Džabira b. Abdullaha da je on rekao: 'Ja sam bio među onima koji su ga kamenovali. Kamenovali smo ga na musalli. Kada ga je počelo udarati kamenje, dao se u bijeg, ali smo ga sustigli na kamenjaru i kamenovali ga.'"
[Vjerodostojan] - [Muttefekun alejh]


Otkad sam ja tebi Majo govorio da me staviš za moderatora religije , a ti nećeš.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 08 Feb 2023, 20:57

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 08 Feb 2023, 21:05

"Iako je poznata po nadimaku Ummu Ammara, zanimljivo je da nije imala sina koji se zvao Ammar. Rođena je u Jesribu (kasnije Medina) u plemenu Benu Nedžar. Već kao djevojka spretno je baratala sabljom, a strijele ispaljene iz njenog luka su izuzetnom preciznošću pogađale metu. Iz prvog braka je imala dvojicu sinova, Abdullaha i Habiba, koje su krasile osobine po kojima je i njihova majka bila poznata: britkost, predanost, ustrajnost, povjerljivost, hrabrost i proaktivnost. Iz drugog braka je imala još jednog sina i kćerku.

Njena porodica je bila među prvima koji su prihvatili islam u Jesribu. Sve što je znala o Muhammedu, a.s., i onome čemu poziva, čula je iz usta Mus'aba ibn Umejra kojeg je Poslanik, a.s., poslao u Jesrib sa zadatkom da lokalnu zajednicu poziva u islam i podučava življenju ove vjere. Sjeme tog poziva je proklijalo u njenom srcu i čeznula je za danom kad će se napokon susresti s Muhammedom.

Kada je čula da se primaklo vrijeme ponovnog susreta sa Poslanikom na Akabi ništa je nije moglo spriječiti da prevali teški put od Jesriba do Meke samo kako bi upoznala onoga kojeg je zavoljela i kojeg je slijedila, iako ga nikad nije vidjela. Bila je jedna od ukupno dvije žene koje su se zajedno sa 73 muškarca u tišini noći susreli na Akabi s Muhammedom, a.s. Njih dvije su zapravo bile predstavnice muslimanki iz Jesriba. Tom prilikom dali su mu prisegu na vjernost, podršku i zaštitu. Obavezali su se da će ga prihvatiti i štiti kao svoje supružnike i djecu. Taj susret je produbio i osnažio njenu vjeru u Allaha i ljubav prema Poslaniku, pa se vratila u Jesrib odlučna da ispuni zavjet koji mu je dala.

Po povratku se posvetila pozivanju u islam i podučavanju drugih žena onome što je znala o svojoj vjeri. Njena porodica je s radošću dočekala dolazak Poslanika, a.s., u Medinu, svjedočila izgradnji nove zajednice i bila njen aktivni dio.

Nakon samo nekoliko godina od susreta na Akabi Nusejba je pokazala svoju odlučnost i hrabrost u bici na Uhudu, na čije bojno bolje je izašla zajedno s mužem i sinom. Iako je tu prvenstveno bila kako bi pojila vojnike i previjala ranjenike, promjena toka bitke je bila razlog da Nusejba demonstrira svoje borbene vještine. Svjedočila je trenucima kad su neki ashabi postupili suprotno instrukcijama Poslanika, a.s., te napuštajući svoje strateške pozicije doveli u opasnost cijelu muslimansku vojsku. Neprijatelji su iskoristili taj tren nemarnosti i napali muslimane s leđa, izazivajući metež i povlačenje muslimana s bojnog polja. Posmatrala je kako mnogi ashabi ginu i voljenog Muhammeda koji je zadobio nekoliko rana od strijela i pada u rov. Svega desetak muslimana je ostalo uz njega, grčevito nastojeći da ga zaštite od silovitih neprijateljskih napada. Kad je vidjela da je njegov život ugrožen, Nusejba je pohitala u pravcu Muhammeda, a.s., hrabro zamahujući sabljom i štiteći ga svojim vlastitim tijelom.

Kasnije se Nusejba prisjećala ovog događaja i prepričavala tok bitke:

“Odmah na početku dana ja sam izašla na Uhud i ponijela sa sobom mješinu vode kako bih napajala borce. Došla sam do Allahovog Poslanika a nadmoć i snaga bili su još uvijek na muslimanskoj strani. Međutim, nedugo nakon toga, uslijed općeg meteža i silovitog napada idolopoklonika, muslimani su, osim njih desetak, pobjegli od Poslanika. Ja, moj muž i sin približili smo se Poslaniku i napravili zaštitni obruč oko njega poput narukvice. Branili smo ga svom snagom i svim raspoloživim sredstvima. Poslanik me je ugledao bez štita koji bi me štitio od neprijateljskih udaraca, a onda je vidio jednog čovjeka kako bježi s bojnog polja, pa mu je rekao: ‘Daj štit onima što se bore!’ Tada je čovjek bacio štit i pobjegao.

Tada je odnekud došao idolopoklonik po imenu Ibn Kam'ie i razjareno vikao: ‘Gdje je Muhammed?! Pokažite mi Muhammeda!’ Ja i Mus'ab ibn Umejr ispriječili smo se tom idolopokloniku, a onda je on jednim udarcem sablje posjekao Mus'aba i na licu mjesta ga ubio, a mene je udario sabljom u rame i napravio veliku ranu. I pored toga, ja sam mu uspjela zadati dva udarca, međutim, neprijatelj je imao dva oklopa…”

Iako je i sama zadobila desetine rana, od kojih je jedna bila veoma teška i duboka, Nusejba nije klonula duhom. Poput lavice je branila Muhammeda, a.s., čas dodajući strijele ashabima, čas zamahujući sabljom, čas štiteći ga vlastitim tijelom od nadolazećih strijela i udaraca. Kada je njen sin teško ranjen, Poslanik je poslao Nusejbu da mu pomogne i da se pobrine za njega. Čim mu je previla rane, bodrila ga je da nastavi s borbom i pružanjem zaštite Muhammedu, a.s. Svjedočeći njenoj hrabrosti, predanosti i posvećenosti uprkos vlastitim ranama i ranama njenog sina, Poslanik, a.s., joj reče: „Ummu Ammara, ko je u stanju izdržati sve ono što ti možeš izdržati?!“

Tokom bitke Poslanik, a.s., je govorio da se Nusejba bolje i hrabrije držala od nekih ashaba, pa je sve vrijeme blagosiljao nju i njenu porodicu. Nusejba se zatim okrenula prema Poslaniku i rekla mu: „Allahov Poslaniče, zamoli Allaha da budemo s tobom u Džennetu!“ Na šta je on rekao: „Allahu moj, neka budu sa mnom u Džennetu!’ Tada je Nusejba uzviknula: „Sad mi nije važno šta će se dogoditi na dunjaluku.'”

Kasnije, kad bi opisivao ovu bitku, Poslanik, a.s., je odavao počast Nusejbi riječima: „Na dan Bitke na Uhudu, kada god sam pogledao lijevo i desno, vidio sam Ummu Ammaru kako me štiti.”

Nusejba je u jednom momentu od siline ozljeda izgubila svijest. S ostalim ranjenicima, prenesena je s bojnog polja nazad u Medinu. Kad se probudila prvo je pitala za Muhammeda, a.s. Isto tako, po povratku iz bitke Poslanik, a.s., je došao u njen dom da provjeri kako je, pa je odahnuo i zahvalio se Allahu kada se uvjerio je njeno stanje stabilno i da se oporavlja. Tada je do njega doprijela vijest da se neprijatelji regrutiraju na mjestu Hamra el-Esed s namjerom da napadnu muslimane, pa naredi svima koji su se borili na Uhudu da se vrate nazad na bojno polje. Nusejba se s velikim žarom i energično podignu iz postelje, želeći se odazvati pozivu, ali slabost uzrokovana gubitkom krvi i snažnim bolovima je spriječi u tome.

Godine su prolazile, a Nusejba je nastavila služiti misiji islama u miru i ratu, u blagostanju i poteškoćama. Njezinoj hrabrosti na bojnom polju parirala je postojanost u vjeri. Cijeli svoj život je posvetila ispunjenju zakletve date na Akabi. Sa svojom porodicom pratila je Poslanika, a.s., u ključnim prilikama, pružala mu bezrezervnu ljubav, podršku i pomoć. Bila je na Hudejbiji među onima koji su mu dali zakletvu pod drvetom. Zatim, učestvovala je u bitkama na Hajberu i Hunejnu. Bila je uz Poslanika, a.s., na umri i prilikom oslobađanja Meke.

Nusejbu su pored hrabrosti i proaktivnosti krasile britkost, dubokoumnost i žeđ za stjecanjem znanja. Bila je veoma učena u oblastima Kur'ana i hadisa. Imala je snažnu memoriju i prenijela je nekoliko hadisa od Muhammeda, a.s., koji su bili temelj za izvođenje propisa u oblasti islamskog prava (fikha) vezanih za čistoću, abdest, klanje kurbana, muško-ženske odnose, dobrovoljni post, itd. Hadise koji su preneseni od nje u svoje zbirke su zabilježili poznati muhadisi Tirmizi, Ibn Madže, En-Nesai, Ebu Davud i El-Vekidi."

https://www.google.com/search?q=Nusejba ... s-wiz-serp
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 08 Feb 2023, 21:29

Tradicionalni mevlud o preseljenju Allahova Miljenika, s.a.v.a.

Skip to content
Bastina Objave Logo
Web-stranica za promicanje univerzalnih vrijednosti nebeske Objave i misaonih postignuća čovjeka u okviru Objave
Pretraga za :
Pretraga ...
Tradicionalni mevlud o preseljenju Allahova Miljenika, s.a.v.a.
Mevludi


Neko viče: “Sveta kućo onoga

što je ljepši i najbolji kod Boga!”

Tad Fatima sa prozora pogleda

nepoznata dva mladića ugleda.

Obojica pred vratima čekaju,

oba stoje i preda se gledaju.

Tad Pejgamber kćer Fatimu poviče,

ko je to, kćeri, na vratima što viče?

Dragi babo, ja ih vidim dvojicu,

mladi ljudi, ali ih ne znam koji su!

Tebe viču, ispred vrata ne idu,

možda žele malo tebe da vide?!

Draga kćeri, zar ih ne znaš koji su

ja ću, kćeri, tebi kazat ovi su.

Jedan jeste koji ljude umara,

koji kuće ovog svijeta obara.

Koji milo od dragoga rastavlja,

i sirote bez matera ostavlja.

Taj će mladić kćeri doći svakome,

pa je došo sad i meni ovome!

I tome je ime melek Azrail,

a drugom je ime melek Džebrail.

Džibril došo, kćeri, da me obiđe,

a Azrail da mi dušu poište!

Sad im reci neka meni uniđu,

jer su oba došli da me obiđu!

Džibril uđe, prvi izun dobijo,

a Azrail pred vratima ostao!

Kada Džibril Pejgamberu pade,

selam nazva kod Resula on stade.

Merhaba ti, o Džibrile, brate moj!

Tebe nema, svenatan je život moj!

Kad je Džibril u Resula pogledo

smrtne znake na licu mu ugledo.

Poče vikat: “Muhammede!” – zaplaka,

“Ej moj dostu, ti si hasta velika!“

Nikad Džibril nije plako do tada,

nit će više zaplakati od tada.

O Džibrile, smrtna gorač teška je,

ko je proba, taj sam znade kako je!

Više dana ovu bolju ja imam,

a sve tebe, dragi dostu, pogledam.

O Džibrile, kakvu v’jesti nosiš,

kakvu milost ti od Boga donosiš?

Muhammede! – Bož’ji rahmet na tebe,

sve Božije milosti su na tebe!

Radi tebe sve je Allah stvorio,

svemu svijetu s tobom sreću donio.

Evo sada Dragi Allah odredi,

melekima svima sada naredi.

Da nebeske sve kapije otvore,

i sva vrata džehennemska zatvore!

Sva nebesa sada će se okitit,

i džennetske sve hurije nakitit.

Svi meleki u red stati moraju,

čiste duše tvoje da pogledaju.

Takve časti više nema nikome,

samo tebi i ummetu baš tvome.

Muhammede, eto šta sam donio,

takve v’jesti od Boga sam dobio.

O Džibrile sve te v’jesti dobre su,

Bož’jega milosrđa pune su.

Vidiš brate moju bolest kakva je,

opet briga za ummetom teža je!

Dragi brate šta mi imaš kazati

za moj ummet ima l’ kakve milosti?

Jer moj ummet poslje mene ostaje,

pa se bojim da vjerski ne propadne!

Muhammede, za ummet se ti ne boj,

ako bude on pripadnik pravi tvoj!

Tvoja milost kod Allaha kakva je,

kazo sam ti i ummetu takva je.

Ti ne žali što ti ummet ostaje,

pravu stazu kazo si im, dosta je.

Sa njima će sveti Kur’an ostati,

koj’ će ih pravim putem voditi.

Na mahšeru kad svi tamo budemo,

i svi skupa kad pred Boga dođemo.

Sve narode Bog će Dragi pitati,

a najprije tvoj će ummet pozvati.

Tvoj će ummet tada tebe potražit,

svi će tebe, Muhammede, povikat!

Ti ćeš tudeh, vel’ko pravo imati,

ummet će se oko tebe sabrati.

Ko je dobar, za toga se ti ne boj,

ko je grješnik ti za toga posreduj!

Tvoju molbu Bog će dragi primiti

i njima će grijehe oprostiti.

Prvi na red ti ćeš unić u Džennet,

a za tobom slijedi odmah tvoj ummet.

Sad si dostu s mene brigu podigo,

o Džibrile, Bog ti Dragi pomogo!

Džibril sada od Resula odlazi,

a Azrail sada njemu dolazi.

Selam nazva Pejgamberu, znak dade

na nogama s pram Resula on stade.

Milosnik je vel’ka hasta gledao

na koljenu Ajišinom ležao.

Azrail ga viče: “Ej Latif!”

Kako si ti, jesi l’ odviše da’īf?!

Dobro došo Azraile, merhaba,

sjedi brate šta je tvoja naredba!

Il’ si došo, dostu, da me obiđeš,

ili moju dušu da ti oduzmeš?!

Muhammede, da te vidim došo sam

i za dušu hoćeš da te zapitam.

Veliki Allah ovo meni naredi:

“Bez dozvole Mom Resulu ne idi!”

I veli mi: “Uzmi dušu Resulu

i to ako njemu za volju!”

“Moj milosnik ako duše ne dadne,

hajde na trag ne govori ni jedne!”

Ja sam takvu zapov’jest dobio,

volja tvoja, eto sam ti kazao.

Tad Pejgamber Azrailu povika:

“Ja sam odan Dragu Bogu zavjeka!”

“Ja sam brate Božji sluga nemoćan,

a Bog Dragi u svemu je Svemoćan!”

Naredbi se Bož’joj mora odati,

volja Bož’ja da ja moram mrijeti.

Kad si došo moju dušu da primiš,

gledaj nemoj da me plaho napatiš!

Vidiš brate moje t’jelo jest’ hafif,

smrt je gorka, a vudžud je moj da’īf!

Dobro, dobro, Muhammede, tako je,

ja ću gledat sve najbolje kako je.

Sad’ Azrail Muhammedu poviče:

“Tvom životu već vrijeme ističe!”

Poče Resul s Dunjaluka da ide,

slatke riječi razgovarat prekide.

Vedro lice smrtni znoj mu poklopi,

on mubarek svoje oči zaklopi.

Mirisavi vjetrić tada zapiri,

tad Fatima se halijom zacvili.

Glas žalosni puče po svoj Medini,

mre Pejgamber, sav se narod uzbuni!

Staro, mlado suze roni, dohodi,

zadnji puta još Resula da vidi.

Tad je Resul još po malo disao,

čiste duše ne bijaše predao.

Al’ mu lice smrtne znake kazuje,

i disanje sve pomalo nestaje.

Čista duša u grlo se već penje,

poplaviše njemu usne rumene.

Al usnama neprestano on miče,

glasa nema, ne čuje se šta viče.

Hazret’ Ali preletivši taj veli,

vrže uho da presluša šta veli.

Kad presluša on spominje: “Ummetī!”

spominjući čistu dušu on pusti.

I preseli s ovog svijeti onaj zāt,

amin Bože nek nam šefā’at.

Kad je Bilal salavat zaučio,

mnogi narod tada se je spremio.

Svi meleki sa nebesa sašli su

i sve duše pejgamberske došle su.

Pejgamberu svi dženazu klanjali,

čisto tijelo na ahiret spremili.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 09 Feb 2023, 09:31

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 09 Feb 2023, 13:29



====================
"Kad se Zemlja najžešćim potresom svojim zatrese" /1/ "i kada Zemlja izbaci terete svoje" /2/ "i čovjek uzvikne: 'Šta joj je?'", /3/ "toga Dana će ona vijesti svoje kazivati" /4/ "jer će joj Gospodar tvoj narediti", /5/ "Toga Dana ljudi će se odvojeno pojaviti da im se pokažu djela njihova": /6/ "onaj ko bude uradio koliko trun dobra - vidjeće ga", /7/ "a onaj ko bude uradio i koliko trun zla - vidjeće ga." /8/
=====================
Ibn-Abbas kaže da riječi Uzvišenog: "Kada se Zemlja najžešćim potresom svojim zatrese", znače: Kad ga odozdo pokrene, a "...i kad Zemlja izbaci terete svoje", kad iz sebe mrtve izbaci. Ovakvo mišljenje zastupa više ranijih učenjaka. U ovom značenju, Uzvišeni na drugom mjestu kaže: "I kada se Zemlja rastegne i izbaci ono što je u njoj i potpuno se isprazni." /84:3-4/

U Muslimovom Sahihu od Ebu-Hurejrea navodi se da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: /675/ "Zemlja će svoja blaga izbacivati u vidu zlatnih i srebrenih stupova. Ubica će doći i reći: 'Zbog ovoga sam ubijao.' Zatim će doći onaj koji je prekidao rodbinske veze i reći: 'Zbog ovoga su prekinute moje rodbinske veze.' Zatim će doći kradljivac i reći: 'Zbog ovoga su mi odsječene ruke.' Zatim će biti pozvani, ali niko ništa neće uzimati." "...i čovjek uzvikne: 'Šta joj je?'", tj. začudit će joj se kako je, nakon što je bila mirna i stabilna, postala uznemirena. Zatim će iz svoje utrobe izbaciti sva ranije i kasnije pomrla tijela. "...toga Dana će ona vijesti svoje kazivati", tj. kazivat će šta je sve na njoj činjeno.

Imam Ahmed od Ebu-Hurejrea navodi da je rekao: /676/ "Allahov Poslanik, s.a.v.s., je proučivši ajet: '..toga Dana će ona vijesti svoje kazivati', rekao: 'Znate li šta su njene vijesti?' Rekli su: 'Allah i Njegov Poslanik najbolje znaju', pa je rekao: 'Njene vijesti bit će da će svakom čovjeku i ženi svjedočiti šta su na njoj počinili i govoriti: 'Taj i taj je tada i tada uradio to i to.' To će biti njene vijesti i kazivanje.'" Ovaj hadis prenosi i Et-Tirmizi i kaže: "Ovo je hasen, sahih i garib hadis." "...jer će joj Gospodar tvoj narediti", tj. naredit će joj da se rascijepi pa će se rascijepiti, i da govori pa će govoriti. "Toga Dana ljudi će se odvojeno pojaviti", tj. u različitim grupama i skupinama, sretni i nesretni", "...da im se pokažu djela njihova", tj. da više šta su radili i budu nagrađeni za dobro dobrim, a kažnjeni za zlo zlim. Zato Uzvišeni kaže: "Onaj ko bude uradio koliko trun dobra - vidjet će ga, a onaj ko bude uradio i koliko trun zla - vidjet će ga." Imam Ahmed preko El-Hasana navodi da je /677/
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 12 Feb 2023, 05:09

Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Islam

Post by Mutevelija » 12 Feb 2023, 07:48

Image


"Džabir b. Abdullah, radijallahu 'anhuma, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Dato mi je pet svojstava koja nisu bila prije mene data nijednom vjerovjesniku: potpomognut sam strahom koji neprijatelji osjećaju na daljini jednomjesečnog putovanja; cijela površina Zemlje učinjena mi je mjestom za obavljanje namaza i sredstvom za čišćenje i gdje god kojeg čovjeka iz mog ummeta dostigne nastupanje bilo kog namaskog vremena, neka tu i klanja; dozvoljen mi je ratni plijen; dato mi je pravo zauzimanja (šefa' at); svaki vjerovjesnik bio je poslan samo svom narodu, dok sam ja poslan cijelom svijetu."
[Vjerodostojan] - [Muttefekun alejh]



Image
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests