Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Zana » 09 Dec 2022, 22:36

A opet više muslimana strada od ruke zapada (hrćanskog) svijeta nego obratno
Ne znam ko bi se koga trebao bojati
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by insomnia » 09 Dec 2022, 22:44

Kme kme
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Čelnici Lyona zabrinuti: Aouar je pustio bradu i posjetio Mekku

Post by Krokodil Behko » 28 Jan 2023, 21:26

Image


Kapiten Lyona Houssem Aouar (24) u posljednje vrijeme pravi mnogo problema klubu zahtjevima za odlazak, a sada su čelnici francuskog kluba zabrinuti zbog potpuno drugog razloga.

Aouar je nedavno odlučio zaigrati za reprezentaciju Alžira iako je imao jedan nastup u prijateljskoj utakmici za Francusku, a u međuvremenu je počeo zabrinjavati čelnike Lyona i to zbog prakticiranja islama.

Naime, prema pisanju poznatog francuskog novinara Romaina Moline, Lyonovim čelnicima smeta što Aouar u posljednje vrijeme intenzivno prakticira svoju vjeru, prenosi Football365.


"U klubu se boje Auarove radikalizacije. Paranoični su jer je pustio bradu i posjetio je Mekku. Kako se onda osjećaju ostali igrači kad to vide?", napisao je Molina.
Aouar nije u planovima trenera Laurenta Blanca jer mu još nije produžen ugovor koji traje do kraja sezone, a nekoliko evropskih klubova je zainteresovano za njega.

(klix)
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Čelnici Lyona zabrinuti: Aouar je pustio bradu i posjetio Mekku

Post by insomnia » 28 Jan 2023, 21:34

Da ste se i vi zabrinuli za carobLjaka onomad ne bi cojk bio ovdje gdje je sad
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96702
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34627 times
Been thanked: 21271 times
Contact:
Status: Online

Re: Čelnici Lyona zabrinuti: Aouar je pustio bradu i posjetio Mekku

Post by Rum » 28 Jan 2023, 21:57

insomnia wrote: 28 Jan 2023, 21:34 Da ste se i vi zabrinuli za carobLjaka onomad ne bi cojk bio ovdje gdje je sad
Ovo je bila trampa mi njima carobnjaka oni nama Aouara pa ja
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Bego
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3334
Joined: 11 May 2019, 05:16
Has thanked: 180 times
Been thanked: 1238 times
Status: Offline

Četnici Lyona zabrinuti: Aouar je pustio bradu i posjetio Mekku

Post by Bego » 28 Jan 2023, 22:00

Nema više čarobnjaka. 😪

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 810
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Čelnici Lyona zabrinuti: Aouar je pustio bradu i posjetio Mekku

Post by Bosnia_Nord » 29 Jan 2023, 09:42

Nisam znao da su čelnici Lyona Bošnje.
Tako i Bošnje, dok piješ, drogiraš se, psuješ, ogovaraš, vrijeđaš sunnet, onda si fini bosanski musliman.
Čim ti islam postane nešto više od 2 bajrama, zabrinu se.

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 810
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Četnici Lyona zabrinuti: Aouar je pustio bradu i posjetio Mekku

Post by Bosnia_Nord » 29 Jan 2023, 09:43

Bego wrote: 28 Jan 2023, 22:00 Nema više čarobnjaka. 😪
Idi vidi šta piše po klixu, na vrijeme je ovdje banan.

User avatar
Bego
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3334
Joined: 11 May 2019, 05:16
Has thanked: 180 times
Been thanked: 1238 times
Status: Offline

Re: Čelnici Lyona zabrinuti: Aouar je pustio bradu i posjetio Mekku

Post by Bego » 03 Feb 2023, 22:23

Pišaj ga.

User avatar
MrH
22 bez glave
22 bez glave
Posts: 22430
Joined: 07 Oct 2019, 21:24
Has thanked: 1654 times
Been thanked: 1355 times
Status: Offline

Re: Čelnici Lyona zabrinuti: Aouar je pustio bradu i posjetio Mekku

Post by MrH » 03 Feb 2023, 22:53

Bosnia_Nord wrote: 29 Jan 2023, 09:42 Nisam znao da su čelnici Lyona Bošnje.
Tako i Bošnje, dok piješ, drogiraš se, psuješ, ogovaraš, vrijeđaš sunnet, onda si fini bosanski musliman.
Čim ti islam postane nešto više od 2 bajrama, zabrinu se.
Otisao u vehabije, extrem, budalestine

11/11/22

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43021
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14213 times
Been thanked: 12781 times
Status: Online

Re: Čelnici Lyona zabrinuti: Aouar je pustio bradu i posjetio Mekku

Post by Masamune » 03 Feb 2023, 22:54

Pisao sam na drugoj temi. Ovo je bez sumnje čista islamofobija.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Čelnici Lyona zabrinuti: Aouar je pustio bradu i posjetio Mekku

Post by Mutevelija » 03 Feb 2023, 23:02

Kaže Cajlakovic Hafiz ko je bio puno na onoj strani recimo bludniciio, pio itd itd, ode puno na drugu stranu onda kad dodje tobe.
Tako i jest.

Treba u svemu imati mjeru.

Islam je din, on je stil života nije samo religija.

I piše se umra na bosanskom a ne posjetio Meku.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31702
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2695 times
Been thanked: 5152 times
Status: Offline

Re: Čelnici Lyona zabrinuti: Aouar je pustio bradu i posjetio Mekku

Post by Matan » 03 Feb 2023, 23:09

Chan wrote: 03 Feb 2023, 22:54 Pisao sam na drugoj temi. Ovo je bez sumnje čista islamofobija.
Sta je islamofobija..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120520
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 6999 times
Been thanked: 7954 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Krokodil Behko » 13 Oct 2023, 10:21

SLAVNA RELIGIJSKA UČENJAKINJA KAREN ARMSTRONG U SARAJEVU: "Mi na zapadu moramo dosta toga naučiti od islama"


Image



U posjetu Medžlisu Islamske zajednice Sarajevo stigla je Britanka Karen Armstrong, jedna od najčitanijih autorica iz oblasti religije u svijetu.

Armstrong je večeras održala predavanje u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u okviru manifestacije Dani o Allahovom poslaniku Selam, ya Resulallah 2023.


Armstrong je slavna religijska učenjakinja koja je napisala oko 30 knjiga koje su prevedene na 45 svjetskih jezika. U Gazi Husrev-begovoj biblioteci govorila je o Poslaniku, njegovim objavama, ali i značaju islama. Prelijepo je biti ovdje. Ispričat ću vam priču priču koju dobro poznajete o duhovnom nemiru koji je postojao u 7.stoljeću naše ere u Arabiji kojem je Poslanik a.s. donio rješenje, rješenje koje je do danas tu i uprkos ogromnim promjenama kroz historiju.


"Poslanik a.s. je imao snove"


On i njegova supruga Hatidža su imali mjesto na koje bi se povukli u planinama u pećini gdje su davali milostinju siromašnim koji su im dolazili i obraćali se, a isto tako su se molili tu zbog frustracija kojim su bili izloženi. Oni su se molili Allahu. Poslanik je imao snove, brojne snove iz kojih je isijavala nada koja mu je dolazila poput zore. A onda jednom, sa nekom vrstom užasnog bijesa, odjednom su riječi izašle iz njega. I oprostite mi, ne mogu vam reći te riječi na arapskom. Nažalost ja ne znam arapski jezik i jednostavno sam bila osuđena na to da proučavam Kur’an samo na prijevodu na engleskom jeziku.

Poslanik a.s. je imao snove koji su isijavali nadom, kao što jutro isijava zoru. A onda je čuo riječi: “Uči, čitaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara, stvara čovjeka od ugruška! Čitaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poučava peru, koji čovjeka poučava onome što ne zna”.



Ljudi su tirani, oni misle da ono što posjeduju da je to njihovo. Radi tvog Gospodara dotakni rukom tlo. On je to uradio i spustio je čelo na pod. To je zapravo kenosis, odnosno grčki pojam pražnjenja samoga sebe. Pražnjenja sebičnosti, i trenutak kada prelazimo u sasvim novu dimenziju. To se opisuje na latinskom jeziku kao misterija koja je sveobuhvatna, istovremeno nas preplavljuje i privlači sebi, ali nas i zastrašuje. I na kraju imate predavanje u islamu da on se klanja, i na taj način predaje svoj ego i cijeli život nevjerovatnom glasu koji mu se obratio.

Isprao je sve iz sebe i preuzima vas nešto drugo. Mi sami u tom trenutku, inače smo puni ideja i projekata, ali u tom trenutku sve to predajemo. To je ono što se desilo poslaniku sa prvom objavom – kazala je Armstrong.

"Religija prevazilazi ono što se može iskazati riječima"

Naglasila je da “religija prevazilazi ono što se može iskazati riječima, ono što se može doseći mislima”. Ona nas ispunjava i sa strahopoštovanjem, i sa strahom, ali i čuđenjem, jer bivamo uvedeni u sasvim jedan drugi i drugačiji svijet. To je iskustvo za poslanika bilo u potpunosti preplavljujuće. On je trčao sa planine na kojoj se molio da bi došao do žene. I na tom putu je mislio da mu se anđeo ukazao, tresao se, bio je traumatiziran onim što je vidio i osjetio. A njegova supruga mu je uspjela pružuiti utjehu. U tom nevjerovatnom tzrenutku ona je bila izvor razumijevanja I utjehe. Ona mu je rekla da ga ne treba biti strah.

Žena ga je utješila, rekla mu je “ti si ljubazan, vodiš računa o drugima, boriš se da povratiš visoke moralne principe koje je tvoj narod izgubio”. A onda je uslijedio dugi period tišine. Cijele dvije godine ništa se nije desilo. Poslanik se mnogo puta upitao je li nešto pogrešno uradio. Supruga ga je ubjeđivala da nije, da nastavi sa svojim molitvama. Tako je prošao dvije godine kroz lično očajanje. Onda se desilo: Tako mi jutra i noći kada se utiša – Gospodar tvoj nije te ni napustio ni omrznuo! Onaj svijet je, zaista, bolji za tebe od ovoga svijeta, a Gospodar tvoj će tebi, sigurno, dati, pa ćeš zadovoljan biti! Zar nisi siroče bio, pa ti je On utočište pružio, i za pravu vjeru nisi znao, pa te je na Pravi put uputio, i siromah si bio, pa te je imućnim učinio?


Zato siroče ne ucvili, a na prosjaka ne podvikni, i o blagodati Gospodara svoga kazuj!”

Te dvije nevjerovatne objave su govorile o siromašnima onima koji su na dnu piramide, koji su gladni. Kur’an podučava značaju jednakosti i brizi o siromašnima. Slavi Gospodara svoga i Muhammed je to uradio. Ta objava je pomogla ne samo poslaniku koji ju je primio, mudrom čovjeku koji je iznad većine nas, ona je isto tako pomogla siročadima onima koji nemaju dovoljno. To je nešto što je u Kur’anu stalni podsjetnik, da trebamo uvijek voditi računa o siromašnima. Na svu glad ili opresiju, ne smijemo nanijeti zlo drugima. Suština islama jeste predavanje svoga ega. Naš nas ego vodi, mi smo gotovo zatočenici ograničene prirode naše, a uprkos tome ono što Kur’an i svaka objava znači je da je to ekstaza, iskoračivanje iz okvora samoga sebe – pojašnjava Armstrong, piše Faktor.

"Islam znači predaju ega..."

Naglašava da “islam znači predaju ega koji nas neprestano zarobljava u tom malom svijetu našeg uma”. Islam nalaže davanje milostinje siromašnim. To znači da mi koji imamo šta popiti i pojesti imamo privilegiju.

Ima mnogo ljudi koji prose, a to se ne bi smjelo dešavati. Mi često mislimo da moramo samo u molitvama se obraćati Bogu, ali mi to moramo raditi i tijelom. I ja bih voljela da u krišćanstvu imamo korištenje tijela. Jer neurolozi su ustvrdili da je to važno. Muslimani sa samilošću i saosjećanjem pružaju ruku drugome. Mi na zapadu to ne činimo dovoljno. Mi u ovim mučnim teškim vremenima moramo pružiti ruku onima koji nisu u mogućnosti da imaju hrane. Sramota je da mi u tako bogatom Londonu još uvijek imamo ljude koji nemaju hrane. To nas treba brinuti, a ne samo pored da prođemo. Ego nas odvraća od toga.

Treba biti ljubazan, biti velikodušan, ne samo moliti. I drugi ljudi imaju odnos prema božanskom, i to treba cijeniti i poštovati. Osloboditi roba, nahraniti siromašnog ili siroče. Govoriti s poštovanjem jedan s drugim stalno. Sa strancima, sa drugim narodima, drugim ljudima. Mi smo u kršćanstvu od vjere napravili fetiš. Ja mislim da je to pogrešno. Sva naša vjerovanja su samo sjenke koje ukazuju na božansko. Božansko je mimo nas, iznad nas. Mi možemo shvatiti samo sitne stvari, kako malo vjere imamo. Mi još uvijek znamo tako malo. Mi na zapadu moramo dosta toga naučiti od islama. Cijela ta praksa predavanja, cijela ta praksa padanja na sedždu pred Allaha, kako ćete pomoći drugima – kazala je Armstrong.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81410
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10312 times
Been thanked: 7159 times
Status: Online

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Julia-Klara » 13 Oct 2023, 10:29

Ego i jeste kljuc svega.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Zana » 13 Oct 2023, 10:30

Čudo Karen ne pređe na Islam
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27278
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14281 times
Been thanked: 14616 times
Status: Offline

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by ironman » 13 Oct 2023, 10:34

Meni su oni sikh fanatici najstrasniji.
Valjda mi ostalo iz Indiane Jonesa😂
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 32147
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19450 times
Been thanked: 16845 times
Contact:
Status: Online

Re: Zašto svijet toliko strahuje od islama?

Post by Morgen » 13 Oct 2023, 10:48

Ne strahujem od islama, vec od fanatika bez obzira koje vere ili nevere

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 93 guests